یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش جمع‌بندی زیست کنکور

جمع‌بندی زیست چگونه است؟ سوالی که بارها در بازه زمانی نزدیک به کنکور از من پرسیده می‌شود و به همین دلیل تصمیم گرفتم در سایت بخون کامل‌ترین مقاله مربوط به روش جمع‌بندی زیست کنکور نظام جدید را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهم. باتوجه به ساختار زیست‌شناسی، می‌دانیم که یک درس کاملا ترکیبی است و در مقالات قبلی هم تکنیک‌های مطالعاتی زیست و مهمترین مباحث این درس را به‌صورت حرفه‌ای بررسی کردیم. امروز هم به شما قول خواهم داد که بهترین مقاله مربوط به روش جمع‌بندی زیست پایه و دوازدهم را در اختیارتان قرار دهم.

درضمن در جای جای همین مقاله، لینک‌های مهم و مرتبط به زیست شناسی را در اختیارتان قرار خواهم داد که به شدت هم می‌تواند به شما کمک کند. تا انتها با من همراه باشید و در هر بخشی هم سوال یا ابهامی برایتان پیش آمد از بخش نظرات بپرسید تا شخصا پاسخ دهم.

هدف از جمع‌بندی زیست شناسی چیست؟

دلایل جمع‌بندی زیست شناسی برای کنکور

همه می‌دانیم که باید جمع‌بندی کنیم اما سوالی که عده زیادی شاید جواب آن را ندانند، هدف از جمع‌بندی زیست شناسی کنکور نظام جدید است؛ در این قسمت قصد دارم که دلیل مرور زیست شناسی را توضیح دهیم. دلیل اول جلوگیری از فراموشی است؛ زمانی‌که شما یک مطلب را برای اولین بار مطالعه می‌کنید، بعد از گذشت چند روز، آن مبحث از ذهن شما شما کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌شود؛ برای جلوگیری از فراموشی مطالب نیاز به وارد کردن یک شوک به ذهن و مطالب در حال فراموشی است که دقیقا جمع‌بندی و مرور همین نقش را ایفا می‌کند.

دومین دلیل جمع‌بندی سریع زیست شناسی هم برای یافتن نقاط ضعف است؛ زمانی که شما حجم کمی از مطالب را مطالعه می‌کنید آمادگی خوبی دارید ولی زمانی می‌توانید دانش خود را محک بزنید که حجم زیادی از مطالب را مطالعه کرده باشید؛ در دوران جمع‌بندی به‌خصوص جمع‌بندی زیست کنکور در دوران پایانی باتوجه به حجم زیاد مطالب با یک دور مرور می‌توانید نقاط ضعف خود را پیدا کنید و با پوشش و کار کردن روی آنها، به نقاط قوت تبدیلشان کنید. این هم از دو دلیل اصلی مرور زیست‌ شناسی برای کنکور؛ راستی اگر به دنبال بودجه بندی دقیق هر مبحث در زیست هستید، توصیه می‌کنم مقاله مربوط به تعداد سوالات زیست در کنکور را هم از طریق لینک قبلی مطالعه کنید.

مراحل جمع‌بندی زیست شناسی کنکور

بهترین روش جمع‌بندی زیست کنکور

خب دوستان خوبم؛ از این قسمت نکات تخصصی درباره روش جمع‌بندی زیست دهم، یازدهم و دوازدهم را بررسی خواهیم کرد؛ ساختاری که برای روش جمع‌بندی زیست نظام جدید قرار است بررسی کنیم در قالب 5 مرحله به‌صورت زیر است که در ادامه توضیحات کامل و مفصل راجع به هر مرحله را در اختیارتان قرار خواهم داد و با بررسی آنها می‌توانید نتیجه خوبی را در جمع‌بندی درس زیست برای کنکور کسب کنید؛ در ضمن در انتهای همین مقاله هم مختصری از روش جمع‌بندی زیست رتبه‌های برتر را هم در اختیارتان قرار خواهم داد.

  • تعین ترتیب مباحث برای دوران جمع‌بندی زیست
  • استفاده از مناسبترین منبع جمع‌بندی زیست کنکور
  • تعین جایگاه زیست‌ در برنامه دوران جمع‌بندی
  • پیدا کردن نقاط ضعف در دوران جمع‌بندی زیست دوازدهم و پایه
  • جمع‌بندی زیست کنکور در قالب حل تست

ترتیب مباحث در دوران جمع‌بندی زیست کنکور

اولین قدم قبل از شروع جمع‌بندی زیست پایه دهم تا دوازدهم، تعین ساختار برای مباحث است؛ ساده‌ترین ترتیب که بیش از 90 درصد داوطلبان هم از آن تبعیت می‌کنند، ساختار فصل به فصل است؛ یعنی از فصل اول زیست دهم جمع‌بندی را شروع می‌کنند تا فصل آخر زیست دوازدهم؛ این ساختار اشتباه نیست، اما باتوجه به ترکیبی بودن مباحث زیست شناسی توصیه من این است که جمع‌بندی زیست‌شناسی کنکور را براساس تفکیک مباحث انجام دهید؛ به عنوان مثال جمع‌بندی کل فصل‌های جانوری به صورت یکجا یا کل فصل‌های انسانی به صورت یکجا و …

با کمک این ساختار ایجاد ارتباط بین مباحث مشترک و همچنین یادگیری نکات ترکیبی و تسلط روی آنها برای شما به‌شدت ساده‌تر خواهد شد. اما اگر در تفکیک مباحث مشکل دارید، توصیه می‌کنم مقاله روش مطالعه زیست برای کنکور را از لینکی که برایتان قرار داده‌ام مطالعه کنید که تمامی فصل‌های زیست کنکور در آن تفکیک و دسته‌بندی شده‌است و برای جمع‌بندی زیست یازدهم و سایر پایه‌ها به شدت می‌تواند به شما کمک کند.

بهترین منبع برای جمع‌بندی زیست کنکور

قدم دوم در جمع‌بندی زیست‌شناسی برای کنکور، انتخاب منبع است؛ در تمامی مقالات قبلی که بررسی کرده‌ام همواره گفته‌ام که بهترین منبع برای دوران جمع‌بندی، همان جزوه‌ای است که در دوران مطالعاتی خود نوشته‌اید است؛ البته طبق آمارها متاسفانه عده زیادی اصلا اصول خلاصه نویسی را رعایت نمی‌کنند و خلاصه برداری‌‎های آنها حجم بیشتری نسبت به درسنامه‌های اصلی دارد؛ به یاد داشته باشید، هدف از استفاده از خلاصه‌نویسی‌ها، افزایش سرعت برای دوران جمع‌بندی است و حتما حتما این اصل را به‌یاد داشته باشید که مبحثی برای اولین بار مطالعه آن 1 ساعت طول کشیده باید در دور اول جمع‌بندی در حدود نیم ساعت، دور دوم حدود بیست دقیقه مرور شود؛

بهترین منابع جمعبندی زیست کنکور

اما اگر جزوه جمع‌بندی زیست کنکور شما مناسب نیست و شرایط بالا را ندارد، می‌توانید از سایر منابع مربوط به انتشارات مختلف استفاده کنید؛ برای دوران جمع‌بندی شما هم می‌توانید از دی وی دی‌های آموزشی استفاده کنید که حجم کمی داشته باشند و هم از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کنید. پیشنهاد شخصی من درباره بهترین کتاب‌های جمع‌بندی زیست کنکور لیست زیر است که بازهم شما براساس سلیقه و انتخاب خود می‌توانید منابع دیگری را انتخاب کنید؛ فقط دقت کنید که منبع انتخابی باید هم حجم کمی داشته باشد و هم کامل باشد.

  • جمع‌بندی زیست شناسی خیلی سبز
  • جمع‌بندی زیست مهر و ماه
  • کتاب‌های جمع‌بندی زیست میگ میگ فاگو

هردوکتاب فوق حجمی حدود 450 صفحه دارند و از نظر من منابع خوبی هستند؛ اما بازهم با انتخاب خود می‌توانید منابع دیگری را انتخاب کنید. راستی از طریق لینک‌های زیر می‌توانید سایر مقالات جمع‌بندی دروس عمومی را هم مطالعه کنید:

برنامه ریزی زیست در دوران جمع‌بندی چگونه باشد؟

اما سومین مرحله در جمع‌بندی زیست برای کنکور نظام جدید، قرار دادن آن در برنامه مطالعاتی هفتگی است؛ برای سایر دروس شاید این موضوع اندکی سخت باشد اما درباره زیست اصلا سخت نیست! زیرا باتوجه به حجم این درس در دوران جمع‌بندی بهتر است که هرروز در برنامه مطالعاتی شما درس زیست وجود داشته باشد و زمان پیشنهادی هم میانگین 3 ساعت است؛ یعنی برای جمع‌بندی زیست کنکور هرروز باید حدودا 3 ساعت را برای این درس اختصاص دهید. ترتیب مطالعه مباحث را هم در بخش قبلی بررسی کردیم و تنها کاری که باید انجام دهید شروع جمع‌بندی درس زیست برای کنکور است.

یافتن نقاط ضعف در دوران مرور زیست شناسی برای کنکور

چگونه زیست را برای کنکور مرور کنیم

یکی از مهمترین نکاتی که در دوران جمع‌بندی سریع زیست کنکور باید به آن توجه کنید، یافتن نقاط ضعفی است که دارید؛ زمان جمع‌بندی در قالب درسنامه (دو نوع جمع‌بندی داریم که یکی از آنها در قالب درسنامه است و دیگری را در ادامه معرفی خواهیم کرد) مطمئنا یک سری مباحث وجود دارند که شاید در دوران مطالعه به خوبی می‌توانستید به سوالات آن پاسخ دهید، اما در دوران مرور سریع زیست شما را با چالش مواجه کنند؛ حتما حتما این مباحث را علامت بزنید و یا در جایی اسم آنها را یادداشت کنید و سعی کنید آخر هفته ترجیحا روز جمعه را به مرور مجدد و رفع مشکلات خود در آن مباحث اختصاص دهید.

این مباحث به شدت حائز اهمیت هستند و دلیل درصد پایین در درس زیست‌شناسی برای عده زیادی از داوطلبان کنکور محسوب می‌شوند؛ پس با علامت‌گذاری آنها و وقت گذاشتن برروی این مباحث می‌توانید آنها را از نقاط ضعف به نقاط قوت خود تبدیل کنید. باور کنید این قسمت در دوران جمع‌بندی می‌تواند معجزه کند و عده زیادی به آن توجه آنچنان ندارند و از آن رد می‌شوند. درضمن اگر هم زمان کمی تا کنکور دارید و قصد دارید زیست را به صورت حذفی بخوانید، من باتوجه به ساختار ترکیبی زیست، مباحثی که قابل حذف هستند را تعین کرده‌ام و کافیست برای مشاهده آنها از طریق لینک مباحث پراهمیت زیست کنکور نظام جدید اقدام کنید.

جمع‌بندی درس زیست در قالب آزمون

خب رسیدیم به مرحله آخر در مرور زیست‌شناسی کنکور؛ در این مرحله نیاز به حل آزمون دارید و زمانی شروع می‌شود که کل درسنامه‌های زیست کنکور را مرور کرده‌اید و این بار باید برای محک زدن خود به سراغ حل آزمون و جمع‌بندی در قالب آزمون بروید؛ اولین قدم هم تهیه آزمون‌های جامع و یا شبیه ساز کنکور است که برای این موضوع دو پیشنهاد برای شما دارم؛ پیشنهاد اول استفاده از کتاب موج آزمون زیست‌شناسی است که آزمون‌های نسبتا خوبی دارد؛ پیشنهاد دوم هم استفاده از آزمون‌های جامع آزمون‌های آزمایشی برگزار می‌شود. سعی کنید آزمون‌های سراسری را حل نکنید و آنها را زمانی حل کنید که تمامی دروس را جمع‌بندی کرده باشید.

در این مرحله تحلیل آزمون‌ها به شدت مهم است و باید هر آزمونی را که حل کردید، تمامی سوالات آن از سوالات صحیح گرفته تا سوالات بی‌پاسخ و نادرست را تحلیل کنید؛ اگر هم تحلیل آزمون بلد نیستید نگران نباشید کافیست  دقیقه زمان اختصاص دهید و مقاله جامع چگونه آزمون را تحلیل کنیم را از همین سایت مطالعه کنید که تقریبا در مرحله، بهترین روش تحلیل آزمون را در اختیارتان قرار داده‌ام و می‌تواند برای شما معجزه کند. علاوه برتحلیل آزمون یادتان باشد که آزمون‌ها را به‌صورت زماندار حل کنید تا سرعت تست‌زنی خود را هم در این دوران افزایش دهید.

چگونه همزمان زیست پایه و دوازدهم را مرور کنیم؟

جمع‌بندی زیست دوازدهم و پایه ممکن است برای عده‌ای که با وسواس درس زیست را مطالعه می‌کنند و قصد دارند به‌صورت فصل به فصل زیست را مرور کنند یکی از اصلی‌ترین معضلات محسوب می‌شود؛ به همین دلیل در این بخش من دو تکنیک برای جمع‌بندی همزمان زیست دوازدهم و زیست پایه را در اختیارتان قرار می‌دهم؛ در این بخش هم شما دو از دو روش می‌توانید استفاده کنید. روش اول مرور همزمان زیست پایه و دوزادهم در یک روز است؛ یعنی صبح را به مرور زیست دهم و یازدهم اختصاص دهید و عصر را هم به مرور زیست دوازدهم؛ برای مرور هر کدام می‌توانید 2 ساعت زمان اختصاص دهید.

روش دوم، مرور زیست یازدهم و دهم به همراه مرور زیست دوازدهم در طول هفته است؛ در این روش هم می‌توانید روزهای هفته را به دو پارت تقسیم کنید؛ به عنوان مثال شنبه تا دوشنبه جمع‌بندی زیست پایه دهم و یازدهم را انجام دهید و سه شنبه تا پنجشنبه هم جمع‌بندی زیست پایه دوازدهم را انجام دهید و جمعه را هم برای پوشش نقاط ضعف خود اختصاص دهید. درضمن برای سایر دروس هم روش جمع‌بندی به‌صورت کامل در همین مقالات فوق‌العاده‌ای آماده شده است؛ برای دسترسی به هرکدام و استفاده از نکات و تکنیک‌های جمع‌بندی هر درس کافیست از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

روش جمع‌بندی زیست رتبه‌های برتر کنکور

آخرین قسمت از نحوه جمع‌بندی زیست شناسی هم مربوط به روش جمع‌بندی زیست شناسی رتبه‌های برتر کنکور است؛ در این قسمت، نقل قول رتبه‌های برتر کنکور که در مورد سبک جمع‌بندی خود صحبت کرده‌اند و از در سایت کانون قرار داده‌شده است را در اختیارتان قرار خواهم داد.

محمدرضا وطن‌خواه، رتبه 8 منطقه 1: “زیست را به‌صورت نکته‌خوانی و آهسته‌خوانی جمع‌بندی می‌کردم؛ برای جمع‌بندی زیست زمان زیادی را اختصاص می‌دادم”.

معین علا، رتبه 5 منطقه 2: “روزانه حدود 2 فصل از کتاب را می‌نوشتم و تست‌های 6 سال اخیر را هم بررسی می‌کردم؛ هر هفته هم حدود دو یا سه آزمون جمع‌بندی زیست را حل و تحلیل می‌کردم”.

مهرداد فتحی کازرونی، رتبه 4 منطقه 1: “از حدود یک و نیم ماه مانده به کنکور، مرور زیست را آغاز کردم و به‌صورت مبحثی، نه به‌صورت فصل به فصل، زیست را مرور می‌کردم و روزانه سه ساعت برای اینکار زمان اختصاص می‌دادم؛ منبع مطالعاتی من کتاب درسی و نکاتی بود که در طی دوران تحصیل تحصیل یادداشت کرده‌بودم، بود. هر هفته هم یک مجموعه سوالات 50 تایی زیست را به عنوان آزمون حل می‌کردم”.

خب دوستان، به انتهای مقاله روش جمع‌بندی زیست‌شناسی کنکور رسیدیم و طبق قولی که دادم سعی کردم کامل‌ترین و بهترین روش جمع‌بندی سریع زیست را در اختیارتان قرار دهم و امیدوارم از نکات استفاده کنید؛ درصورتی که سوال دیگری ذهن شما را درگیر کرده‌است می‌توانید از طریق کامنت‌ها بپرسید؛ از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر مباحث مرتبط دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول تکینک‌های جمع‌بندی دروس کنکور

در دوران جمع‌بندی کنکور برای زیست تست هم بزنیم؟
قطعا باید تست‌زنی را هم انجام دهید؛ دقیقا مانند دوران مطالعه.

بهترین کتاب جمع‌بندی زیست کنکور چیست؟ 
کافیست وارد سایت شوید و لیست پیشنهادی منابع جمع‌بندی زیست شناسی را مشاهده کنید.

4/5 - (4 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا