معرفی رشته‌های انسانی

سلام به همراهان عزیز سایت بخون. هرچند که به دوران انتخاب رشته نزدیک‌تر خواهیم شد، پرسش‌ها درباره معرفی رشته‌ها هم افزایش خواهد یافت؛ یکی از بحث‌های داغ هم درباره معرفی رشته انسانی است و سوالاتی نظیر رشته‌های علوم انسانی چگونه هستند، رشته انسانی چیست، درس‌های رشته انسانی در دبیرستان و … پرسیده می‌شود و حتی عده زیادی به دنبال تحقیق درمورد رشته انسانی هستند. اگر موضوعات قبل دغدغه شما هم محسوب می‌شود و شما هم به دنبال معرفی رشته‌های انسانی هستید، تبریک می‌گویم؛ من نگین مکوک هستم و در این مقاله قول یک بررسی طوفانی درباره رشته ادبیات و علوم انسانی را تقدیم شما عزیزان خواهم کرد. تا انتها با من همراه باشید که قرار است اطلاعات خوبی دریافت کنید و در هربخش هم دچار سوالی شدید سریعا از بخش نظرات بپرسید تا پاسخ‌گو باشم.

صفر تا صد معرفی رشته انسانی

در ابتدا بهتر است که یک دید کلی نسبت به معرفی رشته انسانی داشته باشیم که اصلا رشته انسانی چیست؟ رشته انسانی یکی از رشته‌های 3 گانه متعلق به رشته‌های نظری است. رشته‌‎های نظری شامل سه رشته علوم انسانی، رشته ریاضی فیزیک و رشته علوم تجربی هستند. تا پایه نهم متوسطه اول، تمامی دانش‌آموزان یک نوع درس را مطالعه می‌کنند اما از پایه نهم به بعد موضوع اندکی متفاوت خواهد شد و دانش‌آموزان با انتخاب رشته نهم به دهم، از هم تفکیک شده و درس‌های متفاوتی را در رشته‌های متفاوت مطالعه خواهند کرد.

یکی از این رشته‌ها، رشته علوم انسانی است که اگر علاقه‌مند به وکیل شدن، قاضی شدن و … داشته باشید باید از طریق رشته ادبیات و علوم انسانی اقدام کنید. اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود و قبل از انتخاب رشته علوم انسانی باید تحقیق درباره رشته انسانی انجام دهید و با آشنایی با رشته انسانی بدانید که اصلا این رشته همان رشته‌ای است که به‌دنبال آن هستید؟ آیا می‌تواند شما را به آرزوهایتان برساند؟ آیا رشته انسانی سخت است یا آسان و از پس آن برخواهید آمد؟ اصلا رشته انسانی بهتر است یا رشته تجربی یا رشته ریاضی؟

اما نیازی به نگرانی هم نیست و امروز یک بررسی مفصل درباره این موضوعات خواهیم داشت؛ پس با دقت به این موارد توجه کنید و با من همراه باشید. درضمن در همین سایت برای شما یک مقاله فوق‌العاده دیگر درباره رشته ریاضی نوشته‌ایم که از طریق لینک مربوط به معرفی رشته ریاضی فیزیک توصیه می‌کنم حتما مطالعه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب رشته تحصیلی را داشته باشید.

شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی چیست؟

فرض کنیم در دوران انتخاب رشته هستید، برگه هدایت تحصیلی در دستان شماست و قصد دارید براساس علاقه و استعدادی که دارید وارد رشته انسانی شود؛ اما سوال اینجاست که شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی چیست؟ برای انتخاب رشته انسانی معدل باید چند باشد؟ برای انتخاب رشته انسانی نمره کدام دروس مهم است؟ اگر بخواهیم یک دسته‌بندی کلی داشته باشیم، عوامل موثر در انتخاب رشته انسانی را به‌صورت زیر می‌توانیم دسته‌بندی کنیم:

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریورماه دانش‌آموز در دروس عربی، زبان، ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی در سه پایه هفتم، هشتم و نهم بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
  • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول، با ضریب 4 محاسبه می شود.
  • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود.
  • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 2 محاسبه می شود.
  • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته انسانی در پایه‌های تحصیلی هفتم، هشتم و نهم با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 378 باشد.

درضمن برای اطلاعات دقیق و کامل درباره شرایط ورود به سایر رشته‌ها مقاله تخصصی که توسط همکار باسواد خانم پریا حجازی بررسی شده است را از طریق لینک انتخاب رشته نهم به دهم به‌هیچ وجه از دست ندهید.

رشته انسانی چه درس‌هایی دارد؟

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، بعد از انتخاب رشته دانش‌آموزان تفکیک خواهند شد و درس‌های متفاوتی را در متوسطه دوم یاد خواهند گرفت. در این بخش به معرفی کامل دروس رشته انسانی خواهیم پرداخت. در ادامه به‌صورت پایه‌ای مشاهده خواهیم کرد که در هر پایه، رشته انسانی چه کتاب‌هایی دارد و دروس عمومی و تخصصی رشته انسانی در دبیرستان را تفکیک خواهیم کرد.

دروس رشته انسانی در پایه دهم

دروس عمومی دهم انسانیدروس تخصصی دهم انسانی
فارسیتاریخ ایران و جهان باستان
تفکر و سواد رسانه‌ایمنطق
نگارشجغرافیای ایران
کارگاه کارآفرینی و تولیدجامعه شناسی
هنرعلوم و فنون ادبی
زبان انگلیسیاقتصاد
عربیریاضی و آمار
دین و زندگی
آمادگی دفاعی

دروس پایه یازدهم رشته انسانی

دروس عمومیدروس تخصصی
فارسیعلوم و فنون ادبی
نگارشریاضی و آمار
دین و زندگیجغرافیا
عربی و زبان قرآنجامعه شناسی
زبان انگلیسیتاریخ
انسان و محیط زیستروانشناسی
فلسفه

دروس پایه دوازدهم رشته انسانی

دروس عمومیدروس تخصصی
فارسیعلوم و فنون ادبی
نگارشریاضی و آمار
دین و زندگیجغرافیا
عربی و زبان قرآنجامعه شناسی
زبان انگلیسیتاریخ
انسان و محیط زیستروانشناسی
فلسفه

خب در قالب جداول بالا کتاب‌های دهم انسانی، کتاب‌های یازدهم انسانی و کتاب‌های دوازدهم انسانی را مشاهده کردید اما الان ممکن است که برایتان سوال شود که برای رشته انسانی چه کتاب‌هایی مهم است؟ پاسخ این سوال کمی گسترده است اما اینجا صرفا از روی ضریب دروس در کنکور می‌توان گفت که ادبیات، عربی تخصصی و فلسفه و منطق ضریب بالایی دارند اما یادتان باشد در پاسخ به این سوال که در رشته انسانی چه درس‌هایی مهم است باید گفت که تمامی درس‌ها اهمیت خود را دارند اما صرفا از لحاظ عددی سه درس فوق از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

رشته انسانی برای چه افرادی مناسب است؟

اما سوال مهم دیگری که در معرفی رشته‌های انسانی باید بررسی کنیم، افراد مناسب رشته انسانی است و اینکه رشته انسانی مناسب چه افرادی است؟ نکته اول این است که رشته انسانی زمینه‌های شغلی گسترده‌ای دارد و ممکن است ما این رشته را فقط با حقوق یا قضاوت یا شغل معلمی بشناسیم اما اصلا به این صورت نیست و در رشته انسانی تعداد زیادی از رشته‌های دیگر هم وجود دارد؛

اما اگر فردی هستید که از به عملیات‌های محاسباتی که در رشته ریاضی فیزیک است علاقه ندارید و یا با رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هم نمی‌توانید ارتباط برقرار کنید، می‌توان گفت که رشته انسانی ممکن است همان رشته‌ای باشد که به‌دنبال آن هستید. حتی در مقطع دبیرستان هم رشته‌های انسانی، تعدادی از دروس دردسر ساز برای دانش‌آموزان مانند فیزیک و شیمی را ندارد و از این حیث افرادی که به این دروس علاقه ندارند خیالشان راحت است. اما از طرف دیگر دروس تخصصی این رشته هم به چشم می‌خورد که باید با آنها دست و پنجه نرم کنید؛ اما در کل نگران نباشید با اندکی تمرین و تلاش به سادگی می‌توانید با دروس این رشته ارتباط برقرار کنید.

نکته بعدی هم شانس قبولی در رشته انسانی است که نسبت به رشته تجربی بالاتر است. با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد شرکت کنندگان کنکور در رشته انسانی حدود یک سوم رشته تجربی است، شانس قبولی در انسانی بالاتر از رشته تجربی است و همین می‌تواند یک نکته مثبت برای داوطلبان این رشته باشد.

معرفی زیرشاخه‌های رشته انسانی

زیرشاخه‌های رشته انسانی یا همان زیرگروه‌های رشته انسانی برای کنکور و انتخاب رشته دانشگاهی به‌شدت حائز اهمیت است. در هر زیرگروه ضرایب دروس عمومی کنکور انسانی برابر و به ترتیب به‌‌صورت زیر است:

  • ادبیات: 4
  • عربی: 2
  • دین و زندگی: 3
  • زبان: 2

اما ضرایب دروس اختصاصی کنکور در رشته انسانی متفاوت است. در ادامه به بررسی تمامی زیر مجموعه‌های رشته انسانی خواهیم پرداخت و علاوه بر معرفی اینکه رشته انسانی چه شاخه‌هایی دارد، به بررسی ضریب هرکدام از دروس اختصاصی و ضریبی که دارند هم خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که در هر یک از زیرشاخه‌های رشته علوم انسانی ضرایب دروس اختصاصی را باید 3 برابر کنید و این یک قانون است. در تصویر زیر ضرایب دروس کنکور انسانی را می‌توانید مشاهده کنید. البته به یاد داشته باشید که شاخه‌های رشته انسانی در دبیرستان تفکیک نخواهد شد و زیرشاخه‌های رشته انسانی در دبیرستان فقط یکی است.

ضرایب دروس در کنکور انسانی

رشته‌های زیرگروه 1 رشته انسانی

زبان و ادبیات کردیمعارف اسلامیشیعه‌شناسیکارشناسی ارشد پیوسته علوم قضاییکارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
تبلیغات و ارتباطاتکارشناسی پیوسته معارف اسلامی و حقوقعلوم قرآن و حدیثمعارف اسلامی و اخلاقآموزش الهیات و معارف اسلامی
علوم قضاییمعارف اسلامی و ادیانآموزش زبان و ادبیات عربیفرهنگ و معارف اسلامیمعارف اسلامی و تاریخ
آموزش زبان و ادبیات فارسیفقه و حقوق اسلامی علوم تربیتیادیات و مذاهبفقه شافعی
معارف اسلامی و علوم قرآنیایران‌شناسیفقه و حقوق امامیمعارف اسلامی و کلامتاریخ تمدن ملل اسلامی
فقه و حقوق حنفیمعارف اسلامی و مدیریتتربیت مروج سیاسیفقه و حقوق شافعیکاردانی آموزش دینی و عربی
زبان و ادبیات ترکیفقه و حقوق مذاهب اسلامیکاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسیزبان و ادبیات عربیفقه و مبانی حقوق اسلامی
کاردانی امور تربیتیزبان و ادبیات فارسیفلسفهکاردانی امور دولتیمترجمی زبان عربی
فلسفه و حکمت اسلامیکاردانی تربیت مبلغ قرآن کریمفلسفه و عرفان اسلامیکاردانی تربیت معلم قرآن کریممطالعات امنیتی
فلسفه و کلام اسلامیکاردانی حقوق قضایی

داخل جدول فوق می‌توانید لیست رشته‌های زیرگروه یک در رشته انسانی را مشاهده کنید؛ در این زیرگروه از لحاظ عددی دروس پر اهمیت رشته انسانی در این زیر گروه را می‌توان به دروس ادبیات تخصصی، عربی و فلسفه نسبت داد.

رشته‌های زیرگروه 2 رشته انسانی

آموزش علوم اجتماعیروزنامه‌نگاریمردم‌شناسیامنیت اطلاعات
برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاونجامعه‌شناسیکاردانی آموزش مطالعات اجتماعیپژوهش‌گری امنیت
مددکاری اجتماعیامنیت نرمعلوم فنی امنیتزبان و ادبیات فارسی
حفاظت اطلاعاتضد تروریسم

در قالب جدول بالا هم می‌توانید رشته‌های زیرگروه دو رشته انسانی را مشاهده کنید. دروس رتبه ساز رشته علوم انسانی در زیرگروه دوم هم شامل ریاضی و جامعه‌شناسی می‌باشد.

رشته‌های زیرشاخه 3 رشته انسانی

اقتصادحسابداریمدیریت مالیمدیریت فرهنگی هنری
امنیت اقتصادیمدیریت کسب و کارهای کوچکفناوری اطلاعات و ارتباطاتمدیریت و بازرگانی دریایی
گردشگریمطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعاتمدیریت اطلاعات و ارتباطاتهتلداری
مدیریت امور بانکیکاردانی اشتغالمدیریت امور گمرکیکاردانی اقتصاد کار و بهره‌وری
مدیریت بازرگانیکاردانی امور بانکیمدیریت بیمهکاردانی امور فرهنگی
مدیریت بیمه اکوکاردانی امور مالی و مالیاتیمدیریت دولتیکاردانی بیمه
مدیریت صنعتیکاردانی جهانگردیکاردانی مدیریت صنعتیکاردانی حسابداری
کاردانی مدیریت گمرکیکاردانی روابط کارکاردانی هتلداریکاردانی مدیریت بازرگانی

لیست رشته‌های علوم انسانی در زیرگروه سوم هم در قالب جدول فوق برای شما قرار داده شده است. دروس رتبه ساز رشته انسانی هم در این زیرگروه هم شامل دروس ریاضی و اقتصاد است.

رشته‌های دانشگاهی انسانی در زیرگروه 4

آمارآموزش تاریخآموزش جغرافیا
باستان شناسیتاریختاریخ اسلام
جغرافیازبان‌شناسیعلوم انتظامی
کاردانی باستان‌شناسی

درقالب جدول بالا هم می‌توانید مشاهده کنید که در زیرشاخه 4 علوم انسانی چه رشته‌هایی دارد؛ اگر علاقه‌مند به یکی از رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی هستید باید بدانید که دروس مهم در این زیرگروه هم شامل دروس تاریخ و جغرافیا و روانشناسی است؛ باتوجه به اینکه رشته‌های کنکور انسانی در این زیرگروه بیشتر درباره تاریخ و جغرافیا هستند، این دروس از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

در زیرگروه 5، علوم انسانی چه رشته‌هایی دارد؟

آموزش ابتداییآموزش راهنمایی و مشاورهآموزش علوم ورزشیروانشناسی
آموزش کودکان استثناییعلم اطلاعات و دانش‌شناسی
علوم تربیتی علوم ورزشیمشاورهمطالعات خانواده
کاردانی آموزش و پرورش ابتداییکاردانی آموزش و پرورش کودکان استثناییکاردانی علوم ورزشیکاردانی مربی کودک

در جدول بالا هم لیست کامل رشته‌های علوم انسانی در زیرگروه 5 را می‌توانید مشاهده کنید. در این زیرگروه یکی از رشته‌های تاپ انسانی، یعنی رشته روانشناسی که به‌شدت هم پرطرفدار است وجود دارد. دروس مهم برای قبولی در رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه برای زیرگروه 5 هم شامل روانشناسی، ریاضی و جامعه‌شناسی است. خب دوستان خوبم تا اینجا تمام رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها را معرفی کردیم؛ در آینده نزدیک داخل همین سایت برای شما لیست رشته‌های انسانی با رتبه موردنیاز را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. از اینجا به بعد هم به بررسی این سوال تمام شغل‌های رشته انسانی خواهیم پرداخت. البته تمام شغل‌های رشته انسانی که به‌شدت گسترده است اما مهم‌ترین آنها را بررسی می‌کنیم.

رشته انسانی چه شغل‌هایی دارد؟

شغل های رشته انسانی

در بخش‌های قبلی یک اشاره اجمالی داشتیم که رشته انسانی برای چه افرادی مناسب است و در اینجا تیرخلاص را خواهیم زد. در حالت کلی شغل‌های رشته انسانی بیشتر شامل کارهای آموزشی و تدریس از جمله معلم شدن و فرهنگیان، کارهای مربوط به مراجع قضایی از جمله حقوق، وکالت و قضاوت و …، رشته‌های مدیریت که در این رشته‌ها مدیران متخصص تربیت خواهند شد، کارهای مربوط به اقتصاد و حسابداری و … خواهد شد. البته مجدد لازم به ذکر است که شغل‌های رشته انسانی بسیار وسیع است اما تعدادی از آنها را در این بخش معرفی کردیم.

یکی دیگر از شغل‌های پرطرفدار رشته انسانی هم روانشناسی است. به زبان عامیانه در این رشته، افرادی با مهارت تربیت خواهند شد که به مشکلات دیگران گوش خواهند داد و راه‌حل‌های مناسب توسط روانشناس برای بهبود روابط و زندگی فردی و اجتماعی به آنها ارائه خواهد شد. درصورتی که به این حرفه علاقه‌مند باشید، رشته روانشناسی جزو راحت‌ترین رشته دانشگاهی انسانی محسوب خواهد شد و این مورد درباره تمامی رشته‌ها صدق می‌کند.

معرفی تعدادی از رشته‌های تاپ انسانی در دانشگاه

معرفی رشته حقوق

رشته حقوق در واقع بیشتر به معنای تنطیم و شناخت قوانین است. زمینه شغلی اصلی رشته قوانین همان بحث وکالت است و به‌معنای دفاع از حق مظلومین در برابر ظالمین و حفظ قانون در جامعه است. رشته حقوق بسیار گسترده است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که روی تمام شاخه‌های این رشته مسلط است. از زیرشاخه‌های رشته حقوق می‌توان به حقوق خصوصی، حقوق جزا، حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی و … اشاره کرد که هرکدام به‌بررسی موضوعات مجزا و مفصل خواهد پرداخت.

معرفی رشته روانشناسی

در رشته راونشناسی افرادی متخصص تربیت خواهند شد که بیشتر به بررسی روابط انسان‌ها با یکدیگر و محیط اطراف می‌پردازند و با توجه به مشکلات ایجاد شده، راه‌حل‌های کاربردی برای زندگی بهتر و حل مشکلات به آنها ارائه می‌دهند. در رشته روانشناسی درواقع فرد متخصص بیشتر برروی مشکلات روحی و روانی افراد توجه دارد و با درک دقیق از موضوع یا مشکل ایجاد شده، بهترین راه‌حل ممکن برای حل آن را ارائه خواهد داد. درواقع بعد از رشته حقوق، روانشناسی می‌تواند جایگاه دوم را از لحاظ پرطرفدار بودن در میان رشته‌های علوم انسانی به‌خود اختصاص دهد.

معرفی رشته فرهنگیان

یکی از رشته‌های تاپ انسانی که در سال‌های اخیر هم توانسته است طرفداران زیادی را پیدا کند، رشته فرهنگیان است که به عبارت دیگر در نهایت فارغ‌التحصیلان این رشته به معلم تبدیل خواهند شد. از لحاظ امنیت شغلی، رشته فرهنگیان بالاترین امنیت را دارد زیرا بلافاصله بعد از قبولی در این رشته، دانشجویان استخدام خواهند شد و هم درحین تحصیلی از حقوق و مزایایی بهره‌مند می‌شوند و هم برای داوطلبان مرد، مزیت دیگری هم درنظر گرفته شده است و آن‌هم معافیت از خدمت سربازی است. بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته فرهنگیان، افراد باتوجه به نوع رشته‌ای که در آن فارغ‌التجصیل شده‌اند، در مدارس مشغول به کار خواهند شد.

خب دوستان خوبم این از معرفی رشته انسانی، در این مقاله به‌صورت کامل هم رشته علوم انسانی را معرفی کردیم، هم متوجه شدیم که علوم انسانی دارای چه رشته‌هایی است و شرایط ورود به رشته انسانی را هم به‌صورت کامل توضیح دادیم؛ امیدوارم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ هر نوع سوالی که ذهن شما را درگیر کرده می‌توانید از بخش نظرات بپرسید و هم‌چنین از طریق مشاوره متوسطه اول می‌توانید به سایر مطالب مربوط به خود به‌صورت کاملا رایگان دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول معرفی رشته‌های انسانی در دبیرستان و دانشگاه

رشته انسانی بهتر است یا تجربی؟
هردو رشته بسیار عالی هستند اما باتوجه به علاقه و استعداد خود باید انتخاب رشته انجام دهید که در این مقاله به‌راحتی می‌توانید برای انتخاب رشته تصمیم بگیرید.

آیا رشته انسانی سخت است؟
رشته انسانی هم مانند سایر رشته‌های آموزشی دروس مخصوص به خود را دارد و درصورتی که به‌صورت صحیح مطالعه کنید می‌توانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

4.3/5 - (134 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
205 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا