یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

ضرایب دروس کنکور

قبول دارید که در کنکور اهمیت هر درس با درس دیگر متفاوت است؛ یکی از عوامل تعیین کننده اهمیت دروس، ضرایب هر درس در کنکور است. اگر دقت کنید عبارت “یکی از” را پر رنگ مشخص کرده‌ام، زیرا به جز بحث ضریب، عواملی دیگری مانند انحراف معیار و … اهمیت و تاثیر دروس را مشخص می‌کنند. تا قبل از کنکور 1402، بحث زیرگروه‌ها در کنکور مطرح بود، به‌ عنوان مثال رشته تجربی دارای 5 زیرگروه بود که هرکدام دارای یک‌سری از رشته‌های دانشگاهی بودند و ضرایب دروس کنکور در هرکدام متفاوت بود. اما از سال 1402 با حذف زیرگروه‌های کنکور، ضرایب دروس نیز برای تمامی رشته‌ها به ثبات رسید.

امروز در بخون کنار شما عزیزان هستم با بررسی کاملا ضرایب دروس کنکور انسانی، تجربی و ریاضی. تا پایان با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوالی شدید از قسمت نظرات مطرح کنید. در پایان می‌توانید فایل PDF ضریب درس‌های کنکور را دانلود کنید.

ضرایب دروس کنکور تجربی

ضرایب دروس کنکور تجربی

در تصویر بالا ضرایب کنکور تجربی را مشاهده کنید. بر اساس این ضرایب، جایگاه هر درس را می‌توان به‌صورت زیر مشخص کرد:

  1. زیست
  2. شیمی
  3. ریاضی و فیزیک
  4. زمین‌شناسی

دقت کنید تا قبل از کنکور 1402، ضرایب دروس کنکور تجربی برای پزشکی که در زیرگروه 1 قرار داشت با داروسازی متفاوت بود، به عنوان مثال درس زمین برای قبولی در رشته پزشکی بی‌تاثیر بود اما برای رشته داروسازی ضریب 1 داشت. با حذف زیرگروه‌ها این موضوع منتفی شد و حتی درس زمین در قبولی این رشته موثر است. راستی اگر دوست‌دار رشته پزشکی هستید توصیه می‌کنم مقالات زیر را از دست ندهید:

ضرایب دروس کنکور انسانی

ضرایب کنکور انسانی

در تصویر بالا می‌توانید ضریب درس‌های کنکور انسانی را مشاهده کنید. بر مبنای این ضرایب، ترتیب اهمیت دروس رشته انسانی را می‌توان در 4 دسته زیر مشخص کرد:

  1. ادبیات تخصصی (علوم و فنون ادبی)
  2. ریاضی و آمار
  3. عربی، تاریخ و جغرافیا، جامعه‌شناسی و فلسفه و منطق
  4. روان‌شناسی و اقتصاد

راستی اگر به دنبال تعداد سوالات هر کدام از دروس فوق هستید توصیه می‌کنم مقالات بخش بودجه‌بندی کنکور را از دست ندهید.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

ضرایب دروس کنکور ریاضی

آخرین بخش مربوط به ضریب هر درس در کنکور ریاضی است که در تصویر بالا مشخص شده است. براساس ضریب به ترتیب جایگاه اول تا سوم مربوط به ریاضی، فیزیک و شیمی می‌باشد.

دوستان خوبم به پایان مقاله ضرایب جدید کنکور رسیدیم، امیدوارم اطلاعات مورد نیاز خود را به‌دست آورده باشید. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای دسترسی به مقالات مهم سایت از لینک‌های زیر استفاده کنید:

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا