یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

بودجه‌بندی زبان کنکور

کنکوری جان سلام. امروز در سلسله مقالات مربوط به بودجه‌بندی کنکور به چهارمین و آخرین بخش از بودجه‌بندی دروس عمومی، یعنی بودجه‌بندی زبان کنکور رسیدیم. توصیه می‌‎کنم حتما در کنار این مقاله سایر مقالات مربوطه را از طریق بودجه‌بندی دروس کنکور مطالعه کنید که یک بررسی کامل از کل مباحث هر درس را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ام.

قبل از بررسی بودجه‌بندی زبان انگلیسی کنکور نیاز است تا اطلاعاتی را درباره درس زبان و جایگاهی که در کنکور دارد در اختیار شما عزیزان قرار دهم. سپس به سراغ بودجه‌بندی زبان خواهیم رفت و در ادامه تک تک مباحثی که در درس زبان کنکور با آن مواجه می‌شوید را به صورت ریزتر بررسی خواهیم کرد و هم‌چنین انواع تیپ تستی که از هر مبحث احتمال طرح شدن را دارد در سایت بخون بررسی خواهیم کرد.

قبل از نگارش هر مقاله‌ای حتما به سایر سایت‌ها نگاهی می‌اندازم و متاسفانه برای بودجه‌بندی زبان کنکور اکثر سایت‌ها اطلاعات نادرستی در اختیار داوطلبان قرار داده‌اند؛ از تعداد سوالات گرفته تا زمان پاسخ‌گویی به سوالات زبان… اما نگران نباشید؛ من شایان مامندی هستم، هم‌بنیان‌گذار سایت بخون و مشاور تحصیلی و به شما قول می‌دهم که امروز کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین مقاله مربوط به تعداد سوالات زبان کنکور را در اختیار شما قرار می‌دهم. پس داوطلب هر کدام از گروه‌های آزمایشی کنکور هستید، تا انتها با من همراه باشید.

زبان کنکور را بهتر بشناسیم! | تاثیر زبان در کنکور

درس زبان، آخرین درس از دفترچه عمومی کنکور است و مابین تمامی رشته‌ها مشترک است. این درس ضریب 2 را در کنکور به خود اختصاص می‌دهد و هم‌چنین 25 تست از بودجه‌بندی کنکور را به خود اختصاص می‌دهد. ترتیب سوالات این درس از سوال 76 دفترچه عمومی شروع می‌شود. مدت زمان پاسخ‌گویی به کل سوالات زبان کنکور 20 دقیقه است که به صورت میانگین به هر تست 48 ثانیه زمان می‌رسد. به صورت مختصر اطلاعات مربوط به زبان به صورت زیر است.

 • ضریب زبان در کنکور: 2
 • تعداد سوالات: 25 سوال
 • مباحث زبان کنکور: واژگان، گرامر، درک مطلب و کلوز تست
 • مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات زبان: 20 دقیقه
 • مدت زمان پاسخ‌گویی به هر تست: 48 ثانیه
 • ترتیب سوالات: 76 تا 100
 • درصد هر تست: 4 درصد

اما نکته‌ای که درباره درس زبان بسیار پراهمیت است، این است که نباید فریب ضریب پایین این درس را بخورید. با توجه به این‌که زبان آخرین درس در دفترچه عمومی است، همواره درصد داوطلبان در این درس اعجاب‌انگیز بوده و در سال‌های اخیر هم طبق اطلاعات سازمان سنجش، بیشترین تعداد درصد منفی و درصد بالای 50 مربوط به درس زبان کنکور است.

نکته جالب‌تر این است که هرسال افراد زیادی با مدارک معتبر از جمله، تافل، آیلتس، MSRT و … در کنکور شرکت می‌کنند اما تعداد افرادی که زبان را صد می‌زنند بسیار کم‌تر از تعداد این افراد است. اگر این موضوع برای شما جالب است، به زودی یک مقاله جنجالی درباره درصد‌های زبان کنکور از همین سایت برای شما عزیزان منتشر خواهم کرد که اطلاعات کامل این بحث را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد. در ضمن سایر مقالات مربوط به کنکور و بودجه‌بندی را از طریق لینک‌های زیر می‌توانید مطالعه کنید و در انتهای همین مقاله هم لینک بودجه‌بندی دروس اختصاصی را می‌توانید مشاهده کنید.

بودجه بندی زبان کنکور به صورت مبحثی

بودجه‌بندی زبان کنکور

به قسمت اصلی، یعنی بودجه‌بندی زبان کنکور رسیدیم. در تصویر بالا بودجه‌بندی سوالات زبان کنکور برای مباحث واژگان، درک مطلب و کلوز تست و گرامر را می‌توانید مشاهده کنید که از 25 تست بودجه‌بندی زبان انگلیسی کنکور، چه تعداد از سوالات و چه درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. اما اینجا انتهاء ماجرا نیست…

در ادامه هر مبحث را به صورت ریزتر بررسی خواهیم کرد که در میان بارم‌بندی زبان کنکور، هر مبحث چه جایگاهی دارد، چه تعداد سوال به خود اختصاص داده است و تنوع سوالات در آن مبحث به چه صورت است. قبل از خواندن ادامه مطلب مربوط به بودجه‌بندی زبان کنکور توصیه می‌کنم اگر در آزمون‌های آزمایشی تراز پایینی دارید و یا در تست زنی مشکل دارید حتما مقاله مربوط به این‌که چگونه آزمون را تحلیل کنیم را مطالعه کنید که به صورت تخصصی در مورد تحلیل تست و آزمون شما را راهنمایی کرده‌ام و از نکات آن نهایت استفاده را ببرید تا درصد و تراز خود را افزایش دهید.

تعداد سوالات گرامر زبان در کنکور

تعداد سوالات گرامر زبان کنکور یا بودجه‌بندی گرامر زبان انگلیسی کنکور اولین مبحثی است که در سوالات زبان کنکور با آن مواجه خواهید شد. تعداد سوالات گرامر زبان انگلیسی و اطلاعات لازم از جمله این‌که چند درصد زبان کنکور گرامر است را به صورت زیر می‌توانید مشاهده کنید:

 •  4 سوال
 • سوالات 76 تا 79
 • حدود 3 دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی
 • 16 درصد از بودجه‌بندی سوالات انگلیسی کنکور

اما یک نکته که به شدت حائز اهمیت است، این است که بودجه‌بندی قواعد زبان کنکور به همین‌جا ختم نخواهد شد و در بخش درک مطلب و کلوز تست هم با گرامر مواجه خواهیم شد. در ضمن سوالات مربوط به گرامر زبان، همیشه از قواعد موجود در زبان دهم، یازدهم و دوازدهم طرح می‌شود و با کمی تلاش می‌توان روی آن‌ها مسلط شد.

بودجه بندی واژگان زبان کنکور

بعد از سوالات گرامر، به بودجه‌بندی واژگان زبان کنکور خواهیم رسید که جایگاه مخصوص خود را دارند و اکثر داوطلبان کنکور که در درس زبان سطح ضعیفی دارند، برروی بودجه‌بندی لغات زبان کنکور سرمایه‌گذاری می‌کنند. اطلاعاتی که درمورد تعداد سوالات واژگان زبان کنکور باید بدانید نیز به صورت زیر است:

 • 8 سوال
 • سوالات 80 تا 87
 • حدود 6/5 دقیقه برای پاسخ‌گویی
 • 32 درصد از بودجه‌بندی انگلیسی کنکور

از 8 سوالی که از بخش واژگان زبان طرح می‌شود، به صورت میانگین حدود 7 تست به راحتی و با تسلط برروی واژگان زبان انگلیسی متوسطه دوم می‌توان پاسخ داد؛ اما در حالت کلی یکی از سوالات کمی فراتر از سطح کتاب درسی است.

بودجه بندی درک مطلب و کلوزتست زبان انگلیسی کنکور

آخرین و البته وحشتناک‌ترین مبحث زبان “از دید داوطلبان کنکور” مربوط به بودجه‌بندی درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور است. قبل از بررسی اطلاعات بودجه‌بندی ریدینگ و کلوزتست زبان کنکور باید بدانید که این مبحث را نمی‌توان مستقل از لغات و گرامر دانست،

درست است که درک مطلب و کلوزتست تکنیک‌های تست زنی مخصوص خود را دارند اما هیچ فردی بدون تسلط برروی لغات و گرامر نمی‌تواند به تست‌های درک مطلب و کلوزتست پاسخ دهد. در سال‌های اخیر به صورت میانگین سه متن طولانی را در کنکور مشاهده خواهیم کرد که دو متن مربوط به درک مطلب و یک متن مربوط به کلوزتست است. به سراغ اطلاعات مربوط به بودجه‌بندی درک مطلب و کلوز تست زبان برویم:

 • 13 سوال
 • سوالات 88 تا 100
 • سوالات 88 تا 92 مربوط به کلوزتست
 • سوالات 93 تا 100 مربوط به درک مطلب زبان
 • کلوزتست: 20 درصد از تست‌های بودجه‌بندی زبان
 • درک مطلب: 32 درصد از تست‌های بودجه‌بندی زبان
 • مدت زمان پاسخ‌گویی: 10/4 دقیقه

نکته پایانی درباره سوالات درک مطلب و کلوزتست، این است که حدود 2 الی 3 سوال در این مباحث مربوط به گرامر زبان است و مابقی هم مربوط به درک کردن متن و لغات زبان است. خب دوستان خوبم ممنونم از این‌که تا این‌جا با من همراه بودید، حتما سوالاتی که در ذهن‌تان وجود دارد از بخش نظرات بپرسید و با عضویت درخبرنامه بخون سری‌تر از بقیه از آخرین اخبار کنکور و آموزش مطلع شوید. با امتیاز دادن به این مطلب هم شدیدا به من روحیه خواهید داد برای نوشتن مقالات جدیدتر و بهتر. در ضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید از مقالات بودجه‌بندی دروس اختصاصی هم بهره‌مند شوید:

سوالات متداول

 • بودجه‌بندی زبان کنکور برای تمام رشته‌ها یکسان است؟
 • بله! زبان عمومی در تمامی رشته‌ها مشترک و بودجه‌بندی آن یکی است.
 • درصد هریک از مباحث زبان در بودجه‌بندی انگلیسی کنکور چه قدر است؟
 • گرامر 16 درصد – واژگان 32 درصد – درک مطلب و کلوزتست 52 درصد.
4.3/5 - (11 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
11 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا