آموزش فصل اول علوم سوم ابتدایی | زنگ علوم

ما برای اینکه در مورد مسائل مختلف بدانیم که چطوری اتفاق می‌افتند و علتش را بدانیم، پژوهش انجام می‌دهیم. آموزش فصل اول علوم سوم ابتدایی در مورد زنگ علوم است. زنگ علوم در مورد این است که ما چگونه پژوهش کنیم و در این پژوهش علمی ما باید چه مراحلی را طی کند.

من بی‌نظیر عزیزی دهبکری این تصمیم را گرفته‌ام که در سایت بخون در مورد علوم پایه سوم ابتدایی و هر آن چه در مورد آموزش درس اول علوم سوم دبستان است را در اختیارتان بگذارم. کافیست 10 دقیقه از وقت خود را برای مطالعه این مطلب بگذارید.

بعد از مطالعه این مقاله، توصیه می‌کنم از طریق لینک آموزش علوم سوم دبستان، آموزش سایر فصل‌ها را هم مشاهده کنید تا به ساده‌ترین شکل ممکن تمامی مفاهیم مربوطه را یاد بگیرید.

 روش‌های جمع‌آوری اطلاعات علوم سوم ابتدایی

در آموزش درس اول علوم سوم دبستان اولین مبحث مربوط به روش‌های جمع‌آوری اطلاعات علوم سوم ابتدایی است که با سه روش زیر می‌توان این اطلاعات را جمع کرد. همه ما در زندگی با سوال‌های مختلفی روبرو می‌شویم که پاسخ آن‌ها را نمی‌دانیم، پس بهتر است برای به دست آوردن جواب آن‌ها اطلاعات جمع آوری کنیم.

روش‌های جمع‌آوری اطلاعات علوم سوم ابتدایی

روش‌های جمع‌آوری اطلاعات را اگر به صورت گسترده توضیح بدهم در جواب به شما می‌توان گفت:

 1. مشاهده: وقتی که ما اطلاعات خود را با استفاده از حواس مختلف جمع‌ می‌کنیم، مشاهده انجام شده است.
 2. مصاحبه: وقتی سوال می‌پرسیم از افرادی که درباره یک موضوع اطلاعات کافی دارند، بعد جواب سوالات را یادداشت می‌کنیم.
 3. پرسش‌نامه: از قبل یک سری سوالات را آماده کرده‌‌ایم و آن سوالات را از افرادی که مطلع هستند، می‌پرسیم.

اما منظور از حواس پنج‌گانه خود یعنی (بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی، چشایی) استفاده کنیم یعنی، خوب ببینیم، خوب بو کنیم یا بچشیم و یا لمس کنیم و اطلاعاتی که به دست می‌آوریم حتما یادداشت کنیم.

 

آموزش فصل اول علوم سوم دبستان | مراحل پژوهش علمی

دومین مبحثی که در آموزش فصل اول علوم سوم دبستان به سراغ آن خواهیم رفت، مربوط به مراحل پژوهش علمی است، در داخل کتاب درسی مراحل پژوهش علمی به صورت 4 دسته زیر می‌توان بررسی کرد.

مراحل پژوهش علمی درس 1 علوم سوم ابتدایی

ما برای اینکه یک پژوهش علمی و یا تحقیق علمی را انجام بدهیم اول یک سری سوالات را طرح می‌کنیم، بعد اطلاعات را جمع آوری و مرتب کنیم. برای مرتب کردن این اطلاعات به دست ‌آمده می‌توان از رسم جدول استفاده کرد، بعد از مرتب کردن باید از آن‌ها یک گزارش تهیه کنیم و در آخر مشخص می‌شود که این گزارشی که تهیه کرده‌ایم چه نتیجه‌ای داشته است.

دانشمندان همین کار را انجام می‌دهند، یعنی اول سوال خود را مطرح می‌کنند بعد از راه‌های مختلف اطلاعاتی را که لازم دارند جمع‌آوری می‌کنند و آن اطلاعات را یادداشت می‌کنند و در آخر نتیجه‌گیری می‌کنند.

 • نکته: تعداد سوالاتی که طرح می‌کنیم نباید زیاد باشد، تا کسی که از او سوالات را می‌پرسیم از پاسخ دادن به آن‌ها خسته نشود.
 • نکته: جمع‌آوری اطلاعات شامل ابزار و منابع جمع ‌آوری اطلاعات می‌باشد. همچنین این منابع شامل رجوع کردن به افرادی که متخصص هستند می‌باشد.

و اما پژوهشگر کیست؟ کسی است که درباره یک موضوع در ابتدا به طرح پرسش می‌پردازد، سپس اطلاعات را جمع‌آوری کرده و از آن گزارشی را تهیه می‌کند و نتیجه‌گیری می‌کند.

برای جمع‌آوری اطلاعات می‌توان از افرادی که متخصص هستند، پرسش بکنیم. مثلا اگر بخواهیم در مورد تغذیه پرسش کنیم، از یک پزشک، مربی بهداشت و متخصص تغذیه می‌توان سوال پرسید.

در جریان هستید که درس علوم از سری درس‌هایی است که باید از مقطع ابتدایی بر روی آن کار کرد و توجه زیادی باید به درس علوم داشت. در این مقاله من به آموزش درس 1 علوم سوم ابتدایی پرداخته‌ام. شما می‌توانید با کلیک بر روی آموزش فصل دوم علوم سوم دبستان سایر بخش‌های علوم پایه سوم را نیز مشاهده بفرمایید.

اگر به دنبال کامل‌ترین جواب‌ها در رابطه با درس علوم هستید، برای شما مقاله‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که شما می‌توانید پاسخ سوالات، فعالیت‌ها و هر آنچه مربوط به درس علوم سوم دبستان هست را مشاهده کنید، کافیست بر روی لینک گام به گام علوم سوم دبستان کلیک بفرمایید.

برای آن دسته از دوستانی که سایر درس‌های مربوط به سوم ابتدایی را می‌خواهند در منزل، بدون نیاز به معلم و کلاس‌های خصوصی مشاهده کنند کافیست بر روی لینک درس مورد نظر و قسمتی که نیاز دارید، کلیک بفرمایید.

جواب گفت‌وگو کنیدهای علوم سوم ابتدایی
نمونه سوال فصل دوم ریاضی سوم ابتدایی
گام به گام فصل چهارم ریاضی سوم ابتدایی
جواب فکر کنید و پاسخ دهید مطالعات اجتماعی سوم

بررسی مثال مربوط به زنگ علوم درس 1 علوم سوم دبستان

مریم، سارا و زهرا از معلمشان کمک می‌خواهند که که خوراکی‌هایی را که دارند دسته بندی کنند. برای راحتی این دسته بندی‌ها می‌توانیم از جدول‌ها استفاده کنیم و شما نمونه‌ای از این جدول‌ را در صفحات 10 و 11 کتابتان مشاهده می‌کنید. این دانش‌آموزان جدولی را ساخته‌اند که اطلاعات به دست آمده خود را در آن نوشته‌اند.

آموزش درس اول علوم سوم

این دانش‌آموزان برای پر کردن جدول خود اطلاعاتی را که از والدین، هم‌کلاسی و مربی بهداشتشان پرسیده‌اند. به این کار سه دانش‌آموز جمع آوری اطلاعات می‌گویند.

جدول این دانش‌آموزان دارای سه بخش که شامل شماره، نام دانش‌آموزان و نام خوراکی‌ها است. این جدول زمانی که با اطلاعات به دست آمده تکمیل شد، کار را برای دانش‌آموزان سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

هدف اصلی زنگ علوم سوم ابتدایی چیست؟

هدف اصلی زنگ علوم سوم ابتدایی  این است که وقتی یک پرسش برای ما پیش می‌آید، چگونه و چطور باید آن را حل کرد و با توجه به این پرسش که پیش آمده باید از چه افرادی کمک بگیریم تا از راهی درست به جواب پرسش‌هایمان دست پیدا کنیم. و در آخر با تهیه یک جدول و جمع‌آوری اطلاعات، پاسخ پرسش را ارائه می‌دهیم.

اگر پرسش خود را از افرادی که اطلاعات نادرست دارند بپرسیم، اطلاعاتی که به دست می‌آوریم از نظر این که درست باشن یا غلط مشخص نیست و در نتیجه به پاسخ درست نمی‌رسیم.

دانش‌آموزان عزیز و والدین گرامی اگر آموزش مربوط به درس اول علوم سوم دبستان را کاملا یاد گرفتید، برای اینکه بتوانید سوالات مربوط به این درس از کتاب علوم سوم دبستان را ببینید و پاسخ دهید، توصیه می‌کنم بر روی لینک نمونه سوال علوم سوم ابتدایی کلیک بفرمایید.

خب دوستان خوبم به پایان آموزش فصل اول علوم سوم ابتدایی رسیدیم. تمام سعی من این بود توضیحات مربوط به آموزش درس اول علوم سوم دبستان را به بهترین و ساده ترین روش ممکن در اختیار شما عزیزان قرار بدهم و امیدوارم از خواندنش لذت برده باشید. منتظر پیشنهادات خوب شما هستم و اگر سوالی دارید و به دنبال پاسخ آن هستید حتما از طریق نظرات بپرسید تا سریعا پاسخ گو باشم.

یک پیشنهاد عالی برای دانش‌آموزانی که علاقه دارند درس‌های سال چهارم ابتدایی خود را از همین الان شروع کنند و در درس‌هایی که فکر می‌کنند مشکل دارند، خود را تقویت کنند، تنها با کلیک بر روی لینک گذاشته شده آموزش مربوط به هر درس را می‌توانید مشاهده کنید.

آموزش فصل اول علوم چهارم ابتدایی
آموزش فصل اول ریاضی چهارم دبستان
جواب املا نگارش چهارم ابتدایی
جواب پیام‌های قرآنی قرآن چهارم ابتدایی

سوالات متداول

 • درس اول علوم سوم ابتدایی در مورد چیست؟
  درس اول در مورد زنگ علوم می‌باشد، با مراجعه به متن می‌توانید توضیحات مربوطه را بخوانید.
 • جمع‌‌آوری اطلاعات شامل چه مراحلی است؟
  جمع‌آوری اطلاعات شامل 3 مرحله مشاهده، مصاحبه و پرسش‌نامه است، با مشاهده متن داخل سایت توضیحات مربوط به این مراحل را می‌توانید مطالعه بفرمایید.
 • برای مشاهده سایر درس‌های مربوط به درس علوم سوم ابتدایی چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟
  با مراجعه به داخل مقاله از طریق لینک و کلیک روی آن می‌توانید آموزش سایر دروس علوم سوم دبستان را مشاهده بفرمایید.
 • مراحل پژوهش علمی را نام ببرید؟
  طرح سوال، جمع‌آوری اطلاعات، مرتب کردن اطلاعات، تهیه گزارش (نتیجه‌گیری)
3.8/5 - (9 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
5 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا