مباحث مهم ریاضی کنکور

درود بر تمام کنکوری‌های عزیز و همراهان همیشگی سایت بخون. من شایان مامندی هستم و امروز قول یک مقاله طوفانی درباره مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی و ریاضی و انسانی را به شما عزیزان می‌دهم. اگر داوطلبی هستید که کمتر از 5 ماه تا کنکور زمان دارید باید کم کم قید کل مباحث ریاضی کنکور را بزنید و به فکر مبحثی خواندن این درس باشید؛ اما در ساختار ریاضی مشاهده می‌کنیم که مباحث این درس به شدت قابلیت ترکیب شدن باهم را دارند. به‌عنوان مثال مبحث مثلثات هم در تابع است، هم در معادلات، هم در حد و … . درمورد سایر مباحث ریاضی هم چنین قانونی برقرار است و به‌همین دلیل در انتخاب مهم‌ترین فصل‌های ریاضی کنکور تجربی و ریاضی و انسانی باید وسواس زیادی به‌خرج دهید.

متاسفانه اکثر افراد برای راهنمایی کردن، مباحث پرتست ریاضی کنکور را به‌عنوان مباحث آسان ریاضی در کنکور نظام جدید معرفی می‌کنند که یک اشتباه بسیار بزرگ است؛ به عنوان مثال فصل مشتق و کاربرد مشتق تعداد تست بالایی را به خود اختصاص می‌دهد و اکثرا هم همین فصل را معرفی می‌کنند، اما مشکل اینجاست برای تسلط کامل روی مشتق و کاربرد مشتق باید تابع، معادلات و نامعادلات، حد و … را بلد باشید. پس اگر قصد دارد مباحث تست خیز ریاضی کنکور تجربی، ریاضی و انسانی را انتخاب کنید این مقاله به جرئت کامل‌ترین مقاله ممکن درباره فصل‌های مهم ریاضی در کنکور است.

تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش از فصل‌های تست‌خیز ریاضی تجربی که دچار سوالی شدید سریعا از طریق نظرات اقدام کنید تا راهنمایی شوید. در ادامه مقاله لینک مباحث مهم سایر دروس را هم در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد.

مباحث ریاضی کنکور

اولین نکته که اگر سایر مقالات مربوط به مهم‌ترین مباحث کنکور را مطالعه کرده باشید این است که مقالات مربوطه با بحث مشاوره شروع می‌شود و راه و روش کامل برای تسلط روی مباحث و سوالات پرتکرار ریاضی کنکور تجربی و سایر رشته‌ها را یاد خواهید گرفت. در این قسمت هم به بررسی مباحث ریاضی کنکور در سه رشته خواهیم پرداخت. مباحث ریاضی کنکور تجربی از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم و در مجموع 21 فصل تشکیل شده است که در قالب جدول زیر می‌توان فصل‌های ریاضی کنکور تجربی را به تفکیک پایه مشاهده کرد:

ریاضی دهمریاضی یازدهمریاضی دوازدهم
مجموعه، الگو و دنبالههندسه تحلیلی و جبرتابع
مثلثاتهندسهمثلثات
توان‌های گویا و عبارات جبریهندسهحد بی‌نهایت و حد در بی‌نهایت
معادله‌ها و نامعادله‌هامثلثاتمشتق
تابعتوابع نمایی و لگاریتمیکاربرد مشتق
شمارش بدون شمردنحد و پیوستگیهندسه
آمار و احتمالآمار و احتمالاحتمال

بخش دوم مربوط به رشته ریاضی است. باتوجه به حجم زیاد مباحث این درس تنها به معرفی کتاب‌های اصلی اکتفا خواهیم کرد که به‌صورت زیر می‌باشد.

مباحث ریاضی رشته ریاضی

آخرین مبحث هم مربوط به مباحث ریاضی کنکور انسانی است. خوشبختانه در کنکور انسانی مباحث ریاضی بسیار گسترده نیست و مباحث ریاضی رشته انسانی را به‌صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد.

ریاضی دهمریاضی یازدهمریاضی دوازدهم
عبارت‌های جبریآشنایی با منطق و استدلال ریاضیآمار و احتمال
معادله درجه دومتابعالگوهای خطی
تابعآمارالگوهای غیرخطی
کار با داده‌های آماری
نمایش داده‌ها

خب دوستان خوبم تا اینجا به بررسی مقدمه‌های مربوط به مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی و سایر رشته‌ها پرداختیم. این مقدمات را به‌صورت کامل‌تر می‌توانید در مقاله مربوط به بودجه‌بندی ریاضی کنکور مطالعه کنید که توصیه می‌کنم بعد از خواندن این مقاله حتما نگاهی به آن بیندازید.

بررسی درصدهای ریاضی کنکور

اگر قصد انتخاب مهم‌ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی و سایر رشته‌ها را دارید ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید که برای چه رشته‌ و رتبه‌ای در حال تلاش هستید. در این بخش ما به شما کمک می‌کنیم؛ ابتدا میانگین درصدهای ریاضی در کنکور را بررسی خواهیم کرد و سپس به سراغ درصد رتبه‌های برتر در درس ریاضی خواهیم رفت. درضمن توصیه می‌کنم برای آشنایی با اصول مطالعه این درس حتما مقاله تخصصی و حرفه‌ای نحوه مطالعه ریاضیات کنکور را مطالعه کنید. در تصویر زیر آمار مربوط به درصدهای ریاضی کنکور را می‌توانید مشاهده کنید. درتصویر زیر عملکرد داوطلبان در درس ریاضی را می‌توانید مشاهده کنید.

درصدهای ریاضی کنکور

من در این قسمت ترجیح می‌دهم سکوت کنم و فقط کافیست که تعداد افرادی که ریاضی را بالای 50 درصد زده‌اند مشاهده کنید؛ شاید باورش سخت باشد ولی اگر فقط به یک سوال از ریاضی پاسخ دهید، از 46 درصد شرکت‌کنندگان جلوتر می‌افتید و اگر به نصف سوالات ریاضی پاسخ دهید، جزو 2 درصد اول شرکت کنندگان خواهید بود. اما به درصد ریاضی رتبه‌های برتر هم نگاهی بیندازیم که در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید. تحلیل این آمار با خود شما…

درصد ریاضی رتبه های برتر کنکور

با دیدن این تصویر درمورد درصد ریاضی رتبه‌های برتر 2 نوع قضاوت وجود دارد. دسته اول افراد راحت طلب هستند و می‌گویند که با درصد 19 هم می‌توان پزشکی قبول شد؛ ولی به یاد داشته باشید این درصد با سایر دروس جبران شده است. دسته دوم هم به میانگین درصد ریاضی کنکور توجه می‌کنند که حدود 70 درصد است و می‌دانند برای کسب رتبه خوب باید این درصد را کسب کنند که دیدگاه کاملا درست و منطقی است. یک خبر خوب برای شما؛ بالاخره به انتهای بحث‌های مشاوره‌ای مربوط به مهم‌ترین فصل‌های ریاضی در کنکور رسیدیم. از اینجا به بعد بحث اصلی ما یعنی بررسی مباحث پرتکرار ریاضی در کنکور شروع می‌شود و در قالب 70 درصد ریاضی در کنکور، 50 درصد ریاضی در کنکور، 30 درصد ریاضی در کنکور و 20 درصد ریاضی در کنکور، مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید و سایر رشته‌ها را بررسی خواهیم کرد.

مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی نظام جدید

اولین بخش مربوط به داوطلبان رشته تجربی است. در این بخش مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی را براساس زمانی که دارید در قالب چندین طرح بررسی خواهیم کرد و مباحث لازم برای درصدهای مختلف را معرفی می‌کنیم. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مقالات مربوط به مهمترین مباحث دروس اختصاصی در کنکور دسترسی داشته باشید:

70 درصد ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید

مهم ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی

در اولین بخش از مهم‌ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی به سراغ 70 درصد مباحث ریاضی خواهیم رفت. این بخش مخصوص افرادی است که زمان حدود 4 ماه تا کنکور دارند؛ اما به یاد داشته باشید ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور به‌شدت حائز اهمیت است و در تصویر بالا کار شما به شدت راحت شده است؛ زیرا ترتیب مطالعه مباحث را هم برای شما عزیزان تعین کرده‌ام که با خیال راحت بتوانید روی این مباحث سرمایه‌گذاری کنید. درضمن به یاد داشته باشید برای کسب درصد 70 را در درس ریاضی کسب کنید باید به حدود 21 سوال از درس ریاضی پاسخ دهید؛ مباحث فوق حدود 21 تست را دربرمی‌گیرد اما ممکن است طراح سوالات بودجه‌بندی متفاوتی در نظر بگیرد و درصد این مباحث از 70 بیشتر یا کمتر شود.

50 درصد ریاضی کنکور تجربی

چگونه ریاضی را 50 درصد بزنیم؟

پلن دوم برای داوطلبان رشته تجربی، 50 درصد مباحث آسان ریاضی کنکور است. اگر زمان کمی دارید و دل کندن از ریاضی هم برایتان سخت است و صد البته با ریاضی هم رابطه خوبی ندارید، تصویر بالا که شامل سوالات پرتکرار ریاضی کنکور تجربی برای کسب 50 درصد ریاضی کنکور تجربی است، دست بوس شما می‌باشد؛ اماااا رعایت پیش‌نیازهای ریاضی کنکور تجربی نظام جدید برای این مباحث بسیار مهم است و حتما طبق ترتیب زیر پیش بروید:

  1. آمار
  2. احتمال
  3. تصاعد حسابی و هندسی
  4. معادلات و نامعادلات
  5. مثلثات
  6. لگاریتم

با رعایت پیش‌نیازهای فوق، خیالتان از بابت ترتیب درست مطالعه مباحث ریاضی کنکور راحت خواهد بود. زمان پیشنهادی برای مطالعه مباحث فوق حدود 2 الی 3 ماه است و اگر چنین زمانی را در اختیار دارید فصل های‌مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید مناسب شماست؛ در این بخش هم به این سوال که چگونه ریاضی را 50 بزنیم پاسخ دادیم. اما اگر زمان کمتری دارید، طرح‌هایی که درباره مهم ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی در ادامه بررسی می‌کنیم مناسب شماست.

مجدد تاکید می‌کنم که در درس ریاضی ما دو نوع مبحث داریم؛ مباحث مستقل ریاضی تجربی نظام جدید و مباحث پیوسته که به هم متصل هستند؛ دلیل انتخاب این مباحث، رعایت مباحث پیوسته و مستقل ریاضی کنکور است به نحوی که در مطالعه آنها دچار مشکل نشوید.

چگونه ریاضی را 30 درصد بزنیم؟

30 درصد ریاضی کنکور تجربی نظام جدید

این بخش برای افرادی که وضعیت حاد دارند اورژانسی محسوب می‌شود و مباحثی که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید حدود 30 درصد مباحث ریاضی در کنکور تجربی را به خود اختصاص می‌دهد. این 4 مباحث علاوه بر اینکه جزو مباحث پرتکرار ریاضی کنکور تجربی محسوب می‌شوند، از درجه سختی پایینی هم برخوردار هستند و با اندکی تمرین می‌توانید روی آنها که معادل ۳۰ درصد ریاضی کنکور تجربی هستند مسلط شوید.

چگونه ریاضی را 20 درصد بزنیم؟

20 درصد ریاضی کنکور تجربی

این قسمت از مقاله مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی مخصوص افرادی است که بدترین حالت ممکن را دارند و فقط دوست دارند که سریع بخشی از ریاضی را مطالعه کنند. برای این دسته از افرادی مباحث بالا توصیه می‌شود. ترتیب مطالعه هم به‌همان ترتیبی که داخل تصویر می‌بینید رعایت کنید تا به پاسخ این سوال که چگونه ریاضی را 20 درصد بزنیم برسید. خب دوستان عزیزم در این بخش به پایان معرفی مباحث ساده ریاضی کنکور تجربی نظام جدید رسیدیم و امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به مباحث پرتست کنکور برای دروس عمومی دسترسی داشته باشید و در انتهای مقاله هم لینک سایر دروس اختصاصی برای مباحث مهم قرار داده خواهد شد:

مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی نظام جدید

هم‌اکنون نوبت به مباحث آسان ریاضی رشته ریاضی فیزیک است؛ در رشته ریاضی درس ریاضی از 4 بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

  • ریاضی دهم و حسابان
  • هندسه
  • ریاضیات گسسته
  • آمار و احتمال

باتوجه به گسترده بودن مباحث ریاضی رشته ریاضی، دیگر اینجا قرار نیست در چندین پلن به بررسی این بپردازیم که به‌صورت درصدی کدام فصل‌های ریاضی را برای کنکور بخوانیم؛ بلکه برای هر درس آسان‌ترین مباحث ریاضی در کنکور البته با رعایت قانون پیش‌نیاز بررسی خواهیم کرد و با توجه به سطح، زمان و علاقه خود می‌توانید این مباحث را مطالعه کنید.

مهم‌ترین مباحث حسابان کنکور و ریاضی دهم

مهمترین مباحث حسابان کنکور

باتوجه به اینکه درس حسابان و ریاضی دهم دارای مباحث گسترده‌ای است، اگر زمان کمی دارید و قصد دارید نتیجه خوبی در زمان کم دریافت کنید، پیشنهاد من برای شما مطالعه مباحث فوق است؛ نمی‌توان گفت که این مباحث جزو مباحث آسان ریاضی رشته ریاضی هستند اما باتوجه به ارتباط این مباحث باهمدیگر و رعایت قانون پیش‌نیاز و هم‌نیاز با مطالعه این مباحث می‌توانید نتیجه خوبی را دریافت کنید.

مهم‌ترین مباحث هندسه در کنکور

مباحث آسان هندسه در کنکور

داوطلبان رشته ریاضی همواره با درس هندسه مشکلات زیادی داشته‌اند؛ همواره هم گفتم مطالعه هوشمندانه بهتر از مطالعه زیاد است. اگر قصد دارید هوشمندانه پیش بروید از نظر من به عنوان یک مشاور، مباحث فوق جزو مباحث پرتست هندسه در کنکور سراسری و البته فصل‌های مهم هندسه در کنکور رشته ریاضی هستند و با مطالعه آنها در زمان کم می‌توانید نتیجه خوبی را دریافت کنید.

مباحث مهم ریاضی گسسته و آمار و احتمال کنکور

دو درس ریاضیات گسسته و آمار و احتمال از لحاظ درصد محبوبیت میان دانش‌آموزان تفاوت بسیار زیادی دارند؛ آمار و احتمال همواره گزینه مناسبی برای مطالعه بوده و سطح سوالات آن هم در مقایسه با ریاضیات گسسته بسیار آسان بوده؛ به‌عنوان مشاور تحصیلی توصیه‌‍ای که دارم این است که آمار و احتمال کنکور را به‌صورت کامل مطالعه کنید اما برای درس ریاضیات گسسته یا این درس را حذف کنید و یا اگر مایل به مطالعه مهم‌ترین فصل‌های ریاضیات گسسته کنکور بودید تنها فصل دوم را مطالعه کنید و اگر بازهم اصرار بر مطالعه داشتید فصل 3 را هم مطالعه کنید. فصل نظریه اعداد یکی از مباحث قابل حذف در ریاضی کنکور محسوب می‌شود. اما درباره مباحث مهم آمار و احتمال کنکور، توصیه می‌کنم که تمامی مباحث را مطالعه کنید.

مباحث آسان ریاضی کنکور انسانی

مباحث آسان ریاضی کنکور انسانی

اما آخرین قسمت از فصل‌های پرتست ریاضی کنکور مربوط به مباحث مهم ریاضی کنکور انسانی نظام جدید است؛ در تصویر فوق می‌توانید مباحث آسان ریاضی کنکور انسانی نظام جدید را مشاهده کنید.  در ریاضی رشته انسانی هم با نوع از مباحث سر و کار داریم؛ دسته اول مباحث مرتبط و پیوسته مانند تابع و دسته دوم هم مباحث مستقل مانند آمار و احتمال. هدف اصلی در انتخاب مباحث تست‌خیز کنکور انسانی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، انتخاب مباحث مستقل بوده است؛ زیرا هم درجه سختی کمتری دارند و هم رعایت پیش‌نیاز برای آنها الزامی نیست و قابلیت ترکیب شدن ندارند. اگر برای شما هم سوال است که چگونه ریاضی انسانی را 50 بزنیم، مباحث بالا مناسب شماست.

دوستان خوبم به انتهای مقاله فصل‌های پرتست ریاضی کنکور نظام جدید رسیدیم؛ هدف از نوشتن این مقاله معرفی فصل‌های آسان ریاضی در کنکور نظام جدید برای تمامی رشته ها و بررسی اینکه چه مباحثی از ریاضی را حذف کنیم بود؛ امیدوارم از مطالعه این مقاله یعنی فصل‌های تست‌خیز ریاضی تجربی لذت برده باشید. از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مباحث مربوطه هم دسترسی داشته باشید که به شدت برای شما کاربردی خواهد بود:

سوالات متداول مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید و سایر رشته‌های

آیا پیش‌نیازهای ریاضی کنکور تجربی هم در بررسی مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی نظام جدید و سایر رشته‌ها بررسی شده است؟
بله. ترتیب مطالعه مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی نظام جدید و تمامی رشته‌ها بررسی شده است.

آیا مطالعه سوالات پرتکرار ریاضی کنکور تجربی کار صحیحی است؟
خیر. در انتخاب فصل های مهم ریاضی در کنکور باید یک سری معیار رعایت شود که در این مقاله کامل توضیح داده شده است.

درصد ریاضی در کنکور تجربی هم بررسی شده است؟
بله. میانگین درصدها و همچنین درصد ریاضی رتبه‌های برتر هم بررسی شده است.

سخت ترین مباحث ریاضی تجربی کدام مباحث هستند؟
طبق بررسی کلی از نظر دانش‌آموزان مباحثی مانند هندسه و کاربرد مشتق جزو مباحث سخت ریاضی کنکور تجربی محسوب می‌شوند.

4.2/5 - (16 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
57 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا