آموزش علوم سوم ابتداییسوم ابتداییعلوم سوم ابتدایی

آموزش فصل سه علوم سوم | مواد اطراف ما 1

امروز در سایت بخون در مورد آموزش فصل سه علوم سوم که در مورد مواد اطراف ما است برای شما دانش‌آموزان عزیز کامل‌ترین آموزش فصل 3 علوم سوم ابتدایی را در اختیارتان گذاشته‌ام. اگر به تصویر مربوط به درس 3 علوم سوم نگاه کنید چند نفر دانش‌آموز را می‌بینید که هر کدام مشغول به انجام یک کاری هستند. در فصل مواد اطراف ما در علوم سوم دبستان ما با حالت‌های مختلف ماده یعنی جامد، مایع و گاز و هم‌چنین تغیر حالت مواد آشنا خواهیم شد که در سایر فصل‌های علوم سوم هم بسیار کاربرد دارند و امروز قرار است مفصل درمورد ماده صحبت کنیم.

تمامی مفاهیم این فصل را به صورت خلاصه و با زبان ساده در مقاله مربوط به آموزش درس سوم علوم سوم ابتدایی در اختیار شما قرار خواهم داد و با 5 دقیقه وقت گذاشتن برای خواندن این مقاله به ساده‌ترین شکل ممکن فصل مواد اطراف ما در علوم سوم دبستان را به راحتی یاد خواهید گرفت. در ضمن حتما قبل از خواندن این مقاله آموزش فصل دوم علوم سوم دبستان را مطالعه کنید. برای مشاهده سایر آموزش‌ها هم می‌توانید از بخش آموزش علوم سوم دبستان اقدام کنید.

آموزش درس سوم علوم سوم ابتدایی | مواد اطراف ما

اگر به تصویر صفحه 19 کتاب درسی خود نگاه کنید، 4 دانش‌آموز را می‌بینید که دو تا از آن‌ها مشغول ساختن حباب هستند، یک لیوان آب کف در دست خود دارند و مشغول به ساخت حباب می‌باشند، یکی دیگر از بچه‌ها بادکنک در دست دارد وآ‌ن‌ها را به هوا برده است، یکی دیگر از دانش‌آموزان هم در حال فوت کردن شمع است و در این بین معلم بر کار همه آن‌ها نظارت می‌کند.

اگر به جزئیات دیگر عکس توجه کنید انواع لیوان و پارچ با سایزهای مختلف موجود است و در داخل پارچ‌ها مواد رنگی وجود دارد که در ادامه مقاله در مورد این مواد برای شما توضیح می‌دهم که به آن چه چیزی می‌گویند.

به اطراف خود اگر نگاه کنیم، وسایل زیاد و مختلفی را می‌بینیم. این وسایل مثل صندلی، کپسول آتشنشانی، کمد لباس همه این وسایل ماده هستند. پس ما در اینجا تعریف ماده را یاد می‌گیریم.

ماده چیست؟ به همه چیزهایی که که در اطراف ما وجود دارند ماده گفته می‌شود. در نظر داشته باشید که ماده‌ها با هم یکی نیستند، مثلا آبی که می‌خوریم با کمدی که لباس در آن می‌گذاریم یکی نیستند. اگر از علوم سال دوم ابتدایی به یاد داشته باشید یاد گرفتید که مواد اطراف ما به حالت‌هایی مثل مایع، جامد و گاز دیده می‌شوند.

جامد( یک شکل مشخصی را دارد و در یک ظرف جای تقریبا ثابتی را اشغال می‌کند. مثلا یخی که در تصویر می‌بینید، غذایی که می‌خوریم نیز جامد هستند.)

آموزش درس سه علوم سوم ابتدایی

مایع( این دسته از مواد شکل مشخصی را ندارند و به شکل ظرفی که در آن ریخته می‌شوند در می‌آیند و ذره‌های تشکیل دهنده آن‌ها آزادانه‌تر از جامدها حرکت می‌کنند سطلی که در آن آب ریخته‌ایم و آب شکل سطل را به خود گرفته است و یا بطری و ظرفی که آب در آن ریخته‌ایم و شکل آب نیز مثل همان ظرف شده است)

نکته مهم: مایع بر خلاف گاز در همه جای ظرف پخش نمی‌شود، فقط به همان مقداری که هست به شکل ظرف درمی‌آید.

 

گاز( به ماده‌هایی که شکلی ندارند و در همه جای یک ظرف پخش می‌شوند گاز گفته می‌شود مثل بخار آب، هوا و …)

نکته مهم: هوا مهم‌ترین گازی است که در اطراف ما هست و این ماده رنگ و بوی خاصی ندارد و دیده نمی‌شود.

ما تا اینجا حالت‌های ماده یعنی( حالت جامد، مایع و گاز) را فهمیدیم.

فعالیت صفحه 20 علوم سوم | حباب بسازید

آیا تا به حال یک حباب را ساخته‌اید؟ از چه چیزهایی برای ساختن آن کمک گرفته‌اید؟ اگر نتوانسته‌اید، این فعالیت زیر را حتما انجام دهید.

یک تکّه صابون مصرف نشده بردارید و آن را رنده کنید.
کمی از صابون رنده شده را در یک لیوان آب گرم بریزید، آن قدر آب و صابون این لیوان را
هم بزنید تا صابون ناپدید شود.
یک حلقه سیم نازک را به شکل دایره‌های کوچک و بزرگ درآورید. با استفاده از آب صابون و به کمک حلقه‌هایی که درست کرده اید، حباب بسازید.

نکات مهم:

 1. شما می‌توانید به جای حلقه سیم، از لوله خودکار و یا نی نیز کمک بگیرید.
 2. اگر حلقه سیم را به هر شکلی دربیاورید، در آخر شکل حباب به آن شکل ساخته می‌شود.
                 نام ماده صابون میله
               مایع یا جامد جامد جامد

 

در جواب به این سوال که حبابی که دانش‌آموزان ساخته‌اند از چه چیزی پر شده‌اند باید گفت که، داخل حباب از هوا پر شده است.

گاز چیست؟

در صفحه 22 کتاب علوم سوم ابتدایی اولین مبحث مربوط به گاز چیست می‌باشد. یک بادکنک را آورده و آن را باد کنید. چرا هنگام باد کردن بادکنک، اندازه‌ی آن به تدریج بزرگ‌تر می‌شود؟ در جواب به این سوال هر چقدر ما بادکنک را بیشتر باد کنیم، اندازه آن بزرگتر می‌شود.

گفت‌وگو صفحه 24 علوم سوم | استفاده‌های گوناگون از گازها در زندگی

 • استفاده از هوا در بادکردن بادکنک و توپ و …
 • استفاده از گاز اکسیژن در کپسول‌های غواصان و …
 • استفاده از گاز اکسیژن برای تنفس بیماران
 • استفاده از گاز هلیم در بالون
 • استفاده از گاز کربن دی‌اکسید در کپسول آتش‌نشانی برای خاموش شدن آتش
 • استفاده کردن از گاز متان برای پختن غذا

گفتگو کنید صفحه 24 درس سه علوم سوم ابتدایی

علم و زندگی

همه جانداران و ما انسان‌ها برای زنده ماندن به هوا نیاز دارند. و در اطراف ما هم هوا وجود دارد که ما آن را نمی‌بینیم.

مواد همیشه به یک حالت باقی نمی‌مانند

همه ما هر روز در اطراف خودمان، مواد گوناگونی را به حالت‌های جامد، مایع و گاز می‌بینیم. در عکس زیر آب را در حالت‌های مختلف را نشان می‌دهد.

آموزش علوم سوم ابتدایی درس سه

آیا حالت های مادّه می توانند به یکدیگر تبدیل شوند؟ آزمایش های زیر، شما را برای یافتن جواب این سؤال کمک می‌کنند.

جواب آزمایش 1 صفحه 25 علوم سوم

در یک ظرف، چند تکّه یخ و در ظرف دیگر مقداری کره بگذارید؛ کمی صبر کنید، تغییرات را به دقّت مشاهده کنید و بنویسید.

این تصاویر تغییر حالت مواد را نشان می‌دهد. مواد مختلف می‌توانند از حالتی به حالت دیگر تبدیل شوند. مثلا کره به صورت جامد است اما اگر به اندازه کافی گرما ببیند به حالت مایع درمی‌آیند. یخ هم حالت جامد دارد و اگر به اندازه کافی گرما دریافت کند، به حالت مایع تبدیل می‌شود.

سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که آیا عکس این فرآیند هم امکان‌پذیر است؟ در جواب به این سوال باید گفت بله می‌توان این اتفاق برعکس هم رخ بدهد. اگر یخ و کره آب شده  را در یخچال قرار دهیم، پس از مدتی از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود که به این فرآیند انجماد می‌گویند.

تبدیل حالت‌های ماده که در عکس بالا مشاهده می‌کنید مربوط می‌شوند به حالت‌های:

 1. ذوب
 2. انجماد
 3. تبخیر
 4. میعان

ذوب: تبدیل شدن یک ماده از حالت جامد به مایع، ذوب گفته می‌شود. مثات یخ( جامد) اگر گرمای کافی را دریافت کند، به آب( مایع) تبدیل می‌شود.

نکته مهم: مواد در اثر گرما یا سرما دادن از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شوند و این گرما باعث فاصله گرفتن ذره‌های موجود در ماده می‌شود.

انجماد: تبدیل شدن یک ماده از حالت مایع به جامد، انجام نامیده می‌شود. در انجماد، ماده گرما از دست می‌دهد. مثلا اگر آب(مایع) را به اندازه کافی سرد بشود یا در فریزر قرار دهیم به یخ( جامد) تبدیل می‌شود.

تبخیر: به تبدیل شدن یک ماده از حالت مایع به گاز، تبخیر می‌گویند. اگر آب( مایع) به اندازه کافی گرما دریافت کند، به بخار( گاز) تبدیل می‌شود. موادی مثل الکل، عطر در دمای اتاق با سرعت زیادی تبخیر می‌شووند.

میعان: به تبدیل شدن گاز به مایع تحت فشار فیزیکی . شیمیایی گفته می‌شود. مثلا سرد شدن هوا تبدیل به شبنم بر روی برگ گل‌ها و …

گفت و گو صفحه 26 علوم سوم دبستان

در جواب به این سوال که در زندگی روزمرّه ذوب شدن چه موادّی را مشاهده کرده اید؟ می‌توان گفت:

ذوب شدن شمع، ذوب شدن آهن، ذوب شدن برف و …

قبل از خواندن ادامه این مطلب یک پیشنهاد فوق‌العاده برای دوستان سوم و سایر دانش‌آموزانی که این مقاله را می‌خوانند در نظر گرفتیم. اگر تا کنون منابعی را به صورت رایگان پیدا نکردید که مطالب مربوط به سال سوم، چهارم و پنجم ابتدایی را آموزش دهند، از همین جا و تنها با یک کلیک می‌توانید درس مورد نظر را که مربوط به پایه سوم یا چهارم و یا پنجم باشد را ببینید.

آموزش فصل اول ریاضی سوم ابتدایی

آموزش فصل اول ریاضی چهارم 

آموزش فصل اول علوم چهارم 

آموزش فصل اول ریاضی پنجم

آموزش فصل اول علوم پنجم

چهارم ابتدایی
پنجم ابتدایی

جواب آزمایش 2 صفحه 26 علوم سوم

در حیاط مدرسه کمی آب بریزید و دور آن خط بکشید. هریک ساعت به آن سر بزنید و دور آب های موجود خط بکشید. آیا محلّ خط بسته شما تغییر می کند؟ بله تغییر می‌کند چون در اثر تبخیر شدن آب اندازه قبلی آبی که ریخته شده است هر بار تغییر و کوچک‌تر می‌شود. باید گفت آبر حالت مایع است و اگر به اندازه کافی گرما دریافت کند، بخار می‌شود و به حالت گاز درمی‌آید. به این فرآیند تبدیل مایع به گاز تبخیر گفته می‌شود.

خلاصه درس سه علوم سوم دبستان | مواد اطراف ما

به طور خلاصه می‌توان گفت:

یخ ______ گرمای کافی داده شود ______ آب مایع _______ گرمای کافی داده شود _______ بخار آب

 • تبدیل یخ به آب مایع ___ذوب شدن
 • تبدیل آب مایع به بخار آب ___ تبخیر شدن

یخ ______ به اندازه کافی سرد شود ______ آب مایع ______ به اندازه کافی سرد شود ______ بخار آب

 • تبدیل یخ به آب مایع ___ انجماد
 • تبدیل آب مایع به بخار آب ___ میعان

با توجه به مطالبی که در این آموزش درس سه علوم سوم یاد گرفتید، می‌توانید حالت‌های مختلف مواد را در زندگی روزمره تعیین کنید. آموزش درس مواد اطراف ما که مربوط به درس سوم علوم سوم ابتدایی است، اینجا به پایان رسید. امیدوارم مفید واقع شود. اگر هر سوالی داشتید می‌توانید در قسمت  کامنت برای من بنویسید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهم داد. برای اطلاع از آخرین اتفاقاتی که در بحث آموزشی رخ می‌دهد حتما در خبرنامه سایت بخون عضو شوید و هم‌چنین برای تسلط کامل برروی این فصل نمونه سوالات رایگانی که برای شما در نظر گرفته ایم از بخش نمونه سوال علوم سوم حل کنید و کل مطالب آموزشی مربوط به سوم ابتدایی را هم از طریق لینک قبلی می‌توانید مشاهده کنید.

سوالات متداول

 • آیا جواب فعالیت‌ها در این آموزش نوشته شده است؟
  بله، جواب مربوط به هر فعالیت مورد بررسی قرار گرفته است.
 • چطور می‌توان همه تغییر حالت‌های ماده را یک‌جا یاد گرفت؟
  به داخل مقاله مراجعه کنید در قسمت خلاصه مطالب همه تغییرات مواد نوشته شده است.
 • آیا توضیح مربوط به هر حالت‌های ماده نوشته شده است؟
  بله، و علاوه بر توضیح مثال هم برای آن حالت ارائه شده است.
3/5 - (1 امتیاز)

بی‌نظیر عزیزی دهبکری

دوست خوبم سلام. من بی‌نظیر عزیزی هستم؛ دانشجوی رشته دام‌پزشکی و حدود 2 سال است که شروع به فعالیت در زمینه مشاوره کرده‌ام. افتخار این را دارم که در سایت بخون و در قالب مقالات آموزشی کمکی هرچه‌قدر ناچیز در راستای موفقیت شما عزیزان کرده باشم.
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا