یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

معرفی رشته‌های فرهنگیان

اکثر داوطلبان کنکور با هدف ورود به رشته‌های دانشگاه سراسری در حال مطالعه و تلاش هستند، اما می‌دانستید داخل ایران از رشته‌های دانشگاه‌های سراسری هم یک سر و گردن بالاتر وجود دارد؟ آن هم رشته‌های فرهنگیان یا تربیت معلم هستند. فرض کنید از بدو ورود به دانشگاه شما استخدام رسمی هستید، بیمه دارید، حقوق دریافت می‌کنید، برای داوطلبان پسر هم معافیت سربازی وجود دارد. من شایان مامندی هستم، مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و امروز در بخون با معرفی رشته فرهنگیان کنار شما دوستان خوبم خواهم بود. هر آن‌چیزی که باید درباره فرهنگیان بدانید از مدت زمان تحصیل گرفته تا میزان حقوق دریافتی، مزایا و معایب این رشته حین تحصیل و بعد از تحصیل و … را کامل در اختیارتان قرار خواهم داد. فقط قول دهید تک تک کلمات را با دقت بخوانید زیرا بعد از خواندن این مقاله اگر از فرهنگیان متنفر باشید ممکن است عاشق آن شوید و یا اگر عاشق آن باشید ممکن است از آن متنفر شوید. پس با دقت من را همراهی کنید و در هر بخش دچار ابهامی شدید قسمت نظرات دست بوس شماست.

راستی در ادامه یک راه میانبر نیز به شما خواهم گفت که حتی بدون انتخاب رشته فرهنگیان به دلیل مجاز نشدن، می‌تواند به دانشگاه فرهنگیان منتقل شوید.

رشته و دانشگاه فرهنگیان چیست؟

معرفی فرهنگیان

وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلم شرایط خاص خود و سخت‌گیری‌های مخصوصی دارد، برای اینکه نیروهای آموزش و پرورش از همان ابتدا بتوانند مهارت‌های لازم را کسب کنند، دانشگاه فرهنگیان یا تربیت معلم زیر نظر این وزارت فعالیت دارد و در حال جذب و آموزش نیروهای موردنیاز آموزش و پرورش است. در واقع رشته‌های فرهنگیان از مجموعه‌ای از رشته‌های دانشگاهی مانند دبیر زیست، آموزش ابتدایی، دبیر الهیات و … تشکیل شده است. شرایط تحصیل در دانشگاه‌ فرهنگیان کمی متفاوت با سایر دانشگاه‌ها می‌باشد و دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه، استخدام رسمی آموزش و پرورش هستند و بلافاصله بعد از اتمام دوره تحصیلات خود مشغول به تدریس خواهند شد. راستی اگر داوطلب متوسطه اول هستید و به دنبال معرفی رشته‌های دبیرستان می‌باشید، توصیه می‌کنم مقالات زیر را از سایت بخون مطالعه کنید:

چگونه می‌توانیم فرهنگیان قبول شویم؟ بررسی شرایط پذیرش فرهنگیان

شرایط پذیرش در فرهنگیان

قبولی فرهنگیان نه آسان است و نه سخت، باتوجه به اینکه رشته‌های فرهنگیان دارای شرایط خاص هستند، برای قبولی در فرهنگیان نیز شرایط ویژه‌ای وجود دارد و با سایر رشته‌ها کمی متفاوت است. شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان را در قالب پرسش و پاسخ زیر بررسی خواهیم کرد.

 1. تراز مورد نیاز برای قبولی فرهنگیان چه‌قدر است؟ حداقل تراز لازم برای قبولی فرهنگیان 6500 می‌باشد.
 2. شرایطی سنی قبولی فرهنگیان چگونه است؟ حداکثر سن برای پذیرش در فرهنگیان باید 24 سال تمام باشد.
 3. معدل لازم برای قبولی فرهنگیان چه‌قدر است؟ حداقل معدل کل دیپلم (3 پایه) برای رشته ریاضی و تجربی باید بالای 14 و برای رشته انسانی بالای 15 باشد. (ممکن است تغییر کند.)
 4. شرایط بینایی برای قبولی فرهنگیان چگونه است؟ قدرت دید هر چشم حداقل 0/5 و نداشتن کور رنگی.
 5. میزان قدرت شنوایی برای قبولی فرهنگیان باید چه‌قدر باشد؟ کم شنوایی نباید بیشتر از 30 دسی‌بل باشد.
 6. آیا قد و وزن برای قبولی فرهنگیان اهمیت دارد؟ از سال 96 شرط قد و وزن تغییر پیدا کرد و در هر استان ممکن است متفاوت باشد. اما تا قبل از سال 96 قد آقایان حداقل 160 سانتی‌متر و قد خانم‌ها حداقل 155 سانتی‌متر بود.
 7. داشتن بیماری و تاثیر آن در قبولی فرهنگیان: در صورتی که بیماری شما به تشخیص پزشک مخصوص مانع انجام وظایف نشود، ایرادی نخواهد داشت.
 8. مورد آخر در قبولی فرهنگیان نداشتن سوء پیشینه است.

در بخش بالا، 8 شرط اساسی برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان را بررسی کردیم و امیدوارم در صورتی که به این رشته علاقه‌مند هستید تمام این موارد را داشته باشید. در این قسمت از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا مقالات مهم سایت بخون درباره معرفی رشته‌های دانشگاهی، رتبه لازم برای قبولی و نکات انتخاب رشته را با کمک لینک‌های زیر مطالعه کنید:

دانشگاه فرهنگیان برای چه رشته‌هایی است؟

برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از تمام گروه‌های پنج‌گانه ریاضی، تجربی، علوم انسانی، زبان و هنر می‌توان اقدام کرد. در جدول زیر لیست رشته‌های فرهنگیاه زیرگروه تجربی، ریاضی، انسانی، زبان و هنر را می‌توانید مشاهده کنید:

لیست رشته‌های فرهنگیان زیرگروه تجربیلیست رشته‌های فرهنگیان زیرگروه انسانیلیست رشته‌های فرهنگیان زیرگروه ریاضیلیست رشته‌های فرهنگیان زیرگروه زبانلیست رشته‌های فرهنگیان زیرگروه هنر
آموزش علوم تجربی، آموزش زیست، آموزش شیمی، آموزش ابتدایی، آموزش کودکان استثنائی، آموزش تربیت بدنی، بهداشت مدارس، مهندسی صنایع مبلمان. آموزش کار و فناوری.آموزش جغرافیا، آموزش تاریخ، آموزش ادبیات عرب، آموزش ادبیات فارسی، آموزش الهیات، آموزش تربیت بدنی، آموزش ابتدایی، آموزش کودکان استثنائی، آموزش علوم اجتماعی، آموزش راهنمایی و مشاورهآموزش ریاضی، آموزش فیزیک، آموزش تربیت بدنی، آموزش کودکان استثنائی، آموزش ابتداییآموزش زبان انگلیسیآموزش هنر، آموزش ارتباط تصویری

تفاوت دانشگاه فرهنگیان با شهید رجایی

تفاوت فرهنگیان با شهید رجایی

اکثر داوطلبان رشته ریاضی، عاشق مهندس شدن هستند، چه حسی پیدا می‌کنید اگر بگویم هم می‌‎توانید مهندس شوید و هم استخدام رسمی آموزش و پرورش شوید؟ این امکان در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی اتفاق می‌افتد و دانشجویان مربوطه بعد از فارغ‌التحصیلی هم مدرک مهندسی دریافت می‌کنند و هم استخدام رسمی آموزش و پرورش خواهند شد، در واقع یک معلم-مهندس می‌شوند. رشته‌های زیر از این دسته رشته‌ها هستند که در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ارائه می‌شوند:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی معماری
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مواد
 • مهندسی ساخت و تولید
 • مهندسی برق

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان چه‌قدر است؟

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان همانند سایر دانشگاه‌ها محدود است و ممکن است برای بعضی از شهرها هیچ پذیرشی نداشته باشد. اما بر اساس آخرین کنکور برگزار شده و بر حسب اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته، می‌توان ظرفیت فرهنگیان برای هر رشته را به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • ظرفیت قبولی فرهنگیان از رشته تجربی: 4278 نفر
 • ظرفیت قبولی فرهنگیان از رشته ریاضی: 3124 نفر
 • ظرفیت قبولی فرهنگیان از رشته انسانی: 11736 نفر
 • ظرفیت قبولی فرهنگیان از رشته هنر: 153 نفر
 • ظرفیت قبولی فرهنگیان از رشته زبان: 308 نفر

نکته مهم: این ظرفیت هر سال ممکن است تغییر کند و یادتان باشد انتخاب رشته فرهنگیان به‌صورت بومی انجام می‌شود و شانس شما کاملا وابسته به نیازی که در محل زندگی خود دارید می‌تواند زیاد یا کم باشد. یکی از سوالات متداول هم این است که برای دانشگاه فرهنگیان چه رشته‌ای باید خواند؟ حواستان باشد که فرهنگیان فقط برای یک گروه آزمایشی نیست و شما از تمامی 5 گروه انسانی، تجربی، ریاضی، زبان و هنر می‌توانید وارد فرهنگیان شوید. از طرفی قبولی فرهنگیان از رشته انسانی بالاترین ظرفیت ممکن را دارد.

اما یک سوال مهم؛ دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد یعنی چه؟ دقیقا جمله‌ای که برای تعریف داوطلبان آزاد در دفترچه انتخاب رشته آمده است به این صورت است که “دررشته محل‌هايي كه نوع گزينش آنها بومي (قطبي، ناحيه‌اي، استاني) بوده، حدود20 درصد ظرفيت به داوطلبان آزاد ومابقي آن به نسبت تعداد شركت‌كنندگان هر يك از سهميه‌هاي مناطق يك، دو، سه و خانواده شهدا دربوم مربوطه (قطب، ناحيه، استان) به تعداد كل شركت كنندگان آن بوم در هر گروه آزمايشي اختصاص مي‌يابد”.

دانشگاه فرهنگیان در کدام شهر‌ها است؟

دانشگاه فرهنگیان حدود 100 مرکز آموزشی دارد که در مراکز استان‌ها قرار دارند و بعضی استان‌ها مثلا تهران، علاوه بر واحد آموزش فرهنگیان در مرکز استان، در شهرستان نیز دارای واحد آموزشی هستند. نکته بعدی، با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان مختلط نیست، هر واحد از دانشگاه فرهنگیان به 2 بخش پردیس براردران و پردیس خواهران تقسیم می‌شود و این همین موضوع یک ابهام مهم ایجاد می‌کند که آیا منظور از پردیس فرهنگیان همان پردیس پولی است؟ برای رفع این ابهام و اینکه اصلا پردیس فرهنگیان چیست و دانشگاه آزاد فرهنگیان دارد به بخش بعدی بیایید.

آیا دانشگاه آزاد فرهنگیان دارد؟

منظور از پردیس فرهنگیان چیست

خیر! دانشگاه آزاد فرهنگیان ندارد. رشته‌های مانند آموزش ابتدایی که در دانشگاه آزاد وجود دارد مزایای فرهنگیان را ندارند و فقط در پایان مدرک مربوطه را دریافت می‌کنند و در صورتی که آزمون استخدامی برگزار شود و بتوانند قبول شوند استخدام خواهند شد. نکته بعدی درباره پردیس فرهنگیان است که عده زیادی آن را با پردیس دانشگاه سراسری که دارای شهریه است اشتباه می‌گیرند. دقت کنید، پردیس به یک دانشکده از دانشگاه بزرگ گفته می‌شود. مثلا دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تبریز، در واقع پردیس مهندسی شیمی است و هیچ ارتباطی با آن یکی پردیس ندارد. به مراکز آموزشی فرهنگیان نیز پردیس می‌گویند مانند پردیس شهید چمران تهران که مخصوص دانشجویان آقا است یا پردیس نسیبه تهران مخصوص دانشجویان خانم.

دانشگاه فرهنگیان چند سال است؟

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 4 سال و معادل 8 ترم است. دانشجویان فرهنگیان موظف هستند در 8 ترم فارغ التحصیل شوند و البته در صورتی که دانشجوی پر تلاشی باشید می‌توانید در 3 سال نیز فارغ التحصیل شوید. اما شرایط بر عکس نیز وجود دارد و در صورتی که بیشتر از 8 ترم مدت زمان تحصیل طول بکشد، حقوق دریافتی دانشجویان فرهنگیان قطع خواهد شد و از طرف دیگر تمامی کسورات دانشگاه فرهنگیان که در بخش بعدی بررسی می‌کنیم را باید دانشجو پرداخت کند. راستی برای قبولی در رشته فرهنگیان اگر مشاور ندارید اصلا نگران نباشید، با استفاده مقالات زیر نکات به شدت مهمی را کاملا رایگان در اختیارتان قرار داده‌ام که با کمک آنها خیالتان از بابت مطالعه اصولی در سال کنکور راحت خواهد شد:

حقوق دانشجویان فرهنگیان چه قدر است؟

طبق مصوبات سال 1402، حقوق دریافتی دانشجویان فرهنگیان در سال 1402 معادل 7/920/000 تومان می‌باشد. اما خوشحال نشوید زیرا این مبلغ قرار نیست واریز شود. شما برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان باید هزینه غذا و خوابگاه را پرداخت کنید و این هزینه از حقوق دریافتی دانشجو کسر خواهد شد که معادل 45 درصد حقوق دریافتی است. علاوه بر این مبلغ ماهانه حدود 15 درصد از حقوق جهت صندوق ذخیره و بیمه بازنشستگی و … کسر خواهد شد و حدودا مبلغی که برای دانشجویان فرهنگیان واریز می‌شود 3/500/000 خواهد بود. در صورتی‌که دانشجو از امکاناتی مانند خوابگاه استفاده نکند حال می‌تواند به‌دلیل گرفتن خانه باشد یا ازدواج یا هر مورد دیگری، اصطلاحا به آن “ترددی شدن” می‌گویند و در این‌صورت دانشگاه میزان کسورات دریافتی را از 45 درصد به 25 درصد کاهش می‌دهد و مابقی آن را جهت تحصیل از حقوق دانشجو کم خواهد کرد.

حقوق دانشجویان شهید رجایی چه قدر است؟

در پاسخ به این سوال که دانشجویان فرهنگیان چه‌قدر حقوق می‌گیرند با بدانید که حکم و فیش حقوقی تمامی دانشجویان فرهنگیان همان 7/900/000 می‌باشد اما شرایط در دانشگاه شهید رجایی برای کسورات کمی متفاوت است. در دانشگاه شهید رجایی کسورات 45 درصد یا 25 درصد فوق دریافت نمی‌شود، صرفا دانشجو باید ماهانه حدود 1/000/000 تومان بابت بیمه و صندوق و … پرداخت کند و در صورتی که قصد داشته باشد از امکاناتی مانند خوابگاه و سلف غذاخوری استفاده کند مانند دانشگاه سراسری تعرفه‌ها برای وی حساب خواهد شد که بسیار به‌صرفه‌تر از سایر دانشجویان فرهنگیان است. با محاسبه تمامی این موارد می‌توان گفت که حقوق دانشجویان شهید رجایی بدون درنظر گرفتن هزینه خوابگاه و سلف غذاخوری و … تقریبا 6/000/000 ماهانه خواهد بود.

اگر به یاد داشته باشید در بخش “دانشگاه فرهنگیان چند سال است؟” اشاره کردم که در صورتی که مدت زمان تحصیل بیشتر از 8 ترم طول بکشد، حقوق دانشجو قطع خواهد شد و در دانشگاه فرهنگیان 45 درصد کسورات و همچنین هزینه بیمه و صندوق و … از خود دانشجو اخذ خواهد شد. یک نکته دیگری که باید بدانید این است که گاهی اوقات به دلیل تداخل در سامانه هنگام واریز، میزان پرداختی دانشجویان متفاوت است و ممکن است در بعضی از ماه‌ها هیچ هزینه‌ای بابت کسورات کم نشود؛ در این حالت خوشحال نباشید زیرا بخش مالی در زمان فارغ‌التحصیلی یقه شما را خواهد گرفت و تمام هزینه‌ها را نقدا و بدون قسط‌بندی باید پرداخت کنید.

برای قبولی در رشته فرهنگیان چه درس هایی مهم است؟

تا قبل از کنکور 1402 که در هر رشته “زیرگروه‌ها” قرار داشتند، می‌توانستیم دروس مهم برای قبولی فرهنگیان را مشخص کنیم، اما از کنکور 1402 با حذف زیرگروه‌ها دیگر این موضوع که فلان درس برای قبولی فرهنگیان تاثیر بیشتری دارد بی‌معنی است و تمامی دروس در هر گروه آزمایشی تاثیر خود را خواهند گذاشت. برای آشنایی با تاثیر هر درس در کنکور بر اساس ضریب آنها توصیه می‌کنم مقاله ضرایب دروس کنکور را از سایت بخون مطالعه کنید. نکته بعدی که باید بدانید این است که به عنوان اگر شهر شما 2 نفر ظرفیت برای پذیرش فرهنگیان داشته باشد، بعد از انتخاب رشته حدود 6 الی 8 نفر برای مصاحبه دعوت می‌شوند؛ ممکن است فردی که رتبه بهتری کسب کرده باشد در مصاحبه فرهنگیان قبول نشود و فردی با بدترین رتبه نسبت به بقیه دعوت‌شدگان در مصاحبه موفق شود و وارد دانشگاه فرهنگیان شود.

تا چه رتبه‌ای مجاز به انتخاب رشته فرهنگیان هستیم؟

برای فرهنگیان رتبه مهم‌تر است یا تراز؟ سوالی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد اما توجه کنید که رتبه و تراز دو عامل وابسته به یک‌دیگر هستند و بر هم تاثیر می‌گذارند، پس هم رتبه و هم تراز برای قبولی در فرهنگیان موثر هستند. حداقل تراز لازم برای مجاز شدن به انتخاب رشته فرهنگیان 6500 می‌باشد و رتبه آن می‌تواند متفاوت باشد. اما یک نکته مهم را قصد دارم به شما آموزش دهم، تکنیکی که عده زیادی از آن برای انتخاب رشته استفاده می‌کنند ولی کسی آن را آموزش نمی‌دهد. در صورتی که در کارنامه کنکور انتخاب رشته فرهنگیان برای شما غیر مجاز بود با استفاده از دو راه می‌توانید شانس خود را برای قبولی افزایش دهید؛ راه‌ اول اعتراض به سازمان سنجش چه قبل از انتخاب رشته و چه بعد از انتخاب رشته است؛ راه دوم استفاده از ماده 28 استخدامی آموزش و پرورش است. که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

در مورد راه اول در یکی از انتخاب رشته‌هایی که انجام دادم بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته داوطلب حتی دعوت به مصاحبه فرهنگیان نیز نشد و یک ترم را در رشته مهندسی گذراند، بعد از انجام اعتراض و طی کردن مراحل داوطلب برای مصاحبه دعوت شد و اکنون در حال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است. پس همین که نتایج انتخاب رشته مشخص شد کلاه غم برندارید که قبول نشده‌اید و حتما در صورتی که احساس می‌کنید نیاز است اعتراض بدهید.

ماده 28 استخدامی آموزش و پرورش چیست؟

فرض کنید در رشته‌هایی تحصیل می‌کنید که فرهنگیان نیستند اما مرتبط با آموزش و پرورش هستند مثلا رشته شیمی، ریاضی، زیست‌شناسی، علوم تربیتی، روانشناسی و … . بعضی از سال‌ها آموزش و پرورش با توجه به بازنشستگان و افرادی که خود را بازخرید می‌کنند به نیروی جدید نیاز دارد و در چنین شرایطی برای تامین نیروی انسانی آزمونی تحت عنوان “ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان” برگزار می‌شود و داوطلبانی که در این آزمون شرکت کنند بعد از کسب درصدهای مورد نیاز و همچنین قبولی در مصاحبه، عضوی از دانشگاه فرهنگیان و استخدام رسمی آن خواهند شد. توجه کنید این آزمون در بعضی از سال‌ها برگزار می‌شود و کاملا وابسته به ظرفیت مورد نیاز آموزش و پرورش دارد.

شرایط اخراج یا انصراف از دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

در دانشگاه فرهنگیان دو نوع اخراج وجود دارد؛ اخراج از دانشگاه و اخراج از اداره. درصورت اخراج از اداره، می‌توانید در دانشگاه تحصیل کنید اما دیگر از حقوق خبری نیست و کل مباحث مربوط به کسورات فرهنگیان را نیز باید خودتان پرداخت کنید، بعد از فارغ‌التحصیلی نیز دیگر استخدام نیستید. اما در صورت اخراج از دانشگاه، از اداره نیز اخراج خواهید شد و باید جریمه پرداخت کنید. دلیل پرداخت جریمه هم پر کردن ظرفیت دانشگاه فرهنگیان است و استفاده از امکانات آن می‌باشد. جریمه انصراف از دانشگاه فرهنگیان یا اخراج از آن چه‌قدر است؟ در صورتی که این اتفاق برای شما رخ دهد باید دو برابر میزان حقوق دریافتی را به عنوان خسارت پرداخت کنید. این جریمه بدون در نظر گرفتن کسورات است.

به‌عنوان مثال اگر داوطلبی 12 ماه دانشجوی فرهنگیان باشد و انصراف بدهد یا اخراج شود و ماهانه 6/000/000 تومان حقوق گرفته باشد، باید 144/000/000 میلیون تومان بابت جریمه پرداخت کند.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

مصاحبه فرهنگیان چگونه است؟

کسب رتبه و تراز قبولی در کنکور، تنها شرط قبولی برای حضور در فرهنگیان نیست و بعد از کسب این شرایط باید در مصاحبه فرهنگیان شرکت کنید و خود را برای آن آماده کنید. مصاحبه فرهنگیان نه سخت است و نه آسان؛ سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود درباره موضوعات عقیدتی، سیاسی، مذهبی و شخصیتی و فردی و … می‌باشد. اما نگران نباشید اگر درباره سوالات مصاحبه فرهنگیان ترس دارید، نمونه سوالات آن در منابع مختلف اینترنتی قرار دارد و مشخص است و فقط کافیست خود را برای آن آماده کنید. به یاد یاد داشته باشید که آراستگی ظاهری، لحن صحبت کردن، نظافت فردی و … در روز مصاحبه به شدت حائز اهمیت هستند و این موارد را علاوه بر تسلط بر روی موضوعاتی که قرار است پرسیده شود حتما رعایت کنید.

برای مصاحبه فقط تعداد افراد بر اساس ظرفیت شهر مورد نظر دعوت نمی‌شوند و ممکن است دو الی سه برابر ظرفی قبولی برای مصاحبه دعوت شوند و همان‌طور که در بخش قبلی نیز اشاره شد، ممکن است فردی که بهترین رتبه را کسب کرده در مصاحبه قبول نشود و فرد دیگری با رتبه بدتر در مصاحبه قبول شود و وارد دانشگاه فرهنگیان شود.

مزایا و معایب تحصیل در فرهنگیان

مزایا و معایب رشته فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان نیز دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می‌باشد. توجه کنید بعد از ورود به فرهنگیان اعمال شما زیر ذره‌بین خواهد بود و باید به شدت مواظب رفتار و اعمال خود باشید، نکته بعدی تعهد به خدمت فرهنگیان است و بر مبنای قانون ماده 1 متعهدین خدمت وزارت آموزش و پرورش، دانشجویان فرهنگیان باید 2 برابر مدت زمان تحصیل خود را در آموزش و پرورش خدمت نمایند که معادل 8 سال می‌باشد. در صورتی که فردی قصد مهاجرت داشته باشد یا قصد ادامه فعالیت را قبل از این 8 سال نداشته باشد باید 2 برابر هزینه تحصیل خود را به عنوان خسارت به آموزش و پرورش پرداخت کند.

تک جنسیتی بودن دانشگاه فرهنگیان از نظر عده زیادی درست و از نظر عده زیادی نیز اشتباه است، اما شخصا با محدودیت مخالف هستم و این موضوع کاملا وابسته به دیدگاه خودتان است. مورد بعدی نیز کسورات زیاد دانشگاه فرهنگیان است که در مقایسه با هزینه تحصیل در دانشگاه سراسری بسیار بالاتر می‌باشد. در تصویر بالا نیز یک جدول مقایسه‌ای از مزایا و معایب تحصیل در فرهنگیان را می‌توانید مشاهده کنید.

سوالات متداول درباره دانشگاه فرهنگیان

 • کلاس های دانشگاه فرهنگیان چند روز در هفته است؟
  • این موضوع می‌تواند برای هر دانشجو متفاوت باشد و بستگی به تعداد واحدهای انتخابی 4 الی 5 روز باشد.
 • برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چه درس‌هایی مهم است؟
  • اهمیت دروس به عوامل مختلفی بستگی دارد و می‌توان گفت تمامی دروس اهمیت خود را دارند.
 • آسان ترین رشته دانشگاه فرهنگیان چیست؟
  • می‌توان گفت دو رشته آموزش ابتدایی و مشاوره درجه آسانی بیشتری دارند.
 • آیا دانشگاه فرهنگیان مختلط است؟
  • خیر؛ دانشگاه فرهنگیان مختلط نیست.
 • چند بار می‌توان در مصاحبه فرهنگیان شرکت کرد؟
  • فقط یک‌‌بار می‌توان در مصاحبه فرهنگیان شرکت کرد و غیبت در مصاحبه به منزله انصراف است.

دوستان خوبم دقیقا بعد از دو روز توانستم این مقاله یعنی معرفی رشته فرهنکیان را با تصویر به پایان برسانم و امیدوارم به این ابهام که آیا واقعا فرهنگیان خوبه یا نه پاسخ داده باشم. در این بخش نیز تشکر می‌کنم از دوستان خوبم پوریا فانی و خانم نادری‌نیا که دانشجویان خوب فرهنگیان هستند و در نوشتن این مقاله اطلاعات مفید و واقعی در اختیارم قرار دادند. از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای دسترسی به سایر بخش‌های مهم سایت از لینک‌های زیر استفاده کنید:

4.1/5 - (18 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
39 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا