یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور

هرچه به کنکور نزدیک‌تر می‌شویم، استرسی وحشتناکی وجود داوطلبان را در بر می‌گیرد؛ به‌خصوص داوطلبانی که برای تعدادی از دروس مطالعه خوبی نداشته اند و یا رابطه خوبی با تعدادی از دروس ندارند؛ به‌همین دلیل دنبال مهم‌ترین مباحث کنکور هستند. من شایان مامندی هستم و امروز در بخون به شما مژده بهترین مقاله ممکن درباره مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور را می‌دهم.

در این مقاله به‌ بررسی مباحث پرتکرار ادبیات در کنکور، دروس مهم ادبیات در کنکور نظام جدید و هم‌چنین به‌صورت ریزتر به بررسی مباحث پرتکرار زبان فارسی در کنکور و سایر مباحث ادبیات کنکور خواهیم پرداخت. پس اگر به‌دنبال مهم‌ترین مباحث فارسی کنکور هستید به شما تبریک می‌گویم؛ زیرا در این مقاله به خواسته خود یعنی مباحث مهم ادبیات کنکور خواهید رسید. پس تا انتها با دقت این مقاله را مطالعه کنید و سوالات خود را از طریق بخش نظرات بپرسید. درضمن درانتهای همین مطلب، لینک مربوط به مهم‌ترین مباحث سایر دروس هم قرار داده شده است و توصیه می‌کنم از مطالعه آنها غافل نشوید.

مباحث ادبیات کنکور

بیایید تا وارد دل موضوع شویم و بدانیم در آن‌جا چه‌خبر است. ادبیات کنکور دو نوع ساختار دارد؛ ساختار اول درس به درس است که از سال دهم تا دوازدهم از 54 درس که سهم هر پایه 18 درس است تشکیل شده است. ساختار دوم هم که در عمق هر درس وجود دارد مربوط به مباحث ادبیات کنکور است. در کل ادبیات کنکور از 6 مبحث به‌صورت زیر تشکیل شده‌است:

 • معنی واژگان 
 • املاء واژگان
 • آرایه‌های ادبی
 • تاریخ ادبیات
 • دستور زبان 
 • قرابت معنایی

خب در مقاله قبلی یعنی نحوه مطالعه ادبیات کنکور، یاد گرفتیم که ادبیات باید به‌صورت مبحثی مطالعه شود و مطالعه درس به درس کار اشتباهی است و ترتیب مطالعه و نحوه مطالعه هر مبحث را هم به‌صورت مفصل توضیح دادیم. در مقاله بودجه‌بندی ادبیات کنکور هم سهم هرکدام از مباحث در کنکور سراسری را بررسی کردیم و شدیدا توصیه می‌کنم بعد خواندن این مقاله درباره مباحث پرتکرار ادبیات کنکور، دو مقاله قبلی را هم مطالعه کنید.

حال هدف من از بررسی این موضوع درباره افرادی است که به‌دنبال مهم‌ترین دروس ادبیات کنکور هستند؛ دوست خوبم باتوجه به این‌که سوالات ادبیات درس به درس طراحی نمی‌شود پس حواستان باشد که دروس تست‌خیز ادبیات کنکور نمی‌تواند برای شما راه‌چاره باشد و باید به‌دنبال مباحث تست‌خیز ادبیات کنکور باشید که در ادامه بررسی خواهیم کرد. اما توضیحات این بخش و بخش بعدی حالت پیش‌نیاز و مخلفات مقاله مباحث پر تست ادبیات کنکور را دارد و حتما با دقت مطالعه کنید.

بررسی درصدهای ادبیات کنکور

شاید با دیدن این بخش با خود فکر کنید درصدهای ادبیات کنکور چه ارتباطی با بحث اصلی ما یعنی مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور دارد؛ اما زود قضاوت نکنید، با مشاهده درصد ادبیات داوطلبان کنکور، خواهید دانست که با کسب هر درصدی، چه جایگاهی درمیان داوطلبان و رقیبان خود دارید.

درصدهای ادبیات کنکور

در تصویر بالا، درصد های ادبیات در کنکور نظام جدید را می‌توانید مشاهده کنید؛ حال قرار است این درصدها را باهم تحلیل کنیم. اما قبل از تحلیل یک نکته را باهم مرور کنیم؛ این درصدها مربوط به کنکور 99 تجربی است و هنوز درصدهای کنکور 1400 از طرف سنجش اعلام نشده است؛ اما درصدهای چند سال اخیر باز هم تقریبا به همین شکل است و نیازی به نگرانی نیست.

حالت اول: اگر درس ادبیات را سفید تحویل دهید و به هیچ سوالی پاسخ ندهید، از 11 درصد شرکت‌کنندگان در درس ادبیات جلو خواهید افتاد.

حالت دوم: اگر فقط به 13 تست از ادبیات بدون پاسخ اشتباه، جواب دهید جزو 2 درصد اول شرکت‌کنندگان کنکور در درس ادبیات خواهید بود.

حال با کمک این تفاسیر می‌توانید اهمیت ادبیات در کنکور را متوجه شوید؛ دقت کنید میانگین درصد رتبه‌های زیر هزار در درس ادبیات حدود 61 درصد است. در تصویر زیر هم می‌توانید درصد ادبیات رتبه‌های برتر کنکور را مشاهده کنید و مانند بالا تحلیل کنید.

درصد ادبیات رتبه های برتر کنکور تجربی

در تحلیل این تصویر هم یک نکته مهم را باید گفت؛ با دیدن این تصویر عده زیادی اولین چیزی که توجه‌ آنها را جلب می‌کند، کم‌ترین درصد ادبیات رتبه‌های زیر 1000 کنکور است، اما دقت کنید که این درصد توسط یک نفر کسب شده است و با سایر دروس جبران شده که توانسته به رتبه زیر 1000 دست پیدا کند؛ اگر هدف شما رتبه زیر هزار است، باید به میانگین درصدهای ادبیات کنکور دقت کنید.

دروس مهم ادبیات کنکور | مباحث مهم ادبیات در کنکور

خب دوستان خوبم، از اینجا به بعد به بحث اصلی یعنی مباحث پر اهمیت ادبیات کنکور خواهیم رسید؛ در بخش‌های قبل گفتیم که برای درس ادبیات، چیزی به اسم دروس مهم ادبیات در کنکور وجود ندارد و باید به‌دنبال مباحث مهم ادبیات در کنکور تجربی نظام جدید باشیم که در سه دسته 80 درصد ادبیات کنکور، 60درصد مباحث ادبیات کنکور، 50 درصد ادبیات کنکور و 30 درصد ادبیات کنکور مباحث لازم را بررسی خواهیم کرد پس با من همراه باشید. درضمن در ادامه یک بحث مهم درباره زبان فارسی را هم خواهیم داشت و برای کسانی که دوست دارند، مباحث پرتکرار زبان فارسی در کنکور را هم بررسی می‌کنیم. درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهم‌ترین مباحث دروس اختصاصی هم دسترسی داشته باشید و از اطلاعات به شدت مفید آنها به‌صورت رایگان استفاده کنید:

80 درصد ادبیات کنکور

80 درصد ادبیات کنکور

در مرحله اول، به سراغ معرفی 80 درصد مباحث ادبیات کنکور خواهیم پرداخت. این پلن برای افرادی است که قصد دارند سنگ تمام بگذارند؛ اما یک نکته مهم، یادتان باشد زمانی‌که 80 درصد از یک درس را می‌خوانید به این معنی نیست که قطعا می‌توانید به کل تست‌های آن مبحث پاسخ دهید و همه‌چیز بستگی به هنر تست‌زنی خود شما دارد که چه‌قدر روی مباحث مسلط خواهید شد. در قسمت زیر مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور نظام جدید برای رسیدن به 80 درصد ادبیات کنکور را می‌توانید مشاهده کنید:

 • معنی لغات: 3 تست
 • املاء لغات: 3 تست
 • تاریخ ادبیات: 1 تست
 • آرایه‌های ادبی: 4 تست
 • قرابت معنایی: 9 تست

در این طرح از مباحث مهم ادبیات کنکور، مبحث زبان فارسی را حذف خواهیم کرد. درضمن زمان لازم برای مطالعه این مباحث به‌صورت حدودی می‌تواند حدود 3 ماه باشد؛ البته بسته به برنامه ریزی و ساعت مطالعه می‌تواند تغیر کند.

60 درصد مباحث ادبیات کنکور

60 درصد ادبیات کنکور

این طرح مخصوص افرادی است که زمان کم‌تری دارند و هدف بزرگی هم دارند. این دسته از افراد می‌توانند روی 60 درصد از مباحث ادبیات کنکور سرمایه‌گذاری کنند. در این طرح هم مباحث پراهمیت ادبیات کنکور به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شود.

 • قرابت معنایی: 9 تست
 • آرایه‌های ادبی: 4 تست
 • تاریخ ادبیات: 1 تست
 • معنی واژگان: 3 تست

در واقع جمع کلی مباحث بالا 68 درصد از تست‌های ادبیات کنکور را به‌خود اختصاص می‌دهد. زمان تقریبی برای اتمام دروس مهم ادبیات کنکور برای رسیدن به درصد حدودی 60 هم تقریبا می‌تواند حدود دو ماه و نیم باشد و باز هم تکرار می‌کنم که این زمان بسته به هر فرد می‌تواند تغیر کند.

50 درصد ادبیات کنکور

50 درصد ادبیات کنکور

خب این طرح یعنی 50 درصد مباحث ادبیات کنکور هم تفاوت چندانی با طرح قبلی ندارد و تنها تفاوت، حذف مبحث تاریخ ادبیات از دروس مهم ادبیات در کنکور است. با توجه به توضیحات فوق، مباحث مهم فارسی کنکور برای درصد 50 به‌صورت زیر است:

 • قرابت معنایی
 • آرایه‌های ادبی

درمورد زمان لازم برای مطالعه مباحث بالا هم حدود یک ماه و نیم زمان می‌تواند زمان مناسبی باشد.

30 درصد ادبیات کنکور

30 درصد ادبیات کنکور

خب آخرین پلن مطالعاتی ما برای مباحث مهم درس ادبیات در کنکور. این طرح در مباحث مهم فارسی کنکور مخصوص افرادی است که یا زمان خیلی کمی تا کنکور دارند و یا واقعا از درس ادبیات کنکور بیزار هستند و تنها قصد دارند درصد قابل قبولی در درس ادبیات کسب کنند. این دسته از افراد می‌توانند به تنهایی مبحث قرابت معنایی را مطالعه کنند که حدود 36 درصد از ادبیات کنکور را به خود اختصاص می‌دهد اما محض احتیاط توصیه می‌کنم که مبحث تاریخ ادبیات را هم کنار این طرح مطالعه کنند.

دستور زبان فارسی کنکور

اما همان‌طور که قول داده بودم، در این بخش به بررسی مباحث پرتکرار زبان فارسی خواهیم پرداخت و به چندین سوال مهم پاسخ خواهیم داد از جمله این‌که زبان فارسی در کنکور چیست، مباحث زبان فارسی نظام جدید و تعداد سوالات دستور زبان فارسی در کنکور.

دستور زبان فارسی در کنکور چیست؟
به مباحثی که مربوط به ساختار زبان فارسی هستند یا به عبارت کلی قواعد زبان فارسی، دستور زبان فارسی در کنکور می‌گویند.

مباحث زبان فارسی نظام جدید چه مباحثی هستند؟
مباحث زبان فارسی کنکور نظام جدید به‌صورت خلاصه شامل مباحث: فعل، ساختمان جمله، انواع را، نقش اجزا در جمله، نقش‌های تبعی، جابه‌جایی اجزای جمله، حذف اجزا، گروه اسمی، وابسته‌ها، نظام معنایی زبان، واژگان دو تلفظی، واژگان هم‌آوا، انواع پسوند و … می‌باشد.

بودجه‌بندی دستور زبان فارسی در کنکور چند سوال است؟
5 تست از تست‌های ادبیات کنکور معادل 20 درصد از کل ادبیات کنکور مربوط به تعداد سوالات دستور زبان فارسی در کنکور است.

مباحث پرتکرار زبان فارسی در کنکور

اما عده‌ای از داوطلبان درس خوان که هوشمندانه پیش می‌روند، قصد دارند فقط مباحث مهم زبان فارسی در کنکور را مطالعه کنند و این بخش مختص این دسته از دوستان است؛ با توجه به‌اینکه واقعا معلوم نیست از هر مبحث دستور زبان چند تست طرح می‌شود و همه‌چیز دست طراح سوالات ادبیات کنکور است، توصیه می‌کنم مباحث زیر را برای دستور زبان مطالعه کنید که بولدتر از سایر مباحث هستند:

 • گروه فعلی
 • ساختار جمله
 • انواع را
 • وابسته‌ها

خب دوستان خوبم این هم از مباحث پرتست زبان فارسی کنکور و امیدوارم این بخش هم برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درضمن از همین‌جا شما را دعوت می‌کنم که اگر به‌دنبال افزایش درصد خود در کنکور هستید باید تحلیل تست و آزمون را بلد باشید و در یک مقاله تخصصی یعنی نحوه تحلیل آزمون، من به‌صورت کامل نحوه تحلیل تست را به‌شما آموزش داده ام و از طریق لینک قرار داده شده می‌توانید آن‌را مطالعه کنید. برای مشاهده سایر مقالات مربوط به مهم‌ترین مباحث کنکور مشاهده لینک‌های زیر به‌شدت توصیه می‌شود.

مشاوره مباحث مهم ادبیات کنکور

خب دوستان خوبم، این هم از مقاله مباحث مهم ادبیات در کنکور و امیدوارم از محتوای این مقاله هم استفاده کامل را داشته باشید. اما این‌جا چند نکته مهم وجود دارد که به‌شدت باید به آن‌ها دقت کنید.

نکته اول در مورد حذفی خواندن ادبیات است. آیا کار درستی است که مباحث ادبیات را حذف کنیم؟ به‌نظر من فقط در صورتی که زمان کم‌تر از 4 ماه تا کنکور باقی مانده است دست به حذف مباحث ادبیات کنکور بزنید و در غیر این‌صورت کل مباحث را مطالعه کنید.

دومین نکته هم درباره پیش‌نیازهای ادبیات کنکور است، مباحث درس فارسی کنکور با هم ارتباط دارند؛ به عنوان مثال در قرابت معنایی با دانستن معنی لغات کارتان تا حدودی آسان خواهد شد یا برای آرایه‌های ادبی برای حل تست‌های ایهام باید با معنای واژگان آشنایی داشته باشید و توصیه می‌کنم هر شب 15 دقیقه را تحت عنوان آیتم شبانه به مطالعه لغات و معنی آن‌ها اختصاص دهید.

سومین نکته هم که قبلا به آن اشاره کردم درباره درصدی است که می‌توانید با مباحث بالا به آن دست پیدا کنید؛ دقت کنید زمانی‌که 60 درصد مباحث را مطالعه می‌کنید به این معنی نیست که حتما می‌توانید 60 درصد در ادبیات کسب کنید و درصدی که کسب می‌کنید به تسلط شما برروی این مباحث و هم‌چنین هنر تست‌زنی خودتان بستگی دارد.

درضمن توصیه می‌کنم از طریق لینک‌های زیر، سایر مباحث مربوط به کنکور را مطالعه کنید که به‌شدت می‌تواند در روند آموزشی شما تاثیر داشته باشد. از طریق لینک‌های زیر به کل محتواهای مربوطه می‌توانید دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول دروس مهم ادبیات در کنکور

 • ادبیات را درس به درس بخوانیم یا مبحثی؟
  بهترین روش مطالعه این درس با توجه به ساختار آن، مطالعه مبحثی است؟
 • در این مقاله نحوه خواندن ادبیات در یک ماه آموزش داده شده است؟
  بله! مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور برای یک ماه هم بررسی شده است.
4.6/5 - (13 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا