یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

مهم‌ترین مباحث عربی کنکور

قاعدتا اگر داوطلبی هستید که به‌دنبال مهم‌ترین مباحث عربی کنکور است، از دو حالت خارج نیست؛ یا زمان کمی تا کنکور باقی مانده و آن‌طور که باید روی عربی کار نکرده‌اید و یا از درس عربی به اصطلاح خودمانی متنفر هستید. جزو هر کدام از دسته‌های قبلی که هستید به شما تبریک می‌گویم؛ زیرا با خواندن این مقاله به‌سادگی به هدف خود یعنی مباحث مهم عربی در کنکور دست پیدا خواهید کرد.

من شایان مامندی هستم و در این مقاله از بخون با شما هستم تا کامل‌ترین مقاله ممکن درباره مباحث پرتست عربی کنکور را تقدیم شما عزیزان می‌کنم. در این مقاله به‌صورت کامل ابتدا بحث‌های مشاوره‌ای را بررسی خواهیم کرد و در ادامه به‌بررسی قواعد مهم عربی کنکور نظام جدید و سایر مباحث برای مطالعه 30 درصد عربی کنکور، 50 درصد عربی کنکور و 80 درصد عربی کنکور خواهیم پرداخت. پس اگر به‌دنبال مباحث تست‌خیز عربی کنکور و مباحث مهم قواعد عربی در کنکور هستید تا انتهای این مقاله با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوال یا ابهامی شدید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید. درضمن درانتهای همین مطلب، لینک مربوط به مهم‌ترین مباحث سایر دروس هم قرار داده شده است و توصیه می‌کنم از مطالعه آنها غافل نشوید.

مباحث عربی نظام جدید

ساختار مباحث عربی کنکور نظام جدید، همانند کنکور نظام قدیم است، با این تفاوت که در عربی نظام جدید، تمرکز ویژه‌ای روی ترجمه شده است. در حالت کلی، مباحث عربی در کنکور به سه دسته ترجمه، مباحث قواعد عربی نظام جدید و درک مطلب تقسیم می‌شود. قبلا در مقاله بودجه‌بندی عربی کنکور به‌صورت کامل ارزش هر مبحث از این درس را بررسی کردیم و در مقاله نحوه مطالعه عربی کنکور هم تکنیک‌های مطالعاتی این درس را ارائه دادیم و توصیه می‌کنم برای بازدهی بیشتر حتما این مقالات را هم مطالعه کنید. در ادامه به بررسی مباحث عربی کنکور نظام جدید خواهیم پرداخت.

ترجمه عربی کنکور

در بین مباحث عربی کنکور مبحث ترجمه، تقریبا بیشترین اهمیت را دارد و حدود 40 درصد از بودجه‌بندی این درس را به‌خود اختصاص می‌دهد. نکته مهم و یکی از اشتباهات رایج میان کنکوری‌ها این است که احساس می‌کنند سوالات ترجمه از متن کتاب انتخاب شده اما لزوما به‌این صورت نیست، داخل هر درس از عربی دهم تا دوازدهم نکاتی برای ترجمه ارائه می‌شود و تست‌های ترجمه عربی می‌توانند خارج از کتاب درسی هم طرح شوند اما با تسلط روی نکات ترجمه به‌سادگی می‌توان به آنها پاسخ داد.

مباحث قواعد عربی نظام جدید

خب یکی از سوالات رایج هم لیست قواعد عربی نظام جدید است که از چه مباحثی تشکیل شده‌است. در این‌جا به‌صورت مختصر به بررسی این‌که قواعد عربی کنکور شامل چیست خواهیم پرداخت و دقت کنید این مباحث پیش‌نیاز بحث اصلی یعنی قواعد مهم عربی کنکور نظام جدید است پس با دقت مطالعه کنید.

لیست قواعد عربی کنکور: اعداد – فعل – انواع جمله – معلوم و مجهول – جار و مجرور – انواع اسم – اسلوب شرط – معرفه و نکره – انواع فعل – افعال ناقصه – حروف مشبهه بالفعل – لاء نفی جنس – حال – استثناء و اسلوب حصر – مفعول مطلق.

در ادامه هم به معرفی قواعد مهم عربی کنکور خواهیم پرداخت.

درصدهای عربی کنکور

قبل از شروع بحث اصلی بد نیست که نگاهی هم به درصدهای کسب شده در عربی کنکور بیندازیم تا بدانید با کسب هر درصد، چه جایگاهی در میان داوطلبان و رقیبان خود خواهید داشت. آمار زیر مربوط به کنکور 99 است که از طرف سنجش اعلام شده است، اما نگران نباشید و با بررسی درصدهای عربی این چند سال متوجه شدم که تقریبا درصدهای کسب شده در همین حدود هستند و قابل استفاده است.

درصدهای عربی کنکور

خب به‌ تصویر بالا دقت کنید. در دو حالت می‌توان این درصدها را تحلیل کرد:
حالت اول: به هیچ سوالی از عربی پاسخ ندهید؛ در این حالت از 8 درصد رقیبان خود در درس عربی کنکور جلو خواهید افتاد.
حالت دوم: فقط به 13 سوال از عربی بدون اشتباه پاسخ دهید؛ یعنی درصد 52 در عربی کنکور کسب کنید، در این حالت جزو 11 درصد اول شرکت‌کنندگان در درس عربی خواهید بود…درصد عربی رتبه‌های برتر

این بخش مخصوص افرادی است که قصد رتبه‌برتر شدن را دارند؛ برای کسب رتبه زیر هزار، در درس عربی باید به درصد‌های فوق دقت کنید. همان‌طور که در مقاله مهم‌ترین مباحث ادبیات کنکور هم گفتم، نباید به کم‌ترین درصد کسب شده یعنی 44 درصد توجه کنید چون این درصد با درصد سایر درس‌ها  در رتبه تاثیرگذار بوده، درصد مهم برای شما همان درصد میانگین یعنی 85/4 است.

خب دوستان خوبم، تا اینجا به بررسی پیش‌نیازهای لازم برای بررسی درس‌های مهم عربی کنکور پرداختیم. از اینجا به بعد به سراغ اصل مطلب یعنی بررسی مباحث پرتکرار عربی کنکور و مهم‌ترین قواعد عربی کنکور خواهیم رفت و در 4 بخش یعنی 80 درصد عربی کنکور، 60 درصد عربی کنکور، 40 درصد عربی کنکور و 30 درصد عربی کنکور را بررسی خواهیم کرد. اما یک نکته مهم؛ دقت کنید زمانی‌که به‌عنوان مثال 80 درصد عربی را مطالعه می‌کنید به این معنی نیست که می‌توانید درصد 80 کسب کنید و درصدی که کسب خواهید کرد به هنر تست‌زنی و تسلط شما بستگی دارد.

درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مهم‌ترین مباحث دروس اختصاصی هم دسترسی داشته باشید و از اطلاعات به شدت مفید آنها به‌صورت رایگان استفاده کنید:

80 درصد عربی کنکور در 60 روز

80 درصد عربی کنکور

اولین بخش از دروس مهم عربی در کنکور مربوط به افرادی است که درصد رتبه‌های زیر هزار کنکور را به‌خوبی تحلیل کرده‌اند؛ زمان کمی دارند یا با عربی رابطه خوبی ندارند، اما کم نمی‌آورند. در این بخش یعنی 80 درصد عربی کنکور که در اصل 84 درصد است و برای رند شدن به آن می‌گوییم 80 درصد، تنها مبحثی که حذف شده است، مبحث درک مطلب و 4 سوال اصلی آن است که مربوط به متن است. شاید الان با خود فکر کنید که تحلیل صرفی هم زیر مجموعه درک مطلب است اما صبر کنید…

تحلیل صرفی 3 سوال مربوط به متن درک مطلب است و 3 کلمه و  ترجیحا در اکثر مواقع دو فعل و یک اسم است؛ در واقع تحلیل صرفی عربی کنکور بیشتر با قواعد در ارتباط است و از روی متن درک مطلب و با داشتن تسلط روی قواعد می‌توان به سادگی از پس این مبحث هم برآمد. درضمن زمان‌هایی که اعلام شده است، باتوجه به تجربیات من از دانش‌آموزانی که با آنها کار کرده‌ام است و می‌تواند برای شما متغیر باشد.

60 درصد عربی کنکور در 40 روز

قواعد مهم عربی کنکور نظام جدید

خب رسیدن به پلن مورد علاقه عده زیادی از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور. در این طرح، 40 درصد عربی مربوط به بخش ترجمه است، نکته حائز اهمیت در اینجا قواعد مهم عربی کنکور است. قواعد عربی که در بخش‌های قبل بررسی کردیم هم تعداد بیشتری داشتند و هم در بین آن‌ها مباحث سختی وجود داشت. اما در قواعدی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مباحث مهم قواعد عربی در کنکور و هم‌چنین قواعد آسان عربی کنکور هستند.

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید، این است که واقعا معلوم نیست از کدام قواعد در کنکور سوال طراحی می‌شود و درواقع قواعد عربی در کنکور بودجه‌بندی خاصی ندارند، اما با بررسی‌هایی که انجام دادم، تصمیم گرفتم قواعد بالا را انتخاب کنم اما به دو دلیل:

 • دلیل اول: تعداد تکرار این قواعد در کنکور سراسری بیشتر از سایر مباحث است.
 • دلیل دوم: قواعد بالا، درجه سختی کم‌تری نسبت به بقیه قواعد عربی در کنکور دارند.

40 درصد عربی کنکور در 15 روزمباحث مهم عربی در کنکور

در این بخش به بدترین حالت‌های ممکن می‌پردازیم. برای فردی که کم‌تر از 20 روز تا کنکور زمان دارد و اصلا روی عربی وقت نزاشته است، پیشنهاد من مبحث ترجمه است که 10 تست قطعی از بودجه‌بندی این درس را به‌خود اختصاص می‌دهد. اما دقت کنید، برای پاسخ دادن بهتر به تست‌های ترجمه باید اندکی روی قواعد برای تست‌های تعریب تسلط داشته باشید، اما درصورت ناچاری می‌توانید فقط روی ترجمه زمان بگذارید. هم‌چنین از ترجمه اصلا نترسید زیرا کل ترجمه عربی کنکور را در حدود 15 روز می‌توان مطالعه کرد. برای مشاهده سایر مقالات مربوط به مهم‌ترین مباحث کنکور مشاهده لینک‌های زیر به‌شدت توصیه می‌شود.

30 درصد عربی کنکور در 20 روز

مهم‌ترین قواعد عربی در کنکور

میان گروه‌های مختلف کنکوری، یک‌دسته هم وجود دارند که نمی‌توانند با ترجمه ارتباط برقرار کنند و قدرت آن‌ها در بحث قواعد بالاتر است؛ برای این‌دسته از دوستان توصیه من مطالعه مبحث قواعد عربی کنکور است. این مبحث نسبت به ترجمه به زمان بیشتری نیاز دارد اما درصورتی که جزو این دسته از داوطلبان هستید، می‌توانید به‌جای ترجمه عربی روی قواعد این درس وقت بزارید؛ درصورتی که زمان اضافی داشتید توصیه می‌کنم روی تحلیل صرفی هم وقت بگذارید.

خب دوستان خوبم به پایان این مقاله از مهم‌ترین مباحث عربی در کنکور رسیدیم. در این مقاله 4 پلن برای افرادی که قصد دارند عربی را حذفی مطالعه کنند قرار دادم و هم‌چنین به بررسی قواعد مهم عربی در کنکور هم پرداختم؛ امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده‌باشید. درضمن منتظر نظرات شما یعنی انتقادات، پیشنهادات و سوالات از بخش کامنت‌ها هستم و با عضویت در خبرنامه سایت از جدیدترین مقالات ما می‌توانید زودتر از همه مطلع شوید. در پایان از شما دعوت می‌کنم سایر مقالات مرتبط را از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید و از دیتاهای آن به‌صورت رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول مهم‌ترین مباحث عربی کنکور

 • چه زمانی مباحث مهم عربی کنکور را مطالعه کنیم؟
  زمانی که تا کنکور فرصت کمی دارید و نتوانستید عربی را مطالعه کنید.
 • برای مطالعه کل عربی کنکور چه‌قدر زمان نیاز است؟
  در بدترین حالت ممکن در دو ماه می‌توان کل عربی را مطالعه کرد.
 • در مقاله درس های مهم عربی برای کنکور، مهم‌ترین قواعد عربی در کنکور را هم بررسی کرده‌اید؟
  بله. در این مقاله قواعد مهم عربی کنکور نظام جدید هم بررسی شده‌است.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات کلاس های کنکور کلیک کنید.

4.2/5 - (18 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
14 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا