جواب آزمایش کنیدهای علوم نهم

در این مقاله از سری مقالات سایت بخون، به سراغ جواب آزمایش کنیدهای علوم نهم خواهیم رفت. همان‌طور که می‌دانید، اکثر آزمایش کنیدهای علوم پایه نهم، نیاز به مواد و ابزاری دارند که شاید پیدا کردن آن‌ها در خانه‌هایمان کار غیر ممکنی باشد! علی‌الخصوص در زمان آموزش‌های مجازی که به آزمایشگاه‌های مدارس نیز دسترسی وجود ندارد.

اما دیگر جای نگرانی نیست! چرا که ما جواب همه آزمایش کنیدهای علوم کلاس نهم را از فصل اول تا فصل پانزدهم، آماده کرده‌ایم. البته اگر نیاز دارید جواب تمام فعالیت‌ها، فکر کنیدها، آزمایش کنیدها و … را فصل به فصل مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم حتمأ سری به لینک گام به گام علوم نهم بزنید. همچنین برای مطالعه جواب سایر مطالب مربوط به علوم نهم، لینک‌های زیر را  دنبال کنید. 

جواب آزمایش کنید صفحه 3 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 3 علوم نهم 

جواب سوال 4: به ترتیب ظرف 2 بیشتر، سپس ظرف 3 و در نهایت ظرف 1

جواب سوال 5: منیزیم. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک علوم نهم، سایر مقالات آموزشی ما را مطالعه کنید.

جواب آزمایش کنید صفحه 15 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 15 علوم نهم 

جواب نتیجه: مشاهده می‌شود که شکل، اندازه و رنگ بلورهایی که تشکیل می‌شود، متفاوت است. بعنوان مثال: بلورهای شکر در آب به شکل نبات تشکیل می‌شوند، در حالی که محلول کات کبود تشکیل بلورهای آبی رنگ می‌دهد.  همراهان عزیز، اگر برای دروس ریاضی پایه نهم به دنبال یک منبع مطمئن و رایگان هستید، لینک ریاضی نهم را دنبال نمایید.

آزمایش کنید صفحه 15 علوم نهم

جواب قسمت ب: لامپ روشن نمی‌شود.

جواب قسمت پ: لامپ روشن می‌شود.

جواب قسمت ت: آب مقطر، شکر و اتانول در آب رسانایی ندارند، چون ترکیب آن‌ها به صورت مولکولی است و یون ندارند. اما محلول نمک در آب و کات کبود رسانا هستند؛ علت آن نیز وجود یون‌های رسانا الکتریکی در این مواد است. در زبان انگلیسی مشکل دارید؟ با مراجعه به لینک زبان نهم، این مشکل را با مقالات آموزشی ما برای همیشه به پایان برسانید.

جواب آزمایش کنید صفحه 15 علوم نهم 

نتیجه: نتیجه می‌گیریم که موادی که پیوندهای یونی در ترکیب خود داشته باشند، رسانا الکتریکی هستند، اما ترکیبات مولکولی این خاصیت را ندارند. از بین دروس کلاس نهم، مشکل‌ترین درس عربی است! اما ما برای شما آسان می‌کنیم؛ فقط کافی است لینک عربی نهم را دنبال کنید و به دریایی از آموزش‌های رایگان دسترسی داشته باشید.

جواب آزمایش کنید صفحه 16 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 16 علوم نهم 

جواب قسمت پ: تغییر رنگ نشانه انجام یک تغییر شیمیایی. به هر یک از دروس پایه نهم نیاز داشتید، فقط کافی است با کلیک بر روی لینک نهم، به اقیانوسی از آموزش‌های کاملأ رایگان دسترسی یابید.

نتیجه: حرکت یون‌های سدیم و هیدروکسید به طرف هم و انجام واکنش شیمیایی و تشکیل ماده جدید.

چرا محلول نمک‌ها رسانا جریان الکتریکی است؟ علت تشکیل رنگ جدید درون محلول این است که یون‌ها باهم برخورد می کنند و تشکیل ترکیبات جدید می‌دهند. نتیجه می‌گیریم که یون‌ها حرکت می‌کنند و جا به جا می‌شوند. علت رسانا شدن محلول نمک در آب نیز همین حرکت یون‌ها است که از هم جدا می‌شوند و در محیط آب به حرکت در می‌آیند و موجب رسانایی الکتریکی می‌شوند.

جواب آزمایش کنید صفحه 44 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 44 علوم نهم

جواب: در آزمایش کنید صفحه 44 علوم نهم، هدف محاسبه سرعت متوسط است. همان‌طور که می‌دانید سرعت متوسط مقدار جابه جایی یک جسم در واحد زمان را مشخص می‌کند. بنابراین، در این آزمایش باید مدت زمانی را که طول می‌کشد تا بادکنک به سکت دیگر نخ حرکت اندازه بگیرید. سپس باید طول نخ را بر مدت زمان جا به جایی تقسیم کنید تا سرعت متوسط بادکنک به دست آید.

جواب آزمایش کنید صفحه 55 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 55 علوم نهم

جواب سوال 3: در حالتی که نیرو بیشتر باشد، جسم سریع‌تر طول میز را طی می‌کند. در حالتی که نیرو (وزنه‌ها) بیشتر باشد شتاب بیشتر است؛ از این آزمایش نتیجه می‌گیریم که شتاب جسم متناسب با نیرو وارد بر جسم است.

جواب سوال 4: با افزایش جرم جسم شتاب جسم کمتر می‌شود. از این آزمایش نتیجه می‌گیریم که شتاب جسم با جرم جسم رابطه عکس دارد.

جواب آزمایش کنید صفحه 87,88 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 87,88 علوم نهم

جواب: آب از سوراخ‌های پایین‌تر با فشار بیشتری پرتاب می‌شود.
مشاهده می‌شود که چون ارتفاع آب در دو بطری یکسان است و سوراخ‌ها نیز در ارتفاع یکسانی ایجاد شده‌اند، پرتاب آب در دو بطری یکسان خواهد بود. بنابراین نتیجه می‌گیریم که هر چه عمق افزایش یابد، فشار آب بیشتر خواهد شد. در واقع، هر چه عمق مایع افزایش یابد فشار مایع نیز بیشتر می‌شود. (عمق مایع با فشتر مایع رابطه مستقیم دارد.)

جواب آزمایش کنید صفحه 90 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 90 علوم نهم

جواب سوال 4: آب پایین نمی‌رود؛ زیرا فشار هوا درون بطری مانع ورود آب می‌شود.

جواب سوال 5: هوا از سوراخ دیگر خارج شده و آب وارد بطری می‌شود؛ چون فشار هوا دیگر مانع ورود آن نیست. شب امتحان به دنبال نمونه سوالات علوم نهم می‌گردید! اما همه پولی و یا بدون جواب هستند؟ دیگه نگرانی ندارید! با مراجعه به لینک نمونه سوال علوم نهم، سوالات دبیر را پیش‌بینی کنید.

جواب آزمایش کنید صفحه 92 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 92 علوم نهم

جواب: آب در قیف بالا بطری جمع می‌شود و به آرامی درون بطری می ریزد، زیرا فشار هوا درون بطری در مقابل ورود آب مقاومت می‌کند.
در حالت دو سوراخه، آب سریع‌تر به درون بطری می‌ریزد؛ چون هوا موجود در بطری از سوراخ دوم خارج می‌شود.

جواب آزمایش کنید صفحه 98 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 98 علوم نهم

جواب: اگر وزنه بیشتر شود، فشار بیشتری به دست ما وارد می‌شود و نمی‌توانیم خط کش را به صورت افقی نگه داریم. همچنین اگر حلقه از دست ما دور تر شود، فشار بیشتر می‌شود. نتیجه می‌گیریم که گشتاور نیرو به اندازه نیرو و فاصله اثر آن وابسته است. 

جواب آزمایش کنید صفحه 133 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 133 علوم نهم

جواب: خیر؛ با ایجاد برش‌های طولی و عرضی، آوندهای چوبی در دیواره گیاه دیده می‌شود. شما هم از آموزش مجازی به ستوه آمده‌اید؟ پس تبریک می‌گوییم.. این جا همان جایی است که باید باشید! کلی آموزش رایگان در انتظار شما است؛ فقط روی لینک آموزش علوم نهم کلیک کنید.

جواب آزمایش کنید صفحه 138 علوم نهم

آزمایش کنید صفحه 138 علوم نهم

جواب: خیر، بخش‌های برگی شکل و ساقه مانند در خزه مشابه هستند. خیر آوند ندارند.

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب فعالیت‌های علوم نهم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ها را برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

  1. آیا در مقاله جواب آزمایش کنیدهای علوم نهم، به فکر کنیدها و فعالیت‌ها هم پرداخته‌اید؟
    خیر، در این مقاله فقط پاسخ آزمایش کنیدها قرار گرفته است؛ برای مطالعه فکر کنیدها، فعالیت‌ها و … به لینک قرار داده شده در متن مقاله مراجعه فرمایید.
  2. چگونه می‌توانیم جزوه این مقاله را تهیه کنیم؟
    شما مخاطبین عزیز می‌توانید با مراجعه به انتها مقاله، از قسمت چاپ مقاله، pdf مطلب را دانلود نمایید.
4.3/5 - (51 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا