یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

بودجه‌بندی ادبیات کنکور انسانی

دوست خوبم سلام؛ من شایان مامندی هستم مشاور تحصیلی و در این مقاله از سایت بخون قصد دارم دقیق‌ترین بودجه‌بندی ادبیات کنکور انسانی یا بودجه‌بندی علوم و فنون ادبی کنکور انسانی را تقدیم شما عزیزان کنم. ابتدا یک بررسی از مباحث این درس در کنکور و نکات مشاوره‌ای را خواهیم داشت و سپس به سراغ بررسی بودجه‌بندی ادبیات تخصصی کنکور انسانی برای تک تک مباحث در سه سال اخیر خواهیم داشت.

تا پایان این مقاله با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوال یا ابهامی شدید سریعا از قسمت نظرات مطرح کنید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

مباحث ادبیات تخصصی کنکور انسانی

درس ادبیات تخصصی انسانی در سه پایه دهم تا دوازدهم با نام علوم و فنون ادبی قرار گرفته و در حالت کلی از 12 فصل و 36 درس تشکیل شده است که سهم هر پایه از دروس علوم و فنون ادبی را به‌صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 • درس‌های علوم و فنون ادبی دهم: 12 درس و 4 فصل
 • درس‌های علوم و فنون ادبی یازدهم: 12 درس و 4 فصل
 • درس‌های علوم و فنون ادبی دوازدهم: 12 درس و 4 فصل

اما این دسته‌بندی از مباحث علوم و فنون ادبی انسانی منطبق با کتاب درسی است و اگر قصد ارائه دسته‌بندی از روی سوالات کنکور و ساختار اصلی این درس را بررسی کنیم‌ می‌توانیم دسته‌بندی زیر را برای مباحث ادبیات انسانی ارائه دهیم:

 • آرایه‌های ادبی
 • قرابت معنایی
 • تاریخ ادبیات
 • سبک‌شناسی
 • عروض
 • قافیه

در واقع کل مباحث علوم و فنون ادبی را می‌توان به 6 دسته فوق تقسیم کرد و بر همین مبنا بودجه‌بندی مباحث علوم و فنون ادبی کنکور را نیز در ادامه بررسی خواهیم کرد. اما در بخش بعدی به سراغ ساختار و تاثیر ادبیات کنکور انسانی خواهیم پرداخت. در این قسمت از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای مشاهده بودجه‌بندی سایر دروس رشته انسانی از لینک‌های زیر استفاده کنید:

تاثیر ادبیات در کنکور انسانی

تاثیر ادبیات در کنکور انسانی

در کنکور 1402 تغییراتی در ساختار این درس در کنکور ایجاد شد که در تصویر بالا مقایسه آن را می‌توانید مشاهده کنید. ضریب ادبیات در کنکور انسانی 8 واحد می‌باشد و از این حیث مهم‌ترین درس کنکور انسانی محسوب می‌شود. تعداد سوالات ادبیات در کنکور انسانی 30 تست می‌باشد که از سوال 21 شروع و تا سوال 50 ادامه دارد. ارزش هر تست ادبیات در کنکور انسانی حدود 3/3 درصد می‌باشد. زمان پاسخ به سوالات ادبیات در کنکور نیز 30 دقیقه می‌باشد و برای هر سوال 60 ثانیه زمان در نظر گرفته شده است.

راستی اگر در مطالعه دروس رشته انسانی مشکل دارید توصیه می‌کنم حتما مقالات زیر را برای حل مشکل خود مطالعه کنید؛ نکات معجزه‌آسایی برای مطالعه دروس را کاملا رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم:

بودجه‌بندی علوم و فنون ادبی کنکور انسانی

بودجه بندی ادبیات کنکور انسانی

در تصویر بالا بودجه‌بندی ادبیات کنکور انسانی در سه سال اخیر را می‌توانید مشاهده کنید. تعداد سوالات هر مبحث ادبیات تخصصی کنکور انسانی ثابت نیست و هر سوال ممکن است متفاوت باشد اما اگر یک میانگین از بودجه‌بندی علوم و فنون کنکور انسانی تعیین کنیم می‌توان به‌صورت زیر عمل کرد:

 • تعداد سوالات آرایه ادبی در کنکور انسانی: 8 تست
 • تعداد سوالات قرابت معنایی در کنکور انسانی: 5 تست
 • تعداد سوالات تاریخ ادبیات در کنکور انسانی: 5 تست
 • تعداد سوالات سبک‌شناسی در کنکور انسانی: 3 تست
 • تعداد سوالات قافیه و عروض در کنکور انسانی: 9 تست

آمار فوق، یک میانگین از بودجه‌بندی فارسی کنکور انسانی است که احتمالا در سال‌های بعد نیز تعداد سوالات مشابه همین تعداد باشد.

دوستان خوبم به پایان مقاله بارم‌بندی سوالات ادبیات کنکور انسانی رسیدیم و سعی کردم تمامی اطلاعاتی که درباره تعداد سوالات ادبیات و علوم و فنون در کنکور انسانی نیاز دارید در اختیارتان قرار دهم؛ درصورتی که در هر بخش سوال یا ابهامی دارید همین الان از بخش نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید. در این قسمت از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای مشاهده سایر محتواهای رایگان سایت از لینک‌های زیر استفاده کنید:

4.5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا