یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

مهم‌ترین مباحث زبان کنکور

کنکوری جان سلام. من شایان مامندی هستم و امروز در یک مقاله طوفانی دیگر از سری مقالات مهم‌ترین مباحث کنکور در سایت بخون، قرار است با شما باشم تا مهم‌ترین مباحث زبان کنکور را با هم بررسی کنیم. اگر فردی هستید که زمان کمی تا کنکور دارید و یا اصلا ارتباط خوبی با درس زبان ندارید و فقط می‌خواهید در زمان کم به نتیجه مطلوبی برسید، این مقاله همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

در این مقاله مفصل به بررسی مباحث مهم زبان کنکور، مهم‌ترین گرامرهای زبان کنکور، میانگین درصد زبان و هم‌چنین درصد زبان رتبه‌های زیر هزار که بیان‌گر تاثیر زبان در کنکور است، خواهیم پرداخت. این مقاله برای داوطلبان تمامی رشته‌های آموزشی مناسب است و درضمن در هر بخش که سوالی برایتان پیش آمد، کافیست از بخش نظرات بپرسید تا سریعا راهنمایی شوید. درانتهای همین مطلب، لینک مربوط به مهم‌ترین مباحث سایر دروس هم قرار داده شده است و توصیه می‌کنم از مطالعه آنها غافل نشوید.

مباحث زبان در کنکور نظام جدید

مباحث زبان در کنکور نظام جدید

طبق عادت، ابتدا به بررسی مباحث و ساختار زبان در کنکور خواهیم شد. اولین قسمت بررسی ما، مربوط به ساختار زبان در سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم است. درس زبان به‌صورت کلی از ده درس تشکیل شده است که تعداد دروس هر پایه به‌صورت زیر است:

 • زبان دهم: 4 درس
 • زبان یازدهم: 3 درس
 • زبان دوازدهم: 3 درس

با تفاسیر بالا می‌توان به این نتیجه رسید که درس زبان، حجم بسیار کمی دارد و تنها با یک ماه مطالعه می‌توان کل زبان کنکور را مطالعه کرد؛ اما عده زیادی هستند که با شنیدن نام زبان کنکور تمام بدن آن‌ها مور مور می‌شود؛ پس به همین دلیل این مقاله نگارش شده است و نیازی به نگرانی نیست؛ درضمن در ساختار اصلی زبان ما با 4 مبحث سر و کار خواهیم داشت که به‌صورت زیر به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت. از همینجا شما را دعوت می‌کنم که بعد از مطالعه این مقاله، حتما بودجه‌بندی زبان کنکور را هم از همین سایت مطالعه کنید که اطلاعات به شدت مفیدی دارد.

گرامر زبان کنکور

4 سوال ابتدایی از زبان کنکور مربوط به گرامر زبان است و 16 درصد از تعداد سوالات زبان را به خود اختصاص می‌دهد. در حالت کلی تعداد گرامرهای زبان کنکور 10تاست؛ مباحث گرامر زبان انگلیسی کنکور را به‌صورت زیر برای هر درس می‌توان دسته‌بندی کرد:

 • گرامر درس اول زبان دهم: زمان آینده، اسم‌ها در انگلیسی.
 • گرامر درس دوم زبان دهم: صفت‌ها، جایگاه و ترتیب صفت‌ها.
 • گرامر درس سوم زبان دهم: زمان گذشته استمراری، ضمایر انعکاسی یا تاکیدی، فعل‌های حالتی یا کنشی.
 • گرامر درس چهارم زبان دهم: فعل‌های کمکی وجهی، حروف اضافه زمان و مکان، قید حالت.

خب در دسته بالا، مباحث گرامر زبان انگلیسی کنکور برای پایه دهم را مشاهده کردیم، برای یازدهم و دوازدهم هم به همین صورت گرامرهای زبان کنکور نظام جدید را دسته‌بندی می‌کنیم.

 • گرامر درس اول زبان یازدهم: اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش، صفات شمارشی، ترتیب اجزای یک جمله ساده.
 • گرامر درس دوم زبان یازدهم: زمان حال کامل، فعل‌های جداشدنی و جدانشدنی، اسم مصدر.
 • گرامر درس سوم زبان یازدهم: جمله‌های شرطی، صفت مفعولی، مصدر.
 • گرامر درس اول زبان دوازدهم: جملات معلوم و مجهول، tag question، جملات مرکب.
 • گرامر درس دوم زبان دوازدهم: ضمایر موصولی، جملات شرطی نوع دوم.
 • گرامر درس سوم زبان دوازدهم: جملات مجهول با فعل‌های وجهی، ماضی بعید.

این هم از لیست کامل قواعد زبان انگلیسی کنکور. در ادامه از روی همین لیست، گرامرهای مهم زبان در کنکور را انتخاب خواهیم کرد. اما یک نکته مهم؛ دقت کنید که تعداد سوالات گرامر در کنکور تنها  سوال نیست بلکه در ریدینگ و کلوزتست هم باید روی گرامر مسلط باشید.

واژگان زبان کنکور

واژگان زبان کنکور

8 تست بعدی از زبان کنکور، مربوط به مبحث واژگان زبان کنکور است. در مقاله نحوه مطالعه زبان کنکور، به صورت مفصل درمورد این مبحث و روش مطالعه آن توضیحات ارائه شد؛ اما اینجا هم چند نکته مهم به چشم می‌خورد. واژگان زبان کنکور محدود هستند و به راحتی و در کم‌تر از 3 هفته می‌توانید کل واژگان زبان را مطالعه کنید. نکته دوم هم از 8 تست لغات زبان، به راحتی می‌توانید به 7 تست زبان تنها با تسلط کامل روی لغات کتاب پاسخ دهید.

درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور

آخرین مباحث زبان هم درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور هستند؛ تعداد سوالات درک مطلب و کلوزتست در کنکور 13 تست است. درضمن باید بدانید که برای رسیدن به نتیجه عالی در این دو مبحث باید روی واژگان و گرامر مسلط باشید و اندکی تسلط روی تکنیک‌های تست زنی درک مطلب و کلوزتست را یاد بگیرید. نکته‌ای که اینجا حائز اهمیت است داشتن دایره لغات بالاست. اگر هدف بزرگی دارید، گذشتن از 13 تست این مبحث کار سختی است.

دوستان خوبم تا اینجا تقریبا پیش‌نیازهای اصلی مباحث پرتست زبان در کنکور را بررسی کردیم؛ در هر بخشی اگر سوالی دارید، بخش نظرات دست بوس شماست. اما یک بحث مهم درباره میانگین درصدهای زبان کنکور و درصد زبان رتبه‌های برتر کنکور است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بررسی درصدهای زبان کنکور

میانگین درصدهای زبان کنکور

در تصویر بالا تعدادی آمار را مشاهده می‌کنید که به شکل‌های مختلف قابل تحلیل است؛ اما در ادامه به‌صورت مختصر این درصدها را باهم تحلیل خواهیم کرد.

تحلیل اول مربوط به درصدهای منفی و زیر صفر است. در تصویر بالا تعداد درصدهای منفی را مشاهده می‌کنید؛ کافیست به هیچ سوالی از زبان پاسخ ندهید تا از 16 درصد از شرکت کنندگان جلو بیفتید.

تحلیل دوم هم در مورد تنها پاسخ دادن به یک سوال از زبان است. اگر فقط به یک سوال از زبان پاسخ صحیح بدهید تا از 46 درصد شرکت‌کنندگان در درس زبان جلو بیفتید.

اما تحلیل آخر که به‌شدت مهم است مربوط به درصدهای بالای 50 است. اگر تنها به 13 سوال از بودجه‌بندی زبان کنکور پاسخ صحیح بدهید تا جزو 9 درصد اول شرکت‌کنندگان در درس زبان باشید.

به یاد داشته باشید که درس زبان ماهیتی متفاوت با سایر دروس دارد و تقریبا می‌توان گفت که قواعد در این درس شکسته شده است. منظور از شکسته شدن قواعد چیست؟ به تصویر زیر دقت کنید:

درصد زبان رتبه های برتر

به این درصدها نگاه کنید؛ درس زبان تنها درسی است که با درصد 0 در این درس توانسته‌اند رتبه زیر هزار کسب کنند و این نشان دهنده درصد صفر زبان کنکور است. اماااااا این مورد به سختی با سایر درس‌ها جبران شده‌است. به‌یاد داشته باشید که اگر فردی با درصد زبان صفر توانسته رتبه 200 کسب کند، اگر فقط به 4 تست زبان پاسخ می‌داد شاید همین رتبه به زیر 100 رتبه وی تغیر پیدا می‌کرد.

خبر خوب این است که کل پیش‌نیازهای مباحث تست خیز زبان را بررسی کردیم؛ از اینجا به بعد به سراغ بحث اصلی یعنی مهم‌ترین مباحث زبان کنکور، مهم‌ترین گرامرهای زبان کنکور و … خواهیم رفت و در قالب طرح‌های متفاوت که با توجه به وضعیت خود می‌توانید انتخاب کنید به بررسی مباحث مهم زبان در کنکور خواهیم پرداخت. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهم‌ترین مباحث دروس اختصاصی هم دسترسی داشته باشید و از اطلاعات به شدت مفید آنها به‌صورت رایگان استفاده کنید:

32 درصد زبان کنکور در 1 ماه

پلن اول مطالعاتی که برای شما در نظر گرفته شده است، مطالعه 32 درصد از زبان کنکور در یک ماه است. در این پلن تنها یک مبحث مطالعه خواهد شد و آن‌هم واژگان زبان کنکور است. توصیه اکید دارم که حتما مقاله مربوط به نحوه مطالعه زبان را از همین سایت مطالعه کنید تا نحوه مطالعه لغات را هم یاد بگیرید. اما دلیل عبارت یک ماه چیست؟ اگر هر شب شما 30 لغت از زبان مطالعه کنید، در طی یک ماه حدود 900 لغت خواهد شد که بسیار بیشتر از تعداد لغات موجود در کتاب زبان است.

برای حل تست هم با توجه به این‌که کل زبان کنکور 10 درس دارد، در قالب ده درس می‌توانید کل تست‌های مربوط به لغات را حل کنید و به آمادگی کامل برای حل تست‌های واژگان زبان در کنکور دست پیدا کنید.

48 درصد زبان کنکور در 2 ماه

پلن مطالعاتی دوم که برای شما در نظر گرفتیم، مطالعه 48 درصد زبان در دو ماه است. در این بخش علاوه بر مبحث لغات، گرامرهای زبان کنکور را هم مطالعه خواهیم کرد که جمعا 12 تست از این دو مبحث طرح خواهد شد. همانند سری قبل باید لغات در آیتم شبانه بررسی شود و برای مطالعه گرامر و حل تست هم در دو ماه 20 جلسه 1/5 ساعته نیاز دارید. 10 جلسه برای آموزش لغات و گرامر و 10 جلسه بعدی هم برای حل تست. البته تعداد این جلسات می‌تواند متغیر باشد.

68 درصد زبان کنکور در 3 ماه

آخرین طرحی که قصد بررسی آن را داریم برای افرادی است که قصد دارند بیش از 50 درصد زبان کنکور را مطالعه کنند. در این طرح مباحث پیشنهادی ما برای مطالعه به‌صورت زیر است:

 • گرامر زبان کنکور
 • لغات زبان کنکور
 • کلوزتست زبان کنکور

در واقع این طرح تکمیل کننده طرح‌های قبلی است و زمان حدودی برای مطالعه این مباحث 3 ماه است که البته بدترین حالت ممکن است. یادتان باشد کل زبان کنکور را با مطالعه درست و اصولی می‌توان در 2 ماه تمام کرد. امیدوارم که تا اینجا خسته نشده باشید و تنها یک بخش کوتاه از مقاله یعنی گرامرهای مهم زبان در کنکور باقی مانده است. برای مشاهده سایر مقالات مربوط به مهم‌ترین مباحث کنکور مشاهده لینک‌های زیر به‌شدت توصیه می‌شود.

مهم‌ترین گرامر‌های زبان کنکور

در بخش‌های قبلی به کل گرامرهای زبان کنکور را معرفی کردیم. نکته مهم این است که واقعا معلوم نیست کدام گرامرها در کنکور طرح می‌شود و همه چیز بستگی به طراح محترم سوالات کنکور دارد. اما اینجا با بررسی سوالات سال‌های قبل تعدادی از گرامرهای مهم زبان در کنکور را انتخاب کرده‌ایم که به صورت زیر می‌باشد:

 • صفت و جایگاه صفات
 • اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش
 • افعال جداشدنی و جدانشدنی
 • جملات معلوم و مجهول
 • ضمایر موصولی

گرامرهای بالا جزو گرامرهای پرتکرار زبان در کنکور بوده و بازهم تاکید می‌شود که در سال‌های آینده تکرار یا عدم تکرار این مباحث کاملا بستگی به طراح سوالات زبان کنکور دارد. خب دوستان خوبم این مقاله هم آخرین مقاله مربوط به مهم‌ترین مباحث دروس عمومی در کنکور بود و مباحث پرتکرار زبان در کنکور بررسی شد. در این مقاله مباحث لازم برای 20 درصد زبان کنکور، 32 درصد زبان کنکور، 50 درصد زبان کنکور و 68 درصد زبان کنکور را کامل بررسی کردیم. امتیاز شما به این مقاله و نظرات مثبت و منفی شما عزیزان به شدت باعث دلگرمی ما خواهد بود و منتظر آن‌ها هستیم. درضمن برای مشاهده سایر مباحث مرتبط حتما از لینک‌های زیر دیدن کنید:

سوالات متداول مهم‌ترین مباحث زبان کنکور نظام جدید

 • آیا مقاله مباحث پرتکرار زبان در کنکور نظام جدید مربوط به رشته خاصی است؟
  خیر. داوطلبان تمامی رشته‌ها می‌توانند از این مقاله استفاده کنند.
 • چه مباحث از زبان در این مقاله بررسی شده است؟
  مباحث لازم برای 20 درصد زبان کنکور، 30 درصد زبان کنکور، 50 درصد زبان کنکور و 68 درصد زبان کنکور.
 • آیا با درصد صفر زبان کنکور می‌توان موفق شد؟
  در داخل همین مقاله درصدهای زبان کنکور هم بررسی شده است و به این موضوع پرداخته شده است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک سفارش تبلیغات کنکور کلیک کنید.

4/5 - (16 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا