یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

میانگین درصدهای ادبیات کنکور

میانگین درصدهای ادبیات کنکور، بالاترین درصد ادبیات در کنکور، درصد ادبیات رتبه‌های برتر و … سوالاتی هستند که همواره توسط داوطلبان کنکور پرسیده می‌شود. متاسفانه آمار دقیقی هم برای درصدهای ادبیات فارسی در کنکور ارائه نمی‌شود؛ اما هر سال پیک سنجش، آمار دقیقی از نحوه عملکرد داوطلبان در کنکور و درصد رتبه‌های برتر در هر درس ارائه می‌دهد که کاملا قابل اعتماد است. من شایان مامندی هستم و امروز در بخون اطلاعات کامل و مفیدی درباره میانگین درصد ادبیات در کنکور را در اختیار شما قرار خواهم داد.

تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوال یا ابهامی شدید از بخش نظرات مطرح کنید تا سریعا پاسخ دهم. در انتهای همین مقاله هم لینک دانلود درصدهای ادبیات کنکور را به‌صورت فایل PDF در اختیارتان قرار داده‌ام و می‌توانید دانلود کنید.

میانگین درصدهای ادبیات کنکور چه کاربردی دارد؟

شاید تنها جهت کنجکاوی عبارت درصدهای فارسی در کنکور را سرچ کرده باشید، اما باید بدانید که بررسی درصدهای ادبیات کنکور می‌تواند مسیر مطالعه و تلاش شما برای کنکور را مشخص کند؛ با بررسی دقیق درصد ادبیات کنکور و مقایسه وضعیت فعلی خود با رقیبانتان می‌توانید درصد مورد نیاز خود برای رسیدن به هدفتان را پیدا کنید و برای آن تلاش کنید و با تمرکز روی آن، به درصد مد نظر خود دست پیدا کنید. بیش از این موضوع را گسترده نخواهم کرد و آماده باشید که مستقیم به سراغ درصد ادبیات در کنکور سراسری چند سال‌ اخیر برویم. از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مقالات تحلیل درصدهای دروس عمومی دسترسی داشته باشید:

بررسی میانگین درصدهای ادبیات در کنکور 1400

در اینجا به بررسی میانگین درصدهای ادبیات کنکور 1400 خواهیم پرداخت. سازمان سنجش، هر سال در حوالی بهمن ماه در پیک سنجش‌هایی که منتشر می‌کند (برای مشاهده آرشیوهای منتشر شده می‌توانید روی لینک دانلود پیک سنجش کلیک کنید) میانگین درصدهای کنکور در هر درس و درصد رتبه‌های برتر را در اختیار عموم قرار می‌دهد. در این بخش به سراغ تحلیل درصد ادبیات کنکور انسانی، تجربی، ریاضی و هنر خواهیم پرداخت.

میانگین درصدهای ادبیات در کنکور تجربی 1400

میانگین درصدهای ادبیات کنکور 1400

در تصویر بالا، میانگین درصدهای ادبیات کنکور تجربی 1400 را مشاهده می‌کنید. تعداد شرکت کنندگان رشته تجربی در کنکور 1400، 485093 نفر بوده است و اگر بخواهیم یک تحلیل از عملکرد داوطلبان داشته باشیم، به صورت زیر می‌توانیم درصدها را تحلیل کنیم.

 • درصدهای منفی و صفر: تعداد افرادی که در کنکور تجربی 1400 درصد منفی و درصد صفر را در درس ادبیات کسب کردند، حدود 20 درصد کل شرکت کنندگان بودند و به این معنی است که درصورتی که فقط به یک سوال از سوالات ادبیات در کنکور پاسخ می‌دادید، از بیش از 20 درصد شرکت کنندگان وضعیت بهتری داشتید. یعنی رقابت شما با 80 درصد شرکت کنندگان در در ادبیات بود.
 • درصدهای کم‌تر از 50: تعداد افرادی که در ادبیات درصد کمتر از 50 را کسب کردند، 480306 نفر بودند، یعنی حدود 99 درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی 1400، درصد کمتر از 50 را در کنکور کسب کردند؛ یعنی در صورتی که شما فقط به 13 سوال ادبیات کنکور بدون اشتباه، پاسخ می‌دادید، جزو یک درصد اول شرکت کنندگان محسوب می‌شدید.
 • بیشترین تراکم، در درصد بین 1 تا 30 ذرصد مشاهده می‌شود؛ یعنی بیشتر از 67 درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی، درصد بین 1 تا 30 را در درس ادبیات کسب کرده اند.
 • میانگین درصدهای ادبیات در کنکور سراسری 1400 رشته تجربی هم 12/9 درصد بوده است که نسبت به سال 96 تا کنون افت کرده است و در 4 سال اخیر در رشته تجربی، کمترین میانگین درصد ادبیات مربوط به کنکور 1400 بوده است.

راستی برای افزایش درصد و تسلط شما روی درس ادبیات ما در سایت بخون محتواهای جذابی را آماده کرده‌ایم که به شدت می‌توانید به شما در یادگیری ادبیات کمک کند. برای دسترسی به هرکدام کافیست روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

میانگین درصدهای ادبیات در کنکور ریاضی 1400

میانگین درصدهای ادبیات کنکور ریاضی

اما به سراغ میانگین درصد ادبیات فارسی رشته ریاضی در کنکور 1400 برویم. تحلیل درصدهای ادبیات کنکور ریاضی 1400 هم به صورت زیر است:

 • درصدهای منفی و صفر: تعداد افرادی که درصدهای منفی و صفر ادبیات در کنکور رشته ریاضی 1400 کسب کردند هم حدود 26 درصد کل شرکت کنندگان بوده است. یعنی درصورتی که در کنکور 1400 رشته ریاضی، فردی فقط به یک سوال از ادبیات کنکور پاسخ می‌داد، از بیشتر از 26 درصد شرکت کنندگان در درس ادبیات جلوتر می‌افتاد.
 • درصدهای کم‌تر از 50: تعداد افرادی که در کنکور 1400 رشته ریاضی در درس ادبیات درصد کم‌تر از 50 را کسب کردند هم 123798 نفر بوده که معادل حدودا 98 درصد شرکت کنندگان این رشته بوده است؛ یعنی درصورتی که فقط به 13 سوال از درس ادبیات (معادل سوالات مربوط به قرابت و آرایه) پاسخ صحیح می‌دادید، جزو 2 درصد اول شرکت کنندگان در درس ادبیات بودید.
 • بیشترین تراکم درصد ادبیات کنکور هم مربوط به بازه درصدی 1 تا 30 درصد است و حدود 89 درصد شرکت کنندگان درصد بین 1 تا 30 درصد را در درس ادبیات کسب کرده اند.
 • میانگین درصد کل شرکت کنندگان رشته ریاضی در درس ادبیات هم 11/5 درصد بوده است.

میانگین درصدهای ادبیات در کنکور انسانی 1400

میانگین درصدهای ادبیات در کنکور انسانی 1400

درمیان رشته‌های نظری، نامطلوب‌ترین نوع میانگین درصدهای فارسی کنکور مربوط به رشته انسانی است و نسبت به رشته‌های ریاضی و تجربی، داوطلبان رشته انسانی آمار خوبی را در پاسخگویی به سوالات ادبیات کنکور از خود نشان ندادند. تحلیل میانگین درصدهای ادبیات رشته انسانی در کنکور 1400 هم به صورت زیر است:

 • درصدهای صفر و منفی: حدود 30 درصد از داوطلبان رشته انسانی درصد منفی و صفر را در ادبیات کنکور سراسری کسب کردند؛ یعنی اگر داوطلبی در کنکور انسانی 1400 تنها به یک سوال از ادبیات کنکور پاسخ صحیح می‌داد، 30 درصد رقیبان خود در درس ادبیات را پشت سر می‌گذاشت.
 • درصدهای کمتر از 50 در ادبیات کنکور انسانی: تعداد افرادی که در ادبیات رشته انسانی، درصد کمتر از 50 را کسب کردند هم حدودا 329618 نفر بوده اند؛ به عبارت دیگر، بیش از 99 درصد شرکت کنندگان علوم انسانی، درصد کمتر از 50 را در کارنامه خود برای ادبیات فارسی کسب کردند.
 • بیشترین تراکم درصد ادبیات کنکور انسانی 1400 هم در بازه درصدی بین 1 تا 30 درصد بوده است که همانند رشته‌های تجربی و ریاضی فیزیک است.
 • میانگین درصد ادبیات در کنکور تجربی 1400 هم 6/8 درصد بوده است که در میان رشته‌های تجربی و ریاضی کم‌ترین میانگین درصد ادبیات در کنکور مربوط به رشته انسانی بوده است.

درصد ادبیات رتبه‌های برتر در کنکور 1400

درصد ادبیات رتبه های برتر کنکور

تا به اینجا به بررسی عملکرد کل داوطلبان و میانگین درصد ادبیات در کنکور 1400 پرداختیم، ممکن است خوشحال هم شده باشید که با توجه به وضعیت افتضاح شرکت‌کنندگان در درس ادبیات، با درصد بالای این درس چه‌قدر شما می‌توانید جایگاه خوبی را کسب کنید. اما صبر کنید؛ مهمترین قسمت ماجرا درصد ادبیات رتبه‌های برتر در کنکور است. اگر قصد دارید به رتبه زیر 1000 دست پیدا کنید باید برای شما، درصد ادبیات نفرات برتر در کنکور باشد که هر سال پیک سنجش، درصد ادبیات رتبه‌های زیر 1000 کنکور را هم منتشر می‌کند و در تصویر بالا می‌توانید میانگین درصد ادبیات رتبه‌های برتر رشته تجربی، انسانی و ریاضی را مشاهده کنید.

البته، ملاک درصد برای شما باید همان میانگین درصد ادبیات رتبه‌های برتر باشد نه کمترین درصد ادبیات در کنکور 1400 یا بیشترین درصد ادبیات در کنکور 1400؛ زیرا کمترین و بیشترین درصد، با سایر دروس قابل جبران و تغیر است اما میانگین درصد همان ملاکی است که به دنبالش هستید.

درضمن اگر برای دروس اختصاصی هم دوست دارید چنین آماری را مشاهده کنید توصیه می‌کنم حتما از لینک‌های زیر استفاده کنید تا آمارهای وحشتناک پاسخ‌گویی به دروس اختصاصی و تاثیری که می‌توانند در کنکور داشته باشند را مشاهده کنید:

بررسی وضعیت پاسخ‌دهی داوطلبان به درس ادبیات در کنکور چند سال اخیر

رشتهکنکور 97کنکور 98کنکور 99کنکور 1400
تجربی22/1 درصد17/8 درصد14/1 درصد12/4 درصد
ریاضی فیزیک19/7 درصد15/3 درصد10/1 درصد11/5 درصد
علوم انسانی4 درصد8/7 درصد8/6 درصد6/8 درصد

این بخش از تحلیل درصدهای ادبیات کنکور، به بررسی عملکرد داوطلبان دز درس ادبیات در چند سال اخیر اختصاص دارد؛ شاید برایتان سوال باشد که کاربرد این بخش چیست؟ در این بخش با بررسی وضعیت و تحلیل میانگین درصدهای فارسی در کنکور چند سال اخیر می‌توانید به دو نکته مهم برسید؛ نکته اول سطح سوالات ادبیات کنکور و روند تغیرات سوالات که با کمک این درصدها می‌توانید تا حدود روند تغیرات را حدس بزنید. دومین نکته هم عملکرد خود داوطلبان است که هر سال داوطلبان ضعیف‌تر می‌شوند یا قوی تر. تحلیل این بخش بسیار آسان است و خودتان حتما انجام دهید و درصورت تمایل به بحث کردن در مورد آن، می‌توانید تحلیل خود را در کامنت‌ها بنویسید.

دوستان خوبم به پایان مقاله تحلیل درصدهای ادبیات کنکور رسیدیم؛ امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم را کسب کرده باشید؛ برای مشاهده سایر مطالب مرتبط هم می‌توانید از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

دانلود PDF تحلیل درصدهای ادبیات کنکور

 • در این مقاله تحلیل درصد ادبیات کنکور کدام رشته بررسی شده‌است؟
  تحلیل درصد ادبیات کنکور تمامی رشته‌ها بررسی شده‌است.
 • چه کسی درصدهای ادبیات کنکور را بررسی کرده‌است؟
  شایان مامندی مشاور تحصیلی.
امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا