یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

چگونه عربی را برای کنکور بخوانیم؟ | بررسی تخصصی روش مطالعه عربی کنکور

به دومین بخش از مقالات نحوه مطالعه دروس رسیدیم. در بخش قبلی به صورت مفصل درباره نحوه مطالعه ادبیات کنکور توضیح دادیم و اشتباهاتی که باعث کسب درصد منفی در این درس می‌شود را بررسی کردیم؛ امروز نوبت به روش مطالعه عربی کنکور می‌رسد. قرار است تخصصی درباره این‌که چگونه عربی کنکور را بخوانیم، با چه ترتیبی مباحث عربی کنکور را مطالعه کنیم، کی و چگونه برای عربی تست بزنیم و … مفصل صحبت کنیم. من شایان مامندی هستم، مشاور تحصیلی و رتبه‌برتر کنکور و امروز قول یک مقاله طوفانی درباره روش خواندن عربی برای کنکور را در سایت بخون به شما می‌دهم.

یادتان باشد برای رسیدن به درصد خوب در هر درس، اولین قدم آشنایی و شناخت کامل آن درس است و به همین دلیل توصیه می‌کنم حتما مقاله مربوط به بودجه‌بندی عربی کنکور را از همین سایت مطالعه کنید. یادتان باشد، امروز در این مقاله بهترین روش خواندن عربی برای کنکور که حاصل تجربه 4 ساله من در بحث مشاوره تحصیلی و مصاحبه با رتبه‌های برتر است، پس با دقت مطالب این مقاله را مطالعه کنید و هرجا دچار ابهام شدید حتما از بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا سریعا راهنمایی شوید.

مباحث عربی کنکور نظام جدید

مباحث عربی کنکور نظام جدید

به عنوان یک مرور مختصر، قبل از شروع نکات مربوط به روش خواندن درس عربی برای کنکور، به سراغ یک معرفی کوتاه از مباحث عربی کنکور خواهیم رفت که بدانید اصلا عربی چه اجزایی دارد و چه ارتباطی باهم‌دیگر دارند. در کنکور نظام جدید عربی را در سه پایه عربی دهم با 8 درس، عربی یازدهم با 7 درس و عربی دوازدهم با 4 درس مشاهده خواهیم کرد، یعنی در مجموع کل نکات عربی کنکور را باید در سه پایه و مجموعا 19 یاد بگیریم. اما این طرز فکر یعنی تفکیک مطالب عربی براساس پایه و درس دیدگاه اشتباهی است.

ساختار عربی به این صورت است که از 3 مبحث اصلی شامل ترجمه عربی کنکور، قواعد عربی کنکور و درک مطلب تشکیل شده است. خود درک مطلب هم به دو بخش، بخش اول سوالات مربوط به یک متن و بخش دوم هم تحلیل صرفی تقسیم می‌شود. در واقع ساختار اصلی عربی همین سه مبحث است که در بررسی روش خواندن عربی رتبه‌های برتر از همین سه مبحث برای آموزش روش مطالعه استفاده خواهیم کرد. در مورد بودجه‌بندی هم به ترتیب ترجمه عربی 40 درصد، قواعد 32 درصد و درک مطلب 28 درصد عربی کنکور را به خود اختصاص می‌دهند.

در درس عربی هم با دونوع روش مطالعه سروکار خواهیم داشت. روش اول مطالعه به صورت درس به درس و روش دوم هم مطالعه به صورت مبحثی. اما روش خواندن عربی کنکور براساس کدام‌یک است؟ و یک مورد دیگر هم روش خواندن عربی کنکور از صفر است، آیا می‌توان که از صفر مطالب عربی را یاد گرفت؟ برای پاسخ این دو سوال بهتر است وارد بخش بعدی شویم. درضمن، درصورتی که زمان کمی دارید و قصد دارید عربی را به‌صورت حذفی مطالعه کنید توصیه می‌کنم حتما مقاله مباحث مهم عربی در کنکور را مطالعه کنید.

چگونه عربی را برای کنکور بخوانیم؟ | معرفی روش صحیح خواندن عربی برای کنکور

خب در بخش قبلی با دو سوال مواجه شدیم که به ترتیب پاسخ خواهیم داد. عربی را به صورت موضوعی باید بخوانیم یا درس به درس؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به این‌که درس عربی از 3 مبحث تشکیل شده و هر مبحث روش مطالعه خاصی دارد، بهتر است که عربی به صورت مبحثی خوانده شود.

از طرفی دیگر برای مبحث ترجمه عربی با توجه به این‌که سوالات این بخش اکثرا خارج از کتاب است با درس به درس خواندن عربی شاید نتوانید نتیجه مطلوبی بگیرید. اما دقت کنید که در ادامه به صورت مفصل طرز خواندن عربی برای کنکور برای هرکدام از مباحث را بررسی خواهیم کرد و این بخش فقط نقش مقدمه را دارد. پس در پاسخ سوال عربی را برای کنکور چگونه بخوانیم باید گفت که بهتر است مبحثی مطالعه کنید.

اما در پاسخ به سوال دوم یعنی روش خواندن عربی کنکور از صفر باید خاطرنشان شد که هیچ فردی به صورت مادر زاد درس عربی را بلد نیست و همه از صفر شروع می‌کنند، پس حتی اگر فردی هستید که سال‌ها از کنکور فاصله گرفته‌اید و یا با عربی رابطه بدی دارید فقط کافیست شروع کنید و تلاش مداوم داشته باشید، بعد از مدتی نتیجه تلاش‌های خود را خواهید دید. اما از اینجا به بعد به سراغ نحوه خواندن درس عربی برای کنکور و برای هر مبحث خواهیم رفت که موضوع اصلی مقاله ما است. درضمن از شما دعوت می‌کنم که مقالات مربوط به نحوه مطالعه دروس عمومی را هم از طریق بخش‌های زیر مطالعه کنید:

ترتیب مطالعه مباحث عربی کنکور

قبل از شروع بحث نحوه خواندن عربی برای کنکور باید با دو موضوع آشنا شوید. موضوع اول ترتیب مطالعه مباحث عربی کنکور است که کدام مبحث را اول، کدام را دوم و کدام را آخر بخوانید که همان بحث پیش‌نیاز‌های عربی کنکور است. در بخش ترجمه عربی کنکور ما با سه تیپ سوال مواجه خواهیم شد که یکی از آن‌ها تعریب یعنی ترجمه عربی نام دارد. در این سوال یک جمله فارسی داده می‌شود و ترجمه عربی صحیح آن خواسته شده است. در این سبک سوالات علاوه برا مهارت ترجمه، باید قواعد هم بلد باشیم، فلذا مبحث قواعد پیش‌نیاز مبحث ترجمه محسوب می‌شود.

اما درباره نحوه خواندن عربی کنکور نظام جدید ما از یک تکنیک با نام آیتم شبانه استفاده خواهیم کرد که به معنی این است که شبانه به صورت کمی یا کیفی روی یک مبحث وقت بزاریم. در مقاله قبلی یعنی روش مطالعه ادبیات این موضوع را مفصل‌تر توضیح داده‌ایم. امروز در بخش روش مطالعه عربی کنکور هم برای درک مطلب و ترجمه از این روش استفاده خواهیم کرد. خب تمام پیش‌نیاز‌های مربوط به این‌که چطور عربی کنکور را بخوانیم را بررسی کردیم. حال به سراغ تک تک مباحث و روش مطالعه آن‌ها خواهیم رفت. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید دسترسی کاملا رایگان و فوری به روش مطالعه شگفت انگیز دروس اختصاصی داشته باشید؛ کافیست روی هرکدام که خواستید کلیک کنید:

روش مطالعه قواعد عربی کنکور

روش مطالعه قواعد عربی کنکور

با توجه به بحث رعایت پیش‌نیاز که در بخش قبلی اشاره کردیم، اولین مبحثی که برای مطالعه انتخاب خواهیم کرد مبحث قواعد عربی کنکور است. اولین قدم این است که در برنامه‌ریزی برای عربی کنکور خود به صورت هفتگی حدود 3 الی 4 جلسه یک و نیم ساعته را برا مطالعه قواعد عربی کنکور اختصاص دهید. بهترین روش یادگیری قواعد عربی هم به این صورت است که از پایه دهم و درس اول مطالعه این مبحث را شروع کنید، یکی از جلسات را برای یادگیری قواعد و خلاصه‌برداری اختصاص بدهید و در جلسه بعدی هم مطالب جلسه قبل را مرور کنید و تست‌های مربوطه را حل کنید.

اما نکته‌ای که باید دقت کنید این است که برای بازدهی کامل حتما قواعد را قبل از ترجمه در زبان عربی مطالعه کنید. روش مطالعه قواعد عربی کنکور اصلا پیچیده نیست و با روش قبلی شاید حدود 2 ماه طول بکشد تا کل قواعد عربی را به اتمام برسانید. درضمن به‌خاطر داشته باشید با توجه به این‌که درس عربی چارچوب محدودی دارد، درصورتی که برای هر مبحث تست کافی حل کنید، بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که دیگر با تست جدید مواجه نخواهید شد و تست‌هایی که حل می‌کنید برا شما تکراری است.

روش مطالعه ترجمه عربی کنکور

روش مطالعه ترجمه عربی کنکور

بعد از این‌که قواعد عربی کنکور به پایان رسید به سراغ ترجمه عربی کنکور خواهیم رفت؛ اما روش مطالعه ترجمه عربی کنکور دیگر بسیار ساده‌تر از آن‌چیزی است که فکر می‌کنید. برای ترجمه اولین قدم یادگیری تکنیک‌های ترجمه است که به منبع آموزشی شما باز می‌گردد. در بدترین حالت ممکن یادگیری تکنیک‌های حل تست‌های ترجمه عربی شاید زمانی معادل دو هفته نیاز داشته باشد. پس زمانی که قواعد عربی کنکور به پایان رسید، جای این مبحث را با ترجمه عربی کنکور عوض کنید و شروع به یادگیری تکنیک‌های ترجمه کنید.

اما تا این‌جا که ترجمه کنکور را در روش مطالعه عربی کنکور بررسی کردیم، در مورد تست‌های این بخش صحبت نکردیم! تست زنی این بخش هم اصول خود را دارد. زمانی که آموزش ترجمه را به پایان رساندید حال نوبت به حل تست است و می‌توانید از برنامه‌ریزی خود درس عربی را حذف کنید، زیرا قرار است در قالب آیتم شبانه به سراغ حل تست‌های ترجمه عربی برویم. در این بخش بعد از اتمام آموزش، هر شب حدود 10 تست از ترجمه عربی کنکور را کار کنید.

با انجام این‌کار به صورت مداوم، دو اتفاق برای شما خواهد افتاد. اتفاق اول، هر روز سرعت شما در حل تست‌های ترجمه و تسلطی که دارید، افزایش می‌یابد و اتفاق دوم هم این است که با حل هر تست، همزمان و به صورت ناخودآگاه در حال مرور تکنیک‌های ترجمه هم خواهید بود و مطالب برای شما مرور می‌شود، پس این بخش را به شدت جدی بگیرید. این‌جا باز یک سوال مهم مطرح خواهد شد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آیا برای ترجمه عربی کنکور لازم است لغات عربی را بخوانیم؟

سوال بسیار مهمی که عده اختلاف نظر زیادی درباره آن وجود دارد. در عربی کنکور نظام جدید، تمرکز اصلی روی مبحث ترجمه است و از سهم این مبحث در بودجه‌بندی این درس هم می‌توان این موضوع را متوجه شد. برای حل تست‌های ترجمه دانستن لغات زیاد کمک آن‌چنانی نخواهد کرد زیرا تکنیک‌های ترجمه از لغات بسیار پراهمیت‌تر است. به عنوان مثال دوستان مناطق عرب نشین کشور خب با زبان عربی صحبت می‌کنند اما آیا همه آن‌ها می‌توانند درصد بالایی در عربی کسب کنند یا کل سوالات عربی را پاسخ دهند؟

با مثال قبل فکر کنم تاثیر تکنیک‌های ترجمه و ارجحیت این بحث بر حفظ لغت برای شما معلوم شده باشد. اما یادگیری لغات بیشتر در سرعت پاسخ‌گویی شما به سوالات ترجمه می‌تواند تاثیر‌گذار باشد. توصیه من این است که هر شب 5 الی 10 لغت عربی، از لغات انتهاء این کتاب را مطالعه کنید و برروی معنی افعال تسلط داشته باشید تا بتوانید نتیجه بهتری را در پاسخ‌گویی به تست‌های ترجمه کسب کنید.

درک مطلب عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

درک مطلب عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

خب رسیدیم به بخشی که عده زیادی از داوطلبان از آن نفرت دارند و یکی از اصلی‌ترین دلایل برای رسیدن به درصد 100 توسط افرادی است که به شدت بر روی درس عربی وقت گذاشته‌اند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در کنکور تجربی سال 94 هیچ فردی موفق به کسب درصد 100 در این درس نشد و اصلی‌ترین دلیل این موضوع هم درک مطلب عربی کنکور در آن سال بود. اما خب یادتان باشد که درک مطلب هم قلق مخصوص به خود را دارد و با کمی تمرین حداقل به چند سوال این بخش می‌توانید پاسخ دهید.

برای تقویت درک مطلب تا جایی که می‌توانید باید لغت بلد باشید، متن درس‌های عربی کنکور را بخوانید و ترجمه کنید. این کار تاثیر خوبی در تسلط شما خواهد شد. زمانی که احساس کردید آماده هستید، در بخش آیتم شبانه، ترجیحا از بازه زمانی نزدیک به عید هر شب یک درک مطلب عربی کنکور از سال‌های گذشته را حل کنید. با این کار هم مباحث ترجمه را مرور خواهید کرد و هم در بحث تحلیل صرفی می‌توانید قواعد را مرور کنید و با یک تیر دو نشان خواهید زد.

جمع‌بندی روش مطالعه درس عربی برای کنکور

خب دوستان به انتهای مقاله روش مطالعه درس عربی برای کنکور رسیدیم. امیدوارم تا این‌جا به پاسخ این سوال که چگونه عربی را برای کنکور بخوانیم رسیده باشید. در این قسمت به سراغ یک جمع‌بندی مختصر درباره روش مطالعه عربی برای کنکور خواهیم رفت. همان‌طور که گفتیم عربی به سه مبحث تقسیم می‌شود؛ ترجمه، قواعد و درک مطلب. ترتیب مطالعه بهتر است به این صورت باشد که ابتدا قواعد را مطالعه کنید، سپس ترجمه و در انتها درک مطلب. برای مطالعه قواعد در جلسات هفتگی برنامه خود از سال دهم و درس یک قواعد را شروع کنید، یک جلسه برای آموزش باشد و جلسه بعد برای مرور و حل تست مباحث جلسه قبل.

بعد از اتمام آموزش و حل تست قواعد عربی، به سراغ مبحث ترجمه خواهیم رفت؛ سعی کنید ابتدا تکنیک‌های این مبحث را یاد بگیرید و بعد از اتمام آموزش هر شب، 10 تست برای ترجمه حل کنید. درمورد نحوه مطالعه درک مطلب عربی هم قدم اول تقویت قدرت خواندن است که توصیه کردیم تاجایی که می‌توانید لغت یاد بگیرید و متن کتاب درسی برای هر درس را خودتان ترجمه کنید، سپس هر شب یک درک مطلب را با تمام مخلفات حل کنید و هم‌زمان با این‌کار ترجمه و قواعد را هم مرور خواهید کرد.

دوستان خوبم این‌هم از مقاله مربوط به روش مطالعه عربی رتبه‌های برتر، امیدوارم که نهایت استفاده را برده باشید. از طریق بخش نظرات حتما سوالات خود را با ما مطرح کنید و با امتیاز دادن به این مطلب به شدت باعث خوش‌حالی و دل‌گرمی ما خواهید شد. در ضمن با عضویت در خبرنامه سایت بخون از جدیدترین مقالات ما و آخرین اخبار کنکور قبل از بقیه با خبر شوید و پروفایل مخصوص به خود را داشته باشید.

سوالات متداول

  • روش مطالعه عربی کنکور بهتر است درس به درس باشد یا مبحثی؟
    قاعدتا روش مبحثی بهتر است.
  • عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟
    کافیست وارد مقاله شوید تا مقاله تخصصی و حرفه ای درباره نحوه خواندن درس عربی برای کنکور را مشاهده کنید.
  • مباحث عربی کنکور نظام جدید کدام‌ها هستند؟
    ترجمه، قواعد و درک مطلب.
4.6/5 - (17 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
15 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا