یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش مطالعه شیمی کنکور

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم و امروز در بخون کنار شما عزیزان هستم با بررسی روش مطالعه شیمی کنکور و قرار است از سیر تا پیاز روش مطالعه شیمی رتبه‌های برتر را باهم بررسی کنیم. درضمن در ادامه لینک روش مطالعه سایر دروس را هم در اختیار شما قرار خواهم داد و در هر بخش از مقاله چگونه شیمی بخوانیم، دچار سوال یا ابهامی شدید از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید و سریعا پاسخ خود را دریافت کنید. اگر با دقت متن مقاله موضوعات را مطالعه کنید به شما قول خواهم داد تجربه مطالعه یکی از مقالات بهترین روش مطالعه شیمی کنکور را تجربه خواهید کرد. درضمن این مقاله مناسب هردو رشته ریاضی و تجربی است. به عبارت دیگر قرار است در این مقاله روش خواندن شیمی کنکور از صفر را کامل بررسی کنیم.

تاثیر شیمی در کنکور تجربی و ریاضی

تاثیر شیمی در کنکور تجربی

تصویر بالا یک اینفوگرافی از درس شیمی و تاثیر آن در رشته تجربی است. مباحث درس شیمی میان دو رشته ریاضی و تجربی مشترک است اما تاثیر شیمی در کنکور ریاضی و تجربی متفاوت است. اگر به دنبال رشته داروسازی هستید به‌شدت باید درس شیمی را جدی بگیرید. آمار پایین پاسخ‌گویی به شیمی باعث ایجاد انحراف معیار در این درس شده است و به‌شدت می‌تواند شما را به هدفی که دارید نزدیک‌تر کند. مطالب این بخش را به‌صورت کامل‌تر در بخش بودجه‌بندی شیمی کنکور می‌توانید مطالعه کنید.

اهمیت شیمی در کنکور ریاضی

تصویر بالا هم نشان‌دهنده اهمیت شیمی در کنکور ریاضی فیزیک است. شاید عده زیادی احساس کنند که درس شیمی، برای رشته تجربی مهم‌تر است؛ اما اگر داوطلب رشته ریاضی هستید به‌شدت باید درس شیمی را جدی بگیرید زیرا در دانشگاه به‌خصوص برای رشته‌های مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، پلیمر و … درس شیمی، درس اصلی شماست و جالب است بدانید مطالب دانشگاه هم ادامه همین مباحث شیمی دبیرستان هستند؛ درضمن شیمی در رشته ریاضی هم باتوجه به انحراف معیاری که دارد می‌تواند معجزه کند… . از همین‌ها شما را دعوت می‌کنم تا اگر قصد دارید در درس شیمی یا آزمون‌های آزمایشی درصد و تراز خود را افزایش دهید، مقاله مربوط به نحوه تحلیل آزمون را بعد از این مقاله مطالعه کنید.

مباحث شیمی در کنکور نظام جدید

مباحث شیمی کنکور نظام جدید

در کنکور نظام جدید، برای درس شیمی تغیراتی را نسبت به کنکور نظام قدیم شاهد بودیم از جمله تغیر بعضی از مباحث که ارزش بحث کردن ندارد. اما درباره مباحث شیمی در کنکور نظام جدید می‌توان به‌ دو صورت مباحث این درس را تفکیک کرد؛ در دسته بندی مباحث شیمی کنکور نظام جدید می‌توان گفت که سوالات شیمی از سه پایه که تعداد فصل‌ها به‌صورت زیر است طراحی می‌شوند:

 • شیمی دهم : 3 فصل
 • شیمی یازدهم: 3 فصل
 • شیمی دوازدهم: 4 فصل

دسته‌بندی نوع دوم هم مربوط به نوع مباحث شیمی کنکور است که حتی در روش مطالعه درس شیمی برای کنکور هم بسیار مهم است، دسته‌بندی براساس ماهیت مباحث شیمی کنکور است؛ کل مباحث شیمی کنکور را به دو دسته زیر می‌توان تقسیم کرد:

 • مفاهیم شیمی کنکور
 • مسائل شیمی کنکور

در هر پایه از شیمی هم مفاهیم شیمی کنکور را می‌توان مشاهده کرد هم مسائل را؛ اما به‌یاد داشته باشید که حجم عمده‌ای از مفاهیم شیمی کنکور و فصل‌هایی که مستقل از مفاهیم هستند را در پایه دهم می‌توان مشاهده کرد. پس این سوال که کدام فصل‌های شیمی کنکور مفاهیم هستند یا کدام فصل‌های شیمی کنکور مسائل هستند کمی بی‌معنی خواهد بود. اما با یک سوال مواجه می‌شویم اینجا؛ “منظور از مفاهیم شیمی کنکور یا مسائل شیمی کنکور چیست؟”.

مسائل شیمی کنکور: هر نوع سوال از شیمی کنکور که به پاسخ عددی برسید و از روابط استفاده کنیم.
مفاهیم شیمی کنکور: هر نوع سوال از شیمی که جزو مسائل نباشد.

در مورد اهمیت مفاهیم شیمی و مسائل آن‌هم باید گفت که هرکدام حدود نصف بودجه‌بندی شیمی کنکور را به‌خود اختصاص می‌دهند و ارزش تقریبا برابری دارند؛ اما در سال‌های اخیر تعداد تست‌های ترکیبی که هم شامل مفاهیم هستند هم مسائل رو به افزایش بوده‌است. درضمن بعد از مقاله روش مطالعه شیمی برای کنکور، می‎توانید برای آشنایی با روش مطالعه سایر دروس می‌توانید از طریق بخش نحوه مطالعه دروس کنکور اقدام کنید. درضمن، درصورتی که زمان کمی دارید و قصد دارید شیمی را به‌صورت حذفی مطالعه کنید توصیه می‌کنم حتما مقاله مباحث مهم شیمی در کنکور را مطالعه کنید. راستی برای دسترسی به کل مقالات روش مطالعه به صورت یکجا می‌توانید از جدول زیر هم استفاده کنید.

روش مطالعه شیمی برای کنکور | مطالعه فصل به فصل یا مبحثی؟

شیمی را فصل به فصل بخوانیم یا مبحثی؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در بحث روش مطالعه شیمی نظام جدید، خواندن شیمی به‌صورت فصل به فصل یا مبحثی است. از نظر شخصی من، باتوجه به این‌که ماهیت مطالعه شیمی کنکور برای مفاهیم و مسائل متفاوت است، بهتر است که روش مطالعه شیمی کنکور نظام جدید به‌صورت مبحثی باشد؛ اما اینجا با دو مشکل اساسی مواجه خواهیم شد:

 • مشکل اول: منبع خوب و کاملی برای مسائل و مفاهیم شیمی کنکور به‌صورت جداگانه وجود ندارد.
 • مشکل دوم: تفکیک مسائل و مفاهیم شیمی کنکور می‌تواند به‌شدت وقت‌گیر باشد.

باتوجه به این توضیحات باید بین خوب و خوب‌تر انتخاب کنیم؛ اگر می‌توانید مفاهیم و مسائل شیمی کنکور را تفکیک کنید، خب بهتر است بهتر است نحوه مطالعه درس شیمی به‌صورت مبحثی باشد؛ اگر نمی‌توانید مفاهیم را تفکیک کنید می‌توانید در نحوه مطالعه شیمی برای کنکور، مطالعه فصل به فصل را انتخاب کنید. در ادامه بحث نحوه مطالعه شیمی رتبه‌های برتر، ترتیب مطالعه مباحث شیمی کنکور را هم بررسی خواهیم کرد.

قبل از ادامه مطلب بهتر است که یک نکته را بررسی کنیم؛ باتوجه به توضیحات قبلی، یک سوال رایج میان دانش آموزان این است که بهترین روش خواندن شیمی برای کنکور، استفاده از کدام ترتیب است؟ یعنی فصل به فصل بخوانیم یا به‌صورت مبحثی؟ در یک نتیجه‌گیری کلی و سریع باز تکرار خواهم کرد که اگر شرایط خواندن شیمی کنکور به‌صورت مبحثی را دارید آن‌را انتخاب کنید درغیر این‌صورت روش خواندن درس شیمی به‌صورت فصل به فصل را انتخاب کنید. درضمن برای مشاهده روش مطالعه درس ریاضی هم می‌توانید از بخش نحوه مطالعه ریاضی کنکور اقدام کنید.

ترتیب خواندن مباحث شیمی برای کنکور

ترتیب خواندن مباحث شیمی برای کنکور

باتوجه به توضیحات قبلی درباره نحوه مطالعه شیمی، روش خواندن درس شیمی برای کنکور و ترتیب خواندن مباحث شیمی برای کنکور را هم برای مطالعه فصل به فصل و هم برای مطالعه مبحثی بررسی می‌کنیم.

ترتیب خواندن فصل‌های شیمی کنکور: اگر قصد دارید به‌صورت فصل به فصل شیمی را برای کنکور بخوانید بهترین کار این است که از پایه دهم و از فصل اول شروع به‌ مطالعه کنید و پیش بروید. دلیل این موضوع هم ارتباط میان مباحث است که با مطالعه از فصل اول دهم این مشکل تا حدود زیادی حل خواهد شد.

ترتیب خواندن مباحث شیمی کنکور: اما اگر قصد دارید شیمی را به‌صورت مبحثی مطالعه کنید، توصیه من این است که ابتدای مفاهیم شیمی را مطالعه کنید و در انتها به سراغ مسائل بیایید؛ دلیل این موضوع هم وابستگی مسائل به مفاهیم است. مثلا واکنش نویسی و موازنه جزو مفاهیم شیمی کنکور است و برای حل سوالات استوکیومتری باید روی آن‌ها مسلط باشیم. خب دوستان خوبم امیدوارم تا این بخش از روش خواندن شیمی رتبه‌های برتر خسته نشده باشید؛ فقط چند بحث مختصر از روش خواندن شیمی برای کنکو باقی مانده است.

تمام تلاش من معرفی روش صحیح خواندن شیمی برای کنکور است و هر بخش از این مقاله تجربه 4 ساله من در بحث آموزش و مشاوره است که با رعایت صحیح می‌توانید اصول صحیح را در نحوه خواندن درس شیمی برای کنکور رعایت کنید. درضمن بعد از خواندن این مقاله توصیه می‌کنم مقاله مربوط به نحوه مطالعه زیست کنکور را هم از دست ندهید.

روش مطالعه مسائل شیمی کنکور

مسائل شیمی کنکور به‌صورت کلی به دسته‌های مسائل استوکیومتری، مسائل محلول‌ها، آنتالپی یا گرمای واکنش، سنتیک، تعادل، اسید و باز، الکتروشیمی و … تقسیم می‌شود؛ دقت کنید که این اسامی مربوط به فصل‌ها نیست و تقریبا در 80 درصد از فصل‌های شیمی کنکور هم مفاهیم داریم و هم مسائل. اول نکته این است که برای مطالعه مسائل شیمی کنکور، بخش‌های مربوط به واکنش‌نویسی و موازنه را به‌شدت جدی بگیرید و حتی اگر واکنش‌های مهم کنکور و پرتکرار را مسلط باشید، به‌شدت می‌تواند در سرعت شما موثر باشد.

نکته دوم در بحث مطالعه حلیات شیمی کنکور هم این است که ابتدا از روی منبعی که دارید، تمامی نکات را خلاصه کنید، و در انتهای هر کدام از مسائل، تمامی فرمول‌های آن بخش را یادداشت کنید و زمانی که کل مسائل شیمی را مطالعه کردید، در یک کاغذ کل فرمول‌ها را یادداشت کنید تا برای مرور از آن‌ها استفاده کنید.

نکته سوم هم در خواندن مسائل شیمی برای کنکور اهمیت حل مسئله است. یادتان باشد، داشتن سواد شاید 40 درصد از مسیر رسیدن به موفقیت در حل مسائل شیمی باشد و 60 درصد باقی‌مانده مربوط به حل تست است. باید آن‌قدر تست حل کنید که سر جلسه کنکور مشابه تمامی تست‌ها را از قبل حل کرده باشید. رتبه 14 کنکور سراسری 99 دانش‌آموز من بود و در آن سال که شیمی در سطح المپیاد طراحی شده بود موفق به کسب درصد 87 در این درس شد.

راز موفقیت وی حل تست زیاد بود؛ شاید درک و باور آن سخت باشد ولی تنها برای درس شیمی 14 هزار تست حل کرده بود و همین مورد عامل موفقیت وی شده بود و همین موضوع در نحوه خواندن شیمی رتبه‌های برتر عامل موفقیت آن‌ها است. راستی در یک مقاله جذاب دیگر هم عملکرد داوطلبان در درس شیمی را هم به صورت کامل بررسی کرده‌ایم که درصدهای شیمی کنکور به چه صورت بوده و چند نفر شیمی را منفی، بالای 50 و … زده‌اند؛ برای دسترسی کافیست روی لینک درصدهای شیمی کنکور کلیک کنید.

نحوه مطالعه مفاهیم شیمی کنکور | چگونه حفظیات شیمی را بخوانیم؟

در نحوه خواندن شیمی کنکور باید یک مورد را از ذهن خود پاک کنید؛ عده زیادی به‌دنبال نحوه مطالعه حفظیات شیمی کنکور هستند اما بدانید و آگاه باشید، به‌خصوص در سال‌های اخیر چیزی به‌نام حفظیات شیمی کنکور وجود ندارد و همگی مفاهیم هستند که ماهیت جداگانه با حفظیات دارند؛ پس حفظ کردن شیمی کنکور را از ذهن خود خارج کنید.

در خواندن مفاهیم شیمی برای کنکور دقت کنید که باید مطالب را به‌صورت مفهومی مطالعه کنید. برای این‌کار در قدم اول متن کتاب درسی را مطالعه کنید، در قدم دوم به‌سراغ کتاب کمک آموزشی بروید و مطالب آن‌جا را هم مطالعه و خلاصه کنید. در قدم سوم هم به‌سراغ تست‌های این بخش بروید. در تست زنی به‌ هیچ‌وجه خساست به خرج ندهید.

مهم‌ترین موضوع در تسلط روی مفاهیم شیمی کنکور هم داشتن دوره‌های متنوع مرور است. سعی کنید خلاصه‌های خود را جوری بنویسید که به‌عنوان مثال اگر برای بار اول خواندن یک مبحث 1 ساعت طول بکشد، در مرور اول همان مبحث را از روی خلاصه‌های خود در 20 الی 30 دقیقه مطالعه کنید. اگر به دنبال چنین نکاتی به‌خصوص برای درس فیزیک هستید، توصیه می‌کنم مقاله نحوه مطالعه فیزیک کنکور را از دست ندهید.

روزی چند ساعت شیمی بخوانیم؟

شیمی را چگونه بخوانیم

متاسفانه در مقالات مربوط به شیمی را چگونه برای کنکور بخوانیم که داخل فضای مجازی وجود دارد، تعداد زیادی از سایت‌های آموزشی برای ساعت مطالعاتی شیمی کنکور در روز زمان مشخصی تعین کرده اند که یک اشتباه بزرگ است؛ زیرا سلیقه، استعداد و قدرت یادگیری در هرفردی متفاوت است. شاید این سوال که شیمی کنکور را چگونه بخوانیم، برای همه مشترک باشد اما تفاوت در سلیقه‌ها باعث می‌شود که نتوان از کمیت‌های یکسان برای همه استفاده کرد.

در مورد این‌که روزی چند ساعت شیمی بخوانیم باید گفت که بستگی به هدف شما و رشته‌ای که به دنبال آن هستید، اهمیت درس شیمی در هدف شما و توانایی شما در یادگیری این درس است. اما توصیه من به شما این است که اگر داوطلب کنکور هستید از 7 روز هفته درس شیمی حدود 5 روز در برنامه شما قرار داشته باشد و ساعت مطالعه شیمی هم می‌تواند دل‌خواه باشد؛ اما دقت کنید کف ساعت مطالعه شیمی کنکور نباید از 1 ساعت کم‌تر و سقف آن‌هم نباید از 3 ساعت بیشتر باشد.

آیا برای شیمی کنکور کتاب درسی را مطالعه کنیم؟

با توجه به‌ این‌که مطالب درسی شیمی به‌خصوص در بخش مفاهیم برای شیمی گسترده است و منابع آموزشی خط به خط کتاب درسی را بررسی نکرده‌اند، توصیه می‌کنم که حتما برای شیمی کتاب درسی را مطالعه کنید. زمانی‌که کل شیمی کنکور را هم مطالعه کردید، هرشب حدود 15 دقیقه را به مطالعه کتاب درسی اختصاص دهید. با انجام اعمال بالا خیال‌تان راحت خواهد بود که روش مطالعه شیمی رتبه‌های برتر را رعایت کرده‌اید.

خب دوستان عزیزم به انتهای مقاله چگونه شیمی بخوانیم رسیدیم، تمام سعی من این بود که بهترین روش مطالعه شیمی را تقدیم شما عزیزان کنم. در هر بخش از مقاله که دچار سوال یا ابهامی شدید، حتما از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید، درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید روش مطالعه دروس عمومی را هم مشاهده کنید:

سوالات متداول روش مطالعه شیمی رتبه‌های برتر

 • آیا روش مطالعه درس شیمی برای کنکور به‌صورت کامل بررسی شده است؟
  بله. تمامی موارد بررسی شده است.
 • نویسنده مقاله روش مطالعه شیمی برای کنکور چه‌کسی است؟
  نویسنده مقاله روش مطالعه شیمی رتبه‌های برتر، شایان مامندی مشاور تحصیلی و مشاور رتبه 14 کنکور سراسری است.
 • در مقاله شیمی را چگونه بخوانیم، درمورد ساعت مطالعاتی شیمی هم توضیح داده شده است؟
  بله. در این مقاله علاوه بر آموزش چگونه شیمی بخوانیم، درمورد ساعت مطالعاتی شیمی هم توضیح داده شده است.
4.6/5 - (45 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
46 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا