یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

میانگین درصدهای ریاضی کنکور

دوست خوبم سلام. من شایان هستم و امروز هم در سایت بخون با سری مقالات تحلیل درصدهای کنکور و بررسی کامل میانگین درصدهای ریاضی کنکور، بررسی درصد ریاضی رتبه‌های برتر کنکور که شامل سه بخش اصلی یعنی کمترین درصد ریاضی کنکور، میانگین درصد ریاضی کنکور و بیشترین درصد ریاضی کنکور رتبه‌های برتر و سایر داوطلبان را در اختیارتان قرار خواهم داد. این مقاله هر سال آپدیت خواهد شد و تحلیل درصدها برای تمامی رشته‌های سه گانه کنکور است.

درضمن اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار خواهیم داد از آرشیو پیک سنجش استخراج شده است که کامل دقیق و قابل اعتماد است. همچنین در انتهای مقاله می‌توانید فایل پی دی اف میانگین درصدهای ریاضی کنکور را هم به‌صورت رایگان دانلود کنید.

میانگین درصدهای ریاضی کنکور تجربی 1400

میانگین درصدهای ریاضی در کنکور تجربی 1400

طبق عادت اولین بخش از مقاله ما مربوط به میانگین درصد ریاضی در کنکور تجربی 1400 است. آماده باشید که با افتضاح‌ترین درس در رشته تجربی روبرو شوید؛ درس ریاضی در کنکور تجربی 1400، نامطلوب‌ترین آمار پاسخ‌گویی را به خود اختصاص داده بود. تمامی درصدها را در تصویر فوق می‌توانید مشاهده کنید و در بخش زیر هم به سراغ تحلیل این درصدها خواهیم پرداخت. اگر قصد دارید تاثیر ریاضی در زیرگروه‌های مختلف تجربی را مشاهده کنید توصیه می‌کنم از مقاله زیرگروه‌های رشته تجربی هم دیدن کنید.

درصدهای صفر و منفی: در کنکور سراسری تجربی و سال 1400 تعداد 91675 نفر در درس ریاضی درصد منفی کسب کردند که معادل حدود 19 درصد از کل شرکت‌کنندگان این رشته بوده است و میانگین درصد آنها در بازه درصدی منفی حدود 18- بوده است؛ اما در همین سال تعداد افرادی که به سوالات ریاضی پاسخ ندادند هم 169728 نفر معادل 35 درصد کل شرکت‌کنندگان بوده است. با توجه به این آمار می‌توان گفت که حدود 44 درصد کل داوطلبان تجربی به درس ریاضی یا پاسخ نمی‌دهند یا درصد منفی کسب می‌کنند؛ با این تفاسیر در کنکور 1400 تجربی کسی که فقط به یک سوال ریاضی پاسخ صحیح می‌دادید از بیشتر از 44 درصد کل داوطلبان در این درس جلو می‌افتاد.

درصدهای زیر 50: با دیدن این تصویر یک نکته جالب می‌توان استخراج کرد؛ کسی که فقط به 16 سوال ریاضی که شامل مباحث آسانی مانند آمار، احتمال، مجموعه الگو و دنباله، لگاریتم و مثلثات پاسخ دهد جز نیم درصد برتر شرکت‌کنندگان رشته تجربی بود… . طبق این آمار در کنکور تجربی 1400، حدود 99/5 درصد کل شرکت‌کنندگان در درس ریاضی درصد کمتر از 50 را کسب کردند و این خبر هم می‌تواند باعث خوشحالی عده‌ای شود و هم باعث ناراحتی عده‌ای دیگر. یادتان باشد ریاضی باتوجه به انحراف معیار خود یکی از 2 درس رتبه ساز رشته تجربی است.

تراکم درصد: درس ریاضی هم طبق معمول در بازه درصدی 1 تا 30 درصد بیشترین تراکم درصدی را به خود اختصاص داده است و حدود 44 درصد کل داوطلبان درصدی که در درس ریاضی کسب کرده‌اند در این بازه قرار داشته است. با این توضیحات حتما الان می‌دانید کسی که در درس ریاضی فقط به 11 تست بدون اشتباه (معادل 33 درصد) پاسخ دهد، از حدود 98 درصد شرکت‌کنندگان جلوتر بود. ریاضی را جدی بگیرید.

میانگین درصدها: همانطور که در بقیه مقالات هم توضیح دادم، درس ریاضی باتوجه به آمار پاسخ‌گویی که داشته انحراف معیار شدیدی دارد و به شدت در رتبه شما تاثیر دارد. در کنکور سال 1400 میانگین درصد کل شرکت‌کنندگان در درس ریاضی 3/7 درصد بوده است و در بین تمامی دروس کمترین میانگین درصد را به خود اختصاص داده است. در انتهاء همین مقاله میانگین درصدهای چند سال اخیر را هم بررسی خواهیم کرد. اما اگر به دنبال تحلیلی درصد سایر دروس عمومی هستید می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

میانگین درصدهای ریاضی کنکور ریاضی 1400

میانگین درصدهای ریاضی در کنکور ریاضی 1400

خب دومین بخش بررسی تحلیل درصدهای کنکور 1400 هم مربوط به میانگین درصد ریاضی رشته ریاضی فیزیک است. تعداد داوطلبان رشته ریاضی نسبت به بقیه رشته‌ها کمتر است، اما با وجود این تعداد کم هم واقعا شاهکاری در بخش تحلیل‌ها مشاهده خواهید کرد. قبل از شروع به یک آمار عجیب و غریب باید اشاره کنم؛ جالب است بدانید در درس ریاضی رشته ریاضی فیزیک در کنکور 1400 یک نفر توانست به کل سوالات ریاضی پاسخ اشتباه بدهد و کمترین درصد این درس یعنی 33/3- را کسب کند. چندین سال بود که شخصا با چنین آماری مواجه نشده بودم… اما به سراغ تحلیل درصدها برویم:

درصدهای منفی و صفر: تعداد افرادی که در کنکور ریاضی 1400 درصد منفی و صفر را در درس ریاضی کسب کردند، 53381 نفر معادل حدود 42 درصد کل شرکت‌کنندگان بودند و جالب است بدانید به‌صورت میانگین تقریبا در چند سال اخیر بیشتر از 40 درصد کل شرکت‌کنندگان در درس ریاضی درصد منفی کسب می‌کنند؛ با این وضعیت کافیست یک نفر فقط به یک تست از ریاضی پاسخ صحیح بدهد تا از بیشتر از 40 درصد شرکت‌کنندگان این درس جلوتر باشد.

درصدهای کمتر از 50: اما به سراغ درصدهای لازم برای رسیدن به درصد 50 برویم؛ در همین سال در رشته ریاضی تعداد افرادی که در درس ریاضی درصد کمتر از 50 را کسب کردند، 126402 نفر معادل 99/8 درصد کل شرکت‌کنندگان بوده است؛ یعنی کسی که در همین سال به نصف سوالات درس ریاضی پاسخ صحیح می‌داد جزو 0/2 درصد اول کل شرکت‌کنندگان این درس بود.

بیشترین تراکم درصد: بیشترین تراکم درصد در درس ریاضی هم همانند سایر دروس این رشته بین بازه درصدی 1 تا 30 درصد بوده‌است و حدودا 56 درصد کل داوطلبان رشته ریاضی موفق به کسب درصد در این بازه شده‌اند.

میانگین درصدها: و اما آخرین بخش از تحلیل درصد درس ریاضی در کنکور ریاضی فیزیک هم مربوط به میانگین درصد ریاضی کل داوطلبان کنکور است. میانگین درصد کل داوطلبان در این درس هم 3/9 درصد بوده است و در انتهای همین مقاله میانگین سه سال اخیر را قرار خواهم داد تا بتوانید با سال‌های قبل هم این آمار را مقایسه کنید.

در این قسمت هم به پایان تحلیل درصد ریاضی در کنکور 1400 رسیدیم امااا هنوز یک قسمت بسیار مهم باقی مانده است؛ یعنی درصد ریاضی رتبه‌های برتر رشته ریاضی فیزیک که به توصیه می‌کنم به هیچ وجه از دست ندهید. درضمن برای مشاهده تاثیر ریاضی در هر زیرگروه توصیه می‌کنم مقاله زیرگروه‌های ریاضی فیزیک را هم مشاهده کنید.

میانگین درصدهای ریاضی کنکور انسانی 1400

میانگین درصدهای ریاضی در کنکور انسانی 1400

اما به سراغ رشته انسانی و میانگین درصد ریاضی در کنکور انسانی 1400 برویم. متاسفانه در رشته انسانی، درصد داوطلبان در دروس مشابه نسبت به سایر رشته‌ها نامطلوب‌تر است و در ادامه می‌توانید خودتان متوجه شوید.

درصدهای منفی و صفر: در کنکور انسانی 1400 تعداد داوطلبانی که توانستند درصد صفر و منفی را در کنکور کسب کنند 251105 نفر بوده‌ است که معادل 75 درصد کل شرکت‌کنندگان بوده‌است. تحلیل ساده این درصد به این صورت است که اگر در کنکور انسانی 1400 یک نفر فقط به یک سوال ریاضی پاسخ صحیح می‌داد می‌توانست از 75 درصد کل شرکت‌کنندگان در درس ریاضی جلوتر بیفتد.

درصدهای کمتر از 50: در کنکور 1400 رشته انسانی هم جالب است بدانید که فقط 422 نفر توانستند در درس ریاضی درصد بیشتر از 50 را کسب کنند؛ یعنی 332677 نفر معادل بیشتر از 99 درصد کل شرکت‌کنندگان درصد ریاضی کمتر از 50 را به خود اختصاص دادند. جالب است بدانید در چند سال اخیر هم این درصد تقریبا در همین رنج بوده‌اند و در درس ریاضی رشته انسانی بعد از درصد 50 تقریبا رقیب‌ها بسیار کم می‌شوند.

تراکم درصدها: اما تراکم درصد در درس ریاضی رشته انسانی برعکس سایر رشته‌ها بوده است. در کنکور 1400 بیشترین تراکم درس ریاضی مربوط به درصد صفر بوده‌است؛ جالب است بدانید که حدود 53 درصد کل داوطلبان به هیچ سوالی از ریاضی پاسخ نداده‌اند.

میانگین درصد: همانطور که از قبل هم انتظار می‌رفت، کمترین میانگین درصد در کنکور 1400 رشته انسانی مربوط به درس ریاضی است که معادل 1/5 درصد است. یعنی میانگین درصد کل داوطلبان کنکور انسانی، کمتر از درصد مربوط به یک تست از بودجه‌بندی این درس است.

اما یک نکته جالب: در سه سال اخیر، تعداد زیادی از داوطلبان سایر رشته‌ها در کنکور رشته انسانی شرکت می‌کنند و جالب است بدانید درصد 100 که در جدول فوق مشاهده می‌کند مربوط به فردی است که اصلا رتبه زیر 1000 هم در این رشته کسب نکرده‌است و به احتمال زیاد یا مدرس درس ریاضی بوده است یا از سایر رشته‌ها در کنکور انسانی شرکت کرده است.

خب دوستان عزیزم بررسی درصدهای رشته انسانی در درس ریاضی هم به پایان رسید؛ دو بخش مهم از مقاله شامل بررسی درصد ریاضی رتبه‌های برتر کنکور و مقایسه میانگین درصد ریاضی در چند سال اخیر باقی مانده است که بررسی کنیم. با من همراه باشید.

درضمن اگر برای سایر دروس اختصاصی هم دوست دارید چنین آماری را مشاهده کنید توصیه می‌کنم حتما از لینک‌های زیر استفاده کنید تا آمارهای وحشتناک پاسخ‌گویی به دروس اختصاصی و تاثیری که می‌توانند در کنکور داشته باشند را مشاهده کنید و همچنین برای مشاهده تاثیر و ضریب ریاضی در هر زیرگروه توصیه می‌کنم مقاله زیرگروه‌های رشته انسانی را هم بررسی کنید.

درصد ریاضی رتبه‌های برتر کنکور 1400

درصد ریاضی رتبه های برتر در کنکور 1400

خب در تصویر فوق هم می‌توانید درصد ریاضی کنکور رتبه برترهای کنکور را مشاهده کنید که در سه بخش کمترین درصد ریاضی کنکور رتبه‌های برتر، بیشترین درصد ریاضی و میانگین درصدی است که رتبه‌های زیر 1000 در کنکور ریاضی و تجربی و رتبه‌های زیر 200 در کنکور انسانی کسب کرده اند. طبق این آمار می‌توان به سه نتیجه زیر رسید:

کمترین درصد ریاضی کنکور: کمترین درصد ریاضی در کنکور توسط رتبه‌های برتر در دو سال اخیر مربوط به کنکور 1400 و رشته‌ ریاضی است که معادل 2/2- درصد است؛ با وجود اینکه درس ریاضی در رشته ریاضی فیزیک درس تخصصی و دارای بالاترین ضریب است، بازهم یک نفر توانسته با درصد منفی این درس به رتبه زیر 1000 برسد و این یک فاجعه محسوب می‌شود.

میانگین درصد ریاضی رتبه‌های برتر: نکته‌ای که در این بخش جالب است، میانگین درصد رتبه‌برترهای کنکور 1400 در تمامی رشته‌هاست که نسبت به سال قبل حدودا نصف شده است و یکی از دلایل آن می‌تواند سطح سوالات این درس باشد که نسبت به سال 99 سخت‌تر بود.

بیشترین درصد ریاضی کنکور رتبه‌های برتر: در سال 1400 برعکس سال 99 هیچ‌کسی در رشته‌های سه گانه موفق به کسب درصد کامل 100 در درس ریاضی نشد؛ البته این آمار برای رشته ریاضی با وجود درس‌های سنگینی مانند هندسه و گسسته عادی است اما برای رشته تجربی و انسانی کمی عجیب است.

این هم از تحلیل درصد ریاضی رتبه‌های برتر کنکور امیدوارم لذت برده باشید، بخش نهایی مقاله را در ادامه بررسی خواهیم کرد اما از همینجا شما را دعوت می‌کنم تا از طریق لینک‌های زیر به سایر مباحث مرتبط درس ریاضی در سایت بخون دسترسی داشته باشید که در آنجا محتواهای به شدت مهمی در انتظار شما هستند:

میانگین درصد ریاضی کنکور در چند سال اخیر

رشتهکنکور 97کنکور 98کنکور 99کنکور 1400
تجربی8/5 درصد6/7 درصد7 درصد3/7 درصد
ریاضی فیزیک7 درصد8/3 درصد6/7 درصد3/9 درصد
علوم انسانی4 درصد4/9 درصد3/9 درصد1/5 درصد

و این هم آخرین بخش از تحلیل درصد ریاضی در کنکور 1400. در جدول فوق یک آمار کامل از میانگین درصد ریاضی در کنکور از سال 97 تا کنون را می‌توانید مشاهده کنید. یک قسمت این آمار بسیار جالب است؛ نزولی بودن میانگین درصد ریاضی کنکور درچند سال اخیر و با توجه به این روند شاید دور از انتظار نباشد که در چند سال آینده با میانگین درصد منفی ریاضی در کنکور مواجه شویم…

دوستان عزیزم به انتهای مقاله بررسی میانگین درصدهای ریاضی کنکور رسیدیم؛ امیدوارم از خواندن این مقاله هم لذت برده‌باشید و سعی کردم تمامی موارد مهمی که نیاز داشتید را در اختیارتان قرار دهم؛ انتظاری که از شما دارم با امتیاز دادن به این مقاله و پرسش سوالات خود به شدت باعث دلگرمی من خواهید شد. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر محتواهای رایگان و مفید کنکور دسترسی داشته باشید. در ادامه هم می‌توانید فایل پی دی اف درصدهای ریاضی کنکور را رایگان دانلود کنید:

دانلود pdf میانگین درصدهای ریاضی کنکور

سوالات متداول درصدهای ریاضی کنکور پیک سنجش

  • درصدهای ریاضی موجود در این مقاله آپدیت است؟
    بله. آپدیت‌ترین آمار را در این مقاله مشاهده خواهید کرد.
  • تحلیل درصد ریاضی کنکور توسط چه کسی انجام شده است؟
    تمامی تحلیل‌ها توسط شایان مامندی مشاور تحصیلی ارائه شده است.
4.3/5 - (6 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا