ترتیب خواندن مباحث دروس کنکور تجربی

باور کنید تا سال 92 کنکور و درس خواندن جزو کارهای آسان محسوب می‌شد، نه دردسر داشت نه سردرگمی و کافی بود داوطلبان کنکور کتاب درسی یا منابع خود را باز کنند و از ب بسم‌الله شروع به مطالعه کنند. اما بعد از کنکور 92 داستان کنکور تغییر کرد و دردسرهای تست ترکیبی، مطالعه مفهومی و … شروع شد؛ یکی از این دردسرها ترتیب خواندن دروس کنکور تجربی بود که برای تسلط کامل و یادگیری مفهومی دیگر نباید از فصل اول مطالعه این دروس انجام می‌شد. احتمالا شما هم با این دغدغه و ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور، ترتیب خواندن مباحث فیزیک کنکور، ترتیب خواندن مباحث زیست کنکور و ترتیب خواندن مباحث شیمی کنکور دست‌ و پنجه نرم می‌کنید.

من شایان مامندی هستم، دوست همیشگی کنکوری‌ها و در این مقاله از بخون قول می‌دهد کامل‌ترین بررسی مربوط به ترتیب خواندن دروس کنکور کنکور تجربی را در اختیارتان قرار دهم و مطمئن باشید با مطالعه این ترتیب دیگر هیچ مشکلی از بابت یادگیری مفهومی و پیش‌روی اصولی در مطالعه نخواهید داشت. اگر هم قصد دارید بهترین بازدهی را در پایان این مقاله کسب کنید فقط کافیست در هر بخش سوالی ذهنتان را درگیر کرد از طریق نظرات مطرح کنید تا شخصا شما را راهنمایی کنم.

نکته مهم: ترتیب‌های زیر برای فردی مناسب است که در حال مطالعه برای کنکور می‌باشد و به اصطلاحی پایه دهم و یازدهم را به پایان رسانده است؛ اگر دانش‌آموز دهم یا یازدهم هستید توصیه می‌کنم به ترتیب فصل‌ها، هر درس را مطالعه کنید.

ترتیب خواندن فصل‌های زیست برای کنکور

ترتیب خواندن زیست کنکور

در تصویر بالا ترتیب خواندن زیست کنکور را می‌توانید مشاهده کنید. نکته اول درباره ساختار این درس می‌باشد که از 24 فصل تشکیل شده است. این 24 فصل نیز خود به 4 دسته مباحث مادر تقسیم می‌شوند که شماره فصل‌های مربوط به هر مبحث به‌صورت زیر می‌باشد:

  • مباحث بدن انسان: فصل 1 تا 5 دهم + فصل 1 تا 5 و 7 یازدهم.
  • مباحث زیست جانوری: مطالب آخر فصل‌های 2 تا 5 دهم + مباحث آخر فصل‌های 1 تا 4 و 7 یازدهم + فصل 8 دوازدهم.
  • مباحث ژنتیک: فصل‌ 6 یازدهم + فصل‌های 3 و 4 دوازدهم.
  • مباحث زیست گیاهی: فصل‌های 6 و 7 دهم + 8 و 9 یازدهم و فصل 6 دوازدهم.
  • مباحث زیست سلولی و مولکولی: فصل‌های 1 و 2 و 5 تا 7 دوازدهم.

کارتان به شدت آسان شد و فقط کافیست مباحث زیست را با همان اولویت داخل تصویر و شماره‌ فصل‌های هر مبحث مطالعه کنید. به نکته مهم زیر درباره ترتیب خواندن مباحث زیست کنکور دقت کنید:

در مطالعه زیست برای کنکور، فصل اول زیست دهم نقش پیش‌نیاز برای تمامی مباحث را دارد و باید در ابتدا مطالعه شود. درباره سایر مباحث حالت عرف همان ترتیبی است که در داخل تصویر مشخص شده، اما بعد از مطالعه فصل 1 دهم و مباحث جانوری و انسانی، می‌توانید خارج از ترتیب بالا و به دلخواه سایر مطالب را مطالعه کنید.
شایان مامندیشایان مامندی

قبل از ادامه مطلب، از شما دعوت می‌کنم که مطالب ویژه مربوط به زیست را که کاملا رایگان در سایت بخون منتشر کرده‌ایم از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید:

ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور

ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور

ترتیب خواندن ریاضی کنکور از سایر دروس به شدت مهم‌تر می‌باشد زیرا ارتباط بسیار زیاد است؛ از طرفی در هر سه پایه بعضی از فصل‌ها تکرار می‌شوند مثلا فصل مثلثات، تابع، آمار و احتمال و … . در درس ریاضی دو نوع مبحث وجود دارد، مباحث زنجیروار که مانند رشته‌های یک زنجیر با هم ارتباط دارند و مباحث مستقل که ارتباط کمی با یک‌دیگر دارند. در تصویر بالا دسته‌بندی هر دو نوع از مباحث را می‌توانید مشاهده کنید. دقت کنید که در بحث ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور تجربی فرقی ندارد ابتدا مباحث زنجیر وار مطالعه شوند یا مباحث مستقل، مهم‌ترین بحث در ترتیب مطالعه ریاضی کنکور تجربی، رعایت ترتیب دسته زنجیروار است.

توجه مهم: در تصویر بالا منظور از تابع، تمامی مطالب مرتبط با این مبحث در سه پایه از جمله دامنه و برد، مفهوم تابع، توابع نمایی و لگاریتمی، ترکیب تابع و … می‌باشد. برای سایر مباحث نیز این موضوع صدق می‌کند و منظور از هر مبحث در تصویر فوق، کل مطالب مربوطه در سه پایه می‌باشد. بعد از تسلط بر موضوع ترتیب خواندن درس ریاضی برای کنکور از شما دعوت می‌کنم برای دسترسی به سایر محتواهای درس ریاضی از لینک‌های زیر استفاده کنید:

ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور

ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور

ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور نظام جدید با دو درس قبلی کمی متفاوت است و در این درس، صحبت از مبحث بی‌معنی می‌باشد اما با بررسی ریز مباحث می‌توان فصل‌های این درس را به 4 دسته زیر تقسیم کرد:

  • مکانیک: فصل‌های حرکت‌شناسی، نیروشناسی، کار و انرژی و نوسان و موج*
  • سیالات: فصل‌های ویژگی مواد و دما و گرما
  • الکتریسیته و مغناطیس: فصل‌های فیزیک یازدهم
  • فیزیک نوین: فصل آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای

در دسته‌بندی که در تصویر بالا برای ترتیب خواندن فیزیک کنکور مشاهده می‌کنید، خود به خود ارتباط مباحث فوق رعایت شده است. تقریبا در تمامی فصل‌های فیزیک متوسطه دوم مفهوم نیرو وجود دارد که در فصل 2 فیزیک دوازدهم آموزش داده می‌شود و خود این فصل وابسته به فصل 1 فیزیک دوازدهم است. بابت همین موضوع ترتیب مطالعه مباحث به این شکل تعیین شده است. در این بخش نیز همانند بخش‌های قبلی از شما دعوت می‌کنم برای مشاهده سایر مقالات مربوط به درس فیزیک از لینک‌های زیر استفاده کنید:

ترتیب خواندن مباحث شیمی برای کنکور

ترتیب خواندن مباحث شیمی برای کنکور

اما آخرین بخش از مقاله امروز مربوط به ترتیب خواندن فصل‌های شیمی برای کنکور است. در درس شیمی کلا 10 فصل و 2 مبحث داریم؛ مطالعه مبحثی یعنی مطالعه مفاهیم جدا و مسائل هم جدا، می‌تواند بازدهی بهتری داشته باشد اما چون منابع داخل بازار چنین ساختاری ندارند بهتر است از مطالعه فصل به فصل استفاده شود؛ در ترتیب مطالعه مباحث شیمی کنکور نظام جدید مانند بقیه دروس ترتیب فصل‌های کتاب درسی را رعایت نمی‌کنیم و مباحث سخت را در آخر مطالعه خواهیم کرد.

در تصویر بالا ترتیب خواندن شیمی کنکور برای هر پایه مشخص شده است. به عنوان آخرین بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا از لینک‌های زیر به مقالات مهم شیمی کنکور در سایت بخون دسترسی داشته باشید:

دوستان عزیزم به پایان مقاله ترتیب مطالعه دروس کنکور تجربی رسیدیم و امیدوارم اطلاعات لازم را کسب کرده باشید؛ در صورتی‌که در هر بخش ابهام یا سوالی دارید همین الان می‌توانید از بخش نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید. راستی، توصیه می‌کنم اگر برای تغییر حال و هوای خود دنبال فیلم انگیزشی هستید حتما مقاله فیلم انگیزشی برای درس خواندن را مشاهده کنید.

سوالات متداول
5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا