بدترین دام‌های تستی کنکور + راه‌حل

اگر به آمار درصدهای کنکور و عملکرد داوطلبان نگاهی بیندازیم اولین نکته‌ای که توجه را جلب می‌کند، درصدهای منفی کنکور است که هر سال حدود 10 الی 20 درصد داوطلبان در دروس عمومی و 20 الی 30 درصد داوطلبان در دروس اختصاصی تمام رشته‌ها درصد منفی را کسب می‌کنند. یکی از دلایل این موضوع دام تستی کنکور است که طراح با ترفندهای مخصوص خود داوطلبان را در دام خود گرفتار می‌کند.

اما چه‌کاری انجام دهیم که در تله‌های تستی کنکور گیر نیفتیم؟ به‌خصوص دام‌های تستی زیست کنکور و سایر دروس؟ بهترین کار شناخت دام‌های تستی آزمون و کنکور است. من شایان مامندی هستم و در این مقاله از سایت بخون به‌صورت کامل انواع دام تستی کنکور را بررسی خواهم کرد و مطمئن باشید و با شناخت این دام‌ها، احتمال گیر افتادن شما به حداقل خواهد رسید. تا انتها با من همراه باشید و نظرات و سوالات خود را از طریق کامنت مطرح کنید تا هم من و هم سایر دوستان از آن استفاده کنید.

تست دام‌دار چیست؟

تست دام‌دار آزمون‌های آزمایشی یا تست دام‌دار کنکور به تستی گفته می‌شود که طراح سوال با کمک آن قصد گمراه کردن دانش‌آموز را دارد. شاید تا 5 سال قبل تنها نوع تست تله دار از لحاظ گزینه‌ها بود؛ یعنی جواب سوال با عدد گزینه‌ها یکی بود و با کمک آن داوطلب ممکن بود باوجود رسیدن به پاسخ صحیح، جواب آن را اشتباه وارد کند.  اما در کنکورهای اخیر موضوع متفاوت است و طراحان سوالات کنکور و آزمون از شگردهای مختلفی برای تست‌های دام‌دار استفاده می‌کنند و عده زیادی هم متاسفانه در دام می‌افتند. در ادامه به بررسی کامل انواع تست دام‌دار خواهیم پرداخت.

راستی داخل همین سایت برای شما مقالات فوق‌العاده‌ای آماده کرده‌ایم که اطلاعات خوبی در بر دارند و برای دسترسی به هرکدام می‌توانید از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

ساده‌ترین تله تستی کنکور | خطای گزینه‌ها

سوالات دام دار کنکور

به سوالات بالا دقت کنید. این تیپ از دام سوالات کنکور تقریبا در دروس ادبیات، زیست، ریاضی، فیزیک و شیمی مشاهده می‌شود. در این نوع سوال، جوابی که به‌دست می‌آید عددی بین 1 تا 4 است و طراح گزینه‌های 1 تا 4 را تصادفی انتخاب می‌کند. مثلا در سوال 136 (اولین سوال تصویر بالا) تعداد تقاطع‌های نمودار یا تعداد صفرهای معادله دو عدد است و این عدد در گزینه سوم وجود دارد. ممکن است این دام تستی باعث انتخاب گزینه دوم شود.

اگر قصد دارید تاثیر تاثیر این دام‌های تستی در کنکور را مشاهده کنید من 8 مقاله فوق‌العاده درباره درصدهای کنکور سال قبل نوشته‌ام و درصدهای مهم از جمله درصد منفی، میانگین درصد، درصدهای بالای 50، درصد رتبه‌های زیر 1000 کنکور و … را به‌صورت کامل تحلیل و بررسی کرده‌ام. برای دسترسی فقط کافیست لینک میانگین درصدهای کنکور را باز کنید.

دام تستی تیپ دوم | سوالات شمارشی

سوالات شمارشی دام دار

تیپ دوم تست‌های تله دار کنکور، بیشتر در دروس زیست و ادبیات و شیمی مشاهده می‌شود. در این نوع سوالات تعداد گزینه‌های صحیح یا اشتباه خواسته شده است و بدترین حالت هم زمانی رخ می‌دهد که طراح مباحث بین چند فصل را ترکیب کند یا به عبارتی هر گزینه مربوط به یک مبحث یا فصل باشد و در این صورت اگر روی حداقل یک فصل تسلط نداشته باشید نمی‌توانید به پاسخ صحیح برسید.

سوالات دام‌دار تیپ سوم | اشتباهات محاسباتی

دام‌های تستی شیمی کنکور

تیپ سوم دام‌های تستی شما را در محاسباتتان گمراه خواهد کرد و حتی بعد از رسیدن به پاسخ ممکن است به پاسخ خود مشکوک شوید. در این سبک از دام تستی کنکور به سه روش می‌توان داوطلب را درگیر کرد.

  • روش اول: از اعداد قرینه استفاده کرد که یکی از دام‌های تستی فیزیک کنکور محسوب می‌شود.
  • روش دوم: استفاده از اعداد توان‌دار با توان‌های متفاوت یا گرد کردن عدد.
  • روش سوم: جابجایی ممیز بین رقم‌های مختلف یک عدد که بیشتر جزو دام‌های تستی شیمی کنکور محسوب می‌شود و در مسائل دیده می‌شود.

تیپ چهارم دام‌های تستی | صورت سوالات طولانی

دام های تستی زیست کنکور

تیپ چهارم که به‌خصوص جزو اصلی‌ترین دام‌های تستی زیست کنکور است، مربوط به حجم صورت سوال یا گزینه‌ها است. در این روش طراح صورت سوال را طولانی قرار می‌دهد یا حتی در گزینه‌ها هم از همین روش استفاده می‌کند و تعداد زیادی حتی بدون خواندن سوال از آن رد می‌شوند. اما نکته جالب اینجاست که تعداد زیادی از این نوع سوالات جواب ساده‌ای دارند و نباید از آنها گذر کنید.

تیپ پنجم تله‌های طراح کنکور | بازی با کلمات

دام تستی ریاضی کنکور

اما تیپ پنجم بیشتر به‌دلیل خطای بصری و عجله داوطلبان در جلسه کنکور است. در این نوع تله تستی طراح به‌خصوص در انتهاء جمله داوطلبان را در دام خود می‌اندازد. انواع راه‌هایی که در این سبک از دام تستی کنکور استفاده می‌شود استفاده از کلماتی مانند می‌تواند یا نمی‌تواند، صحیح است یا صحیح نیست، مناسب یا نامناسب، به‌جز و … شما را در تله خود بیندازد.

اما یک مورد از دام‌های تستی ریاضی کنکور هم مربوط به همین تیپ است. در این تله تستی ریاضی کنکور، یک معادله به شما داده می‌شود که یک مجهول دارد مانند مجهول a در تصویر بالا. شما باید این مجهول را پیدا کنید اما طراح در انتهای سوال مقدار آن مجهول را نمی‌خواهد بلکه همانند سوال بالا جمع یا تفریق یا ضرب و تقسیم آن را از شما می‌خواهد.

جالب اینجاست که طراح مقدار مجهول را به عنوان دام تستی داخل گزینه‌ها قرار می‌دهد و عده زیادی در این دام می‌افتند.

تیپ ششم دام‌های تستی آزمون‌های آزمایشی | سوالات دو جوابی

سوالات دام دار ریاضی کنکور

سوالات دو جوابی! دام تستی متداول کنکور و آزمون‌های آزمایشی که در دروس ریاضی و فیزیک و به‌خصوص معادلات درجه دو مشکل ساز می‌شود. در این دام تستی خود سوال دو جواب دارد و قابل محاسبه است اما مشکل اینجاست که هر کدام از جواب‌‍‌ها در یک گزینه مجزا وجود دارند. شاید با این توضیحات کمی سردرگم شوید ولی به سوال بالا نگاه کنید تا بتوانید با این دام تستی هم آشنا شوید.

در این نوع دام‌های تستی به‌خصوص در درس ریاضی زمانی‌که چنین مشکلی پیش آمد حتما از تعین دامنه استفاده کنید.

تیپ هفتم دام‌های تستی سوالات کنکور | سوالات ابتدایی هر درس

در آزمون‌های آزمایشی و حتی خود کنکور، گاها پیش می‌آید که سوالات ابتدایی هر درس سخت هستند؛ معمولا زمانی که داوطلب با چنین حالتی مواجه می‌شود روحیه خود را از دست خواهد داد و ناامید می‌شود. اما بعد از آزمون درصورتی که چک کنید متوجه می‌شوید که چه‌قدر سوالاتی راحتی هم وجود داشته که به راحتی می‌توانستید پاسخ دهید.

پس اگر با چنین دام‌هایی مواجه شدید و سوالات ابتدایی هر درس سخت بود، اولین چیزی که باید به ذهنتان برسد این است که طراح از این نوع دام برای بهم ریختن روحیه شما چنین کاری کرده است.

بهترین راه‌حل برای سوالات دام‌دار کنکور و آزمون

یادتان باشد که هیچ مشکلی بدون راه‌حل نیست. سوالات دام‌دار آزمون و کنکور همگی با هدف معینی استفاده می‌شوند و آن هم تضعیف روحیه یا سردرگم کردن داوطلب است، اما بازهم با این وجود همه داوطلبان در دام طراحان نمی‌افتند. برای اینکه در دام طراح نیفتیم آسان‌ترین کار ممکن شناختن دام‌های تستی است و من در این مقاله تمام تلاشم را کردم تا به بهترین شکل ممکن دام‌های تستی متداول کنکور را در 7 تیپ به شما معرفی کنم و مطمئن باشید هیچ سایت دیگری با چنین جزئیات و مثال‌های عینی اقدام به معرفی دام‌های تستی نکرده است.

اگر نمی‌خواهید در تله طراحان کنکور بیفتید این چند مورد را به‌خاطر بسپارید و حتی اگر لازم است در جایی به عنوان دستور العمل مواجه شدن با دام تستی یادداشت کنید تا بدون مشکل از پس سوالات کنکور و آزمون بربیایید.

1- دست از ترسیدن بردارید؛ این مورد به‌خصوص درباره سوالات طولانی صدق می‌کند و حتما حتما حتی اگر صورت یک سوال به شدت هم طولانی بود آن را بخوانید و درموردش فکر کنید.

2- سوالات را با دقت بخوانید؛ بهترین راهکار ممکن به‌خصوص برای جلوگیری از افتادن در دام بازی با کلمات طراح این است که سوال را با دقت از ابتدا تا انتها بخوانید و هیچ کلمه‌ای را از جا نیندازید.

3- زیر کلمات مهم صورت سوال خط بکشید؛ به‌خصوص قیدها و افعال مثبت و منفی که دردسرساز هستند یا کلماتی که در گزینه‌ها شبیه به هم هستند.

4- در زمان حل محاسبات دقت کافی داشته باشید و با آرامش محاسبات را انجام دهید؛ زیرا گاهی اوقات تفاوت دو گزینه تنها در یک ممیز است.

خب دوستان عزیزم به پایان مقاله انواع دام‌های تستی کنکور رسیدیم امیدوارم برایتان مفید بوده باشد و با عمل کردن به این نکات احتمال گیر افتادن در دام طراح برای شما به حداقل می‌رسد؛ هر سوالی که در ذهنتان دارید می‌توانید از بخش نظرات مطرح کنید تا شخصا راهنمایی کنم. درضمن اگر به دنبال مقالات کاربردی و مهم برای کنکورتان هستید می‌‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

سوالات متداول درباره دام‌های تستی کنکور

  • در این مقاله دام‌های تستی در کنکور انسانی هم بررسی شده است؟
    بله. به‌صورت کامل دام‌های تستی کنکور تجربی و ریاضی و انسانی بررسی شده است.
  • چگونه گرفتار تست‌های دام‌دار کنکور نشویم؟
    در انتهای مقاله 4 روش برای جلوگیری از افتادن در دام سوالات کنکور ارائه شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات کنکور کلیک کنید.

4.4/5 - (9 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا