دینی یوسفیان پور
مشاوره متوسطه اولنهم

معرفی رشته‌های انسانی

سلام به همراهان عزیز سایت بخون. هرچند که به دوران انتخاب رشته نزدیک‌تر خواهیم شد، پرسش‌ها درباره معرفی رشته‌ها هم افزایش خواهد یافت؛ یکی از بحث‌های داغ هم درباره معرفی رشته انسانی است و سوالاتی نظیر رشته‌های علوم انسانی چگونه هستند، رشته انسانی چیست، درس‌های رشته انسانی در دبیرستان و … پرسیده می‌شود و حتی عده زیادی به دنبال تحقیق درمورد رشته انسانی هستند. اگر موضوعات قبل دغدغه شما هم محسوب می‌شود و شما هم به دنبال معرفی رشته‌های انسانی هستید، تبریک می‌گویم؛ من نگین مکوک هستم و در این مقاله قول یک بررسی طوفانی درباره رشته ادبیات و علوم انسانی را تقدیم شما عزیزان خواهم کرد. تا انتها با من همراه باشید که قرار است اطلاعات خوبی دریافت کنید و در هربخش هم دچار سوالی شدید سریعا از بخش نظرات بپرسید تا پاسخ‌گو باشم.

صفر تا صد معرفی رشته انسانی

در ابتدا بهتر است که یک دید کلی نسبت به معرفی رشته انسانی داشته باشیم که اصلا رشته انسانی چیست؟ رشته انسانی یکی از رشته‌های 3 گانه متعلق به رشته‌های نظری است. رشته‌‎های نظری شامل سه رشته علوم انسانی، رشته ریاضی فیزیک و رشته علوم تجربی هستند. تا پایه نهم متوسطه اول، تمامی دانش‌آموزان یک نوع درس را مطالعه می‌کنند اما از پایه نهم به بعد موضوع اندکی متفاوت خواهد شد و دانش‌آموزان با انتخاب رشته نهم به دهم، از هم تفکیک شده و درس‌های متفاوتی را در رشته‌های متفاوت مطالعه خواهند کرد.

یکی از این رشته‌ها، رشته علوم انسانی است که اگر علاقه‌مند به وکیل شدن، قاضی شدن و … داشته باشید باید از طریق رشته ادبیات و علوم انسانی اقدام کنید. اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود و قبل از انتخاب رشته علوم انسانی باید تحقیق درباره رشته انسانی انجام دهید و با آشنایی با رشته انسانی بدانید که اصلا این رشته همان رشته‌ای است که به‌دنبال آن هستید؟ آیا می‌تواند شما را به آرزوهایتان برساند؟ آیا رشته انسانی سخت است یا آسان و از پس آن برخواهید آمد؟ اصلا رشته انسانی بهتر است یا رشته تجربی یا رشته ریاضی؟

اما نیازی به نگرانی هم نیست و امروز یک بررسی مفصل درباره این موضوعات خواهیم داشت؛ پس با دقت به این موارد توجه کنید و با من همراه باشید. درضمن در همین سایت برای شما یک مقاله فوق‌العاده دیگر درباره رشته ریاضی نوشته‌ایم که از طریق لینک مربوط به معرفی رشته ریاضی فیزیک توصیه می‌کنم حتما مطالعه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب رشته تحصیلی را داشته باشید.

شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی چیست؟

فرض کنیم در دوران انتخاب رشته هستید، برگه هدایت تحصیلی در دستان شماست و قصد دارید براساس علاقه و استعدادی که دارید وارد رشته انسانی شود؛ اما سوال اینجاست که شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی چیست؟ برای انتخاب رشته انسانی معدل باید چند باشد؟ برای انتخاب رشته انسانی نمره کدام دروس مهم است؟ اگر بخواهیم یک دسته‌بندی کلی داشته باشیم، عوامل موثر در انتخاب رشته انسانی را به‌صورت زیر می‌توانیم دسته‌بندی کنیم:

بارسا
  • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریورماه دانش‌آموز در دروس عربی، زبان، ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی در سه پایه هفتم، هشتم و نهم بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
  • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول، با ضریب 4 محاسبه می شود.
  • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود.
  • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 2 محاسبه می شود.
  • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته انسانی در پایه‌های تحصیلی هفتم، هشتم و نهم با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 378 باشد.

درضمن برای اطلاعات دقیق و کامل درباره شرایط ورود به سایر رشته‌ها مقاله تخصصی که توسط همکار باسواد خانم پریا حجازی بررسی شده است را از طریق لینک انتخاب رشته نهم به دهم به‌هیچ وجه از دست ندهید.

رشته انسانی چه درس‌هایی دارد؟

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، بعد از انتخاب رشته دانش‌آموزان تفکیک خواهند شد و درس‌های متفاوتی را در متوسطه دوم یاد خواهند گرفت. در این بخش به معرفی کامل دروس رشته انسانی خواهیم پرداخت. در ادامه به‌صورت پایه‌ای مشاهده خواهیم کرد که در هر پایه، رشته انسانی چه کتاب‌هایی دارد و دروس عمومی و تخصصی رشته انسانی در دبیرستان را تفکیک خواهیم کرد.

دروس رشته انسانی در پایه دهم

دروس عمومی دهم انسانیدروس تخصصی دهم انسانی
فارسیتاریخ ایران و جهان باستان
تفکر و سواد رسانه‌ایمنطق
نگارشجغرافیای ایران
کارگاه کارآفرینی و تولیدجامعه شناسی
هنرعلوم و فنون ادبی
زبان انگلیسیاقتصاد
عربیریاضی و آمار
دین و زندگی
آمادگی دفاعی

دروس پایه یازدهم رشته انسانی

دروس عمومیدروس تخصصی
فارسیعلوم و فنون ادبی
نگارشریاضی و آمار
دین و زندگیجغرافیا
عربی و زبان قرآنجامعه شناسی
زبان انگلیسیتاریخ
انسان و محیط زیستروانشناسی
فلسفه

دروس پایه دوازدهم رشته انسانی

دروس عمومیدروس تخصصی
فارسیعلوم و فنون ادبی
نگارشریاضی و آمار
دین و زندگیجغرافیا
عربی و زبان قرآنجامعه شناسی
زبان انگلیسیتاریخ
انسان و محیط زیستروانشناسی
فلسفه

خب در قالب جداول بالا کتاب‌های دهم انسانی، کتاب‌های یازدهم انسانی و کتاب‌های دوازدهم انسانی را مشاهده کردید اما الان ممکن است که برایتان سوال شود که برای رشته انسانی چه کتاب‌هایی مهم است؟ پاسخ این سوال کمی گسترده است اما اینجا صرفا از روی ضریب دروس در کنکور می‌توان گفت که ادبیات، عربی تخصصی و فلسفه و منطق ضریب بالایی دارند اما یادتان باشد در پاسخ به این سوال که در رشته انسانی چه درس‌هایی مهم است باید گفت که تمامی درس‌ها اهمیت خود را دارند اما صرفا از لحاظ عددی سه درس فوق از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

رشته انسانی برای چه افرادی مناسب است؟

اما سوال مهم دیگری که در معرفی رشته‌های انسانی باید بررسی کنیم، افراد مناسب رشته انسانی است و اینکه رشته انسانی مناسب چه افرادی است؟ نکته اول این است که رشته انسانی زمینه‌های شغلی گسترده‌ای دارد و ممکن است ما این رشته را فقط با حقوق یا قضاوت یا شغل معلمی بشناسیم اما اصلا به این صورت نیست و در رشته انسانی تعداد زیادی از رشته‌های دیگر هم وجود دارد؛

اما اگر فردی هستید که از به عملیات‌های محاسباتی که در رشته ریاضی فیزیک است علاقه ندارید و یا با رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هم نمی‌توانید ارتباط برقرار کنید، می‌توان گفت که رشته انسانی ممکن است همان رشته‌ای باشد که به‌دنبال آن هستید. حتی در مقطع دبیرستان هم رشته‌های انسانی، تعدادی از دروس دردسر ساز برای دانش‌آموزان مانند فیزیک و شیمی را ندارد و از این حیث افرادی که به این دروس علاقه ندارند خیالشان راحت است. اما از طرف دیگر دروس تخصصی این رشته هم به چشم می‌خورد که باید با آنها دست و پنجه نرم کنید؛ اما در کل نگران نباشید با اندکی تمرین و تلاش به سادگی می‌توانید با دروس این رشته ارتباط برقرار کنید.

نوشته های مشابه
دینی یوسفیان پور

نکته بعدی هم شانس قبولی در رشته انسانی است که نسبت به رشته تجربی بالاتر است. با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد شرکت کنندگان کنکور در رشته انسانی حدود یک سوم رشته تجربی است، شانس قبولی در انسانی بالاتر از رشته تجربی است و همین می‌تواند یک نکته مثبت برای داوطلبان این رشته باشد.

معرفی زیرشاخه‌های رشته انسانی

زیرشاخه‌های رشته انسانی یا همان زیرگروه‌های رشته انسانی برای کنکور و انتخاب رشته دانشگاهی به‌شدت حائز اهمیت است. در هر زیرگروه ضرایب دروس عمومی کنکور انسانی برابر و به ترتیب به‌‌صورت زیر است:

  • ادبیات: 4
  • عربی: 2
  • دین و زندگی: 3
  • زبان: 2

اما ضرایب دروس اختصاصی کنکور در رشته انسانی متفاوت است. در ادامه به بررسی تمامی زیر مجموعه‌های رشته انسانی خواهیم پرداخت و علاوه بر معرفی اینکه رشته انسانی چه شاخه‌هایی دارد، به بررسی ضریب هرکدام از دروس اختصاصی و ضریبی که دارند هم خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که در هر یک از زیرشاخه‌های رشته علوم انسانی ضرایب دروس اختصاصی را باید 3 برابر کنید و این یک قانون است. در تصویر زیر ضرایب دروس کنکور انسانی را می‌توانید مشاهده کنید. البته به یاد داشته باشید که شاخه‌های رشته انسانی در دبیرستان تفکیک نخواهد شد و زیرشاخه‌های رشته انسانی در دبیرستان فقط یکی است.

ضرایب دروس در کنکور انسانی

رشته‌های زیرگروه 1 رشته انسانی

زبان و ادبیات کردیمعارف اسلامیشیعه‌شناسیکارشناسی ارشد پیوسته علوم قضاییکارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
تبلیغات و ارتباطاتکارشناسی پیوسته معارف اسلامی و حقوقعلوم قرآن و حدیثمعارف اسلامی و اخلاقآموزش الهیات و معارف اسلامی
علوم قضاییمعارف اسلامی و ادیانآموزش زبان و ادبیات عربیفرهنگ و معارف اسلامیمعارف اسلامی و تاریخ
آموزش زبان و ادبیات فارسیفقه و حقوق اسلامی علوم تربیتیادیات و مذاهبفقه شافعی
معارف اسلامی و علوم قرآنیایران‌شناسیفقه و حقوق امامیمعارف اسلامی و کلامتاریخ تمدن ملل اسلامی
فقه و حقوق حنفیمعارف اسلامی و مدیریتتربیت مروج سیاسیفقه و حقوق شافعیکاردانی آموزش دینی و عربی
زبان و ادبیات ترکیفقه و حقوق مذاهب اسلامیکاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسیزبان و ادبیات عربیفقه و مبانی حقوق اسلامی
کاردانی امور تربیتیزبان و ادبیات فارسیفلسفهکاردانی امور دولتیمترجمی زبان عربی
فلسفه و حکمت اسلامیکاردانی تربیت مبلغ قرآن کریمفلسفه و عرفان اسلامیکاردانی تربیت معلم قرآن کریممطالعات امنیتی
فلسفه و کلام اسلامیکاردانی حقوق قضایی

داخل جدول فوق می‌توانید لیست رشته‌های زیرگروه یک در رشته انسانی را مشاهده کنید؛ در این زیرگروه از لحاظ عددی دروس پر اهمیت رشته انسانی در این زیر گروه را می‌توان به دروس ادبیات تخصصی، عربی و فلسفه نسبت داد.

رشته‌های زیرگروه 2 رشته انسانی

آموزش علوم اجتماعیروزنامه‌نگاریمردم‌شناسیامنیت اطلاعات
برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاونجامعه‌شناسیکاردانی آموزش مطالعات اجتماعیپژوهش‌گری امنیت
مددکاری اجتماعیامنیت نرمعلوم فنی امنیتزبان و ادبیات فارسی
حفاظت اطلاعاتضد تروریسم

در قالب جدول بالا هم می‌توانید رشته‌های زیرگروه دو رشته انسانی را مشاهده کنید. دروس رتبه ساز رشته علوم انسانی در زیرگروه دوم هم شامل ریاضی و جامعه‌شناسی می‌باشد.

رشته‌های زیرشاخه 3 رشته انسانی

اقتصادحسابداریمدیریت مالیمدیریت فرهنگی هنری
امنیت اقتصادیمدیریت کسب و کارهای کوچکفناوری اطلاعات و ارتباطاتمدیریت و بازرگانی دریایی
گردشگریمطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعاتمدیریت اطلاعات و ارتباطاتهتلداری
مدیریت امور بانکیکاردانی اشتغالمدیریت امور گمرکیکاردانی اقتصاد کار و بهره‌وری
مدیریت بازرگانیکاردانی امور بانکیمدیریت بیمهکاردانی امور فرهنگی
مدیریت بیمه اکوکاردانی امور مالی و مالیاتیمدیریت دولتیکاردانی بیمه
مدیریت صنعتیکاردانی جهانگردیکاردانی مدیریت صنعتیکاردانی حسابداری
کاردانی مدیریت گمرکیکاردانی روابط کارکاردانی هتلداریکاردانی مدیریت بازرگانی

لیست رشته‌های علوم انسانی در زیرگروه سوم هم در قالب جدول فوق برای شما قرار داده شده است. دروس رتبه ساز رشته انسانی هم در این زیرگروه هم شامل دروس ریاضی و اقتصاد است.

رشته‌های دانشگاهی انسانی در زیرگروه 4

آمارآموزش تاریخآموزش جغرافیا
باستان شناسیتاریختاریخ اسلام
جغرافیازبان‌شناسیعلوم انتظامی
کاردانی باستان‌شناسی

درقالب جدول بالا هم می‌توانید مشاهده کنید که در زیرشاخه 4 علوم انسانی چه رشته‌هایی دارد؛ اگر علاقه‌مند به یکی از رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی هستید باید بدانید که دروس مهم در این زیرگروه هم شامل دروس تاریخ و جغرافیا و روانشناسی است؛ باتوجه به اینکه رشته‌های کنکور انسانی در این زیرگروه بیشتر درباره تاریخ و جغرافیا هستند، این دروس از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

کمک به دانش آموزان

در زیرگروه 5، علوم انسانی چه رشته‌هایی دارد؟

آموزش ابتداییآموزش راهنمایی و مشاورهآموزش علوم ورزشیروانشناسی
آموزش کودکان استثناییعلم اطلاعات و دانش‌شناسی
علوم تربیتی علوم ورزشیمشاورهمطالعات خانواده
کاردانی آموزش و پرورش ابتداییکاردانی آموزش و پرورش کودکان استثناییکاردانی علوم ورزشیکاردانی مربی کودک

در جدول بالا هم لیست کامل رشته‌های علوم انسانی در زیرگروه 5 را می‌توانید مشاهده کنید. در این زیرگروه یکی از رشته‌های تاپ انسانی، یعنی رشته روانشناسی که به‌شدت هم پرطرفدار است وجود دارد. دروس مهم برای قبولی در رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه برای زیرگروه 5 هم شامل روانشناسی، ریاضی و جامعه‌شناسی است. خب دوستان خوبم تا اینجا تمام رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها را معرفی کردیم؛ در آینده نزدیک داخل همین سایت برای شما لیست رشته‌های انسانی با رتبه موردنیاز را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. از اینجا به بعد هم به بررسی این سوال تمام شغل‌های رشته انسانی خواهیم پرداخت. البته تمام شغل‌های رشته انسانی که به‌شدت گسترده است اما مهم‌ترین آنها را بررسی می‌کنیم.

رشته انسانی چه شغل‌هایی دارد؟

شغل های رشته انسانی

در بخش‌های قبلی یک اشاره اجمالی داشتیم که رشته انسانی برای چه افرادی مناسب است و در اینجا تیرخلاص را خواهیم زد. در حالت کلی شغل‌های رشته انسانی بیشتر شامل کارهای آموزشی و تدریس از جمله معلم شدن و فرهنگیان، کارهای مربوط به مراجع قضایی از جمله حقوق، وکالت و قضاوت و …، رشته‌های مدیریت که در این رشته‌ها مدیران متخصص تربیت خواهند شد، کارهای مربوط به اقتصاد و حسابداری و … خواهد شد. البته مجدد لازم به ذکر است که شغل‌های رشته انسانی بسیار وسیع است اما تعدادی از آنها را در این بخش معرفی کردیم.

یکی دیگر از شغل‌های پرطرفدار رشته انسانی هم روانشناسی است. به زبان عامیانه در این رشته، افرادی با مهارت تربیت خواهند شد که به مشکلات دیگران گوش خواهند داد و راه‌حل‌های مناسب توسط روانشناس برای بهبود روابط و زندگی فردی و اجتماعی به آنها ارائه خواهد شد. درصورتی که به این حرفه علاقه‌مند باشید، رشته روانشناسی جزو راحت‌ترین رشته دانشگاهی انسانی محسوب خواهد شد و این مورد درباره تمامی رشته‌ها صدق می‌کند.

معرفی تعدادی از رشته‌های تاپ انسانی در دانشگاه

معرفی رشته حقوق

رشته حقوق در واقع بیشتر به معنای تنطیم و شناخت قوانین است. زمینه شغلی اصلی رشته قوانین همان بحث وکالت است و به‌معنای دفاع از حق مظلومین در برابر ظالمین و حفظ قانون در جامعه است. رشته حقوق بسیار گسترده است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که روی تمام شاخه‌های این رشته مسلط است. از زیرشاخه‌های رشته حقوق می‌توان به حقوق خصوصی، حقوق جزا، حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی و … اشاره کرد که هرکدام به‌بررسی موضوعات مجزا و مفصل خواهد پرداخت.

معرفی رشته روانشناسی

در رشته راونشناسی افرادی متخصص تربیت خواهند شد که بیشتر به بررسی روابط انسان‌ها با یکدیگر و محیط اطراف می‌پردازند و با توجه به مشکلات ایجاد شده، راه‌حل‌های کاربردی برای زندگی بهتر و حل مشکلات به آنها ارائه می‌دهند. در رشته روانشناسی درواقع فرد متخصص بیشتر برروی مشکلات روحی و روانی افراد توجه دارد و با درک دقیق از موضوع یا مشکل ایجاد شده، بهترین راه‌حل ممکن برای حل آن را ارائه خواهد داد. درواقع بعد از رشته حقوق، روانشناسی می‌تواند جایگاه دوم را از لحاظ پرطرفدار بودن در میان رشته‌های علوم انسانی به‌خود اختصاص دهد.

معرفی رشته فرهنگیان

یکی از رشته‌های تاپ انسانی که در سال‌های اخیر هم توانسته است طرفداران زیادی را پیدا کند، رشته فرهنگیان است که به عبارت دیگر در نهایت فارغ‌التحصیلان این رشته به معلم تبدیل خواهند شد. از لحاظ امنیت شغلی، رشته فرهنگیان بالاترین امنیت را دارد زیرا بلافاصله بعد از قبولی در این رشته، دانشجویان استخدام خواهند شد و هم درحین تحصیلی از حقوق و مزایایی بهره‌مند می‌شوند و هم برای داوطلبان مرد، مزیت دیگری هم درنظر گرفته شده است و آن‌هم معافیت از خدمت سربازی است. بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته فرهنگیان، افراد باتوجه به نوع رشته‌ای که در آن فارغ‌التجصیل شده‌اند، در مدارس مشغول به کار خواهند شد.

خب دوستان خوبم این از معرفی رشته انسانی، در این مقاله به‌صورت کامل هم رشته علوم انسانی را معرفی کردیم، هم متوجه شدیم که علوم انسانی دارای چه رشته‌هایی است و شرایط ورود به رشته انسانی را هم به‌صورت کامل توضیح دادیم؛ امیدوارم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ هر نوع سوالی که ذهن شما را درگیر کرده می‌توانید از بخش نظرات بپرسید و هم‌چنین از طریق مشاوره متوسطه اول می‌توانید به سایر مطالب مربوط به خود به‌صورت کاملا رایگان دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول معرفی رشته‌های انسانی در دبیرستان و دانشگاه

رشته انسانی بهتر است یا تجربی؟
هردو رشته بسیار عالی هستند اما باتوجه به علاقه و استعداد خود باید انتخاب رشته انجام دهید که در این مقاله به‌راحتی می‌توانید برای انتخاب رشته تصمیم بگیرید.

آیا رشته انسانی سخت است؟
رشته انسانی هم مانند سایر رشته‌های آموزشی دروس مخصوص به خود را دارد و درصورتی که به‌صورت صحیح مطالعه کنید می‌توانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

4.2/5 - (12 امتیاز)

کمک به دانش آموز

نگین مکوک

سلام دوستان عزیز نگین مکوک هستم دانشجوی ژنتیک، مشاور و عضو نویسندگان بخون. خوشحالم در خدمت شما هستم و می توانم اطلاعاتم رو در اختیار شما عزیزان قرار بدم و در مسیر کنکور با اطلاعات مشاوره ای خودم شما دوستان رو راهنمایی کنم.
34 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
بهزاد شابویی
22 دی 1400 16:49

با سلام و خسته نباشید
بنده بهزاد شابویی هستم دانش اموز دبیرستانی
کلاس دهم با رشته انسانی در ارومیه دمدرسه شهید محمد منتظری
من سوالم اینه که الان من کلاس دهم هستم و
درس ریاضی و زبان کمی ضعیفم و میل به شغل معلمی /
پلیسی / و بازیکنی دارم
ایا میتوانم موفق به یکی از شغل های مورد علاقم برسم

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  بهزاد شابویی
23 دی 1400 11:14

سلام دوست خوبم امیدوارم حالتون خوب باشه. باتوجه به توضیحاتی که دادید اگه کمی روی نقاط ضعف خودتون کار کنید به راحتی می‌تونید نتیجه مطلوبی بگیرید. برای درس زبان هم توصیه می‌کنم حتما مقاله مباحث مهم زبان در کنکور رو مطالعه کنید که به شدت کمک می‌کنه.

محمد
23 دی 1400 15:44

سلام خسته نباشید من کلاس دهم هستم رشته انسانی چطور به درس های علوم و فنون ،ریاضی،و جامعه‌شناسی مسلط بشم؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  محمد
25 دی 1400 13:15

سلام دوست خوبم به زودی در قالب مقاله عالی روش مطالعه دروس رو هم براتون قرار می‌دیم.

امین
24 دی 1400 11:51

سلام عالی بود .. من به رشته ی انسانی علاقه ی زیادی دارم اما استرس خیلی دارم اونم اینکه من ممکنه رشته ی انسانی نیارم .ممکنه اصلا سال دهم ، یازده و دوازده قبول نشم یا اگه قبول شدم نکنه وکیل نشم یا اگه وکیل شدم وکیل بدی نشم اما من تلاشم رو ادامه میدم هرچه خدا خواست….. و اینکه سایت خیلی خیلی خوبی داشتید ..

موفق باشی.

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  امین
25 دی 1400 13:19

سلام امین عزیز. ممنونم بابت نظرتون باعث افتخار ماست. استرس و ترس قبل از شروع هرکاری وجود داره و به سراغ ما میاد اما یادت باشه دو تا مورد مطرح می‌شه اینجا؛ مورد اول، ترس بهت غلبه کنه و دنبال علاقه خودت نری و همیشه حسرت بخوری و مورد دوم هم اینه که خودت به ترست غلبه کنی. وکیل‌های فوق‌العاده ای که الان وجود دارن هیچ‌کدوم از بدو تولدشون وکالت بلد نبودن و حتی در اوایل هم ممکنه وکیل‌های افتضاحی بوده باشن، اما به مرور تونستن به جایگاه الانشون برسن. از تلاش دست برندار و برای هدفت با جون و دل بجنگ.

Yahya
26 دی 1400 19:18

سلام این درسته که میگن دانشگاه علاوه بر رشته انگلیسی در کنارش باید زبان آلمانی یا فرانسوی هم بخونیم؟و این هزینه هم داره

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  Yahya
26 دی 1400 19:30

سلام دوست خوبم. ما چندین رشته برای زبان‌های مختلف داریم و در رشته‌های زبان تعدادی از واحدها مربوط به سایر زبان‌ها مثل فرانسه‌ست. درصورتی که دانشگاه دولتی قبول بشید نیازی به پرداخت هزینه نیست.

ابوالفضل سلمانی
14 بهمن 1400 10:24

با سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من کلاس نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم من به انسانی و خواندن حقوق علاقه بسیاری دارم در سه پایه 7و8و9 عربی و اجتماعی و ادبیات نمراتش خوب بودن فقط امسال عربی ضعیف شد اونم با تمرین قوی میشم .

بنده سوالم اینکه اگر به رشته انسانی و حقوق برویم درسته که میگن یک کتاب بزرگ و با صفحه ها بسیار زیاد میدن در مورد اصل و اینا که حفظ کردن آن خیلی خیلی سخت است. ایا درسته ؟!

و این هم بگویم که من نمراتم تو رشنه تجربی هم خوبه علومم خوبه ولی ریاضیم خیلی ضعیفه چکار کنم ؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  ابوالفضل سلمانی
15 بهمن 1400 10:33

سلام دوست خوبم؛ بعد از فارغ التحصیلی در رشته حقوق شما با یک آزمون به اسم آزمون وکالت روبرو می‌شید و برای کسب پروانه باید در اون آزمون موفق بشید، منابع آزمون وکالت هم شامل یک‌سری دروس هستند و در هرشاخه از وکالت هم متفاوت هستند،برای قبولی در آزمون وکالت باید روی منابع تسلط کامل داشته باشید. درمورد سوال دومتون درباره رشته تجربی هم یادتون باشه هیچ کسی از بدو تولدش ریاضی یا درس دیگه‌ای بلد نیست و با تمرین اون تسلط به‌دست میاد، پس شما هم اگه قصد داشته باشید در درسی قوی بشید قاعدتا با تمرین می‌تونید این کار رو انجام بدید.

سینا
14 بهمن 1400 21:04

سلام خسته نباشید من کلاس دهم رشته نقشه کشی هستم آیا سال بعد یازدهم میتونم تغییر رشته بدم برم انسانی؟؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  سینا
15 بهمن 1400 10:28

سلام وقتتون بخیر، بله با شرکت در آزمون تغیر رشته می‌تونید این کار رو انجام بدید.

امیر
16 بهمن 1400 15:16

سلام وقتتون بخیر و ممنون از توضیحاتتون.
من سال دهم شاخه فنی حرفه ای هستم و سال قبل تو برگه هدایت تحصیلیم هر سه شاخه نظری هاشور خورده بودن و من نتونستم تو رشته انسانی ثبت نام کنم.حالا با توجه به هاشور خوردن رشته انسانی تو برگه هدایت تحصیلیم ایا من امسال میتونم با شرکت تو ازمون تغییر رشته و قبولی در اون برای سال یازدهم تو رشته انسانی ثبت نام کنم؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  امیر
17 بهمن 1400 10:53

سلام امیر عزیز. شما باید به آموزش و پرورش مراجعه کنید؛ درصورتی که آزمون تغیر رشته برگزار بشه و ظرفیت موجود باشه (که احتمال زیاد هست) می‌تونید برای تغیر رشته اقدام کنید. در بدترین حالت اگه این مورد هم عملی نشد، می‌تونید تا پایه دوازدهم در رشته فنی تحصیل کنید و برای کنکور، در رشته انسانی شرکت کنید.

امیر
پاسخ به  شایان مامندی
17 بهمن 1400 14:36

اها مرسی از توضیحاتتون.
و اینکه میتونم تا سال دوازدهم تو رشته فنی تحصیل کنم و با یادگیری و تمرین ریاضیات رشته ریاضی فیزیک بعد از اخذ دیپلم فنی تو دانشگاه ازاد تهران مرکزی یا تبریز برای رشته مهندسی برق ثبت نام کنم؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  امیر
20 بهمن 1400 19:23

اگه منظورتون شرکت در کنکور رشته ریاضیه، بله قطعا می‌تونید.

نگین
9 اسفند 1400 22:10

سلام خسته نباسید ممنون از مطالب عالیتون
من امسال انتخاب رشته دارم ودقیق نمیدونم چیکار کنم من به وکالت علاقه بسیاری دارم اماتو حفظیجات انچنان خوب نیستم .من علوم و ریاضیم خیلی خوبه اما به ریاضی و پزشکی علاقه ندارم الان دقیقا نمیدونم چه کنم ؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  نگین
10 اسفند 1400 09:36

سلام دوست خوبم. طبق توضیحاتی که گفتیم باید دو پارامتر علاقه و استعداد همزمان براتون مهم باشه. اینکه دروس رشته انسانی حفظی هستن، یک دیدگاه اشتباهه چون بیشتر حالت مفهومی دارن.

narges
11 اسفند 1400 00:45

سلام
من نهم هستم و سوالم این بود اگه تا دوازدهم در رشته انسانی ادامه تحصیل بدم باید حتما دانشگاشو برم تا بتونم جایی دست به کار شوم

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  narges
11 اسفند 1400 11:12

سلام دوست خوبم. اگر منظورتون استخدامی مرتبط با رشته تحصیلیه باید مدرک دانشگاهی داشته باشید.

غزاله
19 فروردین 1401 16:16

سلام من امسال انتخاب رشته دارم و میخوام رشته انسانی رو انتخاب کنم ولی تو درس هایی مثل ریاضی و زبان و فارسی کمی ضعیف تر هستم میتونم تو این رشته موفق بشم؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  غزاله
19 فروردین 1401 16:27

قطعا می‌تونید. ببینید اگه الان تو این دروس ضعیف هستید شاید آنطور که باید روشون وقت نزاشتید، نگران نباشید وقت بیشتری بزارید، ضعف‌هاتون رو پیدا کنید و پوشش بدید، مطمئنا حل می‌شه.

Erf
27 فروردین 1401 17:34

سلام یک سوالی داشتم خدمت تون من خیلی علاقه مند به فلسفه هستم اما تا جایی که دیدم همش اسلام و فقه و… که اصلا دوستشون ندارم. این خیلی برام مهمه اگر برم انسانی_فلسفه باید کلی از اسلام و تاریخ اسلام بخونم؟

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  Erf
28 فروردین 1401 17:01

سلام دوست خوبم. این دروسی که گفتید تو رشته‌های دانشگاهی معمولا جزو دروس عمومی محسوب می‌شن (البته برای یک سری رشته‌ها دروس تخصصی هستن) و باید پاس بشن.

Erf
پاسخ به  شایان مامندی
28 فروردین 1401 17:13

یعنی می فرمایید همش این نیست(فقه و اسلام)

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  Erf
28 فروردین 1401 23:23

قطعا نه شما؛ اگه داخل اینترنت سرچ کنید “چارت دروس کارشناسی رشته فلسفه” می‌تونید که دروس اصلی این رشته در دانشگاه و مقطع کارشناسی رو مشاهده کنید که شامل دروس “منطق جدید و قدیم – علم کلام – فلسفه اخلاق در تفکر اسلام و غرب – متون فلسفی به زبان خارجی و …” است.

هدی
27 فروردین 1401 21:22

عالی بود دستتون درد نکنه

هدی
27 فروردین 1401 21:22

عالی بود دستتون با برکت

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  هدی
28 فروردین 1401 16:59

ممنونم از شما. باعث افتخاره.

Nasrin
9 اردیبهشت 1401 18:55

سلام مطالبتون عالی بود ولی من یکم گیج شدم من امسال انتخاب رشته دارم نمره های زبان و ادبیات و اجتماعیم هم خوبه فقط عربی یکم ضعیف هستش ولی الان سوال من اینه که نمره های مربوط به این درس ها توی کارنامه باید حداقل چند باشه تا بتونم به رشته ی انسانی برم؟؟

Nasrin
9 اردیبهشت 1401 18:58

سلام مطالبتون عالی بود ولی من الان یکم گیج شدم من امسال انتخاب رشته دارم ولی یه سوال دارم اینکه من باید نمره های مربوط به درس های زبان.ادبیات.عربی و اجتماعیم داخل کارنامه چند باشه تا بتونم به رشته ی انسانی برم؟؟!

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  Nasrin
10 اردیبهشت 1401 18:25

ممنونم از نظرتون دوست خوبم. اما برای انتخاب رشته نمره مهم نیست بلکه میانگین نمره طبقی دستوری که داخل مقاله نوشته شده اهمیت داره و باید نمراتتون به حد نصاب برسه.

mahi
21 اردیبهشت 1401 15:17

سلام میشه از طریق انسانی به تربیتدبدنی هم رفت چطور؟!

شایان مامندی
مدیر سایت
پاسخ به  mahi
22 اردیبهشت 1401 11:08

سلام دوست خوبم. بله؛ زمان انتخاب رشته می‌تونید تربیت بدنی رو درصورت دارا بودن رتبه و شرایط مطلوب انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا