دینی یوسفیان پور
مهم ترین مباحث کنکورکنکور

مباحث مهم شیمی در کنکور نظام جدید

دوست خوبم سلام؛ در مقالات قبلی به‌صورت کامل مهمترین مباحث تمامی دروس عمومی و تخصصی را در سایت بخون بررسی کردیم و امروز هم نوبت به مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی نظام جدید است که آخرین مقاله مرتبط با این بحث است. شاید تا 8 سال قبل، شیمی را به عنوان آسانترین درس اختصاصی در رشته‌های ریاضی و تجربی می‌شناختیم؛ اما با تمرکز طراحان کنکور روی مسائل شیمی و طرح سوالات از فصل های ترکیبی شیمی نظام جدید، به یکباره درس شیمی به کلی دچار تغیرات شد و در حال حاضر حتی از نظر عده‌ای سختترین درس اختصاصی کنکور هم محسوب می‌شود.

اگر زمان کمی تا کنکور دارید یا اصلا با شیمی رابطه خوبی ندارید و به دنبال کسب یک درصد مطلوب در درس شیمی هستید، بهترین مکان ممکن را برای حل مشکل خود انتخاب کرده‌اید. من شایان مامندی هستم و امروز به شما وعده یک مقاله طوفانی درباره فصل‌های مهم شیمی در کنکور نظام جدید همراه با فصل‌های مرتبط شیمی کنکور نظام جدید و پیش‌نیازهای شیمی کنکور را به شما می‌دهم؛ پس با من همراه باشید و سوالاتتان را از بخش نظرات مطرح کنید تا شخصا پاسخگو باشم.

مباحث شیمی کنکور

مباحث شیمی کنکور

در قدم اول به بررسی مباحث شیمی کنکور خواهیم پرداخت؛ برای شیمی کنکور هم مباحث را می‌توان به دو صورت دسته‌بندی کرد. دسته اول به‌صورت پایه‌ای که در مجموع با ده فصل از شیمی در کنکور مواجه خواهیم شد که به‌صورت زیر است:

 • مباحث شیمی دهم شامل 3 فصل: کیهان، زادگاه الفبای هستی – رد پای گازها در زندگی – آب، آهنگ زندگی.
 • مباحث شیمی یازدهم شامل 3 فصل: قدر هدایای زمینی را بدانیم – در پی غذایی سالم – پوشاک، نیازی پایان ناپذیر.
 • مباحث شیمی یازدهم شامل 4 فصل: مولکول‌ها در خدمت تندرستی – آسایش و رفاه در سایه شیمی – شیمی، جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری – شیمی، راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر.

هر کدام از فصل‌های فوق، تعدادی از سوالات را به خود اختصاص می‌دهند که در مقاله بودجه‌بندی شیمی کنکور به‌صورت کامل آنها را معرفی کرده‌ایم؛ اما نوع دیگری از دسته‌بندی هم براساس مبحث وجود دارد. در این دسته‌بندی، مطالب شیمی کنکور را به دو دسته اصلی یعنی مفاهیم و مسائل شیمی تقسیم می‌کنیم که در سال‌های اخیر، هرکدام نصف سوالات شیمی را به‌ خود اختصاص می‌دهند. اما اینجا یک نکته بسیار مهم است، فصل‌های حفظی شیمی کنکور نظام جدید را نباید با مفاهیم اشتباه بگیرید؛ درواقع در سال‌های اخیر دیگر حفظیات شیمی کنکور بی معنی شده است.

بارسا

بررسی درصدهای شیمی کنکور

اگر به یاد داشته باشید، در همان بخش اول، گفتیم که شیمی در حال حاضر سختترین درس اختصاصی محسوب می‌شود؛ اما دلیل این ادعا در این قسمت برای شما ثابت خواهد شد و قرار است نگاهی به درصدهای شیمی کنکور که توسط داوطلبان کسب شده است بیندازیم؛ در تصویر زیر یک تحلیل از درصدهای کنکور که توسط سازمان سنجش ارائه شده را می‌توانید مشاهده کنید:

درصدهای شیمی کنکور

به قول شاعر، (البته با تغیرات) نشسته‌ام به درصدها نگاه می‌کنم…. و ادامه ماجرا. چیزی که شاید باورش سخت باشد اما درس شیمی بدترین آمار پاسخگویی در تمام درس‌ها را به خود اختصاص داده است؛ این موضوع هم خوب است و هم بد. آمار افتضاح فوق می‌تواند نشان از سطح بالای سوالات شیمی باشد که بد است؛ اما جنبه خوب ماجرا این است که درصد پایین در درس شیمی باعث شده تا این درس دارای انحراف معیار شود و بتواند تاثیر بسیار زیادی در رتیه و موفقیت شما داشته باشد. به تحلیل زیر دقت کنید:

 • طبق این آمار اگر به هیچ سوالی از شیمی پاسخ ندهید، از 23 درصد شرکت کنندگان جلوتر خواهید بود.
 • اگر فقط به یک سوال از شیمی پاسخ صحیح بدهید، از 40 درصد شرکت کنندگان جلوتر خواهید بود.
 • اگر فقط به نصف سوالات شیمی پاسخ بدون اشتباه بدهید هم به شما تبریک می‌گویم؛ زیرا جزو 1 درصد شرکت کنندگان برتر خواهید بود.

اما در اینجا بد نیست که نگاهی به عملکرد رتبه‌های زیر هزار در درس شیمی و درصدی که کسب کرده‌اند بیندازیم. دقت کنید که معمولا در نگاه اول به کمترین درصدی که توسط رتبه‌های برتر در درس شیمی کسب شده است نگاه می‌کنند اما شما باید به میانگین درصد شیمی رتبه‌های برتر توجه کنید و برای شما ملاک باشد:

 • کمترین درصد شیمی در کنکور توسط رتبه‌های برتر: 20 درصد
 • میانگین درصد شیمی در کنکور توسط رتبه‌های برتر: 61/8 درصد
 • بیشترین درصد شیمی در کنکور توسط رتبه‌های برتر: 96/2 درصد

راستی، درجریان هستید که یکی از دلایل درصد پایین شرکت‌کنندگان در درس شیمی، عدم آشنایی با روش مطالعه این درس است؟ پس اگر می‌خواهید دچار این مشکل نشوید حتما حتما بعد از این مقاله، مقاله مربوط به روش مطالعه شیمی کنکور و همچنین مقاله مربوط به تحلیل آزمون‌های آزمایشی  را از همین سایت مطالعه کنید.

دینی یوسفیان پور

کدام فصل‌های شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

خب دوستان، پیش‌نیازهای لازم درمورد مباحث تست خیز شیمی کنکور را بررسی کردیم و از اینجا به بعد وارد بحث اصلی یعنی مباحث پر تست شیمی کنکور خواهیم شد. این بحث را در چند قسمت شامل 60 درصد شیمی کنکور، 50 درصد شیمی کنکور و 30 درصد شیمی کنکور بررسی خواهیم کرد؛ سختترین مباحث شیمی کنکور البته با رعایت پیش‌نیازهای شیمی کنکور را بررسی خواهیم کرد. پس از این قسمت یعنی مهمترین مباحث شیمی کنکور حواس‌ها را جمع کنید و با من همراه باشید.

راستی از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهم‌ترین مباحث مربوط به دروس عمومی دسترسی داشته باشید:

کدام مباحث شیمی را حذف کنیم؟

برای حذف کردن مباحث شیمی کنکور، اولین و مهمترین نکته توجه به پیش‌نیازهای شیمی نظام جدید است؛ یعنی نباید فصلی را حذف کنید که پیش‌نیاز فصل دیگری است. به عنوان مثال استوکیومتری، تقریبا با تمام مباحث شیمی در ارتباط است و حذف آن حماقت محض است. نکته دوم هم این است که یکی از مباحث آسان شیمی کنکور را حذف نکنیم. با رعایت همین دو نکته فصل‌های پیشنهادی و قابل حذف که من انتخاب کرده‌ام به صورت زیر است:

 • مباحث آسان شیمی دهم: فصل‌های یک و دو.
 • مباحث سخت شیمی دهم: فصل سوم.
 • مباحث پر تست شیمی یازدهم: فصل یک و دو.
 • مباحث سخت شیمی یازدهم: فصل سوم.
 • مهمترین مباحث شیمی دوازدهم: فصل سه و چهار.
 • مباحث سخت شیمی یازدهم: فصل یک و دو.

اما صبر کنید؛ این پایان کار نیست؛ تا اینجا سختترین و  آسانترین فصل‌های شیمی کنکور را بررسی کردیم؛ از اینجا به بعد به سراغ تفکیک فصل‌های تست خیز شیمی کنکور براساس درصد جلو خواهیم رفت که جذابترین قسمت مقاله است و شما توانایی این را خواهید داشت که با توجه به زمانی که تا کنکور در اختیار دارید، درصد لازم برای فصل‌های پرتست شیمی را انتخاب کنید. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به مهمترین مباحث مربوط به سایر دروس اخصاصی دسترسی داشته باشید:

چگونه شیمی را 60 درصد بزنیم؟

چگونه شیمی را 60 درصد بزنیم

ابتدا به بررسی مباحث لازم برای 60 درصد شیمی کنکور خواهیم پرداخت. در این بخش مباحث پیشنهادی برای شما که می‌توانید برروی شصت درصد شیمی کنکور مسلط شوید به‌صورت زیر است:

 • مباحث آسان شیمی دهم: فصل 1 و 2.
 • مباحث آسان شیمی یازدهم: فصل 1 و 2.
 • مباحث آسان شیمی دوازدهم: فصل 3 و 4.

در مجموع تعداد تست‌های طرح شده از مباحث فوق، به‌صورت حدودی، 21 تست است و حدودا 60 درصد شیمی کنکور را به خود اختصای می‌دهد. درصورتی که زمان اضافی پیدا کردید هم می‌توانید فصل 3 شیمی یازدهم را هم به مباحث فوق اضافه کنید و به‌صورت تقریبی روی 70 درصد شیمی کنکور مسلط شوید.

چگونه شیمی را 50 درصد بزنیم؟

چگونه شیمی را 50 درصد بزنیم نظام جدید

کمک به دانش آموزان

دومین پلن مطالعاتی ما مربوط به 50 درصد شیمی کنکور است. در این پلن مباحث پیشنهادی شامل فصل‌های 1 و 2 از پایه دهم، فصل‌های 3 و 4 از پایه دوازدهم و فصل 1 از پایه یازدهم است. مباحث انتخاب شده جزو فصل‌های آسان و پرتست شیمی کنکور محسوب می‌شوند. به‌صورت میانگین تعداد تست‌های طرح شده از مباحث فوق حدود 17 تست است و درصورت مطالعه صحیح می‌توانید در بازه زمانی حدودا 2 ماهه برروی 50 درصد مباحث شیمی کنکور نظام جدید مسلط شوید.

مباحث لازم برای 30 درصد شیمی کنکور

پلن مطالعاتی آخر ما هم تسلط برروی 30 درصد مباحث شیمی کنکور است. این طرح مخصوص افرادی است که زمان بسیار کمی دارند و قصد دارند سریع خود را آماده کنند و نتیجه مطلوبی را در درس شیمی کسب کنند. در این طرح فصل‌های پیشنهادی برای مطالعه که جزو فصل‌های پر تست شیمی کنکور هستند به صورت زیر است.

 • شیمی دهم: فصل 1 و 2
 • شیمی دوازدهم: فصل 3

تعداد تست‌های طرح شده از این مباحث هم حدود 10 الی 11 تست است و با وقت گذاشتن روی آنها می‌توانید برروی 30 درصد مباحث مهم شیمی در کنکور مسلط شوید. اما یک پلن انتهایی هم برای افرادی که واقعا اوضاع بدی دارند هم معرفی خواهیم کرد و آن هم 20 درصد شیمی کنکور است. درصورتی که دیگر زمانی ندارید می‌توانید با کمک مباحث مربوط به فصل 1 و 2 شیمی دهم روی 20 درصد فصل‌های آسان شیمی کنکور مسلط شوید

خب دوستان عزیزم به انتهای مقاله مربوط به مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی نظام جدید رسیدیم. امیدوارم از خواندن این مقاله هم لذت برده باشید. در آخر از شما دعوت می‌کنم حتما در خبرنامه سایت بخون عضو شوید تا از بهترین امکانات ما به‌صورت کاملا رایگان بهره‌مند شوید و با امتیاز دادن به این مقاله ما را حمایت کنید. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مطالب مربوطه دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول آسانترین فصل‌های شیمی کنکور

 • در مقاله فصل‌های مهم شیمی در کنکور کدام مباحث بررسی شده است؟
  مباحث آسان شیمی کنکور برای کسب درصد‌های 60 – 50 -30 و 20 درصد شیمی در کنکور بررسی شده است.
 • چگونه مباحث پراهمیت شیمی در کنکور را مطالعه کنیم؟
  لینک مربوط به روش مطالعه فصل‌های پر اهمیت شیمی در کنکور هم داخل مقاله وجود دارد.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات مشاوره کنکور کلیک کنید.

4.6/5 - (18 امتیاز)

کمک به دانش آموز

شایان مامندی

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم، رتبه‌برتر کنکور و مشاور تحصیلی. سال‌هاست که در زمینه نگارش محتواهای آموزشی درحال فعالیت هستم. با خواندن مقالات من به نکات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که حاصل تجربه چند ساله من از گفت و گو با بیش از هزاران دانش‌آموز است و مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها پیمودن مسیر کنکور به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد.
23 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
کوشا ارجمند
27 اردیبهشت 1401 20:38

با سلام خدمت اقای شایان مامندی و سپاس فراوان به خاطر این که مشاوره های به این مهمی رو رایگان در اختیار عموم قرار میدید:)
اقای مامندی شما برای ۵۰ درصد زدن شیمی گفتید که فصل ۱و۲ شیمی دهم و فصل ۱ شیمی یازدهم و فصل ۳و ۴ شیمی دوازدهم رو بخونیم
ولی بنده با فصل ۱و۲ شیمی دهم مشکل خاصی دارم و فهم اونا واسم سخته
ایا نمیشه به جای اونا فصل ۲ شیمی یازدهم و فصل ۳ شیمی دهم رو بخونم؟ و یا هر فصلی دیگه ای که شما
پیشنهاد بدید
لطف میکنید اگه راهنماییم کنید
با تشکر

کریمی
12 اسفند 1400 22:01

سلام
یعنی برای کسب درصد ۷۰ یا ۶۰ اگه اون مباحث رو کامل بخونیم میتونیم این درصد هارو بزنیم با اون مباحثی ک نخوندیم ترکیب نمیشن؟

Maryam
17 اسفند 1400 16:43

سلام و وقت بخیر
من اگر از همین الان شروع کنم ب خوندن دقیقا همین فصلایی که گفتید وقت کم نمیارم؟
لطفا کمکم کنید

مهدی
21 فروردین 1401 12:00

سلام کلاس نکته و تست برم چطور؟

پریا
2 اردیبهشت 1401 16:00

عالی خدا خیرتون بده

مائده
11 اردیبهشت 1401 02:20

سلام خیلی ممنون بابت توضیحاتتون
من کدوم فصل ها را بخونم تا الان هیچ کدوم از فصل ها هم روخوانی نکردم بلد نیستم ،کدوم فصل ها رو بخونم حداقل بتونم ۳۰ درصد بزنم

نازنین
11 اردیبهشت 1401 20:24

خیلی ممنون از مقاله خوبتون فقط اینکه این مباحثی که نوشتید واسه مثلا ۶۰درصد خب ممکنه با مباحث دیگه هم ترکیب بشن و خیلی کمتر از درصد مورد نظر بزنیم؟؟

مهدی
27 اردیبهشت 1401 20:17

با سلام خدمت شما اقای مامندی
یه ابهام بسیار بزرگی واسم وجود داره اقای مامندی که با خوندن مقاله مباحث مهم شیمی قانع نشدم
واقعیتش اینه که همون طور که شما هم مطلع هستید
بسیاری (در واقع همه ی) مباحث شیمی ترکیبی مطرح میشند نه مبحثی
شما تو این صحفه نوشتید که برای این که شیمی رو ۵۰ درصد بزنید باید فصل ۱و۲ دهم،فصل۱ یازدهم،فصل ۳و۴ دوازدهم رو بخونیم
ولی من فکر میکنم این مشاوره شما نادرسته
مثلا فرض کنیم من طبق مشاوره شما فصل های فوق رو فول بشم و تو کنکور بیاد مثلا یه سوالی بده و فصل ۱ شیمی دهم رو با فصل ۳ شیمی دهم ترکیب کنه
خب اقای مامندی اگه این اتفاق رخ بده که دیگه من نمی تونم شیمی رو ۵۰ درصد بزنم
چون من طبق مشاوره شما فصل ۳ شیمی رو برای ۵۰ درصد زدن نمیخونم و هزاران شکل دیگه چون شیمی ترکیبیه اقای مامندی لطفا جواب بدید و منو از ابهام در بیارید یا مثلا فصل ۲ دهم رو با فصل ۱ ۱۲ ترکیب کنه اون وقت چی؟

علی
27 اردیبهشت 1401 20:24

با سلام خدمت اقای شایان مامندی
من میخوام شیمی رو ۴۰ درصد بزنم تو کنکور ۱۴۰۱انشاالله
لطفا اسون ترین مباحث رو بهم معرفی کنید ترتیب خوندنشونو هم بگید ممنون میشم

پدرام
27 اردیبهشت 1401 23:22

سلام اقای مامندی
من میخوام طبق توصیه شما عمل کنم و برای زدن شیمی ۳۰ درصد فصل ۱و۲ شیمی دهم و فصل ۳ شیمی دوازدهم رو بخونم
ولی نگرانی من اینجاست که ایا شما این ۳۰ درصد رو تضمین میکنید؟
چون دومین سوال از دفترچه شیمی تجربی سال ۹۹ یه سوال ترکیبی اومده بود که فصل اول دهم رو با عدد اکسایش ترکیب کرده بوده
واقعیتش اینه که میخوام شیمی رو کلا کنار بذار بزارم یه ماه مونده و من هیچی نخوندم
با نگاهی گذرا و سطحی که به دفترچه سوالات شیمی کنکور نظام جدید داشتم به این نتیجه رسیدم که سوالات شیمی ترکیبی اند و ۳ کتاب شیمی رو باید بلد بود
۳ کتاب رو بلد بودن واسه من نمی صرفه چون وقتم خیلی خیلی تنگه
اگه شیمی هم مثل فیزیک مبحثی بود خیلی بهتر میشد
صد حیف که وقتمو سوزوندم

عطا
27 اردیبهشت 1401 23:30

با سلام
اقای مامندی تو متن نوشتید که مباحث سخت شیمی یازدهم فصل یک و ۲ هستش
فک کنم اشتباه تایپی رخ داده و منظورتون این بود که فصل های یک و دو شیمی ۱۲ سخته
درست میگم؟یا اینکه اشتباه تایپی رخ نداده؟

فاطمه
29 اردیبهشت 1401 05:59

سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم اگ فصل ۱و۲دهم و۲و۳و۴دوازدهموبخواییم بخونیم
براپایه یازدهم هم شیمی آلی ک بخشیش آخرای فصل ۱وبخشی اخرای فصل ۲وفصل ۳کلش هست روبخونیم بنظرتون اگ بگین ک یکی ازفصلای ۱و۲وشیمی یازدهم کدومش روعلاوه برشیمی آلی کامل بخونیم؟؟؟؟ ۱یا۲

دکمه بازگشت به بالا

ثبت نام رایگان در سایت «بخون»

دریافت جزوه، فیلم آموزشی، گام به گام

شما هم به 30000 عضو دیگر سایت بپیوندید!