یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

میانگین درصدهای زیست کنکور

کنکوری جان سلام. من شایان مامندی هستم و امروز در این مقاله قصد دارم به صورت تخصصی به بررسی میانگین درصدهای زیست کنکور از سال 99 تا کنون بپردازم. شاید برحسب کنجکاوی برای اطلاع از نحوه عملکرد داوطلبان در درس زیست‌شناسی و درصد زیست رتبه‌های برتر کنکور وارد این مقاله شده باشید؛ اما کاربرد درصد‌های زیست‌شناسی در کنکور بسیار مهم‌تر از رفع کنجکاوی است. در این مقاله و با بررسی درصد زیست کنکور شما به‌صورت تقریبی و باتوجه به رتبه مد نظرتان، درصدی که باید در درس زیست‌شناسی کسب کنید را خواهید یافت.

در چند سال اخیر میزان کسب هر درصد و تعداد افرادی که به یک درصد خاص مثلا درصدهای منفی زیست یا درصدهای بالای 50 در زیست می‌رسند تقریبا یکسان بوده است و مطمئن باشید این موضوع برای سایر سال‌ها هم از همین قاعده پیروی می‌کند. پس تا انتهای این مقاله برای بررسی درصدهای زیست‌شناسی در کنکور با من در سایت بخون همراه باشید و در هر بخش هم دچار سوالی شدید سریعا از نظرات مطرح کنید تا شخصا راهنمایی کنم. راستی در بخش‌های مختلف مقاله لینک سایر مقالات مهم زیست‌شناسی هم در اختیارتان قرار داده می‌شود.

این مقاله هر سال و بعد از ارائه آمار توسط سازمان سنجش آپدیت خواهد شد.

درصدهای زیست‌شناسی در کنکور 1400

درصد زیست در کنکور 1400

جدولی که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید آمار دقیقی از عملکرد داوطلبان کنکور 1400 در درس زیست‌شناسی است که توسط سازمان سنجش و در هفته‌نامه 1256 منتشر شده است و از طریق دانلود پیک سنجش می‌توانید مشاهده کنید. اما تصویر خالی به درد نمی‌خورد و برای درک کامل نیاز به تحلیل دارد که در چهار قسمت مهم این آمار یعنی میانگین درصدهای زیست در کنکور 1400 را بررسی می‌کنیم و البته با سال‌های قبل هم یک مقایسه خواهیم داشت. در نظر داشته باشید که تعداد شرکت‌کنندگان کنکور تجربی 1400 هم 485093 نفر بوده‌است. اما در سایت بخون ما محتواهای فوق‌العاده‌ای برای درس زیست‌شناسی داریم که از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید:

درصدهای منفی زیست کنکور

درصدهای منفی شامل بازه درصدی 33/3- تا قبل صفر است. در کنکور 1400 تعداد افرادی که در زیست درصد کمتر از صفر کسب کردند 119867 نفر معادل حدودا 25 درصد کل شرکت‌کنندگان این رشته بوده است. یعنی از هر 100 نفر، 25 نفر در کنکور 1400 زیست را منفی زده‌است و کسی که به هیچ تستی از زیست پاسخ نمی‌داد از 25 درصد رقیبان خود جلوتر بود.

آمار درصدهای منفی در کنکور 99 و 98 حدود 17 درصد داوطلبان و در کنکور 97 هم حدود 23 درصد داوطلبان بوده‌است. با این حساب تقریبا در 4 سال اخیر کمترین تعداد درصدهای منفی مربوط به کنکور 1400 بوده‌است.

درصد صفر زیست در کنکور 1400

و اما به سراغ افرادی برویم که به هیچ سوالی از زیست پاسخ ندادند, در قسمت قبل اشاره کردم که اگر کسی به هیچ سوالی از زیست پاسخ نمی‌داد از 25 درصد شرکت‌کنندگان در درس زیست جلوتر می‌افتاد؛ اما چند نفر در کنکور 1400 درصد صفر زیست را کسب کردند؟

تعداد افرادی که در کنکور 1400 به هیچ سوالی از زیست پاسخ ندادند 59977 نفر معادل حدود 12 درصد شرکت‌کنندگان بوده‌اند. با این اوصاف کافی بود یک نفر فقط به یک سوال از زیست پاسخ دهد تا از 37 درصد رقیبان خود در زیست‌شناسی جلو بیفتد. اما آمار درصد سفید زیست در کنکور سال‌های قبل به صورت زیر است:

 • کنکور 99: حدودا 10 درصد داوطلبان
 • کنکور 98:  حدودا 9 درصد داوطلبان

در کنکور 1400 با وجود کاهش تعداد شرکت‌کنندگان تجربی، آمار آنها نسبتا نامطلوب‌تر شده است. راستی به تعداد نفرات در سه سال دقت کنید! در اینجا متوجه می‌شوید که این آمار تقریبا هر سال در یک رنج درصدی است.

درصدهای کمتر از 50 در زیست کنکور 1400

هر تست زیست کنکور ارزشی معادل 2 درصد در کنکور دارد. در این قسمت قرار است درصدهای کمتر از 50 را بررسی کنیم یعنی تعداد نفراتی که به کمتر از 25 تست از زیست پاسخ داده‌اند. تعداد افرادی که در کنکور 1400 درصد کمتر از 50 را نیز کسب کرده‌اند 470878 نفر معادل 97 درصد کل شرکت‌کنندگان بوده‌است؛ به عبارت دیگر کمتر از 3 درصد کل شرکت‌کنندگان در درس زیست موفق به کسب درصد بیشتر از 50 شده‌اند.

با تفاسیر فوق، در کنکور 1400 کافی بود تنها به 26 تست از زیست کنکور بدون اشتباه پاسخ دهید تا جزو 3 درصد شرکت‌کنندگان برتر رشته تجربی در درس زیست (یعنی اصلی‌ترین درس خود) باشید. اما آمار درصدهای زیر 50 در کنکور سال‌های قبل چگونه بوده است؟

 • کنکور 99: حدود 96 درصد داوطلبان.
 • کنکور 98: حدود 90 درصد داوطلبان.

تعداد افرادی که در سال 1400 زیست را 100 زدند!

در کنکور 1400 هیچ داوطلبی در رشته تجربی موفق به کسب درصد 100 در زیست‌شناسی نشد و عمده دلیل این موضوع را می‌توان در دو مورد خلاصه کرد که به صورت زیر است.

 • ترکیبی بودن سوالات زیست.
 • زمان کم برای حل کل سوالات.

جالب است بدانید در کنکور 99 هم کسی موفق به کسب درصد 100 در زیست نشد؛ این آمار برای کنکور 97 هم مشابه بوده‌است اما در کنکور سراسری 98 در رشته تجربی 8 نفر موفق به کسب درصد صد در زیست‌شناسی شدند. در کنکور 96 هم فقط 1 نفر موفق به کسب درصد 100 در زیست کنکور شد. درضمن اگر قصد دارید با تاثیر زیست در کنکور آشنا شوید توصیه می‌کنم مقاله زیرگروهای رشته تجربی را از همین سایت مطالعه کنید که همکارم خانم حجازی به‌صورت کامل به بررسی ضریب زیست در هر زیرگروه پرداخته‌اند.

میانگین درصد زیست در کنکور 1400

میانگین درصد زیست کنکور

منظور از میانگین درصد، جمع درصد کل داوطلبان از منفی تا 100 و تقسیم آن بر تعداد کل داوطلبان است؛ در کنکور 1400 میانگین درصد زیست برای کل داوطلبان 7/6 درصد بوده‌است. یعنی کافی بود یک نفر فقط به 4 تست از زیست پاسخ دهد تا از میانگین کل کشوری این درس جلوتر بیفتد. اما نکته جالب روند نزولی این میانگین درصد برای زیست در 3 سال اخیر است که هر سال نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده است؛ میانگین درصد زیست‌شناسی در کنکور سال‌های قبل هم به ترتیب زیر بوده‌است:

 • کنکور 99: 10/6 درصد.
 • کنکور 98: 14/8 درصد.

در تصویر فوق هم می‌توانید میانگین درصد زیست در کنکور 5 سال اخیر یعنی از کنکور 96 تا 1400 را مشاهده کنید. همانطور که در ابتدا هم قول داده بودم قرار است لینک‌های مهم که می‌تواند برایتان مفید هم باشد را در اختیارتان قرار دهم، از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به تحلیل درصد سایر دروس عمومی در رشته تجربی دسترسی داشته باشید:

درصد زیست رتبه‌های برتر کنکور

درصد زیست رتبه‌های برتر در کنکور

یکی از قسمت‌های جذاب که در درصدهای کنکور پیک سنجش وجود دارد، قسمت مربوط به درصد رتبه‌های برتر برای هر درس است که برای درس زیست و سایر دروس از سه بخش تشکیل شده است:

 • کمترین درصد زیست کنکور رتبه‌های برتر
 • میانگین درصد زیست رتبه‌های برتر
 • بیشترین درصد زیست رتبه‌های برتر

در تصویر فوق هم هر سه درصد برای رتبه‌های برتر یعنی رتبه‌های زیر 1000 کنکور تجربی را می‌توانید مشاهده کنید. اما اینجا چند نکته جای بحث و تامل دارد؛ بیایید باهم بررسی کنیم:

 • اگر دقت کنید هر سال میانگین درصد رتبه‌های زیر هزار، حدود بین 70 یا 80 درصد است. یعنی برای کسب رتبه زیر هزار باید رنج درصد شما برای زیست در این بازه باشد.
 • سال 1400 کمترین درصد زیست کنکور 4 درصد معادل پاسخ دادن فقط به 2 سوال بوده؛ یعنی با سایر دروس هم می‌توان درصد پایین حتی زیست را جبران کرد.
 • اما نکته مهم؛ برای کسب رتبه زیر هزار باید میانگین درصد رتبه‌های برتر برایتان ملاک باشد؛ نه کمترین درصد و نه بیشترین درصد ملاکی خوبی نیستند زیرا با سایر دروس می‌توانند تغیر کنند.

راستی برای مشاهده سایر تحلیل‌ درصدها برای دروس اختصاصی هم می‌توانید از لینک‌های زیر اقدام کنید:

خب دوستان عزیزم به انتهای مقاله بررسی درصدهای زیست در کنکور رسیدیم؛ امیدوارم از خواندن این مقاله هم لذت برده باشید. اگر این مقاله برایتان مفید بود با درج نظر خود از طریق کامنت و همچنین امتیاز دادن به مقاله به شدت باعث دلگرمی ما خواهید شد. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر مقالات مربوط به کنکور دسترسی داشته باشید. در ادامه هم فایل پی دی اف مربوط به تحلیل درصدها را می‌توانید رایگان دانلود کنید.

دانلود PDF میانگین درصدهای زیست در کنکور

سوالات متداول میانگین درصد زیست در کنکور نظام جدید

 • آیا کسی موفق به کسب صد زدن زیست شده است؟
  تعداد افرادی که زیست را صد می‌زنند بسیار کم است اما در سال‌های اخیر حدود 8 نفر موفق به صد زدن زیست شده اند.
 • با درصد کم در زیست می‌توان رتبه برتر شد؟
  در سال 1400 با درصد 4 در زیست، رتبه زیر 1000 کسب شده است. برای مشاهده وارد سایت شوید.
3.6/5 - (10 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
3 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا