یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

زبان انگلیسی، همواره یکی از درس‌های پرچالش در کنکور سراسری بوده است؛ دلیل این ادعا هم درصد‌هایی است که هرسال توسط شرکت‌کنندگان کنکور در این درس کسب می‌شود و شاهد درصد‌های عجیبی هستیم؛ به نحوی که بیشترین تعداد درصد‌های منفی و بیشترین تعداد درصد‌های بالای 50 مربوط به درس زبان است. امروز در سایت بخون قرار است یک مقاله تخصصی درمورد روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور در اختیار شما قرار دهیم که درصد و روش مطالعه درس زبان انگلیسی شما را می‌تواند دگرگون سازد.

معمولا داوطلبان کنکور را در مورد زبان می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

دسته اول: افرادی که از زبان بیزار هستند اما مجبور هستند آن را مطالعه کنند برای کنکور.

دسته دوم: افرادی که زبان قوی دارند و حتی مدارک معتبر زبان را هم از آموزشگاه‌ها دریافت کرده‌اند.

دسته سوم: افرادی که میان دو دسته اول قرار دارند، نه آن‌قدر در زبان ضعیف هستند و نه مانند دسته دوم در زبان قوی هستند.

جزو هرکدام از دسته‌های بالا که هستید، امروز حرفه‌ای‌ترین روش روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور را در سایت بخون در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد. در ضمن در کنار این مقاله توصیه می‌کنم حتما مقاله مربوط به بودجه‌بندی زبان انگلیسی کنکور را هم از همین سایت مطالعه کنید که اطلاعات کاملی درمورد هر مبحث زبان در آن‌جا ارائه شده است.

مباحث زبان کنکور نظام جدید

مباحث زبان کنکور نظام جدید

طبق معمول اولین قدم در بررسی روش مطالعه دروس کنکور، آشنایی با مباحثی است که در هر درس وجود دارد؛ بعد از شناخت مباحث مختلف زبان کنکور نظام جدید، یادگیری روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور دیگر کار سختی نخواهد بود. زبان انگلیسی در زمینه کنکور از 10 درس تشکیل شده است که بین سه پایه دهم تا دوازدهم به شکل زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 • زبان انگلیسی دهم: 4 درس
 • زبان انگلیسی یازدهم: 3 درس
 • زبان انگلیسی دوازدهم: 3 درس

در داخل هرکدام از کتاب‌های فوق با مباحث مختلفی از جمله، واژه، گرامر، ریدینگ، لیسنینگ و … مواجه خواهیم شد، اما تمامی این این مباحث برای کنکور اهمیت ندارند و فقط 3 مبحث یعنی واژگان، گرامر و ریدینگ و کلوزتست برای زبان کنکور اهمیت دارند که در ادامه به بررسی تک تک این مباحث و هم‌چنین روش مطالعه زبان برای کنکور برای تک تک مباحث خواهیم پرداخت. در ضمن قبل از ادامه مقاله توصیه می‌کنم سایر مقالات مربوط به نحوه مطالعه دروس عمومی را هم از لینک‌های زیر مطالعه کنید:

روش مطالعه زبان رتبه‌های برتر

خب در روش مطالعه زبان رتبه‌های برتر باید بدانید که افرادی که به درصد بالا در این درس می‌رسند به صورت درس به درس، زبان کنکور را مطالعه نمی‌کنند بلکه زبان را به صورت مبحثی مطالعه می‌کنند. دلیل این موضوع هم تفاوت مباحث این درس است. به عنوان مثال روش مطالعه لغات زبان با روش مطالعه گرامر و حتی روش مطالعه درک مطلب متفاوت است. پس اگر قصد دارید روش مطالعه زبان رتبه‌های برتر را استفاده کنید اولین قدم، مطالعه زبان به صورت مبحثی است. در ادامه به بررسی چند سوال مهم خواهیم پرداخت.

من در درس زبان به شدت ضعیف هستم، آیا می‌توانم درصد خودم را افزایش دهم؟  

یکی از رایج‌ترین سوالات مربوط به زبان همین است. یادتان باشد، که هیچ‌کس به صورت مادرزاد، زبان بلد نیست و همه از یک نقطه یادگیری را شروع کرده و با تلاش می‌توانند به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند.

من تا الان هیچ کلاس زبان یا موسسه‌ای ثبت نام نکرده‌ام، آیا می‌توانم به درصد خوبی در زبان برسم؟

هر سال عده زیادی در کنکور ثبت نام می‌کنند که مدارک عالی زبان، از جمله تافل، آیلتس و … دارند؛ اما سوال اینجاست که آیا همه آن‌ها زبان را صد می‌زنند؟ خیر! زیرا برای رسیدن به درصد خوب در زبان کنکور، تنها داشتن سواد مهم نیست و یادتان باشد که ماهیت زبان کنکور با ماهیت زبان در آموزشگاه‌ها و موسسات متفاوت است. به عنوان یک مثال ساده، اگر فقط بلد بودن یک زبان کافی بود باید تمامی دوست عرب زبان کشور درس عربی را صد می‌زدند!! آما اینگونه نیست و در درس زبان هم باز این موضوع صدق می‌کند.

خب تا الان مقدمه‌ها و گفتنی‌های مربوط به روش مطالعه زبان کنکور را بررسی کردیم و از اینجا به بعد نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور برای تک تک مباحث را شروع خواهیم کرد. سعی کنید مطالب را با دقت بخوانید و در هر بخش که سوال یا ابهامی وجود داشت حتما از بخش نظرات بپرسی تا بتوانید نحوه مطالعه زبان کنکور نظام جدید به خوبی یاد بگیرید. درضمن، درصورتی که زمان کمی دارید و قصد دارید زبان را به‌صورت حذفی مطالعه کنید توصیه می‌کنم حتما مقاله مباحث مهم زبان در کنکور را مطالعه کنید.

روش مطالعه واژگان زبان کنکور

روش مطالعه واژگان زبان کنکور

اولین مبحث از زبان کنکور که باید مطالعه کنیم، واژگان زبان کنکور است. مبحث واژگان 8 تست از سوالات زبان را به خود اختصاص می‌دهد و از این 8 تست با تسلط برروی واژگان زبان 3 پایه به راحتی می‌توانید به 7 تست معادل 28 درصد زبان پاسخ دهید. اما روش یادگیری لغات زبان انگلیسی کنکور قاعده خاصی دارد که اگر آن را اجرا کنید، نیازی ندارید زمان زیادی را برای یادگیری لغات زبان انگلیسی اختصاص دهید. بهترین روش خواندن درس زبان برای کنکور در مبحث لغات، استفاده از آیتم شبانه است.

به این صورت که هر شب 10 الی 15 دقیقه برای لغات زبان انگلیسی اختصاص دهید و از اولین درس سال دهم شروع کنید و تاجایی که می‌رسید در آن بازه زمانی روی لغات زمان بگذارید. اگر در درس زبان پایه به شدت ضعیفی دارید توصیه می‌کنم مطالعه واژگان زبان را از سال هفتم شروع کنید. حال در این بخش چندین سوال مهم به صورت زیر برای شما پیش خواهد آمد که باهم بررسی خواهیم کرد.

 • برای لغات زبان کنکور چه زمانی تست بزنیم؟

این سوال را در بخش بعدی از روش خواندن زبان انگلیسی برای کنکور، یعنی نحوه مطالعه گرامر بررسی خواهیم کرد. اما در بخش آیتم شبانه به هیچ وجه تستی برای لغات حل نکنید.

 • آیا نیاز است لغات خارج از کتاب درسی را مطالعه کنیم؟

مطالعه لغات خارج از کتاب باعث افزایش تسلط شما خواهد شد و ما منکر این موضوع نیستیم، حتی در بخش ریدینگ و کلوزتست هم این موضوع می‌تواند به شدت به شما کمک کند؛ اما به یاد داشته باشید اول از همه کل لغات کنکور را تمام کنید بعد به سراغ لغات خارج از کتاب مانند کتاب 504 لغت بروید.

 • برای یادگیری لغات زبان کنکور از کتاب درسی استفاده کنیم یا منبع دیگر؟

برای راحتی کار می‌توانید از منابع مخصوص مانند دفترچه لغات زبان کنکور استفاده کنید.

روش مطالعه گرامر زبان کنکور

روش مطالعه گرامر زبان کنکور

دومین بخش از روش خواندن زبان برای کنکور، مربوط به روش مطالعه گرامر زبان کنکور است. سوالات گرامر کنکور، اولین سوالات درس زبان هستند و 4 تست از بودجه‌بندی، معادل 16 درصد را به خود اختصاص می‌دهد. برای مطالعه گرامر زبان کنکور بهتر است از جلسات هفتگی استفاده کنید. تعداد جلسات پیشنهادی ما حدود 4 جلسه 1 ساعته در هفته برای زبان کنکور است و باید اینجا به صورت درس به درس جلو بروید؛ در اولین جلسه گرامر درس اول زبان دهم را مطالعه کنید، لغات مربوط به درس اول که در آیتم شبانه مطالعه کرده بودید را مرور کنید و هیچ تستی نزنید.

جلسه بعد هم در حد 10 دقیقه مطالب جلسه قبل را مرور کنید و بعد از آن تمام تست‌های گرامر و لغت مربوط به درس اول را حل کنید. خب مانند بخش قبل از نحوه خواندن زبان انگلیسی برای کنکور به سراغ سوالات متداول بخش گرامر خواهیم رفت:

 • گرامر زبان تعداد تست کمی را به خود اختصاص می‌دهد؛ می‌توانم این مبحث را حذف کنم؟

خیر! یادتان باشد در درک مطلب و کلوزتست هم با سوالات گرامر مواجه می‌شوید و بودجه‌بندی این مبحث فقط 4 سوال نیست. از طرفی حل یک تست از گرامر بسیار راحت‌تر از تست‌های درک مطلب و کلوز تست است؛ به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم این مبحث را حذف کنید.

 • می‌توانم گرامر زبان را با توجه به سختی این مبحث به عنوان آخرین مبحث مطالعه کنم؟

خیر! گرامر زبان پیش‌نیاز درک مطلب و کلوز تست است و اگر قصد دارید روش مطالعه زبان رتبه‌های برتر را اجرا کنید باید به همین ترتیب پیش بروید.

خب دوستان خوبم تا اینجا روش خواندن زبان کنکور از صفر را برای مباحث لغات و گرامر بررسی کردیم. از اینجا به بعد مبحث سنگین زبان که اکثرا از آن فراری هستند را بررسی خواهیم کرد یعنی یاد خواهیم گرفت چگونه ریدینگ زبان را بزنیم.درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید دسترسی کاملا رایگان و فوری به روش مطالعه شگفت انگیز دروس اختصاصی داشته باشید؛ کافیست روی هرکدام که خواستید کلیک کنید:

نحوه مطالعه درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور

روش مطالعه درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور

13 سوال پایانی زبان مربوط به درک مطلب یا همان ریدینگ کنکور و کلوزتست است. در این بخش باید حواس‌ها را جمع کنید چون هم باید لغات زبان را بلد باشید و هم گرامر زبان را بلد باشید. پس حیاتی است که بعد از گرامر و لغت، نحوه مطالعه درک مطلب و کلوز تست را یاد بگیرید و این مبحث را شروع کنید.

زمانی که کل گرامر و لغت زبان کنکور را مطالعه کردید و تست‌های مربوط به این بخش را هم حل کردید، زبان را از جلسات هفتگی خود حذف کنید و بررسی درک مطلب و کلوزتست را در آیتم شبانه انجام دهید. هر شب یک درک مطلب و کلوزتست را بررسی و حل کنید. دقت کنید که در ابتدا زمان را لحاظ نکنید و بعد از حل حدود 8 درک مطلب، بررسی و حل تست‌های این مبحث را به صورت زمان دار انجام دهید و حتما این موضوع را رعایت کنید.

از درک مطلب و کلوزتست اصلا نترسید زیرا خارج از ارزشی که در بودجه‌بندی دارند، شما با حل هر درک مطلب و کلوزتست، هم لغات زبان را مرور می‌کنید و هم گرامر این درس را و از این حیث در تثبیت و تسلط مطالب به شدت به شما کمک خواهد کرد. خب به پایان روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور رسیدیم و در این بخش هم چند سوال متداول را برای ریدینگ و کلوزتست زبان بررسی خواهیم کرد.

 • روش مطالعه ریدینگ و کلوزتست به چه صورت باشد که به کل سوالات این مباحث پاسخ دهم؟

یادتان باشد، نحوه مطالعه ریدینگ و کلوزتست که بررسی کردیم، روش اصولی مطالعه این مبحث است، اما اینکه به چند تست پاسخ خواهید داد بستگی به این دارد که چه‌قدر کامل روش بالا را اجرا کرده‌اید و چه‌قدر تمرین کرده‌اید.

 • آیا می‌توانم درک مطلب و کلوزتست را حذف کنم؟

52 درصد سوالات زبان مربوط به این دو بخش است. آیا می‌توانید قید بیشتر از نصف سوالات را بزنید؟

چگونه درس زبان را برای کنکور بخوانیم؟ | جمع‌بندی نکات

دوستان عزیزم تا اینجا یاد گرفتیم چگونه زبان کنکور را از صفر شروع کنیم و یک جمع‌بندی سریع روی مطالب این مقاله را تقدیم شما خواهم کرد. زبان کنکور از 3 مبحث واژگان، گرامر و درک مطلب و کلوزتست تشکیل شده است. قرارشد هر شب در قالب آیتم شبانه لغات زبان را از دهم یا اگر ضعیف هستید از هفتم شروع کنید و فقط آموزش ببینید. همزمان هم حدود 4 جلسه 1 ساعته در طول هفته برای زبان اختصاص دهید، از درس اول دهم گرامر را شروع کنید؛ یک جلسه برای آموزش و جلسه بعد برای مرور و حل تست مطالب جلسه قبل.

بعد از اتمام گرامر و واژگان هم کم کم ریدینگ و کلوزتست را شروع کنید و در قالب آیتم شبانه هرشب یک درک مطلب و کلوزتست را بررسی و حل کنید و به صورت مداوم این‌کار را انجام دهید. با رعایت نکات بالا شاید در کم‌تر از 2 ماه در بدترین حالت ممکن کل زبان کنکور را مطالعه کنید و دیگر دچار هیچ مشکلی نشوید.

امیدوارم از مطالب این مقاله لذت برده باشید، سوالات خود را حتما از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید و با عضویت در خبرنامه سایت، از آخرین رویداد‌های آموزشی و جدیدترین مقالات ما به سرعت خبردار شوید و از کل امکانات سایت بخون به صورت رایگان استفاده کنید. هم‌چنین با امتیاز دادن به این مقاله به شدت باعث دلگرمی تیم بخون در تولید مقالات آموزشی بیشتر خواهید شد. در ضمن اگر به دنبال چنین مقاله ای درباره روش مطالعه دروس کنکور برای درس‌های اختصاصی هستید از طریق لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

چگونه زبان را برای کنکور بخوانیم | سوالات متداول

 • چگونه زبان کنکور را از صفر شروع کنیم؟
  در همین مقاله نحوه مطالعه زبان کنکور از صفر و حتی با پایه ضعیف آموزش داده شده است.
 • چند درصد سوالات زبان کنکور از ریدینگ و کلوزتست است؟
  52 درصد سوالات زبان کنکور.
 • آیا با خواندن این مقاله روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور را کامل یاد خواهم گرفت؟
  بله! مقاله فوق حاصل تجربه چند ساله من در بحث مشاوره تحصیلی است و تمام نکات مهمی که باید بدانید به صورت کاملا رایگان در اینجا آموزش داده شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات بنری کنکور کلیک کنید.

4.2/5 - (28 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
32 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا