یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

درس‌های مهم دینی در کنکور نظام جدید

کنکوری جان سلام. در سومین بخش از سری مقالات مهم‌ترین مباحث کنکور به سراغ درس‌های مهم دینی در کنکور نظام جدید خواهیم رفت. در این بخش به بررسی دروس مهم دینی کنکور برای تمامی رشته‌های تجربی، ریاضی، انسانی، زبان و هنر خواهیم پرداخت. در مقالات قبلی مرتبط در بخون، مهم‌ترین مباحث هر درس را در قالب پلن‌های مطالعاتی 80،60،50 و 30 درصد بررسی می‌کردیم اما امروز اندکی متفاوت‌تر درس‌های مهم دین و زندگی در کنکور را بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله ابتدا نکات مشاوره‌ای لازم درباره دین و زندگی را بررسی می‌کنیم سپس مهم‌ترین درس‌های دینی کنکور را به ترتیب اهمیت بررسی می‌کنیم؛ یعنی بررسی تمامی دروس به‌ترتیب اهمیت و هم‌چنین به‌صورت پایه‌ای هم براساس اهمیت و درجه سختی مباحث مهم دینی در کنکور را معرفی خواهیم کرد تا براساس سطح و زمانی که دارید بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید؛ تا انتها با دقت این مقاله را مطالعه کنید و در هر بخش هم که دچار سوال یا ابهامی شدید از بخش نظرات مطرح کنید. لازم به‌ذکر است که این مقاله با راهنمایی‌های استاد علیرضا یوسفیان‌پور جزو بهترین مدرسین دینی کنکور آماده شده است. درضمن درانتهای همین مطلب، لینک مربوط به مهم‌ترین مباحث سایر دروس هم قرار داده شده است و توصیه می‌کنم از مطالعه آنها غافل نشوید.

مباحث دینی در کنکور نظام جدید

در کنکور نظام جدید، مباحث دین و زندگی را به دو صورت می‌توان بررسی و تفکیک کرد. در دسته‌بندی اول مطالب دین و زندگی به سه دسته دینی دهم، دینی یازدهم و دینی دوازدهم تقسیم‌بندی می‌شود. درباره ارتباط بین پایه‌ها هم می‌توان گفت که دینی دهم و دوازدهم بیشتر به مباحث کاروان هستی، برزخ و قیامت و آخرت می‌پردازند (البته به‌علاوه چند مبحث دیگر)؛ اما در دین و زندگی یازدهم تمرکز اصلی روی مبحث امامت و نبوت است و از این حیث دینی دهم و دوازدهم ارتباط نزدیکی باهم دارند. درضمن لازم به‌ذکر است که دینی کنکور مجموعا از 34 درس برای رشته تجربی تشکیل شده‌است که سهم هر پایه به‌صورت زیر است:

 • دینی دهم: 12 درس
 • دینی یازدهم: 12 درس
 • دینی دوازدهم: 10 درس

مباحث دینی کنکور

اما دسته‌بندی دوم درباره مباحث دین و زندگی کنکور مربوط به‌موضوعاتی است که در این درس بررسی می‌شود. در این دسته‌بندی دینی کنکور برای تمامی رشته‌ها مباحث دین و زندگی کنکور به 10 دسته تقسیم می‌شود که در تصویر بالا، یک دسته‌بندی کلی از مباحث دین و زندگی در کنکور را می‌توانید مشاهده کنید.

بررسی درصدهای دینی کنکور

اما اینجا نیاز است که سری به درصدهای کنکور و وضعیت دینی در کنکور بیندازیم؛ در این قسمت هم یک توضیحات مختصر درباره درصدهای دینی کنکور خواهیم داد تا متوجه شوید که با کسب هر درصدی در دین و زندگی کنکور چه‌جایگاهی می‌توانید کسب کنید.

درصدهای دینی کنکور

بادقت به تصویر بالا نگاه کنید؛ در این اینفوگرافیک دینی کنکور 6 مورد بررسی شده است. نکات بسیار زیادی را می‌توان از درصدهای دینی کنکور استخراج کرد که به اختصار به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اولین بحث درباره میانگین درصدهاست؛ در سه سال اخیر میانگین درصدهای دینی در کنکور به‌ترتیب به‌صورت 22/2 – 29/5 و 24/7 بوده‌ است. شاید خیلی از شما دینی را به‌عنوان یک درس حفظی بشناسید ولی جالب است که میانگین درصدهای دینی در کنکور کم‌تر از 30 درصد است؛ یعنی شما درصورتی که فقط به 7 سوال دینی پاسخ صحیح دهید از میانگین کشوری جلو خواهید افتاد.

نکته بعدی درباره درصد منفی است؛ کافیست در جلسه کنکور به هیچ سوالی از دینی پاسخ ندهید تا از 10 درصد از داوطلبان جلو بیفتید. تکلیف درصدهای سفید هم که معلوم است.

اما نکته مهم مربوط به درصد بالای 50 است؛ اگر فقط به نصف سوالات دینی کنکور پاسخ صحیح بدهید، شاید باور نکنید ولی جزو 15 درصد اول شرکت‌کنندگان در درس دینی خواهید بود.  خب تا الان تقریبا پیش‌نیازهای دینی کنکور را کامل بررسی کردیم؛ از اینجا به بعد بحث اصلی یعنی مهم‌ترین دروس دینی در کنکور شروع می‌شود. در سه بخش سعی می‌کنم که کل مطلب را به‌صورت کامل و مفید بررسی کنم.

درس‌های مهم دینی در کنکور تجربی و ریاضی

می‌دانم که تا الان دوست داشتید مطالب قبلی سریع تمام شود و به‌سراغ مهم‌ترین دروس دینی کنکور نظام جدید برویم. خب تبریک می‌گویم به همان اصل کاری رسیدیم. این بخش یعنی دروس مهم دینی در کنکور را در قالب چند بخش برای رشته‌های تجربی و ریاضی و انسانی بررسی خواهیم کرد. پس آماده باشید و با من همراه باشید. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهم‌ترین مباحث دروس اختصاصی هم دسترسی داشته باشید و از اطلاعات به شدت مفید آنها به‌صورت رایگان استفاده کنید:

مهم‌ترین دروس دینی دهم در کنکور

دروس مهم دینی دهم در کنکور

خب همان‌طور که در تصویر هم مشاهده می‌کنید، مباحث مهم دینی دهم در کنکور شامل دروس فوق است. اما یک نکته به‌شدت مهم، اهمیت دروس از چپ به راست افزایش پیدا می‌کند؛ به عنوان مثال در دینی دهم، اهمیت دروس 3 و 9 از اهمیت درس 7 بیشتر است. با توجه به زمانی‌که دارید و دیتاهای بالا می‌توانید پرتست‌ترین دروس دینی دهم را انتخاب و مطالعه کنید.

مهم‌ترین دروس دینی یازدهم در کنکور

دروس مهم دینی یازدهم در کنکور

تصویر بالا هم بیان‌گر مباحث یا دروس پرتست دینی یازدهم برای رشته‌های ریاضی و تجربی است. باز هم مانند قبل از چپ به راست اهمیت دروس افزایش پیدا می‌کنید. طبق توضیحاتی که در روش مطالعه دینی کنکور گفتیم، پیشنهاد می‌کنم که دینی یازدهم را در آخر مطالعه کنید و دلیل این موضوع هم تفاوت ساختار محتوایی دینی یازدهم با سایر پایه‌ها است که بیشتر جنبه حفظی دارد.

مهم‌‌ترین دروس دینی دوازدهم در کنکور

دروس مهم دینی دوازدهم در کنکور

این هم از آخرین مبحث یعنی دروس پرتست دینی دوازدهم در کنکور. اگر مجدد بازگو کنم، باتوجه به زمانی که تا کنکور دارید می‌توانید از بین دروس بالا، از سمت راست به چپ، برحسب اهمیت تعدادی از دروس را انتخاب و مطالعه کنید؛ درضمن توصیه‌ای که دارم این است که بعد از مطالعه دینی دهم به سراغ دینی دوازدهم بیایید و آن را مطالعه کنید و دلیل این امر هم تشابه ساختار محتوایی دینی دهم و دوازدهم است.

درس‌های مهم دینی در کنکور انسانی نظام جدید

این بخش مخصوص دوستان رشته انسانی است؛ همانند قبل به‌صورت کامل به بررسی درس‌های مهم دینی در کنکور انسانی خواهیم پرداخت. بازهم لازم به ذکر است که درس‌های تست خیز دینی انسانی هم با کمک و اطلاعات بهترین مدرس دینی کنکور یعنی استاد علیرضا یوسفیان‌پور انتخاب شده است؛ پس با خیال راحت می‌توانید به این دروس اعتماد کنید.

مهم‌ترین دروس دینی دهم انسانی در کنکور

دروس مهم دینی دهم انسانی در کنکور

تصویر بالا هم بیان‌گر دروس تست خیز دینی دهم رشته انسانی در کنکور است. اگر به نمودارها دقت کنید متوجه اهمیت هر درس خواهید شد، به عنوان مثال اهمیت درس 2 و 5 در دینی دهم انسانی از اهمیت سایر دروس بیشتر است. توصیه می‌کنم که تصاویر استفاده شده را حتما ذخیره کنید تا همواره از آن‌ها استفاده کنید.

مهم‌ترین دروس دینی یازدهم انسانی در کنکور

دروس مهم دینی یازدهم انسانی در کنکور

از لحاظ عددی، دینی پایه یازدهم، بیشترین اهمیت را در تعداد سوالات طرح شده در کنکور دارد و از طرفی حجم قابل توجهی از دروس را هم به‌خود اختصاص داده است؛ در تصویر بالا دروس تست‌خیز دینی یازدهم انسانی را هم برای شما عزیزان آماده کرده‌ام و می‌توانید از آن استفاده کنید؛ درضمن همانند نکته‌ای که به دوستان رشته ریاضی و تجربی گفتم، به شما هم توصیه می‌کنم که دینی یازدهم را به‌عنوان آخرین مبحث و بعد از دینی دهم و دوازدهم مطالعه کنید.

مهم‌ترین دروس دینی دوازدهم انسانی در کنکور

دروس مهم دینی دوازدهم انسانی در کنکور

آخرین مبحث مورد بررسی برای دوستان انسانی هم دروس تست‌خیز دینی دوازدهم انسانی در کنکور است. در قالب اینفوگرافیک بالا، مهم‌ترین دروس به ترتیب اهمیت داخل نمودار قرار داده شده‌است و با خیال راحت می‌توانید بسته به زمانی که تا روز کنکور در اختیار دارید، مهم‌ترین دروس دینی انسانی را انتخاب کرده و روی آن‌ها وقت بگذارید. برای مشاهده سایر مقالات مربوط به مهم‌ترین مباحث کنکور مشاهده لینک‌های زیر به‌شدت توصیه می‌شود.

پرتست‌ترین پایه‌های دین‌ و زندگی در کنکور

تا اینجا به بررسی کامل درس‌های مهم دینی کنکور برای تمامی رشته‌ها پرداختیم. همان‌طور که قول دادم این مقاله قرار است کامل‌ترین مقاله ممکن برای مباحث تست‌خیز دینی در کنکور باشد؛ از اینجا کمی ساده‌تر مباحث مهم دینی در کنکور را بررسی می‌کنیم و قرار است یک یا دو پایه را با توجه به اهمیت و درجه سختی انتخاب کنیم برای مطالعه.

در مقاله بودجه‌بندی دینی کنکور که قبلا بررسی کردیم متوجه شدیم که برای تمامی رشته‌ها دینی دهم 8 تست، دینی یازدهم 8 تست و دینی دوازدهم هم 9 تست را به خود اختصاص می‌دهد؛ اما یک نکته مهم: “بودجه‌بندی دقیقی برای دینی وجود ندارد” هر سال طراح می‌تواند تغیراتی را ایجاد کند؛ اما بودجه‌بندی که بررسی شد تقریبا یک میانگین از چند سال اخیر است.

اگر قصد دارید به‌صورت پایه‌ای دین و زندگی را برای کنکور مطالعه کنید پیشنهاد من برای شما مطالعه دینی دهم و دینی دوازدهم به‌ترتیب است؛ زیرا هم مطالب این دو پایه به هم مرتبط است و هم از لحاظ حجم و آسان بودن مباحث جایگاه بهتری دارند.

خب دوستان خوبم مقاله درس‌های مهم دینی در کنکور نظام جدید هم به پایان رسید و امیدوارم برای شما مفید بوده باشد؛ یک نکته آخر را هم از من داشته باشید؛ عده زیادی به دنبال آیات مهم دینی در کنکور هستند، اما واقعا نمی‌توان مهم‌ترین آیات دین و زندگی کنکور را تشخیص داد و یک درصد احتمال دهید که حتی اگر سایت یا منبعی هم آیات پرتکرار دینی در کنکور را قرار داده است، طراح کنکور از آن آیات استفاده نکند پس حواستان باشد.

از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر مقالات مرتبط و به‌شدت مفید، دسترسی رایگان داشته باشید:

سوالات متداول دروس مهم دینی در کنکور نظام جدید

 • آیا می‌توان مقاله دروس پرتست دینی کنکور را به‌صورت پی دی اف هم دانلود کرد؟
  بله در انتهای مقاله می‌توانید به‌صورت فایل، این مقاله را دانلود کنید.
 • درصورتی که سوالاتی درباره دروس تست‌خیز دینی در کنکور داشته باشیم چاره چیست؟
  از بخش نظرات می‌توانید سوال خود را مطرح کنید تا سریعا پاسخ داده شود.
 • در این مقاله دروس مهم دین و زندگی در کنکور برای کدام رشته‌ها بررسی شده است؟
  برای تمامی رشته‌ها.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات موسسات کنکوری کلیک کنید.

4.7/5 - (7 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
5 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا