جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم

امروز در بخون با جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم همراه شما کلاس نهمی های عزیز خواهیم بود. در این مقاله به تمامی فعالیت‌های مطالعات اجتماعی سال نهم به صورت کامل و جامع پاسخ خواهیم داد. من ناصر گاگمی هستم و امروز به همراه شما در کلاس مطالعات اجتماعی حضور دارم. با من تا انتهای مقاله همراه باشید، مطمئن باشید که تمامی پاسخ‌های فعالیت ها دریافت خواهید کرد.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس 1

درس اول مطالعات اجتماعی نهم با عنوان زمین مهد زیبایی انسان‌ها، دارای 4 فعالیت می‌باشد. ما سعی می‌کنیم که به همه فعالیت‌های این فصل بطور کامل و صحیح پاسخ دهیم.

جواب فعالیت صفحه 4 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 4 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 1:

 • الف: این سؤال همواره ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده از آنجا که مواد شیمیایی ارگانیک همه جا پراکنده هستند این احتمال وجود دارد که در چنین جهان بزرگی سیارات دیگری مانند زمین وجود داشته باشد و امکان حیات در آنها باشد.
 • ب: چون نمونه‌هایی از حیات در مریخ مانند زمین مشاهده شده است.

جواب سوال 2:

 • الف:نام راه شیری به دوران باستان برمی‌گردد، محور چرخش اورانوس ۹۸ درجه نسبت به بقیه سیارات منظومه شمسی اختلاف دارد بنابراین اورانوس برخلاف دیگر سیارات منظومه شمسی روی محوری تقریبا افقی به دور خورشید می‌چرخد.
  تعداد ستاره‌های کهکشان راه شیری نامشخص است!
  شهرت زحل به خاطر حلقه‌های زیبا و جذاب آن است. یکی از حلقه‌های زحل به‌حدی کج نبود که از زمین دیده شود. این حلقه در سال ۲۰۰۹ کشف شد. برآورد می‌شود قطر آن حداقل ۲۰۰ برابر قطر زمین باشد، یعنی یک میلیارد کره‌ی زمین را می‌توان داخل این حلقه جای داد.
 • ب: اعتقاد به وجود و عظمت خداوند.
 • پ: کسی که توانایی آفریدن، اداره و تدبیر این کرات عظیم و کهکشان‌های وسیع و گسترده را با آن همه عظمت را دارد چگونه از احیای مردگان عاجز و  ناتوان خواهد بود؟ این جهل گروهی از مردم است که به آنها اجازه درک این حقایق را نمی‌دهد.

دوستان عزیز من لازم به یادآوری است که در این فعالیت‌های به کاربرگه‌های مطالعات اجتماعی نهم نیز اشاره شده است. اصلا نیازی نیست که نگران باشید، ما برای شما پاسخ تمام کاربرگه های مطالعات نهم در در مقاله جواب کاربرگه‌ های مطالعات اجتماعی نهم گنجانده‌ایم.

جواب فعالیت صفحه 5 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت صفحه ی 5 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 3: ایران در نیمکره شمالی به دلیل قرار گرفتن در قسمت بالای خط استوا و در نیمکره شرقی قرار دارد چون در سمت شرق نصف‌النهار مبدأ قرار دارد.

جواب سوال 4: در کلاس انجام شود و پاسخ بر عهده دانش آموز.

جواب فعالیت صفحه 6 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه ی 6 مطالعات نهم

جواب سوال 5:

 • الف: محل برخورد خط استوا و نصف النهارمبدأ (نقطه ای در اقیانوس اطلس).
 • ب: بله، کلیه مکان‌هایی که روی یک مدار قرار دارند دارای عرض جغرافیایی یکسانی هستند ولی طول آنها متفاوت است.
 • پ: بله چون هرسه نقطه نسبت به نصف النهارمبدا به یک اندازه فاصله دارند.

جواب سوال 6: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت صفحه 8 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 8 مطالعات نهم

جواب سوال 7: بندرعباس

جواب سوال 8: آدیس آبابا به سمت شمال شرقی و قاهره به سمت جنوب شرقی.

جواب سوال 9: شمال غربی

دوستان عزیز شما می‌توانید مقاله‌ی جواب فعالیت کلاسی پیام‌های آسمانی نهم را که مربوط به پایه‌ی خودتان است نیز مطالعه فرمایید. در این مقاله پاسخ‌ها بصورت درس به درس و کامل ارائه شده‌اند.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس دوم

درس دوم مطالعات نهم در مورد حرکات زمین می‌باشد. در ادامه به فعالیت‌های این درس هم پاسخ خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 11 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 11 مطالعات نهم

جواب سوال 1:

 • الف: استفاده برای اوقات شرعی و فرایض دینی.
 • ب: برای اینکه در قرارهای ملاقات و یا مراجعه به ادارات مشکلی به وجود نیاید. برای مثال جابجایی قطارها، هواپیماها، تعیین وقت قرارها و ملاقات‌ها، شروع و پایان کار اداره‌ها و مغازه‌ها.

جواب سوال 2: عقب زیرا نصف النهار پاریس در غرب نصف النهار تهران است و دیرتر در مقابل خورشید قرار می گیرد.

جواب سوال 3: هنگام طلوع یا غروب آفتاب، شب و روز جمعه، روز اول هر ماه قمری، ماه مبارک رمضان و یا برخی مکان‌ها مانند زیارتگاه‌ها، مسجدها و یا بعضی از شهرها مانند کربلا نجف مدینه.

جواب سوال 4: این کار به منظور استفاده بیشتر از روشنایی روز انجام می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 13 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه ی 13 مطالعات نهم

جواب سوال 5: در تیرماه خورشید به مدار رأس السرطان عمود می‌تابد و طول روزها در آن طولانی و شب ها کوتاه است که شهر گرانادا در این موقعیت قرار گرفته است. درست در همین زمان در نیمکره جنوبی (کیپ تاون) کوتاه‌ترین روزها و طولانی‌ترین شب‌های سال مشاهده می‌شود بعدازگذشت 6م اه عکس این حالت در دو نیمکره رخ می‌دهد. شهر لیبرویل هم در تمام طول سال طول شب و روز یکسان است به دلیل قرار گرفتن در خط استوا.

جواب سوال 6: چون خورشید به مدار رأس السرطان عمود می‌تابد. از آن جا که در تابستان نیمکره شمالی کج شدگی محور زمین به سمت خورشید است. نیمکره شمالی کاملا به سمت خورشید خم می‌شود. نور خورشید به طور دائم به قطب شمال می تابد وشش ماه غروب ندارد که در اصطلاح تابستان قطبی یا روز قطبی معروف است. در این مدت قطب شمال در روشنایی روز و قطب جنوب در تاریکی قرار دارد پس از 6ماه که خورشید به مدار رأس الجدی عمود می‌تابد عکس حالت گفته شده رخ می‌دهد.

جواب سوال 7: به دلیل تابش آفتاب به صورت عمود برمنطقه استوا تغییر فصل محسوسی در این منطقه رخ نمی‌دهد.

جواب سوال 8: مناطق اطراف استوا که تابش آفتاب عمود است، محصولاتت گرمسیری مانند کاکائو و قهوه کشت می‌شود. برای معماری خانه ها از مصالحی استفاده می‌شود که گرما را کمتر عبور دهد.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس سوم

این درس از مطالعات سال نهم بازهم در مورد زمین است، اما با موضوع اصلی چهره‌ی زمین. باهم برویم که فعالیت‌های این درس را هم پشت سر بگذاریم.

جواب فعالیت صفحه 16 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 16 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 1:

 • آب کره: رکن اساسی تشکیل زمین و ادامه حیات در زمین است.
 • هوا کره: برای تنفس و ادامه زندگی گیاهان و جانوران لازم است.
 • سنگ کره: محل رشد گیاهان و گونه های گیاهی است.

جواب سوال 2: به دلیل اهمیت شناخت زمین و شناخت خالق هستی در قرآن بارها به نکات علمی زمین شناسی تاکید شده است، به طور مثال کلمه ارض 438 بار در قرآن آمده است.

جواب فعالیت صفحه 18 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 18 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 3:

کوهستان‌ها و دامنه آنها:

 • تأمین آب شیرین از کوه
 • ایجاد سدها
 • نصب تجهیزات فرستنده رادیویی در کوه
 • استفاده به عنوان یک محیط تفریحی ورزشی
 • ساخت جاده های ارتباطی (تونل)
 • کشاورزی و دامپروری

جلگه‌ها و دشت‌ها:

 • کشاورزی در جلگه‌ها و دشت‌ها
 • دامداری در دشت‌‌ها
 • ساخت شهرها در دشت‌‌های وسیع
 • ساخت جاده‌های ارتباطی
 • بهره برداری از معادن مانند (نمک)

جواب فعالیت صفحه 20 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 20 مطالعات نهم

جواب سوال 4:

 • دخالت انسان مانند برداشت بی‌رویه از منابع آبی باعث خشک شدن دریاچه شده است.
 • با استخراج منابع موجود در طبیعت شکل ظاهری آن را بر هم زده است.
 • برای استفاده از آب، در دل کوه ها سد درست کرده است.
 • کوه‌ها را برای استفاده از زمین کشاورزی تراشیده است.
 • برای سهولت در عبور و مرور، در دل کوه‌ها تونل و جاده احداث کرده است.
 • جنگل‌ها را برای سکونت خود به روستا تبدیل کرده است.

جواب سوال 5: هردو، بیشتر، انسان به منظور بهره‌برداری از منابع موجود در یک محیط تغییراتی در آن ایجاد می‌کند. انسان تنها موجودی است که به سبب تفکر و خلاقیت توانسته است ابزارهای مختلفی بسازد و به کمک آنها شکل رابطه خود با محیط را تغییر دهد. مثلاً خانه‌های مسکونی انسان‌های اولیه را با خانه های امروزی مقایسه کنید. انسان به مرور زمان، میزان دخالت و بهره برداری خود از محیط، بسیار گسترده و کامل‌تر کرده است.

همراهان گرامی، همچنین اگر جواب تمامی فعالیت‌های کتاب قرآن نهم را بصورت یکجا می‌خواهید، می‌توانید مقاله عالی جواب فعالیت قرآن نهم را مطالعه کنید و خود را برای امتحانات خود آماده کنید.

جواب فعالیت های مطالعات نهم درس چهارم

درس چهار مطالعات نهم با عنوان آب فراوان، هوای پاک، چندین فعالیت مهم را دربرگرفته است، که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 22 نهم

پاسخ فعالیت صفحه 22 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 1: جریان گلف استریم، کوروشیو

جواب سوال 2: به دلیل فشار بسیار زیاد آب، تاریکی و دمای کم در اعماق آب و نبودن وسایل و تجهیزات پیشرفته کاوش‌های علمی را با دشواری‌های زیادی روبرو کرده است.

جواب سوال 3: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت صفحه 23 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 23 مطالعات نهم

جواب سوال 4: بسیاری از موجودات دریایی از بین می‌رفت، بارندگی وجود نداشت. امکانات حمل و نقل آسان توسط کشتی‌ها وجود نداشت. منابع معدنی مثل گاز و نفت وجود نداشت.

جواب سوال 5: قدرتمند سود کلانی از استخراج منابع و صید بی‌رویه ماهی‌ها می‌برند. همچنین آنها برای دفع زباله‌های سمی کارخانجات بزرگ خود از دریاها استفاده می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه ی 26 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه ی 26 مطالعات نهم

جواب سوال 6: به دلیل دوری و نزدیکی آنها از اقیانوس‌ها و دریاها دارای آب و هوای متفاوتی هستند.

جواب سوال 7: لایه ازن مانع عبور برخی از پرتوهای مضر خورشید یعنی همان اشعه فرابنفش شده و موجب استمرار حیات روی کره زمین می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 27 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت صفحه 27 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 8:

 • الف: هوا در سطح دریا، حاوی 21 درصد اکسیژن است. اما در ارتفاعات بالا، تراکم هوا تغییر می‌کند، هوا رقیق می‌شود. هوای رقیق به همان اندازه هوای بسیار فشرده و متراکم سطح دریا غنی از اکسیژن نمی‌باشد. (هرچه ارتفاع بیشتر می‌شود فشار هوا زیادتر می‌شود.)
 • ب: هر چه هواپیما ارتفاعش بیشتر شود، به همان اندازه هم از غلظت اکسیژن هوا کاسته می‌شود و هواپیماها چون در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند، به همین دلیل سیستمی در آن نقش تهیه اکسیژن و هوا برای تنفس رو تامین می‌کند. این عمل را «پرشرایز» می‌‌نامند. حال اگه به هر دلیل این سیستم در ارتفاع بالا از کار افتاد، ماسک‌های اکسیژن جان مسافران را در مدتی که خلبان ارتفاع هواپیما را به سطحی که هوا وجود دارد برساند‏، نجات می‌دهند.

جواب سوال 9: عواملی طبیعی مانند فوران‌های شدید آتشفشان، وزش توفان، بادهای شدید و… و فعالیت‌های انسانی مانند کارخانجات صنعتی، کشاورزی، شهرسازی، وسایل گرمازا، نیروگاه‌ها، وسایل نقلیه و… از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

کلاس نهمی های عزیز، اگر جواب آزمایش کنید های کتاب علوم خود را بصورت یکجا و رایگان می‌خواهید در اختیار داشته باشید. می‌توانید مقاله‌ی جواب آزمایش کنیدهای علوم نهم را مطالعه کنید و پاسخ تمامی آزمایش کنیدها را دریافت کنید.

جواب فعالیت های مطالعات نهم درس 5

درس 5 با عنوان پراکندگی زیست بوم‌های جهان، اولین درس از فصل سوم کتاب می‌باشد. با ما همراه باشید تا فعالیت‌های این درس را هم به خوبی پشت سر بگذاریم.

جواب فعالیت صفحه 32 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت صفحه ی 32 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 1:

 • در آمریکای مرکزی و جنوبی: هندوراس، کوبا، کلمبیا، اکوادور، برزیل، پرو، ونزوئلا.
 • در آفریقا: کشورهای گابون، کنگو، زئیر، کامرو، نیجریه، غنا، ساحل عاج، لیبریا، سیرالیون، گینه و ماداگاسکار.
 • در آسیا: هند، برمه، تایلند، کامبوج، مالزی، فیلیپین، قسمت‌هایی از چین و اندونزی.
 • استرالیا: کشور استرالیا، گینه نو و بیشترین وسعت جنگل‌های بارانی استوایی را کشور برزیل دارد.

جواب سوال 2:

 • جنگل‌های گرمسیری در نوار گرداگرد استوا قرار دارند، اکثراً در منطقه بین مدار راس‌السرطان (23.5 درجه عرض جغرافیایی) و مدار راس‌الجدی (23.5 درجه عرض جغرافیایی) قرار دارند. این 3000 مایل (4800 کیلومتر) نوار پهن استوا نامیده می‌شود.
 • در آمریکای مرکزی و جنوبی: هندوراس، کوبا، کلمبیا، اکوادور، برزیل، پرو، ونزوئلا.
 • در آفریقا: کشورهای گابون، کنگو، زئیر، کامرو، نیجریه، غنا، ساحل عاج، لیبریا، سیرالیون، گینه و ماداگاسکار.
 • در آسیا: هند، برمه، تایلند، کامبوج، مالزی، فیلیپین، قسمت‌هایی از چین و اندونزی.
 • استرالیا: کشور استرالیا، گینه نو و بیشترین وسعت جنگل‌های بارانی استوایی را کشور برزیل دارد.

جواب سوال 3: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت صفحه 35 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت صفحه 35 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 4: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 5: جنگل‌های بارانی استوایی، به علت پوشش گیاهی مناسب و بارندگی.

جواب سوال 6: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت های درس ششم مطالعات اجتماعی نهم

درس 6 مطالعات اجتماعی نهم یعنی زیست بوم‌ها در خطرند می‌باشد. بریم که با همدیگر سوالات این بخش را حل کنیم.

جواب فعالیت صفحه 37 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت صفحه 37 مطالعات اجتماعی نهم

جواب سوال 1:

 • الف: ایالت متحده آمریکا، آلاسکا، استرالیا، اندونزی.
 • ب: عربستان، مغولستان، افغانستان، قزاقستان، مصر، الجزایر و… .

جواب سوال 2: تعداد گونه‌های در معرض تهدید در کانادا بین 50 تا 99 و در اروپای شمالی کمتر از 50 است در حالی که تعداد گونه‌های در معرض تهدید در جنوب شرقی آسیا و آفریقای مرکزی بین 100 تا 300 و در استرالیا از 300 تا 700 است.

جواب سوال 3: به علت اینکه این منطقه از تنوع کمی برخوردار است.

جواب فعالیت صفحه 39 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 39 مطالعات نهم

جواب سوال 4: با هر دو دیدگاه، زیرا در هنگام استفاده از جنگل‌های آمازون می‌توان از آن عاقلانه استفاده کرد تا مشکل زیادی برای آب و هوای سیاره زمین ایجاد نشود.

جواب سوال 5: یکی از موثرترین راه های نجات درختان و احیای آن ها استفاده از فناوری اطلاعات و انجام کارهای دولتی با استفاده از اینترنت و دولت الکترونیک است. اهمیت ها و علت تخریب جنگل های آمازون :

فواید و اهمیت جنگل‌های آمازون:

 • تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن و تولید 20 درصد اکسیژن کره زمین
 • حفط توازن آب و هوای زمین و ایجاد رطوبت در هوا
 • استفاده از معادن و چوب

علل تخریب جنگل‌های آمازون:

 • پاکسازی زمین‌ها برای پرورش دام و کشت علوفه برای دام‌ها
 • استفاده از معادن به صورت پی در پی
 • ایجاد جاده و بزرگراه در وسط جنگل

دوستان عزیز، اگر در پاسخ به قسمت خودت را امتحان کن های پیام های آسمانی نهم خود مشکل دارید، مقاله‌ی خوب جواب خودت را امتحان کن پیام‌های آسمان نهم را که از همکار خوبم خانم حیرانی می‌باشد را مطالعه کنید.

جواب فعالیت های درس 7 مطالعات نهم

درس هفتم، شروغ فصل جدید و فصل چهارم کتاب است. درس هفت مطالعات اجتماعی هفتم با عنوان جمعیت جهان، چندین فعالیت را دربرگرفته است، که در ادامه به آنها پاسخ خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 45 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 45 مطالعات نهم

جواب سوال 1:

 • بنگلادش (زیاد) = به علت وجود آب و خاک مناسب برای کشاورزی، باران کافی.
 • ژاپن (زیاد) = به علت صنعتی بودن، باران کافی.
 • لیبی وچاد (کم) = به علت کمبود مواد معدنی، آب و خاک مناسب.
 • سیبری (کم) = سرزمین یخ بسته و نبود قابلیت کشاورزی.
 • آلمان(زیاد) = آب و هوای معتدل و صنعت پیشرفته.
 • استرالیا (کم) = وسعت زیاد بیابان‌ها.
 • کانادا (کم) = سردی هوا در مناطق شمالی و نزدیکی به قطب.

جواب سوال 2:

 • چین: ۱٬۳۷۳٬۴۴۰٬۰۰۰ جمعیت
 • هند: ۱٬۲۶۴٬۴۴۰٬۰۰۰ جمعیت
 • آمریکا: ۳۲۱٬۴۱۵٬۰۰۰ جمعیت
 • اندونزی: ۲۴۹٬۹۰۰٬۳۶۳ جمعیت
 • برزیل: ۲۰۰٬۴۰۰٬۶۹۴ جمعیت
 • پاکستان: ۱۸۶٬۰۱۱٬۰۰۰ جمعیت
 • نیجریه: ۱۷۳٬۶۰۰٬۰۰۰ جمعیت
 • ایران: ۷۸٬۷۳۴۰۰۰ جمعیت

جواب فعالیت صفحه 46 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 46 مطالعات نهم

جواب سوال 3:

عوامل مهاجر پذیزی:

 • احساس آرامش و امکان پیشرفت
 • فراوانی مواد غذایی
 • آب و هوای خوب
 • بهداشت بالا
 • خاک مناسب
 • ثروت

عوامل مهاجر فرستی:

 • جنگ
 • قحطی
 • خشک‌سالی
 • بیماری
 • خاک بد
 • فقر

جواب سوال 4:  به دلایل نبود شغل مناسب، عدم وجود امکانات درمانی و رفاهی، نبود امکان ادامه تحصیل در دانشگاه و… .

جواب سوال 5: تغییر نظام‌های تربیتی و مفاهیم اخلاقی، کاهش نشاط اجتماعى ـ اقتصادى ، کاهش اقتدار سیاسى، تغییر در ترکیب‌های دینى و بحران‌های جامعه‌ی پیر برای آینده.

جواب فعالیت های درس 8 مطالعات نهم 

درس هشتم مطالعات اجتماعی سال نهم در مورد بی‌عدالتی و نابرابری های موجود در جهان است، به خوبی این درس را مطالعه کنید، سپس بیاید باهم فعالیت‌های این درس را پاسخ دهیم.

جواب فعالیت صفحه 48 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 48 مطالعات نهم

جواب سوال 1: عوامل داخلی مانند فرهنگ‌های غلط، نداشتن پشتکار، اگر مردم یک کشور بتوانند عوامل داخلی را از بین ببرند و بر آن غلبه کنند، می‌توانند عوامل بیرونی مانند استعمار را از بین ببرند و به توسعه انسانی برابری دست یابند.

جواب فعالیت صفحه 49 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 49 مطالعات نهم

جواب سوال 2: هرچه شاخص توسعه انسانی بالاتر باشد امید به زندگی و رشد و پیشرفت بیشتر است و برعکس، هرچه پایین‌تر باشد دچار فقر و عقب ماندگی و ناامیدی می‌شود.

جواب سوال 3: در شکل ب کشورهای شرق ایران به علت مشکلات داخلی و خارجی از توسعه انسانی پایینی برخوردار هستند و کشورهای شمال غربی مانند ترکیه که نزدیک اروپا واقع هستند، از توسعه انسانی بالایی برخوردار هستند. در نمودار الف: نشان دهنده از رشد توسعه انسانی ایران در سال‌های اخیر است.

جواب فعالیت صفحه 51 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 51 مطالعات نهم

جواب سوال 4: کشورهای تک محصولی با افت قیمت و اتمام منابع مواد اولیه و خام روبه‌ رو می‌شوند. آنها باید به سمت صادرات مواد تولید شده از مواد خام بروند و همچنین سعی کنند چند محصول دیگرشان را نیز صادر کنند.

جواب فعالیت صفحه 53 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 53 مطالعات نهم

جواب سوال 5: نبود بهداشت، فقر، استاندارد نبودن سطح زندگی، نداشتن قانون، فساد، مرگ و میر بالا، جنگ‌های داخلی، استعمار توسط کشورهای دیگر، متکی و وابسته بودن به کشورهای قدرتمند.

همراهان گرامی سایت بخون، اگر می‌خواهید در امتحانات کتاب علوم خود، نمره خوبی را کسب کنید. حتما به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی خوب جواب فعالیت‌های علوم نهم را مطالعه کنید.

جواب فعالیت های درس 9 مطالعات نهم

درس نهم از مطالعات اجتماعی در مورد ایرانی متحد و یکپارچه است، یکی از دروس مهم است. در ادامه به پاسخ این فعالیت‌ها می‌پردازیم.

جواب فعالیت صفحه 57 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 57 مطالعات نهم

جواب سوال 2:

 • سیاسی: تفرقه، تجزیه و کشمکش‌های سیاسی مدعیان قدرت و رقابت و درگیری حاکمان محلی جای خود را به یکپارچگی و اتحاد سیاسی داد.
 • اجتماعی: در نتیجه حکومت واحد و قدرتمند صفوی بر سراسر ایران همه اقوام ایرانی انسجام یافتند و همبستگی و اتحاد ایرانیان بیشتر شد.
 • مذهبی: شاه اسماعیل صفوی پس از تسلط بر تبریز و اعلان تأسیس حکومت صفوی، مذهب شیعه دوازده امامی را رسمی نمود و سپس به تدریج در زمان شاهان بعدی، آموزه‌ ها و معارف شیعه در ایران گسترش یافت.

جواب فعالیت صفحه 59 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 59 مطالعات نهم

جواب سوال 3:

 • الف: تبریز، قزوین و اصفهان.
 • ب: شاه طهماسب اول صفوی، پایتخت را از تبریز به قزوین منتقل کرد، زیرا تبریز در معرض هجوم عثمانی قرار داشت و چندین بار به اشغال ارتش آن کشور درآمد؛ شاه عباس اول سرانجام پایتخت را از قزوین به اصفهان که به لحاظ جغرافیایی موقعیت مرکزی و ارتباطی مناسب‌تری داشت و از ظرفیت بالاتری برای عمران و آبادانی برخوردار بود، انتقال داد.

جواب سوال 4:

 • سیاست کشتن و کور کردن شاهزادگان و جلوگیری از حکومت آنها بر ولایات در زمان شاه عباس اول موجب ناتوانی و بی‌لیاقتی شاهان بعد از شاه عباس شد.
 • اختلاف و درگیری مقامات کشوری و لشکری و عدم انجام مسئولیت‌های مهم خود، موجب مختل شدن امور کشور شد.
 • سوء مدیریت بعضی شاهان و اقداماتی نظیر کشتن فرماندهان شجاع نظامی مانند امام قلیخان توسط شاه صفی.

جواب فعالیت صفحه 60 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 60 مطالعات نهم

جواب سوال 5:

 • الف: تقویت حکومت مرکزی و گسترش دامنه نفوذ و اقتدار شاه در سرتاسر قلمرو کشور؛ تضعیف قدرت ایلات قزلباش و محدود شدن زمینه‌های خودسری، نافرمانی و ستیز سران آنها، تقویت قدرت نظامی کشور با تشکیل سپاه مجهز به توپ و تفنگ.
 • ب: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت صفحه 61 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 61 مطالعات نهم

جواب سوال 6:

 • سیاسی: وجود دشمن مشترکی به نام امپراتوری عثمانی.
 • اقتصادی: فروش تولیدات تجاری از طریق شرکتهای تجاری خود در سایر کشورها.
 • فرهنگی: اشتیاق اروپاییان به جهانگردی و آشنایی با عقاید و آداب و رسوم ایرانیان.

جواب فعالیت های درس 10 مطالعات اجتماعی نهم

درس دهم مطالعات اجتماعی سال نهم در باب موضوع، اوضاع اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی ایران در عصر صفوی می‌باشد. این درس هم فعالیت‌هایی در بر می‌گیرد، که در ادامه به حل و پاسخ آنها می‌پردازیم.

جواب فعالیت صفحه 65 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 65 مطالعات نهم

جواب سوال 1:

 • الف: یکپارچه بودن سرزمین ایران، وجود نظم و امنیت در سراسر کشور، وجود شبکه وسیعی از راه ها و کاروان سرا ها
 • ب: مالیات صادرات ابریشم عوارض کاروان های تجاری

جواب فعالیت صفحه 67 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 67 مطالعات نهم

جواب سوال 2: در دوره صفوی جشن‌ها عمومی بود و به صورت ساده برگزار می‌شد، اما در حال حاضر جشن‌ها خصوصی است و به صورت تجملاتی برگزار می‌شود.

جواب سوال 3: باز این چه شورش است که درخلق عالم است باز این چه نوحه و چه ماتم است.

جواب فعالیت های درس 11 مطالعات اجتماعی نهم

درس یازدهم در مورد تلاش برای حفظ استقلال و اتحاد سیاسی ایران می‌باشد. در کل این درس در مورد تاریخ می‌باشد. در ادامه پاسخ این فعالیت‌ها را برای شما قرار می‌دهیم.

جواب فعالیت صفحه 71 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 71 مطالعات نهم

جواب سوال 1:

 • نبرد با دشمنان داخلی و بیگانگان خارجی
 •  نافرمانی و شورش‌های داخلی
 •  بدگمانی نادربه
 •  اطرافیان خود و رفتار خشونت آمیز با اطرافیان
 •  عدم توجه به معیشت مردم

جواب فعالیت صفحه 72 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 72 مطالعات نهم

جواب سوال 2:

 • هر سه در شرایط آشفتگی و نابسامانی کشور به قدرت رسیدند.
 • هجوم همسایگان به مرزهای کشور و اشغال جنوب ایران توسط اروپاییان.
 •  هر سه از قبایل بزرگ زمان خود بودند که با تکیه بر قدرت قبایل وایل خود به قدرت رسیدند.

جواب سوال 3:

 • نزدیکی به گرگان محل زندگی ایل قاجار.
 • نزدیکی به مرزهای شمال غرب ایران تا از نافرمانی حاکم ارمنستان وگرجستان جلوگیری کند.
 • خوش آب وهوا بودن تهران

جواب فعالیت صفحه 74 مطالعات نهم

 پاسخ فعالیت صفحه 74 مطالعات نهم

جواب سوال 4: افزایش تولیدات باعث نیاز به مواد اولیه شد وچون اروپائیان منابع کافی نداشتند. برای تأمین منابع به کشورهای دیگر روی آوردند به همین دلیل کالاهای تولیدی خود را در این کشورها به فروش رساندند که باعث افزایش فروش و سود اروپائیان و افزایش قدرت نظامی و سیاسی آن ها شد.

جواب فعالیت صفحه 75 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 75 مطالعات نهم

جواب سوال 5: اول جلوی حمله ایران به هند را که مستعمره انگلستان بود بگیرد ثانیأ کشورهای دیگر با ایران رابطه دوستی برقرار نکند تا از این طریق به هند حمله کند.

جواب سوال 6: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت های درس دوازدهم مطالعات اجتماعی نهم

درس دوازدهم نیز در مورد تاریخ کشور می‌باشد. عنوان این درس در جست‌وجوی پیشرفت و رهایی از سلطه خارجی می‌باشد. دوستان خوبم ابتدا خوب کتاب درسی خود را مطالعه کنید سپس سراغ حل فعالیت‌های این درس بیاید.

جواب فعالیت صفحه 77 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 77 مطالعات نهم

جواب سوال 1: به سبب شکست ایران از ارتش روسیه و انگلستان با وجود رشادت های فراوان وپی بردن به پیشرفت های علمی وصنعتی کشورهای اروپاییان.

جواب سوال 2: خیر چون دشمن به فکر منافع خود می‌باشد.

جواب سوال 3: چون با علم می‌توان پیشرفت کرد و به سلاح های پیشرفته مجهز شد و روی پای خود ایستاد.

جواب فعالیت صفحه 79 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 79 مطالعات نهم

جواب سوال 4:

 • الف: نوسازی تشکیلات حکومتی و مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی حفظ استقلال کشور و قطع نفوذ روسیه و انگلستان در ایران.
 • ب: تأسیس مدرسه دارالفنون چون افراد بیشتری آموزش می‌دیدند.
 • پ: از نفوذ روسیه وانگلستان درامور داخلی ایران جلوگیری کند.

جواب سوال 5:

 • اصلاح قانون مالیات
 • وادار کردن زمین داران بزرگ به پرداخت مالیات
 • تأسیس مدرسه دارالفنون
 • انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه

جواب سوال 6: چون از حقوق و املاک زیادی که در اختیار داشتند محروم شدند ومنافع آنها به خطر افتاده بود.

جواب فعالیت صفحه 81 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 81 مطالعات نهم

جواب سوال 7:

 • الف: اعتراض به واگذاری امتیازهای اقتصادی به بیگانگان ومبارزه با استبداد داخلی و خارجی.
 • ب: نهضت تنباکو نخستین حرکت جدی مردم ایران برای رهایی از نفوذ و سلطه خارجی و ایستادگی در برابر ستم داخلی بود و پیروزی آن حس اعتماد به نفس و روحیه مقاومت و مبارزه را در مردم تقویت کرد.

جواب فعالیت دوم صفحه 81 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت دوم صفحه 81 مطالعات نهم

جواب سوال 8:

 • الف: توسط ناصرالدین صادر و توسط امین السلطان ابلاغ شده.
 • ب: به دلیل چاپلوسی های بیش از اندازه.
 • پ: مردم هم خودشان را از این زحمت و تحمیل آسوده دانسته به دعاگویی وجود مسعود همایونی و به شکرگزاری مراحم کامله همایون خسروانه بیفزایند و بعضی حرکات جاهلانه را به کلی موقوف نمایند. مسلماً وجود چنین شاهانی که هیچگونه حقی برای مردم قائل نبودند و ثروت‌های کشور را بخشی از ثروت خود می شمردند و فقط در پی خوشگذرانی و زورگویی بر مردم بودند، مانع هرگونه پیشرفتی برای کشور بود.
 • ت: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

دوستان عزیز بخونی، فکر نکنم که مقاله‌ای وجود داشته باشید که به فکر کنیدهای درس رهنگ و هنر پایه نهم پاسخ داده باشید. اما شما می‌توانید مقاله‌ی بسیار خوب جواب فکر کنیدهای فرهنگ و هنر نهم را بخوانید. این مقاله شامل تمامی فکرکنید های فرهنگ و هنر نهم می‌باشد، و به همه سوالات پاسخ کامل داده شده است.

پاسخ فعالیت های درس 13 مطالعات اجتماعی نهم

درس سیزدهم اولین درس از فصل هفتم کتاب است که در مورد نهضت مشروطه می‌باشد. درس 13 مطالعات اجتماعی نهم دارای چندین فعالیت مهم می‌باشد. در ادامه پاسخ این فعالیت‌ها را برای شما قرار می‌دهیم.

جواب فعالیت صفحه 86 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 86 مطالعات نهم

جواب سوال 2: مردم به رهبری روحانیت و تکیه برآموزه های دین اسلام، روشنفکران ایرانی با توجه به افکار و دستاوردهای تمدن اروپا.

جواب فعالیت صفحه 87 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 87 مطالعات نهم

جواب سوال 3: شدت گرفتن اختلاف ها، روی کار آمدن محمد علیشاه و مخالفت با مشروطه و به توپ بستن و تعطیلی مجلس، شهادت شیخ فضل الله نوری، افزایش دخالتهای خارجی و بستن قرارداد ۱۹۰۷ بین انگلیس و روسیه.

جواب فعالیت صفحه 88 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 88 مطالعات نهم

جواب سوال 4:

 • استبداد محمدعلی شاه و وابستگی او به روسیه
 • اختلاف بین رهبران مشروطه
 • انحراف از مسیر اسلام به عقیده شیخ فضل الله نوری

جواب فعالیت صفحه 88 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 88 مطالعات نهم

جواب سوال 5:

 • الف: منطقه شمالی تحت نفوذ روسیه، منطقه جنوب تحت نفوذ انگستان، منطقه بی‌طرف که شامل کویرها و بیابان‌های بی آب و علف بود متعلق به یاران شناخته شد.
 • ب: جلوگیری از حضور کشورهای تازه قدرتمند شده اروپا مانند آلمان و ایتالیا و… .
 • پ: دوباره اوضاع کشور آشفته و نابسامان شد و دخالت بیگانگان دوباره افزایش یافت.

جواب فعالیت صفحه 89 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 89 مطالعات نهم

جواب سوال 6:

 • سیاسی: روسیه. انگلیس و عثمانی اعلام بی طرفی ایران را نادیده گرفتند و وارد ایران شدند.
 • اجتماعی: بی ثباتی و آشفتگی بیشتر اوضاع ایران امنیت و آسایش مردم از بین رفت.

جواب فعالیت های درس 14 مطالعات نهم

درس چهاردهم مطالعات اجتماعی نهم نیز در مورد ایران در دوران حکومت پهلوی می‌باشد. پاسخ فعالیت‌های این درس را هم می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

جواب فعالیت صفحه 90 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 90 مطالعات نهم

جواب سوال 1: بر اساس این قرار داد انگلستان از همه جوانب بر ایران مسلط شده و به نوعی ایران تحت استعمار انگلیس قرار می‌‌گرفت.

جواب فعالیت صفحه 91 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 91 مطالعات نهم

جواب سوال 2:

 • الف: ناکامی انگلیس از اجرای قرارداد 1919 در ایران.
 • ب: حمایت انگلیسی‌ها نارضایتی مردم از اوضاع کشور (ناامنی) و بی‌کفایتی احمدشاه رهبران و احزاب سیاسی غرب گرا ( با شعار ترقی و تجدد) که در مجلس چهارم و پنجم قدرت گرفته بودند.

جواب فعالیت صفحه 94 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 94 مطالعات نهم

جواب سوال 3:

 • الف: ایران پل ارتباط بین انگلیس و روسیه بود (برای ارسال سلاح به روسیه در جنگ جهانی با آلمان).
 • ب: سیاسی: اشغال ایران. اقتصادی: کمبود و گرانی شدید مواد غذایی اجتماعی: عده زیادی جان باختند.

جواب فعالیت صفحه 95 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 95 مطالعات نهم

جواب سوال 4:

 • شباهت: قرار داشتن علما، روحانیون و اندیشمندان به عنوان رهبری هر دو نهضت و همدلی و اتحاد و همبستگی میان مردم جهت مبارزه با بیگانگان و حمایت از تولیدات و منابع و ثروت ملی.
 • تفاوت: در نهضت تنباکو مردم و رهبران دچار تفرقه نشدند ولی در نهضت ملی شدن نفت رهبران آن اسیر جاه طلبی و خودخواهی سیاسی اطرافیان خود شدند.

جواب سوال 5:

 • الف: بروز اختلاف میان رهبران و گروه‌های پشتیبان نهضت ملی شدن نفت.
 • ب: تفاوت: در کودتای 1299 تنها حمایت انگلستان نقش اساسی داشت. در 28 مرداد حمایت انگلستان و آمریکا، در کودتای 28 مرداد حکومت پهلوی از بین نرفت. اما در کودتای سال 1299 سلسله قاجاریه سقوط کرد. شباهت: هر دو کودتا با توجه به اختلاف موجود در جامعه از عناصر داخلی رضا خان، سید ضیاءالدین طباطبایی و سرلشگر فضل‌الله زاهدی استفاده شد و در هر دو کودتا هدف اصلی تسلط بر منابع و ثروت‌های ملی ایران بود.

دوستان کلاس نهمی من، اگر به یک مقاله جامع دیگر مثل همین مقاله برای درس عربی خود نیاز دارید، حتما به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله تمرینات عربی نهم با جواب با جواب را به خوبی مطالعه کنید.

جواب فعالیت های درس 15 مطالعات اجتماعی نهم

درس پانزدهم مطالعات اجتماعی پنجم در مورد انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران می‌باشد. فعالیت‌های این درس هم مهم هستند، پس با دقت آنها را مطالعه کنید.

جواب فعالیت صفحه 98 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 98 مطالعات نهم

جواب سوال 1: از بین بردن زمینه‌های قیام مردم علیه حکومت پهلوی.

جواب سوال 2: هدف این بود که بگوید مردم با حکومت پهلوی همراه شدند و آن را قبول دارند و اینکه نشان دهد مردم در سرنوشت سیاسی کشور خود مشارکت دارند و انجام اصلاحات بر اساس میل و خواسته مردم انجام شده و مخالفت روحانیون و مبارزان ضد حکومت، بی‌اساس و بی‌دلیل است.

جواب فعالیت صفحه 100 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 100 مطالعات نهم

جواب فعالیت صفحه 102 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 102 مطالعات نهم

جواب سوال 4:

 • سیاسی: پشتیبانی آمریکا و اکثر قدرت‌های افراد و وابستگی شاه به آنها، تصویب لایحه کاپیتولاسیون که اقدامی ذلت بار و خلاف استقلال کشور بود.
 • فرهنگی-اجتماعی: مبارزه با اسلام و قرآن و روحانیون، برنامه‌های رادیو، تلویزیون، سینما و تئاتر جهت تضعیف فرهنگ اسلامی.
 • اقتصادی: گرانی، عدم توجه به تولیدات داخلی، تصویت اصول شش گانه که موجب وابستگی صنایع کشور به بیگانگان و از بین رفتن صنایع و تولیدات داخلی می‌شد.

جواب سوال 5: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس 16

درس شانزدهم مطالعات اجتماعی نهم در باب موضوع ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌باشد. در ادامه پاسخ فعالیت‌های این درس را هم برای شما عزیزان قرار خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 106 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 106 مطالعات نهم

جواب سوال 1-ب: مردم ایران برای اولین بار در تاریخ بدون دخالت بیگانگان با رای دادن نظام سیاسی خود را انتخاب کردند و قانون اساسی را به تصویب رساندند، و سرنوشت خود را با حکومتی مردمی با تکیه بر احکام الهی  انتخاب کردند.

جواب فعالیت صفحه 109 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 109 مطالعات نهم

جواب سوال 2: چون این انقلاب از درون مردم و حمایت یکپارچه مردم به وجود آمده و قائل به شخص نیست و اگر شخصی ترور یا شهید می‌شود، دیگران مسیر و هدف او را دنبال می‌کنند و چون قوانین جاری بر حسب دستور کتاب آسمانی است، در مورد قوانین مشکلی به وجود نمی ‌آید و ترورها نه تنها باعث سستی نمی‌شود، بلکه باور و اعتقاد مردم بیشتر شده و این راه را ادامه می ‌دهند.

جواب سوال 3:

 • داشتن استقلال فکری – سیاسی و اقتصادی کشور
 • مبارزه با ابر قدرت‌ها
 • مشارکت سیاسی در تمامی انتخابات و سهیم بودن در سرنوشت خود
 • پیشرفت ‌های اقتصادی در زمینه‌ های گوناگون نظامی – علمی – هسته‌ای
 • توجه به عمران و آبادی نقاط مردم

دوستان عزیز می‌خواهم یک مقاله را به شما معرفی کنم، که فکر نکنم بتوانید مانند آن را پیدا کنید. مقاله‌ی جواب پرسش‌های کار و فناوری نهم، پاسخ تمامی پرسش‌های داخل کتاب کاروفناوری پایه نهم را در برمی‌گیرد. و به همه سوالات پاسخ کامل داده شده است.

جواب فعالیت های مطالعات نهم درس 17

درس هفدهم مطالعات اجتماعی نهم در مورد یکی از اساسی‌ترین موارد زندگی ما یعنی فرهنگ است. در ادامه فعالیت‌های این درس را هم با همدیگر حل خواهیم کرد.

جواب فعالیت صفحه 114 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 114 مطالعات نهم

جواب سوال 1: مجموعه آداب و رسوم و عقاید یک جامعه که از نسلی به نسلی دیگر منتقل می‌شود.

جواب سوال 1-ب: فرهنگ آموختنی است – فرهنگ نوعی نگرش است – فرهنگ نشانه شخصیت است – فرهنگ موجب بالا رفتن آگاهی جامعه است و… .

جواب فعالیت صفحه 115 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 115 مطالعات نهم

جواب سوال 2: مانند آداب غذا خوردن، دین، زبان، نوع معماری، آداب معاشرت و انواع غذاها، پوشش ظاهری، صنایع دستی و… از مهم‌ترین موارد می‌توانند باشند.

جواب سوال 3: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت صفحه 117 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 117 مطالعات نهم

جواب سوال 4: راه های برطرف کردن نیازها، برقرای ارتباط، شیوه ی ابراز احساسات و هیجان‌ها، ارزشها و هنجارها و … را ندانسته و نمی‌تواند اجرا نمایید.

جواب سوال 5: نماد احترام نظامی، نماد مقاومت و پیروزی، نماد احترام سیاسی.

جواب فعالیت صفحه 117 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 117 مطالعات نهم

جواب سوال 6: برای این مورد به تحقیق مربوط به نحوه سلام و احوالپرسی در کشورهای مختلف مراجعه کنید.

نهمی‌های عزیز، اگر در پاسخ به قسمت انس با قرآن در خانه، کتاب قرآن خود مشکل دارید. دیگر اصلا لازم نیست نگران باشید، چون با مطالعه مقاله‌ی جواب انس با قرآن در خانه نهم پاسخ همه انس با قرآن ها را می‌توانید در اختیار داشته باشید.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس 18

درس هجدهم مطالعات اجتماعی پنجم در مورد هویت ماست. هویت یکی از اساسی‌ترین رکن‌های زندگی ماست. پس در ادامه به پاسخ فعالیت‌های درس هجدهم می‌باشد.

جواب فعالیت صفحه 120 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 120 مطالعات نهم

جواب سوال 1: نام من ….…. است و ….…. سال سن دارم، از ویژگی های ظاهری من می‌توان به قد ….…. سانتی، موهای طلایی رنگ، چشمان مشکی و وزن ….…. کیلوگرم اشاره کرد. من آدم بسیار تلاش گردی هستم و در انجام کارهایم بسیار با اراده می‌باشم. من اوقات فراغت خود را به تفریح کردن، مطالعه کردن، و جست و جو در اینترنت می‌گذرانم.

جواب فعالیت صفحه 122 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 122 مطالعات نهم

جواب سوال 2: نحوه پوشش فرد یا گروه و تاثیر متقابل آن‌ها بر هم، میزان با علاقه به مطالعه فرد یا گروه و تاثیر متقابل آنها بر هم آن تعلق جمعی یا فردی به حفظ محیط زیست و تاثیر متقابل آنها بر هم.

جواب فعالیت صفحه 122 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 122 مطالعات نهم

جواب سوال 3: زیرا هر چه شناخت بهتری از هویت خود داشته باشیم به خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری دست خواهیم یافت و به زندگی ما جهت بهتری می‌دهد در نتیجه موجب رشد و شکوفایی جامعه خواهد شد.

جواب سوال 4: ما باید آن‌ها را مطابق ارزش ها و عقاید مطلوب حاکم بر جامعه پرورش دهیم. با آموختن و شناختن صحیح ارزش‌های مثبت و داشتن اراده و پشتکار؛ زیرا افراد بر اساس ارزش‌هایی که به آن ها معتقدند رفتار و عمل می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه 125 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 125 مطالعات نهم

جواب سوال 5: به مردم کشورهای دیگر معرفی کنید. در این نامه فرضی به ویژگی هایی مانند: سرزمین، دین و اعتقادات؛ تاریخ، زبان و فرهنگ و … اشاره شود.

جواب سوال 6:

 • پایندی به مبانی و ارزش های اسلامی انقلاب.
 • هدف گیری آرمان های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آن‌ها.
 • پایبندی به استقلال همه جانبه کشور(سیاسی«اقتصادی» فرهنگی و امنیتی).
 • حساسیت در برابر دشمن و کار دشمن و عدم بیعت از او.
 • تقوای دینی و سیاسی, (برگرفته از سخنان آیت الله خامنه ای در ۱۴ خرداد ۱۳۹۵).

بخونی‌های عزیز، اگر در حل تمرینات ریاضی خود مشکل دارید، می‌توانید گام به گام فصل اول ریاضی نهم را مطالعه کنید. شما با مراجعه به لینک گام به گام فصل اول ریاضی نهم | مجموعه‌ها می‌توانید پاسخ تمام بخش‌های فصل اول  ریاضی نهم را در اختیار داشته باشید.

جواب فعالیت های درس 19 مطالعات نهم

درس نوزدهم مطالعات اجتماعی نهم، در مورد ارزش‌ها و کارکردهای خانواده می‌باشد. این درس یکی از دروس مهم کتاب درسی شما می‌باشد. این درس را خوب مطالعه کنید، سپس بیاید و باهم این فعالیت‌ها را پاسخ دهیم.

جواب فعالیت صفحه 129 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 129 مطالعات نهم

جواب سوال 1: مانند گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد، مراسم انتخاب اسم و آوردن کادو و گفتن تبریک به خانواده‌ای که صاحب فرزند شده است.

جواب فعالیت صفحه 131 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 131 مطالعات نهم

جواب سوال 2: در مورد مزایا و معایب مهدکودک باید گفت:

 • مزایا: آموزش های مناسب سن آنها، ایجاد اشتغال برای گروهی، اجتماعی شدن، پرورش خلاقیت
 • معایب: دور بودن از خانواده، یادگیری چیزهای نامناسب زیرا کودکان از خانواده‌‌های گوناگون آمده‌اند، مناسب نبودن مهد برای نگه داری اطفال

جواب سوال 3: برپا داشتن نماز، امر به معروف و نهی از منکر، صبر و شکیبایی در برابر سختی‌ها، مغرور و متکبر نبودن، عدالت و میانه روی در راه رفتن، با صدای بلند سخن گفتن.

جواب سوال 4: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت های درس 20 مطالعات اجتماعی نهم

درس بیستم مطالعات اجتماعی نهم در مورد آرامش در خانواده است. پاسخ فعالیت‌های این درس را هم برای شما قرار خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 135 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 135 مطالعات نهم

جواب سوال 1: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 2: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 3:

 • تجربه اجتماعی شدن و رشد اجتماعی کودک کاهش می‌یابد.
 • رقابت‌ها،بازی‌ها، دعواهای کودکانه و الگوبرداری از رفتارهای خواهر و برادر شکل نمی‌گیرد.
 • کودکان همواره با بزرگترها در ارتباط‌اند و از لذت ارتباطات وسیع‌تر خانوادگی و حمایت و محبت برادر و خواهر محروم می‌شوند.
 • کاهش جمعیت پیری و بی‌نشاطی جمعیت، عدم رشد و توسعه اقتصادی و … .

جواب سوال 4:

 • پیر شدن جمعیت
 • افزایش هزینه‌های درمانی سالمندان و نگهداری آنها.
 • کاهش نیروی فعال و کارآمد و کاهش تولید.
 • کم شدن جمعیت زیرا اولین شرط بقای هر جامعه جمعیت آن است.

جواب فعالیت صفحه 137 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 137 مطالعات نهم

جواب سوال 5: مانند تشکیل صندوق خیریه خانوادگی برای رفع نیازهای مالی و درمانی خانواده نیازمند خویشان و آشنایان و… .

جواب سوال 6: ازدیاد مهر و محبت بین اقوام ، خبر دار شدن از مشکلات یکدیگر و تلاش برای رفع مشکلات ، اطلاع از احوال همدیگر.

جواب سوال 7: زیرا خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است و اولین و مهم‌ترین واحد اجتماعی تربیت و مراقبت از فرزندان است.

جواب سوال 8: در هنگام حوادث و مشکلات بیمه خسارت‌های مالی ایجاد شده را می‌پردازد و فشار مالی تا حدی از دوش نواده کم می‌شود و باعث ایجاد آرامش روانی در اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر می شود.

بازهم یک مقاله جامع دیگر برای درس علوم شما نهمی‌ها در نظر گرفته‌ایم. مقاله جواب گفت و گو کنیدهای علوم نهم پاسخ تمامی گفت و گو کنیدهای علوم نهم را در خود جای داده است.

جواب فعالیت های مطالعات نهم درس 21

درس بیست و یکم مطالعات اجتماعی نهم در مورد نهاد حکومت کشور است. در ادامه با ما همراه باشید تا فعالیت‌های این درس هم مانند سایر دروس حل کنیم.

جواب فعالیت صفحه 141 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 141 مطالعات نهم

 

جواب سوال 1:

 • وضع قوانین و مقررات لازم در امور مختلف و اجرای قوانین: قوه مقننه
 • برقراری نظم و امنیت و رسیدگی به اختلافات و شکایت‌ها: قوه قضاییه
 • تعلیم و تربیت، حفظ میراث فرهنگی، سیاست گذاری فرهنگی: قوه مجریه
 • عمران و آبادانی کشور، ایجاد وسایل و امکانات لازم برای رفع نیازهای معیشتی، اجتماعی و اقتصادی مردم: قوه مجریه
 • ایجاد هماهنگی بین فعّالیت‌ها و بخش‌های مختلف: قوه مجریه
 • دفاع از کشور و حفظ تمامیت ارضی: قوه مجریه
 • مدیریت منابع طبیعی و ثروت‌هایی که به عموم مردم تعلق دارند: قوه مجریه
 • حمایت از گروه‌های خاص و نیازمند مانند کودکان بی‌سرپرست، معلولان، از کار افتادگان و…: قوه مقننه

جواب فعالیت صفحه 142 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 142 مطالعات نهم

جواب سوال 2: زبرا خداوند به همه امور آگاهی دارد و آفریننده انسان و مالکت حقیقی این جهان است.

جواب سوال 3: در جهان بینی توحیدی اسلام حق مالکیت مطلق همه موجودات و پدیده‌های جهان فقط از آن خداست انسان‌ها و همه موجودات دیگر تحت حاکمیت خدا قرار دارند و با پیروی از دستورات الهی به سوی کمال حرکت می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه 142 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 142 مطالعات نهم

جواب سوال 4:

 • همه پرسی نظام جمهوری اسلامی(یکبار ۱۳۵۸ )، خبرگان بررسی قانون اساسی(یکبار ۱۳۵۸‏).
 • همه پرسی تائید قانون اساسی(یکبار ۱۳۵۸)؛ همه پرسی بازنگری قانون اساسی(یکبار ۱۳۶۸).
 • انتخابات ریاست جمهوری (۱۳ بار)؛ انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا(۵ بار).
 • انتخابات مجلس خبرگان رهبری(۵ بار)؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی(۱۱ بار).

جواب فعالیت صفحه 145 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 145 مطالعات نهم

جواب سوال 5: مردمی، اسلامی انقلابی و بر پایه ولایت فقیه. فقیه عادل وبا تقواء آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر.

جواب سوال 6:

 • مسئولین باید آماده پاسخ گویی به آحاد مردم باشند.
 • مسئولین در جمهوری اسلامی نباید خود را رئیس و بالاتر از مردم بدانند.
 • انتخاب افراد باید بر اساس شایسته سالاری، تعهد و تخصص صورت گیرد.

جواب سوال 7: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس 22

درس بیست و دوم مطالعات اجتماعی سال نهم در مورد حقوق و تکالیف شهروندی است. در ادامه به پاسخ فعالیت‌های این درس خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 149 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 149 مطالعات نهم

جواب سوال 1:

 • الف: اصل 7: طبق دستور قرآن کریم (وَ امرهُم شوری بینَهُم وَ شاوِرهُم فی الامر) شوراها (مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظایر این ها) از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند.
  اصل20: همه افراد ملت اعم از زن و مرد، یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخورداند.
 • ب: حق برخورداری از عدالت قضایی (اصل 34 و 35)، حق برخورداری از عدالت قانونی (اصل 32 و 38)، حق مشارکت سیاسی (اصل 6)، حق برخورداری از رفاه و تأمین اجتماعی (اصل 24 و 31).
 • پ:  عدم وجود حق آزادی بیان، اظهار نظر و انتقاد در دوره قاجاریه، عدم مشارکت مردم در امور سیاسی، در آن دوره مردم با عنوان رعیت شناخته می‌شدند نه شهروند، دسترسی کم مردم به حقوق رفاهی و تامین اجتماعی، به خاطر تفکر ارباب ـ رعیتی حق برخورداری از عدالت قانونی و قضایی (مثلاً حق داشتن وکیل) کم بود.

جواب فعالیت صفحه 150 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 150 مطالعات نهم

جواب سوال 2: عدم وجود حق آزادی بیان، اظهار نظر و انتقاد در دوره قاجاریه، عدم مشارکت مردم در امور سیاسی، در آن دوره مردم به عنوان رعیت شناخته می شدند نه شهروند، دسترسی کم مردم به حقوق رفاهی و تأمین اجتماعی.

جواب سوال 3: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 4:

 • الف:برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی،  بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی.دولت موظف است طبق قوانین از محل در آمدهای عمومی و مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یکایک افراد کشور تأمین کند.
 • ب: اصل 29 قانون اساسی.

اگر تنها به گام به گام فصل اول عربی نهم نیاز دارید، کافی است فقط با مراجعه به لینک گام به گام درس اول عربی نهم، تمامی پاسخ ها را در عرض 5 دقیقه یاد بگیرید.

جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم درس 23

درس بیست و سوم مطالعات اجتماعی نهم در مورد بهره‌وری از انواع انرژی ها است. شما حتما باید این درس را به خوبی یاد بگیرید سپس سراغ حل فعالیت‌های این درس بیاید.

جواب فعالیت صفحه 156 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 156 مطالعات نهم

جواب سوال 1:

 • الف: برای مثال من یک خانم خانه‌دار هستم برای تهیه وسایل مورد نیاز منزل از فروشگاه‌های زنجیره‌ای استفاده می‌کنم تا در وقت و هزینه صرفه‌ جویی کنم. من یک فردی هستم که به هنر علاقه دارم با استفاده از ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای استفاده شده وسایل مختلفی می‌سازم. در خانواده ما مادرم در ساعات اوج مصرف برق از روشن کردن لوازم پر مصرف مانند اتو و جارو برقی خودداری می‌کند.
 • ب: گروه بندی دانش آموزان ، مشخص بودن جای هر دانش آموز در کلاس که هنگام غیبت او سریغ مشخص شود ، انتخاب یک نماینده برای انجام حضور و غیاب و … .

جواب فعالیت صفحه 156 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 156 مطالعات نهم

جواب سوال 2: یعنی اگر می‌خواهیم کاری را انجام دهیم آن را به صورت کامل و خیلی عالی انجام دهیم تا هم زمان بیهوده هدر نشود وهم آن کار به دیگران آسیب نزند، افرادی که مشغول ساختن مسکن هستند، اگر مصالح خوب به کار نبرند، هم احتمال تخریب و دوباره کاری وجود دارد و هم آسیب به دیگران در سخن امام علی (ع) می‌شود این بیت را استفاده کرد که کار نیکو کردن به از پر کردن است. افراد باید امور مهم را انجام دهند تا در زمان صرفه‌جویی ‌رده باشد؛ مانند دانش آموزان هنگام مطالعه کتب درسی آن را خلاصه کنند تا در زمان آزمون فقط نکات مهم را بخوانند.

جواب فعالیت صفحه 157 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 157 مطالعات نهم

جواب سوال 3:

 • الف: اهمیت دادن به کار و تلاش و … .
 • ب: اسراف نکردن در امور به وسیله درست مصرف کردن.
 • پ: اعتدال داشتن در کارها
 • ت: استفاده فرصت و زمان و جلوگیری از هدر رفتن آن با داشتن برنامه ریزی
 • ث: مشورت کردن و استفاده از تجربیات و نظرات دیگران برای تصمیم گیری بهتر و درست‌تر.
 • ج: داشتن نظم و ایمان به انجام امور توصیه شده در اسلام که موجب رشد و شکوفایی انسان می‌شود.

جواب سوال 4: پاسخ بر عهدا دانش‌آموز.

جواب سوال 5: خرید لوازم ضروری زندگی، به جای هزینه کلان جشن در تالارهای بزرگ می‌توانند جشن کوچک خانوادگی برگزار نمایند، اجاره خانه کوچک با مبلغ پایین، جلوگیری رسم و رسومات هزینه‌دار، مانند خرید سرویس طلا، جواهرات، برگزاری مراسم عقد و عروسی با هم نه به طور جداگانه.

جواب سوال 6:

 • الف: داشتن روحیه بالا در کار و پیشرفت ، دلسرد نشدن از شکست ، پشتکار و شجاعت ، ریسک کردن ، استفاده از خلاقیت و همکاری دوستان و … .
 • ب: هیچ موفیتی بدون داشتن همت ، تلاش ، همکاری و امید میسر نیست.

جواب فعالیت صفحه 159 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 157 مطالعات نهم

جواب سوال 7: بله، زیرا زمان را از دست می‌‌دهند، احتمال تخریب وسایل زیاد است، در نتیجه این موارد باعث پایین بردن سطح بهره وری است.

جواب سوال 8: یعنی اینکه یک خانواده بداند در ماه چقدر درآمد دارد و چه مقدار هزینه.

جواب سوال 9: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 10: استفاده دو طرف کاغذ، استفاده از کاغذ های باطله، ساخت کاردستی از کاغذ های باطله، استفاده کامل از تمام صفحات دفتر، استفاده از وایت برد کوچک خانگی و … .

جواب سوال 11: به تفکیک زباله از ابتدای تولید، تفکیک زباله از مبدا گفته می‌شود. فرهنگ سازی و تشویق افراد جامعه به استفاده از سطل زباله های خشک و تر که شهرداری ها به همین منظور در سطح شهر قرار داده اند، در منزل به جای اینکه تمام زباله ها را در یک سطل بریزیم از دو سطل برای جداسازی زباله های تر و خشک استفاده کنیم، استفاده کمتر از مواد غذایی کنسروی و… .

جواب سوال 12: بطری نوشابه و آب معدنی، روزنامه و کاغذهای باطله و … .

مقاله جواب انس با قرآن در خانه نهم، یکی از بهترین مقاله‌های نوشته شده برای قرآن پایه نهم می‌باشد. حتما به شما پیشنهاد می‌کنم آنرا مطالعه کنید.

جواب فعالیت های درس 24 مطالعات نهم

درس بیست و سوم مطالعات اجتماعی نهم در مورد اقتصاد و بهروری است. شما حتما باید این درس را به خوبی یاد بگیرید سپس سراغ حل فعالیت‌های این درس بیاید.

جواب فعالیت صفحه 162 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 162 مطالعات نهم

جواب سوال 1: در مرحله اول مواردی مانند کشاورزی مکانیزه با استفاده از روش‌های صحیح و با آبیاری قطره‌ای و درو توسط کمباین و در تولیدی استفاده از کارخانه‌های صنعتی و در پخت نان آموزش نانوایان با نحوه صحیح پخت نان می‌توان اشاره کرد. در مرحله دوم می‌توان با آموزش از طریق رسانه‌ها مردم را به آگاهی رساند که به میزان مصرف خرید کنند در مرحله مصرف هم روش‌های صحیح نگهداری از نان مانند قرار دادن در فریزر و نگاه داشتن نان در کیسه‌های پلاستیکی می‌تواند به بهره‌وری کمک کند.

جواب سوال 2: خیر، زیرا بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که کیفیت نیز افزایش پیدا کند و در مرحله فرآیند بهره‌وری انجام شود یعنی روش‌های تولید و توزیع نیز باید اصلاح شود.

جواب سوال 3: با توجه به محل سکونت دانش آموزان متفاوت است ولی فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای یکی از مهم‌ترین مراکزی هستند که موجب بهره‌وری شده‌اند زیرا در آنها بسیاری از اجناس را می‌توان تهیه کرد و یا ایجاد میادین میوه و تره‌بار توسط شهرداری‌ها که فاصله تولید و مصرف را کاهش داده است و به جای این که افراد به چندین مغازه بروند به یک محل می‌روند و مایحتاج روزانه و یا ماهانه خود را تهیه می‌کنند.

جواب سوال 4: نظر مسعود، هر چند آنها هزینه هتل را پرداخت می‌کنند اما به هر حال انرژی یک کشور در حال هدر رفتن است چه مسعود و چه پسر عمویش هزینه آن را بپردازند و یا صاحب هنل، اسراف در مصرف مانع از بهره‌وری و موجب خرابی و تحمیل هزینه‌های زیاد می‌شود. هزینه تولید و توزیع نیروی برق و همچنین نگهداری از تجهیزات بسیار سنگین است در صورتی که با بهره‌‌وری درست می‌‌توان حتی برق را صادر کرد و موجب درآمد بیشتر برای کشور شد.

جواب فعالیت صفحه 164 مطالعات نهم

پاسخ فعالیت صفحه 164 مطالعات نهم

جواب سوال 5: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 6: پاسخ بر عهده دانش‌آموز.

جواب سوال 7:

 • خرید کالاهای داخلی
 • نگهداری درست امکانات موجود مدرسه
 • درست و با انگیزه درس خواندن جهت کمک به آینده کشور
 • آموزش نیروهای خلاق و توانمند جهت تولید کالاها و صادرات به کشورهای دیگر

بخونی‌های عزیز به پایان مقاله جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم رسیدیم. امیدوارم که توانسته باشم کامل‌ترین پاسخ‌ها را در اختیار شما قرار داده باشم. برای اطلاع از آخرین مقاله‌های منتشر شده پایه‌ی خود، در خبرنامه سایت ثبت نام کنید.همچنین اگر دچار ابهام یا سؤالی شدید می‌توانید در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید. درضمن برای دسترسی به سایر مقالات پایه‌ی نهم کافیست از لینک‌های زیر اقدام کنید:

سوالات فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم

 • آیا در این مقاله به تمامی فعالیت‌های مطالعات اجتماعی پایه نهم پاسخ داده‌اید؟
  بله، جواب تمامی فعالیت‌ها را به صورت کامل نوشته‌ایم.
 • آیا فایل pdf مقاله جواب فعالیت های مطالعات اجتماعی نهم نیز در سایت بخون وجود دارد؟
  بله، در پایان همین متن فایل pdf قابل دانلود است.
3.4/5 - (17 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا