تاثیر معدل در کنکور

باتوجه به تغیرات سال‌های اخیر کنکور سراسری، بحث تاثیر معدل در کنکور سراسری، یکی از موضوعات پر اهمیت محسوب می‌شود که همواره با اخبار جدید در حال تغیرات است. اگر شما هم جزو افرادی که به دنبال تاثیر معدل در کنکور سراسری هستید و یا سوالاتی مانند تاثیر معدل پایین در کنکور، تاثیر معدل تجربی در کنکور انسانی و یا سایر رشته‌ها و یا اینکه تاثیر معدل در کنکور چگونه است برای شما هم پیش آمده، در این بخش از سایت بخون به‌صورت کامل و براساس جدیدترین اطلاعات ممکن این اخبار در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

این مطلب از سایت بخون همواره و پس از انتشار اطلاعیه‌های جدید تاثیر معدل روی کنکور آپدیت خواهد شد و شما همیشه از طریق این بخش می‌توانید به آخرین اخبار دسترسی داشته باشید و درضمن اگر به دنبال روشی برای جبران معدل پایین هستید توصیه می‌کنم مقاله ترمیم معدل  و همچنین اگر به دنبال موفقیت در امتحانات نهایی هستید مقاله چگونه در امتحان نهایی موفق شویم را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

جدول نحوه و میزان تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری از سال 1402 تا 1405 (بروزرسانی 4 شهریور 1401)

سال آزمون سراسریسال تحصیلیپایه موثرمیزان تاثیرنحوه تاثیر
آزمون سراسری سال 1402سال تحصیلی اموزش عالی 1402-1403فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان40 درصدتاثیر قطعی
آزمون سراسری سال 1403سال تحصیلی آموزش عالی 1403-1404فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان50 درصدتاثیر قطعی
آزمون سراسری سال 1404سال تحصیلی آموزش عالی 1404-1405فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه‌های یازدهم و دوازدهم دانش‌آموزان60 درصد تاثیر قطعی
آزمون سراسری سال 1405سال تحصیلی 1405-1406بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دانش‌آموزان60 درصدتاثیر قطعی

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح شد؛ ابلاغ پس از برگزاری کنکور امسال (بروزرسانی 8 تیر 1401)

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بیان کرد:

نقد نمایندگان مجلس در اصلاحیه کنکوری شورا به اتفاق آرا تصویب شد و بعد از برگزاری کنکور سال جاری توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ می‌شود.

منصور کبگانیان درباره چگونگی لحاظ سوابق تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۲ برای دانش آموزان رشته‌های علوم تجربی و نظری که قصد دارند در رشته‌های هنر و زبان خارجی شرکت کنند، اظهار داشت: در اذهان عمومی یک سوءتفاهم در مورد سوابق تحصیلی وجود دارد، برخی فکر می‌کنند این سوابق نمره‌ای است که فرد در دبیرستان کسب می‌کند، این سوابق تحت آزمون‌های امن، دارای امنیت کافی، سرتاسری، کاملاً عادلانه به دست می آید. بنابراین معنی سوابق تحصیلی همان امتحانات نهایی مطمئن و عادلانه‌ای است که در آن برای یک روستایی با شهری هیچ فرقی نیست.

به گفته وی، در سال ۱۴۰۲ فقط سوابق تحصیلی پایه ۱۲ به میزان ۴۰درصد لحاظ می‌شود و در سال بعد از آن پایه یازدهم به آن اضافه می‌شود، البته بعد از اتمام کنکور جاری، بیشتر با مردم در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود:

اکنون نمی‌خواهیم ذهنیت دانش‌آموزانی که در حال کنکور ۱۴۰۱ هستند به سال آینده معطوف شود. اما در کل هر سال یک‌سال اضافه می‌شود تا انشاالله سه سال آخر دبیرستان بعد از چند سال با ۶۰ درصد تأثیر مبنی باشد. البته استثناهایی هم وجود داشت، مثل هنرستانی‌ها و داوطلبان گروه هنر که در خصوص این موارد در اصلاحیه آخری که توسط ریاست‌جمهوری در حال ابلاغ نهایی است و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب‌شده است، اختیاراتی را به شورای سنجش پذیرش داده‌ایم، که اگر آئین‌نامه‌ برای هر کدام از این موارد نیاز است تدوین کند.

کبگانیان افزود: اختیارات دیگری هم به شورای سنجش و پذیرش داده‌ایم که این شورا با کمک وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم تحقیقات و فناوری و آموزش‌وپرورش و سازمان سنجش این کار را انجام خواهند داد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به این سوال که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است که در صورت برگزاری کنکور سال جاری و عدم ابلاغ مصوبه شورا امکان اجرای آن برای کنکور سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، پاسخ داد: خیر، این موضوع برای کنکور سال ۱۴۰۱ است انشاالله دوستان کنکور خود را می‌دهند و سازمان سنجش تا ۱۵ تیر اعلام کرده که وقت دارند و تا قبل‌ از آن نیز ما منتظریم مصوبه ابلاغ شود. باید جو روانی جوانان که کنکور می‌دهند را در نظر بگیریم بعد از آن انشاالله منتظریم که ابلاغ شود.

کبگانیان در پاسخ به این سوال که عدم ابلاغ مصوبه به دلیل برگزاری کنکور است، افزود:

بله، بحث کنکور در نسل جوان ما یک هیجان و تنش خاصی را ایجاد می‌کند بعد از آن خبرهای خوبی می‌شنوید.

وی درباره نامه نمایندگان مجلس برای جلوگیری از ابلاغ مصوبه کنکوری شورا تصریح کرد: به این بهانه از نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم که در نامه‌ای ۲۰۲ نفر از نمایندگان از مصوبه افزایش ظرفیت دندان‌پزشکی حمایت کرده‌اند، در مورد نامه مصوبه کنکور نیز، نمایندگان درباره برخی از موارد سوال‌هایی داشتند بنابراین برخی از نمایندگان را دعوت کردیم، نماینده مستقیم دکتر قالیباف، رئیس کمیسیون آموزش و برخی دیگر از نمایندگان حضور داشتند، سوالات بحث شد، برخی از نقدها وارد بود. در آن اصلاحیه‌ای که ابلاغ خواهد شد پیش بینی و مصوب شد و در آخرین جلسه همه رأی قاطع دادند که این نشان می‌دهد که به نقدها پاسخ داده‌ شده اصلاحاتی انجام شده و به‌اتفاق آرا تصویب شد.

منبع: خبرگزاری پانا

دغدغه نمایندگان مجلس درباره مصوبه جدید کنکور مورد توجه واقع شد (بروزرسانی 8 تیر 1401)

دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور بااشاره به مخالفت تعدادی از نمایندگان مجلس با مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور، برخی نقدهای نمایندگان مجلس به این مصوبه را وارد دانست و بیان کرد: دغدغه های نمایندگان مجلس مورد توجه قرار گرفت و در قالب اصلاحیه هایی ازسوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ می شود.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، منصور کبگانیان شامگاه سه شنبه در حاشیه جلسه ۱۶۳ شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، بررسی جزییات سنجش و پذیرش و همچنین تغییرات آن یکی از ماموریت های مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی است، افزود:

به طور حتم جوانان بسیاری منتظر نتایج این مصوبه مهم و ملی هستند و وظیفه ماست که موانع را برطرف و هماهنگی لازم را برای اجرای آن فراهم کنیم.

دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ قرار است ۶۰ درصد وزن ارزیابی داوطلبان کنکور به سابقه تحصیلی دانش آموزان اختصاص پیدا کند، اظهار داشت: سوابق تحصیلی دانش آموزان بر اساس آزمون های امن و با استفاده از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برخط  ارزیابی می شود.

وی افزود: البته در اذهان عمومی یک سوءتفاهم ای در خصوص نقش سوابق تحصیلی در کنکور شکل گرفته است به طوری که برخی تصور می‌کنند فقط نمرات دبیرستان در ورود به دانشگاه نقش خواهد داشت.

کبگانیان با تاکید بر اینکه سوابق تحصیلی همان امتحانات نهایی به صورت تشریحی و عادلانه بین دانش آموزان سراسر کشور است، خاطر نشان کرد:

در سال ۱۴۰۲ نیز فقط پایه دوازدهم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت چراکه هنوز کلاس یازدهمی ها آمادگی ندارند و هر سال یکسال اضافه می شود و بعد از چندسال سه سال آخر دبیرستان نیز بصورت ۶۰ درصدی مبنای سابقه تحصیلی قرار خواهد گرفت.

وی در عین حال بیان کرد: البته این یک استثنا برای هنرستانی ها و محصلان رشته های هنر خواهد داشت که همه این موارد با اصلاحیه هایی  در حال ابلاغ نهایی از طرف رییس جمهور است.

دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: ما در اصلاحیه هایی اختیاراتی را به  شورای سنجش پژوهش داده ایم که اگر نیازمند آئین نامه هایی باشند به تدریج و با کمک وزرای علوم، آموزش و پرورش و بهداشت و سازمان سنجش تکمیل شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا معدل دانش آموزانی که در طول دو سال کرونا معدل واقعی نبوده اند بعنوان سوابق تحصیلی محسوب می شود یا خیر نیز تاکید کرد:

برای دانش آموزانی که قرار است مهرماه امسال وارد سال آخر دبیرستان شوند به این شکل است که این بعنوان سابقه تحصیلی محسوب می شود، اما برای سایرین فارغ التحصیلان دبیرستانی در دوره کرونا این سوابق تحصیلی بر اساس یک آئین نامه مجزا خواهد بود.

لازم به ذکر است که کبگانیان در پاسخ به سوالی در خصوص نامه اخیر نمایندگان مجلس برای جلوگیری از مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور تصریح کرد: البته برخی نمایندگان سوالاتی را داشته اند که برخی از آنها دعوت شده و آمده اند و اقناع شده اند و اخیرا نیز ما با نماینده مستقیم رییس مجلس، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات به تفاهم خوبی رسیدیم.

وی در عین حال افزود:

البته برخی نقدهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور وارد بود و برهمین اساس نیز مورد توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و در اصلاحیه هایی مصوب شده است که ابلاغ خواهد شد.

در انتها دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور همچنین از ارسال نامه ای با امضای ۲۰۲ نفر از نمایندگان مجلس در ارتباط با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ۱۰ درصدی ظرفیت پذیرش در رشته دندانپزشکی قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

3.9/5 - (7 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
9 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا