واجبات و قواعد روز کنکور

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم و امروز در سایت بخون قرار است مفصل درباره روز کنکور و روز قبل کنکور با شما عزیزان صحبت کنم. این مقاله به‌شدت برای افرادی که اولین بار است در کنکور شرکت می‌کنند واجب است و سایر دوستان هم اگر قصد دارند از قوانین روز کنکور مطلع شوند هم با دقت به ریزنکات این مقاله دقت کنند. اما مطالبی که قرار است امروز بررسی کنیم شامل موارد زیر است:

 • روز قبل از کنکور چه‌کار کنیم؟
 • روز کنکور چه بخوریم؟
 • روز کنکور چه‌چیزی ببریم؟
 • وسایل ممنوعه روز کنکور
 • روز کنکور چه لباسی بپوشیم؟
 • روز کنکور چگونه استرس نداشته باشیم؟

و در کل کنار تمامی این موارد به بررسی نکات روز کنکور بپردازیم. متاسفانه من شخصا در روز کنکور به‌دلیل یک تعداد از اشتباهاتی که از روی ندانستن بود دچار مشکلاتی شدم و اگر آنها را رعایت می‌کردم شاید رتبه‌ام به‌جای 958 می‌توانست دو رقمی باشد. پس امروز تجربیات کامل خودم از واجبات روز کنکور و بایدها و نبایدهای روز کنکور را به‌صورت کامل در اختیارتان قرار خواهم داد. با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهامی شدید سوالات خود را از کامنت بپرسید تا سریعا پاسخ داده شود.

روز قبل کنکور چه کارهایی انجام دهیم؟

روز قبل کنکور چه کارهایی انجام دهیم

بیایید از یک روز قبل از کنکور شروع کنیم؛ برای عده زیادی روز قبل کنکور ممکن است یک روز پر استرس باشد و عده‌ای هم که مشکل خواب دارند باید در این روز یک سری کارها برای آماده‌سازی خود انجام دهند. اولین سوالی که همواره مطرح می‌شود این است که روز قبل کنکور درس بخوانیم یا نه؟ توصیه‌ای که من دارم این است که نهایت و در حد 2 الی 4 ساعت می‌توانید درس بخوانید و بهترین کارهم حل آزمون در این روز است. اما چرا نباید روز قبل کنکور درس بخوانیم؟

زیرا ممکن است به دلیل آشفتگی ذهنی با نکته‌ای مواجه شوید که آن را بلد نباشید و همین موضوع استرس شما را به شدت افزایش دهد، پس توصیه می‌کنم حدالامکان روز قبل از کنکور درس نخوانید. اما سوال بعدی که درباره یک روز مانده به کنکور پیش می‌آید کنترل خواب است. با این فکر و خیالاتی که در ذهن یک داوطلب کنکور است شاید خوابیدن به یک مشکل تبدیل شود و صبح زود بیدار شدن هم آمادگی شما را کاهش دهد، پس با دقت گوش کنید:

بهترین کاری که می‌توانید روز قبل کنکور انجام دهید این است که به تفریح یا گردش بروید. ذهنتان را خالی کنید و دقیقا کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. نکته بعدی هم این است که تاجایی که می‌توانید خود را خسته کنید، جوری که واقعا نای تکان خوردن نداشته باشید و شب به محض اینکه سر خود را روی بالش گذاشتید خوابتان ببرد. با انجام این کار دیگر با مشکل نخوابیدن مواجه نخواهید شد. راستی ما یک سری مقاله مهم هم داریم که از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به آنها دسترسی رایگان داشته باشید:

اگر شب کنکور خوابمان نبرد چاره چیست؟

می‌دانید شناختی که شما روی خود دارید هیچ‌کس دیگری روی شما ندارد. به عنوان مثال من شخصا یک عادت ویژه دارم. به محض اینکه باد کولر به من برخورد کند به شدت خواب‌آلود می‌شود؛ یا عده دیگر با خواندن کتاب غیر درسی به‌صورتی که به پشت دراز کشیده باشند خواب‌آلود شوند. یا یکی دیگر از راه‌هایی که من در مواقع خاص استفاده می‌کنم خسته کردن پلک‌ها است. در این روش درصورتی که نتوانم بخوابم و لازم باشد که بخوابم، تا بتوانم پشت سر هم پلک می‌زنم تا چشمانم باز و بسته شود. این کار باعث خستگی و سنگین شدن پلک‌ها خواهد شد.

خب تا اینجا راه‌های تجربی خودم را برایتان شرح دادم. یکی از سوالات متداول دیگر درباره خواب شب کنکور این است که آیا از قرص خواب‌آور استفاده کنیم یا نه؟ من شخصا این کار را توصیه نمی‌کنم چون ممکن است صبح هم خواب‌آلود بمانید و یا اگر اولین بار است استفاده می‌کنید بدنتان خدایی نکرده به آن حساس باشد. مگر درصورتی که قبلا از قرص استفاده کرده‌باشید و مطمئن باشید که هیچ عارضه‌ای برایتان ایجاد نمی‌کند در این حالت می‌توانید استفاده کنید.

خب بحث بی‌خوابی روز قبل کنکور را با هم بررسی کردیم. در مورد قسمتی که گفتم روز قبل کنکور به تفریح بپردازید، دلیل دور شدن شما از جو کنکور بود، یادتان باشد با یک روز استراحت مطالبی که خوانده‌اید از یادتان نمی‌رود اما آرامش ذهنی که به‌دست خواهید آورد می‌تواند برای شما معجزه کند و همچنین استرس روز کنکور را به حداقل خواهید رساند. اما یک بحث کوچک باقی می‌ماند و آن هم شام شب کنکور است؛ یعنی روز قبل کنکور چه بخوریم؟

پیشنهاد من این است که یک شام سبک بخورید و البته هرچیزی دلتان می‌خواهد را نوش جان کنید. اما سعی کنید پرخوری نکنید زیرا در خواب شما هم می‌توانید تاثیر بگذارد. یک راه دیگر هم وجود دارد، این که شام را زود بخورید که تا زمان خواب سنگینی آن را احساس نکنید. امیدوارم با این توضیحات مشکل تغذیه روز قبل از کنکور هم حل شده باشد.

بررسی کامل بایدها و نبایدهای روز کنکور

روز کنکور چگونه است؟

خب شب کنکور تمام شد و خواب و استرس حل شد؛ الان نوبت روز کنکور است که از اول تا آخر را باهم بررسی می‌کنیم که روز کنکور چه‌کارهایی باید انجام دهیم، روز کنکور صبحانه چه بخوریم، روز کنکور چه وسایلی با خود ببریم و چه وسایلی روز کنکور ممنوع هستند که به ترتیب از اولین مورد تا آخرین مورد به بررسی آنها خواهیم پرداخت پس با من همراه باشید تا به معنای واقعی لمس کنیم که روز کنکور چگونه است و نکات روز کنکور را با هم مرور کنیم.

روز کنکور ساعت چند بیدار شویم؟

با توجه به قوانین برگزاری کنکور سراسری، زمان شروع کنکور را ساعت 8 صبح اعلام کرده‌اند و تقریبا حوزه‌های امتحانی از ساعت 6:30 باز خواهد بود. اما هر سال تقریبا ممکن است در این زمان تاخیرهایی انجام شود اما نهایت دفترچه کنکور در بدترین حالت ساعت 8:30 دقیقه در اختیار شما قرار داده خواهد شد. اما در مورد اینکه روز کنکور ساعت چند بیدار شوید باید گفت که باید به چند مورد دقت کنید:

 • مسافت منزل شما حوزه امتحانی و درنظر گرفتن ترافیک شهری (که معمولا ترافیک با توجه به زمان صبح کم خواهد بود)
 • مدت زمان لازم برای صرف صبحانه
 • مدت زمان لازم برای آماده شدن

این سه مورد پارامترهای اصلی جهت تعین ساعت بیداری شماست. اما اگر یک استاندارد تعریف کنیم، بهترین کار ممکن با توجه به آماده شدن بدن شما بعد از بیداری و انجام کارها این است که ساعت بیداری شما راس 6 صبح باشد. بعد از بیداری سعی کنید کمی نرمش هم انجام بدهید تا عملیات ریکاوری بدن شما سریع‌تر انجام شود.

روز کنکور صبحانه چی بخوریم؟

روز کنکور صبحانه چه بخوریم

و اما یکی از مشکلات کنکوری‌ها در صبح روز کنکور، که برای یک سری از افراد ممکن است پیش بیاید، عدم داشتن اشتهاست. سعی کنید در این حالت به هر نحوی که شده صبحانه بخورید و تحت هیچ شرایطی ناشتا سر جلسه حاضر نشوید. اینجا سعی کنید از نوشیدنی روز کنکور هم استفاده کنید و برای صبحانه بهتر است که باتوجه به امکانات چنین مواد غذایی که در بخش زیر نوشته می‌شود برای صبحانه استفاده کنید؛ درضمن به هیچ‌وجه صبحانه به شدت سنگین نخورید.

 • خرما
 • شیر
 • آبمیوه
 • پنیر
 • چای و کمی نبات (ترجیحا چای سبز)
 • میوه
 • کره و عسل
 • گردو
 • تخم مرغ آب‌پز

البته دوستان عزیز تمامی این موارد که گفته شد صرفا پیشنهاد است فقط یک قاعده را لطفا رعایت کنید که صبحانه سنگین میل نکنید زیرا ممکن است سر جلسه کنکور اذیت شوید و از لیست بالا با توجه به امکاناتی که دارید سعی کنید یک صبحانه سبک میل کنید؛ امیدوارم به پاسخ این سوال که روز کنکور چی بخوریم رسیده باشید. اما در میان داوطلبان مصرف نوشیدنی روز کنکور هم ممکن است جزو سوالات باشد. به‌خصوص برای افرادی که به قهوه عادت دارند سوال این است که آیا روز کنکور قهوه بخوریم یا روز کنکور انرژی زا بخوریم یا نه.

مصرف قهوه در روز کنکور

قهوه هم می‌تواند مفید باشد و هم مضر و این موضوع درباره انرژی زا یا هر نوع ماده کافئین دار صدق می‌کند. همان‌طور که می‌دانید قهوه برای افزایش انرژی و رفع خواب‌آلودگی استفاده می‌شود، با ورود کافئین و جذب آن توسط بدن، ضربان قلب افزایش می‌یابد و جنب و جوش هم همینطور. اگر فردی هستید که مدت‌هاست از قهوه استفاده می‌کنید و تاکنون مشکل یا عارضه خاصی به‌خصوص دلهره بعد از مصرف قهوه برایتان ایجاد نشده، بدون مشکل می‌توانید از قهوه استفاده کنید.

اما اگر فردی هستید که به ندرت از قهوه استفاده می‌کنید به شما سه راه‌کار را معرفی خواهم کرد. راه‌کار اول این است که اگر نگران هستید اصلا روز کنکور قهوه مصرف نکنید. راه‌کار دوم این است که یک یا دو روز به‌صورت آزمایشی و قبل از کنکور قهوه مصرف کنید و درصورتی که مشکل خاصی ایجاد نشد می‌توانید برای روز کنکور هم از قهوه استفاده کنید. اما راه‌کار سوم این است که درصورت نیاز از قهوه با کافئین پایین استفاده کنید.

به عنوان مثال می‌تواند به‌صورت فله‌ای قهوه تهیه کنید و به فروشنده بگویید که قهوه با کمترین کافئین را برایتان آماده کند، یا از قهوه‌های آماده استفاده کنید که آن هم بد نیست ولی سعی کنید از اسپرسو استفاده نکنید. اما به عنوان یک نکته به شدت مهم حواستان باشد که قهوه را ناشتا مصرف نکنید و حتما بعد از صبحانه قهوه میل کنید. خب این هم توضیحات مربوط به نوشیدنی قبل کنکور. سوال بعدی درباره این است که سر جلسه کنکور چه لباسی بپوشیم؟

روز کنکور چه لباسی بپوشیم؟

خب به سراغ پوشش روز کنکور برویم و اینجا داوطلبان به دو گروه داوطلبان خانم و داوطلبان آقا دسته‌بندی خواهند شد. اما در مورد پوشش روز کنکور یک قاعده کلی باهم تعین کنیم. سعی کنید راحت‌ترین لباس خود برای روز کنکور را استفاده کنید. به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم از شلوارهای اندامی استفاده کنید سعی کنید یک شلوار راح بپوشید جوری که در چند ساعتی که سر جلسه آزمون هستید راحت باشید، برای اینکار می‌توانید از شلوارهای مام استایل یا اسلش یا هر شلواری که دارید و جنس نرم و راحتی دارد استفاده کنید.

درباره آقایان هم سعی کنید روز کنکور تی‌شرت بپوشید چون حوزه آزمون ممکن است گرم باشد و داوطلب‌های خانم هم لباسی استفاده کنند که در کل در آن احساس راحتی کنند و توجه کنید که لباس گرم با خود نبرید. درمورد کفش هم باتوجه به اینکه چندین ساعت ممکن است یک جا بنشینید سعی کنید ترجیحا در روز کنکور صندل بپوشید که پاهایتان اذیت نشود. این از لباس لازم برای جلسه کنکور؛ سوال بعدی درباره وسایل است که روز کنکور چه وسایلی لازم است با خود به جلسه آزمون ببریم؟

وسایل مورد نیاز در روز کنکور

اما درباره وسایلی که برای روز کنکور نیاز دارید هم دو بخش برای معرفی نیاز است. دسته اول وسایل، همان وسایل عمومی است که همه داوطلبان به آن نیاز دارند و شامل مداد، مدادتراش و پاک‌کن است. سعی کنید حدود 2 یا 3 مداد با خود به جلسه ببرید و از طرفی مدادها را می‌توان در چندین دسته قرار داد. بهترین نوع مداد برای استفاده در جلسه کنکور مدادهای خانواده B2 یا B6 هستند که از نرمی مناسب برخوردار هستند و به سادگی می‌توان در جلسه کنکور پاسخ‎‌نامه را با آن پر کرد. سعی کنید از مداد فشاری استفاده نکنید زیرا نوک تیزی دارد و ممکن است دردسر ساز شود. البته یک مداد نوک تیز هم برای انجام محاسبات باخود ببرید چون مدادهای قبلی برای پر کردن مناسب هستند و ممکن است سرعت حلیات شما را کاهش دهند.

اما سایر وسایل موردنیاز برای جلسه هم بیشتر جنبه شخصی دارد که به‌صورت زیر پیشنهاداتی که برای وسایل مورد نیاز در جلسه کنکور نیاز دارید را می‌توانید مشاهده کنید:

 • آبمیوه
 • آب معدنی خنک
 • کیک یا بیسکویت
 • شکلات
 • خرما
 • میوه
 • دستمال کاغذی
 • ساعت مچی غیر دیجیتال
 • کارت ملی
 • کارت ورود به جلسه

خب وسایل اصلی که در روز کنکور به آن نیاز خواهید داشت را بررسی کردیم، اما ممکن است برحسب بی اطلاعی تعداد از وسایل ممنوعه کنکور را با خود داشته باشید پس بد نیست این وسایل را هم باهم بررسی کنیم تا بدانیم چه وسایلی برای کنکور ممنوع است.

وسایل ممنوعه کنکور

وسایل ممنوعه روز کنکور

به شدت حواستان به این موضوع باشد. در جلسه کنکوری که خودم شرکت کردم مشاهده کردم عده زیادی حتی ماشین حساب را به‌صورت غیرمجاز با خود به جلسه آورده بودند اما باور کنید ارزش ندارد این کار. چون آوردن یکی از وسایل ممنوعه به نوبه خود سخت و استرس زاست و از طرفی استفاده از آن سر جلسه و ترس از لو رفتن موضوع بدتر می‌تواند هم برایتان استرس بیاورد و هم زمانتان را بگیرد و هم درصورت لو رفتن برایتان دردسر ساز شود. در حالت کلی وسایل ممنوعه کنکور را می‌توان به هرچیزی نسبت داد که احتمال تقلب با آن را داشته باشید و شامل لیست زیر است:

 • کیف و ساک دستی
 • وسایل الکترونیکی مثل موبایل، ساعت هوشمند و …
 • وسایل محاسباتی مانند ماشین حساب، نقاله، خط‌کش و …
 • پلاستیک غیرشفاف برای حمل وسایل شخصی
 • جزوه و کتاب

این موارد شامل وسایل غیرمجاز روز کنکور است و از استفاده و همراه داشتن آنها شدیدا خودداری کنید. خب دوستان تمامی مواردی که در بخش بالا بررسی کردیم جزو قوانین جلسه کنکور سراسری است و درصورتی که به‌درستی رعایت کنید مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. در پایان شما را دعوت می‌کنم که سوالاتتان را از بخش نظرات مطرح کنید و درضمن با عضویت در خبرنامه سایت ما می‌توانید از آخرین مقالات منتشر شده و تمام خدمات ما کاملا رایگان استفاده کنید. در ضمن در این بخش هم لینک‌های مهم که برایتان می‌تواند مفید باشد را معرفی خواهم کرد و از بخش‌های زیر می‌توانید به آنها دسترسی رایگان داشته باشید:

 1. ایا کرنومتر در کنکور مجاز است؟
  خیر و می‌تواند موجب محرومیت شود.
 2. روز کنکور چه وسایلی با خود ببریم؟
  کافیست وارد مقاله شوید و تمام نکات روز کنکور و روز قبل آن کامل بررسی شده است.

راستی اگر مشاور هستید، یا معلم و یا صاحب موسسه کنکور هستید و برای برند کردن کسب و کار خود به بستر تبلیغاتی نیاز دارید توصیه می‌کنم حتما از صفحه تبلیغات کنکور در سایت بخون دیدن کنید.

3.2/5 - (4 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا