بودجه بندی دروس کنکورکنکور

بودجه‌بندی ریاضی کنکور | رشته تجربی و ریاضی فیزیک

به پنجمین بخش از مقالات بودجه‌بندی کنکور رسیدیم و امروز بودجه‌بندی ریاضی کنکور را به صورت تخصصی برای رشته‌های تجربی و ریاضی با هم بررسی خواهیم کرد. شاید احساس کنید منظور از بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی و رشته ریاضی فقط تعداد سوالاتی است که از هر فصل در کنکور می‌آید! اما به شما قول می‌دهم که بعد از خواندن این مقاله به اطلاعاتی دست پیدا خواهید کرد که هیچ وقت فکر نمی‌کردید بودجه‌بندی ریاضی چه‌قدر می‌تواند مهم باشد!! به خصوص در نحوه مطالعه ریاضی و حتی ترتیب مطالعه فصل‌ها که تا چه حد به شما کمک خواهد کرد.

متاسفانه در بررسی که انجام دادم متوجه شدم که در سایت‌های مرتبط اطلاعات کاملا نادرستی درباره تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی و سایر رشته‌ها نوشته شده است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتم دست به قلم شوم به کامل‌ترین بودجه‌بندی درس ریاضی در کنکور تجربی و سایر رشته‌ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

من شایان مامندی هستم و این‌جا در سایت بخون قصد دارم شما را با چهره دیگری از درس ریاضی آشنا کنم که خیلی از داوطلبان کنکور از آن بی‌خبر هستند. به یاد داشته باشید هر سال حدود نصف شرکت‌کنندگان در درس ریاضی درصد منفی را کسب می‌کنند و دلیل این امر هم عدم آشنایی با درس ریاضی و خاصیت‌های آن است. پس داوطلب هر کدام از رشته‌های ریاضی فیزیک یا تجربی هستید و قصد دارید معجزه‌ای در یادگیری درس ریاضی خود ایجاد کنید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. توصیه می‌کنم مقالات زیر را هم درباره بودجه‌بندی دروس عمومی حتما مطالعه کنید و در انتهاء همین مقاله هم لینک بودجه‌بندی سایر دروس اختصاصی را می‌توانید مشاهده کنید.

تاثیر ریاضی در کنکور تجربی

تاثیر ریاضی در کنکور تجربی

– ضریب ریاضی در کنکور تجربی 6 واحد است!  

+ واقعا؟ خب اهمیت ریاضی نصف درس زیست است و یادگیری این درس هم سخت است! پس وقت کم‌تری برای این درس صرف می‌کنم و بیشتر روی زیست وقت می‌گذارم. درصد کم ریاضی با زیست جبران می‌شود…

متاسفانه دیالوگ بالا دیدگاه بیشتر از 70 درصد شرکت‌کنندگان به خصوص در رشته تجربی است و شاید شما هم همین دیدگاه را داشته باشید؛ اما دوست خوبم اگر احساس می‌کنید که تاثیر یک درس در کنکور، فقط براساس ضریب آن تعین می‌شود و شما هم به جمله بالا اعتقاد دارید به شما تبریک می‌گویم!!! زیرا به احتمال زیاد شما هم در دسته اعضایی قرار خواهید گرفت که درس ریاضی را منفی می‌زنید و شاید جالب باشد بدانید که هر سال به صورت میانگین نصف شرکت‌کنندگان تجربی در درس ریاضی درصد منفی را کسب می‌کنند. اهمیت یک درس فقط بر اساس ضریب آن تعین نمی‌شود بلکه درصد شرکت‌کنندگان در کنکور هم برای این درس به شدت تاثیر‌گذار است.

قبل از بررسی بودجه‌بندی درس ریاضی در کنکور تجربی بهتر است که کمی بیشتر با اهمیت و تاثیر ریاضی در کنکور تجربی آشنا شویم، پس به سراغ بررسی تاثیر این درس در کنکور خواهیم رفت و به یک سوال مهم پاسخ خواهیم داد که مطمئنا برای اکثر داوطلبان کنکور پیش می‌آید…

زیست مهم‌تر است یا ریاضی؟ | آیا درصد کم درس ریاضی با درصد بالا در زیست‌شناسی جبران می‌شود؟

در بخش قبلی اشاره کردیم که تاثیر یک درس در کنکور تنها به ضریب آن بستگی ندارد بلکه درصدی که داوطلبان کنکور هم در این درس کسب می‌کنند به شدت مهم است. به عنوان مثال دو کنکور مختلف را در نظر بگیرید. در کنکور اول میانگین درصد شرکت‌کنندگان هم در زیست و هم در ریاضی برابر و به عنوان مثال حدود 20 درصد است؛ در این کنکور با توجه به اینکه انحراف معیاری ایجاد نمی‌شود، تنها عامل موثر در اهمیت این دو درس ضریب آن‌ها است و درسی که ضریب بیشتری دارد، تاثیر بیشتری هم دارد.

حال یک کنکور دیگر را در نظر بگیرید که 100 نفر در آن شرکت کرده‌اند. درصد‌هایی که این صد نفر در درس ریاضی و زیست کسب کرده‌اند به صورت جدول زیر است:

زیست مهم تر است یا ریاضی

خب در بخش درصد‌های منفی وضعیت درس ریاضی 2 برابر بدتر از درس زیست است. در بخش درصد‌های بالای 50 هم باز وضعیت ریاضی 5 برابر بدتر از درس زیست‌شناسی است. همین موضوع باعث می‌شود تا درس ریاضی به خود انجراف معیار بگیرد و بدون توجه به ضریب، تاثیر بیشتری از درس زیست را داشته باشد. آمار بالا یک آمار واقعی از عملکرد داوطلبان رشته تجربی در درس ریاضی است… پس درصد کم ریاضی را با درصد بالای زیست نمی‌توان جبران کرد.

بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی

بودجه بندی ریاضی رشته تجربی

تصویر بالا یک آمار از بودجه‌بندی درس ریاضی در کنکور تجربی است که به صورت کامل اهمیت هریک از مباحث را در بارم‌بندی ریاضی کنکور تجربی می‌توانید مشاهده کنید. اما یک نکته بسیار مهم که باید به آن دقت کنید این است که این بودجه‌بندی فقط یک مقدار تقریبی از تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی است و طبق تجربه، ممکن است هر سال تغیر کند. اما نگران نباشید چون تصویر بالا یک میانگین بسیار نزدیک از بودجه‌بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی است و می‌توانید از آن استفاده کنید. متاسفانه در چند سال اخیر طراح سوالات کنکور به دلخواه خود تعداد سوالات هر مبحث در درس ریاضی را جابه‌جا کرده است و بابت همین تاکید کردم که بودجه‌بندی بالا ممکن است در کنکور تغیر کند اما مطمئن باشید همین بودجه‌بندی، بسیار نزدیک به سوالات کنکور هر سال خواهد بود.

یک توصیه مهم به داوطلبان کنکور تجربی:

اگر قصد دارید تعدادی از مباحث ریاضی را حذف کنید، به هیچ وجه از روی بودجه‌بندی درس ریاضی در کنکور این کار را انجام ندهید. به عنوان مثال بار‌ها مشاهده کرده‌ام که حتی مشاورین هم دچار این اشتباه می‌شوند و برای کسی که زمان کمی تا کنکور دارد یا با درس ریاضی رابطه خوبی ندارد، مباحث پرتست مانند حد و پیوستگی را معرفی می‌کنند؛ اما غافل از این هستند که برای پاسخ به تست‌های حد و پیوستگی باید داوطلب هم تابع بلد باشد، هم معادله نامعادله، هم مثلثات و …. پس به هیچ وجه دچار این اشتباه نشوید. به زودی و در همین سایت یک مقاله فوق‌العاده درباره مباحث مهم این درس در کنکور در اختیارتان قرار خواهم داد که با خیال راحت می‌توانید روی مباحث آن سرمایه‌گذاری کنید.

خب دوستان خوب تجربی تا اینجا، تعداد سوالات هر مبحث در کنکور تجربی را بررسی کردیم و به پایان بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی رسیدیم، سوالاتی که در مورد این مقاله یا بحث کنکور دارید حتما از بخش نظرات بپرسید تا سریعا راهنمایی کنم و هم چنین با امتیاز دادن به این نوشته و عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار کنکور و مقالات جدید من می‌توانید مطلع شوید. از این قسمت به بعد مخصوص داوطلبان رشته ریاضی فیزیک است و قرار است بودجه‌بندی ریاضی کنکور رشته ریاضی را بررسی کنیم. درضمن اگر در آزمون‌های آزمایشی درصد و تراز پایینی دارید و یا به دنبال روش تحلیل کردن آزمون هستید حتما از طریق لینکی که قرار داده شده است اقدام کنید و از اطلاعات نابی که در اختیارتان قرار داده‌ام استفاده کنید.

تاثیر ریاضی در کنکور رشته ریاضی

تاثیر ریاضی در رشته ریاضی فیزیک

در تصویر بالا تاثیر درس ریاضی در کنکور ریاضی فیزیک را می‌توانید مشاهده کنید. متاسفانه در رشته ریاضی فیزیک برخلاف اینکه درس ریاضی، درس اصلی در این رشته است، آمار به شدت افتضاحی هم دارد و داوطلبان نمی‌توانند درصد قابل قبولی در این درس کسب کنند که البته حق هم دارند. در سال‌های اخیر تعداد زیادی از داوطلبان رشته تجربی که نتوانستند عملکرد خوبی در رشته خود داشته باشند، بدر کنکور ریاضی فیزیک ثبت نام کرده‌اند و به جای درس ریاضی رشته ریاضی، همان ریاضی تجربی را مطالعه می‌کنند و درصد پایینی کسب می‌کنند. شاید باورش سخت باشد ولی کارنامه‌هایی را مشاهده کرده‌ام که با درصد کم‌تر از 30 در درس ریاضی توانسته‌اند در رشته‌های تاپ دانشگاه‌های معتبر مانند دانشگاه صنعتی شریف هم قبول شوند…

در ادامه یک راز مهم در مورد درس ریاضی رشته ریاضی را به شما خواهم گفت که آیا لازم است در درس ریاضی رشته ریاضی کل مباحث را مطالعه کنیم…

بودجه‌بندی ریاضی کنکور ریاضی

بودجه بندی ریاضی رشته ریاضی

تصویر بالا یک آمار دقیق از بودجه‌بندی ریاضی کنکور ریاضی است و تعداد سوالاتی که از هر یک از کتاب‌های ریاضی طرح می‌شود و درصدی که هر کدام در بارم‌بندی ریاضی رشته ریاضی نظام جدید دارند را می‌توانید مشاهده کنید. یکی از مشکلات اصلی داوطلبان به خصوص در درس‌های گسسته و هندسه این است که اصلا آموزش خوبی برای این دروس در دسترس نیست. حتی موسسات آموزشی هم به این درس‌ها کم لطفی می‌کنند و متاسفانه معلم‌ها هم به ندرت دست به تدریس دروسی مانند ریاضیات گسسته و هندسه می‌زنند. حال باتوجه به این مشکل باید چه انتظاری از دانش‌آموزان داشت که بتوانند به سوالات این درس در کنکور پاسخ دهند؟ !

اما جمله بالا به این معنی است که نباید روی ریاضیات گسسته و هندسه وقت گذاشت؟

خیر! اکثر دانش‌آموزان در رشته ریاضی از بودجه‌بندی ریاضی کنکور ریاضی نظام جدید فقط روی حسابان و ریاضی دهم حساب باز می‌کنند و در کنکور 1400 هم سوالات این درس به شدت سنگین بود. اگر قصد دارید به نتیجه مطلوبی در این درس برسید باید هوشمندانه مطالعه کنید و به جای مطالعه کل مباحث ریاضیات گسسته و هندسه فقط مباحث آسان و ارزشمند این دروس را مطالعه کنید. این توصیه را از من به عنوان رتبه 958 رشته ریاضی به یاد داشته باشید.  در ادامه هم به سراغ بررسی تعداد سوالات ریاضی رشته ریاضی برای تک تک مباحث این درس خواهیم رفت.

یک نکته مهم درباره تعداد سوالات ریاضی کنکور 1400

در ادامه تعداد سوالات هر کدام از درس‌ها و مباحث ریاضی کنکور را خواهید دید، اما بودجه‌بندی ریاضی در کنکور 1400 برای رشته ریاضی تغیراتی داشت که با بودجه بندی زیر متفاوت بود و اما بودجه‌بندی قابل قبول برای ما همان بود‌جه یندی موجود در تصاویر زیر است. تعداد سوالات ریاضی در کنکور 1400 رشته ریاضی به صورت مختصر به شکل زیر بود:

 • بودجه‌بندی حسابان کنکور : 23 تست
 • بودجه‌بندی هندسه کنکور: 15 تست
 • بودجه بندی آمار و احتمال کنکور: 7 تست
 • بودجه‌بندی ریاضیات گسسته کنکور: 10 تست

بودجه‌بندی حسابان کنکور در رشته ریاضی

بودجه بندی حسابان کنکور

حسابان کنکور و ریاضی دهم یکی از دروس پرطرفدار مابین دروس ریاضی در رشته ریاضی هستند و اکثر دانش‌آموزان این کتاب‌ها را برای مطالعه انتخاب می‌کنند. تصویر بالا هم مربوط به بودجه‌بندی و تعداد سوالات حسابان در کنکور رشته ریاضی فیزیک است که به صورت کامل آماده شده است. اما شاید شما هم به دنبال تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور تجربی یا ریاضی باشید؛ منظور تعداد سوالات هر فصل ریاضی در کنکور است. باید بدانید که نمی‌توان یک آمار دقیق برای هر فصل در نظر گرفت؛ به عنوان مثال مبحث تابع یا معادله نامعادله و یا مثلثات مباحثی هستند که هم در ریاضی دهم و هم در حسابان یک و دو قرار دارند و سوالات این مباحث به صورت ترکیبی است، لذا برای بودجه‌بندی و تعداد سوالات ریاضی هر مبحث ریاضی رشته ریاضی نمی‌توان به صورت فصل به فصل بودجه‌بندی در نظر گرفت.

بودجه‌بندی آمار و احتمال کنکور ریاضی

بودجه بندی آمار و احتمال کنکور

دومین درس آسان در بین دروس ریاضی رشته ریاضی، درس آمار و احتمال است که در سال یازدهم دانش‌آموزان با آن مواجه خواهند شد. بودجه‌بندی آمار و احتمال کنکور ریاضی هم غیرقابل چشم‌پوشی است و با سرمایه‌گذاری روی این درس می‌توانید به درصد خوبی در درس ریاضی دست پیدا کنید. تعداد سوالات آمار و احتمال رشته ریاضی را هم در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید، اما بازهم قابل ذکر است که این بودجه‌بندی به صورت میانگین است و در سال‌های آتی ممکن است تغیرات‌ریزی داشته باشد.

بودجه‌بندی هندسه در کنکور ریاضی

بودجه بندی هندسه رشته ریاضی

از اینجا مباحث سخت و کم‌طرفدار رشته ریاضی مورد بررسی قرار داده می‌شود. معمولا بودجه‌بندی هندسه و ریاضیات گسسته کنکور، سوالاتی را به خود اختصاص می‌دهد که داوطلبان رغبت زیادی به مطالعه آن ندارند، اما به یاد داشته باشید اگر هوشمندانه عمل کنید از 18 تست مربوط به بودجه‌بندی هندسه در کنکور ریاضی به راحتی می‌توانید به 9 تست از تعداد سوالات هندسه در رشته ریاضی پاسخ دهید. تصویر فوق هم بودجه‌بندی هندسه رشته ریاضی را به تفکیک فصل به صورت کامل بیان خواهد کرد.

بودجه‌بندی ریاضیات گسسته در کنکور ریاضی

بودجه بندی ریاضیات گسسته کنکور

اما آخرین درس در رشته ریاضی که کم‌ترین میزان علاقه‌مندی به مطالعه و همچنین کمترین آمار پاسخ گویی را به خود اختصاص داده است، درس ریاضیات گسسته است. تعداد سوالات ریاضیات گسسته در کنکور از میان سه فصل این کتاب طراحی شده است و باید گفت بودجه‌بندی ریاضیات گسسته در کنکور هم 10 تست است و از این تعداد سوالات ریاضی گسسته در کنکور، با تسلط تقریبا متوسط می‌توان به حدود 3 الی 4 تست پاسخ داد. اما برای رسیدن به درصد بالاتر نیاز به صرف زمان بیشتری خواهید داشت و اصلا هم هوشمندانه نیست.

خب دوستان خوبم به انتها مقاله بودجه‌بندی ریاضیات کنکور رشته ریاضی و تجربی رسیدیم، تمام سعی من بر این بود که به صورت کامل تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور و همچنین تعداد سوالات هر فصل ریاضی در کنکور را به صورت کامل بررسی و در اختیار شما قرار دهم. توصیه می‌کنم برای اطلاع از آخرین اخبار کنکور و آخرین مقالات آموزشی ما در سایت بخون حتما در خبرنامه سایت عضو شوید و با امتیاز دادن باعث خوشحالی ما شوید. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به بودجه‌بندی سایر دروس اختصاصی دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول

 • تعداد سوالات ریاضی در کنکور چندتاست؟
  30 تست از سوالات کنکور مربوط به بودجه بندی ریاضی در کنکور تجربی و 55 تست مربوط به تعداد سوالات هر مبحث رشته ریاضی است.
 • مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات ریاضی در رشته تجربی چند دقیقه است؟
  47 دقیقه
 • مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات ریاضی رشته ریاضی چند دقیقه است؟
  85 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

شایان مامندی

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم، رتبه‌برتر کنکور و مشاور تحصیلی. سال‌هاست که در زمینه نگارش محتواهای آموزشی درحال فعالیت هستم. با خواندن مقالات من به نکات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که حاصل تجربه چند ساله من از گفت و گو با بیش از هزاران دانش‌آموز است و مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها پیمودن مسیر کنکور به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد.
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا