بودجه‌بندی شیمی کنکور

به آخرین بخش از سلسله مقالات مربوط به بودجه‌بندی کنکور در سایت بخون رسیدیم. امروز نوبت به بررسی بودجه‌بندی شیمی کنکور می‌رسد. آخرین درس از دفترچه اختصاصی کنکور و درسی که در ده سال اخیر به شدت مورد تغیر و تحول قرار گرفته است؛ منظور از این تغیر و تحول هم سبک جدید طراحی سوالات آن است و بهتر است به جای شیمی کنکور، بگوییم “شیمی المپیاد! “. همان‌طور که قبلا هم گفته‌ام اولین قدم برای کسب موفقیت و رسیدن به درصد بالا در هر درسی، شناخت آن درس و آشنایی باارزش و بودجه‌بندی آن است. ممکن است برای مشاهده بودجه‌بندی شیمی نظام جدید به سایت‌های متعددی سر‌زده باشید و نتوانسته باشید به پاسخ نیاز خود برسید! البته حق هم دارید و ما شما را درک می‌کنیم؟

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، اطلاعات نادرست و متفاوتی که درباره بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی و ریاضی مشاهده می‌شود همواره باعث سردرگمی می‌شود اما از همینجا به شما یک قول خواهم داد! قول می‌دهم که داوطلب هرکدام از گروه‌های آزمایشی کنکور که هستید، امروز و در این مقاله بهترین، کامل‌ترین و باکیفیت‌ترین مقاله مربوط به بودجه‌بندی شیمی در کنکور را در اختیارتان قرار دهم و با خواندن این مقاله قسمت عمده‌ای از مشکلات شما حل خواهد شد. قبل از بررسی بودجه‌بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی نظام جدید به سراغ معرفی این درس و اهمیتی که در کنکور دارد خواهیم رفت. در ضمن از طریق لینک‌های زیر هم به بودجه‌بندی دروس عمومی می‌توانید دست پیدا کنید:

تاثیر شیمی در کنکور تجربی و ریاضی فیزیک از سال 1402

تاثیر شیمی در کنکور

خب حتما اطلاع دارید که درس شیمی در رشته‌های ریاضی و تجربی دارای مباحث یکسان است و هیچ تفاوتی مابین مباحث آن وجود ندارد؛ اما این درس در هردو رشته دارای ضریب و تاثیر متفاوت است. شاید باورش برای شما سخت باشد اما شیمی در سال‌های اخیر با توجه به آمار و عملکرد بد داوطلبان در پاسخ‌گویی به یکی از رتبه سازترین درس‌ها در هردو رشته تبدیل شده است و به شدت می‌تواند در رسیدن به رتبه دلخواه، شما را یاری کند. البته داخل پرانتز این را هم باید بگویم که در سال‌های اخیر حدود نصف شرکت‌کنندگان کنکور در این درس درصد، منفی را کسب می‌کنند… خب بدون درنگ به سراغ تاثیر شیمی در رشته‌های متفاوت برویم.

راستی اگر در برنامه‌ریزی با مشکلاتی مواجه هستید یک خبر خوب برای شما عزیزان دارم. در یک مقاله به شدت عالی آموزش عملی و قدم به قدم برنامه‌ریزی رشته تجربی آموزش داده شده و برای دسترسی فقط کافیست از لینک برنامه برای کنکور تجربی استفاده کنید.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی 1402

بودجه بندی شیمی کنکور

در تصویر بالا بارم‌بندی شیمی کنکور برای رشته تجربی در دو کنکور تیر و دی را می‌توانید مشاهده کنید. تعداد سوالات شیمی در کنکور بر اساس پایه را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • بودجه‌بندی شیمی دهم تجربی در کنکور: 10 تست معادل حدودا 29 درصد.
 • بودجه‌بندی شیمی یازدهم تجربی در کنکور: 11 تست معادل حدود 31 درصد.
 • بودجه‌بندی شیمی دوازدهم تجربی در کنکور: 14 تست معادل حدود 40 درصد.

اما ممکن است برایتان سوال باشد که تعداد سوالات هر مبحث شیمی در کنکور و همچنین تعداد سوالات شمارشی شیمی چه‌قدر است؟ آمار زیر دقیقا پاسخ این سوال را در اختیارتان قرار می‌دهد:

 • بودجه‌بندی مفاهیم شیمی کنکور: 22 تست معادل حدود 63 درصد سوالات.
 • بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور: 13 تست معادل حدود 37 درصد سوالات.
 • تعداد سوالات شمارشی شیمی در کنکور: 11 تست معادل حدود 31 درصد سوالات.

دوستان خوبم تا اینجا تعداد سوالات هر فصل شیمی در کنکور 1402 را بررسی کردیم؛ در ادامه می‌توانید بودجه‌بندی موضوعی شیمی کنکور برای سال‌های قبل 1402 را نیز مشاهده کنید. اما در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا با استفاده از لینک‌های زیر به سایر مقالات مفید سایت بخون دسترسی سریع داشته باشید:

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی 1401

بودجه بندی شیمی

در تصویر بالا بارم بندی شیمی کنکور 1401 رشته تجربی را می‌توانید مشاهده کنید. تحلیل مربوط به شیمی کنکور 1401 هم به نوع خود جالب است اما ریز تغیراتی هم در تعداد سوالات شیمی کنکور تجربی مشاهده می‌شد که از جمله آنها می‌توان به کاهش سوالات مسائل و افزایش سوالات مفاهیم اشاره کرد. در بخش بعدی به تحلیل کامل شیمی کنکور 1401 رشته تجربی خواهیم پرداخت. درضمن برای دسترسی رایگان به سایر محتواهای مربوط به درس شیمی توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

تحلیل سوالات شیمی کنکور 1401

اما درباره تحلیل کمی و کیفی تعداد سوالات شیمی در کنکور می‌توان گفت که سوالات نسبت به سال‌های قبل دارای توازن میان سه پایه نبود و تعداد سوالات شیمی کنکور از هر پایه دارای تغیراتی بود. تعداد سوالات مسائل شیمی کنکور مانند سوالات استوکیومتری در کنکور کاهش یافته بود و در عوض تعداد سوالات حفظی شیمی در کنکور (همان بخش مفاهیم) افزایش یافته بود؛ اما این خبر اصلا خوشحال کننده نیست، زیرا سوالات مفاهیم شیمی کنکور به حدی زیاد بود که داوطلبان قطعا با مشکل زمان مواجه می‌شدند. شاید باورش سخت باشد ولی تعداد سوالات شمارشی شیمی کنکور 1401 تقریبا 16 سوال چند موردی بود و با یکی از زمان‌برترین آزمون‌های شیمی سر و کار داشتیم.  اما اگر از لحاظ کیفی به بررسی بارم‌بندی شیمی کنکور تجربی 1401 بپردازیم، از نظر سختی سوالات، شیمی کنکور 1401 نسبت به شیمی کنکور 99 آسان‌تر بود اما نسبت به شیمی کنکور 1400 سخت‌تر بود.

تاثیر شیمی در کنکور تجربی

سر و کله شیمی کنکور در آخر دفترچه کنکور پیدا خواهد شد، جایی که به انتهای دروس کنکور رسیده‌اید، خسته هستید و فقط با خود خدا خدا می‌کنید که سریع تمام شود و از شر استرس کنکور راحت شوید… اما شیمی را به عنوان یک غول در انتهای دفترچه می‌بینید که می‌تواند سرنوشت کنکور شما را به یک‌باره تغیر دهد. خب امیدوارم که تا اینجا بتوانید حس و حال مواجه شدن با شیمی را درک کنید حتی اگر تجربه شرکت در کنکور را نداشته باشید. در رشته تجربی شیمی دارای ضریب 9 است و از این لحاظ یعنی از لحاظ ارزش عددی، جایگاه دوم را بعد از زیست به خود اختصاص می‌دهد.

35 سوال کنکور مربوط به بارم‌بندی شیمی در کنکور است که برای کل سوالات هم 35 دقیقه زمان در دسترس است. برای حل هر سوال هم 1 دقیقه زمان در اختیار دارید. ترتیب سوالات شیمی در کنکور تجربی هم از سوال 236 شروع و تا سوال 270 ادامه دارد. خب تا اینجا با تاثیر شیمی در کنکور تجربی آشنا شدیم و به سراغ تاثیر شیمی در کنکور ریاضی خواهیم رفت اما قبل از ادامه توصیه می‌کنم اگر در آزمون‌های آزمایشی مشکل دارید و به دنبال افزایش تراز و درصد هستید و یا در تحلیل تست مشکل دارید حتما مقاله مربوط به نحوه تحلیل آزمون‌های آزمایشی را مطالعه کنید.

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی 1402

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

تعداد سوالات شیمی کنکور ریاضی از سال 1402 به 30 تست کاهش پیدا کرد. در تصویر بالا می‌توانید تعداد سوالات شیمی در کنکور ریاضی برای هر فصل را مشاهده کنید. اگر قصد داشته باشیم که بارم بندی شیمی کنکور ریاضی بر اساس پایه و همچنین مباحث را بررسی کنیم می‌توانیم آمار زیر را مشخص کنیم:

 • تعداد سوالات شیمی دهم در کنکور: 9 تست معادل 30 درصد.
 • تعداد سوالات شیمی یازدهم در کنکور: 10 تست معادل 33 درصد.
 • تعداد سوالات شیمی دوازدهم در کنکور: 11 تست معادل 37 درصد.
 • تعداد سوالات مفاهیم: 23 تست معادل 77 درصد.
 • تعداد سوالات مسائل: 7 تست معادل 23 درصد.
 • تعداد سوالات شمارشی: 8 تست معادل 27 درصد.

دوستان خوبم بودجه‌بندی شیمی رشته ریاضی را به صورت کامل بررسی کردیم و بودجه‌بندی سال‌های قبل را در ادامه همین مطلب می‌توانید مطالعه کنید. اما در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم با کمک لینک‌های زیر از مقالات مشاوره‌ای مهم سایت دیدن کنید که اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار داده‌ایم:

تعداد سوالات شیمی کنکور ریاضی 1401

تعداد سوالات شیمی در کنکور ریاضی

در تصویر بالا هم می‌توانید بارم بندی شیمی کنکور ریاضی را مشاهده کنید. بودجه بندی شیمی رشته ریاضی همانند سایر دروس تخصصی این رشته دست‌خوش تغیراتی شده بود که جالب‌ترین آنها کاهش تعداد سوالات در بارم بندی شیمی کنکور ریاضی بود و به جای 35 سوال، فقط 30 سوال از این درس طراحی شده بود. تعداد سوالات مفاهیم شیمی در کنکور ریاضی هم همانند رشته تجربی دارای سوالات شمارشی بود و از این رو شیمی کنکور ریاضی هم بسیار زمان‌بر بود. در این بخش هم از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای دسترسی به سایر محتواهای باارزش سایت بخون از لینک‌‎های زیر استفاده کنید:

تاثیر شیمی در کنکور ریاضی تا سال 1400

تاثیر شیمی در کنکور ریاضی

تاثیر شیمی در کنکور ریاضی هم تقریبا همانند تاثیر این درس در رشته تجربی است، اما همواره حتی در زمان تحصیل خودم شاهد نارضایتی‌هایی از درس شیمی بودم که این درس بیشتر به رشته تجربی اختصاص دارد و در رشته ریاضی کاربردی ندارد! اما زمانی متوجه شدم این دیدگاه اشتباه است که وارد دانشگاه شدم؛ شاید باورش سخت باشد اما شیمی بیشتر در رشته ریاضی درس تخصصی محسوب می‌شود تا رشته تجربی زیرا در رشته‌هایی مانند مهندسی مکانیک، نفت، پلیمر، شیمی، مواد و … که جزو تاپ رشته‌های مهندسی هستند سر و کار اصلی با درس شیمی است پس دوستان رشته ریاضی این درس را جدی بگیرید…

اما در مورد اهمیت شیمی در کنکور ریاضی باید بدانید که ضریب این درس در این رشته 6 واحد است، 35 سوال دارد که برای هر سوال 1 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است و زمان کلی که برای پاسخ‌گویی در اختیار دارید 35 دقیقه است. مباحثی که از آن‌ها سوال طرح می‌شود 3 فصل از شیمی دهم، 3 فصل از شیمی یازدهم و 4 فصل از شیمی دوازدهم است. ترتیب سوالات شیمی در کنکور ریاضی هم از سوال 201 شروع و تا سوال 235 ادامه دارد. تا اینجا با اهمیت شیمی در کنکور تجربی و ریاضی آشنا شدیم و کم کم وارد بحث اصلی یعنی تعداد سوالات هر مبحث شیمی در کنکور خواهیم شد.

بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی 1400

بودجه‌بندی شیمی کنکور نظام جدید

تصویر بالا یک آمار میانگین از تعداد سوالات شیمی کنکور یا بودجه‌بندی شیمی کنکرو نظام جدید است. اما قضیه به همین جا ختم نخواهد شد و به صورت مفصل‌تر قرار است بارم‌بندی شیمی کنکور را بررسی کنیم. اولین مرحله هم تعداد تست‌های شیمی کنکور از هر پایه دهم تا دوازدهم است که به صورت زیر می‌توان آن را طبقه‌بندی کرد:

 • بودجه‌بندی شیمی دهم: 8 تست معادل 23 درصد
 • بودجه‌بندی شیمی یازدهم: 14 تست معادل 40 درصد 
 • بودجه‌بندی شیمی دوازدهم: 13 تست معادل 37 درصد

با بررسی بالا به یک نکته مهم می‌توانیم دست پیدا کنیم و آن هم ارزش شیمی پایه یازدهم در بودجه‌بندی شیمی کنکور است. اما یک اشتباه جزئی وجود دارد که داوطلبان با آن مواجه خواهند شد و آن هم این است که افرادی که پایه شیمی ضعیفی دارند تصمیم می‌گیرند که فقط شیمی یازدهم را مطالعه کنند. در آینده یک مقاله مفصل راجع به این موضوع و همچنین مهم‌ترین فصل‌های شیمی کنکور نگارش خواهم کرد که مخصوص این دسته از داوطلبان است و تمامی مشکلات را حل خواهد کرد. اما به جز این بودجه‌بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی، یک نوع دیگر از بودجه‌بندی مربوط به مسائل و مفاهیم شیمی وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور | تعداد سوالات محاسباتی شیمی کنکور

مسائل شیمی کنکور از سال 93 به شدت پررنگ و دارای اهمیت شدند. تا قبل از آن، شاید بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور حدود 7 الی 10 سوال در کنکور بود؛ اما با گذشت زمان داستان عوض شد و اهمیت مسائل در بودجه‌بندی سوالات شیمی کنکور افزایش چشم‌گیری داشت، به نحوی که تعداد سوال مسائل شیمی کنکور به حدود 17 سوال افزایش پیدا کرده است که معادل با 50 درصد از تعداد بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی و ریاضی است. مسائل شیمی کنکور هم در جای جای این درس مشاهده می‌شود و به صورت خلاصه می‌توان گفت که سوالات مسائل شیمی کنکور مابین مباحث استوکیومتری، گرمای واکنش، محلول‌ها، سینتیک، تعادل، اسید و باز و الکتروشیمی پخش می‌شوند و تعداد سوالات استوکیومتری در کنکور بیش‌تر از مابقی مسائل است و دلیل آن هم ترکیب شدن این مبحث با سایر مباحث است. پس به صورت خلاصه می‌توان گفت که تعداد سوالات محاسباتی شیمی کنکور نصف بودجه‌بندی این درس در کنکور است.

بودجه‌بندی مفاهیم شیمی کنکور | تعداد سوالات حفظی شیمی در کنکور

تعداد سوالات حفظی شیمی کنکور یا این سوال که چند سوال شیمی کنکور حفظی است، جزو سوالاتی هستند که بار‌ها و بار‌ها پرسیده می‌شود و دلیل آن هم ترسی است که درس شیمی وجود دارد. با توجه به توضیحات بخش قبلی، می‌توان گفت که همانند مسائل شیمی کنکور، 50 درصد از بودجه‌بندی شیمی مربوط به تعداد سوالات حفظی شیمی کنکور است که این درصد معادل 17 الی 18 سوال می‌باشد. البته لازم به ذکر است که در بعضی از سوالات هم مفاهیم و مسائل ترکیب می‌شوند. سوالات حفظی شیمی در کنکور بیشتر از شیمی پایه دهم طرح می‌شود و این پایه ارزش بیشتری در میان حفظیات شیمی دارد.

خب دوستان عزیز به انتها مقاله مربوط به بودجه‌بندی شیمی کنکور رسیدیم امیدوارم که این مقاله هم برای شما مفید بوده باشد. حتما سوالاتی که در ذهنتان وجود دارد را از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخ‌گو باشیم و هم‌چنین با عضویت در خبرنامه سایت بخون سریع‌تر از همه از آخرین مقالات ما و اخبار کنکور و دنیای آموزشی مطلع شوید. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به بودجه‌بندی دروس اختصاصی دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول

 • بودجه بندی فصل های شیمی کنکور را کجا می‌توانم مشاهده کنم؟
  در داخل سایت و این مقاله به صورت کامل بودجه بندی هر فصل شیمی کنکور بررسی شده است.
 • شیمی در کنکور چند سوال دارد؟
  35 سوال
 • 50 درصد
 • چند درصد سوالات شیمی کنکور حفظیات است؟
  50 درصد
4.3/5 - (27 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
7 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا