یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش جمع‌بندی زبان انگلیسی کنکور

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم و امروز در سایت بخون کنار شما عزیزان هستم با چهارمین مقاله از سری مقالات جمع‌بندی؛ در این مقاله به‌صورت کامل روش جمع‌بندی زبان انگلیسی کنکور را باهم بررسی خواهیم کرد و نکات مفیدی را در اختیارتان قرار خواهم داد که به شدت در سرعت و کیفیت جمع‌بندی زبان انگلیسی شما می‌تواند موثر باشد. تا انتهای این مقاله با من همراه باشید و درضمن در هر بخش از مقاله لینک‌‌های مهمی را در اختیارتان قرار خواهم داد که با کمک آنها می‌‌توانید پیشرفت بسیار خوبی را در مطالعه خود ایجاد کنید. در هر بخش از مقاله هم سوالی برایتان پیش آمد از طریق بخش نظرات بپرسید تا شخصا پاسخ دهم

چگونه زبان را برای کنکور جمع‌بندی کنیم؟

روش مرور زبان برای کنکور

قبل از شروع هرکاری ما باید ابتدا برای انجام آن کار یک نقشه راه داشته باشیم و مراحلی را که قرار است انجام دهیم را مشخص کنیم؛ در جمع‌بندی زبان کنکور نظام جدید هم از قاعده استفاده خواهیم کرد و مراحلی که باید انجام شود را تعین می‌کنیم که به‌صورت زیر است:

 1. ساختار صحیح مطالعه زبان در دوران جمع‌بندی
 2. تهیه یا استفاده از بهترین جزوه جمع‌بندی زبان کنکور
 3. آشنایی با انواع جمع‌بندی زبان برای کنکور
 4. آشنایی با مراحل بعد از مرور و جمع‌بندی زبان کنکور

خب در این مقاله از روش جمع‌بندی زبان انگلیسی کنکور، به بررسی تک تک این مراحل خواهیم پرداخت؛ درضمن این روش‌ها به صورت عملی تست شده و برای من و دانش‌آموزانی که با آنها کار کرده‌ام پاسخگو بوده‌است و مشابه آن را در هیچ سایت دیگری پیدا نخواهید کرد پس با دقت به آنها توجه کنید و با استفاده صحیح از این روش‌ها نتیجه کسب شده را مشاهده خواهید کرد. راستی از طریق لینک‌های زیر به سایر مقالات جمع‌بندی دروس عمومی هم می‌توانید دسترسی داشته باشید:

ساختاربندی مباحث در بهترین روش جمع‌بندی زبان کنکور

همان‌طور که اشاره کردیم اولین قدم در روش جمع‌بندی زبان رتبه‌های برتر، ایجاد ساختار برای جمع‌بندی مباحث است؛ در جمع‌بندی زبان کنکور شما از دو روش می‌توانید استفاده کنید. روش اول جمع‌بندی زبان انگلیسی نظام جدید به‌صورت درس به درس است؛ به این معنی که از درس اول زبان سال دهم شروع کنید به جمع‌بندی، در هر درس، لغات، گرامر و متن‌ها را جمع‌بندی و مرور کنید که من شخصا به این روش علاقه‌ای ندارم اما به این معنی نیست که یک روش اشتباه باشد.

روش دوم هم تفکیک مباحث است؛ کل مباحث زبان کنکور را می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد؛ لغات زبان کنکور، گرامر زبان کنکور، درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور. در ادامه به بررسی روش جمع‌بندی تک تک مباحث خواهیم پرداخت. راستی در کنار این مقاله اگر به دنبال نکات تکمیلی برای داشتن بهترین روش جمع‌بندی زبان کنکور هستید، توصیه می‌کنم حتما مقاله روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور را هم مطالعه کنید.

اما یک نکته مهم؛ اگر قصد دارید عملکرد داوطلبان در کنکورهای قبل شامل میانگین درصدها، تعداد افرادی که منفی، صفر یا بالای پنجاه درصد را کسب کرده‌اند و همچنین درصد رتبه‌های برتر و عملکرد آنها را نیز مشاهده کنید کافیست از طریق لینک میانگین درصدهای زبان کنکور اقدام کنید.

روش جمع‌بندی لغات زبان کنکور

روش جمعبندی واژگان زبان کنکور

روش جمع‌بندی کلمات زبان کنکور از سایر مباحث راحت‌تر است؛ برای جمع‌بندی واژگان زبان کنکور، از روش مد علاقه من، یعنی آیتم شبانه استفاده خواهیم کرد؛ به این صورت که هر شب ده الی بیست دقیقه (با توجه به سلیقه خود) را برای جمع‌بندی لغات زبان اختصاص دهید. برای لغات هم از هر منبعی که دارید استفاده کنید و فرقی هم ندارد برای کدام انتشارات باشد، فقط تمامی لغات را داشته باشد. اگر در زبان هم سطح بسیار پایینی دارید، توصیه می‌کنم مرور لغات زبان کنکور را از پایه هفتم شروع کنید. اگر هم سطح متوسط رو به بالا دارید از پایه دهم این کار را انجام دهید. ابتدا کل لغات را مرور کنید و زمانی که تمام شد، جای آن را با تست عوض کنید و هر شب 10 تست از لغات حل کنید. برای مشاهده تعداد دقیق سوالات زبان هم می‌توانید مقاله بودجه‌بندی زبان کنکور را از همین سایت بخوانید.

روش جمع‌بندی قواعد زبان انگلیسی کنکور

برای جمع‌بندی گرامر زبان کنکور از آیتم شبانه استفاده نخواهیم کرد و جمع‌بندی قواعد زبان کنکور را در قالب جلسات هفتگی انجام خواهیم داد. هر هفته سعی کنید 4 جلسه یک ساعته یا 3 جلسه 1/5 ساعته برای زبان اختصاص دهید؛ در یک جلسه از درس اول سال دهم، مرور گرامر زبان کنکور را انجام دهید، در جلسه بعدی هم مطالب جلسه قبل را در حداکثر ده دقیقه مرور کنید و تست‌های مربوط به آن را حل کنید. یعنی یک جلسه مخصوص آموزش و یک جلسه هم مخصوص مرور و حل تست مباحث جلسه قبل باشد. در ضمن مرور گرامر زبان کنکور را به‌صورت موازی با لغات انجام دهید.

درضمن برای سایر دروس هم روش جمع‌بندی به‌صورت کامل در همین مقالات فوق‌العاده‌ای آماده شده است؛ برای دسترسی به هرکدام و استفاده از نکات و تکنیک‌های جمع‌بندی هر درس کافیست از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

روش جمع‌بندی درک مطلب و کلوز تست زبان کنکور

آخرین مرحله در جمع‌بندی زبان برای کنکور، جمع‌بندی درک مطلب زبان کنکور است. با یک بررسی ساده متوجه خواهید شد که برای پاسخ دادن به سوالات درک مطلب و کلوزتست زبان کنکور، هم باید روی گرامر مسلط باشید و هم لغات زبان. براساس همین استدلال جمع‌بندی ریدینگ زبان کنکور و کلوز تست را زمانی آغاز خواهیم کرد که کل مطالب مربوط به واژگان و گرامر زبان را جمع‌بندی کرده باشیم. اما روش جمع‌بندی کلوز تست و درک مطلب زبان کنکور هم به این صورت خواهد بود که ابتدا در قالب آیتم شبانه حدودا یک هفته هر شب 20 دقیقه را به یادگیری نکات تست زنی درک مطلب و کلوزتست اختصاص خواهید داد؛

زمانی که آموزش نکات مربوطه به پایان رسید، هر شب یک درک مطلب و یک کلوزتست را حل کنید و با اینکار هم تسلط خود برروی درک مطلب و کلوزتست را بالا خواهید برد و باتوجه به تکرار مباحث مربوط به ترجمه و لغات و گرامر، با حل هر درک مطلب و کلوزتست، یکبار مطالب مربوط به آنها را هم مرور خواهید کرد. خب تا اینجا روش جمع‌بندی زبان انگلیسی کنکور نظام جدید را بررسی کردیم؛ دقت کنید این روش هم برای جمع‌بندی زبان دهم؛ هم جمع‌بندی زبان یازدهم و هم جمع‌بندی زبان دوازدهم کاربرد دارد.

راستی اگر در برنامه‌ریزی با مشکلاتی مواجه هستید یک خبر خوب برای شما عزیزان دارم. در یک مقاله به شدت عالی آموزش عملی و قدم به قدم برنامه‌ریزی رشته تجربی آموزش داده شده و برای دسترسی فقط کافیست از لینک برنامه ریزی برای کنکور تجربی 1402 رایگان استفاده کنید.

بهترین جزوه برای جمع‌بندی زبان کنکور

از همینجا به شما می‌گویم که به هیچ وجه به دنبال جزوه جمع‌بندی زبان رتبه‌های برتر یا دیگر افراد نباشید؛ زیرا این جزوات براساس سلیقه فردی نوشته شده‌است و می‌تواند برای شما حتی مانند سم باشد. بهترین جزوه برای جمع‌بندی زبان همان خلاصه‌نویسی است که خودتان دوران مطالعه برداشته‌اید. درصورتی که جزوه جمع‌بندی زبان کنکور هم ندارید می‌توانید از کتاب‌های جمع‌بندی زبان استفاده کنید؛ پیشنهاد من برای شما کتاب خط ویژه گاج برای جمع‌بندی است که هم حجم کمی دارد هم مطالب را به خوبی پوشش داده است. اما حتما در دوران جمع‌بندی اول مجدد مطالب را خلاصه کنید؛ به عبارت دیگر با هر بار جمع‌بندی مطالب را مجدد خلاصه کنید و این کار در جمع‌بندی نهایی به شدت موثر خواهد بود.

انواع جمع‌بندی زبان انگلیسی کنکور

انواع جمع‌بندی زبان برای کنکور

در حالت کلی نه تنها برای جمع‌بندی زبان، بلکه برای جمع‌بندی کل دروس ما دو نوع جمع‌بندی داریم؛ جمع‌بندی در قالب درسنامه که همان روشی است که در قسمت بالا آموزش دادیم و روش دوم هم جمع‌بندی در قالب تست است. زمانی که روش فوق را انجام دادید حال نوبت به جمع‌بندی زبان در قالب حل تست خواهد رسید. در این بخش شما با حل کردن تست و تحلیل تک تک تست‌ها، مباحث زبان را مجدد مرور خواهید کرد و هم‌چنین قدرت تست‌زنی خود را نیز افزایش خواهید داد. برای کسب نتیجه خوب در درس زبان هم توصیه می‌کنم هم جمع‌بندی در قالب حل تست را انجام دهید و هم جمع‌بندی در قالب درسنامه.

مراحل مهم بعد از جمع‌بندی زبان کنکور

 • بعد از اتمام جمع‌بندی زبان کنکور، نوبت به تثبیت می‌رسد؛ مهمترین کار در این مرحله، حل آزمون شبیه ساز کنکور است.
 • برای حل هر آزمون حتما تست‌ها را زماندار حل کنید تا سرعت تست‌زنی خود را هم افزایش دهید.
 • سراغ آزمون‌های سراسری نروید و آزمون‌های تالیفی یا آزمون‌های آزمایشی را انتخاب کنید.
 • حتما حتما هر آزمون را تحلیل کنید؛ برای تحلیل آزمون هم توصیه می‌کنم مقاله روش تحلیل آزمون را بررسی کنید.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله مربوط به نحوه جمع‌بندی زبان کنکور رسیدیم؛ امیدوارم از نکات این مقاله استفاده کنید. در هربخش هم دچار سوال یا ابهامی شدید حتما از طریق کامنت‌ها بپرسید تا شخصا پاسخ دهم. از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به سایر مطالب مربوطه به‌صورت کاملا رایگان دسترسی داشته باشید.

 

 • در این مقاله روش جمع‌بندی کلوزتست زبان کنکور هم آموزش داده شده است؟
  بله. روش جمع‌بندی تمام مبحث آموزش داده شده است.
 • آیا این مقاله تنها برای جمع‌بندی زبان کنکور تجربی کاربرد دارد؟
  خیر. برای تمامی رشته‌ها و تمامی پایه‌ها می‌توانید از نکات این مقاله استفاده کنید.
5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا