بودجه بندی دینی کنکور

در سومین بخش از سلسله مقالات بودجه‌بندی کنکور، به سراغ بودجه‌بندی دینی کنکور خواهیم رفت؛ سومین درس از دفترچه کنکور با انحراف معیار وحشتناک. من شایان مامندی هستم و امروز در سایت بخون قرار است یک مقاله جنجالی درمورد بودجه‌بندی دین و زندگی کنکور را در اختیار شما عزیزان قرار دهم. اگر بی‌حوصله هستید و یا فقط به دنبال تعداد سوالات هر مبحث هستید از همین الان خودتان را خسته نکنید و مستقیم می‌توانید تعداد سوالات را در ادامه مقاله مشاهده کنید و خارج شوید؛ اما اگر می‌خواهید در شناخت درس دین و زندگی کنکور به شما کمک کنم تا بهترین درصد را در مدت کوتاه کسب کنید و اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان قرار دهم، این مقاله دوای درد شماست.

داوطلب هر کدام از گروه‌های آزمایشی که باشید، ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و یا هنر دیگر تفاوتی ندارد. قرار است بودجه‌بندی دینی کنکور انسانی، تجربی، ریاضی و زبان و هنر را در همین مقاله بررسی کنیم. خبر خوب این است که هم بودجه‌بندی دینی کنکور بر اساس هر پایه را بررسی خواهیم کرد و هم تعداد سوالات دینی در کنکور بر اساس مبحث. پس تا انتها این مقاله با من همراه باشید و در هر بخش از مقاله سوالی برای شما عزیزان پیش آمد، سریعا از بخش نظرات بپرسید تا شما را راهنمایی کنیم. درضمن بودجه‌بندی سایر دروس کنکور را هم از طریق بخش بودجه‌بندی کنکور می‌توانید مشاهده کنید.

درضمن از طریق لینک‌های زیر به صورت کامل می‌توانید بودجه‌بندی دروس عمومی را مشاهده کنید و در انتهای مقاله هم لینک بودجه‌بندی دروس اختصاصی را برای شما قرار داده ایم و می‌توانید مشاهده کنید:

دین و زندگی کنکور را بهتر بشناسیم!

دینی کنکور سومین درسی است که در دفترچه عمومی کنکور مشاهده خواهید کرد. محتوای این درس از سه کتاب دینی دهم، یازدهم و دوازدهم انتخاب می‌شود و همچنین سوالات این درس از 4 بخش به صورت عمده طراحی می‌شود که به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • آیات
 • متن کتاب درسی
 • احادیث
 • اشعار

هرکدام از مباحث بالا اهمیت خود را در بودجه‌بندی سوالات دینی کنکور دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد. اما درمورد ضریب دینی در کنکور هم می‌توان گفت که ضریب سه را به خود اختصاص داده است و از لحاظ ضریب، بعد از درس ادبیات در جایگاه دوم قرار دارد. مدت زمان پاسخ‌گویی به هر کل بودجه‌بندی سوالات دین و زندگی کنکور هم 17 دقیقه است که به صورت میانگین به هر سوال حدود، 41 ثانیه زمان می‌رسد. ترتیب سوالات دین و زندگی در دفترچه کنکور هم از سوال 51 شروع و تا سوال 75 ادامه دارد. برای داوطلبان نظام جدید، درس دین و زندگی دیگر برای تمامی رشته‌ها مشترک نیست و دینی رشته انسانی، با سایر رشته‌ها متفاوت است. تفاوت دینی انسانی و تجربی در چند درس است و داوطلبان رشته انسانی چند درس بیشتر از دینی رشته‌های تجربی و ریاضی را دارند.

بودجه دینی کنکور

بودجه بندی دین و زندگی کنکور

همان‌طور که در ابتدا مقاله نیز اشاره کردم، بودجه‌بندی دینی کنکور را به دو صورت بررسی خواهیم کرد. حالت اول به صورت پایه به پایه و حالت دوم به صورت مبحثی؛ در بودجه‌بندی سوالات دینی کنکور به صورت پایه به پایه، یک میانگین از تعداد سوالاتی که آورده شده است را در قالب تصویر بالا آماده و در اختیار شما قرار داده‌ایم. در این نوع از بودجه‌بندی سوالات دین و زندگی کنکور، از دینی دهم 8 سوال، دینی یازدهم 8 سوال و دینی دوازدهم هم 9 سوال در کنکور طرح می‌شود.

اما لازم به ذکر است که بدانید نمی‌توان یک بودجه‌بندی خاص و دقیق برای بودجه‌بندی سوالات در نظر گرفت. به عنوان مثال در سال 99 تعداد سوالات دینی در کنکور از پایه‌های دهم و دوازدهم تعداد 8 سوال طرح شده بود و از دینی پایه یازدهم 9 سوال. اما برای سال 1400 داستان اندکی متفاوت بود و از پایه دوازدهم 9 تست و از سایر پایه‌ها 8 تست در کنکور سراسری طرح شده بود. نکته حائز اهمیت این است که بودجه‌بندی سوالات دین و زندگی کنکور برای رشته انسانی هم در سال 1400 دقیقا به همین شکل بود و تفاوتی بین بودجه‌بندی دینی کنکور انسانی با سایر رشته‌ها وجود نداشت.

حدودا از سال 96 به بعد ترتیب سوالات دین و زندگی تغیر کرد. یعنی قبلا سوالات دینی کنکور به ترتیب از هر پایه مطرح می‌شد ولی بعد از کنکور 96 ترتیبی دیگر در میان نبود و سوالات به صورت درهم از هر پایه طرح می‌شد. اما در سال 1400 طراح به سبک و سیاق قبلی بازگشت و سوالات دینی به ترتیب از هر پایه طرح شده بود؛ یعنی 8 سوال اول از پایه دهم، 8 سوال بعدی از پایه یازدهم و 9 سوال آخر هم از پایه دوازدهم طرح شده بود. دوستان خوبم امیدوارم تا اینجا اطلاعات موجود برای شما درباره بارم‌بندی دینی کنکور مفید بوده باشد.

بودجه‌بندی دین و زندگی کنکور نظام جدید به صورت مبحثی

بودجه بندی مباحث دینی کنکور

در ابتدا مقاله هم اشاره کردیم بودجه‌بندی دین و زندگی کنکور نظام جدید به دو صورت مبحثی و پایه‌ای بررسی می‌شود. در این بخش بارم‌بندی دینی کنکور به صورت مبحثی را بررسی خواهیم کرد. دینی کنکور از 4 مبحث، یعنی آیات، متن کتاب درسی، اشعار و احادیث تشکیل شده است که تعداد سوالات دین و زندگی کنکور برای هر مبحث به صورت زیر دسته‌بندی خواهد شد.

 • آیات دینی کنکور: 12 تست
 • سوالات مربوط به متن: 8 تست
 • سوالات مربوط به اشعار و احادیث: 5 تست

بازهم نیاز به تاکید دارد که این تعداد از سوالات برای هر مبحث، به صورت میانگین است و ممکن است کمی در کنکور‌های سال‌های بعد متفاوت باشد، اما یک تعداد اصولی همین تعداد است. در ادامه به بررسی تیپ‌های تستی دینی کنکور خواهیم پرداخت، اما از شما دعوت می‌کنم که مقاله مربوط نحوه تحلیل آزمون را هم از همین سایت مطالعه کنید.

در سوالات مربوط به آیات دین و زندگی، باید برروی پیام آیات مسلط شوید. متاسفانه عده زیادی احساس می‌کنند باید معنی آیات را بلد باشند که یک اشتباه است و پیام آیات با معنی آن‌ها متفاوت است. سوالات این بخش در حالت کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • در صورت سوال یک مفهوم داده شده و طراح آیه‌ای را خواسته که شامل پیام صورت سوال باشد.
 • در صورت سوال یک یا چند آیه داده شده است و باید به دنبال گزینه‌ای باشید که حاوی پیام مربوطه باشد.
 • بخشی از آیه داده می‌شود (کل آیه داده نمی‌شود) باید با توجه به پیام همان آیه به سوالات پاسخ دهید.

دقت کنید که گاهی اوقات تنها به آن آیه اشاره می‌شود و نشانی آن را می‌دهند و در صورت سوال کل آیه را نمی‌آورند.

سوالات مربوط به متن هم حالت حفظی دارند، یعنی شما باید به صورت کامل روی متن کتاب درسی تسلط داشته باشید. شاید بخش سخت سوالات متن کتاب در بودجه‌بندی سوالات دین و زندگی مربوط به سوالات ترکیبی با سایر دروس باشد. آخرین دسته از سوالات دینی کنکور هم مربوط به احادیث و اشعار می‌باشد. در سوالات احادیث، به یکی از احادیث ائمه و یا امامان یا یک بیت شعر اشاره شده و در مورد آن سوال پرسیده می‌شود. به صورت کلی در سوالات مربوط به آیات، احادیث و اشعار تنها عامل کمک‌کننده، تسلط برروی پیامی است که دارند.

دوستان خوبم به انتها این مقاله هم رسیدیم، امیدوارم اطلاعات موجود برای شما مفید بوده باشد. حتما سوالات خود را از طریق نظرات با ما در میان بگذارید و حتما سایر مقالات را هم بررسی کنید. اگر به دنبال بودجه‌بندی دروس اختصاصی کنکور هستید پیشنهاد می‌کنم مقالات داغ زیر را از دست ندهید:

سوالات متداول

 • مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات دین و زندگی چند دقیقه است؟
  17 دقیقه برای کل سوالات و 40/8 ثانیه برای هر سوال.
 • تسلط برروی متن کتاب، برای پاسخ به سوالات دینی تاثیر دارد؟
  بله. حدود 8 تست از متن کتاب درسی طرح می‌شود.
 • از دینی دهم چند تست طرح می‌شود؟
  به صورت میانگین 8 تست.
4/5 - (11 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
14 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا