جواب فکر کنیدهای فرهنگ و هنر نهم

سلام بخونی‌های دوست داشتنی، با مقاله جواب فکر کنیدهای فرهنگ و هنر نهم در خدمت شما عزیزان هستیم. آشنایی با رشته‌های مختلف هنری بیشتر زمینه‌ای است برای پرورش قدرت تخیل و خلاقیت شما و محرکی برای فهم این نکته که هنر واقعی هنری است خودجوش و نشأت گرفته از فطرت پاک و تنها وظیفه ما کمک به شما عزیزان است تا بیاموزید زیبایی‌ها را چگونه ببینید، بشنوید، درک کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار سازید و بالأخره، چگونه آن‌ها را خلق کنید. من شیدا کبیرعبادی هستم و امروز در یک مقاله دیگر از سایت آموزشی بخون در خدمت شما خواهم بود تا جواب تمام فکر کنیدهای کتاب فرهنگ و هنر کلاس نهم را به کمک یکدیگر بررسی کنیم. پس تا انتها مطلب، همراه من بمانید .. 

جواب فکر کنیدهای بخش اول کتاب فرهنگ و هنر نهم | هنرهای تجسمی

جواب فکر کنید صفحه 9 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 9 فرهنگ و هنر نهم

جواب: 

 • بله، ممکن است برای رسیدن به متن دلخواه، چندین بار مطلب را خط زده و قلم‌خورد کنیم.
 • بله، برای تغییر دکوراسیون اتاق یا منزل، چندین بار وسایل را جابجا می‌کنیم تا به بهترین دکور را انتخاب کنیم.
 • بله، انسان‌ها برای حل مشکلات خود چندین راه را امتحان می‌کنند تا آخر سر به راحت‌ترین و کم هزینه‌ترین راه دست یابند.

جواب فکر کنید صفحه 16 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 16 فرهنگ و هنر نهم

جواب: 

 • برای یادگیری طراحی تمرینات متعددی لازم است تا به تدریج چشم و ذهن، دست و احساس در هماهنگی با هم قرار گیرند و بتوانیم تصویر اشیا را ابتدا در ذهن خود تجسّم کرده و سپس ترسیم دقیقی از آن را ارائه دهیم.
 • باید مهارت‌های دیگری همچون: چگونه دیدن، انجام محاسبات برای روی کاغذ آوردن طرح‌هایی که در دنیا واقعی بزرگ یا کوچک هستند، همراه داشتن کتابچه طراحی و …

جواب فکر کنید صفحه 26 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 26 فرهنگ و هنر نهم

جواب: 

 • نقطه‌ای که روی جلد کتاب خلوت‌تر است و طراحی شلوغی ندارد، مناسب‌ترین گزینه است؛ چون اگر در بین شلوغی و طرح‌های مختلف نام خود را بنویسیم، نام ما مشخص نمی‌شود.
 • به دلیل این که موضوع ترکیب‌بندی و حفظ توازن و برابری به صورت خدادادی در فطرت انسان‌ها وجود دارد؛ ساختار چشم به گونه‌ای است که همه چیز را درست به همان صورت که قرار دارند ببیند و ما اغلب در هر کجا نگاه کنیم تصاویر توازن دارند؛ بنابراین موقعی که تابلو روی دیوار کج می‌شود، چشم حساسیت پیدا کرده و جلب توجه می‌کند.
 • بله، هنگام گرفتن عکس رعایت توازن و برابری بسیار مهم است؛ بعنوان مثال اگر قد یک نفر بلندتر از بقیه باشد، اگر ملاک را سه نفر بعدی بگذاریم، ممکن است سر و یا قسمتی از چهره فرد قد بلند ناقص بیفتد.

جواب فکر کنید صفحه 35 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 35 فرهنگ و هنر نهم

جواب:

 • بله، در مسیر رفتن از خانه به مدرسه ممکن است با انواع تابلوهای تبلیغاتی، بیلبورد، روزنامه، کتاب، مجله و … مواجه شویم.
 • با استفاده از تبلیغات مختلف مانند: تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، بیلبورد تبلیغاتی، پخش تراکت، اطلاع‌رسانی و پخش بنرهای تبلیغاتی در صفحات مجازی، ارسال پیام کوتاه، پخش دفاتر سر رسید، تقویم و یا خودکار با نام موسسه و … .

جواب فکر کنید صفحه 42 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 42 فرهنگ و هنر نهم

جواب: عکس اول از سمت راست پوستر اعلان برای معرفی کتاب شعر یا دفتر شعر استاد فرزاد ادیبی را نشان می‎دهد، عکس دوم پوستر یک فیلم کوتاه به نام حسنی اثر ابراهیم حقیقی و عکس آخر پوستر یک طراحی برای اعلان مکتب هنری سقاخانه اثر قباد شیوا را نشان می‌دهد؛ بنابراین به این طرح‌ها، پوستر گفته می‌شود.

جواب فکر کنید صفحه 50 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 50 فرهنگ و هنر نهم

جواب: دیوارنگاری علاوه‌بر زیباسازی محیط، کارکرد تاریخی، اجتماعی و مذهبی را فراهم می‌سازد.چون که آثار دیواری با توجه به مهم بودن مطالعات میدانی، برای به وجود آوردن ارتباط بیشتر با مخاطب، به مطالعات فرهنگی و سنتی و مذهبی نیازمند است. این هنر، بهترین راهکار زیباسازی محیط با حداکثر تعامل با مخاطب را داراست. 

جواب فکر کنید صفحه 57 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 57 فرهنگ و هنر نهم

جواب: بله، گاهی در کنار هم قرار دادن چند عکس باعث می‌شود تا ما بتوانیم بهتر تمرکز کرده و یا با ایده گرفتن از هر تصویر و در کنار هم قرار دادن مطالب، به یک ارائه خیلی عالی دست یابیم.

جواب فکر کنید صفحه 61 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 61 فرهنگ و هنر نهم

جواب: بله، با ارائه مجموعه عکس‌ها میتوانیم یک روز از زندگی خود یا روند انجام یک فعالیت را به ثبت برسانیم. این مجموعه عکس‌ها را گزارش تصویری می‌نامند. همچنین می‌توانیم داستان ذهنی خود را با چندین عکس روایت کنیم و به این ترتیب تجربه‌ای نیز در زمینه عکاسی داستانی کسب کنیم.

جواب فکر کنید صفحه 66 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 66 فرهنگ و هنر نهم

جواب: بله، این رسانه در بسیاری از علوم مانند پزشکی، نجوم و … کاربرد دارد و بسیاری از دانشمندان برای اثبات تحقیقات خود از عکس به عنوان سند استفاده می‌کنند. زمانی که جنبه سندیت عکس مطرح است، عکاس می بایست تمام تلاش خود را در جهت بیان صریح و پرهیز از مبهم بودن مفهوم عکس به کار گیرد؛ زیرا در چنین مواردی بیننده در انتظار دریافت پیامی مستقیم است. در هر کشور بنا به فرهنگ‌ها و نیازهای مختلف هر جامعه، طبقه‌بندی عکس‌ها نیز اتفاق می‌افتد.

جواب فکر کنیدهای بخش دوم کتاب فرهنگ و هنر نهم | خوشنویسی

جواب فکر کنید صفحه 73 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 73 فرهنگ و هنر نهم

جواب: قلم، کاغذ، مرکب و … .

جواب فکر کنید صفحه 84 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 84 فرهنگ و هنر نهم

جواب: بله، این خط، یک نوشته با خط نستعلیق می‌باشد.

جواب فکر کنید صفحه 92 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 92 فرهنگ و هنر نهم

جواب: بله، این نوشته متلق به خط شکسته نستعلیق است؛ همان گونه که از اسم خط شکسته نستعلیق پیداست در اواخر دوران صفویه این خط از خط نستعلیق بوجود آمد؛ این نکته را شاید بتوان مهمترین دلیل در پاسخ به سوال مطرح شده دانست. نحوه اجرا بسیاری از حروف و اتصالات در خط شکسته و خط نستعلیق با هم یکسان هستند و درموارد فراوانی هم تفاوت اجرایی کمی میان این دو خط وجود دارد؛ از این رو اشراف به خط نستعلیق بعنوان هسته و جوهره خط شکسته نه‌ تنها کمک شایانی به اجرا درست و صحیح این خط می‌نماید بلکه امری الزامی و واجب است.

جواب فکر کنیدهای بخش سوم کتاب فرهنگ و هنر نهم | هنرهای سنتی

جواب فکر کنید صفحه 114 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 114 فرهنگ و هنر نهم

جواب: در تصویر اول از سمت راست، گره هشت و چهار لنگه به صورت کامل مشخص است؛ اما در عکس دوم، گره هشت و چهار لنگه به دلیل کوچکی گره هشت و چهار لنگه جدا دیده می‌شود؛ همچنین عکس اول طرح بر روی کاشی است و در عکس دوم طرح روی شیشه انجام شده است.

جواب فکر کنید صفحه 117 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 117 فرهنگ و هنر نهم

جواب: در هر دو تصویر، طرح بته جقه استفاده شده است؛ اما در تصویر اول از سمت راست داخل هر یک از بته جقه‌ها با رنگ و نقش‌های متفاوتی پر شده است در حالی که در عکس دوم طرح بته جقه تنها یک جور است و متفاوت نیستند. 

جواب فکر کنید صفحه 123 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 123 فرهنگ و هنر نهم

جواب: در گذشته که هنوز صنعت چاپ رونق نگرفته بود، از کتاب‌های خطی که دست‌نویس بودند، استفاده می‌شد؛ بنابراین از هنر خوشنویسی بسیار استفاده می‌شد، سپس از هنرهای دیگری مانند: صحافی، تهیه جلد تذهیب، نگارگری و … استفاده می‌کردند.

جواب فکر کنید صفحه 128 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 128 فرهنگ و هنر نهم

جواب: نام این اشیاء قلمدان است؛ قلمدان‌سازی هنری است مرتبط با هنر خوشنویسی که همزمان با رونق کتابت برای نگهداری و حمل و نقل چند قلم نی، یک دوات (مرکب‌دان) کوچک، قاشقک مخصوص ریختن مرکب در دوات، چاقو قلم تراش، قیچی، قلم مو و… پدید آمد.

جواب فکر کنید صفحه 132 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 132 فرهنگ و هنر نهم

جواب: علاوه بر قاب آینه، رحل قرآن، گهواره، جعبه جواهر، جعبه‌های ابزار، هزار پیشه برای حمل و نقل لوازم چای خوری، ترازو و چند وزنه کوچک برای توزین، قاب نقاشی و خوشنویسی، خط کش، در و پنجره و قاب‌بندی سقف، کمان رزمی و تجملی و…، با استفاده از هنر زیرلاکی تزیین می‌شده است.

همراهان عزیز خسته نباشید! شما می‌توانید با مراجعه به لینک جواب خودارزیابی‌های فرهنگ و هنر نهم، جواب تمامی فکر کنیدهای کتاب درسی فرهنگ و هنر پایه نهم را که توسط خود من نوشته شده است، به صورت کاملأ رایگان مطالعه نمایید.

جواب فکر کنیدهای بخش چهارم کتاب فرهنگ و هنر نهم | هنرهای آوایی

جواب فکر کنید صفحه 161 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 161 فرهنگ و هنر نهم

جواب: لحن یا ملودی، بخشی از یک آواست که می توان آن را زمزمه کرد و به متن یا شعر خاصی هم نیازی ندارد. با کمی دقت پی می‌برید که لحن‌ها، شخصیت‌های احساسی متفاوتی دارند. تفاوت مهم میان دو لحن از نظر احساسی، ریشه در مفهوم دیگری دارد که به آن مقام یا مُد می‌گویند. لحن‌ها در مقام‌های مختلف، احساسات مختلفی ایجاد می‌کنند. بعنوان مثال: احساس لذت، شادی، غم، دلتنگی، آرامش و …

جواب فکر کنید صفحه 165 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 165 فرهنگ و هنر نهم

جواب: از مهم‌ترین عواملی که در تولید رنگ خاص صوتی نقش دارد، عامل و روش تولید صداست. این که صدا به وسیله لرزش تار تولید شود، یا به وسیله برخورد هوا با لبه شیء و یا این که ضربه‌ای بر شیء نواخته شود، تعیین کننده رنگ صدا خواهد بود. با توجه به این حقیقت، به نظر می‌آید که رنگ‌های صوتی خیلی محدود می‌شوند، اما در عمل این طور نیست.

جواب فکر کنیدهای بخش پنجم کتاب فرهنگ و هنر نهم | هنرهای نمایشی

جواب فکر کنید صفحه 171 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 171 فرهنگ و هنر نهم

جواب: بعد از انتخاب نمایشنامه، بهترین کار انتخاب بازیگر متناسب برای هر نقش، از مهم‌ترین اقدامات کارگردان به شمار می‌آید.

جواب فکر کنید صفحه 173 فرهنگ و هنر نهم

جواب فکر کنید صفحه 173 فرهنگ و هنر نهم

جواب: افراد مختلف در مکان‌های گوناگون، با وسایل و ابزار ویژه و مخصوص آن مکان‌ها همواره ارتباط برقرار می‌کنند. بعنوان مثال، خانه خود را در نظر بگیرید، اتاق هر شخص بنا به سن، شخصیت و سلایق فرد چیده شده است؛ یا در مطب‌های دندان‌پزشکی، چیدمان به گونه‌ای است که پزشک بتواند دسترسی راحتی به وسایل مورد نیاز خودش داشته باشد.

ایستگاه پایانی

کلاس نهمی‌های عزیز، به پایان مقاله جواب فکر کنیدهای فرهنگ و هنر نهم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ها را برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. آیا مقاله جواب فکر کنیدهای فرهنگ و هنر نهم، شامل جواب خود ارزیابی‌ها نیز می‌باشد؟
  خیر، این مقاله صرفأ شامل جواب فکر کنیدهای فرهنگ و هنر نهم متوسطه اول می‌باشد، برای مطالعه جواب خود ارزیابی‌ها، به لینک قرار داده شده در متن مقاله، مراجعه نمایید.
 2. چگونه می‌توانیم جزوه مقالات شما را تهیه کنیم؟
  شما مخاطبین عزیز سایت بخون می‌توانید با مراجعه به قسمت چاپ و دانلود، PDF مقاله را به صورت کاملأ رایگان دریافت نمایید.
5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا