بودجه‌ بندی اقتصاد کنکور

سلام همراهان بخون، من پریا حجازی هستم و در این مقاله همراه شما هستم تا به مبحث بودجه‌ بندی اقتصاد کنکور بپردازیم. داوطلبان برای اینکه بتوانند درصدهای قابل قبولی برای هر درس کسب کنند، باید تسلط کافی بر روی هر مبحث داشته باشند. در این مقاله با هم به برسی تعداد سوالات اقتصاد در کنکور، مدت زمان پاسخگویی به سوالات، ضریب در اقتصاد در هر زیرگروه و … می‌پردازیم. همراه من باشید تا در کم‌تر از 10 دقیقه کامل‌ترین مقاله را راجع به بودجه‌بندی اقتصاد کنکور مطالعه بفرمایید.

سوالات اقتصاد در کنکور انسانی 

دومین درس در دفترچه تخصصی کنکور انسانی، درس اقتصاد است. داوطلبان باید از سوال شماره 121 الی 135 به سوالات  درس اقتصاد در کنکور انسانی پاسخ دهند. تعداد سوالات این درس 15 سوال است و داوطلبان در مدت زمان 10 دقیقه باید به سوالات این درس پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر سوال اقتصاد تنها 36 ثانیه زمان دارند. بنابراین تسلط بر مباحث درسی اقتصاد از اهمیت زیادی برخوردار است. داوطلبان باید اقتصاد پایه دهم را برای پاسخگویی به سوالات اقتصاد در کنکور مطالعه کنند.

سوالات اقتصاد در کنکور انسانی

ضریب درس اقتصاد در کنکور سراسری

درس اقتصاد در کنکور سراسری برای هر زیرگروه دارای ضریب متفاوتی است. داوطلبان باید با توجه به رشته مورد نظر خود به درس اقتصاد اهمیت دهند. درس اقتصاد برای رشته‌های زیرگروه 3 اهمیت زیادی دارد و دارای ضریب 3 است. ضریب درس اقتصاد برای زیرگروه‌های مختلف به صورت زیر است:

بودجه بندی درس اقتصاد در کنکور

وضعیت پاسخگویی داوطلبان به درس اقتصاد در کنکور

قبل از بررسی بودجه‌ بندی اقتصاد کنکور انسانی به سراغ بررسی وضعیت پاسخگویی داوطلبان به درس اقتصاد در کنکور می‌رویم. زمانی‌که آمار را بررسی می‌کنیم با ارقام جالبی روبه‌رو می‌شویم. تعداد داوطلبانی که توانستند در کنکور یک درصد 100 درصدی برای درس اقتصاد کسب کنند، 1531 داوطلب است. این آمار برای درس اقتصاد بسیار قابل قبول است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که داوطلبانی که درصد بالای 70 دارند نیز بسیار زیاد و قابل قبول هستند. وضعیت پاسخگویی داوطلبان به درس اقتصاد در کنکور سراسری 1400 به صورت زیر است:

محدوده نمراتداوطلب
0 الی 10 درصد42367داوطلب
10 الی 20 درصد37845داوطلب
20 الی 30 درصد23648 داوطلب
30 الی 40 درصد48934 داوطلب
40 الی 50 درصد10472 درصد
50 الی 60 درصد8723 داوطلب
60 الی 70 درصد4398 داوطلب
70 الی 80 درصد1298 داوطلب
80 الی 90 درصد589 داوطلب
90 الی 100 درصد450 داوطلب
100 درصد2 داوطلب

بودجه‌ بندی اقتصاد کنکور سراسری نظام جدید

همان‌طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم بودجه‌بندی اقتصاد کنکور انسانی بر اساس کتاب درسی اقتصاد پایه دهم است. بر اساس اقتصاد پایه دهم، بودجه بندی اقتصاد کنکور به صورت زیر است:

 • فصل اول: اصول انتخاب در کسب و کار: 6 سوال
 • فصل دوم: بازیگران اصلی در میدان اقتصاد: 3 سوال
 • فصل سوم: اقتصاد رشد و پیشرفت: 1 سوال
 • فصل چهارم: اقتصاد در خانواده: 5 سوال

بودجه‌ بندی درس به درس اقتصاد کنکور انسانی 

 فصل اول: اصول انتخاب در کسب و کار

فصل اول اقتصاد پایه دهم در کنکور سراسری دارای 6 سوال است. این فصل بیشترین تعداد سوالات را در مقایسه با فصل‌های دیگر دارد. این فصل دارای چهار درس است و این چهار درس در کنکور سراسری دارای 6 سوال هستند. فصل اول اقتصاد پایه دهم 40 درصد از سوالات اقتصاد را در کنکور سراسری شامل می‌شود. چهار درس فصل اول به صورت زیر هستند:

 • درس اول: کسب و کار و کارآفرینی
 • درس دوم: انتخاب نوع کسب و کار
 • درس سوم: اصول انتخاب درست
 • درس چهارم: مرز امکانات تولید

 فصل دوم: بازیگران اصلی در میدان اقتصاد

در ادامه بررسی بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی به سراغ فصل دوم اقتصاد می‌رویم. این فصل از 3 سوال تشکیل شده است و داوطلبان با پاسخگویی به این سه سوال به 20 درصد از سوالات اقتصاد در کنکور پاسخ می‌دهند. فصل دوم از سه درس تشکیل شده است و داوطلبان باید از میان این سه درس به سه سوال اقتصاد پاسخ دهند. درس‌های این فصل به صورت زیر هستند:

 • درس پنجم: بازار چیست و چگونه عمل می‌کند؟
 • درس ششم: نقش دولت در اقتصاد چیست؟
 • درس هفتم: تجارت بین‌الملل

 فصل سوم: اقتصاد رشد و پیشرفت

یکی از آسان‌ترین بخش‌های اقتصاد کنکور انسانی فصل سوم است. این فصل در کنکور سراسری گذشته تنها یک سوال داشته است. این بدین معنی است که فصل سوم اقتصاد با نام اقتصاد رشد و پیشرفت تنها 6 درصد از سوالات اقتصاد کنکور را شامل می‌شود. فصل سوم دارای چهار فصل است که از این 4 فصل تنها یک سوال در کنکور طراحی شده است:

 • درس هشتم: رکود، بیکاری و فقر
 • درس نهم: تورم و کاهش قدرت خرید
 • درس دهم: مقاوم‌سازی اقتصاد
 • درس یازدهم: رشد و پیشرفت اقتصادی

 فصل چهارم: اقتصاد در خانواده

آخرین فصلی که در بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی بررسی می‌کنیم، فصل اقتصاد در خانواده است. این فصل در بودجه بندی کنکور دارای 5 سوال است. این 5 سوال 34 درصد از سوالات اقتصاد کنکور را شامل می‌شود. این فصل دارای 3 درس است و این سه درس از 5 سوال در کنکور سراسری تشکیل شدند. درس‌های این فصل به صورت زیر هستند:

 • درس دوازدهم: بودجه بندی
 • درس سیزدهم: تصمیم‌گیری در مخارج
 • پس انداز و سرمایه‌گذاری

مباحث تست خیز اقتصاد کنکور

اقتصاد کنکور از 4 فصل تشکیل شده است. از میان این 4 فصل دو فصل از اهمیت بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها برخوردار است. فصل اصول انتخاب در کسب و کار با 6 سوال و فصل اقتصاد در خانواده با 5 سوال از فصل‌های تست خیز اقتصاد در کنکور محسوب می‌شوند. این 11 سوال در کنکور سراسری یک درصد 74 درصدی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

همراهان کنکوری عزیز برای فراگیری بیش‌تر مطالب مرتبط با کنکور پیشرویتان به شما توصیه می‌کنم حتما مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمایید.

درضمن دوستان خوبم اگر قصد دارید به تمامی مقالات مربوط به بودجه بندی کنکور دسترسی داشته باشید کافیست از طریق جدول روی هرکدام از مباحث که می‌خواهید کلیک کنید تا به محتواهای مربوطه دسترسی داشته باشید.

مباحث آسان اقتصاد کنکور

برخی از داوطلبان علاقه دارند از مباحث آسان برای مطالعه شروع کنند. این داوطلبان بهتر است به سراغ مباحث آسان بروند و این مباحث را مطالعه کنند. در مورد مطالعه اقتصاد کنکور نیز همین موضوع صدق می‌کند. داوطلبان می‌توانند دو فصلی که سوالات کمتری دارند را برای اقتصاد کنکور در ابتدا مطالعه کنند. فصل دوم با 3 سوال و فصل سوم با 1 سوال آسان‌ترین بخش‌های اقتصاد کنکور هستند که یک درصد 26 درصدی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند.

خب دوستان عزیزم به انتهای مقاله مربوط به تعداد سوالات اقتصاد در کنکور رسیدیم، امیدوارم لذت برده باشید. در انتها از شما دعوت می‌کنم با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و محتوای سایت ما به صورت کاملا رایگان بهره‌مند شوید و با امتیاز دادن به این نوشته و مطرح کردن نظر خود باعث دلگرمی ما شوید. در ضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به صورت کاملا رایگان به سایر محتوای مربوطه دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول در مورد بودجه‌ بندی اقتصاد کنکور

 • اقتصاد در کنکور سراسری دارای چند سوال است؟
  داوطلبان باید در کنکور سراسری به 15 سوال اقتصاد پاسخ دهند.
 •  بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی نظام جدید چگونه است؟
  سوالات اقتصاد از اقتصاد پایه دهم طراحی می‌شود و در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد
 • تست‌خیز ترین فصل‌های اقتصاد کنکور کدام فصل‌ها هستند؟
  فصل اصول انتخاب در کسب و کار با 6 سوال و فصل اقتصاد در خانواده با 5 سوال از فصل‌های تست خیز اقتصاد در کنکور محسوب می‌شوند.
4/5 - (4 امتیاز)

اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:

درباره نویسنده

2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
Scroll to Top