بودجه‌بندی زیست کنکور

کنکوری جان سلام. به ششمین بخش از بودجه‌بندی دروس کنکور در سایت آموزشی بخون یعنی بودجه‌بندی زیست کنکور و اصلی‌ترین درس در رشته تجربی “البته از لحاظ ضریب” رسیدیم. تا کنون بار‌ها مقالات مربوط به بودجه‌بندی را در سایت‌های مختلف نوشته‌ام؛ اما نوشتن بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور همواره برای من سخت‌ترین کار ممکن بوده است و دلیل این موضوع هم ترکیبی بودن سوالات این درس است و واقعا نمی‌توان برای بودجه‌بندی هر فصل زیست کنکور یک مقدار از سوالات خاص را در نظر گرفت.

لازم است بدانید که برای نگارش بودجه‌بندی زیست کنکور نظام جدید و طراحی عکس‌ها حدود 3 روز زمان گذاشته‌ام و تمامی منابع موجود را بررسی کرده‌ام و حتی با اساتید این درس هم مکالماتی داشته‌ام تا بتوانم بهترین و کامل‌ترین بودجه‌بندی سوالات زیست کنکور را آماده کنم و در اختیار شما قرار دهم، پس مطمئن باشید الان در حال مطالعه کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین مقاله مربوط به تعداد تست‌های هر فصل زیست در کنکور هستید. ابتدا به ساکن به یک معرفی مختصر درباره زیست و تاثیر آن در کنکور خواهیم پرداخت، سپس انواع بررسی مربوط به تعداد سوالات هر فصل زیست در کنکور 1401 به بعد را در اختیار شما قرار خواهم داد.

توجه: در ادامه مقاله، بودجه‌بندی زیست کنکور 1401 و تعداد سوالات زیست در کنکور 1402 نوبت دی و تیر را می‌توانید مشاهده کنید و فایل PDF بارم‌بندی زیست کنکور را هم می‌توانید دانلود کنید.

تغییرات زیست از کنکور 1402

تغییرات زیر در کنکور 1402

کنکور 1402 نسبت به کنکورهای قبل دارای تغییرات قابل توجهی بود؛ اولین مورد از تغییرات زیست در کنکور 1402 کاهش بودجه‌بندی زیست بود و تعداد سولات از 50 تست به 45 تست کاهش پیدا کرده است. دومین تغییر، زمان پاسخ به سوالات این درس است که برای هر تست داوطلبان 1 دقیقه زمان پاسخ‌گویی در اختیار داشتند که نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است. سومین تغییر هم مربوط به ترتیب سوالات زیست در کنکور بود، تا قبل از کنکور 1401، زیست سومین درس از دفترچه اختصاصی کنکور بود، در کنکور تیر 1401 هم زیست دومین درس از دفترچه اختصاصی بود و جایگاه زیست در کنکور دی‌ماه 1401 یا نوبت اول کنکور 1402 به اولین درس از دفترچه اختصاصی تغییر پیدا کرده است. در تصویر بالا تغییرات زیست در کنکور را می‌توانید مشاهده کنید.

بودجه‌بندی زیست کنکور 1402

بودجه بندی زیست کنکور ۱۴۰۲

در تصویر بالا بارم‌بندی زیست کنکور به دو صورت مبحثی و پایه‌ای بررسی شده است. یکی از دلایل اختلاف زیاد تعداد سوالات هر مبحث زیست نسبت به کنکور 1401، حذفیات مربوط به کرونا بوده و دومین دلیل هم سلیقه طراح بوده است. بودجه بندی زیست کنکور تیر و دی 1402 نیر تفاوت‌هایی به چشم می‌خورد که در تصویر بالا مقایسه آنها را می‌توانید مشاهده کنید.

در ادامه به سراغ بررسی تعداد سوالات زیست در کنکور دی و تیر 1402 برای تک تک پایه‌ها خواهیم رفت. اما قبل از ادامه مقاله “از هر فصل زیست چند سوال در کنکور میاد”؟” شما عزیزان دعوت می‌کنم از مقالات مهم سایت بخون در زمینه مشاوره با استفاده از لینک‌های زیر دیدن کنید:

بارم بندی زیست دهم ۱۴۰۲

بارم بندی زیست دهم ۱۴۰۲

تعداد سوالات هر فصل از زیست دهم در کنکور تیر و دی 1402 را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. شاید جالب‌ترین قسمت این بخش مربوط به فصل اول زیست دهم باشد که عده زیادی اصلا به آن توجهی ندارند و احساس می‌کنند که از آن سوالی طرح نخواهد شد. اما در کنکور 1402 و مرحله دی ماه از همین فصل 2 سوال طرح شده است.

بارم بندی زیست یازدهم ۱۴۰۲

بودجه بندی زیست یازدهم

در تصویر بالا تعداد سوالات زیست یازدهم در کنکور را می‌توانید مشاهده کنید. تقریبا بودجه‌بندی زیست کنکور تیر و دی 1402 در پایه یازدهم تغییرات زیادی نداشت و تعداد سوالات طراحی شده از این پایه استاندارد بوده است.

بارم بندی زیست دوازدهم ۱۴۰۲

زیست دوازدهم چند درصد کنکور است

آخرین بخش از بررسی سوالات زیست‌شناسی 1402 مربوط به تعداد سوالات زیست دوازدهم در کنکور است که در تصویر بالا به تفکیک فصل آن را قرار داده‌ایم و می‌توانید مشاهده کنید. در ادامه نیز به بررسی تحلیل سوالات زیست کنکور 1402 و سال‌های قبل خواهیم پرداخت.

تحلیل سوالات زیست در کنکور دی ماه 1401

با دیدن سوالات زیست در کنکور 1402 اولین نکته مهم بعد از تغییرات بالا، سطح سوالات زیست‌ در کنکور 1402 بود که نسبت به سال‌های قبل نسبتنا آسان‌تر شده بود. توجه طراح به شکل‌های کتاب درسی هم افزایش یافته بود و سوالاتی طرح شده بود که حاصل کنار هم قرار گرفتن چندین شکل از کتاب درسی بود. به‌دلیل حذفیات کنکور که توسط سنجش اعلام شده بود تعداد سوالات بعضی از مباحث هم کاهش یافته بود و کاهش تعداد سوالات زیست جانوری هم جزو این موارد بود که به احتمال بسیار زیاد در بودجه‌بندی زیست در کنکور 1402 مرحله تیر هم مشاهده خواهد شد. اگر قصد داشته باشیم یک دسته‌بندی از سطح سوالات هم ارائه دهیم می‌‎توانیم از این دسته‌بندی استفاده کنیم:

 • تعداد سوالات آسان و متوسط: 25 تست
 • تعداد سوالات سخت: 13 تست
 • تعداد سوالات چالشی: 7 تست

اهمیت زیست شناسی در کنکور قبل 1402

اهمیت زیست شناسی در کنکور

زیست‌شناسی سومین درس در دفترچه اختصاصی کنکور تجربی است که بعد از سوالات زمین‌شناسی و ریاضی، سوالات این درس را مشاهده خواهیم کرد. از لحاظ عددی بالاترین ضریب در میان دروس کنکور تجربی مربوط به زیست‌شناسی است که ضریب 12 را به خود اختصاص داده است. تعداد سوالات زیست در کنکور 50 تست است و ترتیب جای‌گیری آن‌ها در دفترچه از سوال 156 تا 205 است و هر یک از سوالات زیست کنکور ارزشی معادل 2 درصد دارد. مدت زمان کل برای پاسخ‌گویی به تعداد سوالات زیست کنکور 36 دقیقه است که به هر سوال 43/2 ثانیه است. بودجه‌بندی زیست کنکور شامل سوالاتی از سه پایه متوسطه دوم است که تعداد فصل‌های هر پایه به صورت زیر است:

 • زیست دهم: 7 فصل
 • زیست یازدهم: 9 فصل
 • زیست دوازدهم 8 فصل

اما موضوع از اینجا به بعد به شدت داغ خواهد شد. در بخش قبلی اشاره کردیم که با توجه به ترکیبی بودن فصل‌های زیست‌شناسی کار بسیار سختی است که سوالات هر فصل زیست کنکور را تفکیک کنیم. پس باید از پایه‌های زیست کم کم فاصله بگیریم و به سراغ مباحث زیست برویم. اما نگران نباشید چون واقعا قرار است کل زیست کنکور از فصل‌ها گرفته تا مباحث را کالبد شکافی کنیم پس با من همراه باشید. مباحث زیست‌شناسی کنکور را به صورت دسته‌بندی زیست می‌توانید مشاهده کنید:

 • دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران
 • زیست گیاهی
 • زیست سلولی مولکولی
 • ژنتیک
 • زیست‌شناسی نوین و فناوری‌های نوین

تعداد سوالات زیست در کنکور 1401 براساس مبحث

تعداد سوالات زیست در کنکور

در تصویر بالا می‌توانید تعداد سوالات زیست در کنکور براساس مبحث را مشاهده کنید؛ اما اینجا ممکن است برایتان سوال شود که مگر کل سوالات زیست کنکور 50 تست نیست، پس چرا تعداد سوالات جدول بالا از 50 تست بیشتر است؟ در پاسخ باید به ماهیت زیست کنکور اشاره کرد که سوالات آن کاملا ترکیبی است؛ از طرفی، سوالات شمارشی ممکن است از بقیه مباحث طرح شود و بودجه‌بندی مجزا ندارد. فلذا همین موضوع باعث تفاوت تعداد کل سوالات با جدول بالا شده است. اما خب سوال بعدی این است که از هر فصل زیست چند سوال در کنکور میاد؛ برای پاسخ به این سوال با من همراه باشید و توصیه می‌کنم از مقالات زیر هم دیدن کنید:

سوالات زیست کنکور به تفکیک فصل سال دهم کنکور 1401

زیست دهم چند درصد کنکور است

تعداد سوالات زیست کنکور سال یازدهم در کنکور 1401

تعداد تست های هر فصل زیست در کنکور

بودجه بندی کنکور زیست 1401 سال دوازدهم

زیست دوازدهم چند درصد کنکور است

خب دوستان عزیزم کل سوالات مربوط به بودجه بندی زیست کنکور 1401 را مشاهده کردید، از اینجا شما را دعوت می‌کنم برای مشاهده سایر بودجه‌بندی‌ها از جدول زیر استفاده کنید:

بودجه‌بندی زیست کنکور | تعداد سوالات هر فصل از زیست کنکور به صورت مستقیم در کنکور 1400

بخش اول بررسی بودجه‌بندی زیست کنکور که قرار است بررسی کنیم تعداد سوالات زیست کنکور برای هر فصل است. اما دقت کنید به دلیل فلسفه ترکیبی بودن سوالات زیست در این بخش فقط تست‌های مستقیم هر فصل را بررسی خواهیم کرد و تست‌های ترکیبی را در ادامه بررسی خواهیم کرد و به همین دلیل ممکن است مجموع تعداد سوالات زیست در کنکور برابر 50 تست نباشد.

راستی اگر در برنامه‌ریزی با مشکلاتی مواجه هستید یک خبر خوب برای شما عزیزان دارم. در یک مقاله به شدت عالی آموزش عملی و قدم به قدم برنامه‌ریزی رشته تجربی آموزش داده شده و برای دسترسی فقط کافیست از لینک برنامه درسی برای پشت کنکوری تجربی استفاده کنید.

بودجه‌بندی زیست دهم در کنکور 1400

بودجه بندی زیست دهم در کنکور

زیست‌شناسی در پایه دهم از هفت فصل تشکیل شده است که تعداد سوالات هر فصل زیست دهم که به صورت مستقیم طرح می‌شود را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. از هفت فصل زیست‌شناسی سال دهم فصل‌های یک تا پنج مربوط به دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران می‌باشد. و فصل 6 و 7 زیست‌شناسی دهم مربوط به زیست گیاهی می‌باشد که هر کدام از این فصل‌ها با سایر پایه‌ها قابلیت ترکیب شدن را دارند؛ اما نگران نباشید در ادامه به صورت مفصل فصل‌های ترکیبی زیست را هم بررسی خواهیم کرد.

همچنین گفتار اول فصل یک زیست دهم مربوط به فناوری نوین است و در همین فصل با مباحثی از زیست سلولی و مولکولی هم آشنا خواهید شد.

بودجه‌بندی زیست یازدهم در کنکور 1400

بودجه بندی زیست یازدهم در کنکور

زیست یازدهم هم از 9 فصل تشکیل شده است که تعداد سوالات هر فصل از زیست یازدهم که به صورت مستقیم در کنکور طرح می‌شود را در قالب تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. در زیست‌شناسی پایه یازدهم هم فصل‌های یک تا پنج و فصل هفت مربوط به دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران می‌باشد. فصل هشت و نه هم درباره زیست گیاهی است و فصل شش، هفت و هشت در زیست یازدهم هم مربوط به ژنتیک است.

بودجه بندی زیست دوازدهم در کنکور 1400

بودجه بندی زیست دوازدهم در کنکور

تصویر بالا هم بیانگر تعداد سوالات زیست دوازدهم در کنکور است به صورت مستقیم از 8 فصل موجود در این پایه طراحی می‌شوند. در این پایه هم فصل 6 مربوط به زیست گیاهی است، فصل‌های یک، دو، پنج، شش و هفت مربوط به زیست سلولی و مولکولی، فصل‌های یک، دو، سه و چهار مربوط به مباحث ژنتیک و فصل هشت هم مربوط به زیست جانوری است.

بارم‌بندی زیست کنکور به صورت کلی در کنکور 1400

بودجه بندی مباحث زیست در کنکور

خب در قسمت قبلی تعداد سوالات هر فصل زیست از هر پایه را بررسی کردیم و در این قسمت نوبت به بارم‌بندی زیست کنکور به صورت مبحثی یا کلی خواهد رسید. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان سوالات زیست‌شناسی کنکور را به 6 دسته تقسیم کرد که به صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 • تعداد سوالات شمارشی زیست کنکور: 11 تست
 • تعداد سوالات زیست گیاهی در کنکور: 11 تست
 • تعداد سوالات زیست جانوری در کنکور: 7 تست
 • تعداد سوالات ژنتیک در کنکور: 7 تست
 • تعداد سوالات دارای شکل زیست در کنکور: 4 تست
 • تعداد سوالاتی که به صورت غیرمستقیم از شکل‌های کتاب استفاده شده است: 13 تست

دقت کنید که تعداد سوالات هر فصل از زیست در کنکور و تعداد سوالات هر مبحث زیست کنکور که تا اینجا مشاهده کردید مربوط به آخرین کنکور برگزار شده می‌باشد و ممکن است در تعداد سوالات ترکیبی تغیراتی ایجاد شود اما بودجه‌بندی زیست فوق یک میانگین کامل از تعداد سوالات زیست در کنکور است که با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. خب امیدوارم تا اینجا خسته نشده باشید، درست است پیدا کردن بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور عمل سختی است اما اگر مطالب برایتان گنگ بود سعی کنید یک بار دیگر بخوانید.

در ادامه به سراغ فصل‌های ترکیبی زیست کنکور و بودجه‌بندی سوالات ترکیبی زیست کنکور خواهیم رفت و یک جمع‌بندی از مطالب بالا را بررسی خواهیم کرد که درک مطالب برایتان راحت‌تر باشد. قبل از ادامه مطلب از شما دعوت می‌کنم که بعد از مطالعه این مقاله حتما نحوه تحلیل سوالات آزمون‌های آزمایشی را هم از همین سایت بخوانید که به صورت کامل نحوه تحلیل تست و آزمون آموزش داده شده است و بهترین مقاله ممکن برای افزایش تراز در آزمون‌های آزمایشی است.

تعداد سوالات ترکیبی زیست کنکور از هر فصل در سال 99

خب در بخش قبلی تعداد تست‌های زیست کنکور که به صورت مستقل از هر فصل زیست در کنکور طرح می‌شود را مشاهده کردیم و الان نوبت به بررسی سوالات ترکیبی زیست کنکور برای هر فصل است که به صورت پایه به پایه بررسی خواهیم کرد و سپس به سراغ معرفی فصل‌های ترکیبی زیست کنکور خواهیم رفت که در مطالعه این درس به شدت می‌تواند به شما کمک کند.

تعداد سوالات ترکیبی زیست دهم در کنکور 99

بودجه بندی سوالات ترکیبی زیست دهم

تعداد سوالات ترکیبی زیست یازدهم در کنکور 99

تعداد سوالات ترکیبی زیست یازدهم در کنکور

تعداد سوالات ترکیبی زیست دوازدهم در کنکور 99

تعداد سوالات ترکیبی زیست دوازدهم در کنکور

فصل های ترکیبی زیست در کنکور

تقریبا به انتهاء مقاله رسیدیم و این بار نوبت به بررسی ارتباط فصل‌های زیست در تمامی پایه‌ها می‌رسد که به صورت می‌توان فصل‌های ترکیبی زیست کنکور را بررسی کرد:

 • فصل‌های ترکیبی مربوط به دستگاه‌های بدن و تنوع جانداران: فصل‌های 1 تا 5 زیست دهم + فصل‌های 1 تا 5 و فصل 7 زیست یازدهم
 • فصل‌های ترکیبی زیست گیاهی کنکور: فصل 6 و 7 دهم + فصل 8 و 9 یازدهم + فصل 6 دوازدهم
 • فصل‌های ترکیبی زیست سلولی مولکولی کنکور: فصل‌های 1،6 و 7 زیست دهم + فصل 1 و 2 زیست دوازدهم
 • فصل‌های ترکیبی ژنتیک کنکور: فصل‌های 6،7 و 8 زیست یازدهم + فصل‌های 1،2،3 و 4 زیست دوازدهم 
 • فصل‌های ترکیبی زیست‌شناسی نوین و فناوری‌های نوین: فصل 1 زیست دهم + فصل‌های 1،2،5،6 و 7 زیست دوازدهم

خب دوستان عزیز به انتهاء مقاله مربوط به بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور رسیدیم و در این مقاله سعی کردم به صورت کامل همه موارد را بررسی کنم و امیدوارم برایتان مفید باشد. شاید به دنبال یک آمار دقیق از تعداد تست هر فصل از زیست کنکور باشید اما مطمئن باشید چنین آماری به صورت دقیق وجود ندارد و نمی‌تواند به شما کمک کند؛ همین بارم‌بندی زیست کنکور که تا اینجا مطالعه کردید نزدیک‌ترین بودجه‌بندی زیست به سوالات کنکور است و می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر سوالی بی‌پاسخ در ذهنتان است می‌توانید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید. هم‌چنین از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به بودجه‌بندی سایر دروس اختصاصی دسترسی داشته باشید:

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات در سایت بخون کلیک کنید.

4.3/5 - (20 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
7 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا