یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

بودجه بندی عربی کنکور

همان‌طور که که یک دانش‌آموز اول ابتدایی برای خواندن و نوشتن، اولین کاری که باید انجام دهد یادگیری الفبای فارسی است، برای یک داوطلب کنکور هم این قضیه برقرار است؛ یعنی بودجه‌بندی قبل از شروع مطالعه، نقش یادگیری الفبا قبل از خواندن و نوشتن را دارد.  مطمئنا اگر به دنبال بودجه‌بندی عربی کنکور هستید، شاید جزو دو دسته از داوطلبان کنکور باشید:

 • دسته اول: داوطلبی که قصد شروع مطالعه برای کنکور را دارد و به دنبال یادگیری اصول اولیه است.
 • دسته دوم: داوطلبی که زمان کمی تا کنکور دارد و قصد دارد از روی بودجه‌بندی درس عربی در کنکور، مباحث مهم این درس را تعین و مطالعه کند.

جزو هرکدام از دسته‌های بالا که هستید، باید خوشحال باشید؛ چراکه بهترین سایت ممکن برای رسیدن به پاسخ سوالات خود را پیدا کرده‌اید. راستش را بخواهید قبل از شروع نوشتن بودجه‌بندی سوالات عربی کنکور، به بقیه سایت‌هایی که در مورد این موضوع، مقالاتی را نوشته بودند هم نگاهی انداختم، اما متاسفانه اطلاعاتی که مشاهده کردم در بعضی جا‌ها حتی نادرست بود و یا اطلاعاتی خارج از موضوع بودجه‌بندی عربی در کنکور مطرح کرده بودند و یا اطلاعاتی که استفاده کرده بودند برای سال‌های قبل بود؛ به همین خاطر به خودم گفتم که باید کامل‌ترین و بهترین مقاله مربوط به تعداد سوالات عربی در کنکور را بنویسم و تمام تجربیات خودم را در اختیار شما قرار بدهم. پس مطمئن باشید با صرف چند دقیقه از زمان ارزشمند خود، به کامل‌ترین و بهترین اطلاعات مربوط به بودجه‌بندی عربی کنکور دست پیدا خواهید کرد.

دیگر هم تفاوتی ندارد داوطلب کدام رشته هستید؛ زیرا در این مقاله بودجه‌بندی عربی کنکور تجربی، ریاضی، زبان و هنر و همچنین به صورت تخصصی بودجه‌بندی عربی کنکور انسانی را هم بررسی خواهیم کرد و علاوه بر آن انواع تیپ تستی که از هر مبحث امکان دارد طرح شود نیز بررسی می‌کنیم. پس اگر قصد دارید اطلاعات خود درباره درس عربی و بارم‌بندی عربی کنکور را به اوج برسانید، ما را تا انتها این مقاله در سایت بخون همراهی کنید و هر سوالی در هر بخش هم برای شما ایجاد شد، حتما از طریق بخش نظرات بپرسید. قول می‌دهیم سریعا پاسخ دهیم….

درضمن از طریق لینک‌های زیر به صورت کامل می‌توانید بودجه‌بندی دروس عمومی را مشاهده کنید و در انتهای مقاله هم لینک بودجه‌بندی دروس اختصاصی را برای شما قرار داده ایم و می‌توانید مشاهده کنید:

عربی کنکور را بهتر بشناسیم!

درس عربی دومین درس از دفترچه عمومی کنکور سراسری است. سوالات این مابین رشته‌های تجربی، ریاضی، زبان و هنر مشترک است و بودجه‌بندی عربی کنکور رشته ریاضی، تجربی، زبان و هنر هم با این تفاسیر مشترک است. امابودجه‌بندی عربی اختصاصی کنکور انسانی با سایر رشته‌ها متفاوت است. درس عربی عمومی برای تمامی رشته‌ها ضریب 2 را به خود اختصاص می‌دهد. اما صبر کنید!!! به هیچ وجه گول ضریب پایین عربی را نخورید، این درس برعکس ضریبی که دارد، بسیار ارزشمند است و حتی در بعضی از سال‌ها تاثیری که ایجاد می‌کند حتی از درس ادبیات با ضریب 4 هم بیشتر است. شاید باور کردنی نباشد، اما واقعیت دارد. در سال‌های اخیر درصد‌های پاسخ‌گویی به درس عربی به حدی فاجعه بوده است که تاثیر این درس را به شدت افزایش داده است. پس حواستان باشد که فریب ضریب پایین این درس را نخورید.

بودجه‌بندی عربی کنکور در بخش عمومی برای تمامی رشته‌ها 25 سوال است و هر سوال، ارزشی معادل 4 درصد دارد. مدت زمان پاسخ‌گویی به کل سوالات عربی کنکور 20 دقیقه است که به هر یک از سوالات عربی 48 ثانیه زمان می‌رسد. ترتیب سوالات این درس هم از سوال 26 شروع شده و تا سوال 50 ادامه دارد.

بودجه‌بندی عربی کنکور تجربی، ریاضی، زبان و هنر

بودجه‌بندی عربی کنکور

بودجه‌بندی عربی در کنکور هنر، زبان، ریاضی و تجربی 25 سوال تستی است. کل سوالات را در قالب 4 مبحث می‌توانیم مشاهده کنیم که به صورت مباحث ترجمه عربی کنکور، قواعد عربی کنکور، درک مطلب عربی کنکور و تحلیل صرفی عربی می‌باشد. سهم هر کدام از مباحث در بودجه‌بندی عربی کنکور زبان، هنر، ریاضی و تجربی را به صورت زیر می‌توانید مشاهده کنید؛ که هر چند در تصویر بالا هم یک آمار درباره بودجه‌بندی سوالات عربی در کنکور طراحی شده است و توصیه می‌کنیم که حتما آن را دانلود و ذخیره کنید تا به صورت دائم به آن دسترسی داشته باشید.

 • بودجه‌بندی ترجمه عربی کنکور: 10 تست
 • بودجه‌بندی قواعد عربی کنکور 8 تست
 • بودجه‌بندی درک مطلب عربی کنکور 4 تست
 • بودجه‌بندی تحلیل صرفی عربی کنکور: 3 تست

اما اینجا انتهای کار نیست و در ادامه به صورت کامل بودجه‌بندی مباحث عربی کنکور را بررسی خواهیم کرد و در رابطه با انواع سوالات تستی یا تیپ‌های تستی که ممکن است از هرکدام یک از مباحث طرح شود، توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

بودجه‌بندی ترجمه عربی کنکور

بودجه بندی سوالات ترجمه عربی کنکور

بودجه‌بندی ترجمه عربی کنکور 10 تست معادل 40 درصد از کل سوالات عربی کنکور است که از سوال شماره 26 شروع و تا سوال شماره 35 ادامه دارد. سوالات ترجمه عربی کنکور در حالت کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که به صورت کامل هر کدام از تیپ‌های تستی را بررسی خواهیم کرد.

تیپ تستی اول که در بودجه‌بندی سوالات ترجمه عربی به چشم می‌خورد، سوالاتی است که طراح در صورت سوال یک جمله عربی را داده است، و 4 گزینه ترجمه‌های فارسی هستند و نزدیک‌ترین و صحیح‌ترین ترجمه را از ما می‌خواهد. تعداد سوالات ترجمه عربی کنکور که به این سبک تستی اختصاص دارد، 7 تست است. سوالات 26 تا 32 به سوالات ترجمه ساده عربی به فارسی اختصاص دارد.

تیپ تستی دوم که در میان بودجه‌بندی سوالات ترجمه عربی کنکور به چشم می‌خوارد سوالات 4 گزینه‌ای است؛ به این صورت که طراح 4 گزینه داده است، در هر گزینه یک جمله عربی به همراه ترجمه فارسی آن وجود دارد و گزینه‌ای را از ما می‌خواهد که صحیح یا اشتباه ترجمه شده باشد. تعداد سوالات مربوط به این بخش از بودجه‌بندی عربی در کنکور نظام جدید هم 2 تست است و ترتیب سوالات آن هم در دفترچه، سوالات 33 و 34 است.

تیپ تستی سوم که در بخش بارم‌بندی سوالات عربی کنکور به چشم می‌خورد، تعریب نام دارد. به این صورت که طراح در صورت سوال یک جمله فارسی را نوشته و در 4 گزینه، معادل عربی آن را آورده است و گزینه صحیح را از ما می‌خواهد. این تیپ سوال را می‌توانیم در سوال شماره 35 مشاهده کنیم.

اما یک نوع دیگر از تیپ‌های تستی سوالات ترجمه که مدتی است سروکله آن پیدا نشده است، این نوع سوال به سوال مفهوم معروف است و مانند قرابت معنایی در درس ادبیات است. به این صورت که طراح یک شعر یا آیه یا جمله درصورت سوال طرح می‌کند و گزینه‌ای که از لحاظ مفهوم به آن نزدیک است یا ضد آن است را می‌خواهد.

بودجه‌بندی درک مطلب عربی کنکور

تعداد سوالات درک مطلب عربی کنکور

درک مطلب عربی کنکور را به جرئت از دید داوطلبان کنکور می‌توان به عنوان یک غول بی‌شاخ و دم دید!!! این غول یکی از دلایلی است که فقط عده کمی می‌توانند درصد صد را در عربی کسب کنند. بودجه‌بندی درک مطلب عربی کنکور را به دو صورت می‌توانیم بررسی کنیم. حالت اول این است که اگر فقط درک مطلب را بررسی کنیم، 4 تست را می‌توان به این مبحث نسبت داد. اما در حالت دوم، می‌توانیم که سوالات تحلیل صرفی را هم کنار درک مطلب محاسبه کنیم و در این حالت تعداد سوالات درک مطلب عربی کنکور 7 تست خواهد شد که معادل 28 درصد از عربی کنکور است.

اما درک مطلب عربی کنکور از یک متن تشکیل شده است که بعد از خواندن آن باید به 4 سوال که درباره همان متن است پاسخ دهیم. سوالات شماره 36 تا 39 در دفترچه عمومی کنکور مخصوص این سبک از سوالات است.

اما داستان تحلیل صرفی چیست؟ تحلیل صرفی مربوط به نقش کلمات در داخل متن درک مطلب است. به این صورت که طراح از داخل متن، 3 کلمه را انتخاب می‌کند (در حالت معمول دو فعل و یک اسم) و درباره نقشی که آن کلمات در داخل متن دارند سوال می‌پرسد. سوالات شماره 40 تا 42 هم مربوط به بخش تحلیل صرفی است. خب تا اینجای کار تعداد سوالات درک مطلب عربی کنکور و ترجمه را بررسی کردیم. اگر برای سایر دروس هم به دنبال بودجه‌بندی کنکور هستید حتما از طریق لینکی که برای شما قرار داده‌ایم اقدام کنید.

بودجه‌بندی قواعد عربی کنکور

بودجه بندی قواعد عربی کنکور

آخرین مبحثی که در دفترچه عمومی کنکور و بودجه‌بندی عربی کنکور نظام جدید مشاهده خواهید کرد مربوط به سوالات قواعد عربی کنکور است. بودجه‌بندی قواعد عربی کنکور 8 تست و معادل 32 درصد از بارم‌بندی عربی کنکور است. ترتیب سوالات قواعد عربی کنکور هم به این صورت است که از سوال شماره 43 شروع و تا سوال شماره 50 ادامه دارد. در مورد تیپ‌های تستی قواعد عربی کنکور نمی‌توان نظر داد چون با توجه به حجم این مباحث، طراح از هر یک از قواعد می‌تواند سوال طرح کند که هر کدام تیپ‌های تستی مخصوص به خود را دارند.

یک نکته بسیار بسیار مهم:

در بودجه‌بندی عربی کنکور و با بررسی سوالات می‌توانیم متوجه شویم که سوالات عربی کنکور به صورت رایج به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • دسته اول: عین الصحیح » یعنی پیدا کردن گزینه صحیح
 • دسته دوم: عین الخطا » یعنی پیدا کردن اشتباه

در سوالات دسته اول برای اینکه به پاسخ صحیح دست پیدا کنیم باید 3 گزینه اشتباه را پیدا کنیم. زیرا اساس کار ما در پاسخ‌گویی به سوالات عربی کنکور پیدا کردن اشتباهات است. اما در دسته دوم، برای رسیدن به گزینه مد نظر طراح، کافیست فقط یک اشتباه پیدا کنیم. با همین استدلال متوجه می‌شویم که سوالات عین الخطا همیشه آسان‌تر از سوالات عین الصحیح هستند.

خب دوستان خوبم تا اینجا کار بودجه‌بندی عربی در کنکور نظام جدید برای رشته‌های ریاضی، تجربی، زبان و هنر را بررسی کردیم. در ادامه به سراغ بودجه‌بندی سوالات عربی کنکور انسانی خواهیم رفت و بخش بعدی مختص داوطلبان انسانی است. اما یک پیشنهاد خوب برای شما؛ اگر در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنید اما تراز پایینی دارید

بودجه‌بندی عربی کنکور انسانی

اما به سراغ بودجه‌بندی عربی کنکور انسانی برویم. در دفترچه اختصاصی کنکور انسانی، چهارمین درس، مربوط به عربی تخصصی است. تعداد سوالات عربی اختصاصی کنکور انسانی، 20 سوال است و مدت زمانی که برای پاسخ‌گویی به این سوالات در نظر گرفته شده است، 20 دقیقه می‌باشد؛ یعنی به هریک از سوالات عربی تخصصی 1 دقیقه زمان می‌رسد. ترتیب سوالات عربی تخصصی رشته انسانی هم از سوال 166 تا سوال 185 است. در ادامه به صورت کامل تعداد سوالات عربی تخصصی رشته انسانی را بررسی خواهیم کرد.

بودجه‌بندی ترجمه عربی تخصصی انسانی

بودجه بندی عربی تخصصی انسانی

تعداد سوالات ترجمه عربی تخصصی انسانی 9 سوال است. از این 9 سوال، 5 سوال مربوط به ترجمه عربی به فارسی است. 2 سوال هم به این صورت است که طراح 4 گزینه عربی به ما می‌دهد و روبروی هرکدام ترجمه فارسی آن و در انتها گزینه صحیح یا اشتباه را از ما می‌خواهد. 1 سوال هم مربوط به تعریب است و آخرین سوال ترجمه عربی تخصصی رشته انسانی همان سوال مفهوم است که مانند قرابت معنایی در ادبیات فارسی می‌باشد.

بودجه‌بندی تحلیل صرفی عربی اختصاصی رشته انسانی

مبحث تحلیل صرفی هم در عربی تخصصی رشته انسانی جایگاه مخصوص خود را دارد و اینجا هم 3 تست از بودجه‌بندی عربی تخصصی رشته انسانی را به خود اختصاص می‌دهد. اما سوالات تحلیل صرفی عربی تخصصی با عربی عمومی متفاوت است؛ به این صورت که در صورت هر سوال یک جمله عربی آورده شده و در گزینه‌ها هم درباره نقش تعدادی از کلمات توضیح داده شده است و گزینه صحیح یا اشتباه را از ما می‌خواهند.

بودجه‌بندی قواعد و علامت‌گذاری عربی کنکور انسانی

8 سوال پایانی عربی اختصاصی رشته انسانی مربوط به علامت‌گذاری و قواعد عربی است. سوال 178 دفترچه اختصاصی، به علامت‌گذاری یا شکّل اختصاص دارد. به این صورت که چهار گزینه داده شده و هر کدام دارای یک جمله هستند و علامت‌گذاری صحیح یا اشتباه از ما خواسته شده است. 7 سوال پایانی، یعنی سوالات 179 تا 185 هم مربوط به بحث قواعد در عربی تخصصی رشته انسانی است.

خب دوستان خوبم، ممنونم که تا اینجا ما را همراهی کردید و مقاله بودجه‌بندی عربی کنکور را از سایت بخون مطالعه کردید. امیدوارم که اطلاعات موجود در این بخش برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم، قولی که در ابتدای مقاله به شما دادیم را عملی کرده باشیم و کامل‌ترین و بهترین مقاله مربوط به بودجه‌بندی عربی کنکور را در اختیار شما قرار داده باشیم. در پایان، خوشحال می‌شویم اگر نظرات خود را از طریق بخش نظرات برای ما ارسال کنید و یا اگر سوالی برای شما ایجاد شده است، می‌توانید در بخش نظرات بپرسید تا سریعا پاسخگو باشیم. برای مشاهده بودجه‌بندی دروس اختصاصی هم از لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

سوالات متداول درباره بودجه‌بندی عربی کنکور

 • آیا بودجه‌بندی عربی کنکور بین رشته‌های مختلف متفاوت است؟
  بودجه‌بندی عربی کنکور برای رشته‌های تجربی، ریاضی، زبان و هنر یکی است اما بودجه‌بندی عربی تخصصی رشته انسانی متفاوت است.
 • مدت زمانی که برای پاسخ‌گویی به سوالات عربی عمومی در اختیار داریم چه‌قدر است؟
  کلا 20 دقیقه برای سوالات و 48 ثانیه برای هر سوال در نظر گرفته شده است.
 • در این مقاله بودجه‌بندی عربی تخصصی هم بررسی شده است؟
  بله! به صورت کامل بودجه‌بندی عربی برای تمامی رشته‌ها بررسی شده است.
 • ضریب عربی در کنکور چه‌قدر است؟
  ضریب عربی عمومی در کنکور 2 واحد است.
4.3/5 - (10 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
13 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا