یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

میانگین درصدهای فیزیک کنکور

درصد فیزیک رتبه‌های برتر در کنکور چه‌قدر است؟ وضعیت پاسخ‌گویی داوطلبان به سوالات فیزیک کنکور چگونه است؟ کمترین درصد فیزیک در کنکور چه‌قدر است؟ میانگین درصدهای فیزیک کنکور در سال‌های گذشته چه‌قدر بوده است؟ اگر سوالات قبل برای شما هم پیش آمده است باعث افتخار است که بگویم تا 5 دقیقه آینده به جواب سوالات خود خواهید رسید.

من شایان مامندی هستم مشاور تحصیلی و سال‌هاست حتی از دوران کنکور خودم در حال بررسی درصدهای کنکور هستم و در طی این بررسی به نکات جالبی برخورده‌ام و از ماه قبل شروع به انتشار آنها در بخون کرده‌ام؛ امروز قرار است هفتمین مقاله مربوط به میانگین درصد فیزیک در کنکور را با عشق هرچه تمام در اختیار همراهان همیشگی خودم قرار دهم و بهترین تحلیل ممکن را در اختیارتان قرار دهم. تا انتهای مقاله با من همراه باشید و در هر بخش هم سوالی ذهنتان را درگیر کرد بخش نظرات دست‌بوس شماست.

میانگین درصد فیزیک در کنکور تجربی  1400

میانگین درصد فیزیک در کنکور تجربی 1400

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید آمار دقیق عملکرد داوطلبان در پاسخ‌گویی به سوالات فیزیک کنکور یا همان میانگین درصد فیزیک در کنکور 1400 است؛ ستون اول معرفی کننده بازه درصدی است به عنوان مثال منظور از بازه درصدی، درصد 33/3- تا 0/1- است. ستون دوم تعداد نفراتی است که درصدشان در آن بازه قرار دارد،؛ ستون سوم میانگین درصد آنهاست و ستون آخر هم میانگین نفرات از کل شرکت‌کنندگان است.

در ادامه مهمترین نکاتی که باید بدانید را بررسی خواهیم کرد اما این آمار صرفا مربوط به 1400 نیست و در هر بخش آمار سال‌های قبل نیز بررسی می‌شود و مشاهده خواهید کرد با یک تقریب، این درصدها هر سال تکرار می‌شود. راستی قبل از ادامه مطلب به یاد داشته باشید در این سایت محتواهای پر اهمیتی برای فیزیک تولید شده و به شدت در مسیر کنکور به شما کمک خواهد کرد. برای دسترسی به هرکدام کافیست روی لینک‌های زیر کلیک کنید. راستی این آمار و تحلیل از پیک سنجش استخراج شده و برای دانلود و مشاهده آنها می‌توانید از قسمت دانلود هفته‌نامه پیک سنجش هم اقدام کنید.

درصدهای منفی فیزیک کنکور 1400

تعداد افرادی که فیزیک کنکور را منفی می‌زنند چند نفر هستند؟ در این بخش قرار است آمار درصدهای منفی فیزیک کنکور را بررسی کنیم. در نظر داشته باشید تعداد شرکت‌کنندگان کنکور تجربی 1400 هم 485093 نفر بوده که در مقایسه با سال‌های قبل کاهش پیدا کرده است. در کنکور تجربی 1400 تعداد 132352 نفر معادل 27 درصد کل داوطلبان این رشته درصد منفی را کسب کردند و جالب است بدانید یک نفر توانسته است به تمامی سوالات فیزیک کنکور پاسخ اشتباه بدهد و آخرین درصد منفی را کسب کند.

اما معنای این تحلیل به این صورت است که اگر در کنکور 1400 یک نفر برگه خود را سفید تحویل می‌داد از 27 درصد کل داوطلبان در درس فیزیک سبقت می‌گرفت بدون این که خود را زحمت دهد. اما تعداد درصدهای منفی در دوسال اخیر چگونه بوده است؟

 • کنکور تجربی 99:  27 درصد داوطلبان.
 • کنکور تجربی 98: 20 درصد داوطلبان.
 • کنکور تجربی 97: 29 درصد داوطلبان.

همانطور که مشاهده می‌کنید در 4 سال اخیر حدود 20 الی 30 درصد از داوطلبان کنکور تجربی درصد منفی فیزیک را به‌خود اختصاص می‌دهند. درضمن توصیه می‌کنم برای مشاهده تاثیر فیزیک در هر زیرگروه مقاله زیرگروه‌های رشته تجربی را هم از همین سایت مطالعه کنید.

در کنکور تجربی 1400 چند نفر فیزیک را صفر زدند؟

اما به سراغ افرادی برویم که پاسخ‌نامه فیزیک خود را سفید تحویل می‎‌دهند. در کنکور 1400 تجربی تعداد افرادی که به سوالات فیزیک پاسخ ندادند هم 107051 نفر معادل 22 درصد داوطلبان این رشته بوده است. دقت کنید اگر فردی در کنکور 1400 تجربی فقط به یک سوال از فیزیک پاسخ صحیح می‌داد تا به اینجا از 49 درصد رقیبان خود جلوتر می‌افتاد. نگاهی هم به آمار درصد صفر فیزیک کنکور در سال‌های قبل بیندازیم:

 • کنکور 99: 21 درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: 25 درصد داوطلبان.

مشاهده می‌کنید که در سه سال اخیر تعداد تقریبا نصف شرکت‌کننده‌ها یا درصد منفی کسب می‌کنند یا به هیچ سوالی از فیزیک پاسخ نمی‌دهند. پس هر سالی که کنکور دارید از همین الان تعداد رقیبان خود را نصف کنید و نصف آنها را اصلا حساب نکنید؛ فقط حواستان باشد شما هم جزو افرادی نباشید که به فیزیک پاسخ منفی یا صفر می‌دهند…

در کنکور تجربی 1400 چند نفر به درصد بالای 50 در فیزیک کنکور رسیدند؟

کل سوالات فیزیک کنکور 30 تست است و برای رسیدن به درصد بالای 50 باید به حداقل 17 تست بدون اشتباه پاسخ دهید؛ تعداد افرادی که در کنکور تجربی 1400 به این درصد دست پیدا کردند 6449 نفر معادل حدود 1 درصد داوطلبان این رشته بوده‌اند؛ یعنی کسی که بتواند در کنکور فیزیک را 50 به بالا بزند رقابت اصلی وی تنها با 1 درصد داوطلبان خواهد بود… آمار درصدهای بالای 50 برای کنکور سال‌های قبل به‌صورت زیر بوده است:

 • کنکور 99: 1 درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: 3 درصد داوطلبان.
 • کنکور 97: 2 درصد داوطلبان.

تعادل عجیبی بین تعداد نفرات در این بخش وجود دارد. شاید فکر کنید که مشکل از سوالات کنکور است اما دقیقا برعکس مشکل از خود داوطلبان و سبک مطالعاتی آنهاست و بدون اینکه بدانند در حال گذراندن مسیر اشتباهی هستند. اگر دوست دارید برای دروس عمومی هم چنین آماری را مشاهده کنید حتما از لینک‌های زیر دیدن کنید:

چند نفر در کنکور تجربی 1400 موفق به صد زدن فیزیک شدند؟

در بین دروس اختصاصی، درس فیزیک تقریبا هرسال آمار بالایی از لحاظ کسب درصد 100 را به خود اختصاص داده است؛ البته نسبت به سایر دروس اختصاصی. در کنکور سراسری 1400 رشته تجربی تعداد افرادی که فیزیک را صد زدند 5 نفر بوده‌اند. البته بیشترین تعداد درصد 100 فیزیک در سال‌های اخیر مربوط به کنکور 98 است… در بخش زیر می‌توانید تعداد صدهای فیزیک کنکور در 3 سال قبل را مشاهده کنید:

 • کنکور 99: 2 نفر.
 • کنکور 98: 126 نفر
 • کنکور 97: 34 نفر.

میانگین درصد فیزیک در کنکور تجربی 1400

میانگین درصدهای فیزیک کنکور

تا اینجا به صورت بازه درصدی به تحلیل سوالات فیزیک در کنکور پرداختیم و اینجا نوبت به میانگین درصد فیزیک کنکور می‌رسد. منظور از میانگین درصد یعنی مجموع درصد کل داوطلبان فیزیک در کنکور تقسیم بر تعداد کل داوطلبان. در کنکور 1400 میانگین درصد فیزیک برابر عدد 4/6 درصد بوده است. یعنی اگر یک نفر فقط به دو سوال فیزیک پاسخ صحیح می‌داد از میانگین کل کشوری جلوتر می‌افتاد و این به نوبه خود یک فاجعه محسوب می‌شود.

اگر به یاد داشته باشید در قسمت ابتدایی مقاله یک نکته کلیدی را بررسی کردم و آن هم تکرار این آمار در چند سال اخیر و حتی سال‌های بعد است. در تصویر بالا میانگین درصدهای فیزیک در کنکور تجربی 4 سال اخیر را مشاهده و بررسی کنید و خودتان نتیجه گیری کنید؛ درصورتی که دوست داشتید نظر خود را از طریق کامنت برای سایر دوستان نیز بنویسید.

و اما دوستان در این قسمت تحلیل درصدهای فیزیک در کنکور تجربی به پایان رسید و فقط یک بخش مهم یعنی درصد فیزیک رتبه‌های برتر کنکور باقی می‌ماند که در ادامه و بعد از تحلیل درصد فیزیک در کنکور ریاضی به سراغ آن خواهیم رفت. از همینجا شما را دعوت می‌کنم که به تحلیل درصد سایر دروس اختصاصی از طریق لینک‌های زیر هم نگاهی بیندازید که می‌تواند به شدت مفید باشد.

میانگین درصدهای فیزیک در کنکور ریاضی 1400

 

میانگین درصدهای فیزیک رشته ریاضی در کنکور 1400

و اما این بخش مخصوص داوطلبان رشته ریاضی است؛ در تصویر بالا عملکرد داوطلبان رشته ریاضی در کنکور 1400 یا به عبارتی میانگین درصدهای فیزیک در کنکور ریاضی 1400 را مشاهده می‌کنید. علی‌رغم اینکه درس فیزیک یکی از دروس تخصصی این رشته محسوب می‌شود بازهم عملکرد داوطلبان چنگی به دل نمی‌زند در ادامه به بررسی و تحلیل میانگین درصد فیزیک کنکور ریاضی 1400 خواهیم پرداخت. راستی برای آشنایی با ضریب این درس در هر زیرگروه رشته ریاضی توصیه می‌کنم مقاله زیرگروه‌های رشته ریاضی را از همین سایت مطالعه کنید.

درصدهای منفی فیزیک در کنکور ریاضی 1400

در کنکور ریاضی فیزیک 1400 تعداد افرادی که درصد منفی در فیزیک کسب کردند 31289 نفر معادل حدود 25 درصد داوطلبان این رشته بوده‌است؛ یعنی از هر 100 نفر، 25 نفر درصد منفی را کسب کرده و فردی که به هیچ تستی از فیزیک کنکور پاسخ نمی‌داد وضعیت مطلوب‌تری از 25 درصد داوطلبان این رشته داشت. اما آمار افرادی که فیزیک کنکور را منفی می‌زنند برای سال‌های قبل به‌صورت زیر بوده است:

 • کنکور 99: 18 درصد از داوطلبان.
 • کنکور 98: 14 درصد از داوطلبان.
 • کنکور 97: 40 درصد از داوطلبان.

درصدهای فیزیک رشته ریاضی برخلاف سایر دروس از عملکرد یکسانی برخوردار نیست و تقریبا در چند سال اخیر حالت غیریکنوا داشته است؛ بیشترین آمار درصدهای منفی فیزیک در کنکور مربوط به سال 97 بوده که تقریبا 40 درصد داوطلبان این رشته درصد منفی کسب کرده‌اند.

در کنکور رشته ریاضی 1400 چند نفر فیزیک کنکور را صفر زده اند؟

درصد صفر در فیزیک هم جای بحث دارد؛ تعداد افرادی که در کنکور 1400 رشته ریاضی به هیچ سوالی از فیزیک پاسخ ندادند برابر با 39410 نفر معادل 31 درصد داوطلبان این رشته بوده است. به عبارت دیگر تا کنکور در رشته ریاضی مجموعا 56 درصد داوطلبان در درس فیزیک درصد صفر و منفی کسب کرده‌اند و درصورتی که فردی فقط و فقط به یک سوال از فیزیک پاسخ صحیح می‌داد از 56 درصد رقیبان خود در درس فیزیک سبقت می‌گرفت. آمار درصدهای صفر فیزیک برای سال‌های قبل به صورت زیر است:

 • کنکور 99:  32 درصد کل داوطلبان.
 • کنکور 98: 27 درصد داوطلبان.

تعداد نفراتی که در کنکور ریاضی 1400 درصد فیزیک بالای 50 را کسب کرده اند

تقریبا بعد از درصد 50 فیزیک رقابت به شدت کم خواهد؛ تعداد درصدهای بالای 50 در فیزیک کنکور 1400 هم برابر 1777 نفر معادل حدود 1 درصد از داوطلبان بوده است؛ یعنی عملا از هر صد نفر در رشته ریاضی تنها یک نفر قادر به کسب درصد بیشتر از 50 در کنکور بوده‌است. آمار درصدهای بالای 50 به ترتیب سال‌های قبل را در بخش زیر می‌توانید مشاهده کنید:

 • کنکور 99: 2 درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: 4 درصد داوطلبان.
 • کنکور 97: 2 درصد داوطلبان.

طبق این آمار از سال 98 به بعد تعداد افرادی که قادر به کسب درصد بالای 50 درصد هستند به عبارت دیگر می‌توانند به بیشتر از نصف سوالات فیزیک بدون اشتباه پاسخ دهند هر سال رو به کاهش بوده است و با یک نمودار نزولی می‌توان آن را در نظر گرفت.

تعداد درصدهای 100 در فیزیک کنکور ریاضی 1400

اما در کنکور 1400 چند نفر فیزیک کنکور را 100 زده اند؟ از بین 126634 نفر داوطلب شرکت‌کننده در گروه علوم ریاضی 1400 فقط 2 نفر موفق به کسب درصد 100 در فیزیک کنکور شده‌اند. برخلاف دروس شیمی و ریاضی در رشته ریاضی فیزیک، درس فیزیک تقریبا بالاترین آمار را برای 100 زدن به خود اختصاص داره است؛ تعداد افرادی که فیزیک کنکور را صد زده اند برای سال‌های قبل هم به صورت زیر بوده‌است:

 • کنکور 99: 4 نفر.
 • کنکور 98: 31 نفر.
 • کنکور 97: 4 نفر.

میانگین درصد فیزیک در کنکور رشته ریاضی 1400

منظور از میانگین درصد فیزیک رشته ریاضی، مجموع درصد کل داوطلبان این رشته تقسیم بر تعداد داوطلبان است. در کنکور سراسری 1400 هم میانگین درصد فیزیک برای کل داوطلبان برابر 4/1 بوده است. یعنی همانند رشته تجربی اگر فردی فقط به دو سوال از فیزیک کنکور پاسخ صحیح می‌داد از میانگین درصد کشوری این درس جلوتر می‌افتاد. میانگین درصد فیزیک کنکور ریاضی در سال‌های قبل به‌صورت زیر بوده است:

 • کنکور 99: 5/9 درصد.
 • کنکور 98: 8/5 درصد.
 • کنکور 97: 7/3 درصد.

مجددا با این بررسی هم می‌توان به این موضوع پی برد که میانگین درصد فیزیک در 3 سال اخیر یعنی از سال 98 به بعد هم روند نزولی داشته است. دوستان خوبم به انتهای تحلیل درصد فیزیک در رشته ریاضی فیزیک رسیدیم تنها یک بخش دیگر یعنی تحلیل درصد فیزیک رتبه‌های برتر رشته ریاضی باقی مانده که در ادامه بررسی خواهیم کرد. درضمن داخل همین سایت مقالات به شدت مفید دیگری هم وجود دارد که در مسیر کنکور می‌تواند برایتان به شدت موثر باشد. برای دسترسی می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

درصد فیزیک رتبه‌های برتر کنکور

درصد فیزیک رتبه‌های برتر در کنکور

اما آخرین بخش از مقاله مربوط به بررسی این است که رتبه‌های برتر کنکور فیزیک را چند درصد می‌زنند. این آمار از سه بخش تشکیل شده که مربوط به رتبه‌های برتر رشته ریاضی و تجربی “رتبه‌های زیر 1000 کنکور سراسری است که به‌ صورت زیر است:

 • کمترین درصد فیزیک کنکور
 • بیشترین درصد فیزیک کنکور
 • میانگین درصد فیزیک کنکور

تمامی این درصدها را برای دو سال اخیر در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. اما سوال اینجاست! باید به کدام درصد توجه کنیم؟ ملاک شما باید میانگین درصد فیزیک در کنکور باشد یعنی برای رشته تجربی بازه درصدی 60 الی 70 درصد و برای رشته ریاضی بازه درصدی بین 65 تا 75 درصد. اگر روی میانگین درصد رتبه‌های برتر برای تمامی دروس تمرکز کنید موفق به کسب آن شوید جایگاه شما هم میان 1000 نفر برتر کشوری خواهد بود. دقت کردید؟ به این صورت از سردرگمی برای مسیر رسیدن به رتبه زیر 1000 هم در خواهید آمد.

دوستان خوبم به انتهای بررسی میانگین درصد فیزیک کنکور رسیدیم؛ امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعاتی که نیاز داشتید را کسب کرده باشید. در این مورد هر سوالی که در ذهنتان وجود دارد می‌توانید از بخش نظرات بپرسید تا شخصا راهنماییتان کنم. درصورت عضویت در خبرنامه سایت هم از بهترین خدمات سایت بخون به عنوان یک مرجع آموزشی کشور به صورت رایگان بهره‌مند خواهید شد و با امتیاز دادن به این مقاله به شدتی که باورش را نخواهید کرد از تیم بخون برای تولید محتواهای قوی‌‎تر حمایت خواهید کرد. در بخش زیر هم لینک‌های مفیدی برایتان قرار خواهم داد که پر از محتواهای مغذی کنکوری برای شماست و بعد از آن می‌توانید فایل مربوط به تحلیل درصد فیزیک کنکور را دانلود کنید.

دانلود PDF میانگین درصدهای فیزیک در کنکور

سوالات متداول درصدهای فیزیک کنکور تجربی و ریاضی

 • در این مقاله کمترین درصد فیزیک کنکور هم بررسی شده است؟
  بله. کافیست وارد سایت شوید و تحلیل کامل و مقایسه درصد سالهای قبل را مشاهده کنید.
 • تحلیل درصدهای فیزیک کنکور سراسری توسط چه کسی انجام شده است؟
  توسط شایان مامندی مشاور تحصیلی کنکور.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغ بنری کنکور کلیک کنید.

2.7/5 - (6 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا