بررسی موشکافانه کنکور فرهنگیان

در سال 1402، سازمان سنجش و آموزش و پرورش با یک خبر جنجالی باعث ایجاد تعجب داوطلبان کنکور شدند؛ آن خبر چیزی نبود جز برگزاری کنکور فرهنگیان به‌صورت مجزا از سایر کنکورها؛ یعنی داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته فرهنگیان هستند دیگر نمی‌توانند مستقیم از طریق کنکور سراسری رشته خود وارد فرهنگیان شوند و باید از طریق شرکت در کنکور فرهنگیان این کار را انجام دهند. من شایان مامندی هستم، مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و امروز به شما قول می‌دهم به تمام ابهاماتی که درباره کنکور رشته فرهنگیان دارید از این مقاله در سایت بخون پاسخ دهم. تا پایان با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوال یا ابهامی شدید از طریق نظرات مطرح کنید.

کنکور اختصاصی فرهنگیان چگونه است؟

جدا شدن کنکور فرهنگیان

نکته اولی که در این بخش باید بدانید این است که کنکور فرهنگیان از کنکور سراسری جدا نشده است؛ حتی در شرایط قبولی فرهنگیان که در ادامه نیز بررسی خواهیم کرد متوجه می‌شوید که کنکور اصلی رشته شما هم برای قبولی فرهنگیان موثر است. اما در کل شما در زمان ثبت‌نام کنکور سراسری، ابتدا در کنکور اصلی خود ثبت‌نام خواهید کرد و سپس کنکور رشته فرهنگیان را نیز هنگام ثبت‌نام انتخاب خواهید کرد.

موضوع مهم» بدون شرکت در کنکور سراسری، در حال حاضر امکان ثبت‌نام در کنکور فرهنگیان وجود ندارد. یعنی شما ملزم به شرکت در کنکور یکی از رشته‌های دبیرستان هستید. در جلسه کنکور که برای سال 1403 در اردیبهشت برگزار خواهد شد، ابتدا به سوالات کنکور اصلی خود پاسخ خواهید داد و در صورتی که در کنکور فرهنگیان اقدام کرده باشید، در پایان دفترچه سوالات اختصاصی کنکور فرهنگیان در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

در ضمن توصیه می‌کنم سایر مطالب مربوط به فرهنگیان را نیز از طریق لینک‌های زیر بررسی کنید:

منابع کنکور فرهنگیان چیست؟

منابع کنکور فرهنگیان

اما برای کنکور فرهنگیان باید چه دروسی را بخوانیم؟ اولین چیزی که شاید به آن دقت نکرده باشید این است که باید دروس اصلی رشته خود را کامل مطالعه کنید؛ مثلا برای رشته تجربی اول از همه باید دروس ریاضی، تجربی، زیست و زمین را بخوانید. به‌صورت موازی نیز باید دروس اختصاصی کنکور فرهنگیان که در حال حاضر از سه درس زیر تشکیل شده را نیز مطالعه کنید:

  • هوش و استعداد معلمی
  • تعلیم و تربیت اسلامی
  • فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی

سه درس فوق جزو دروس اختصاصی کنکور تربیت معلم هستند و در قالب یک یا ممکن است دو دفترچه در اختیار شما قرار داده شوند.

ضرایب دروس اختصاصی کنکور تربیت معلم

ضرایب سه درس اصلی کنکور فرهنگیان در حال حاضر به‌صورت زیر درنظر گرفته شده است:

  • ضریب هوش و استعداد معلمی در کنکور فرهنگیان: 3 واحد
  • ضریب تعلیم و تربیت اسلامی در کنکور فرهنگیان: 2 واحد
  • ضریب فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در کنکور فرهنگیان: 2 واحد

زمان ثبت‌نام و برگزاری کنکور فرهنگیان

ثبت‌نام کنکور فرهنگیان هر سال ممکن است در بازه زمانی متفاوتی انجام شود؛ اما معمولا در بازه زمانی آذرماه و همزمان با ثبت‌نام کنکور سراسری خواهد بود. زمان ثبت‌نام کنکور فرهنگیان 1403 نیز در بازه زمانی 6 تا 11 آذر انجام می‌شود و البته این زمان ممکن است تمدید شود. همچنین کنکور فرهنگیان نیز همزمان با کنکور سراسری با این تفاوت که یک‌بار در سال است در بازه زمانی 6 و 7 اردیبهشت ماه 1403 برگزار خواهد شد.

نکته مهم این بخش هم درباره زمان برگزاری کنکور فرهنگیان است که یک بار در سال و در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

شرایط کنکور فرهنگیان برای دعوت به مصاحبه

مرحله اول ثبت‌نام فرهنگیان است، مرحله دوم شرکت در کنکور فرهنگیان؛ اما اصل موضوع مثل سال‌های قبل قبولی در مصاحبه فرهنگیان می‌باشد. حتی ممکن است فردی در کنکور تربیت معلم بتواند عملکرد خوبی داشته باشد اما در مصاحبه رد شود. در کل برای دعوت شدن به مصاحبه فرهنگیان باید تراز کسب شده در کنکور فرهنگیان حداقل 6000 (در حال حاضر) است. بعد از کسب این تراز باید منتظر باشید تا جهت شرکت در مصاحبه با شما تماس بگیرند. یادتان باشد برای قبولی در فرهنگیان بحث برنامه‌ریزی صحیح به شدت اهمیت دارد؛ اما نیازی به نگرانی نیست چون در سایت بخون صفر تا صد برنامه‌ریزی را کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم و برای دسترسی به هر کدام می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

شرایط قبولی فرهنگیان از سال 1403

چگونه فرهنگیان قبول شویم؟

4 قسمت در قبولی شما برای فرهنگیان به شدت مهم است و سهم هر کدام نیز کاملا مشخص است و به‌صورت زیر می‌باشد:

  • سهم معدل نهایی در قبولی فرهنگیان: 50 درصد
  • سهم مصاحبه: 25 درصد
  • سهم دروس اختصاصی کنکور فرهنگیان: 15 درصد
  • سهم دروس اختصاصی کنکور سراسری: 10 درصد

اگر به یاد داشته باشید در قسمت قبل نیز اشاره کردم که کنکور فرهنگیان کاملا از کنکور سراسری جدا نشده و برای قبولی، مطالعه دروس کنکور سراسری هر رشته نیز به میزان 10 درصد اهمیت دارد. پس حواستان به این موضوع باشد. ممکن است الان اعصابتان نیز بابت این موضوع بهم ریخته باشد ولی تنها نکته‌ای که می‌توانم بگویم این است که شرایط برای همه داوطلبان کنکور فرهنگیان به این صورت است و نیازی به ناراحتی و نگرانی ندارید.

نکته مهم این قسمت درباره معدل قبولی فرهنگیان است. 50 درصد سهم قبولی در فرهنگیان وابسته به معدل امتحان نهایی و نمرات نهایی کتبی خرداد ماه است؛ فارغ از این معدل، معدل سه پایه متوسطه دوم یعنی معدل کل نیز موثر است و برای رشته انسانی باید حداقل 15 و برای سایر رشته‌ها معدل قبولی فرهنگیان حداقل 14 می‌باشد.
شایان مامندیشایان مامندی

نکات مهم برای شرکت در کنکور فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی

ممکن است جزو آن دسته از افرادی باشید که فقط قصد قبولی در کنکور فرهنگیان را دارید و هیچ قصدی برای کنکور سایر رشته‌ها ندارید؛ در حال حاضر سازمان سنجش اعلام کرده است که شرکت در کنکور فرهنگیان بدون شرکت در کنکور سراسری امکان‌پذیر نیست و از طرفی دروس کنکور سراسری نیز در قبولی فرهنگیان تاثیر دارد.

نکته بعدی این است که انتخاب رشته فرهنگیان قبل از برگزاری کنکور فرهنگیان (حدودا در اواخر دی ماه انجام می‌شود) خواهد بود و طبق بندهای اعلام شده فردی که در فرهنگیان انتخاب رشته کند، امکان انتخاب رشته بعد از برگزاری کنکور تیر برای سایر رشته‌ها را ندارد. تمامی این موارد دارای ابهام هستند و در صورت اطلاعیه‌های جدید این صفحه را بروزرسانی خواهیم کرد.

در ضمن نتایج آزمون ویژه فرهنگیان قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری، اعلام خواهد شد. اگر داوطلبی در کنکور فرهنگیان قبول شود، می‌تواند در فرصتی که مشخص خواهد شد انصراف دهد تا حق انتخاب رشته در سایر کنکورها را داشته باشد.

ویدیو جزئیات مهم جدا شدن کنکور فرهنگیان و تربیت معلم

در ویدیو فوق نیز می‌توانید جزئیات مهم مربوط به فرهنگیان را به‌صورت خلاصه مشاهده کنید. دوستان خوبم به پایان مقاله کنکور فرهنگیان چگونه است رسیدیم و سعی کردم کلیه اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهم؛ درصورتی که سوال دیگری درباره این موضوع دارید حتما از بخش نظرات مطرح کنید تا سریعا پاسخ دهیم. برای دسترسی به سایر محتواهای سایت بخون توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

4/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا