مباحث مهم شیمی در کنکور نظام جدید

دوست خوبم سلام؛ در مقالات قبلی به‌صورت کامل مهمترین مباحث تمامی دروس عمومی و تخصصی را در سایت بخون بررسی کردیم و امروز هم نوبت به مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی نظام جدید است که آخرین مقاله مرتبط با این بحث است. شاید تا 8 سال قبل، شیمی را به عنوان آسانترین درس اختصاصی در رشته‌های ریاضی و تجربی می‌شناختیم؛ اما با تمرکز طراحان کنکور روی مسائل شیمی و طرح سوالات از فصل های ترکیبی شیمی نظام جدید، به یکباره درس شیمی به کلی دچار تغیرات شد و در حال حاضر حتی از نظر عده‌ای سختترین درس اختصاصی کنکور هم محسوب می‌شود.

اگر زمان کمی تا کنکور دارید یا اصلا با شیمی رابطه خوبی ندارید و به دنبال کسب یک درصد مطلوب در درس شیمی هستید، بهترین مکان ممکن را برای حل مشکل خود انتخاب کرده‌اید. من شایان مامندی هستم و امروز به شما وعده یک مقاله طوفانی درباره فصل‌های مهم شیمی در کنکور نظام جدید همراه با فصل‌های مرتبط شیمی کنکور نظام جدید و پیش‌نیازهای شیمی کنکور را به شما می‌دهم؛ پس با من همراه باشید و سوالاتتان را از بخش نظرات مطرح کنید تا شخصا پاسخگو باشم.

مباحث شیمی کنکور

مباحث شیمی کنکور

در قدم اول به بررسی مباحث شیمی کنکور خواهیم پرداخت؛ برای شیمی کنکور هم مباحث را می‌توان به دو صورت دسته‌بندی کرد. دسته اول به‌صورت پایه‌ای که در مجموع با ده فصل از شیمی در کنکور مواجه خواهیم شد که به‌صورت زیر است:

 • مباحث شیمی دهم شامل 3 فصل: کیهان، زادگاه الفبای هستی – رد پای گازها در زندگی – آب، آهنگ زندگی.
 • مباحث شیمی یازدهم شامل 3 فصل: قدر هدایای زمینی را بدانیم – در پی غذایی سالم – پوشاک، نیازی پایان ناپذیر.
 • مباحث شیمی یازدهم شامل 4 فصل: مولکول‌ها در خدمت تندرستی – آسایش و رفاه در سایه شیمی – شیمی، جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری – شیمی، راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر.

هر کدام از فصل‌های فوق، تعدادی از سوالات را به خود اختصاص می‌دهند که در مقاله بودجه‌بندی شیمی کنکور به‌صورت کامل آنها را معرفی کرده‌ایم؛ اما نوع دیگری از دسته‌بندی هم براساس مبحث وجود دارد. در این دسته‌بندی، مطالب شیمی کنکور را به دو دسته اصلی یعنی مفاهیم و مسائل شیمی تقسیم می‌کنیم که در سال‌های اخیر، هرکدام نصف سوالات شیمی را به‌ خود اختصاص می‌دهند. اما اینجا یک نکته بسیار مهم است، فصل‌های حفظی شیمی کنکور نظام جدید را نباید با مفاهیم اشتباه بگیرید؛ درواقع در سال‌های اخیر دیگر حفظیات شیمی کنکور بی معنی شده است.

بررسی درصدهای شیمی کنکور

اگر به یاد داشته باشید، در همان بخش اول، گفتیم که شیمی در حال حاضر سختترین درس اختصاصی محسوب می‌شود؛ اما دلیل این ادعا در این قسمت برای شما ثابت خواهد شد و قرار است نگاهی به درصدهای شیمی کنکور که توسط داوطلبان کسب شده است بیندازیم؛ در تصویر زیر یک تحلیل از درصدهای کنکور که توسط سازمان سنجش ارائه شده را می‌توانید مشاهده کنید:

درصدهای شیمی کنکور

به قول شاعر، (البته با تغیرات) نشسته‌ام به درصدها نگاه می‌کنم…. و ادامه ماجرا. چیزی که شاید باورش سخت باشد اما درس شیمی بدترین آمار پاسخگویی در تمام درس‌ها را به خود اختصاص داده است؛ این موضوع هم خوب است و هم بد. آمار افتضاح فوق می‌تواند نشان از سطح بالای سوالات شیمی باشد که بد است؛ اما جنبه خوب ماجرا این است که درصد پایین در درس شیمی باعث شده تا این درس دارای انحراف معیار شود و بتواند تاثیر بسیار زیادی در رتیه و موفقیت شما داشته باشد. به تحلیل زیر دقت کنید:

 • طبق این آمار اگر به هیچ سوالی از شیمی پاسخ ندهید، از 23 درصد شرکت کنندگان جلوتر خواهید بود.
 • اگر فقط به یک سوال از شیمی پاسخ صحیح بدهید، از 40 درصد شرکت کنندگان جلوتر خواهید بود.
 • اگر فقط به نصف سوالات شیمی پاسخ بدون اشتباه بدهید هم به شما تبریک می‌گویم؛ زیرا جزو 1 درصد شرکت کنندگان برتر خواهید بود.

اما در اینجا بد نیست که نگاهی به عملکرد رتبه‌های زیر هزار در درس شیمی و درصدی که کسب کرده‌اند بیندازیم. دقت کنید که معمولا در نگاه اول به کمترین درصدی که توسط رتبه‌های برتر در درس شیمی کسب شده است نگاه می‌کنند اما شما باید به میانگین درصد شیمی رتبه‌های برتر توجه کنید و برای شما ملاک باشد:

 • کمترین درصد شیمی در کنکور توسط رتبه‌های برتر: 20 درصد
 • میانگین درصد شیمی در کنکور توسط رتبه‌های برتر: 61/8 درصد
 • بیشترین درصد شیمی در کنکور توسط رتبه‌های برتر: 96/2 درصد

راستی، درجریان هستید که یکی از دلایل درصد پایین شرکت‌کنندگان در درس شیمی، عدم آشنایی با روش مطالعه این درس است؟ پس اگر می‌خواهید دچار این مشکل نشوید حتما حتما بعد از این مقاله، مقاله مربوط به روش مطالعه شیمی کنکور و همچنین مقاله مربوط به تحلیل آزمون‌های آزمایشی  را از همین سایت مطالعه کنید.

کدام فصل‌های شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

خب دوستان، پیش‌نیازهای لازم درمورد مباحث تست خیز شیمی کنکور را بررسی کردیم و از اینجا به بعد وارد بحث اصلی یعنی مباحث پر تست شیمی کنکور خواهیم شد. این بحث را در چند قسمت شامل 60 درصد شیمی کنکور، 50 درصد شیمی کنکور و 30 درصد شیمی کنکور بررسی خواهیم کرد؛ سختترین مباحث شیمی کنکور البته با رعایت پیش‌نیازهای شیمی کنکور را بررسی خواهیم کرد. پس از این قسمت یعنی مهمترین مباحث شیمی کنکور حواس‌ها را جمع کنید و با من همراه باشید.

راستی از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهم‌ترین مباحث مربوط به دروس عمومی دسترسی داشته باشید:

کدام مباحث شیمی را حذف کنیم؟

برای حذف کردن مباحث شیمی کنکور، اولین و مهمترین نکته توجه به پیش‌نیازهای شیمی نظام جدید است؛ یعنی نباید فصلی را حذف کنید که پیش‌نیاز فصل دیگری است. به عنوان مثال استوکیومتری، تقریبا با تمام مباحث شیمی در ارتباط است و حذف آن حماقت محض است. نکته دوم هم این است که یکی از مباحث آسان شیمی کنکور را حذف نکنیم. با رعایت همین دو نکته فصل‌های پیشنهادی و قابل حذف که من انتخاب کرده‌ام به صورت زیر است:

 • مباحث آسان شیمی دهم: فصل‌های یک و دو.
 • مباحث سخت شیمی دهم: فصل سوم.
 • مباحث پر تست شیمی یازدهم: فصل یک و دو.
 • مباحث سخت شیمی یازدهم: فصل سوم.
 • مهمترین مباحث شیمی دوازدهم: فصل سه و چهار.
 • مباحث سخت شیمی یازدهم: فصل یک و دو.

اما صبر کنید؛ این پایان کار نیست؛ تا اینجا سختترین و  آسانترین فصل‌های شیمی کنکور را بررسی کردیم؛ از اینجا به بعد به سراغ تفکیک فصل‌های تست خیز شیمی کنکور براساس درصد جلو خواهیم رفت که جذابترین قسمت مقاله است و شما توانایی این را خواهید داشت که با توجه به زمانی که تا کنکور در اختیار دارید، درصد لازم برای فصل‌های پرتست شیمی را انتخاب کنید. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به مهمترین مباحث مربوط به سایر دروس اخصاصی دسترسی داشته باشید:

چگونه شیمی را 60 درصد بزنیم؟

چگونه شیمی را 60 درصد بزنیم

ابتدا به بررسی مباحث لازم برای 60 درصد شیمی کنکور خواهیم پرداخت. در این بخش مباحث پیشنهادی برای شما که می‌توانید برروی شصت درصد شیمی کنکور مسلط شوید به‌صورت زیر است:

 • مباحث آسان شیمی دهم: فصل 1 و 2.
 • مباحث آسان شیمی یازدهم: فصل 1 و 2.
 • مباحث آسان شیمی دوازدهم: فصل 3 و 4.

در مجموع تعداد تست‌های طرح شده از مباحث فوق، به‌صورت حدودی، 21 تست است و حدودا 60 درصد شیمی کنکور را به خود اختصای می‌دهد. درصورتی که زمان اضافی پیدا کردید هم می‌توانید فصل 3 شیمی یازدهم را هم به مباحث فوق اضافه کنید و به‌صورت تقریبی روی 70 درصد شیمی کنکور مسلط شوید.

چگونه شیمی را 50 درصد بزنیم؟

چگونه شیمی را 50 درصد بزنیم نظام جدید

دومین پلن مطالعاتی ما مربوط به 50 درصد شیمی کنکور است. در این پلن مباحث پیشنهادی شامل فصل‌های 1 و 2 از پایه دهم، فصل‌های 3 و 4 از پایه دوازدهم و فصل 1 از پایه یازدهم است. مباحث انتخاب شده جزو فصل‌های آسان و پرتست شیمی کنکور محسوب می‌شوند. به‌صورت میانگین تعداد تست‌های طرح شده از مباحث فوق حدود 17 تست است و درصورت مطالعه صحیح می‌توانید در بازه زمانی حدودا 2 ماهه برروی 50 درصد مباحث شیمی کنکور نظام جدید مسلط شوید.

مباحث لازم برای 30 درصد شیمی کنکور

پلن مطالعاتی آخر ما هم تسلط برروی 30 درصد مباحث شیمی کنکور است. این طرح مخصوص افرادی است که زمان بسیار کمی دارند و قصد دارند سریع خود را آماده کنند و نتیجه مطلوبی را در درس شیمی کسب کنند. در این طرح فصل‌های پیشنهادی برای مطالعه که جزو فصل‌های پر تست شیمی کنکور هستند به صورت زیر است.

 • شیمی دهم: فصل 1 و 2
 • شیمی دوازدهم: فصل 3

تعداد تست‌های طرح شده از این مباحث هم حدود 10 الی 11 تست است و با وقت گذاشتن روی آنها می‌توانید برروی 30 درصد مباحث مهم شیمی در کنکور مسلط شوید. اما یک پلن انتهایی هم برای افرادی که واقعا اوضاع بدی دارند هم معرفی خواهیم کرد و آن هم 20 درصد شیمی کنکور است. درصورتی که دیگر زمانی ندارید می‌توانید با کمک مباحث مربوط به فصل 1 و 2 شیمی دهم روی 20 درصد فصل‌های آسان شیمی کنکور مسلط شوید

خب دوستان عزیزم به انتهای مقاله مربوط به مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی نظام جدید رسیدیم. امیدوارم از خواندن این مقاله هم لذت برده باشید. در آخر از شما دعوت می‌کنم حتما در خبرنامه سایت بخون عضو شوید تا از بهترین امکانات ما به‌صورت کاملا رایگان بهره‌مند شوید و با امتیاز دادن به این مقاله ما را حمایت کنید. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مطالب مربوطه دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول آسانترین فصل‌های شیمی کنکور

 • در مقاله فصل‌های مهم شیمی در کنکور کدام مباحث بررسی شده است؟
  مباحث آسان شیمی کنکور برای کسب درصد‌های 60 – 50 -30 و 20 درصد شیمی در کنکور بررسی شده است.
 • چگونه مباحث پراهمیت شیمی در کنکور را مطالعه کنیم؟
  لینک مربوط به روش مطالعه فصل‌های پر اهمیت شیمی در کنکور هم داخل مقاله وجود دارد.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات مشاوره کنکور کلیک کنید.

4.3/5 - (54 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
104 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا