مشاوره کنکورکنکور

همه‌چیز درباره ترمیم معدل دیپلم

بحث افزایش معدل دیپلم یکی از موضوع های چالش برانگیز به‌خصوص برای افرادی که معدل کمی دارند و همواره برای بهبود آن می‌خواهند تلاش کنند   و با توجه به شرایط الان معدل می تواند تاثیر به‌سزایی در  موفقیت داشته باشد و اگر شما هم جزو افرادی هستید که به‌دنبال ترمیم معدل دیپلم هستید، نگران نباشید؛ من نگین مکوک هستم  و در این مقاله از بخون  تمامی سوالات مربوط به طرح ترمیم معدل و هر آن‌چیزی که برای اقدام ترمیم معدل نیاز دارید، در اینجا در اختیار شما قرار خواهم داد. پس اگر به‌دنبال این هستید که اطلاعاتی درباره نحوه ترمیم معدل و برای افزایش معدل چه‌کنیم هستید، تا انتهای مقاله با من همراه باشید و در هربخش که دچار سوالی شدید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ترمیم معدل دیپلم چیست؟

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل را می‌توان راه نجاتی برای افرادی که به هر دلیلی معدل دیپلم پایینی دارند تلقی کرد. در واقع فرصتی دوباره برای فارغ‌التحصیلانی که می‌خواهند در کنکور ثبت نام کنند می‌توانند با افزایش معدل دیپلم  از تاثیرات مثبت آن در کنکور برخوردارد شوند.

در کنکور سال های اخیر با توجه به اینکه رشته‌های بدون کنکور رو به افزایش است و  و باتوجه به سوابق تحصیلی، دانشجویان را انتخاب می کنند پس ترمیم معدل برای رشته های بدون کنکور هم به شدت اهمیت دارد.

در شرح ترمیم معدل دیپلم نظام جدید و سوابق تحصیلی هر فردی بخواهد درس یا دروسی را دوباره امتحان دهد و نمره خود رابالا ببرد می تواند درخواست خود را مبنی بر شرکت مجدد در آزمون‌های نهایی مطرح نماید.
نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که ترمیم معدل در کارنامه کتبی لحاظ نمی‌شود و از طریق آموزش و پرورش به‌صورت سیستماتیک برای سازمان سنجش جهت تاثیر در کنکور ارسال خواهد شد.

نکته دیگری هم که باید به آن توجه شود، این است که درصورتی‌که شما در آزمون طرح ترمیم معدل کتبی دیپلم ثبت نام کنید و نمره کم‌تری نسبت به نمره اولیه خود کسب کنید، برای شما نمره قبلی یعنی نمره بهتر لحاظ می‌شود.

اما یکی از سوالات رایج درباره محدودیت ترمیم معدل است؛ افرادی که قصد شرکت در ترمیم معدل برای نظام قدیم را دارند در صورتی‌که دیپلم خود را بعد سال 84 و مدرک پیش‌دانشگاهی خود را بعد از سال 91 دریافت کرده‌اند مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل هستند.

آخرین نکته که در این بخش نیاز است بدانید، این است که برای هر درس شما تنها یک‌بار مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل هستید.

شرایط ترمیم معدل دیپلم

داوطلبانی که می خواهند ترمیم معدل داشته باشد به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند و درخواست خود را مطرح نمایند.
چگونه ترمیم معدل داشته باشیم؟
خوشبختانه هیچ محدودیتی برای ترمیم معدل وجود ندارد و هرکسی که از نمراتش راضی نباشد می‌تواند ترمیم معدل داشته باشد و در یکی از نوبت های امتحان نهایی خرداد – شهریور یا دی شرکت کنند .

مدارک لازم برای ترمیم معدل دیپلم

مدارک لازم برای ترمیم معدل

نوشته های مشابه

متقاضیان جهت ارائه مدارک لازم برای ثبت نام ترمیم معدل، باید به اداره آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه کنند و درخواستی مبنی بر شرکت در طرح ترمیم معدل ثبت نمایند. داوطلبان باید در زمان ثبت‌ نام ترمیم معدل ، هزینه‌ای را به آموزش و پرورش پرداخت نمایند و این مبلغ بر اساس تعداد دروس و تعداد واحد های درسی و هم چنین نوع دروس متغیر می باشد.
برای هر درس باید هزینه مشخصی پرداخت شود که میانگین هزینه ترمیم معدل برای هر درس 20 هزار تومان است و شهریه ی ثابت 50 هزار تومان.
مدارک موردنیاز برای ترمیم معدل شامل موارد زیر هستند:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

زمان ترمیم معدل دیپلم

زمان ثبت نام بین دو ماه تا 45 روز مانده به امتحانات نهایی  در سه نوبت (خرداد، شهریور یا دی) است؛ که البته بهتر است حتما دو ماه قبل از آزمون از ثبت نام مطمئن شوید.
هرکسی حق یک‌بار شرکت در آزمون ترمیم معدل دارد و باید همه ی دروس انتخابی خود را در یکی از دوره ها (دی – خرداد – شهریور ) امتحان دهد. درضمن مکان ترمیم معدل هم همان حوزه امتحانات نهایی برای مدارس بزرگ‌سالان است.

ترمیم معدل نظام قدیم چگونه است؟

ترمیم معدل نظام قدیم هم همانند نظام جدید برگزار می‌شود؛ به‌این صورت‌که افرادی که دیپلم خود را سال 84 به بعد اخذ کرده‌اند می‌توانند در طرح ترمیم معدل فقط برای نمرات دروس سوم دبیرستان خود در امتحانات نهایی اقدام کنند و افرادی که مدرک پیش‌دانشگاهی خود را سال 91 به بعد اخذ کرده‌اند می‌توانند هم برای نمرات کتبی سوم دبیرستان و هم برای نمرات کتبی پیش‌دانشگاهی خود اقدام کنند. امیدوارم که تا اینجا با شرایط ترمیم معدل دیپلم نظام قدیم آشنا شده باشید.

ترمیم معدل برای خارج از کشور

باتوجه به‌ این‌که عده زیادی خواهان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند، ترمیم معدل برای خارج از کشور و یا ترمیم معدل برای مهاجرت به یک دغدغه اساسی برای این افراد تبدیل شده است. به‌یاد داشته باشید که برای پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور، دو پارامتر به‌شدت مهم است.

 1. معدل (سوابق تحصیلی)
 2. رتبه کنکور

همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم اشاره کردیم، با ترمیم معدل، نمرات کسب شده در دیپلم یا کارنامه کتبی قرار داده نخواهد شد و صرفا در رتبه کنکور می‌تواند تاثیر گذار باشد. پس برای افرادی که به‌دنبال ترمیم معدل برای خارج از کشور و یا ترمیم معدل برای مهاجرت هستند، برای بهبود رتبه کنکور خود می‌‌توانند در طرح ترمیم معدل برای دیپلم ثبت نام کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

چگونه برای طرح ترمیم معدل اقدام کنیم؟

برای شرکت در طرح ترمیم معدل اولین قدم این است که به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه کنید و با مسئولین آموزش و پرورش در رابطه با نحوه ترمیم معدل صحبت کنید و سپس مدارک لازم برای ترمیم معدل را آماده کرده و از طریق آموزش و پرورش اقدام کنید. هم‌چنین می‌توانید از طریق سایت آموزش و پرورش برای ترمیم معدل هم اطلاعاتی را کسب کنید.

ترمیم معدل برای دهم و یازدهم به‌ چه‌صورت است؟

برای داوطلبانی که در پایه‌های دهم و یازدهم تحصیل می‌کنند فارغ از رشته تحصیلی، باتوجه به این‌که امتحانات در این پایه‌ها به‌صورت حضوری برگزار نمی‌شود، نمی‌توانند در حال حاضر در طرح ترمیم معدل ثبت نام کنند؛ اما در آینده شاید امکان ترمیم معدل برای دهم و یازدهم هم امکان‌پذیر شود. اما به یاد داشته باشید که نمرات کسب شده در پایه دهم و یازدهم باتوجه به این‎که در حال حاضر هیچ تاثیری در کنکور سراسری ندارد، بهتر است که به‌دنبال افزایش معدل یا ترمیم معدل پایه یازدهم یا دهم نباشید.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله چگونه معدل دیپلم خود را افزایش دهیم، رسیدیم. امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کرده باشید. درصورتی‌که سوالی برای شما ایجاد شده که به پاسخ آن نرسیده‌اید حتما از بخش نظرات بپرسید تا شما عزیزان را راهنمایی کنیم. برای استفاده از کل خدمات ما به‌صورت رایگان حتما در خبرنامه سایت عضو شوید. درضمن برای مشاهده سایر مباحث مربوطه از طریق لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

سوالات متداول ترمیم معدل

 • چگونه معدل دیپلم را تغییر دهیم؟
  کسانی که می‌خواهند معدل دیپلم خود را تغییر دهند می‌توانند به شورای آموزش و پرورش مراجعه و درخواست خود را مطرح نمایند و بعد از بررسی های لازم این کمیسیون رای نهایی را برای آموزش و پرورش ارسال می‌شود و اگر شرایط را داشته باشند می‌توانند مجددا در امتحان هایی که قبول نشده اند شرکت کنند و معدل خود را بالا ببرند.
 • آیا ترمیم معدل در تغیر معدل کارنامه امتحان نهایی تاثیر دارد؟
  خیر صرفا برای سوابق تحصیلی و تاثیر در کنکور سراسری است.
 • اگر نمره کسب شده در امتحان ترمیم معدل کمتر باشد چه نمره ای محاسبه می شود؟
  باتوجه به اینکه کنکور نمره ی منفی ندارد و صرفا نمره ی مثبت است بالاترین نمره ی شما محاسبه می شود.
 • برای ترمیم معدل آیا همه ی درس ها را باید شرکت کنم یا انتخاب درس هم ممکن است؟
  با توجه به این‌که نمره کدام درس را میخواهید ترمیم کنید می توانید دروس را انتخاب کنید و یا کل درس ها را شرکت کنید و محدودیتی وجود ندارد.
 • بدون شرکت در امتحان ترمیم معدل می‌توانم معدل خود را افزایش دهم؟
  خیر حتما باید در امتحانات ترمیم معدل یکی از دوره ها شرکت کنید.
3.7/5 - (3 امتیاز)

نگین مکوک

سلام دوستان عزیز نگین مکوک هستم دانشجوی ژنتیک، مشاور و عضو نویسندگان بخون. خوشحالم در خدمت شما هستم و می توانم اطلاعاتم رو در اختیار شما عزیزان قرار بدم و در مسیر کنکور با اطلاعات مشاوره ای خودم شما دوستان رو راهنمایی کنم.
16 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
گمنام
22 آذر 1400 19:15

سلام خانم مکوک ممنونم بابت اطلاعات خوبتون. اطلاعات بالا درباره ترمیم معدل کنکور 1401 هم صدق میکنه؟

محمد
22 آذر 1400 19:15

آنلاین برای ترمیم معدل کنکور نمیشه اقدام کرد؟ یعنی از سایت آموزش و پرورش برای ترمیم معدل نمیشه اقدام کرد؟

سارا
24 آذر 1400 13:37

سلام ؛
من میخواستم برا دانشگاه خارج از کشور اقدام کنم و معدلم پایینه ؛ اگه برم امتحانات ترمیم معدل ؛ امکانش هست معدلم تغییر کنه که بتونم اون دانشگاه رو برم؟

شایان مامندی(@mamandi)
مدیر سایت
پاسخ به  سارا
1 دی 1400 10:24

سلام و درود. ترمیم معدل روی نمرات داخل کارنامه تاثیر نمی‌زاره و صرفا سوابق تحصیلی رو برای سنجش تغیر خواهد داد.

زهرا
25 آذر 1400 22:58

سلام و خسته نباشید .من سال 88 مدرک پیش دانشگاهی ریاضی گرفتم و وارد دانشگاه شدم. میخاستم بدونم با مدر ک و دیپلم ریاضی می توانم برای ترممیم معدل و گرفتن دیپلم تجربی اقدام کنم .
ممنون

شایان مامندی(@mamandi)
مدیر سایت
پاسخ به  زهرا
1 دی 1400 10:23

سلام و درود. بله این مورد امکان پذیر است و می‌تونید طبق موارد مطرح شده توسط همکارم خانم مکوک برای ترمیم معدل اقدام کنید.

شبنم
26 آذر 1400 11:25

سلام
من معدلم کمتر از ۱۴ هستش و میخوام اگه خدا بخواد برم دانشگاه فرهنگیان اما محدودیت معدل داره
ارتقاء معدل اگه شرکت کم واسه میتوانه معدلمو بالا ببره واسه فرهنگیان

شایان مامندی(@mamandi)
مدیر سایت
پاسخ به  شبنم
1 دی 1400 10:22

سلام و عرض ادب. بله قطعا می‌تونید در طرح ترمیم معدل شرکت کنید اما نمرات داخل کارنامه تغیر نخواهد کرد ولی برای سوابق تحصیلی در اختیار سنجش قرار داده می‌شه.

زهرا
28 آذر 1400 20:31

سلام ،ممنون از سایت کامل و مفیدتون
می خواستم بدونم میشه برای دیپلم رشته دیگه ای از ریاضی به تجربی هم از ترمیم معدل استفاده کرد.

شایان مامندی(@mamandi)
مدیر سایت
پاسخ به  زهرا
1 دی 1400 10:21

سلام و درود. بله می‌تونید برای تغیر رشته هم از ترمیم معدل استفاده کنید.

ابوالفضل
29 آذر 1400 04:28

سلام من دیپلم گرفتم و نمراتم افتضاحه . ترمیم معدل شاملو میشه که مثلاً من نمراتم برای دیپلم تغییر کنه؟

شایان مامندی(@mamandi)
مدیر سایت
پاسخ به  ابوالفضل
1 دی 1400 10:20

سلام دوست خوبم. ترمیم معدل داخل کارنامه نمرات رو تغیر نمی‌ده و صرفا برای خود کنکور و سازمان سنجش تاثیر داره.

یگانه
24 دی 1400 12:13

سلام وقتتون بخیر من امسال دی ماه ترمیم معدل هر نه درس دوازدهم شرکت کردم ولی فقط دینی و زیست رفتم بقیه اش به دلیل کرونای خیلی شدید نتونستم بخونم و برم حالا سوالم اینه میشه اینایی که نتونستم امتحان بدم رو توی خراد امتحان بدم؟؟

شایان مامندی(@mamandi)
مدیر سایت
پاسخ به  یگانه
25 دی 1400 13:19

سلام دوست خوبم. این مورد رو حتما با آموزش و پرورش شهرتون هماهنگ کنید در صورتی که دلیل موجه داشته باشید احتمال اینکه بتونید مجدد برای ترمیم معدل دیپلم اقدام کنید بالاست.

دکمه بازگشت به بالا