دینی یوسفیان پور
مهم ترین مباحث کنکورکنکور

فصل‌های مهم فیزیک در کنکور تجربی و ریاضی

کنکوری جان سلام. پیام من را از سایت بخون دریافت می‌کنید. شاید زمان کمی تا کنکور داشته باشید، شاید هم از فیزیک متنفر باشید اما برای کسب موفقیت در کنکور باید با این غول بی شاخ و دم هم دست و پنجه نرم کنید. جزو هرکدام از دسته‌های قبلی که هستید از همینجا منتظر یک مژده از طرف من باشید؛ من شایان مامندی هستم و امروز با اطمینان به شما می‌گویم که کامل‌ترین مقاله ممکن درباره مباحث مهم فیزیک در کنکور تجربی نظام جدید و ریاضی را قرار است مطالعه کنید و خیالتان به‌صورت کامل از بابت فصل‌های مهم فیزیک در کنکور راحت شود.

اگر کمی با ساختار فیزیک آشنایی داشته باشید، می‌دانید که فصل‌های مهم فیزیک در کنکور نظام جدید را نمی‌توان به این سادگی تعین کرد و دلیل آن هم فصل‌های مرتبط فیزیک کنکور نظام جدید است؛ اما امروز در این مقاله علاوه بر معرفی مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی نظام جدید و رشته ریاضی، ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور نظام جدید را هم بررسی می‌کنیم و در قالب یک مقاله طوفانی و کاملا رایگان، هر آنچه برای رسیدن به درصد خوب در درس فیزیک در مدت زمان کوتاه نیاز داشته باشید هم درباره حفظیات فیزیک کنکور نظام جدید و هم حلیات در اختیارتان قرار خواهم داد.

مباحث فیزیک در کنکور

قبل از بررسی آسان‌ترین مباحث فیزیک کنکور نظام جدید، باید برروی یک سری از توضیحات مشاوره‌ای اشراف داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را کسب کنید و این بحث از اینجا شروع می‌شود. مباحث فیزیک کنکور در سه پایه دهم تا دوازدهم پخش شده است و شامل 11 فصل برای رشته تجربی و 15 فصل برای رشته ریاضی می‌باشد. دسته‌بندی که برای اولین بار در مورد فیزیک قرار است بشنوید به‌صورت زیر است:

 • مباحث فیزیک مکانیک: شامل فصل‌های حرکت شناسی، نیروشناسی، کار و انرژی و … .
 • مباحث فیزیک سیالات: شامل فصل‌های دما و گرما، ترمودینامیک و …
 • مباحث ارتعاشات فیزیک: شامل فصل نوسان و موج .
 • مباحث الکتریسیته و مغناطیس فیزیک: شامل تمامی فصل‌های فیزیک یازدهم.

با این دسته‌بندی، به یک ساختار درباره فصل‌های فیزیک کنکور خواهیم رسید و تشخیص فصل‌های مرتبط فیزیک در کنکور نظام جدید به شدت ساده‌تر می‌شود. اما نکته مهم درباره پیش‌نیازهای فیزیک در کنکور نظام جدید است. به زبان ساده می‌توان گفت که مباحث مکانیک، به‌خصوص حرکت شناسی و نیروشناسی را می‌توان مباحث مادر فیزیک دانست. اگر دقت کنید تقریبا در تمامی فصل‌های فیزیک کنکور با پارامتر نیروی سروکار خواهیم داشت، به مثال‌های زیر دقت کنید:

 • کار = نیرو در جابجایی.
 • فشار: نیروی عمودی وارد بر سطح.
 • قانون کولن: نیروی بین دو بار نقطه ای…
 • نیروی وارد بر سیم حامل جریان = حاصل‌ضرب میدان در جریان در طول سیم.

مثال فوق همگی به نیرو وابستگی دارند و نیرو را در فصل دوم فیزیک دوازدهم قرار است یاد بگیرید. خود نیرو هم طبق قانون دوم نیوتون برابر است با حاصل ضرب جرم در شتاب . شتاب هم در فصل اول فیزیک دوازدهم یعنی حرکت شناسی آموزش داده می‌شود.

بارسا

طبق این توضیحات فصل‌های مرتبط فیزیک کنکور را شناختیم و ترتیب مطالعه مباحث فیزیک در کنکور نظام جدید برای هر دو رشته به این صورت است که ابتدا فصل اول و دوم فیزیک دوازدهم مطالعه شود و سپس از پایه شروع کنید و ادامه دهید.

اما نگران نباشید، اگر مطالعه این دو فصل برایتان سنگین بود در ادامه آسان‌ترین مباحث فیزیک کنکور تجربی نظام جدید و رشته ریاضی را هم جوری بررسی خواهیم کرد که لازم نباشد این دو فصل را اصلا مطالعه کنید و مباحث مستقل فیزیک کنکور را هم بررسی خواهیم کرد. درضمن یادتان باشد برای نتیجه‌گیری خوب، صرفا بلد بودن مباحث مهم فیزیک کنکور کافی نیست و باید روش مطالعه آنها را هم بلد باشید که در مقاله روش مطالعه فیزیک کنکور به بهترین روش ممکن این موضوع را آموزش داده‌ام.

دوستان عزیزم قبل از بررسی درصدهای فیزیک در کنکور نظام جدید حتما این مطالب را هم مطالعه کنید.

بررسی درصدهای فیزیک در کنکور نظام جدید

قسمت جذاب ماجرا دقیقا همین بخش است که قرار است به بررسی درصدهای فیزیک در کنکور نظام جدید بپردازیم و درصد فیزیک رتبه‌های برتر را هم بررسی کنیم. اهمیت این بخش بسیار بالاست؛ زیرا با آنالیز وضعیت رقیبان و همچنین مقایسه با هدف خود، می‌توانید درصدی را که برای رسیدن به هدف خود نیاز دارید به‌راحتی پیدا کنید.

درصدهای فیزیک کنکور

دینی یوسفیان پور

از این تصویر اطلاعات خیلی مفیدی می‌توان استخراج کرد:

 • اگر به هیچ سوالی از فیزیک پاسخ ندهید از حدود 28 درصد شرکت کننده‌ها جلوتر خواهید بود.
 • اگر فقط به یک سوال از فیزیک پاسخ صحیح بدهید از 48 درصد شرکت‌کننده‌ها جلوتر خواهید بود.
 • درصورتی که فقط به 16 سوال از فیزیک پاسخ صحیح بدهید، جزو 1 درصد اول شرکت‌کنندها خواهید بود.
 • درصورتی که فقط به دو سوال از فیزیک پاسخ صحیح بدهید، از میانگین کل کشور جلوتر خواهید افتاد.

درصدفیزیک رتبه‌های برتر

این قسمت هم درباره درصد فیزیک رتبه‌های برتر فیزیک کنکور بسیار حیاتی است و اگر قصد رسیدن به رتبه خوب را دارید باید برای شما ملاک همین قسمت باشید و درصدی که در درس فیزیک کسب می‌کنیدحدود 70 درصد باشد. خب دوستان خوبم بحث پیش‌نیازهای مربوط به آسان‌ترین مباحث فیزیک کنکور تجربی نظام جدید و رشته ریاضی تقریبا به پایان رسید. از اینجا به بعد به بررسی آسان‌ترین فصل های فیزیک کنکور تجربی نظام جدید و رشته ریاضی خواهیم پرداخت تا با خیال راحت روی آنها وقت بگذارید.

درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهمترین مباحث دروس اختصاصی که شامل مقاله‌های فوق‌العاده‌ای است دسترسی داشته باشید:

مباحث مهم فیزیک در کنکور تجربی نظام جدید

رسیدیم به قسمت مهم ماجرا؛ در این بخش مباحث تست خیز فیزیک کنکور تجربی نظام جدید را بررسی خواهیم کرد و دو پارامتر مهم در انتخاب این مباحث به ما کمک خواهد کرد؛ پارامتر اول این است که جزو سخت‌ترین مباحث فیزیک کنکور نباشند و پارامتر دوم هم این است که در فصل‌های مرتبط فیزیک کنکور نظام جدید ترتیب پیش‌نیازها را رعایت کنیم و صرفا به سوالات پرتکرار فیزیک کنکور تجربی اکتفا نکنیم چون اشتباه بزرگی است؛ پس آماده باشید تا بدانیم کدام فصل‌های فیزیک را برای کنکور بخوانیم. درضمن اگر به دنبال مشاهده تعداد دقیق سوالات هر فصل هستید، حتما مقاله بودجه‌بندی فیزیک کنکور را از همین سایت مشاهده کنید.

70 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

درمورد بحث 70 درصد مباحث فیزیک کنکور، روی سخت‌ترین فصل‌های فیزیک نظام جدید مانور خواهیم داد برای حذف کردن. برای پاسخ به مباحث تست خیز فیزیک در کنکور برای کسب 70 درصد، باید حدودا به 22 سوال از فیزیک پاسخ صحیح بدهید. مباحث قابل حذف فیزیک کنکور برای رسیدن به این درصد به‌صورت زیر است:

 • فصل دوم فیزیک یازدهم: الکتریسیته جاری
 • فصل سوم فیزیک دوازدهم: نوسان و موج

دو فصل فوق، حدود 8 تست از بودجه بندی این درس را به خود اختصاص می‌دهد و 22 سوال باقی خواهد ماند که با تسلط روی آنها می‌توانید وقت خود را روی 70 درصد سوالات فیزیک در کنکور بگذارید.

50 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

50 درصد فیزیک کنکور تجربی

کمک به دانش آموزان

برای رسیدن به درصد 50 در درس فیزیک باید به 15 سوال از این درس پاسخ دهید؛ مباحثی که شما را در رسیدن به این درصد یاری خواهد کرد، فصل‌هایی است که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید و درواقع جزو مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی هم محسوب می‌شوند. برای مطالعه مباحث فوق که شامل 50 درصد تست‌های فیزیک کنکور تجربی است، زمان پیشنهادی حدود 3 ماه است.

30 درصد فیزیک کنکور تجربی

30 درصد فیزیک کنکور

پلن بعدی درباره آسان‌ترین فصل های فیزیک کنکور تجربی نظام جدید، مربوط به 30 درصد مباحث فیزیک در کنکور تجربی است. برای رسیدن به این 30 درصد، باید به 9 تست از درس فیزیک پاسخ دهید؛ مباحث فوق جزو مباحث پرتکرار فیزیک کنکور تجربی هستند و با مطالعه و تسلط کامل روی آنها می‌توانید به درصد خوبی دست پیدا کنید. برای مطالعه مباحث مهم فیزیک در کنکور تجربی برای کسب 30 درصد هم زمان پیشنهادی حدود یک ماه و نیم است.

درضمن اگر قصد دارید هنگام تست‌زنی بتوانید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید باید با نحوه تحلیل تست آشنایی داشته باشید؛ اما نگران نباشید چون در مقاله نحوه تحلیل آزمون‌های آزمایشی بهترین روش برای تحلیل کردن تست و آزمون  را آموزش داده‌ام و با مطالعه آن می‌توانید تغیر شگرفی در درصد و تراز خود ایجاد کنید.

20 درصد فیزیک کنکور تجربی

20 درصد فیزیک کنکور

آخرین پلن هم برای افرادی است که زمان خیلی خیلی کمی دارند و دنبال کسب نتیجه قابل قبول هستند؛ مباحثی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در مدت زمان کم می‌کنید روی سوالات پرتکرار فیزیک کنکور تجربی مسلط شوید و سطح سختی کمتری نسبت به سایر مباحث دارند. درضمن برای مطالعه مباحث تست خیز فیزیک کنکور تجربی که در تصویر بالا وجود دارند به زمانی کمتر از یک ماه نیاز دارید.

خب دوستان عزیز، قسمت اول مقاله یعنی مهم‌ترین فصل های فیزیک کنکور تجربی همراه با بحث مشاوره فیزیک به انتها رسید و متوجه شدیم که چه مباحثی از فیزیک را حذف کنیم و فصل‌های آسان فیزیک کنکور تجربی را شناسایی کردیم؛ از اینجا به بعد مباحث مهم فیزیک در کنکور ریاضی نظام جدید را بررسی خواهیم کرد. درضمن یادتان باشد اکثر مباحث بالا، مباحث مشترک فیزیک تجربی و ریاضی هستند. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید سایر مقالات مربوط به مهم‌ترین مباحث کنکور را مطالعه کنید:

مباحث آسان فیزیک کنکور ریاضی

خب از اینجا به بعد به سراغ مباحث مهم فیزیک در کنکور ریاضی خواهیم رفت. یک نکته بسیار مهم، اگر شما داوطلب رشته ریاضی فیزیک هستید، مهم‌ترین فصل‌های فیزیک کنکور که برای رشته تجربی معرفی کردیم برای رشته ریاضی هم قابل استفاده است اما اینجا مهم‌ترین فصل‌های فیزیک کنکور رشته ریاضی که غیر مشترک هستند را بررسی می‌کنیم که به‌صورت زیر می‌توان مهم‌ترین فصل‌های فیزیک رشته ریاضی را دسته‌بندی کرد.

 50 درصد مباحث فیزیک رشته ریاضی

 • فیزیک سال دهم: فصل 2 – فصل 4 – فصل 5
 • فیزیک سال یازدهم: فصل 1 – فصل 3 – فصل 4
 • فیزیک سال دوازدهم: فصل 5 – فصل 6

30 درصد مباحث فیزیک کنکور رشته ریاضی

 • فیزیک سال دهم: فصل 5 – فصل 2
 • فیزیک سال یازدهم: فصل 3 – فصل 4
 • فیزیک سال دوازدهم: فصل 5 – فصل 6

خب دوستان عزیزم به انتهای این مقاله یعنی مباحث مهم فیزیک در کنکور تجربی نظام جدید و مباحث پرتکرار فیزیک رشته ریاضی رسیدیم و همان‌طور که قول داده بودم، تمام سعی من این بود که بهترین و کامل‌ترین مقاله ممکن را درباره مباحث تست خیز فیزیک کنکور را تقدیم شما عزیزان کنم؛ شما هم با امتیاز دادن به این نوشته و ثبت نظرات خود می‌توانید از ما حمایت کنید تا بهترین مقالات آموزشی ممکن را تقدیم شما عزیزان کنیم. در انتهاهم از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مباحث مرتبط و محتواهای فوق‌العاده دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول فصل‌های مهم فیزیک در کنکور

 • آیا حفظیات فیزیک کنکور تجربی، گزینه مناسبی برای مطالعه هستند؟
  باتوجه به اینکه تعداد سوالات مطرح شده از حفظیات فیزیک کنکور محدود است، گزینه خوبی محسوب نمی‌شود.
 • چه مباحثی از فیزیک را حذف کنیم؟
  داخل این مقاله، مباحث قابل حذف فیزیک کنکور کاملا بررسی شده است.
 • چه فصل‌هایی از فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟
  داخل همین مقاله مباحث لازم برای 70، 50، 30 و 20 درصد از فیزیک کنکور بررسی شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات بنری کنکور کلیک کنید.

3.6/5 - (11 امتیاز)

کمک به دانش آموز

شایان مامندی

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم، رتبه‌برتر کنکور و مشاور تحصیلی. سال‌هاست که در زمینه نگارش محتواهای آموزشی درحال فعالیت هستم. با خواندن مقالات من به نکات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که حاصل تجربه چند ساله من از گفت و گو با بیش از هزاران دانش‌آموز است و مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها پیمودن مسیر کنکور به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد.
29 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
مهدی
14 بهمن 1400 23:02

اینکه با خوندن مباحث آسون بخوام رتبه بیارم روی ترازم تاثیر نمیزاره؟؟

عطیه
15 بهمن 1400 15:25

اگر به کل فیزیک دوازدهم مسلط باشیم و از پس تست ها بربیایم ، امیدی به درصد خوب برای فیزیک هست؟

جاوید
21 بهمن 1400 10:19

سلام.من داوطلب رشته ریاضی هستم.خواستم ببینم،اگه فقط دروس مشترک فیزیک،کنکور ریاضی و تجربی بخونم.مثلا برای درصد ۵۰ که توضیح داده بودید،جواب گو هست؟یا باید درس های غیر مشترک هم خوانده شود؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

جاوید
پاسخ به  شایان مامندی
22 بهمن 1400 19:56

درسته…ولی اگه خوندن با تست زنی و تمرین باشه،نتیجه میده؟
ممممنون از سایت خوب و پاسخگوییتون

پوریا
25 بهمن 1400 16:20

با سلام.برای کنکور ریاضی،اگه بخوایم ۵۰ درصد بزنیم،چه فصل هایی رو باید بخونیم؟؟
و اینکه گفتید فصل دو سال دهم،منظورتون فصل کار و انرژی؟یا ویژگی های فیزیکی مواد؟
مممممنون از سایت خفنتون

صبا
28 بهمن 1400 01:14

سوال های فیزیک توی کنکور ر ممکنه ترکیبی بیاد؟مثلا این فصل های که مشخص کردید ترکیبی با فصل های دیگه نمیاد؟

مهدیا
29 بهمن 1400 16:01

سلام من زمان کمی دارم میخواستم برای کنکور فیزیک دهم رو کامل حذف کنم البته مباحث حفظیشو که راحتن میخونم الان هم میخوام یک فصل رو از بین فیزیک دوازدهم و یازدهم حذف کنم از کدومشون حذف کنم و چه فصلی رو؟🙏🙏

Sepide
2 اسفند 1400 10:41

واسع ۵۰من روی مباحث وقت بذارم؟

Sepide
2 اسفند 1400 10:43

توی عکس فصل ۲ دهم هس یعنی کاروانرژی؟!

سارا
26 فروردین 1401 16:31

مطالب عالی
مشاور تلفنی دارید؟

محمد مهدی قائم پناه
28 فروردین 1401 19:41

سلام ببخشید من کنکور تجربی می خواهم شرکت چه درس مهم بخوانم پزشکی قبول شوم

Snow
9 اردیبهشت 1401 11:44

سلام،ممنون از مطالب کاربردیتون،برای ۳۰٪یک ماه و نیم،روزی چند ساعت مد نظر میتونه باشه یا چندروز در هفته چندساعت؟و اینکه فصلا رو ب همین ترتیبی ک نوشتید مطالعه کنیم؟اول۴دوازدهم بعد یک یازدهم و…

ماری
10 اردیبهشت 1401 12:47

از الان تا 13خرداد میخوام روزی 3-4 ساعت بزارم روی فیزیک برای 40/50درصد،میخوام از کتاب فصل آزمون تست بزنم چون یه مقدار خط فکری مشخصی داره و جامع طور هست،الان مشکلم یادگیریه ،چیکار کنم؟از کجا اموزش ببینم؟ فیلم؟درسنامه؟چی؟ توروخدا کمک کنید واقعا گیج شدم این مدت

ماری
10 اردیبهشت 1401 12:50

سلام از الان تا 13خرداد میخوام روزی 3-4 ساعت بزارم روی فیزیک برای 40/50درصد،میخوام از کتاب فصل آزمون تست بزنم چون یه مقدار خط فکری مشخصی داره و جامع طور هست،الان مشکلم یادگیریه ،چیکار کنم؟از کجا اموزش ببینم؟ فیلم؟درسنامه؟چی؟ توروخدا کمک کنید واقعا گیج شدم این مدت

بهار
5 خرداد 1401 22:29

سلام،من تو بعضی درسا خوبم بعضی درسا صفرم،
درصدام اینطوریه:
زیست ۹۰،شیمی،۷۰،ریاضی ۱۰،فیزیک ۰،
ادبیات ۷۰،دین وزندگی ۹۰،عربی ۴۰،زبان صفر.
آیا پزشکی،دندانپزشکی یا داروسازی قبول میشم؟

دکمه بازگشت به بالا

ثبت نام رایگان در سایت «بخون»

دریافت جزوه، فیلم آموزشی، گام به گام

شما هم به 30000 عضو دیگر سایت بپیوندید!