یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش جمع‌بندی عربی کنکور نظام جدید

به ماه‌های پایانی کنکور که نزدیک می‌شویم درخواست‌ها برای درس عربی درباره روش جمع‌بندی عربی کنکور کنکور افزایش می‌یابد؛ قبل از ادامه خواندن این مقاله لازم است تا یک نکته کلیدی را بدانید؛ زمانی جمع‌بندی عربی کنکور نظام جدید را شروع خواهید کرد که آموزش این درس را به پایان رسانده‌اید. یعنی قسمت اصلی و سخت ماجرا را طی کردید پس نیازی به داشتن استرس زیاد نیست.

من شایان مامندی هستم؛ مشاور تحصیلی و رتبه برتر کنکور سراسری و امروز در سایت بخون به صورت کامل نحوه جمع‌بندی عربی کنکور نظام جدید را به شما آموزش خواهم داد که همان روشی است که خود من در دوران کنکور انجام دادم؛ با خواندن این مقاله تا انتها دیگر با این مشکل که چگونه عربی کنکور را جمع‌بندی کنیم مواجه نخواهید شد؛ با من همراه باشید و سوالات خود را از بخش نظرات بپرسید تا پاسخ دهم.

چگونه عربی را برای کنکور جمع‌بندی کنیم؟

چگونه عربی را برای کنکور جمع بندی کنیم

اولین قدم برای یادگیری تکینک جمع‌بندی عربی کنکور، داشتن یک ساختار و یک نقشه راه برای اینکار است؛ بگذارید به‌صورت قدم به قدم این نیم نگاهی به این مراحل بیندازیم و در ادامه هم تک تک این موارد را به‌صورت مفصل درباره روش مرور عربی کنکور نظام جدید بررسی کنیم. مراحلی که برای جمع‌بندی عربی کنکور پیش روی شماست به‌صورت زیر است:

 • داشتن جزوه یا منبع کامل
 • ساختار صحیح برای مرور عربی و تفکیک مباحث این درس
 • آشنایی با تکنیک‌های جمع‌بندی مباحث عربی کنکور
 • برنامه‌ریزی جمع‌بندی عربی کنکور و زمان‌بندی صحیح برای مطالعه

چهار مرحله فوق، مراحل اصلی شما برای جمع‌بندی مباحث عربی در کنکور نظام جدید است؛ اما یک نکته مهم اینجا باید خاطر نشان شود؛ برای جمع‌بندی عربی کنکور باید با روش مطالعه اصولی این درس هم آشنا باشید و اگر در مطالعه این درس با مشکلاتی مواجه هستید، توصیه می‌کنم بعد از خواندن این مقاله از طریق لینک روش مطالعه عربی کنکور نظام جدید، حتما روش مطالعه صحیح این درس را هم یاد بگیرید.

منبع یا جزوه جمع‌بندی عربی کنکور

اولین مرحله در آموزش تکنیک جمع‌بندی عربی کنکور، داشتن بهترین منبع برای جمع‌بندی عربی کنکور است. شاید الان با خود فکر کنید که قرار است با یک متن تبلیغاتی روبرو شوید؛ اما از همینجا به شما خواهم گفت هیچ منبعی برای جمع‌بندی، به اندازه جزوه عربی کنکور که خودتان در زمان مطالعه نوشته‌اید یا همان خلاصه برداری‌هایی که انجام داده‌اید نمی‌تواند به شما کمک کند. پس بهترین منبع جمع‌بندی عربی کنکور برای شما همان جزوه خودتان است.  یکی از اشتباهات رایج که خیلی‌ها دچار آن می‌شوند، استفاده از جزوات دیگران است؛ یادتان باشد، هر کسی جزوه خود را براساس سلیقه‌ای که دارد پر می‌کند و ممکن است جزوه یک نفر دیگر برای شما سم باشد؛

پس به سراغ جزوه دیگران نروید. اگر هم خلاصه نویسی درستی برای جمع‌بندی عربی کنکور ندارید باز هم نگران نباشید. منابع کم حجمی برای عربی در بازار وجود دارد که با بررسی ساده‌ای می‌توانید آنها را پیدا و انتخاب کنید؛ فقط دقت کنید منبعی که برای جمع‌بندی عربی کنکور به آن نیاز دارید باید کم حجم و کامل باشد. این هم از اولین مرحله تکنیک‌های جمع‌بندی عربی برای کنکور. راستی اگر هم زمان به شدت کمی دارید و به دنبال مباحث راحت عربی هستید، می‌توانید مقاله مربوط به مباحث مهم عربی در کنکور را هم از همین سایت مطالعه کنید.

نحوه جمع‌بندی عربی کنکور براساس ساختار این درس

دومین قدمی که برای جمع‌بندی عربی برای کنکور به آن نیاز دارید، ساختاربندی مباحث این درس است؛ سوال اینجاست که برای جمع‌بندی عربی کنکور نظام جدید به‌صورت درس به درس باید جمع‌بندی کنیم یا به‌صورت مبحثی؟ و اینجاست که به یک ساختار صحیح برای جمع‌بندی عربی نیاز خواهیم داشت. برای داشتن بالاترین بازدهی در درس عربی توصیه من مطالعه این درس به صورتی مبحثی با تفکیک مباحث است. “این جمله به این معنی نیست که مطالعه درس به درس عربی اشتباه است و صرفا تجربه من در چندین سال فعالیت به عنوان مشاور و مشاهده نتایج است”. برای جمع‌بندی عربی به‌صورتی مبحثی ابتدا باید مباحث را تفکیک کنیم که به 3 دسته از مباحث خواهیم رسید:

 • ترجمه عربی کنکور
 • قواعد عربی کنکور
 • درک مطلب عربی کنکور

دسته‌بندی که این بالا مشاهده می‌کنید یک ساختار دقیق برای عربی براساس سوالات کنکور این درس است؛ درضمن برای مشاهده تعداد دقیق سوالات عربی در کنکور هم می‌توانید مقاله بودجه‌بندی عربی کنکور نظام جدید را از همین سایت مطالعه کنید. در ادامه هم توضیحات لازم برای نحوه مطالعه عربی برای دوران جمع‌بندی را در اختیارتان قرار خواهم داد.

تکنیک و روش جمع‌بندی عربی رتبه‌های برتر

تکینک جمع‌ بندی عربی رتبه های برتر

یکی از تکنیک‌های مهم در روش جمع‌بندی عربی رتبه‌های برتر، استفاده از آیتم شبانه است؛ اگر مقاله قبلی را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که آیتم شبانه در سرعت و بازدهی جمع‌بندی می‌تواند معجزه کند و درس عربی هم از این قاعده مستثنی نیست. در این قسمت قرار است که حدود 70 درصد از عربی کنکور را در قالب آیتم شبانه مطالعه کنیم. یعنی در داخل برنامه جمع‌بندی عربی کنکور خود به شدت کم با درس عربی به‌صورت روزانه روبرو خواهید شد. اما بگذارید ابتدا معنی آیتم شبانه را درک کنیم؛ آیتم شبانه یعنی آیتم‌هایی کوتاه در برنامه ریزی، حدودا 10 دقیقه الی نیم ساعت هر شب به بررسی آنها خواهیم پرداخت اما به صورت مداوم از آنها استفاده خواهیم کرد.

اما یک نکته مهم؛ اگر قصد دارید عملکرد داوطلبان در کنکورهای قبل شامل میانگین درصدها، تعداد افرادی که منفی، صفر یا بالای پنجاه درصد را کسب کرده‌اند و همچنین درصد رتبه‌های برتر و عملکرد آنها را نیز مشاهده کنید کافیست از طریق لینک میانگین درصدهای عربی کنکور اقدام کنید.

روش مطالعه و برنامه‌ریزی برای جمع‌بندی عربی کنکور

این قسمت مخصوص بررسی روش‌مطالعه و برنامه ریزی برای هر قسمت از عربی کنکور است. تا الان یک ساختار از کل به جزء را باهم بررسی کردیم و از مرحله اول کارهای لازم را انجام دادیم. از اینجا به بعد به سراغ روش مطالعه هر بخش در دوران جمع‌بندی خواهیم رفت و به شما قول خواهم داد با رعایت این نکات بهترین روش جمع‌بندی عربی کنکور را تجربه خواهید کرد. اگر تا به اینجا هم سوالی برایتان پیش آمده حتما از بخش کامنت‌ها بپرسید تا شخصا پاسخ دهم. راستی از طریق لینک‌های زیر به سایر مقالات جمع‌بندی دروس عمومی هم می‌توانید دسترسی داشته باشید:

روش جمع‌بندی ترجمه عربی کنکور

قالب جمع‌بندی ترجمه عربی کنکور به‌صورت آیتم شبانه است؛ به این صورت که ابتدا به مدت یک الی دو هفته (تا زمانی که کل ترجمه به پایان می‌رسد) ابتدا طبق توضیحات تا زمانی که کل درسنامه‌های مربوط به ترجمه عربی کنکور را مرور کنید؛ زمانی که جمع‌بندی درسنامه‌های عربی کنکور به پایان رسید، به سراغ حل تست بروید و با همان آیتم شبانه هر شب 10 تست از ترجمه عربی کنکور را حل و تحلیل کنید. راستی اگر روش تحلیل آزمون و تست را بلد نیستید توصیه می‌کنم حتما مقاله روش تحلیل آزمون را از همین سایت مطالعه کنید که 6 مرحله طلایی برای تحلیل را آموزش داده‌ام.

روش جمع‌بندی قواعد عربی کنکور

با مرور ترجمه عربی کنکور آشنا شدیم و متوجه شدید که چگونه برای این مبحث باید وقت بگذارید. از اینجا به بعد به سراغ روش جمع‌بندی قواعد عربی کنکور نظام جدید خواهیم رفت. برای مرور قواعد عربی کنکور پیشنهادی که برای شما دارم، هفتگی سه جلسه یک ساعته برای جمع‌بندی گرامر عربی کنکور زمان اختصاص دهید و همزمان با آیتم شبانه‌ای که برای ترجمه قرار دادید این کار را انجام دهید. ممکن است مرور کل قواعد هم با توجه به این زمان، برای شما حدودا 2 الی 3 هفته زمان‌بر باشد.

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، در هر جلسه تا جایی که می‌توانید درسنامه‌ها را مرور کنید و از سال دهم شروع کنید، در جلسه بعدی هم تست‌های مربوط به مباحث جلسات قبلی را مرور کنید. تا اینجای کار و با کمک این روش‌ها توانسته‌اید روی مباحث اصلی تسلط پیدا کنید. آخرین مبحثی که باقی می‌ماند مبحث درک مطلب عربی کنکور است.

راستی اگر در برنامه‌ریزی با مشکلاتی مواجه هستید یک خبر خوب برای شما عزیزان دارم. در یک مقاله به شدت عالی آموزش عملی و قدم به قدم برنامه‌ریزی رشته تجربی آموزش داده شده و برای دسترسی فقط کافیست از لینک برنامه ریزی درسی برای کنکور تجربی استفاده کنید.

روش جمع‌بندی درک مطلب عربی کنکور

نحوه جمع‌بندی درک مطلب عربی کنکور و تکنیک‌های آن را در این بخش بررسی خواهیم کرد. باید بدانید که درک مطلب عربی، وابسته به ترجمه و قواعد این درس است پس اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید، مرور درک مطلب عربی کنکور را زمانی آغاز کنید که مرور ترجمه و قواعد عربی کنکور را به پایان رسانده باشید. زمانی که به دوران جمع‌بندی درک مطلب عربی کنکور نظام جدید رسیدید، کافیست در قالب آیتم شبانه هر شب در حد 20 دقیقه برای یک هفته درسنامه‌های این مبحث را مرور کنید و بعد از اتمام، هر شب یک درک مطلب عربی کنکور را حل کنید.

این کار به شدت در درصد عربی کنکور شما می‌توانید تاثیرگذار باشد، زیرا با حل هر درک مطلب از عربی کنکور، هم ترجمه را مرور خواهید کرد و هم قواعد عربی کنکور را و با انجام مداوم این کار می‌توانید تنها با کمک درک مطلب، تسلط لازم روی کل مباحث عربی را کسب کنید. درضمن برای سایر دروس هم روش جمع‌بندی به‌صورت کامل در همین مقالات فوق‌العاده‌ای آماده شده است؛ برای دسترسی به هرکدام و استفاده از نکات و تکنیک‌های جمع‌بندی هر درس کافیست از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

بهترین روش جمع‌بندی عربی کنکور | تکنیک‌های موثر

 1. سعی کنید مفهوم و معنای جمع‌بندی را فراموش نکنید، مطلبی که برای اولین بار آن را در یک ساعت مرور کرده باشید، باید در دوران جمع‌بندی اول حداکثر در نیم ساعت، زمان جمع‌بندی دوم در حد 15 دقیقه و به همین ترتیب این زمان باید کاهش پیدا کند.
 2. یادتان باشد دو نوع جمع‌بندی داریم؛ جمع‌بندی در قالب درسنامه و جمع‌بندی در قالب حل تست. در قسمت بالا روش جمع‌بندی مباحث عربی در قالب درسنامه را آموزش دادیم؛ اما برای جمع‌بندی در قالب تست، تنها تست‌های مارکدار را حل کنید؛ اگر تست مارکدار ندارید تنها تست‌های سال 94 یا 95 یا 96 به بعد را حل کنید؛ اگر به تست بیشتری نیاز داشتید، تست‌ها را به‌صورت زوج یا فرد حل کنید.
 3. سعی کنید در دوران جمع‌بندی اول، از روی خلاصه نویسی‌هایی که دارید مجدد خلاصه برداری کنید. به عنوان مثال برای جزوه اصلی شما برای مبحث معرفه و نکره 2 برگ A4 است؛ وقتی همین مبحث را جمع‌بندی کردید سعی کنید حجم جزوه جدیدی که برای این مبحث می‌نویسید حدودا یک برگ باشد.
 4. زمانی که جمع‌بندی کل مباحث عربی را به پایان رساندید، آزمون‌های جامع را شروع کنید اما به سراغ آزمون‌های سراسری نروید و آنها را زمانی حل کنید که کل دروس را مرور کرده‌اید؛ حدودا دو هفته پایانی کنکور بهترین زمان برای حل آزمون‌های جامع کل دروس است.
 5. اگر به دنبال بهترین منبع برای آزمون هستید، پیشنهاد من برای شما استفاده از آزمون‌های آزمایشی است که هر سال تقریبا از دو الی سه ماه قبل از کنکور برگزار می‌شود.

روش‌هایی که در بالا توضیح دادم حاصل 4 سال تجربیات من در بحث مشاوره تحصیلی بوده است و طبق قولی که دادم سعی کردم کامل‌ترین مقاله ممکن درباره روش جمع‌بندی عربی کنکور را تقدیم شما عزیزان کنم؛ امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. در آخر هر سوالی که داشتید حتما از بخش نظرات بپرسید. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر مباحث مرتبط دسترسی داشته باشید:

 • برای جمع‌بندی عربی کنکور چه‌قدر زمان نیاز است؟
  حدود 1 ماه.
 • بهترین روش جمع‌بندی عربی کنکور چیست؟
  کافیست وارد مقاله شوید تا به‌صورت کامل بهترین روش جمع‌بندی عربی کنکور رتبه‌های برتر را مشاهده کنید.
5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا