بودجه بندی ادبیات کنکور

یکی از واجبات اصلی هرکنکوری، قبل از شروع مطالعه، کسب اطلاعات درباره تعداد سوالات هر درس است. من شایان مامندی هستم و امروز در این مقاله از بخون، بودجه بندی ادبیات کنکور را به‌صورت مو به مو برای شما عزیزان بررسی خواهم کرد. در این مقاله از بودجه بندی فارسی کنکور، هم تعداد دقیق سوالات و هم اطلاعات مربوط به بارم بندی ادبیات کنکور برای هر مبحث را بررسی خواهیم کرد، پس با من همراه باشید. راستی تعداد سوالات ادبیات کنکور 1401 هم به‌صورت کامل بررسی شده و اتفاق عجیبی که برای بودجه بندی ادبیات کنکور انسانی، بودجه بندی ادبیات کنکور تجربی و ریاضی رخ داده است را هم می‌توانید مشاهده کنید.

ادبیات کنکور را بهتر بشناسیم!

در این قسمت از معرفی ادبیات کنکور چهار نکته بسیار مهم وجود دارد که در تصویر بالا هم می‌توانید مشاهده کنید و در این قسمت هم به صورت مختصر توضیحات مربوط به هر کدام را بخوانید. اولین مورد به مشترک بودن درس ادبیات مابین تمامی رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان اشاره دارد. در سال‌های قبل و برای کنکور نظام جدید تمامی دروس عمومی مابین تمام رشته‌ها مشترک بودند اما در کنکور نظام جدید این وضعیت تغیر کرده و تنها دو درس زبان و ادبیات فارسی مابین تمامی رشته‌ها مشترک هستند.

نکته دوم درباره ضریب ادبیات کنکور است که ضریب 4 (بالاترین ضریب در میان دروس عمومی) را به خود اختصاص داده است. اما همین‌جا صبر کنید و به یک سوال مهم جواب دهید! آیا ضریب 4 ادبیات به این معنی است که ادبیات مهم‌ترین درس عمومی است؟  کمی به این سوال فکر کنید…

اگر احساس می‌کنید سوال قبل صحیح است باید به شما تبریک بگویم! زیرا جزو 99 درصد داوطلبان کنکور هستید که همین دیدگاه را دارند!!! اما باید بدانید که در تعین اهمیت یک درس تنها پارامتر تعین‌کننده، ضریب آن درس نیست بلکه پارامتر‌های دیگری نیز از جمله انحراف معیار دخیل هستند. به عنوان مثال در تعین ارزش یک درس در هر سال، میزان پاسخ‌گویی داوطلبان به سوالات آن درس نیز بسیار مهم است. بیایید با یک مثال قضیه را واضح‌تر درک کنیم…

درضمن از طریق لینک‌های زیر به صورت کامل می‌توانید بودجه‌بندی دروس عمومی را مشاهده کنید و در انتهای مقاله هم لینک بودجه‌بندی دروس اختصاصی را برای شما قرار داده ایم.

اهمیت ادبیات در کنکور سراسری

در میان دروس عمومی ادبیات ضریب 4 و زبان ضریب 2 دارد. از لحاظ عددی ارزش ادبیات از زبان بیش‌تر است. حال فرض کنید صد نفر در کنکور شرکت کرده‌اند. از این صد نفر 90 نفر ادبیات را بالای 50 درصد‌زده‌اند و 10 نفر هم درصد کمتر از 50 کسب کرده‌اند. حال در درس زبان وضعیت برعکس است؛ 10 نفر توانسته‌اند درصد بالای پنجاه را در زبان کسب کنند و 90 نفر هم درصد کمتر از پنجاه. به نظر شما در این حالت تاثیری که زبان روی رتبه می‌گذارد بیشتر است یا تاثیر ادبیات؟ این مثال صرفا برای درک ساده این موضوع بود…. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید حتما مقاله من درباره درصد‌های ادبیات کنکور را مطالعه کنید.

درس ادبیات کنکور از 6 مبحث تشکیل شده است و بودجه‌بندی ادبیات در کنکور برای تمامی رشته‌های 25 سوال تستی است و ترتیب سوالات ادبیات در کنکور از سوال شماره 1 تا 25 است که شامل معنی واگان، املا واژگان، تاریخ ادبیات، آرایه‌های ادبی، دستور زبان و قرابت معنایی می‌باشد و هر کدام تعداد خاصی از بودجه‌بندی سوالات ادبیات کنکور را به خود اختصاص می‌دهند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

اما یک مشکل بزرگ که وجود دارد مربوط به نحوه خواندن ادبیات فارسی است. در مدارس، ادبیات به صورت درس به درس آموزش داده می‌شود و حتی در آزمون‌های آزمایشی هم بودجه‌بندی ادبیات به صورت درس به درس است. اما اگر شما قصد کسب بهترین نتیجه را دارید ادبیات را به صورت مبحثی باید بخوانید. که در یک مقاله مجزا به صورت مفصل در سایت بخون، نحوه مطالعه ادبیات را مورد بررسی قرار خواهم داد.

سومین و چهارمین مورد درباره درس ادبیات که بد نیست بدانید درمورد زمان پاسخ‌گویی به سوالات ادبیات کنکور است. برای پاسخ‌گویی به 25 تست از بودجه‌بندی فارسی نظام جدید، مدت زمان 18 دقیقه در نظر گرفته شده است که برای پاسخ‌گویی به صورت میانگین زمان هر تست ادبیات در کنکور 43/2 ثانیه می‌باشد.

بودجه بندی ادبیات کنکور 99 و 1400

بودجه بندی ادبیات کنکور

در تصویر بالا یک آمار کلی از بودجه‌بندی ادبیات کنکور را می‌توانید مشاهده کنید. نکته حائز اهمیت درباره بودجه‌بندی سوالات فارسی کنکور، ارزش مبحث قرابت معنایی است که حدود 36 درصد از کل بودجه‌بندی سوالات ادبیات را به خود اختصاص می‌دهد. اما اگر جزو آن دسته از داوطلبان هستید که قرار است ادبیات را به صورت حذفی بخوانید و به دنبال مهم‌ترین مباحث آن هستید می‌توانید مقاله مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور را مطالعه کنید که هر چند در ادامه نیز با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار داده می‌شود می‌توانید مباحث پر تست از بودجه‌بندی فارسی کنکور را تعین کنید.

اما ادامه این مقاله بسیار پر اهمیت است زیرا قرار است ارتباط میان مباحث ادبیات کنکور را هم بررسی کنیم که در نحوه مطالعه این درس بسیار تاثیر‌گذار است. (پس اگه خسته نشدید با من همراه باشید تا به کالبد شکافی مباحث ادبیات رو شروع کنیم…) در ضمن، بعد از خواندن این مقاله حتما مقاله مربوط به نحوه تحلیل آزمون‌های آزمایشی را مطالعه کنید و با تکنیک‌هایی که در مورد تحلیل آزمون گفته شده می‌توانید درصد و تراز خود را به سادگی افزایش دهید.

بودجه بندی املا و واژگان ادبیات کنکور

بودجه بندی لغات ادبیات کنکور

اولین مبحثی که بعد از باز کردن دفترچه دروس عمومی کنکور مشاهده خواهید کرد، مبحث املا و لغات ادبیات کنکور است. تعداد سوالات لغت و املا ادبیات کنکور یا همان بودجه‌بندی املا و واژگان ادبیات کنکور 6 سوال است که معادل 24 درصد کل تعداد سوالات ادبیات کنکور است. تعداد سوالات معنی لغت ادبیات 3 سوال و تعداد سوالات املا ادبیات کنکور هم سه سوال است. در بحث معنی لغت چند تیپ تستی بسیار رایج است. تقریبا می‌توان گفت که تمامی سوالات معنی لغات به صورت شمارشی است و تعدادی لغت در صورت سوال همراه با معنی داده خواهد شد و از شما تعداد لغاتی که درست یا اشتباه معنی شده‌اند خواسته می‌شود.

تیپ دوم سوالات معنای واژگان هم به این صورت است که تعدادی واژه در صورت سوال داده خواهد شد و گزینه‌ای خواسته می‌شود که معنای واژه‌ها را به صورت صحیح بیان کند.

تیپ سوم هم که تا کنون کم مطرح شده است اما لازم است بدانید، معنی یک لغت در قالب ابیات است. به این صورت که چهار بیت داده خواهد شد که یک کلمه مشترک دارند و گزینه‌ای خواسته می‌شود که معنای آن لغت در آن متفاوت با سایر گزینه‌ها باشد.

تیپ چهارم سوالات معنی واژگان ادبیات که در کنکور تجربی 1400 هم طرح شد به این صورت بود که تعدادی واژه در صورت سوال داده شده بود همراه با تعدادی بیت و به ترتیب ابیاتی که معنای گزینه‌ها را درست بیان کرده بودند خواسته شده بود.

اما وارد بحث املا واژگان شویم. . اولین تیپ تستی سوالات املا به این صورت است که در یک متن یا یک شعر که در صورت سوال وجود دارد، کلمه‌ای را می‌خواهند که املا آن اشتباه باشد.

تیپ دوم سوالات املا به این صورت است که یک کلمه در صورت سوال داده می‌شود و گزینه‌ای را می‌خواهند که با توجه به معنی آن، کلمه مورد نظر املا اشتباه دارد.

تیپ سوم سوالات املا ادبیات کنکور هم به این شکل است که گزینه‌ای را می‌خواهند که املا کلمات آن صحیح یا اشتباه باشد.

تیپ چهارم سوالات املا هم به صورت شمارشی است و در یک متن یا شعر تعداد کلماتی که املا اشتباه دارند خواسته شده است.

بودجه بندی تاریخ ادبیات کنکور

بودجه بندی تاریخ ادبیات کنکور

بعد از سوالات املا و واژگان ادبیات کنکور، به مبحث تاریخ ادبیات خواهیم رسید که در بودجه‌بندی ادبیات نظام جدید نسبت به آن کم لطفی شده و علاوه بر کاهش حجم این مبحث، سوالات آن هم بسیار کم شده و در بودجه‌بندی ادبیات فارسی نظام جدید فقط یک سوال به این مبحث اختصاص دارد. در ادامه به بررسی تیپ‌های تستی تاریخ ادبیات خواهیم پرداخت.

 • سوال شمارشی، به این صورت که تعدادی اثر در کنار تعدادی نویسنده خواهد آمد و تعداد آثاری که به صورت صحیح یا اشتباه در کنار نام نویسنده آن‌ها ذکر شده خواسته می‌شود.
 • سوالاتی که در آن‌ها یک بخش از متن یا یک بیت آورده می‌‎‌شود و در گزینه‌ها منبع آن‌ها خواسته شده است.
 • سوالاتی که در آن‌ها تاریخ نگارش یک اثر یا تاریخ و قرن زندگی یک نویسنده پرسیده شده است.
 • سوالاتی که در آن‌ها موضوع یک اثر یا منظوم و یا منثور بودن یک اثر خواسته شده است.

بودجه بندی آرایه های ادبی کنکور

بودجه بندی آرایه های ادبی کنکور

سومین مبحث در درس ادبیات فارسی مبحث آرایه‌های ادبی است که یادگیری و حل تست‌های آن هم نسبتا راحت است. بودجه‌بندی آرایه‌های ادبی کنکور 4 تست است که معادل 16 درصد از بودجه‌بندی فارسی کنکور می‌شود. تیپ‌های تستی آرایه‌های ادبی هم در نوع خود متنوع هستند و به صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • اولین تیپ تستی مربوط به پیدا کردن آرایه است. در صورت سوال یک یا چند آرایه داده شده و بیتی را می‌خواهند که تمامی آن آرایه‌های را داشته باشد و بالعکس
 • تیپ تستی دوم همانند تیپ تستی اول است اما این بار ترتیب نیز اهمیت دارد. در سوال پرسیده می‌شود که کدام یک از ابیات به ترتیب شامل آرایه‌های … می‌باشند.
 • تیپ سوم سوالات آرایه ادبی بنه صورت صحیح و اشتباه است. 4 بیت که تعدادی آرایه جلوی هرکدام وجود دارد را مشاهده خواهید کرد و گزینه‌ای که آرایه‌های آن اشتباه یا صحیح است خواسته شده.

بودجه بندی دستور زبان کنکور

 

بودجه بندی دستور زبان کنکور

دستور زبان کنکور یکی از مباحثی است که کمترین آمار پاسخگویی را دارد و می‌توان گفت یکی از دلایلی است که تعداد درصد‌های 100 در درس ادبیات بسیار کم است. سوالات دستور زبان 5 تست بوده و بودجه‌بندی زبان فارسی کنکور 20 درصد از کل سوالات درس ادبیات است. بودجه‌بندی سوالات دستور زبان را به صورت تیپ تستی بیان نمی‌کنیم و دلیل آن هم گسترده بودن موضوعات است، اما تا همین حد اکتفا کنید که مباحث هم‌چون حذف به قرینه لفظی یا معنوی، شیوه‌های بلاغی، انواع نقش و … مباحث پر تکرار در این بخش هستند.

بودجه بندی قرابت معنایی کنکور

بودجه بندی قرابت معنایی کنکور

آخرین و پر تست‌ترین مبحث در ادبیات فارسی همان قرابت معنایی است. تعداد سوالات قرابت معنایی 9 تست است که معادل 36 درصد بودجه‌بندی ادبیات فارسی کنکور است. تیپ‌های تستی قرابت معنایی را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • در صورت سوال یک بیت داده شده است و در گزینه‌ها بیتی که هم مفهوم آن است یا متضاد آن است خواسته شده است.
 • گزینه‌ای مد نظر طراح است که مفهوم آن با سایر گزینه‌ها متفاوت باشد.
 • جلوی تمامی گزینه‌ها مفهوم آن‌ها نوشته شده و گزینه‌ای خواسته شده که مفهوم آن اشتباه یا صحیح باشد.

دوستان عزیز امیدوارم که خسته نشده باشید و این مبحث از بودجه‌بندی دروس کنکور توانسته باشد اطلاعاتی که نیاز داشتید را در اختیارتان قرار داده باشد. در ادامه به راحتی می‌توانید سوالات خود را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخ‌گو باشیم و هم‌چنین با اشتراک‌گذاری این مقاله با افرادی که احساس می‌کنید می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد به شدت به ما دلگرمی خواهید داد. حتما از سایر مقالات بودجه‌بندی دروس کنکور را هم از سایت بخون می‌توانید مطالعه کنید و به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنید. برای مشاهده بودجه‌بندی دروس اختصاصی هم از لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

سوالات متداول

 • از کدام مبحث ادبیات کنکور، سوالات بیشتری طرح می‌شود؟
  مبحث قرابت معنایی با 9 تست از بودجه‌بندی فارسی کنکور، بیشترین تعداد سوالات را دارد.
 • تعداد سوالات آرایه ادبی در کنکور چند سوال است؟
  4 سوال به مبحث آرایه ادبی تعلق دارد.
 • برای ادبیات کنکور در صورتی که زمان کمی داشته باشیم، کدام مبحث را حذف کنیم؟
  می‌توانید دستور زبان را حذف کنید.

 

4.2/5 - (10 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
14 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا