دینی یوسفیان پور
مهم ترین مباحث کنکورکنکور

فصل‌های مهم زیست در کنکور نظام جدید

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم و امروز در سایت بخون با یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات یک کنکوری که تا کنون نتوانسته عملکرد خوبی در درس زیست داشته باشد، بعنی فصل‌های مهم زیست در کنکور نظام جدید، درخدمت شما عزیزان هستم. وجود فصل‌های ترکیبی زیست نظام جدید، باعث شده تا حذف کردن مباحث زیست کار دشواری باشد؛ به همین دلیل برای اینکه بدانیم چه فصل هایی از زیست را حذف کنیم باید تسلط کاملی روی این درس داشته باشیم.

جالب است بدانید که تقریبا تا الان که در حال نوشتن این مقاله هستم زمانی حدود یک هفته را به بررسی اینکه کدام فصل‌های زیست را برای کنکور بخوانیم اختصاص داده‌ام و در نهایت با همکاری یکی از اساتید برجسته زیست‌شناسی، استاد یوسف محمدی، مباحث مهم زیست در کنکور تجربی نظام جدید را آماده کرده و در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهم که بتوانید با خیال راحت مباحث مهم زیست در کنکور را مطالعه کنید. تا انتهای این مطلب با من باشید و در هر بخش که دچار سوالی شدید، از طریق کامنت مطرح کنید تا سریعا پاسخ داده شود.

مباحث زیست کنکور نظام جدید

مباحث زیست کنکور در سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم پخش شده‌اند؛ اما به جز این نوع دسته‌بندی، می‌توان براساس موضوع هم زیست شناسی کنکور را دسته‌بندی کرد که در ادامه به‌صورت کامل به بررسی آنها خواهیم پرداخت. در دسته‌بندی مباحث زیست کنکور می‌توانیم از تقسیم بندی زیر استفاده کنیم:

 • تعداد فصل‌های زیست دهم: 7 فصل
 • تعداد فصل‌های زیست یازدهم: 9 فصل
 • تعداد فصل‌های زیست دوازدهم: 8 فصل

یعنی در مجموع برای زیست کنکور با 24 فصل سر و کار داریم. اما دسته‌بندی نوع دوم در درس زیست شناسی به‌صورت موضوعی است که در مقاله بودجه بندی زیست کنکور، به‌صورت کامل بررسی شده است و اینجا مختصرا به معرفی آنها خواهیم پرداخت. در تصویر زیر مباحث کلی زیست کنکور که همان فصل‌های ترکیبی زیست کنکور نظام جدید هم هستند را می‌توانید مشاهده کنید:

فصل های ترکیبی زیست نظام جدید

بارسا

بررسی درصدهای زیست در کنکور

درصدهای زیست در کنکور

و اما رسیدیم به مرحله دوم از مقاله چه فصل‌هایی از زیست را حذف کنیم. تصویر فوق بیانگر درصدهای زیست در کنکور سراسری سال اخیر است؛ و تعداد افرادی که درصدهای خاصی را کسب کرده‌اند به‌صورت دقیق نمایش داده شده است. اما بیایید با دید ساده‌تری این درصدها را بررسی کنیم؛ پس دقت تحلیل زیر را بررسی کنید:

اگر شما در جلسه کنکور به هیچ سوالی از زیست پاسخ ندهید، از 18 درصد داوطلبان جلوتر خواهید بود و درصورتی که تنها به یک سوال پاسخ صحیح بدهید، از 28 درصد شرکت‌کنندگان جلوتر خواهید بود.

اما اگر داوطلبی باشید که به نصف سوالات زیست پاسخ صحیح بدهد (بدون پاسخ اشتباه)، شاید باور نکنید اما جزو 3 درصد اول شرکت کنندگان خواهید بود.

جالب بدانید در 3 سال اخیر، تعداد افرادی که توانسته‌‌اند زیست شناسی را صد بزنند، فقط 8 نفر بوده‌اند که آن هم در کنکور سال 98 اتفاق افتاده‌است؛ در سال‌های 97 و 99 کسی موفق به کسب درصد صد در درس شیمی نشده‌است… .

دینی یوسفیان پور

تا اینجا ممکن است که خوشحال شده باشید، زیرا رسیدن به درصد 50 عملا کار سختی نیست؛ اما بد نیست نگاهی به درصد رتبه‌های زیر 100 هم بندازیم که به‌ چه‌صورت بوده‌است:

 • کم‌ترین درصد کسب شده توسط رتبه‌های برتر: 12/4 درصد.
 • میانگین درصد کسب شده توسط رتبه‌های برتر: 73/6 درصد.
 • بالاترین درصد زیست کنکور رتبه‌های برتر: 95/4 درصد.

خب دوستان خوبم این هم از تحلیل آمار مربوط به درصدهای زیست کنکور. از این قسمت به‌صورت تخصصی وارد بحث مباحث مهم زیست در کنکور تجربی نظام جدید خواهیم شد و به‌صورت پایه به پایه، مباحث قابل حذف زیست یا به عبارت دیگر مهم‌ترین فصل‌های زیست کنکور را بررسی خواهیم کرد.

مهمترین فصل‌های زیست در کنکور تجربی نظام جدید

در بحث مباحث پر تکرار زیست در کنکور نظام جدید، به دو نکته اساسی باید توجه شود؛ نکته اول، فصل‌های مهم زیست که قرار است انتخاب کنید نباید با فصل دیگری ترکیب شود که جزو مباحث شما نیست و نکته دوم هم درباره سطح سختی مباحث آن فصل است. باتوجه به اینکه زیست یک ساختار منسجم و مرتبط با هم دارد، مباحث قابل حذف از زیست شناسی، بیشتر شامل فصل‌های زیست گیاهی و ژنتیک است که در ادامه هم بررسی خواهیم کرد. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مقالات مهم‌ترین مباحث سایر دروس عمومی دسترسی داشته باشید:

فصل‌های مهم زیست دهم در کنکور

همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم اشاره کردیم، زیست دهم از 7 فصل تشکیل شده است که سهم مباحث گیاهی در این پایه 2 فصل است، باتوجه به توضیحات بخش قبلی، یکی از مباحث قابل حذف در زیست دهم، فصل 6 و 7 است که مربوط به مباحث گیاهی است. در ضمن درصورتی که اوضاع به شدت بد بود، می‌توانید فصل اول زیست دهم را هم حذف کنید. با این توضیحات مباحث پرتست زیست کنکور در پایه دهم، فصل‌های 2 – 3 – 4 و 5  هستند. تعداد تست‌های طرح شده از مباحث مهم زیست کنکور در پایه دهم، به‌صورت حدودی 10 تست است. راستی، برای رسیدن به درصد خوب، علاوه برتسلط روی مباحث پر اهمیت زیست در کنکور باید با روش مطالعه آنها هم آشنایی داشته باشید؛ پس توصیه می‌کنم به هیچ‌وجه مقاله مربوط به روش مطالعه زیست کنکور را مطالعه کنید.

مباحث مهم زیست یازدهم در کنکور

تعداد فصل‌های زیست یازدهم در کنکور هم 9 فصل است و از این حیث، بیشترین حجم مربوط به زیست شناسی در پایه یازدهم دیده می‌شود. از این 9 فصل، مباحث قابل حذف می‌توانند فصل‌های 7 و 8 باشند که کماکان مربوط به زیست گیاهی است. اما بازهم درصورتی که زمان بسیار کمی دارید، می‌توانید فصل 9 زیست یازدهم را نیز حذف کنید اما به یاد داشته باشید که ممکن است از این فصل، سوال ترکیبی طرح شود. پس فصل‌های مهم زیست کنکور در پایه یازدهم هم شامل فصل 1 تا 6 است. تعداد سوالات طرح شده از این مباحث هم حدود 8 تست است.

فصل‌های پرتست زیست در پایه دوازدهم

تعداد فصل‌های زیست دوازدهم در کنکور هم 8 فصل است. در زیست دوازدهم به‌شدت کم با مباحث گیاهی سر و کار داریم پس دیگر فصل‌های زیست گیاهی نمی‌تواند دردی را دوا کند؛ اما ما کم نخواهیم آورد… مباحث قابل حذف در زیست شناسی پایه دوازدهم هم فصل‌های 3 و 4 هستند. یعنی مهمترین فصل‌های زیست شناسی کنکور در پایه دوازدهم  به‌ترتیب فصل‌های 1 – 2 – 5 – 6 – 7 و 8 هستند. تعداد تست‌های طرح شده از این فصل‌ها هم حدود 11 تست است.

مباحث لازم برای کسب 70 درصد زیست کنکور

چگونه زیست را 70 درصد بزنیم؟

خب دوستان در این قسمت به صورت درصدی به بررسی فصل‌های مهم زیست در کنکور تجربی نظام جدید خواهیم پرداخت. اولین بررسی هم مربوط به 70 درصد زیست کنکور است. به عبارت ساده، در بخش‌های قبل ما مباحث قابل حذف زیست را بررسی کردیم و در این قسمت کارمان بازی کردن با این مباحث است. برای رسیدن به 70 درصد زیست کنکور فصل‌های پیشنهادی ما به‌صورت زیر است:

کمک به دانش آموزان
 • فصل‌های مهم زیست دهم: تمامی فصل‌ها به جز فصل 6 و 7.
 • فصل‌های مهم زیست یازدهم: تمامی فصل‌ها به جز فصل 7 و 8 و 9.
 • فصل‌های مهم زیست دوازدهم: تمامی فصل‌ها.

چگونه زیست را 50 درصد بزنیم؟

50 Biology

مباحث پیشنهادی برای 50 درصد زیست کنکور نظام جدید هم مباحث قبلی که به‌صورت پایه‌ای بررسی کردیم است. تعداد فصل‌هایی که 50 درصد زیست کنکور را شامل می‌شوند هم 17 فصل است و فصل‌های باقی مانده به‌صورت حدودی 52 درصد سوالات زیست کنکور را به خود اختصاص می‌دهند که به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • مباحث پرتست زیست کنکور در پایه دهم: فصل‌های 2 تا 5.
 • مباحث تست‌خیز زیست کنکور در پایه یازدهم: فصل‌های 1 تا 6.
 • مهمترین فصل‌های زیست کنکور در پایه دوازدهم: فصل‌های 1 – 2 – 5 – 6 – 7 و 8.

راستی، برای سایر دروس اختصاصی هم لیست مهمترین مباحث به‌صورت کامل و تخصصی آماده شده‌است؛ برای دسترسی به مهمترین مباحث هرکدام کافیست روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

چگونه زیست را 30 درصد بزنیم؟

توجه کنید که این قسمت بسیار پر ریسک است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ تنها هدف من از معرفی این فصل‌ها برای 30 درصد کنکور پاسخ دادن به یک پرسش پرتکرار است. برای رسیدن به 30 درصد زیست کنکور هم مباحثی که می‌توانید روی آنها وقت بگذارید، مباحث مربوط به ژنتیک و گیاهی است که در هر سه پایه وجود دارد. دلیل پرریسک بودن این مباحث هم به ترکیبی بودن فصل‌های زیست بستگی دارد و ممکن است سوالات آنها با سایر مباحث ترکیب شود.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله مربوط به مهمترین فصل‌های زیست کنکور رسیدیم؛ امیدوارم با خواندن مقاله مشکل شما حل شده باشد و درصورتی که در هر بخشی دچار سوال یا ابهامی شدید، حتما از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا شخصا پاسخ دهم. درضمن با عضویت در خبرنامه سایت، می‌توانید از بهترین محتواهای ما به‌صورت کاملا رایگان بهره‌مند شوید. همچنین از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مباحث مرتبط که به شدت هم در مسیر کنکور به شما کمک می‌کند می‌توانید دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول فصل‌های مهم زیست در کنکور نظام جدید

 • برای رسیدن به 50 درصد زیست در کنکور باید به چند سوال پاسخ بدهیم؟
  به 25 سوال، بدون پاسخ نادرست.
 • در این مقاله مباحث مهم زیست برای کدام درصدها بررسی شده است؟
  مباحث لازم برای رسیدن به 70 – 50 و 30 درصد زیست کنکور.
 • چگونه مباحث مهم سایر دروس را پیدا کنم؟
  داخل این مقاله، لینک مباحث مهم سایر دروس هم قرار داده شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات کنکور کلیک کنید.

4.6/5 - (7 امتیاز)

کمک به دانش آموز

شایان مامندی

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم، رتبه‌برتر کنکور و مشاور تحصیلی. سال‌هاست که در زمینه نگارش محتواهای آموزشی درحال فعالیت هستم. با خواندن مقالات من به نکات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که حاصل تجربه چند ساله من از گفت و گو با بیش از هزاران دانش‌آموز است و مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها پیمودن مسیر کنکور به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد.
16 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
سارا
16 اسفند 1400 11:48

سلام وقتتون بخیر
سپاس از مقاله خوبتون 💐🙏
لطف میکنید در این مورد من رو راهنمایی کنید .
من برای زیست 10 فصل 4 و 7 رو مطالعه کردم , ژنتیک رو از کتاب جامع ژنتیک استاد آرامفر مطالعه کردم و زیست 12 رو هم فصل های 3, 4, 5 , 6 رو مطالعه کردم .
از این مباحثی که مطاله کردم خیلی کم تست زدم و در تست زدن هم مشکل دارم و بیشتر استرسم هم این هستش که به بیشتر فصل های 10 و 11 نرسیدم
الان من باید بیشتر وقتم رو روی مرور فصل هایی که مطالعه کردم بزارم و تست های بیشتری ازشون بزنم ؟؟ یا اینکه این فصل هایی که قبلا مطالعه کردم رو مرور کنم و فصل های دیگه رو هم مطالعه کنم ؟؟

یک سوال دیگه هم داشتم لطف کنید راهنماییم کنید در مقالتون نوشتید برای 30 درصد کنکور مباحث زیست گیاهی و ژنتیک رو مطالعه کنید, درصورتی که زیست گیاهی 10 سوال و ژنتیک 15 سوال در کنکور اومده و اگر به این 25 سوال بخوایم پاسخ صحیح بدیم میشه 50 درصد { این تعداد سوالات رو هم از سایت های دیگه پیدا کرده بودم نمیدونم درست هست یا نه }

پیشاپیش سپاس از راهنمایتون 💐🙏

مریم
9 اردیبهشت 1401 15:07

سلام خسته نباشید میگم بهتون.
مقالتون واقن عالی بود..
فقط اینکه من ی مشکل تو درس زیست دارم اونم اینکه واسه مطالعه زیست زمان میزارم خیلی پرانرژی و باعلاقه میخونم ولی وقتی تستشو میزنم بیشتر تستاشو اشتباه میزنم و مجبور میشم زمان زیادی بزارم مثلن دوسه بار ی گفتار زیستو میخونم تا جواب بدع” بنظرتون تواین زمان باقی مونده من میرسم فصلایی ک پیشنهاد دادین رو جمعبندی کنم اگ نتونم چیکار کنم..؟

مریم
پاسخ به  شایان مامندی
15 اردیبهشت 1401 20:24

خیلی مرسی ک جواب دادین..
من پکیج اموزشی دارم فیلمشو ک میبینم بعد درسنامه و کتاب رو میخونم
تحلیل ازمون هم بخاطر اینک زمان کم میارم زیاد اهمیت نمیدم بیشتر سعی میکنم اموزشم اوکی شع تا تستو ازمون ک اونم فک کنم برعکس جواب میدع:/
بنظرتون تواین زمان باقی موندع میتونم مباحث پرتکرار رو تموم کنم؟!
واینک من ب شماره عی ک گذاشتین زنگ زدم ولی جواب ندادین..!

فاطیما
14 اردیبهشت 1401 10:45

سپاس از وقتی که برای جمع آوری مطالب و نوشتن این مقاله کردید …
متشکرم …
علم و آگاهیتون روز افزون🌹🌱

بیگانه
15 اردیبهشت 1401 00:22

سلام خسته نباشید مرسی بابت زحماتتون
یه سوال داشتم این گفتار های که گفتین رو بخونیم با گفتار های که نمیخونیم ترکیب نمیشه
منظورم اینه مشکلی پیش نمیاد ؟

مرادی
5 خرداد 1401 15:50

سلام و درود
خسته نباشید آقای مامندی
ببخشید امکان داره که مباحث ۱۱به طور کامل حذف بشن ؟
چون زمان باقی مانده به شخصه برای من که از روش مطالعه ام باخبرم خیلی کمه
و اگه امکان پذیره با این توصیف چند درصد زیست میشه زد ؟

روژین
16 خرداد 1401 07:13

سلام من به چه صورت میتونم شما رو بعنوان مشاوره خودم داشته باشم در زمبنه درس زیست
پایه دهم هستم

عسل
17 خرداد 1401 14:59

سلام اگه بخوایم اون ها رو تو این زمان باقی مونده بخونیم بهتره اول از چه پایه ای شروع کنیم به خوندن شون؟

دکمه بازگشت به بالا

ثبت نام رایگان در سایت «بخون»

دریافت جزوه، فیلم آموزشی، گام به گام

شما هم به 30000 عضو دیگر سایت بپیوندید!