یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

میانگین درصدهای شیمی کنکور

کنکوری جان سلام. من شایان مامندی هستم و امروز با آخرین مقاله بررسی درصدهای کنکور و بررسی میانگین درصدهای شیمی کنکور کنار نگاه شما عزیزان هستم. قبل از شروع باید بدانید که این تحلیل اصلا عادی نیست بلکه قرار است ذهنیت شما را روشن کند؛ بعد از دیدن درصدهای شیمی در کنکور شما باتوجه به هدف خواهید دانست برای کسب رتبه مد نظرتان باید چه درصدی در شیمی کسب کنید؛ فرقی هم ندارد داوطلب رشته ریاضی هستید یا تجربی زیرا درصدهای شیمی کنکور برای هر دو رشته تحلیل می‌شود که شامل دو بخش مهم است.

بخش اول میانگین درصد شیمی کنکور برای کل داوطلبان و بازه درصدی منفی تا 100 درصد که شامل تعداد دقیق داوطلبان هر رشته در هر بازه درصدی، کمترین درصد  شیمی کنکور، بیشترین درصد شیمی کنکور و … است و بخش دوم هم اختصاص دارد به میانگین درصد شیمی رتبه‌های برتر کنکور. درضمن توصیه اکید دارم که تحلیل درصد سایر دروس را هم از بخون بخوانید و در جای جای مقاله هم لینک مطالب مرتبط و به شدت کاربردی را در اختیارتان قرار خواهم داد.

تا انتهای این مقاله من را همراهی کنید و در هر بخشی هم دچار سوال یا ابهامی درباره درس شیمی و درصدهای شیمی کنکور تجربی و ریاضی شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید؛ قول می‌دهم کامل راهنمایی کنم. این مقاله هم هر سال و بعد  از برگزاری کنکور و اعلام درصدها آپدیت خواهد شد.

میانگین درصد شیمی در کنکور تجربی 1400

میانگین درصد شیمی در کنکور تجربی 1400

بررسی میانگین درصد شیمی در کنکور 1400 را با رشته تجربی شروع خواهیم کرد. تصویر بالا از چهار ستون مهم تشکیل شده است؛ ستون اول بازه درصدی است که قرار است بررسی شود؛ به عنوان مثال منظور از منفی، درصدهای کمتر از صفر است. ستون دوم تعداد افرادی که درصد شیمی آنها در آن بازه قرار دارد، ستون سوم میانگین درصدی است که کسب شده؛ به عنوان مثال بازه منفی شامل درصد 33/3- تا 0/1- است و در ستون سوم میانگین درصد کل افراد در این بازه بررسی می‌شود. ستون آخر هم میانگین نفراتی است که در این بازه درصد کسب کرده اند.

به عنوان مثال در بازه درصدی منفی منظور از میانگین نفرات که 23/2 درصد است به این معنی است که از میان کل داوطلبان رشته تجربی 23 درصد داوطلبان درصد منفی کسب کرده اند. این اطلاعات برای دید بازتر برای تحلیل در اختیارتان قرار داده شد و در ادامه مفصل‌تر بررسی خواهد شد. اگر هم برایتان سوال است این درصدها از کجا آمده است باید بدانید که این آمار کاملا دقیق و معتبر است که توسط سازمان سنجش هر سال ارائه می‌شود و برای مشاهده آنها می‌توانید از طریق لینک دانلود پیک سنجش اقدام کنید. درضمن برای اطلاع از تاثیر شیمی در هر زیرگروه می‌توانید از لینک‌ زیرگروه‌های رشته تجربی استفاده کنید.

تعداد افرادی که شیمی کنکور 1400 تجربی را منفی زدند!

در کنکور 1400 تعداد افرادی که درصد منفی شیمی را کسب کردند 112695 نفر معادل حدودا 23 درصد داوطلبان این رشته بوده است؛ به عبارت دیگر از هر صد نفر شرکت‌‌کننده کنکور 1400، 23 نفر شیمی کنکور را منفی زده است و با این اطلاعات اگر یک نفر به هیچ سوالی از شیمی پاسخ نمی‌داد از 23 درصد رقیبان خود در رشته تجربی سبقت می‌گرفت. اما بیایید نگاهی به درصدهای منفی شیمی در کنکور سال‌های قبل هم بیندازیم که به صورت زیر است:

 • کنکور 99: 23 درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: 14 درصد داوطلبان.
 • کنکور 97: 33 درصد داوطلبان.

با یک جمع و تفریق ساده می‌توان به یک آمار تقریبی رسید؛ هر سال بین 20 الی 30 درصد داوطلبان در شیمی درصد منفی کسب می‌کنند!!! یعنی تنها کافیست پاسخ‌نامه‌ شیمی خود را سفید تحویل دهید تا از این تعداد از رقیبان خود جلو بیفتید… . راستی همان‌طور که قول دادم قرار است مطالب مهم درباره شیمی را هم معرفی کنم؛ از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به محتواهایی درباره شیمی دسترسی داشته باشید که به شدت برایتان مفید خواهد بود:

چند نفر شیمی کنکور 1400 تجربی را صفر می‌زنند؟

بخش دوم مربوط به درصد صفر در شیمی کنکور است؛ در کنکور تجربی 1400 هم 98266 نفر معادل 20 درصد داوطلبان درصد صفر شیمی را کسب کردند. حال یک نگاه به بخش قبل بیندازیم که 23 درصد داوطلبان درصد منفی شیمی کنکور را کسب کردند و در اینجا هم 20 درصد داوطلبان شیمی را صفر زدند. تا به اینجا حدود 43 درصد داوطلبان مانند این بوده که در جلسه حضور نداشته باشند و اگر شما فقط به یک سوال در کنکور 1400 تجربی از درس شیمی پاسخ صحیح می‌دادید رقابتتان تنها با 57 درصد داوطلبان این رشته بود. درصدهای صفر شیمی در دوسال قبل هم به‌صورت زیر است.

 • کنکور 99: 17 درصد  داوطلبان.
 • کنکور 98: 14 درصد داوطلبان.

در کنکور 1400 تجربی چند نفر به درصد بالای 50 در شیمی دست پیدا کردند؟

تعداد کل سوالات شیمی در کنکور 35 تست است و به هر تست تقریبا 2/8 درصدی می‌رسد؛ پس برای رسیدن به درصد بالای 50 در شیمی باید به حداقل 18 تست پاسخ صحیح بدهید. در کنکور 1400 تجربی تعداد افرادی که موفق به کسب این درصد شدند 5524 نفر معادل 1 درصد کل داوطلبان این رشته بوده است؛ تقریبا از درصد 50 به بعد رقابت شما در تمامی دروس تنها با یک درصد داوطلبان خواهد بود و حدود 99 درصد داوطلبان توانایی رسیدن به این درصد را ندارند.  آمار درصدهای بالای 50 برای سه سال قبل هم به‌صورت زیر است:

 • کنکور 99: کمتر از یک درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: پنج درصد داوطلبان.
 • کنکور 97:  دو درصد داوطبان.

میانگین درصد شیمی در کنکور تجربی 1400

میانگین درصد شیمی در کنکور تجربی

منظور از میانگین درصد شیمی برای کل داوطلبان، جمع درصد همه شرکت‌کننده‌ها و در نهایت تقسیم آن بر تعداد کل داوطلبان است. این آمار یعنی میانگین درصد شیمی کنکور تجربی در سال 1400 دقیقا 5/5 درصد بوده است؛ یعنی اگر یک نفر فقط به سه سوال شیمی پاسخ دهد از میانگین کل کشوری این درس جلوتر خواهد بود.

تصویر بالا هم میانگین درصد شیمی در 5 سال اخیر از سال 96 تا کنون است که به دو قسمت تقسیم می‌شود»

 • از سال 96 تا سال 98 نمودار صعودی بوده و هر سال میانگین درصد داوطلبان افزایش پیدا کرده است.
 • از سال 98 تا 1400 نمودار نزولی بوده و هر سال نسبت به سال قبل کاهش یافته و کمترین مقدار میانگین درصد شیمی مربوط به سال 1400 با 5/5% بوده است.

خب دوستان عزیزم بخش اول مربوط به میانگین درصدهای شیمی در کنکور تجربی 1400 به پایان رسید بعد از تحلیل درصدهای رشته ریاضی به سراغ درصد شیمی رتبه‌های برتر کنکور تجربی خواهیم رفت که دیتاهای به شدت مهمی را در اختیارتان قرار خواهد داد. برای مشاهده تحلیل درصد دروس عمومی هم پیشنهاد می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

میانگین درصدهای شیمی در کنکور ریاضی 1400

میانگین درصدهای شیمی کنکور ریاضی 1400

این قسمت مخصوص شما دوستان عزیز رشته ریاضی است و در تصویر بالا میانگین درصد شیمی کنکور ریاضی را می‌توانید مشاهده کنید که تحلیل بخش‌های مهم را در ادامه بررسی خواهیم کرد؛ اما باید بدانید شیمی در کنکور ریاضی تاثیر خاص خود را دارد و برای آگاهی از این تاثیر پیشنهاد می‌کنم مقاله زیرگروه‌های رشته ریاضی را هم از همین سایت بخوانید.

تعداد افرادی که در کنکور ریاضی 1400 شیمی را منفی زدند!

منظور از بازه درصدی منفی، درصد 33/3- تا 0/1- است. تعداد افرادی که در رشته ریاضی 1400 درصد شیمی منفی را کسب کردند 22171 نفر معادل حدود 17 درصد داوطلبان این رشته بود. اما یک نگاه هم به سال‌های قبل و درصد منفی شیمی در کنکور ریاضی بیندازیم که به‌‌صورت زیر است:

 • کنکور 99: 18 درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: 14 درصد داوطلبان.
 • کنکور 97: 44 درصد داوطلبان.

در آمار مربوط به سال 97 که خود یک شاهکار محسوب می‌شود حدود  44 درصد داوطلبان درس شیمی را منفی زدند و جالب است بدانید باتوجه به آمار نامطلوب شیمی در آن سال، این درس انحراف معیار وحشتناکی به خود گرفت و تاثیر آن حتی از ریاضی و فیزیک هم بیشتر بود… یکی از موارد مهم تحلیل درصدهای کنکور، رسیدن به انحراف معیار هر درس و تاثیر آن در کنکور است.

تعداد افرادی که در کنکور ریاضی 1400 شیمی را صفر زدند!

بخش دوم مخصوص داوطلبانی است که به هیچ تستی از شیمی کنکور پاسخ نداند. از میان 126634 شرکت‌کننده رشته ریاضی فیزیک، 43120 نفر معادل با 34 درصد داوطلبان به هیچ سوالی از شیمی پاسخ ندادند. بیایید یک نتیجه گیری کنیم! در بخش قبل متوجه شدیم که 17 درصد داوطلبان کنکور ریاضی درصد منفی شیمی کنکور را کسب کردند و در این بخش 34 درصد اصلا به شیمی پاسخ ندادند…

یعنی کسی که فقط به یک تست شیمی پاسخ صحیح می‌داد از نصف شرکت‌کنندگان رشته ریاضی در درس شیمی سبقت می‌گرفت. امار درصدهای صفر کنکور دو سال اخیر هم به صورت زیر است:

 • کنکور 99: 36 درصد داوطلبان.
 • کنکور98: 26 درصد داوطلبان.

در کنکور ریاضی 1400 چند نفر شیمی را بالای 50 درصد زدند؟

اما به سراغ درصدهای بالای 50 در شیمی کنکور برویم؛ برای رسیدن به این درصد باید حداقل به 17 تست از شیمی پاسخ صحیح داده شود. تعداد افرادی که در کنکور ریاضی 1400 این آمار را به خود اختصاص دادند فقط 637 نفر بودند که معادل 0/5 درصد شرکت‌کنندگان این رشته بود. یعنی از هر صد نفر فقط 5 نفر توانست به درصد بالای 50 در شیمی برسد. این آمار برای سال‌های قبل به‌صورت زیر است:

 • کنکور 99: کمتر از 0/1 درصد داوطلبان. یعنی از هر هزار نفر فقط یک نفر.
 • کنکور 98: حدود سه درصد داوطلبان.
 • کنکور 97: حدود یک درصد داوطلبان.

میانگین درصد شیمی در کنکور 1400 ریاضی

منظور از میانگین درصد، مجموع درصد تمامی داوطلبان رشته ریاضی و تقسیم آن بر تعداد داوطلبان این رشته است؛ در کنکور ریاضی 1400 میانگین درصد شیمی کنکور 4/4 درصد بوده است؛ یعنی برای جلو افتادن از این آمار کافی بود یک نفر فقط به دو سوال شیمی پاسخ صحیح بدهد. میانگین درصد شیمی رشته ریاضی در سال‌های قبل به صورت زیر بوده است:

 • کنکور 99: 3/7 درصد
 • کنکور 98: 9/2 درصد
 • کنکور 97: 6/9 درصد

آیا شیمی کنکور سخت است؟

شاید تا قبل از سال 92 شیمی جزو یکی از آسان‌ترین دروس تخصصی محسوب می‌شد و کسب درصد بالا در این درس هم در رشته ریاضی و هم در رشته تجربی بسیار آسان بود اما کم کم وضعیت تغیر کرد و شیمی دو تغیر اساسی را تجربه کرد؛ سوالات از حالت حفظی خارج و مفهومی شد و تغیر دوم هم تغیر بودجه بندی این درس و افزایش سوالات محاسباتی و ترکیبی بود. این دو عامل باعث شد شیمی در حال حاضر و حتی بعضی از سال‌ها سختترین درس اختصاصی در هر دو رشته محسوب شود و آمار افتضاح این درس باعث ترس شود.

راستی اگر به دنبال آمار مربوط به سایر دروس و تحلیل درصد آنها هستید می‌توانید از طریق لینک‌های زیر درس مد نظر خود را انتخاب کنید و تحلیل درصدها را مشاهده کنید.

درصد شیمی رتبه‌های برتر کنکور ریاضی و تجربی

درصد شیمی رتبه برترهای کنکور

این بخش از مقاله یعنی درصد شیمی رتبه‌های برتر کنکور تجربی و ریاضی تقریبا مهمترین بخش مقاله امروز است. همه داوطلبان کنکور آرزوی رسیدن به رتبه خوب را دارند اما رتبه برترهای کنکور شیمی را چند درصد می‌زنند؟ تصویر بالا پاسخ این سوال است که در سه بخش درصدی که رتبه‌های برتر کنکور (رتبه‌های زیر 1000 کشوری) در شیمی کسب می‌کنند را نمایش داده است و شامل سه بخش است:

 • کمترین درصد شیمی کنکور رتبه‌های برتر
 • میانگین درصد شیمی رتبه‌های برتر
 • بالاترین درصد شیمی کنکور رتبه‌های برتر

این آمار برای هر دو رشته و در دوسال 99 و 1400 آماده شده است. خیلی‌ها شاید حتی خود شما با دیدن کمترین درصد شیمی کنکور خوشحال می‌شوند ولی یک نکته به شدت مهم است؛ برای شما باید معیار، میانگین درصد شیمی رتبه‌های برتر کنکور در رشته خود باشد زیرا کمترین درصد و بیشترین درصد هر درس با درصد سایر دروس می‌تواند تاثیر متقابل در رتبه داشته باشد.

درصورتی که بتوانید میانگین درصد رتبه‌های برتر را در کنکور سال بعد برای تمامی دروس طبق این آمارها کسب کنید مطمئن باشید شما هم می‌توانید رتبه زیر 1000 کشوری را کسب کنید و با مشاهده تصویر بالا هم متوجه خواهید شد میانگین درصد رتبه‌های زیر هزار در یک بازه تقریبا نزدیک به هم قرار دارد و مجدد برای سال‌های آینده هم تکرار می‌شود.

خب دوستان عزیزم به پایان مقاله بررسی میانگین درصد شیمی در کنکور ریاضی و تجربی رسیدیم. اگر برای کنکور خود سردرگم هستید در ادامه برای شما تعدادی لینک قرار می‌دهم که تجربیات چند ساله خود در بحث مشاوره را کاملا رایگان  در اختیارتان قرار داده‌ام و تنها کافیست مقاله مورد نظر خود را انتخاب کنید. راستی با عضویت در خبرنامه سایت هم تمامی خدمات ما را رایگان در اختیار خواهید داشت و با امتیاز دادن به این مقاله به شدت باعث دلگرمی من خواهید شد.

دانلود pdf میانگین درصدهای شیمی در کنکور

سوالات متداول نحوه پاسخ‌گویی داوطلبان به سوالات شیمی کنکور

 • این مقاله آپدیت است؟
  بله! شایان مامندی مشاور تحصیلی هر سال این مقاله را براساس آمار اعلامی سنجش آپدیت خواهد کرد.
 • درصد شیمی کنکور کدام رشته‌ها بررسی شده است؟
  بررسی درصد شیمی برای رشته تجربی و ریاضی به‌صورت کامل تحلیل شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغ آموزشگاه کنکور کلیک کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا