بودجه‌بندی فیزیک کنکور | رشته تجربی و ریاضی

همواره در زمانی که دانش‌آموزان برای بحث مشاوره به من مراجعه می‌کنند و درباره نحوه موفقیت در کنکور دنبال راهکار هستند، برای اولین قدم به آن‌ها تسلط بر بودجه‌بندی دروس کنکور را معرفی خواهم کرد! خب شاید عجیب باشد، اما به یاد داشته باشید که اولین قدم برای موفقیت در هر زمینه‌ای «نه فقط کنکور»، شناخت و تسلط کامل برروی قوانین حاکم در همان زمینه است. در بحث کنکور هم اولین قدم برای رسیدن به موفقیت شناخت درس‌ها و اطلاع از بودجه‌بندی و ارزش هر مبحث است. با توجه به توضیحات قبل اندکی از ارزش بودجه‌بندی کنکور را متوجه شدیم. من شایان مامندی هستم و امروز در هفتمین بخش از بودجه‌بندی کنکور در سایت آموزشی بخون به سراغ بررسی بودجه‌بندی فیزیک کنکور خواهم رفت.

توجه: بودجه بندی فیزیک کنکور 1401 به‌صورت دقیق شامل بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی و بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی ریاضی اضافه شده است.

درس فیزیک شاید در نگاه اول به دلیل ضریب پایینی که دارد، کم‌ارزش به‌نظر برسد، اما باور کنید حل یک تست از بودجه‌بندی فیزیک کنکور بسیار ساده‌تر از سایر دروس محاسباتی است زیرا قوانین حاکم بر این درس محدود و دارای نظم هستند. اما یک خبر ویژه هم برای شما عزیزان داریم! اگر به دنبال بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی یا بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی هستید و تا الان نتوانسته‌اید به اطلاعات مفیدی در این زمینه دست پیدا کنید نگران نباشید، به شما قول خواهم داد که کامل‌ترین و بروزترین مقاله ممکن درباره بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی و ریاضی را در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

با توجه به اینکه درس فیزیک را به دو صورت متفاوت در رشته‌های ریاضی و تجربی مشاهده خواهیم کرد، مقاله مربوط به بودجه‌بندی فیزیک در کنکور را برای هر دو رشته در دو بخش بررسی خواهیم کرد پس تا انتها با من همراه باشید تا بدانیم از هر فصل فیزیک چند سوال در کنکور می‌آید. درضمن از طریق عناوین زیر می‌توانید به صورت کامل به بودجه‌بندی دروس اختصاصی کنکور هم دسترسی داشته باشید:

تاثیر فیزیک در کنکور تجربی به چه صورت است؟

اهمیت فیزیک در رشته تجربی

برای داوطلبان رشته تجربی، درس فیزیک بعد از دروس زمین، ریاضی و زیست در دفترچه اختصاصی کنکور قرار گرفته است و ضریب 6 را در بین دروس تخصصی به خود اختصاص داده است. بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی نظام جدید از تمامی مباحث 30 سوال است که از سوال 206 شروع می‌‎‌شود و پایان آن هم سوال 235 است. مدت زمانی که برای پاسخ‌گویی به کل سوالات فیزیک تجربی در نظر گرفته شده است 37 دقیقه است و به صورت میانگین برای حل هرکدام از سوالات 74 ثانیه زمان در اختیار دارید. هر کدام از سوالات درس فیزیک ارزشی معادل 3/3 درصد دارد.

تعداد سوالات فیزیک کنکور تجربی از میان 11 فصل این درس طراحی می‌شود که به صورت ریزتر از میان 4 فصل از فیزیک دهم، 3 فصل از فیزیک یازدهم و 4 فصل از فیزیک دوازدهم شاهد طرح تعداد تست‌های فیزیک در کنکور تجربی هستیم. در قالب تصویر بالا هم می‌توانید تاثیر فیزیک در کنکور تجربی و اطلاعات لازم درباره این درس را مشاهده کنید و توصیه می‌کنم حتما تصویر فوق را در جایی ذخیره کنید که به شدت به کارتان خواهد آمد. در ادامه هم به سراغ تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی خواهیم رفت. در ضمن برای مشاهده کل مطالب مربوط به کنکور از آموزش و مشاوره گرفته تا نحوه مطالعه و تست زنی می‌توانید از بخش کنکور دیدن کنید.

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1401

تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی

تصویر بالا، آمار دقیق تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی 1401 است. در این سال اتفاقات کمی در بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی رخ داد، تقریبا تعداد سوالات همانند سال‌های قبل بود و تفاوت اندکی با همان سال‌ها داشت. تفاوت‌های بارم بندی فیزیک کنکور در پایه دهم و یازدهم به صورت زیر است:

  1. از فصل ویژگی مواد یک سوال کمتر طرح شده بود و از فصل کار و انرژی هم یک سوال بیشتر.
  2. در فصل اول فیزیک یازدهم یک سوال بیشتر طرح شده و از فصل سوم فیزیک یازدهم هم یک سوال کمتر.

البته تحلیل کامل بارم بندی فیزیک کنکور 1401 در فایل پی دی اف برای شما قرار داده شده است و با دانلود کردن آن می‌توانید تحلیل دقیق تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی را مشاهده کنید. درضمن توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر به سایر محتواهای ارزشمند سایت بخون هم دیدن کنید:

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی 1401

تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی

تصویر بالا هم تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی را به تفکیک فصل نمایش می‌دهد؛ کنکور 1401 در رشته ریاضی تقریبا دارای سوالات استاندارد بود و تغیرات جزئی تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی برای پایه دوازدهم مشاهده می‌شود.

بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی | از هر مبحث فیزیک در کنکور تجربی چند سوال طرح می‌شود؟

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

خب طبق وعده‌ای که دادیم قرار شد که در دو بخش تعداد تست‌های هر مبحث فیزیک در کنکور را بررسی کنیم و بخش اول مخصوص رشته تجربی است. در تصویر بالا شما می‌توانید تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی تجربی را مشاهده کنید و در این قسمت به تحلیل آمار فوق و بررسی نکات خواهیم پرداخت. اولین مرحله هم ارزش هر کدام از پایه‌های فیزیک در بحث تعداد سوالات فیزیک کنکور تجربی است که به صورت زیر می‌باشد:

  • تعداد تست‌های فیزیک دهم در کنکور: 6 تست معادل 20 درصد بودجه‌بندی فیزیک کنکور
  • تعداد تست‌های فیزیک یازدهم در کنکور: 10 تست معادل 33 درصد بودجه‌بندی فیزیک کنکور
  • تعداد تست‌های فیزیک دوازدهم در کنکور: 14 تست معادل 47 درصد بودجه‌بندی فیزیک کنکور

معمولا ترتیب تست‌های فیزیک کنکور از قاعده خاصی پیروی می‌کند به نحوی که سوالات 206 تا 219 مربوط به فیزیک پایه دوازدهم، سوالات 220 تا 229 مربوط به فیزیک پایه یازدهم و سوالات 230 تا 235 هم مربوط به فیزیک پایه دهم است. اما یک نکته بسیار مهم که باید به آن دقت کنیم، این است که بودجه‌بندی فوق براساس تست‌های چند سال اخیر و یک میانگین از تعداد سوالات هر مبحث فیزیک در کنکور تجربی است و ممکن است که تغیراتی داشته باشد؛ از جمله این تغیرات می‌توان به فصل اول فیزیک دهم اشاره کرد که ممکن است از آن تستی طرح نشود و بودجه‌بندی این فصل، به فصل کار و انرژی منتقل شود.

بودجه‌بندی که در قسمت فوق مشاهده کردید یک بودجه‌بندی میانگین و بسیار نزدیک به سوالات کنکور چند سال اخیر است و مطمئن باشید که در هرصورت نزدیک‌ترین بودجه‌بندی به سوالات سال‌های آتی خواهد بود، پس اصلا نگران نباشید و با خیال راحت از آن استفاده کنید. اما در این قسمت به پایان بحث بودجه‌بندی فیزیک رشته تجربی رسیدیم اما قبل از خارج شدن دوستان تجربی، توصیه می‌کنم اگر در آزمون‌های آزمایشی یا موقع حل تست، عملکرد خوبی ندارید، حتما مقاله مربوط به چگونه آزمون را تحلیل کنیم را از همین سایت مطالعه کنید که به شدت در افزایش درصد و تراز شما تاثیر خواهد داشت.

تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی به چه صورت است؟

اهمیت فیزیک در رشته ریاضی

خب دوستان خوب رشته ریاضی از اینجا به بعد به بررسی بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی خواهیم پرداخت و اولین قدم هم بررسی تاثیر فیزیک در رشته ریاضی است. در دفترچه اختصاصی کنکور، دومین درس بعد از ریاضی، درس فیزیک است و سوالات این درس را می‌توانید مشاهده کنید. ضریب فیزیک در رشته ریاضی برابر 9 واحد است و 45 تست از این دفترچه مربوط به تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی است.

ترتیب سوالات این درس هم از سوال 156 شروع و تا سوال 200 ادامه دارد. ارزش هر تست از فیزیک معادل 2/2 درصد است. مدت زمانی که برای پاسخگویی به تست‌های فیزیک در نظر گرفته شده است 55 دقیقه است که به صورت میانگین به هر تست از فیزیک کنکور ریاضی 73 ثانیه زمان اختصاص پیدا می‌کند.

تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی هم از میان 15 فصل فیزیک در رشته ریاضی طراحی می‌شود که به صورت جزئی‌تر شامل 5 فصل از فیزیک دهم، 4 فصل از فیزیک یازدهم و 6 فصل از فیزیک پایه دوازدهم می‌باشد. تصویر بالا هم مختصری از اهمیت فیزیک در رشته ریاضی است که می‌توانید آن را ذخیره کنید و همواره از آن استفاده کنید.

بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی | تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی چندتاست؟

بودجه بندی فیزیک رشته ریاضی

تصویر بالا بیانگر بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید یا تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی است. معمولا ترتیب سوالات هم در رشته ریاضی همانند رشته تجربی، از قاعده خاصی پیروی می‌کند؛ به این صورت که سوالات 156 تا 176 مربوط به فیزیک دوازدهم، سوالات 177 تا 191 مربوط به فیزیک یازدهم و مابقی سوالات مربوط به فیزیک پایه دهم هستند. اما درصدی که به هر پایه در درس فیزیک می‌رسد هم به صورت زیر است:

  • تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی از پایه دهم: 12 تست معادل 27 درصد
  • تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی از پایه یازدهم: 13 تست معادل 29 درصد
  • تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی از پایه دوازدهم: 20 تست معادل 44 درصد

باز در این قسمت هم تاکید خواهم کرد که هیچ بودجه‌بندی دقیقی برای تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی وجود ندارد و ممکن است ترتیب بالا هم تغیر کند؛ اما بودجه‌بندی بالا یک میانگین تقریبا نزدیک به سوالات هر مبحث فیزیک در کنکور ریاضی می‌باشد و می‌توانید از آن استفاده کنید. خب در این قسمت پرونده بودجه‌بندی فیزیک رشته ریاضی هم بسته شد، اما یک مبحث بسیار مهم می‌ماند که برای عده زیادی سوال است را باهم بررسی خواهیم کرد. این بررسی مربوط به این است که چند درصد سوالات فیزیک کنکور حفظی است؟

چند درصد سوالات فیزیک کنکور حفظی است؟

در مورد این‌که چند درصد سوالات فیزیک کنکور حفظی است واقعا نمی‌توان عدد یا مقدار خاصی را در نظر گرفت و در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن، احتمال دارد که 3 الی 4 سوال از حفظیات فیزیک طرح شود که بیشتر حالت مفهومی دارند تا حالت حفظی. اما مباحثی حفظی فیزیک در رشته ریاضی بیشتر شامل فصل 3 تا 5 فیزیک دهم و 5 و 6 فیزیک دوازدهم می‌باشد و برای رشته تجربی هم مباحث حفظی فیزیک کنکور از فصل‌های 3 و 4 فیزیک دهم و فصل 4 فیزیک دوازدهم ممکن است طرح شود. نکته‌ای که بسیار مهم است درباره واحد پارامترهاست. به عنوان مثال در یک فرمول واحد یکی از پارامتر‌ها مورد پرسش قرار گیرد که چندین بار شاهد طرح چنین سوالاتی بوده‌ایم.

خب دوستان خوبم به پایان مقاله مربوط به بودجه‌بندی فیزیک کنکور رسیدیم. امیدوارم از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار داده شد استفاده کنید. حتما سوالاتی که درباره این مبحث در ذهنتان وجود دارد را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخ‌گو باشیم و با عضویت در خبرنامه بخون از آخرین اخبار آموزشی و اطلاعات کنکور سریع‌تر از بقیه مطلغ شوید. در ضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مقالات بودجه‌بندی هم دسترسی داشته باشید:

3.9/5 - (12 امتیاز)

دانلود فایل‌ها

سوالات متداول

اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:

درباره نویسنده

8 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
Scroll to Top