یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

زیرگروه‌های رشته انسانی

سلام به همه همراهان عزیز سایت بخون، من پریا حجازی هستم و در این مقاله در کم‌تر از 10 دقیقه اطلاعات کاملی درباره‌ی زیر گروه‌های رشته انسانی اعم از  آشنایی با زیر گروه‌های انسانی در کنکور، تاثیر ضرایب در زیرگروه‌های کنکور انسانی، آشنایی با دروس زیرگروه‌های انسانی و … می‌توانید به دست آورید. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه راجع به این موضوع نیاز دارید به دست آورید. ا

زیرگروه‌های انسانی

رشته علوم انسانی بعد از تجربی دارای بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری می‌باشد لذا شناخت ابعاد مختلف این رشته برای داوطلبان کنکور سراسری مهم و ضروری است.
داوطلبان می‌توانند با شناخت زیرگروه‌های رشته انسانی بهترین جدول برنامه ریزی برای کنکور انسانی را برای خود طراحی کنند.زیرگروه‌های کنکور انسانی هم مانند سایر رشته‌ها پنج زیرگروه هستند که رشته‌های دانشگاهی رشته علوم انسانی را در خود گنجانده‌اند. در کارنامه کنکور سراسری، رتبه داوطلبان در زیرگروه‌ها به صورت جداگانه مشخص می‌شود تا بتوانند به هنگام انتخاب رشته در زیرگروهی که دارای رتبه بهتری هستند انتخاب رشته نمایند.
شانس قبولی داوطلبان در زیرگروه‌هایی که شرایط بهتری دارند، افزایش می‌یابد به همین خاطر داوطلبان نباید از اهمیت رتبه در زیرگروه غافل شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با پنج زیرگروه رشته انسانی و رشته‌های زیر مجموعه آن که مستقیما از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری استخراج شده است، آشنا شوید. راستی توصیه می‌کنم مقالات زیر درباره سایر رشته‌ها و زیرگروه‌های آنها را هم مطالعه کنید.

آشنایی با زیرگروه انسانی در کنکور سراسری

یکی از موارد مهمی که باید هر داوطلب کنکور سراسری رشته انسانی با آن آشنا باشد، اطلاع از ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در این رشته است. گروه آزمایشی علوم انسانی از گروه‌های پنجگانه آزمون سراسری آموزش عالی ورود به دانشگاه‌ها (کنکور) است.

این گروه آزمایشی به طور مستقل آزمون ورودی و رشته‌هایی در سطح کارشناسی و کاردانی دارد. مواد تخصصی امتحانی زیرگروه انسانی از دروس تخصصی رشته تحصیلی علوم انسانی است که خود از شاخه متوسطه نظری است.

رشته علوم انسانی بیشتر تأکید بر مباحث مرتبط با تفکر آدمی (دروس فلسفه و منطق و روان‌شناسی)، جامعه و مسائل مرتبط با آن(جامعه‌شناسی، تاریخ، جغرافیا و اقتصاد) و مهم‌تر از همه، زبان (ادبیات فارسی و عربی) که وسیله درک و انتقال پیام میان انسان­ها است، دارد.

همراهان عزیز به شما توصیه میکنم برای آشنایی بیشتر با سایر رشته‌ها به مقاله‌هایی که در ادامه نام برده‌ایم مراجعه بفرمایید، کامل‌ترین اطلاعات را می‌توانید با مطالعه کردن این مقاله‌ها به دست آورید.

تاثیر ضرایب در زیرگروه‌های کنکور انسانی

هر کدام از زیرگروه‌های کنکور انسانی از تاثیر و اهمیت متفاوتی برخوردار هستند که دلیل این تاثیر و اهمیت هم وجود ضرایب دروس کنکور انسانی به صورت متفاوت در هر زیرگروه انسانی می‌باشد که وزن هر زیرگروه را هم مشخص می‌کند. لذا داوطلبان باید در کارنامه خود حتما به ضرایب دروس در هر زیرگروه توجه لازم را داشته باشند تا بتوانند متناسب با علاقه و نمره علمی خود جایگاه خوبی بیابند. یادآوری می‌کنیم اگر داوطلب درصد کمتری از یک درس با ضریب بالا به دست آورد تاثیر منفی روی رتبه‌اش در آن زیرگروه خواهد داشت.

در ادامه به معرفی و توضیح بیشتر در مورد زیرگروه‌های کنکور انسانی خواهیم پرداخت. راستی در سایت بخون محتواهای ارزشمند دیگری را هم برای شما عزیزان قرار داده‌ایم که از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به آنها دسترسی رایگان داشته باشید؛ باور کنید محتواهای ارزشمندی انتظار شما را می‌کشند:

زیرگروه‌های کنکور انسانی – رشته‌های زیرگروه 1

هر زیرگروه کنکور انسانی دارای مجموعه‌ای از رشته‌ها می‌باشند. زیرگروه 1 کنکور انسانی از نظر تنوع رشته‌ای و مقطع تحصیلی دارای گستردگی بیشتری نسبت به زیرگروه‌های دیگر می‌باشد. علاوه بر این دروس تخصصی ضریب داری همچون زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی و فلسفه و منطق در این زیرگروه قرار دارند لذا زیرگروه 1 کنکور انسانی شناس قبولی بیشتری را می‌تواند در اختیار داوطلبان کنکور انسانی قرار دهد. همچنین داوطلبان می‌بایست متناسب با ضرایب دروس تخصصی در هر زیرگروه، به ارزش و اهمیت هر درس در برنامه‌ریزی مطالعاتی پی‌ببرند و برای دروس با ضرایب بالا، توجه بیشتری اختصاص دهند.

ضرایب دروس تخصصی زیرگروه 1 رشته انسانی

جدول لیست رشته های زیرگروه 1 کنکور سراسری علوم انسانی

زبان و ادبیات کردیمعارف اسلامیشیعه‌شناسیکارشناسی ارشد پیوسته علوم قضاییکارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
تبلیغات و ارتباطاتکارشناسی پیوسته معارف اسلامی و حقوقعلوم قرآن و حدیثمعارف اسلامی و اخلاقآموزش الهیات و معارف اسلامی
علوم قضاییمعارف اسلامی و ادیانآموزش زبان و ادبیات عربیفرهنگ و معارف اسلامیمعارف اسلامی و تاریخ
آموزش زبان و ادبیات فارسیفقه و حقوق اسلامی علوم تربیتیادیات و مذاهبفقه شافعی
معارف اسلامی و علوم قرآنیایران‌شناسیفقه و حقوق امامیمعارف اسلامی و کلامتاریخ تمدن ملل اسلامی
فقه و حقوق حنفیمعارف اسلامی و مدیریتتربیت مروج سیاسیفقه و حقوق شافعیکاردانی آموزش دینی و عربی
زبان و ادبیات ترکیفقه و حقوق مذاهب اسلامیکاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسیزبان و ادبیات عربیفقه و مبانی حقوق اسلامی
کاردانی امور تربیتیزبان و ادبیات فارسیفلسفهکاردانی امور دولتیمترجمی زبان عربی
فلسفه و حکمت اسلامیکاردانی تربیت مبلغ قرآن کریمفلسفه و عرفان اسلامیکاردانی تربیت معلم قرآن کریممطالعات امنیتی
فلسفه و کلام اسلامیکاردانی حقوق قضایی

زیرگروه‌های کنکور انسانی – رشته‌های زیرگروه 2

زیرگروه 2 کنکور انسانی مجموعه‌ای از رشته‌های دانشگاهی رشته انسانی را در بر می‌گیرد. درس‌های ضریب‌دار این زیرگروه ریاضی و علوم اجتماعی می‌باشند. زیرگروه 2 کنکور انسانی نسبت به زیرگروه 1 دارای تنوع رشته‌ای کمتری است و در دو مقطع کارشناسی و کاردانی رشته‌ها را ارائه می‌دهد. لذا داوطلبانی که قصد قبولی در رشته‌هایی مانند امنیت بین‌الملل یا مددکاری اجتماعی را دارند باید در برنامه‌ریزی مطالعه خود دروس ریاضی و علوم اجتماعی را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

ضرایب دروس تخصصی زیر گروه 2 رشته انسانی

جدول لیست رشته های زیرگروه 2 کنکور سراسری علوم انسانی

آموزش علوم اجتماعیروزنامه‌نگاریمردم‌شناسیامنیت اطلاعات
برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاونجامعه‌شناسیکاردانی آموزش مطالعات اجتماعیپژوهش‌گری امنیت
مددکاری اجتماعیامنیت نرمعلوم فنی امنیتزبان و ادبیات فارسی
حفاظت اطلاعاتضد تروریسم

زیرگروه‌های کنکور انسانی – رشته‌های زیرگروه 3

مجموعه‌ای از رشته‌های گروه آزمایشی علوم انسانی هم در زیرگروه 3 کنکور انسانی جای می‌گیرند. انواع گرایش‌های رشته‌های مدیریت، اقتصاد و حسابداری در این زیرگروه قرار دارند. دروس تخصصی ضریب دار زیرگروه 3 شامل ریاضی و اقتصاد می‌باشد البته دروسی مانند زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی هم ضریب 2 دارند لذا بعد از دروس ضریب‌دار باید به آن‌ها توجه کرد. رشته‌های زیرگروه 3 کنکور انسانی نیز در دو مقطع کارشناسی و کاردانی ارائه می شوند.

ضرایب دروس تخصصی زیر گروه 3 رشته انسانی

جدول لیست رشته های زیرگروه 3 کنکور سراسری علوم انسانی

اقتصادحسابداریمدیریت مالیمدیریت فرهنگی هنری
امنیت اقتصادیمدیریت کسب و کارهای کوچکفناوری اطلاعات و ارتباطاتمدیریت و بازرگانی دریایی
گردشگریمطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعاتمدیریت اطلاعات و ارتباطاتهتلداری
مدیریت امور بانکیکاردانی اشتغالمدیریت امور گمرکیکاردانی اقتصاد کار و بهره‌وری
مدیریت بازرگانیکاردانی امور بانکیمدیریت بیمهکاردانی امور فرهنگی
مدیریت بیمه اکوکاردانی امور مالی و مالیاتیمدیریت دولتیکاردانی بیمه
مدیریت صنعتیکاردانی جهانگردیکاردانی مدیریت صنعتیکاردانی حسابداری
کاردانی مدیریت گمرکیکاردانی روابط کارکاردانی هتلداریکاردانی مدیریت بازرگانی

زیرگروه‌های کنکور انسانی – رشته‌های زیرگروه 4

زیرگروه 4 کنکور انسانی هم مجموعه‌ای از رشته‌ها را در دو مقطع کارشناسی و کاردانی ارائه می‌کند. داوطلبان دقت داشته باشند که دروس ضریب دار این زیرگروه ریاضی، تاریخ و جغرافیا و روانشناسی می‌باشند که به هنگام مطالعه برای کنکور سراسری انسانی باید در درجه اهمیت قرار گیرند. رشته‌هایی مانند باستان‌شناسی و زبان‌شناسی در این زیرگروه جای دارند.

ضرایب دروس تخصصی زیر گروه 4 رشته انسانی

جدول لیست رشته های زیرگروه 4 کنکور سراسری علوم انسانی

آمارآموزش تاریخآموزش جغرافیا
باستان شناسیتاریختاریخ اسلام
جغرافیازبان‌شناسیعلوم انتظامی
کاردانی باستان‌شناسی

زیرگروه‌های کنکور انسانی – رشته‌های زیرگروه 5

رشته‌هایی نظیر روانشناسی و مشاوره در زیرگروه 5 کنکور انسانی هستند. تنوع رشته‌ها در زیرگروه 5 نسبت به زیرگروه 4 بهتر است ولی نسبت به زیرگروه 1 وضعیت خوبی ندارد. درس‌های ضریب‌دار یا وزن‌دار زیرگروه 5 رشته انسانی ریاضی، علوم اجتماعی و روانشناسی می‌باشند البته ارزش و اهمیت دروس تخصصی دیگر در درجه بعدی اهمیت جای می‌گیرند. مجموعه رشته‌های زیرگروه پنج نیز در دو مقطع کارشناسی و کاردانی ارائه می‌شوند که دواطلبان می‌توانند متناسب با علاقه و رتبه کسب شده خود در زیرگروه اقدام به انتخاب رشته نمایند.

نکته قابل توجه در تمامی زیرگروه‌ها برای داوطلبان کنکور سراسری رشته انسانی این است که حتما به دروس ضریب‌دار دقت کنند تا بتوانند در رشته و زیرگروه مورد علاقه خود قبول شوند.

ضرایب دروس تخصصی زیر گروه 5 رشته انسانی

جدول لیست رشته های زیرگروه 5 کنکور سراسری علوم انسانی

آموزش ابتداییآموزش راهنمایی و مشاورهآموزش علوم ورزشیروانشناسی
آموزش کودکان استثناییعلم اطلاعات و دانش‌شناسی
علوم تربیتی علوم ورزشیمشاورهمطالعات خانواده
کاردانی آموزش و پرورش ابتداییکاردانی آموزش و پرورش کودکان استثناییکاردانی علوم ورزشیکاردانی مربی کودک

آشنایی با دروس زیرگروه‌های انسانی

درس ریاضی کنکور انسانی

اکثر داوطلبان انسانی از این درس فراری هستند و اصولاً بچه‌های علوم انسانی در ریاضی ضعف دارند؛ بنابراین گذاشتن وقت برای درسی که سایر داوطلبان درصد کمی می­زنند می­تواند در نتیجه ­گیری خیلی مؤثر باشد. راستی اگر کلا با درس ریاضی مشکل دارید توصیه می‌کنم مقاله مهمترین مباحث ریاضی کنکور را از همین سایت بخوانید. درس ریاضی یکی از رتبه ساز ترین دروس در رشته انسانی است اگر به دنبال مشاهده تاثیر این درس هستید توصیه می‌کنم مقاله میانگین درصدهای ریاضی در کنکور انسانی را مطالعه کنید.

نکته: درس ریاضی می­تواند تأثیر زیادی در رتبه و تراز شما ایجاد کند بنابراین توصیه می­‌کنیم حتماً این درس را بخوانید و برای پیشی گرفتن از سایر رقبا نگاه ویژه­‌ای به آن داشته باشید.

اقتصاد

چون این درس تک­ کتاب و کم‌حجم می­‌باشد پس می­‌تواند تأثیر فوق‌العاده­ای در کسب نتیجه شما داشته باشد؛ به دلیل اینکه یک سری از مطالب اقتصاد حفظ کردنی و بخش­‌هایی از آن به ریاضیات مربوط می­‌شود و نیاز به تمرین و حل کردن تست­های مختلفی دارد، باید داوطلب این درس را هم حفظ کند و هم یاد بگیرد و تمرین کند.

نکته:  به دلیل اینکه اصولاً هر ساله نحوه سؤالات تغییر می­‌کند باید به مباحث تسلط کامل داشته و فقط درگیر تست­‌های بعضی مباحث خاص نشوید.

عربی تخصصی

در رشته علوم انسانی با توجه به اینکه در دفترچه عمومی و هم دفترچه اختصاصی رشته علوم انسانی درس عربی تست‌هایی را به خود اختصاص می‌­دهد، پس یک درس استراتژیک در این رشته به شمار می­رود؛ یعنی با تسلط بر عربی اختصاصی، توانایی تست زنی در عربی عمومی را هم داشته و با وقت گذاشتن برای عربی تخصصی، نتیجه مطلوب برای دو درس(عمومی و تخصصی) کسب می‌کنید که هرکدام بطور جداگانه در تراز شما تأثیر بسزایی دارند. اگر به دنبال مشاهده تاثیر عربی در کنکور انسانی هم هستید توصیه می‌کنم مقاله میانگین درصدهای عربی در کنکور انسانی را هم مطالعه کنید.

نکته: در درس عربی قواعد خیلی مهم­تر از معنی می­‌باشد و برای یادگیری قواعد بهترین کار تست‌زنی است بعد از یادگیری هر مطلب سعی کنید چند تست و بعد از چند روز تعداد بیشتری تست از آن مطلب بزنید که اطمینان پیدا کنید مطلب در ذهن شما تثبیت شده است.

ادبیات تخصصی

داوطلبان انسانی بخاطر حجیم بودن دو کتاب تاریخ ادبیات دوم و سوم از خواندن آن فراری هستند و خواندن آن را برای چند سوال اتلاف وقت می­دانند؛ کنار گذاشتن به هیچ عنوان صحیح نیست. برای درس ادبیات هم اگر به دنبال مشاهده اهمیت و عملکرد رقیبانتان هستید توصیه می‌کنم مقاله میانگین درصدهای ادبیات در کنکور انسانی را از دست ندهید.

نکته: برای آرایه ‌های ادبی تست زنی خود عامل یادگیری است. تست­‌زنی بیشتر آرایه­‌ها باعث تسلط بیشتر روی مباحث می­‌شود. راستی برای مشاهده عملکرد داوطلبان در سایر دروس هم از طریق لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

رشته‌های دبیری دانشگاه فرهنگیان

تربیت معلم در کدام زیرگروه انسانی است؟ آموزش ابتدایی در کدام زیر گروه انسانی است؟ دبیری روانشناسی و مشاوره در کدام زیرگروه انسانی قراردارند؟

در رشته علوم انسانی بیشترین و بالاترین ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان را داریم. رشته‌هایی که در این گروه علوم انسانی پذیرش می‌شوند، این‌ها هستند:

در زیرگروه 1: دبیری عربی، ادبیات فارسی، دین و زندگی یا الهیات و احیانا دبیری منطق و فلسفه !

در زیرگروه 2: دبیری علوم اجتماعی یا جامعه شناسی.

در زیرگروه 3: در این زیرگروه تاکنون رشته متناسبی پذیرش نشده است. اما در صورت امکان، دبیری اقتصاد را خواهد داشت !

در زیرگروه 4: دبیری تاریخ. دبیری جغرافیا.

در زیرگروه 5: آموزش ابتدایی . راهنمایی و مشاوره، دبیری تربیت بدنی، دبیر رواشناسی.

سوالات متداول زیر گروه‌های رشته انسانی

  • مجموعه رشته‌های علوم انسانی در چند زیرگروه آزمایشی ارائه می‌شوند؟
    در واقع مجموعه رشته‌های علوم انسانی در قالب 5 زیرگروه آزمایشی ارائه شده‌اند که در این مطلب به صورت مفصل به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.
  • درس علوم اجتماعی در کدام زیرگروه یک درس ضریب‌دار محسوب می‌شود؟در زیرگروه 2 کنکور انسانی درس علوم اجتماعی به عنوان یک درس ضریب‌دار یا دارای وزن به شمار می‌آید چرا که ضریب 3 را در این زیرگروه به خود اختصاص داده است. برای کسب اطلاعات درباره سایر ضرایب درس علوم اجتماعی به مطلب فوق مراجعه شود.
  • برای پذیرفته شدن در رشته مدیریت جهانگردی باید در کدام زیرگروه رتبه خوبی داشته باشم؟برای پذیرفته شدن در رشته مدیریت جهانگردی می‌بایست در زیرگروه 3 علوم انسانی رتبه خوبی داشته باشید و در درس‌هایی مثل ریاضی و اقتصاد قوی باشید.
4.4/5 - (8 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا