یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش جمع‌بندی فیزیک کنکور نظام جدید

هر روشی که تا کنون برای جمع‌بندی فیزیک کنکور نظام جدید استفاده می‌کردید کنار بگذارید؛ من شایان مامندی هستم و در این مقاله از بخون قصد دارم بهترین روش جمع‌بندی فیزیک کنکور رتبه‌های برتر که خودم از آن استفاده کرده‌ام را در اختیارتان قرار دهم. درصورتی که مقالات قبلی من درباره جمع‌بندی کنکور را خوانده باشید؛ می‌دانید که معمولا برای هر درس در ابتدا یک ساختار تعین خواهیم کرد و براساس آن سایر مراحل پیش رو را هم به‌دست خواهیم آورد.

اما بد نیست بدانید تمامی روش‌هایی که هم برای جمع‌بندی فیزیک کنکور تجربی و ریاضی آموزش داده‌ام و هم برای سایر دروس، روش‌هایی بوده است که هم خودم در دوران کنکور و هم دانش‌آموزانم تست کرده‌ایم و نتیجه هم داده است. پس با دقت به تمامی نکات آموزشی این مقاله دقت کنید تا با این سوال که چگونه فیزیک را برای کنکور جمع‌بندی کنیم مواجه نشوید. درضمن در هر بخش هم که دچار سوالی شدید سریعا از بخش نظرات بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن شخصا راهنمایی کنم.

مراحل لازم برای جمع‌بندی فیزیک کنکور

جمع‌بندی فیزیک رتبه های برتر

اولین قدم در آموزش روش جمع‌بندی فیزیک پایه و دوازدهم، آشنایی با مراحلی است که باید انجام دهید. این مراحل عمدتا شامل جزوه جمع‌بندی فیزیک کنکور، برنامه‌ریزی دوران جمع‌بندی فیزیک کنکور، جمع‌بندی فرمول‌های فیزیک کنکور و آشنایی با روش مطالعاتی فیزیک در دوران جمع‌بندی است که مهمترین قسمت این مقاله هم همین است. در تصویر بالا می‌توانید نقشه راهی که برای جمع‌بندی فیزیک کنکور ریاضی و تجربی به آن نیاز دارید را مشاهده کنید. درضمن برای اطلاع از تعداد سوالات هر فصل هم می‌توانید مقاله مربوط به تعداد سوالات فیزیک در کنکور را مطالعه کنید تا از سهم هر فصل در کنکور مطلع شوید.

بهترین جزوه جمع‌بندی فیزیک کنکور

خب اولین قدم انتخاب بهترین منبع برای جمع‌بندی فیزیک کنکور است؛ طبق معمول برای فیزیک هم بهترین منبع جمع‌بندی فیزیک کنکور همان جزوه دست نویس خودتان است که باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • حجم آن نسبت به حجم درسنامه‌های اصلی بسیار کم‌تر باشد.
 • فرمول‌های هر فصل را جدا نوشته باشید.
 • دارای تست مارکدار باشد.

بهترین جزوه جمع‌بندی فیزیک کنکور باید دارای سه ویژگی فوق باشد که هرکدام براساس دلیل معینی تعین شده‌اند. دلیل حجم کم جزوه برای افزایش سرعت دوران جمع‌بندی است؛ برای جمع‌بندی یک قاعده بسیار مهم است و به این صورت است که مبحثی که برای اولین بار مطالعه آن یک ساعت طول کشیده باید در دوران جمع‌بندی اول در نیم ساعت الی 45 دقیقه و در جمع‌بندی دوم در 20 الی 30 دقیقه آن را سریعا مرور کنید.

دلیل تفکیک فرمول‌های فصل هم برای جلوگیری از فراموشی است؛ تعداد فرمول‌های فیزیک معمولا زیاد است و احتمال فراموشی آن بیشتر از احتمال سایر مباحث و مفاهیم است. زمانی که شما تمام فرمول‌های فیزیک را جداگانه نوشته باشید کارتان در جمع‌بندی فرمول‌های فیزیک کنکور راحت‌تر است و هر زمان بخواهید به سادگی می‌توانید آنها را مرور کنید.

اما تست مارکدار چیست؟ تست‌های که زمان مطالعه فیزیک در حل آنها مشکل داشتید یا تست‌هایی که درست حل کردید اما نکات جالبی داشتند باید مارکدار یا علامت گذاری شوند و در دوران جمع‌بندی باید مجددا آنها را حل کنید که در یک بخش جداگانه مفصل درباره آن هم صحبت خواهیم کرد. اما یک موضوع مهم؛ اگر تا کنکور زمان کمی دارید و به دنبال انتخاب مهمترین مباحث این درس هستید، توصیه می‌کنم حتما مقاله فصل‌های پرتست فیزیک کنکور را مطالعه کنید.

اما اگر چنین جزوه‌ای ندارید نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید از منابع موجود در بازار هم استفاده کنید اما توصیه می‌کنم همزمان با جمع‌بندی اول مجددا چنین جزوه‌ای را برای خودتان آماده کنید. بهترین منبع جمع‌بندی فیزیک کنکور که به شما پیشنهاد می‌دهم دو منبع زیر است:

 • کتاب فیزیک خط ویژه انتشارات گاج
 • کتاب جمع‌بندی فیزیک مهروماه

دو کتاب فوق از لحاظ حجم و جامع بودن مطالب از نظر من می‌توانند مفید باشند اما بحث منبع کاملا سلیقه‌ای است و درصورتی که مایل بودید می‌توانید کتاب‌های دیگری را انتخاب کنید. فقط دقت کنید که منبع انتخابی برای جمع‌بندی فیزیک دوازدهم و فیزیک پایه باید دارای دو ویژگی زیر باشد:

 • حجم کمی داشته باشد و مطالب زاید نداشته باشد.
 • به‌صورت جامع باشد نه به صورت پایه به پایه.

روش مطالعه فیزیک در دوران جمع‌بندی

چگونه فیزیک را برای کنکور جمع‌بندی کنیم

روش مطالعه در دوران جمع‌بندی فیزیک دهم تا دوازدهم هم بسیار مهم است. برای مطالعه فیزیک در دوران جمع‌بندی فیزیک، ساختار فصل به فصل را پیش بگیرید اما نه از فصل اول سال دهم. بهترین کاری می‌توانید انجام دهید، ابتدا مطالعه خود را از فصل اول فیزیک دهم شروع کنید، سپس به سراغ فصل یک و دو فیزیک دوازدهم بروید و زمانی که این سه فصل را به پایان رساندید می‌توانید از هر پایه و فصلی که دوست داشتید جمع‌بندی فیزیک را ارائه دهید. اما شاید برایتان سوال باشد که هدف از این ترتیب فصل‌ها چیست؟

در درس فیزیک میان فصل‌های این درس یک رابطه پیش‌نیاز و هم‌نیاز وجود دارد که عده زیادی آن را اصلا رعایت نمی‌کنند؛ تقریبا در تمامی فصل‌های فیزیک کنکور ما با مفهوم نیرو مواجه می‌شویم و لازم است بر مفهوم نیرو تسلط داشته باشیم؛ پس باید فصل دوم فیزیک دوازدهم را مطالعه کنید. خود فصل دوم فیزیک دوازدهم، با فصل اول این پایه یعنی حرکت شناسی در ارتباط است و باید روی آن هم تسلط داشته باشید. دلیل انتخاب این ترتیب دقیقا همین پیش‌نیازهاست تا دیگر در درک مطالب مشکل خاصی پیدا نکنید و به راحتی جمع‌بندی فیزیک یازدهم و دهم و دوازدهم را انجام دهید. راستی اگر هم قصد دارید روی روش مطالعه تسلط کامل را پیدا کنید توصیه می‌کنم مقاله چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم را از همین سایت مطالعه کنید.

چگونه برای جمع‌بندی فیزیک برنامه ریزی کنیم؟

اما برنامه‌ریزی برای جمع‌بندی فیزیک دوازدهم و پایه باید چگونه باشد؟ در این قسمت دو عامل به‌شدت حائز اهمیت است. عامل اول حجم درس و عامل دوم اهمیت درس در کنکور. کلا برای برنامه‌ریزی برای هر درسی باید دقیقا این دو عامل را رعایت کنید. می‌دانیم که فیزیک کنکور کلا 11 فصل است، از لحاظ حجم نسبت به سایر دروس اختصاصی به نسبت حجم کمتری دارد (البته عده زیادی ممکن است مخالف باشند اما صرفا نظر شخصی من است). با توجه به همین توضیحات پیشنهاد من برای برنامه‌ریزی فیزیک در دوران جمع‌بندی حدودا 4 جلسه دو ساعته در هفته است که می‌تواند وابسته به شرایط هر فرد تغیر کند.

اما به یاد داشته باشید درس فیزیک بیشتر از درسنامه، به تست نیاز دارد تا بتوانید تسلط لازم را کسب کنید. برای درس فیزیک هم همانند سایر دروس توصیه می‌کنم در طول هفته 1 جلسه را به مرور فیزیک کنکور اختصاص دهید و جلسه بعدی را به حل تست‌های مربوط به جلسه قبل اختصاص دهید. درضمن مجددا تاکید می‌کنم در این دوران هم مجدد تست مارکدار برای خودتان انتخاب کنید. اما شاید برایتان سوال باشد که اصول انتخاب تست مارکدار در دوران جمع‌بندی چگونه باشد؟

همانطور که اشاره شد در دوران جمع‌بندی شما باید هم از طریق درسنامه و هم از طریق تست، مرور فیزیک کنکور را انجام دهید و از طرفی زمان کمتری نسبت به سری قبل که همان مبحث را خوانده‌اید اختصاص دهید. در دوران مطالعه اولیه اگر شما 100 تست برای یک مبحث حل کرده باشید، باید از آن 100 تست بین 30 تا 40 تست مارکدار داشته باشید، در دوران جمع‌بندی اول از بین تست‌های مارکدار خود که حدودا 30 الی 40 تست بوده بتوانید این مقدار را به 10 تست مارکدار کاهش دهید. اگر همین روال را ادامه دهید در ماه پایانی کنکور شما برای هر فصل شاید حدودا 30 تست مارکدار خوب داشته باشید و با یکبار حل کردن مجدد آنها تسلط کامل را به‌دست بیارید. راستی از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مقالات جمع‌بندی دروس عمومی دسترسی داشته باشید:

نکات مهم بعد از اتمام جمع‌بندی فیزیک کنکور تجربی و ریاضی

روش جمع بندی فیزیک کنکور تجربی

تا الان تمامی کارهایی که باید برای جمع‌بندی فیزیک کنکور ریاضی و تجربی انجام می‌دادید بررسی کردیم و امیدوارم به خوبی از این نکات استفاده کنید؛ اما سوال اینجاست زمانی که جمع‌بندی سریع فیزیک کنکور را انجام دادیم باید چه‌کار کنیم؟ خب پاسخ این سوال مهمترین قسمت در روش جمع‌بندی حفظیات فیزیک کنکور و حلیات این درس است. زمانی که جمع‌بندی فیزیک تجربی نظام جدید و رشته ریاضی به پایان رسید قطعا شما نقاط ضعف خود را پیدا کرده‌اید و باید آنها را پوشش دهید. از طرفی باید دقیقا مانند یک رتبه برتر خود را از همین زمان برای افزایش سرعت تست زنی خود آماده کنید. از این مرحله باید حل آزمون جامع را شروع کنید و توصیه می‌کنم سراغ آزمون‌های خود کنکور نروید بلکه از آزمون‌های تالیفی جامع مانند آزمون‌های آزمایشی استفاده کنید.

منبع دیگری که من شخصا آن را توصیه می‌کنم استفاده از کتاب موج آزمون فیزیک برای جمع‌بندی فیزیک کنکور نظام جدید است. در این دوران حتما حتما روی سرعت تست زنی خود باید کار کنید و برای افزایش سرعت هم کافیست در تمام آزمون‌های جامعی که حل می‌کنید، حتما تست‌ها و آزمون را به‌صورت زماندار حل کنید. بعد از گذشت یک مدت کوتاه تاثیر این کار در افزایش سرعت تست زنی خود را می‌توانید مشاهده کنید. اما مهم‌تر از خود حل آزمون، تحلیل بعد از آن است. شما موظف هستید هر تست و  آزمونی که حل کردید به سراغ پاسخنامه آن بروید و تحلیل را انجام دهید. اگر هم تحلیل بلد نیستید نگران نباشید کافیست مقاله چگونه آزمون را تحلیل کنیم را مشاهده کنید که در 6 مرحله بهترین روش تحلیل را آموزش داده‌ام.

تعداد دفعات مرور فیزیک کنکور چه‌قدر باشد؟

پاسخ این سوال درباره تعداد دفعات مرور اصولی فیزیک کاملا سلیقه‌ای است و از حداقل یک بار مرور فیزیک کنکور می‌تواند شروع شود و تا حداکثر 4 بار می‌تواند تعداد منطقی باشد. البته این تعداد می‌تواند بیشتر هم باشد ولی دقت کنید مرور بیش از حد می‌تواند مضر هم باشد و مطالب از یادگیری مفهومی خارج شوند و مانند آن باشد که صرفا در حال حفظ کردن هستید. اما نکته‌ای که باز به آن اشاره می‌کنم تاثیر حل تست در جمع‌بندی اصولی فیزیک کنکور است و به هیچ وجه جمع‌بندی بدون جل تست را انجام ندهید زیرا بازدهی چندانی نخواهد داشت. به مدت زمان جمع‌بندی هم دقت داشته باشید که بیش از حد طول نکشد.

درضمن برای سایر دروس هم روش جمع‌بندی به‌صورت کامل در همین مقالات فوق‌العاده‌ای آماده شده است؛ برای دسترسی به هرکدام و استفاده از نکات و تکنیک‌های جمع‌بندی هر درس کافیست از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

در صورت عدم وجود تست مارکدار برای مرور اصولی فیزیک کنکور چه تستی حل کنیم؟

ممکن است اصلا تست مارکدار نداشته باشید و علاقه‌ای هم به مارکدار کردن تست‌ها نداشته باشید؛ در این حالت با حجم زیادی از تست‌ها مواجه خواهید شد؛ اما نترسید با یک تکنیک ساده می‌توان این مشکل را حل کرد. کافیست در این زمان فقط و فقط تست‌های سراسری سال‌های قبل را حل کنید و به سراغ تست تالیفی نروید. درصورتی که تعداد تست‌های سراسری هم زیاد بود فقط تست‌های 5 سال اخیر را حل کنید. اما ممکن است یک سوال ذهنتان را درگیر کند که در بخش قبل گفتیم برای آزمون‌های پایانی به سراغ آزمون‌های سراسری نروید و اینجا گفتیم تست تالیفی نزنید…

دو موضوع فوق کاملا متفاوت هستند، در دورانی که مشغول جمع‌بندی هستید و به پایان نرسیده‌است صرفا فقط تست سراسری باید حل کنید و اما در دورانی که جمع‌بندی فیزیک کنکور نظام جدید به پایان رسید آن موقع فقط تست‌های تالیفی و ترجیحا تست آزمون‌های جامع مربوط به آزمون‌های آزمایشی را حل کنید. تقریبا یک هفته مانده به کنکور و زمانی که جمع‌بندی دروس کنکور را به پایان رساندید، حل آزمون‌های کامل سراسری مثلا آزمون سراسری 1400 رشته تجربی را برای تمامی دروس باهم حل کنید.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله روش جمع‌بندی فیزیک کنکور نظام جدید رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مقاله هم لذت برده باشید. با امتیاز دادن به این مقاله به شدت به ما در بخون دلگرمی خواهید داد پس این کار را فراموش نکنید. سوالاتی را که در رابطه با تکنیک جمع‌بندی فیزیک کنکور رتبه‌های برتر دارید کافیست از طریق نظرات بپرسید و سریعا پاسخ سوال خود را دریافت کنید. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر مباحث مربوط به کنکور دسترسی رایگان و سریع داشته باشید:

سوالات متداول روش جمع‌بندی فیزیک رتبه‌های برتر

 • ️ برای جمع بندی اصولی درس فیزیک باید چیکار کنیم؟
  تنها کاری که باید انجام دهید وارد مقاله شوید و روش جمع‌بندی اصولی درس فیزیک مطلع شوید.
 • آیا در این مقاله بهترین منابع جمع‌بندی فیزیک کنکور هم بررسی شده است؟
  بله؛ سه منبع پرطرفدار جمع‌بندی فیزیک کنکور را هم معرفی کرده ایم.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغ کلاس کنکور  کلیک کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا