یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

بودجه‌بندی فیزیک کنکور | رشته تجربی و ریاضی

همواره در زمانی که دانش‌آموزان برای بحث مشاوره به من مراجعه می‌کنند و درباره نحوه موفقیت در کنکور دنبال راهکار هستند، برای اولین قدم به آن‌ها تسلط بر بودجه‌بندی دروس کنکور را معرفی خواهم کرد! خب شاید عجیب باشد، اما به یاد داشته باشید که اولین قدم برای موفقیت در هر زمینه‌ای «نه فقط کنکور»، شناخت و تسلط کامل برروی قوانین حاکم در همان زمینه است. در بحث کنکور هم اولین قدم برای رسیدن به موفقیت شناخت درس‌ها و اطلاع از بودجه‌بندی و ارزش هر مبحث است. با توجه به توضیحات قبل اندکی از ارزش بودجه‌بندی کنکور را متوجه شدیم. من شایان مامندی هستم و امروز در هفتمین بخش از بودجه‌بندی کنکور در سایت آموزشی بخون به سراغ بررسی بودجه‌بندی فیزیک کنکور خواهم رفت.

توجه: بودجه بندی فیزیک کنکور 1402 (دی و تیر) به‌صورت دقیق شامل بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی و بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی اضافه شده است.

درس فیزیک شاید در نگاه اول به دلیل ضریب پایینی که دارد، کم‌ارزش به‌نظر برسد، اما باور کنید حل یک تست از بودجه‌بندی فیزیک کنکور بسیار ساده‌تر از سایر دروس محاسباتی است زیرا قوانین حاکم بر این درس محدود و دارای نظم هستند. اما یک خبر ویژه هم برای شما عزیزان داریم! اگر به دنبال بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی یا بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی هستید و تا الان نتوانسته‌اید به اطلاعات مفیدی در این زمینه دست پیدا کنید نگران نباشید، به شما قول خواهم داد که کامل‌ترین و بروزترین مقاله ممکن درباره بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی و ریاضی را در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

با توجه به اینکه درس فیزیک را به دو صورت متفاوت در رشته‌های ریاضی و تجربی مشاهده خواهیم کرد، مقاله مربوط به بودجه‌بندی فیزیک در کنکور را برای هر دو رشته در دو بخش بررسی خواهیم کرد پس تا انتها با من همراه باشید تا بدانیم از هر فصل فیزیک چند سوال در کنکور می‌آید. درضمن از طریق عناوین زیر می‌توانید به صورت کامل به بودجه‌بندی دروس اختصاصی کنکور هم دسترسی داشته باشید:

تاثیر فیزیک در کنکور تجربی به چه صورت است؟

تاثیر فیزیک در کنکور تجربی

درس فیزیک، مانند سایر دروس رشته تجربی از سال 1401 دست‌خوش تغییراتی شد که در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. با توجه به این تغییرات، تاثیر و مشخصات فیزیک در کنکور تجربی را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • ضریب فیزیک در کنکور تجربی: 7 واحد
 • تعداد تست فیزیک در کنکور: 30 تست
 • شماره دفترچه: دفترچه دوم
 • جایگاه در کنکور: دومین درس
 • ترتیب سوالات: 46 تا 75
 • زمان پاسخ‌گویی: 40 دقیقه برای کل سوالات و 80 ثانیه برای هر سوال

دوستان خوبم تاثیر و مشخصات فیزیک تجربی را بررسی کردیم و در ادامه سراغ بودجه‌بندی فیزیک تجربی خواهیم رفت. در ضمن برای مشاهده کل مطالب مربوط به کنکور از آموزش و مشاوره گرفته تا نحوه مطالعه و تست زنی می‌توانید از بخش کنکور دیدن کنید.

تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی 1402

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

در تصویر بالا می‌توانید بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی در کنکور 1402 را مشاهده کنید. در کنکور 1401 مرحله دی، تعداد سوالات فیزیک کنکور تجربی نسبت به سال قبل دارای تغییراتی بود که به‌صورت زیر می‌توان این تغییرات را خلاصه کرد:

 • از فصل اندازه‌گیری هیچ تستی طراحی نشده بود.
 • یک تست بیشتر از فصل ویژگی مواد طراحی شده بود.
 • از هر فصل فیزیک یازدهم، یک تست کمتر طراحی شده بود.
 • از فصل نوسان و موج یک تست بیشتر طراحی شده بود.

نکته بعدی مربوط به بارم‌بندی فیزیک کنکور تیر است تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی برای پایه‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به دی ماه تغییر نکرده است و فقط در پایه دهم یک تغییر کوچک وجود دارد. از فصل اول فیزیک دهم 1 سوال طرح شده که در کنکور دی ماه هیچ سوالی نداشت و از فصل دوم نیز یک سوال طرح شده بود که در کنکور دی ماه 2 تست را به خود اختصاص داده بود. اگر قصد داشته باشیم تعداد سوالات فیزیک کنکور را بر اساس پایه طبقه‌بندی کنیم به آمار زیر دست پیدا می‌کنیم:

 • بودجه‌بندی فیزیک دهم تجربی: 6 تست معادل حدود 20 درصد.
 • بودجه‌بندی فیزیک یازدهم تجربی: 9 تست معادل حدود 30 درصد.
 • بودجه‌بندی فیزیک دوازدهم تجربی: 15 تست معادل حدود 50 درصد.

پس در پاسخ به این سوال که فیزیک دوازدهم چند درصد کنکور است می‌توان گفت با حدود 50 درصد سوالات فیزیک کنکور پر تست‌ترین پایه می‌باشد. در بخش‌های بعدی می‌توانید تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی برای سال‌های قبل را نیز مشاهده کنید. اما در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا با استفاده از لینک‌های زیر به سایر مقالات مشاوره‌ای سایت بخون دسترسی داشته باشید:

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1401

تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی

تصویر بالا، آمار دقیق تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی 1401 است. در این سال اتفاقات کمی در بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی رخ داد، تقریبا تعداد سوالات همانند سال‌های قبل بود و تفاوت اندکی با همان سال‌ها داشت. تفاوت‌های بارم بندی فیزیک کنکور در پایه دهم و یازدهم به صورت زیر است:

 1. از فصل ویژگی مواد یک سوال کمتر طرح شده بود و از فصل کار و انرژی هم یک سوال بیشتر.
 2. در فصل اول فیزیک یازدهم یک سوال بیشتر طرح شده و از فصل سوم فیزیک یازدهم هم یک سوال کمتر.

البته تحلیل کامل بارم بندی فیزیک کنکور 1401 در فایل پی دی اف برای شما قرار داده شده است و با دانلود کردن آن می‌توانید تحلیل دقیق تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی را مشاهده کنید. درضمن توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر به سایر محتواهای ارزشمند سایت بخون هم دیدن کنید:

بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی 1400 | از هر مبحث فیزیک در کنکور تجربی چند سوال طرح می‌شود؟

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

خب طبق وعده‌ای که دادیم قرار شد که در دو بخش تعداد تست‌های هر مبحث فیزیک در کنکور را بررسی کنیم و بخش اول مخصوص رشته تجربی است. در تصویر بالا شما می‌توانید تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی تجربی را مشاهده کنید و در این قسمت به تحلیل آمار فوق و بررسی نکات خواهیم پرداخت. اولین مرحله هم ارزش هر کدام از پایه‌های فیزیک در بحث تعداد سوالات فیزیک کنکور تجربی است که به صورت زیر می‌باشد:

 • تعداد تست‌های فیزیک دهم در کنکور: 6 تست معادل 20 درصد بودجه‌بندی فیزیک کنکور
 • تعداد تست‌های فیزیک یازدهم در کنکور: 10 تست معادل 33 درصد بودجه‌بندی فیزیک کنکور
 • تعداد تست‌های فیزیک دوازدهم در کنکور: 14 تست معادل 47 درصد بودجه‌بندی فیزیک کنکور

معمولا ترتیب تست‌های فیزیک کنکور از قاعده خاصی پیروی می‌کند به نحوی که سوالات 206 تا 219 مربوط به فیزیک پایه دوازدهم، سوالات 220 تا 229 مربوط به فیزیک پایه یازدهم و سوالات 230 تا 235 هم مربوط به فیزیک پایه دهم است. اما یک نکته بسیار مهم که باید به آن دقت کنیم، این است که بودجه‌بندی فوق براساس تست‌های چند سال اخیر و یک میانگین از تعداد سوالات هر مبحث فیزیک در کنکور تجربی است و ممکن است که تغیراتی داشته باشد؛ از جمله این تغیرات می‌توان به فصل اول فیزیک دهم اشاره کرد که ممکن است از آن تستی طرح نشود و بودجه‌بندی این فصل، به فصل کار و انرژی منتقل شود.

بودجه‌بندی که در قسمت فوق مشاهده کردید یک بودجه‌بندی میانگین و بسیار نزدیک به سوالات کنکور چند سال اخیر است و مطمئن باشید که در هرصورت نزدیک‌ترین بودجه‌بندی به سوالات سال‌های آتی خواهد بود، پس اصلا نگران نباشید و با خیال راحت از آن استفاده کنید. اما در این قسمت به پایان بحث بودجه‌بندی فیزیک رشته تجربی رسیدیم اما قبل از خارج شدن دوستان تجربی، توصیه می‌کنم اگر در آزمون‌های آزمایشی یا موقع حل تست، عملکرد خوبی ندارید، حتما مقاله مربوط به چگونه آزمون را تحلیل کنیم را از همین سایت مطالعه کنید که به شدت در افزایش درصد و تراز شما تاثیر خواهد داشت.

تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی به چه صورت است؟

تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی

تصویر بالا تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی را نشان می‌دهد؛ از کنکور 1401 تغییرات فیزیک رشته ریاضی شروع شد؛ براساس همین تغییرات، مشخصات فیزیک در کنکور ریاضی را به‌صورت زیر می‌توان خلاصه کرد:

 • ضریب فیزیک در رشته ریاضی: 9 واحد
 • بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی: 35 تست
 • شماره دفترچه: دومین دفترچه
 • جایگاه در کنکور: دومین درس
 • ترتیب سوالات: 41 تا 75
 • زمان پاسخ‌گویی: 45 دقیقه برای کل سوالات و 77 ثانیه برای هر سوال

بیشترین تغییرات را می‌توان به تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی نسبت داد؛ تا کنکور 1400، تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی 45 تست بود، در کنکور 1401، 40 تست و در سال 1402 به 35 تست کاهش یافت و روی این عدد ثابت مانده است. در کنار تغییر بودجه‌بندی فیزیک، زمان پاسخ به هر تست به‌صورت میانگین 2 ثانیه افزایش یافته است. در بخش بعدی به سراغ بررسی بودجه‌بندی فیزیک رشته ریاضی خواهیم رفت.

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی 1402

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی

تصویر بالا بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور ریاضی براساس تغییرات جدید کنکور و کاهش تعداد سوالات نمایش می‌دهد. در این حالت مقایسه تعداد سوالات با سال قبل، به‌دلیل کاهش سوالات عمل درستی نیست و بابت همین مقایسه انجام نخواهد شد. براساس آمار فوق می‌توان گفت فصل‌های حرکت‌شناسی، نیروشناسی و نوسان و موج، فصل‌های پرتست فیزیک در رشته ریاضی هستند و فصل‌های اندازه‌گیری، دما و گرما و برهم‌کنش امواج کم‌تست‌ترین فصل‌های فیزیک رشته ریاضی هستند. در بخش‌های بعدی می‌توانید بودجه‌بندی فیزیک کنکور رشته ریاضی برای سال‌های قبل را مشاهده کنید.

قبل از بررسی ادامه مقاله تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا با استفاده از لینک‌های زیر سایر مقالات مهم سایت بخون را مطالعه کنید که اطلاعات بسیار مفیدی در انتظار شماست:

بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی 1401

تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی

تصویر بالا هم تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی را به تفکیک فصل نمایش می‌دهد؛ کنکور 1401 در رشته ریاضی تقریبا دارای سوالات استاندارد بود و تغیرات جزئی تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی برای پایه دوازدهم مشاهده می‌شود.

بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی 1400 | تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی چندتاست؟

بودجه بندی فیزیک رشته ریاضی

تصویر بالا بیانگر بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید یا تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی است. معمولا ترتیب سوالات هم در رشته ریاضی همانند رشته تجربی، از قاعده خاصی پیروی می‌کند؛ به این صورت که سوالات 156 تا 176 مربوط به فیزیک دوازدهم، سوالات 177 تا 191 مربوط به فیزیک یازدهم و مابقی سوالات مربوط به فیزیک پایه دهم هستند. اما درصدی که به هر پایه در درس فیزیک می‌رسد هم به صورت زیر است:

 • تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی از پایه دهم: 12 تست معادل 27 درصد
 • تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی از پایه یازدهم: 13 تست معادل 29 درصد
 • تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی از پایه دوازدهم: 20 تست معادل 44 درصد

باز در این قسمت هم تاکید خواهم کرد که هیچ بودجه‌بندی دقیقی برای تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی وجود ندارد و ممکن است ترتیب بالا هم تغیر کند؛ اما بودجه‌بندی بالا یک میانگین تقریبا نزدیک به سوالات هر مبحث فیزیک در کنکور ریاضی می‌باشد و می‌توانید از آن استفاده کنید. خب در این قسمت پرونده بودجه‌بندی فیزیک رشته ریاضی هم بسته شد، اما یک مبحث بسیار مهم می‌ماند که برای عده زیادی سوال است را باهم بررسی خواهیم کرد. این بررسی مربوط به این است که چند درصد سوالات فیزیک کنکور حفظی است؟

چند درصد سوالات فیزیک کنکور حفظی است؟

در مورد این‌که چند درصد سوالات فیزیک کنکور حفظی است واقعا نمی‌توان عدد یا مقدار خاصی را در نظر گرفت و در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن، احتمال دارد که 3 الی 4 سوال از حفظیات فیزیک طرح شود که بیشتر حالت مفهومی دارند تا حالت حفظی. اما مباحثی حفظی فیزیک در رشته ریاضی بیشتر شامل فصل 3 تا 5 فیزیک دهم و 5 و 6 فیزیک دوازدهم می‌باشد و برای رشته تجربی هم مباحث حفظی فیزیک کنکور از فصل‌های 3 و 4 فیزیک دهم و فصل 4 فیزیک دوازدهم ممکن است طرح شود. نکته‌ای که بسیار مهم است درباره واحد پارامترهاست. به عنوان مثال در یک فرمول واحد یکی از پارامتر‌ها مورد پرسش قرار گیرد که چندین بار شاهد طرح چنین سوالاتی بوده‌ایم.

خب دوستان خوبم به پایان مقاله مربوط به بودجه‌بندی فیزیک کنکور رسیدیم. امیدوارم از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار داده شد استفاده کنید. حتما سوالاتی که درباره این مبحث در ذهنتان وجود دارد را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخ‌گو باشیم و با عضویت در خبرنامه بخون از آخرین اخبار آموزشی و اطلاعات کنکور سریع‌تر از بقیه مطلغ شوید. در ضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مقالات بودجه‌بندی هم دسترسی داشته باشید:

4.1/5 - (15 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا