دینی یوسفیان پور
بودجه بندی دروس کنکورکنکور

بودجه‌بندی زیست کنکور

کنکوری جان سلام. به ششمین بخش از بودجه‌بندی دروس کنکور یعنی بودجه‌بندی زیست کنکور و اصلی‌ترین درس در رشته تجربی “البته از لحاظ ضریب” رسیدیم. تا کنون بار‌ها مقالات مربوط به بودجه‌بندی را در سایت‌های مختلف نوشته‌ام؛ اما نوشتن بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور همواره برای من سخت‌ترین کار ممکن بوده است و دلیل این موضوع هم ترکیبی بودن سوالات این درس است و واقعا نمی‌توان برای بودجه‌بندی هر فصل زیست کنکور یک مقدار از سوالات خاص را در نظر گرفت .

لازم است بدانید که برای نگارش بودجه‌بندی زیست کنکور نظام جدید و طراحی عکس‌ها حدود 3 روز زمان گذاشته‌ام و تمامی منابع موجود را بررسی کرده‌ام و حتی با اساتید این درس هم مکالماتی داشته‌ام تا بتوانم بهترین و کامل‌ترین بودجه‌بندی سوالات زیست کنکور را آماده کنم و در اختیار شما قرار دهم، پس مطمئن باشید الان در حال مطالعه کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین مقاله مربوط به تعداد تست‌های هر فصل زیست در کنکور هستید. ابتدا به ساکن به یک معرفی مختصر درباره زیست و تاثیر آن در کنکور خواهیم پرداخت، سپس انواع بررسی مربوط به تعداد تست هر فصل زیست در کنکور را در اختیار شما قرار خواهم داد .

در کنار این مقاله می‌توانید سایر مقالات مربوط به بودجه‌بندی دروس عمومی کنکور را در سایت بخون مطالعه کنید که لینک هر کدام را در ادامه مشاهده خواهید کرد و می‌توانید کامل‌ترین اطلاعات مربوط به هرکدام را در اختیار داشته باشید :

اهمیت زیست شناسی در کنکور

اهمیت زیست شناسی در کنکور

زیست‌شناسی سومین درس در دفترچه اختصاصی کنکور تجربی است که بعد از سوالات زمین‌شناسی و ریاضی، سوالات این درس را مشاهده خواهیم کرد. از لحاظ عددی بالاترین ضریب در میان دروس کنکور تجربی مربوط به زیست‌شناسی است که ضریب 12 را به خود اختصاص داده است. تعداد سوالات زیست در کنکور 50 تست است و ترتیب جای‌گیری آن‌ها در دفترچه از سوال 156 تا 205 است و هر یک از سوالات زیست کنکور ارزشی معادل 2 درصد دارد. مدت زمان کل برای پاسخ‌گویی به تعداد سوالات زیست کنکور 36 دقیقه است که به هر سوال 43/2 ثانیه است. بودجه‌بندی زیست کنکور شامل سوالاتی از سه پایه متوسطه دوم است که تعداد فصل‌های هر پایه به صورت زیر است:

بارسا
 • زیست دهم: 7 فصل
 • زیست یازدهم: 9 فصل
 • زیست دوازدهم 8 فصل

اما موضوع از اینجا به بعد به شدت داغ خواهد شد. در بخش قبلی اشاره کردیم که با توجه به ترکیبی بودن فصل‌های زیست‌شناسی کار بسیار سختی است که سوالات هر فصل زیست کنکور را تفکیک کنیم. پس باید از پایه‌های زیست کم کم فاصله بگیریم و به سراغ مباحث زیست برویم. اما نگران نباشید چون واقعا قرار است کل زیست کنکور از فصل‌ها گرفته تا مباحث را کالبد شکافی کنیم پس با من همراه باشید. مباحث زیست‌شناسی کنکور را به صورت دسته‌بندی زیست می‌توانید مشاهده کنید:

 • دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران
 • زیست گیاهی
 • زیست سلولی مولکولی
 • ژنتیک
 • زیست‌شناسی نوین و فناوری‌های نوین

بودجه‌بندی زیست کنکور | تعداد سوالات هر فصل از زیست کنکور به صورت مستقیم

بخش اول بررسی بودجه‌بندی زیست کنکور که قرار است بررسی کنیم تعداد سوالات زیست کنکور برای هر فصل است. اما دقت کنید به دلیل فلسفه ترکیبی بودن سوالات زیست در این بخش فقط تست‌های مستقیم هر فصل را بررسی خواهیم کرد و تست‌های ترکیبی را در ادامه بررسی خواهیم کرد و به همین دلیل ممکن است مجموع تعداد سوالات زیست در کنکور برابر 50 تست نباشد.

بودجه‌بندی زیست دهم در کنکور

بودجه بندی زیست دهم در کنکور

زیست‌شناسی در پایه دهم از هفت فصل تشکیل شده است که تعداد سوالات هر فصل زیست دهم که به صورت مستقیم طرح می‌شود را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. از هفت فصل زیست‌شناسی سال دهم فصل‌های یک تا پنج مربوط به دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران می‌باشد. و فصل 6 و 7 زیست‌شناسی دهم مربوط به زیست گیاهی می‌باشد که هر کدام از این فصل‌ها با سایر پایه‌ها قابلیت ترکیب شدن را دارند؛ اما نگران نباشید در ادامه به صورت مفصل فصل‌های ترکیبی زیست را هم بررسی خواهیم کرد.

همچنین گفتار اول فصل یک زیست دهم مربوط به فناوری نوین است و در همین فصل با مباحثی از زیست سلولی و مولکولی هم آشنا خواهید شد.

دینی یوسفیان پور

بودجه‌بندی زیست یازدهم در کنکور

بودجه بندی زیست یازدهم در کنکور

زیست یازدهم هم از 9 فصل تشکیل شده است که تعداد سوالات هر فصل از زیست یازدهم که به صورت مستقیم در کنکور طرح می‌شود را در قالب تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. در زیست‌شناسی پایه یازدهم هم فصل‌های یک تا پنج و فصل هفت مربوط به دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران می‌باشد. فصل هشت و نه هم درباره زیست گیاهی است و فصل شش، هفت و هشت در زیست یازدهم هم مربوط به ژنتیک است.

بودجه بندی زیست دوازدهم در کنکور

بودجه بندی زیست دوازدهم در کنکور

تصویر بالا هم بیانگر تعداد سوالات زیست دوازدهم در کنکور است به صورت مستقیم از 8 فصل موجود در این پایه طراحی می‌شوند. در این پایه هم فصل 6 مربوط به زیست گیاهی است، فصل‌های یک، دو، پنج، شش و هفت مربوط به زیست سلولی و مولکولی، فصل‌های یک، دو، سه و چهار مربوط به مباحث ژنتیک و فصل هشت هم مربوط به زیست جانوری است.

بارم‌بندی زیست کنکور به صورت کلی

بودجه بندی مباحث زیست در کنکور

خب در قسمت قبلی تعداد سوالات هر فصل زیست از هر پایه را بررسی کردیم و در این قسمت نوبت به بارم‌بندی زیست کنکور به صورت مبحثی یا کلی خواهد رسید. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان سوالات زیست‌شناسی کنکور را به 6 دسته تقسیم کرد که به صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 • تعداد سوالات شمارشی زیست کنکور: 11 تست
 • تعداد سوالات زیست گیاهی در کنکور: 11 تست
 • تعداد سوالات زیست جانوری در کنکور: 7 تست
 • تعداد سوالات ژنتیک در کنکور: 7 تست
 • تعداد سوالات دارای شکل زیست در کنکور: 4 تست
 • تعداد سوالاتی که به صورت غیرمستقیم از شکل‌های کتاب استفاده شده است: 13 تست

دقت کنید که تعداد سوالات هر فصل از زیست در کنکور و تعداد سوالات هر مبحث زیست کنکور که تا اینجا مشاهده کردید مربوط به آخرین کنکور برگزار شده می‌باشد و ممکن است در تعداد سوالات ترکیبی تغیراتی ایجاد شود اما بودجه‌بندی زیست فوق یک میانگین کامل از تعداد سوالات زیست در کنکور است که با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. خب امیدوارم تا اینجا خسته نشده باشید، درست است پیدا کردن بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور عمل سختی است اما اگر مطالب برایتان گنگ بود سعی کنید یک بار دیگر بخوانید.

در ادامه به سراغ فصل‌های ترکیبی زیست کنکور و بودجه‌بندی سوالات ترکیبی زیست کنکور خواهیم رفت و یک جمع‌بندی از مطالب بالا را بررسی خواهیم کرد که درک مطالب برایتان راحت‌تر باشد. قبل از ادامه مطلب از شما دعوت می‌کنم که بعد از مطالعه این مقاله حتما نحوه تحلیل سوالات آزمون‌های آزمایشی را هم از همین سایت بخوانید که به صورت کامل نحوه تحلیل تست و آزمون آموزش داده شده است و بهترین مقاله ممکن برای افزایش تراز در آزمون‌های آزمایشی است.

کمک به دانش آموزان

تعداد سوالات ترکیبی زیست کنکور از هر فصل

خب در بخش قبلی تعداد تست‌های زیست کنکور که به صورت مستقل از هر فصل زیست در کنکور طرح می‌شود را مشاهده کردیم و الان نوبت به بررسی سوالات ترکیبی زیست کنکور برای هر فصل است که به صورت پایه به پایه بررسی خواهیم کرد و سپس به سراغ معرفی فصل‌های ترکیبی زیست کنکور خواهیم رفت که در مطالعه این درس به شدت می‌تواند به شما کمک کند.

تعداد سوالات ترکیبی زیست دهم

بودجه بندی سوالات ترکیبی زیست دهم

تعداد سوالات ترکیبی زیست یازدهم

تعداد سوالات ترکیبی زیست یازدهم در کنکور

تعداد سوالات ترکیبی زیست دوازدهم

تعداد سوالات ترکیبی زیست دوازدهم در کنکور

فصل های ترکیبی زیست در کنکور

تقریبا به انتهاء مقاله رسیدیم و این بار نوبت به بررسی ارتباط فصل‌های زیست در تمامی پایه‌ها می‌رسد که به صورت می‌توان فصل‌های ترکیبی زیست کنکور را بررسی کرد:

 • فصل‌های ترکیبی مربوط به دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران: فصل‌های 1 تا 5 زیست دهم + فصل‌های 1 تا 5 و فصل 7 زیست یازدهم
 • فصل‌های ترکیبی زیست گیاهی کنکور: فصل 6 و 7 دهم + فصل 8 و 9 یازدهم + فصل 6 دوازدهم
 • فصل‌های ترکیبی زیست سلولی مولکولی کنکور: فصل‌های 1،6 و 7 زیست دهم + فصل 1 و 2 زیست دوازدهم
 • فصل‌های ترکیبی ژنتیک کنکور: فصل‌های 6،7 و 8 زیست یازدهم + فصل‌های 1،2،3 و 4 زیست دوازدهم  
 • فصل‌های ترکیبی زیست‌شناسی نوین و فناوری‌های نوین: فصل 1 زیست دهم + فصل‌های 1،2،5،6 و 7 زیست دوازدهم

خب دوستان عزیز به انتهاء مقاله مربوط به بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور رسیدیم و در این مقاله سعی کردم به صورت کامل همه موارد را بررسی کنم و امیدوارم برایتان مفید باشد. شاید به دنبال یک آمار دقیق از تعداد تست هر فصل از زیست کنکور باشید اما مطمئن باشید چنین آماری به صورت دقیق وجود ندارد و نمی‌تواند به شما کمک کند؛ همین بارم‌بندی زیست کنکور که تا اینجا مطالعه کردید نزدیک‌ترین بودجه‌بندی زیست به سوالات کنکور است و می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر سوالی بی‌پاسخ در ذهنتان است می‌توانید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید. هم‌چنین از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به بودجه‌بندی سایر دروس اختصاصی دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول

 • تعداد سوالات زیست در کنکور چندتاست؟
  50 سوال .
 • ضریب زیست در کنکور چه‌قدر است؟
  12 واحد .
 • بودجه‌بندی زیست کنکور را چگونه مشاهده کنم؟
  کافیست وارد سایت شوید .

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات در سایت بخون کلیک کنید.

4.1/5 - (7 امتیاز)

شما هم مانند 30000 نفر دیگر عضو خبرنامه شوید!

خبرنامه بخون

دریافت جزوه، گام به گام، نمونه سوال و فیلم آموزشی رایگان

خبرنامه بخون

فرم را پر کنید و دکمه «ثبت نام» را بزنید!

کمک به دانش آموز

شایان مامندی

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم، رتبه‌برتر کنکور و مشاور تحصیلی. سال‌هاست که در زمینه نگارش محتواهای آموزشی درحال فعالیت هستم. با خواندن مقالات من به نکات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که حاصل تجربه چند ساله من از گفت و گو با بیش از هزاران دانش‌آموز است و مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها پیمودن مسیر کنکور به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد.
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
علی
22 اسفند 1400 13:43

ایا فقط خوندن مبحث جانوری کار درستیه برای زیست؟

دکمه بازگشت به بالا