یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش بیست گرفتن در امتحانات نهایی

در حال نزدیک شدن به دوران امتحانات هستیم و با یک معضل به‌ نام “امتحانات نهایی” قرار است روبرو شویم. در سال‌های اخیر هم ارزش نمرات کسب شده در امتحان نهایی دوازدهم بسیار بالا رفته و تقریبا 50 درصد از قبولی شما وابسته به نمراتی است که کسب می‌کنید.

من شایان مامندی هستم و در این مقاله از سایت بخون قرار است روش بیست گرفتن در امتحانات نهایی را تقدیم حضورتان کنم. البته عده زیادی هم به دنبال بیست گرفتن در امتحان نهایی نیستند و ایرادی ندارد، مطمئن باشید اگر جز این دسته باشید با کمک راه‌حل‌های ارائه شده به پاسخ مربوط به چگونه در امتحان نهایی قبول شویم خواهید رسید. با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهامی شدید سریعا از طریق کامنت مطرح کنید.

اهمیت امتحان نهایی چیست؟

اهمیت امتحان نهایی

در بخش قبلی توضیح دادم که حدودا نصف (در هر سال این سهم تغییر می‌کند) مسیر رسیدن به دانشگاه و  رشته مدنظر شما وابسته به امتحان نهایی است. البته باور کنید که با شما همدرد هستم و در می‌دانم برگزاری امتحان نهایی در ماه خرداد تا چه حد اذیت کننده می‌باشد؛ از یک طرف باید برای کنکور آماده شوید و از طرفی برای امتحان مطالعه کنید؛ ولی به یاد داشته باشید که نمره گرفتن در امتحان نهایی بسیار بسیار ساده‌تر از کسب درصد در کنکور است. دلیل این ادعا را به‌ صورت زیر می‌توان خلاصه کرد:

 • سوالات امتحان نهایی فقط مربوط به دوازدهم است، اما سوالات کنکور از هر سه پایه طرح می‌شود.
 • در امتحان نهایی سوال ترکیبی با سایر پایه‌ها نداریم، اما در کنکور سوالات ترکیبی بسیار زیاد هستند.
 • زمان پاسخ‌گویی به سوالات نهایی بسیار بیشتر از زمان سوالات هر درس در کنکور است.
 • سوالات نهایی در چارچوب کتاب درسی هستند و گاها خود تمرین کتاب درسی بدون تغییر در امتحان می‌آید اما این موضوع درباره کنکور صدق نمی‌کند.

فقط همین چهار دلیل می‌تواند انگیزه‌ای برای 20 گرفتن در امتحان نهایی باشد. برای موفق شدن در امتحان نهایی باید آن را بشناسید و بدانید برای هر درس و هر امتحان باید چه کاری را انجام دهید، از روی چه منبعی بخوانید، مطالعه برای نهایی را از چه زمانی آغاز کنید و … که در ادامه به بررسی کامل این موارد خواهیم پرداخت، اما قبل از آن از شما دعوت می‌کنم با کمک لینک‌های زیر از محتواهای به شدت ناب سایت استفاده کنید که در مسیر موفقیت شما می‌توانند مفید باشند:

مطالعه برای امتحان نهایی را از چه زمانی شروع کنیم؟

مطالعه برای امتحان نهایی را از چه زمانی شروع کنیم؟

برای پاسخ به این سوال، داوطلبان را به دو دسته تقسیم می‌کنیم؛ دسته اول دانش‌آموزان پایه دوازدهم هستند و دسته دوم افراد فارغ‌التحصیل یا پشت کنکوری هستند و قصد دارند ترمیم معدل را انجام دهند. برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم (که هدف آنها کسب نمره خوب در نهایی است و برای کنکور عملکرد خوبی نداشته‌اند) بهترین زمان حدودا 30 روز قبل از شروع امتحانات نهایی است که بتوانند کل زمان خود را برای دروس نهایی اختصاص دهند.

اما اگر پشت‌ کنکور هستید و یا دانش‌آموز پایه دوازدهم که آمادگی خوبی برای کنکور هم دارید، توصیه می‌کنم از فروردین مطالعه برای امتحان نهایی را شروع کنید؛ اما چرا فروردین؟!

باتوجه به اینکه کنکور هم پیش‌روی شماست، نباید امتحانات نهایی تمام زمان شما را به خود اختصاص دهند؛ بهترین کار این است که از فروردین، برنامه خود را به دو قسمت تقسیم کنید، قسمت اول برای کنکور و قسمت دوم برای امتحانات نهایی که بخش کمتری از برنامه را به خود اختصاص می‌دهد.

درمورد برنامه‌ریزی برای امتحانات نهایی هم توصیه می‌کنم کل دروس خود را به سه الی چهار دسته تقسیم کنید؛ به‌عنوان مثال دسته‌بندی زیر را می‌توان برای دروس تجربی درنظر گرفت:

 • دسته اول: زیست، فیزیک، ادبیات و عربی
 • دسته دوم: ریاضی، فیزیک، دینی و زبان
 • دسته سوم: سلامت و بهداشت، هوبت اجتماعی، نگارش

هر روز یکی از دسته‌ها را مطالعه کنید و می‌توانید برای هر درس 45 دقیقه زمان اختصاص دهید، مثلا روز اول، دروس دسته اول را مطالعه کنید، روز دوم، دروس دسته دوم و روز سوم نیز دروس دسته سوم. این نکته در برنامه‌ریزی برای امتحانات نهایی بسیار به شما کمک خواهد کرد و نیازی به داشتن مشاور نخواهید داشت. اما بخش‌های بعدی مربوط به روش مطالعه برای امتحان نهایی است که اصلا چه کارهایی باید انجام دهیم تا موفق شویم.

چگونه در امتحان نهایی موفق شویم؟

چگونه در امتحان نهایی قبول شویم؟

روش موفق شدن در امتحان نهایی مانند کنکور نیست و بسیار آسان‌تر است؛ راستی اگر قصد دارید در کنکور نیز عملکرد خوبی داشته باشید توصیه می‌کنم مقاله “چگونه درس بخوانیم” را از همین سایت مطالعه کنید. برای قبول شدن در امتحان نهایی با نمره باید 4 کار مهم را انجام دهید که در ادامه به بررسی کامل هر کدام خواهیم پرداخت.

آشنایی با روش مطالعه برای امتحان نهایی

اولین مرحله آشنایی با نحوه مطالعه برای امتحان نهایی است و اینکه از روی چه مطالعه کنید. سوالات امتحان نهایی از خود کتاب درسی طرح می‌شوند پس بهترین منبع ممکن استفاده از خود کتاب درسی همراه با جزوه مدرسه است. باور کنید نیازی به خرید کتاب کمک آموزشی یا شرکت در کلاس‌های آمادگی امتحان نهایی ندارید و در هزینه و  زمان شما به شدت موثر است. درباره روش مطالعه امتحان نهایی اولین قدم تسلط کامل بر محتوای کتاب درسی است؛ برای این‌کار، دروس را به دوسته تقسیم می‌کنیم:

 • دروس متن محور: ادبیات، عربی، سلامت و بهداشت، مفاهیم شیمی، زیست و …
 • دروس محاسبات محور: ریاضی، فیزیک، مسائل شیمی و …

برای دروس متن محور باید روی متن کتاب مسلط باشید یا به‌ عبارت دیگر متن کتاب را حفظ کنید، مانند درس دینی. برای دروس محاسبات محور بهترین کار استفاده از جزوه معلم و مدرسه می‌باشد که مفاهیم را آموزش داده‌اند. برای هر درس توجه به یک‌سری نکات در بخش مطالعه برای نهایی نیاز دارید که خلاصه آن برای دروس عمومی به‌صورت زیر است:

 • روش مطالعه ادبیات برای امتحان نهایی: تسلط روی لغات، تسلط روی معنی ابیات و متن‌ها
 • روش مطالعه دینی برای امتحان نهایی: تسلط کامل روی متن کتاب درسی
 • روش مطالعه عربی برای امتحان نهایی: تسلط روی لغات هر درس + تسلط روی معنی هر درس و جملات عربی
 • روش مطالعه زبان برای امتحان نهایی: تسلط روی لغات، تسلط روی معنی درس‌ها، ریدینگ‌ها و …، تسلط روی گرامر و تمرین لیسنینگ

اگر به دنبال کسب نمره خوبی هستید، در هنگام مطالعه دروس برای امتحان نهایی، خلاصه‌نویسی بسیار مهم است؛ حجم خلاصه‌نویسی باید بسیار کم و کامل باشد مثلا هر درس زبان در حد یک برگه A4 باشد. این خلاصه‌نویسی برای امتحان نهایی، در روز امتحان برای مرور به شما کمک خواهد کرد که در بخش مربوطه بررسی می‌کنیم. راستی اگر در سایت بخون، جزوات مربوط به پایه دوازدهم را به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم که برای دسترسی به مهمترین آنها می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

حل تمرینات هر درس برای امتحان نهایی

دومین مرحله پیش‌رو، حل و تسلط کامل بر تمرینات کتاب درسی است؛ به‌عنوان مثال فعالیت‌های درس زیست، فعالیت، پرسش‌ها و پرسش‌ها و مسئله‌های فیزیک، تمرینات پایان هر درس ریاضی، اندیشه و تحقیق‌های دین و زندگی و … . زمانی که هر درس را مطالعه می‌کنید، بعد از اتما حتما به سراغ تمرینات و پرسش‌های کتاب درسی بروید و به یاد داشته باشید اکثر سوالات نهایی عینا از همان پرسش‌ها مطرح می‌شوند.

اما در اینجا ممکن است با مشکل جواب پرسش‌ها مواجه شوید و با خود بگویید به گام به گام نیاز دارید؛ امیدوارم در جریان باشید که من شدیدا مخالف هزینه بی‌دلیل هستم و باید بدانید در سایت بخون برای تمامی دروس دوازدهم می‌توانید از گام به گام‌های رایگانی که منتشر شده استفاده کنید؛ برای دسترسی می‌توانید از منوی سایت استفاده کنید و بر روی درس مد نظر خود کلیک کنید.

مرور مطالب مطالعه شده برای امتحان نهایی و حل سوالات شبه‌نهایی

سومین مرحله، زمانی آغاز می‌شود که مطالب یک درس را تمام کردید و باید بدانید قرار نیست همه دروس همزمان تمام شوند، ممکن است درسی مانند عربی که در رشته تجربی و ریاضی 4 درس دارد سریعتر از بقیه تمام شود؛ بلافاصله بعد از اتمام هر درسی، در همان زمانی که در بخش اول مشخص کردیم، به‌جای مطالعه، مرور مطالب را از روی خلاصه‌نویسی که انجام دادید شروع کنید. درباره زمان مرور حواستان باشد که اگر برای مطالعه و حل تمرینات یک درس 2 ساعت زمان اختصاص دادید، مرور اول مطالب همان درس در حدود یک ساعت باید انجام شود.

زمانی که مرور مطالب به اتمام رسید به سراغ امتحانات شبه‌نهایی بروید. امتحانات شبه‌نهایی دقیقا با سبک و بارم‌بندی امتحانات نهایی هستند، با این تفاوت که توسط معلم‌ها طراحی شده‌اند. البته باز هم یک خبر خوب برای شما عزیزان دارم، در سایت بخون برای تمام دروس پایه دوازدهم تمام رشته‌ها، سوالات شبه‌نهایی و نهایی را به‌صورت کاملا رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم. در این بخش لینک مربوط به دروس رشته ریاضی و تجربی و دروس مشترک با رشته انسانی را در اختیارتان قرار خواهم داد و در بخش بعدی نیز لینک دروس رشته انسانی را می‌توانید استفاده کنید:

مرور آخر و حل سوالات نهایی اخیر

آخرین مرحله برای قبولی در امتحانات نهایی و کسب بالاترین نمره، مرور پایانی مطالب و حل تمام سوالات چند سال اخیر است. در مرحله مرور بخش قبلی اشاره کردم که مرور اول برای درسی که مطالعه آن دو ساعت طول کشیده، باید حدود یک ساعت باشد و در اینجا مرور دوم و نهایی برای همان درس باید کمتر از 30 دقیقه طول بکشد. اینجا خلاصه‌نویسی‌ها به شما کمک می‌کنند به سادگی به این زمان دست پیدا کنید. در هنگام مرور دقت کنید که ممکن است با مباحثی مواجه شوید که در آنها ضعف دارید، این مطالب را حتما علامت بزنید و یک‌بار دیگر مطالعه کنید.

زمانی که مرور به پایان رسید، تیر خلاص مربوط به حل سوالات نهایی چند سال اخیر است. بهترین زمان برای حل سوالات نهایی چند سال اخیر، بازه زمانی دوران امتحانات است که به عنوان مثال برای درس فارسی 2 روز زمان دارید. تمامی سوالات نهایی را جمع‌آوری کنید و درصورتی که نمی‌توانید همه سوالات را حل کنید، فقط برروی سوالات سه سال اخیر برای سه نوبت خرداد، شهریور و دی تمرکز کنید.

با بررسی سوالات متوجه خواهید شد که اکثر سوالات، دارای یک تیپ خاص هستند و هر سال تکرار می‌شوند. به شما از همینجا قول می‌دهم اگر تمامی این مراحل را با دقت و به‌صورت کامل اجرا کنید، بهترین نمره برای امتحانات نهایی را کسب خواهید کرد. در این بخش از شما دعوت می‌کنم با استفاده از لینک‌های زیر به نمونه سوالات نهایی دروس رشته انسانی دسترسی داشته باشید که بانک سوالات شبه‌نهایی و نهایی کاملا رایگان تقدیم شما عزیزان شده است:

4.1/5 - (7 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
8 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا