یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش مطالعه زیست کنکور

به غول بی‌شاخ و دم رشته تجربی یعنی درس زیست و روش مطالعه زیست کنکور رسیدیم. درسی که شاید بتوان گفت بالغ بر 90 درصد داوطلبان رشته تجربی به این درس علاقه‌مند هستند و با اشتیاق خاصی زیست را مطالعه می‌کنند؛ اما مشکل اینجاست که تنها کمتر از 10 درصد شرکت‌کنندگان می‌توانند به درصد بالای 50 در این درس برسند؛ یادتان باشد، با علاقه زیاد زیست را خواندن با موضوع چگونه زیست را برای کنکور بخوانیم متفاوت است.

اگر قصد دارید یک‌بار برای همیشه بهترین روش مطالعه زیست‌شناسی کنکور را یاد بگیرید و با این سوال که چگونه زیست بخوانیم مواجه نشوید، این مقاله دوای درد شماست. من شایان مامندی هستم و امروز در بخون بهترین روش مطالعه زیست رتبه‌های برتر که حاصل تجربه 5 ساله من در زمینه آموزش است را تقدیم شما عزیزان می‌کنم. درضمن ادامه مقاله نحوه مطالعه زیست کنکور، لینک مربوط به مطالعه سایر دروس را هم در اختیارتان قرار خواهم داد پس تا انتها با من باشید.

مطالبی که امروز در نحوه مطالعه زیست کنکور نظام‌جدید بررسی خواهیم کرد هم شامل اهمیت زیست در کنکور، بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور، بهترین زمان برای مطالعه زیست، ترکیبی خواندن زیست نظام جدید، چگونه زیست را مفهومی بخوانیم و … است و در تمام بخش‌ها دیتایی کامل و دقیقی را در اختیارتان قرار خواهم داد.

اهمیت زیست‌شناسی در کنکور

اهمیت زیست شناسی در کنکور

درباره اهمیت زیست‎‌شناسی در کنکور در مقاله بودجه‌بندی زیست کنکور توضیحات کاملی را دادیم و در اینجا به‌صورت مختصر به بررسی اهمیت این درس خواهیم پرداخت. زیست‌شناسی بعد از دروس زمین‌شناسی و ریاضی در جایگاه سوم میان دروس اختصاصی قرار گرفته‌است؛ 50 تست از بودجه‌بندی کنکور با ترتیب 156 تا 205 را به‌خود اختصاص داده است.

مباحث زیست‌شناسی کنکور هم در حالت کلی به 4 بخش ” زیست جانوری انسانی – زیست سلولی مولکولی – زیست گیاهی و ژنتیک” تقسیم می‌شود. دقت کنید که در روش صحیح مطالعه زیست کنکور، آشنایی با مباحث زیست به‌شدت حیاتی است و برای کسی که قصد داشته باشد ترکیبی خواندن زیست نظام جدید را رعایت کند باید روی مباحث ترکیبی زیست کنکور مسلط باشد که در ادامه مقاله روش مطالعه درس زیست هم بررسی خواهیم کرد.

زیست را فصل به فصل بخوانیم یا ترکیبی؟

خب اولین سوالی که در بهترین روش خواندن زیست برای کنکور باید بررسی کنیم روش مطالعه زیست نظام جدید به‌صورت فصل به فصل یا مبحثی است. اگر داوطلبی هستید که به‌صورت فصل به فصل زیست را مطالعه می‌کنید یا به‌صورت مبحثی باید گفت که در هردو صورت روش مطالعه شما صحیح است؛ پس روش صحیح خواندن زیست برای کنکور هم می‌تواند به‌صورت فصل به فصل باشد هم مبحثی اما هدف اصلی داشتن بهترین طریقه خواندن زیست برای کنکور با بازدهی بالا است.

اگر داوطلبی هستید که قصد دارید بالاترین بازدهی را در مطالعه زیست کنکور تجربه کنید، پیشنهاد من برای شما مبحثی خواندن زیست است؛ یعنی تمامی مباحث زیست کنکور را تفکیک کنید در این صورت به دو سوال مهم هم پاسخ داده می‌شود که اولین سوال این است که چطور زیست را مفهومی بخوانیم و دومین سوال هم چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم؟ در ادامه به‌صورت مفصل‌تر این بحث‌ها را باز خواهیم کرد. اما بعد از مطالعه کامل این مقاله توصیه می‌کنم سری هم به بخش نحوه مطالعه دروس کنکور بزنید و از اطلاعات مفیدی که قرار داده‌ایم هم بهره‌مند شوید.

اما تا اینجا دوتا از روش های خواندن زیست برای کنکور را بررسی کردیم که هردو روش هم صحیح هستند اما در ادامه برای بازدهی بالاتر روش مطالعه ترکیبی زیست کنکور که روش زیست خواندن رتبه‌های برتر هم است را مورد بررسی قرار خواهیم داد. درضمن، درصورتی که زمان کمی دارید و قصد دارید زیست را به‌صورت حذفی مطالعه کنید توصیه می‌کنم حتما مقاله فصل‌های مهم زیست در کنکور را مطالعه کنید.

چگونه درس زیست را مفهومی بخوانیم؟ | راز و رمز روش خواندن درس زیست برای کنکور به‌صورت ترکیبی

مباحث زیست کنکور

خب برای مفهومی خواندن زیست کنکور روش پیشنهادی ما، تفکیک مباحث زیست کنکور به 4 بخشی که در بالا بررسی کردیم است؛ یعنی:

 • زیست جانوری انسانی
 • زیست گیاهی
 • ژنتیک
 • زیست سلولی مولکولی

یکی از سوالات جالبی که بارها شنیده می‌شود، روش مطالعه زیست برای پشت کنکوری‌ها است؛ دقت کنید که چه پشت کنکوری باشید، چه داوطلب سال دوازدهم و چه حتی دنبال نحوه مطالعه زیست برای افرادی که از کنکور فاصله گرفته‌اند باشید، می‌توانید از روش بالا استفاده کنید بدون هیچ محدودیتی. اما بحث اصلی و سخت همان تفکیک مباحث بالا است یعنی:

 • کدام فصل‌های زیست کنکور گیاهی هستند؟
 • کدام فصل‌های زیست کنکور جانوری انسانی هستند؟
 • کدام فصل‌های زیست کنکور ژنتیک هستند؟
 • کدام فصل‌های زیست کنکور سلولی مولکولی هستند؟

خب نگران نباشید؛ زیرا در ادامه به‌صورت کامل تفکیک فصل‌های زیست کنکور را برای شما انجام خواهیم داد و ترتیب مطالعه مباحث زیست کنکور را هم بررسی خواهیم کرد؛ به‌نحوی که خیالتان از بابت روش خواندن زیست رتبه‌های برتر راحت خواهد شد. درضمن اگر در آزمون‌های آزمایشی مشکل دارید و به‌دنبال افزایش درصد و تراز خود به‌خصوص در درس زیست‌شناسی هستید، حتما مقاله نحوه تحلیل آزمون را مطالعه کنید که در 6 قدم بهترین روش تحلیل را به شما عزیزان آموزش داده‌ام.  

زیست گیاهی شامل چه فصل هایی است؟

در کل برای کنکور ما 5 فصل از زیست گیاهی را می‌توانیم درنظر بگیریم؛ فصل‌های زیست گیاهی کنکور به‌ترتیب به‌صورت زیر است:

 • فصل 6 و 7 زیست‌شناسی دهم
 • فصل 8 و 9 زیست‌شناسی یازدهم
 • فصل 6 زیست‌شناسی دوازدهم

ژنتیک کنکور شامل چه فصل‌هایی است؟

فصل‌های ژنتیک کنکور هم متشکل از 5 فصل هستند؛ این 5 فصل ژنتیک هم در پایه یازدهم و دوازدهم مشاهده می‌شود که به‌صورت زیر می‌توان آنها را دسته‌بندی کرد:

 • فصل 6 و 7 زیست‌شناسی یازدهم
 • فصل 1 و 3 و 4 زیست‌شناسی دوازدهم

فصل‌های زیست سلولی و مولکولی کنکور کدام هستند؟

برای زیست سلولی و مولکولی هم می‌توان 6 فصل از زیست‌شناسی کنکور را در نظر گرفت؛ فصل‌های زیست سلولی و مولکولی هم به‌صورت زیر است:

 • فصل 1 زیست دهم » گفتار 2
 • فصل‌های 1، 2، 5، 6  و 7 زیست دوازدهم

فصل‌های زیست جانوری و بدن انسان در کنکور

در فصل‌های ترکیبی زیست کنکور، مباحث زیست جانوری و بدن انسان جزو فصل‌هایی هستند که به‌صورت مکرر با آنها مواجه خواهیم شد؛ در بخش زیر می‌توانید فصل‌های ترکیبی زیست‌شناسی کنکور برای مباحث زیست جانوری و بدن انسان را مشاهده کنید:

 • فصل‌های 1، 2، 3، 4 و 5 زیست دهم
 • فصل‌های 1، 2، 3، 4، 5 و 7 زیست یازدهم

خب دوستان خوبم، تا اینجا فصل‌های مرتبط زیست کنکور را کامل بررسی کردیم؛ هدف از این بررسی آشنایی با مباحث زیست در کنکور است و بعد از تسلط بر آن می‌توان تصمیم گرفت که ترتیب مطالعه مباحث زیست کنکور به چه‌صورت باشد و روش مطالعه زیست برای کنکور چگونه باشد. درضمن بعد از خواندن این مقاله، حواستان به نحوه مطالعه ریاضی کنکور هم باشد که به معنای واقعی در این مقاله سنگ تمام گذاشته‌ام.

روش خواندن زیست برای کنکور | مباحث زیست کنکور را با چه ترتیبی بخوانیم؟

ترتیب مطالعه مباحث زیست کنکور

رسیدیم به مهم‌ترین بخش از مقاله روش خواندن زیست کنکور، خب تا الان تمامی مقدمات لازم برای طرز خواندن زیست برای کنکور را از اهمیت این درس در کنکور تا تفکیک مباحث زیست را بررسی کردیم تا به اینجا برسیم. شاید برای شما هم سوال شده باشد، به عنوان مثال فصل یک زیست دهم هم مباحث انسانی و جانوری را دارد و هم مباحث سلولی و مولکولی، اگر مباحث را تفکیک کنیم چگونه باید این فصل را مطالعه کنیم؟

اعتقاد همیشگی من این است که نباید به خودمان سخت بگیریم، یادتان باشد هروقت مسیر را پیچیده کنیم به‌شدت اذیت خواهیم شد؛ پس بهترین کار ممکن پیدا کردن آسان‌ترین راه ممکن برای یافتن ترتیب مباحث در نحوه خواندن درس زیست کنکور است.

در این قسمت قصد دارم که مباحث زیست را مجدد دستکاری کنم؛ یعنی زیست را فقط به 3 بخش تقسیم کنم که به‌صورت زیر می‌باشد:

 •  ژنتیک
 • گیاهی
 • زیست سلولی و مولکولی، جانوری و بدن انسان

اتفاقی که در این بخش افتاد، جا گرفتن زیست سلولی و مولکولی و جانوری و بدن انسان در یک دسته بود؛ زیرا در اکثر فصل‌ها این مباحث مشترک هستند؛ درضمن مباحث ژنتیک و گیاهی زیست کنکور پتانسیل کمتری در ترکیب شدن با سایر مباحث دارند.

بهترین ترتیب مطالعه مباحث زیست | نحوه خواندن زیست رتبه‌های برتر

در بخش قبلی از نحوه خواندن زیست برای کنکور، به سه دسته یعنی ژنتیک، گیاهی، جانوری انسانی و سلولی و مولکولی رسیدیم. الان نوبت عمل است؛ بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، ابتدا فصل‌هایی که به ژنتیک و گیاهی ارتباطی ندارند را مطالعه کنید؛ یعنی به ترتیب زیر جلو بروید:

 • مطالعه فصل‌های 1 تا 5 زیست دهم
 • مطالعه 1 تا 5 زیست یازدهم
 • مطالعه کل فصل‌های زیست دوازدهم به‌جز فصل‌های 3 و 4

تا به اینجا حدود 95 درصد از مباحث سلولی و مولکولی، بدن انسان و جانوری و فناوری نوین را مطالعه کرده‌اید؛ بعد از این‌که ترتیب بالا تمام شد حال به سراغ فصل‌های منحصرا مربوط به گیاهی و ژنتیک بیایید، ترتیب مطالعه می‌تواند دل‌خواه باشد که ابتدا ژنتیک را مطالعه کنید یا زیست گیاهی. فصل‌های باقی‌مانده هم به‌صورت زیر خواهد بود.

 • فصل‌های زیست گیاهی: فصل 6 و 7 زیست دهم – فصل 8 و 9 زیست یازدهم
 • فصل‌های ژنتیک کنکور: فصل 6  و 7 زیست یازدهم – فصل 3 و 4 زیست دوازدهم

خب دوستان خوبم تا اینجا ترتیب مطالعه فصل‌های زیست کنکور را بررسی کردیم، از اینجا به‌بعد، به بررسی ریزه‌کاری‌های مربوط به نحوه خواندن زیست کنکور خواهیم پرداخت که شامل نحوه خلاصه برداری زیست کنکور، مطالعه کتاب درسی برای زیست، بهترین زمان برای مطالعه زیست و … خواهیم پرداخت. اما دو نکته کلیدی، بعد از خواندن مقاله زیست را چگونه بخوانیم، مقاله نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور و روش مطالعه شیمی برای کنکور را هم مطالعه کنید و در هربخش که دچار ابهام یا سوالی درباره این‌که زیست کنکور را چگونه بخوانیم شدید، حتما از بخش نظرات با ما مطرح کنید.

بهترین زمان برای مطالعه زیست چه‌زمانی است؟

درباره زمان مطالعه زیست این مورد کاملا سلیقه‌ای است و بهتر است خودتان زمان مناسب را انتخاب کنید. اما اگر برای انتخاب زمان خواندن زیست راهنمایی کنم، در بازه‌های زمانی مختلف مثلا صبح، عصر و شب در طی چند روز زیست کنکور را مطالعه کنید و باتوجه به آن، زمانی‎‌که بالاترین بازدهی را احساس کردید، به عنوان بهترین زمان مطالعه زیست‌شناسی کنکور درنظر بگیرید.

نحوه خلاصه‌برداری زیست کنکور چگونه باشد؟

از شما دعوت می‌کنم که ادامه مقاله را در قالب فایل صوتی بالا مطالعه کنید؛ در وویس بالا مابقی مباحث و البته چندین نکته تکمیلی در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

درس زیست‌شناسی، درسی است که خط به خط آن می‌تواند توجه طراحان را برای طرح سوال جلب کند؛ برای زیست شناسی توصیه‌ای که من دارم، استفاده از خود کتاب درسی به‌عنوان منبع خلاصه برداری است و خلاصه‌ها را می‌توانید داخل کتاب بنویسید که در زمان جمع‌بندی زیست کنکور، یک فقط یک منبع داشته باشید، برای جلوگیری از شلوغ شدن هم می‌توانید از کاغذهای رنگی کوچک استفاده کنید که حالت چسب مانند دارد و می‌توانید به صفحات مربوطه بچسبانید.

در خلاصه برداری زیست کنکور مهم‌ترین نکته ممکن، پرهیز از نوشتن نکات زاید است. به جمله زیر که از صفحه 120 زیست یازدهم انتخاب شده دقت کنید:

جمله اصلی: در روش پیوند زدن از یک گیاه مانند جوانه یا شاخته به نام پیوندک، روی تنه گیاه دیگری که به آن پایه می‌گویند، پیوند زده می‌شود.

خلاصه: پیوند زدن = پیوند، پیوندک روی پایه.

دقت کنید که هدف از خلاصه برداری زیست کنکور، داشتن یک منبع کم حجم برای جمع‌بندی و مرور است که به کمک آن بتوان در زمان کوتاه مطالب خوانده شده را یادآوری کرد. درضمن برای نت‌برداری زیست کنکور، از کلیدواژه و جدول ساختن غافل نشوید.

آیا برای زیست شناسی کتاب درسی را بخوانیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در بحث چگونه برای کنکور زیست بخوانیم، نیاز به خواندن کتاب درسی برای زیست‌شناسی است. آیا برای زیست‌شناسی مطالعه کتاب درسی نیاز است یا تنها به منبعی که داریم اکتفا کنیم؟ درمورد درس زیست با قاطعیت به شما توصیه می‌کنم که حتی بهترین منبع آموزشی را هم اگر دارید، از کتاب درسی غافل نشوید. مطالعه کتاب درسی در کنار منبع کمک آموزشی می‌تواند به‌صورت زیر باشد:

هر فصل را که از روی کتاب کمک آموزشی یا سایر منابع مطالعه کردید، بعد از آن حتما به سراغ کتاب درسی هم بیایید و مطالب را از روی کتاب هم مجدد مطالعه کنید؛ درصورتی که به نکته جدیدی رسیدید، آن‌را یادداشت کنید. درضمن یادتان باشد، قبل از شروع هر جلسه، حتما مطالب جلسه قبل را در حد 5 دقیقه مطالعه و مرور کنید.

خب دوستان خوبم، به پایان مقاله روش مطالعه زیست رسیدیم و به‌صورت مختصر نکاتی که درباره چگونه زیست بخوانیم نیاز داشتید در اختیارتان قرار دادم. اما به‌یاد داشته باشید که این مقاله به‌صورت مداوم آپدیت خواهد شد و روش مطالعه زیست رتبه‌های برتر هم هر سری قرار داده می‌شود. برای مشاهده سایر مقالات مربوط به نحوه مطالعه حتما به لینک‌های زیر سر بزنید:

درضمن درهر بخش از مقاله روش خواندن زیست برای کنکور دچار سوال یا ابهامی شدید، حتما از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخ‌گو باشیم.

سوالات متداول روش مطالعه زیست کنکور

 • چگونه درس زیست را بخوانیم؟
  داخل این مقاله، شما به پاسخ چگونه درس زیست را برای کنکور بخوانیم، با تکنیک‌های فوق‌العاده خواهید رسید.
 • آیا در مقاله چگونه زیست را بخوانیم، نحوه خلاصه نویسی زیست کنکور بررسی شده است؟
  بله. در مقاله چگونه زیست را برای کنکور بخوانیم، بهترین زمان مطالعه زیست، روش خلاصه‌نویسی زیست کنکور، ترتیب مطالعه مباحث زیست و … به صورت مفصل آموزش داده شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات آموزشگاه های کنکور کلیک کنید.

4.6/5 - (60 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
88 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا