آموزش فصل اول ریاضی چهارم دبستان | اعداد و الگوها

یادگیری فصل اول ریاضی چهارم دبستان، به خصوص زمانی که برای اولین بار با آن برخورد خواهید کرد ممکن است کمی گیج‌کننده و دشوار باشد؛ فرقی هم ندارد که به عنوان یک دانش‌آموز پایه چهارم ابتدایی بحث آموزش فصل یک ریاضی چهارم دبستان را شروع کنید یا به عنوان یک معلم پایه چهارم که قصد تدریس فصل اول ریاضی چهارم را دارد. اما اصلا نگران نباشید زیرا جزو هر کدام یک از دسته‌های قبل که هستید این مژده را به شما می‌دهیم که سایت بخون بهترین انتخابی است که برای آموزش فصل یک ریاضی پایه چهارم می‌توانید داشته باشید.

در این مقاله به صورت کامل کلیه مباحث مربوط به 4 درس از فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی را آموزش خواهیم داد که به شما کمک خواهد کرد تا مفاهیم این فصل را ساده‌تر از آب خوردن یاد بگیرید. اما داستان به این جا منتهی نخواهد شد و در ادامه علاوه بر آموزش فصل اول ریاضی پایه چهارم، گام به گام فصل اول ریاضی چهارم و نمونه سوالات فصل اول ریاضی چهارم مربوط به این فصل را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد و به قول معروف بعد از مطالعه این مقاله و سایر مقالات مربوط به فصل اول ریاضی پایه چهارم به چنان سطحی خواهید رسید که هر نوع سوالی مربوط به این فصل را می‌توانید ببلعید! پس تا انتها با ما همراه باشید.

در فصل الگویابی و رسم شکل، فصل اول ریاضی کلاس چهارم کدام مباحث را یاد خواهیم گرفت؟

قبل از شروع مطالب بهتر است که یک نیم نگاه به مطالبی که در فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی وجود دارد نیز بیندازیم. در نگاه اول مشاهده خواهیم کرد که فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی شامل 4 درس است که به صورت زیر در کتاب درسی بیان شده است:

 • درس اول: آموزش عدد‌نویسی
 • درس دوم: الگو‌ها
 • درس سوم: ماشین ورودی – خروجی
 • معرفی میلیون

نکته جالبی که در مورد فصل اول ریاضی چهارم وجود دارد این است که این فصل هم در پایه سوم ابتدایی قسمتی از مفاهیم آن آموزش داده شده است و هم این‌که در سایر پایه‌های از پنجم تا نهم مطالب این فصل به صورت دنباله دارد تکرار می‌شود. پس کلاس چهارمی عزیز بدان و آگاه باش! اگر این فصل را به خوبی یاد نگیرید در سایر پایه‌های ابتدایی و متوسطه نیز دچار مشکل خواهید شد و نمی‌توانید به نمره 20 که لایق آن هستید در درس ریاضی دست پیدا کنید.

البته بهتر است این نکته را هم بدانید یک سری از مفاهیم فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی مانند الگو‌ها در متوسطه دوم به صورت تخصصی‌تر آموزش داده می‌شود یا بحث ماشین ورودی و خروجی ابتدایی یادگیری مفهومی به نام “تابع” است که یکی از بخش‌های حیاتی ریاضی محسوب می‌شود.

اما اصلا نگران نباشید چون سر حرف خودمان هستیم و کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین آموزشی که می‌توانید برای فصل یک ریاضی پایه چهارم تجربه کنید را در اختیارتان قرار خواهیم داد. اما حتما بعد از مطالعه این مطلب، به سراغ مقاله گام به گام فصل اول ریاضی چهارم دبستان بروید و به پاسخ تمامی سوالات این بخش دسترسی داشته باشید؛ همچنین از طریق بخش گام به گام ریاضی چهارم دبستان، می‌توانید به پاسخ کل تمرین‌ها و فعالیت‌های ریاضی چهارم دسترسی داشته باشید.

آموزش عددنویسی کلاس چهارم

عدد‌نویسی را معمولا در تمام پایه‌های ابتدایی می‌توانیم مشاهده کنیم؛ اما در عدد‌نویسی کلاس چهارم هدف اصلی آشنایی با اعداد 5 رقمی و مرتبه دهگان هزار می‌باشد. حال داستان مربوط به اعداد پنج رقمی چیست؟ در آموزش ریاضی سوم دبستان با اعداد چهار رقمی یا هزار آشنا شدید. به ساده‌ترین زبان ممکن اگر بخواهیم این عدد‌نویسی پایه چهارم دبستان را توضیح دهیم می‌توان گفت که با کنار هم قرار دادن 10 دسته هزارتایی یک دسته ده هزار تایی ساخته خواهد شد.  حال زمان تمرین و تسلط برای آشنایی کامل با اعداد 5 رقمی است؛ می‌خواهید به صورت کامل روی اعداد 5 رقمی و عدد‌نویسی پایه چهارم مسلط شوید؟ پس یک کاغد و خودکار را آماده کنید و سوالاتی که در ادامه خواهید دید را اول خودتان حل کنید بعد به پاسخ‌ها نگاه کنید…

در شکل‌های زیر فرض کنید هر دایره نماینده عدد هزار است. در هر شکل که این مکعب‌ها را قرار می‌دهیم چه عددی بدست می‌آید؟ این عدد را با حرف و با عدد بنویسید و قول بدهید جواب‌ها را نگاه نکنید! بعد از نوشتن جواب‌ها حال جواب خود را با جواب ما مقایسه کنید تا مشاهده کنیم چند مرده حلاج هستید!!

تمرین عددنویسی چهارم دبستان

در قسمت بالا می‌توانید سوالات را مشاهده کنید و اما الان زمان این است که به سراغ پاسخ تمرین عددنویسی چهارم ابتدایی برویم. قول خود را که فراموش نکرده‌اید؟ حتما بعد از این‌که خودتان جواب دادید به سراغ پاسخ سوالات مربوط به عددنویسی چهارم ابتدایی بروید.

جواب الف: همان طور که گفتیم هر دایره یا گوی نماینده عدد هزار است؛ در این شکل 10 گوی داریم یعنی 10 تا دسته هزارتایی که می‌شود یک دسته ده هزار تایی یا 10000.

یک نکته مهم: چگونه مطمئن شویم از این که عدد را به درستی نوشته‌ایم؟ درنوشتن ارقام به صورت عددی یادتان باشد که اعداد ده هزار تا نود و نه هزار همگی پنج رقم دارند.

جواب ب: در شکل ب هم ما 14 تا گوی داریم که می‌شود چهارده هزار یا 14000

جواب ج: در این شکل هم ما 29 گوی داریم که نماینده عدد بیست و نه هزار یا 29000 است.

جواب د: در این شکل هم تعداد گوی‌های ما 22 گوی داریم که نماینده عدد بیست و دو هزار یا 22000 هزار است.

یه سوال مهم؟ به نظرتون چرا ما داریم این کار‌ها رو انجام می‌دیم و به این صورت اعداد رو دسته‌بندی می‌کنیم؟

در جواب به این سوال باید بدونید که نوشتن این اعداد به صورت بالا برای راحتی ما در انجام محاسبات به کار می‌رود. به عنوان مثال خواندن و استفاده کردن از واژه 12 تا بسته هزارتایی آسان‌تر است یا این که مستقیم بگوییم دوازده هزار؟

اما تدریس عدد‌نویسی به این جا منتهی نمی‌شود و در کتاب درسی جدول ارزش مکانی برای اعداد پنج رقمی نیز بررسی شده پس در قسمت بعدی از آموزش عدد‌نویسی چهارم ابتدایی به سراغ جدول ارزش مکانی خواهیم رفت. توصیه می‌کنم حتما آموزش سایر فصل‌ها را از طریق بخش آموزش ریاضی چهارم مشاهده کنید.

آموزش اعداد شش رقمی چهارم دبستان

در بخش قبلی توانستیم وارد اعداد 6 رقمی شویم و آموزش مربوطه را دیدیم. اما دقت کنید آموزش بدون تمرین مانند زنبور بی‌عسل است که بازهم جای نگرانی نیست شما می‌توانید نمونه سوالات فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی را از همین سایت مطالعه کنید و هر سوالی از این فصل را به سادگی هرچه تمام ببلعید

. در بخش اعداد 6 رقمی بازهم روال کار مانند قبل است. به مجموع صد تا دسته هزارتایی یا ده تا دسته ده هزار تایی یک دسته صد هزارتایی می‌گویند. اعداد 6 رقمی از عدد صد هزار شروع می‌شوند و تا عدد نه صد و نود و نه هزار و نه صد و نود ادامه دارند. پس به یاد داشته باشید اولین یا کم‌ترین عدد 6 رقمی عدد صد هزار یا 100000 است و آخرین عدد 6 رقمی عدد نه صد و نود و نه هزار و نه صد و نود و نه یا 999999 است.

با توجه به نکته بالا به این سوال پاسخ دهید که کم‌ترین و بیش‌ترین عدد 5 رقمی چه قدر است؟ می‌توانید جواب خود را در بخش نظرات هم بنویسید.

مبحث جدول ارزش مکانی ریاضی پایه چهارم

دومین مبحثی که در تدریس عددنویسی ریاضی چهارم باید به آن توجه کنیم جدول ارزش مکانی است. در پایه‌های قبل این جدول را تا بخش هزار یاد گرفته‌ایم و در این بخش یک قسمت جدید با نام ده هزار تا به این جدول اضافه می‌شود. مهم‌ترین نکته در جدول ارزش مکانی این است که هر چه قدر از سمت راست به سمت چپ حرکت کنیم ارزش اعدد بیش‌تر می‌شود!

اگه جمله بالا براتون سخت بود و یادتون رفت با مثال زیر همیشه اون رو تو ذهنتون نگه دارید:

قلب مهم‌ترین عضو بدن یک انسان محسوب می‌شود و در سمت چپ بدن قرار دارد، در جدول ارزش مکانی هم آن عددی که سمت چپ قرار دارد، ارزش و اهمیت بیشتری از عدد سمت راست خود دارد.

یک نکته مهم: اصلا از جدول ارزش مکانی نترسید چون ساده‌ترین مبحث در عدد‌نویسی کلاس چهارم ابتدایی محسوب میشه! فقط کافیه اعداد رو از راست به چپ در جدول بنویسید. می‌گید نه؟ پس بریم سراغ تمرین جدول ارزش مکانی کلاس چهارم.

تمرین جدول ارزش مکانی ریاضی چهارم ابتدایی

خب رسیدیم به بخش تمرینات. تو این بخش چند تا عدد رو باهم بررسی می‌کنیم پس کاغذ و خودکارتون رو بردارید و برای این که یک تمرین روی آموزش عدد‌نویسی هم داشته باشیم اول اعداد رو بخونید، با حروف بنویسید و داخل جدول ارزش مکانی وارد کنید. این تمرین رو برای اعداد 10000 – 12000 – 125000 – 842525 انجام بدید و بعدش به جواب‌هایی که بدست آوردید را با جواب‌های ما مقایسه کنید.

جدول ارزش مکانی

تدریس الگوها فصل یک ریاضی چهارم دبستان

به سراغ تدریس الگو‌یابی در این قسمت خواهیم رفت که یکی از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین مباحث مربوط به درس ریاضی است. ساده‌ترین تعریفی که برای الگویابی چهارم ابتدایی یا به صورت کلی الگو‌یابی می‌توان به کار برد این است که الگو یعنی پیدا کردن یک قاعده در برابر تغیرات یک چیز؛ یعنی وقتی سه شکل را می‌بینیم که در حال تغیر کردن هستند باید به دنبال نوع تغیر باشیم و یا چند عدد در اختیار داریم که با یک روند در حال تغیر هستند باید نوع آن تغیر را پیدا کنیم. برای درک راحت‌تر به سراغ تمرین الگویابی ریاضی چهارم ابتدایی برویم تا کامل این بخش را درک کنیم. پس بازهم کاغذ و خودکار‌ها را آماده کنید تا با چند مثال طوفانی آموزش الگویابی ریاضی چهارم دبستان را نیز کامل کنیم.

تدریس الگو چهارم ابتدایی

اگر به شکل‌های بالا دقت کنید یک رابطه میان تمامی اشیا یا اعداد برابر است. در پایه دهم ابتدایی در فصل اول ریاضی این بحث را به صورت تخصصی با نام دنباله‌های حسابی و هندسی یاد خواهید گرفت و با روابطی که آموزش داده می‌شود به راحتی نحوه تغیرات یا الگو تغیرات را می‌توانید بدست بیاورید. اما چیزی که در آموزش الگو‌یابی ریاضی چهارم اهمیت دارد این است که شما بتوانید رابطه میان دو شکل یا دو عدد را به صورت ذهنی بدست بیاورید که بسیار راحت است و تنها نیاز به تفکر دارد. خب تا این قسمت آموزش الگو از فصل 1 ریاضی چهارم ابتدایی را مشاهده کردیم امیدوارم که خسته نشده باشید.

از این جا به بعد وارد بخش تمرینات مربوط به الگویابی خواهیم شد و مانند بخش قبل چند سوال از الگو‌یابی حل خواهیم کرد. بعد از اتمام آموزش این فصل، حتما از طریق بخش نمونه سوال ریاضی چهارم، از بانک سوالات رایگانی که برای شما قرار داده‌ایم استفاده کنید.

تمرین فصل اول ریاضی چهارم الگوها

خب در این بخش به سراغ حل چند تمرین از الگویابی چهارم ابتدایی خواهیم رفت. سوالات الگویابی زیر را مشاهده کنید ابتدا رابطه میان اعداد را پیدا کنید و سپس عدد بعدی که باید وارد جای خالی شود را پیدا کنید. اگر نتوانستید سوالات را حل کنید توصیه می‌کنم یک بار دیگر تدریس فصل اول ریاضی چهارم الگو‌ها که در بخش قبلی است را مطالعه کنید.

الگونویسی چهارم ابتدایی

اما به سراغ جواب‌های الگونویسی چهارم ابتدایی برویم. سعی کنید در چنین سوالاتی بین اولین و دومین عدد یک رابطه پیدا کنید. در سوال الف، اگر عدد 1 را با 5 جمع کنیم عدد 6 حاصل می‌شود. حال برای این‌که ببینیم رابطه درست است یا نه به عدد دوم هم 5 واحد اضافه می‌کنیم ببینیم جواب صحیح بدست می‌آید یا نه؟ اگر به عدد 6،5 واحد اضافه کنیم عدد 11 بدست می‌آید پس می‌توان گفت که رابطه را پیدا کرده‌ایم و با اضافه کردن 5 واحد به هر عدد، عدد بعدی بدست می‌آید. حال با توجه به این رابطه برای این که عدد بعد از 16 را پیدا کنید کافیست که به 16، پنج واحد اضافه کنیم که حاصل می‌شود 21.

در قسمت ب، مشاهده می‌کنیم که اعداد در حال کم شدن هستند یعنی رابطه‌ای که می‌تواند برقرار باشد یا تفریق است و یا تقسیم. ابتدا به سراغ تفریق خواهیم رفت؛ اگر از عدد 32، هفت واحد کم کنیم 25 بدست خواهد آمد. حال زمان امتحان است که رابطه درست است یا خیر! اگر از 25 هم 7 واحد کم کنیم عدد 18 بدست خواهد آمد. پس رابطه ما صحیح است و اگر از 18 نیز 7 واحد کم کنیم عدد 11 بدست می‌آید که چهارمین عدد ماست.

درس قسمت ج، اعداد در حال زیاد شدن هستند پس رابطه یا ضرب است و یا جمع، اگر به عدد 2،4 واحد اضافه کنیم عدد 6 بدست می‌آید و اگر به عدد 6 هم 4 واحد اضافه کنیم عدد 10 بدست می‌آید که در این جا مشاهده می‌کنیم سومین عدد ما 18 است پس رابطه جمع این جا برقرار نیست و رابطه باید ضرب باشد. با ضرب 2 در 3 عدد 6 بدست می‌آید. با ضرب 6 در 3 هم عدد 18! پس رابطه صحیح را پیدا کردیم و عدد چهارم در تمرین الگویابی چهارم ابتدایی برابر است با حاصل ضرب 18 در 3 یا همان 54.

اما این جا نوبت به محک زدن خودتان است و قرار است جواب سوال د، را خودتان پیدا کنید و در قسمت نظرات برای ما بنویسید. به عنوان یک راهنمایی کوچک رابطه تقسیم برقرار است.  

ماشین ورودی و خروجی کلاس چهارم دبستان

به سراغ بحث جذاب ماشین ورودی و خروجی چهارم دبستان خواهیم رفت. با یک مثال ساده ماشین ورودی و خروجی چهارم ابتدایی را تشریح خواهیم کرد. خب همان طور که از اسم این بحث پیداست ما با یک ماشین سر و کار داریم. ماشینی که یک چیزی وارد آن می‌شود، در داخل آن اتفاقاتی خواهد افتاد و یک چیز دیگر از آن خارج می‌شود.

مثلا در ماشین لباس شویی، لباس‌های کثیف وارد ماشین می‌شود، در داخل ماشین و بعد از روشن شدن عملیات شست و شو آغاز می‌شود و در پایان لباس پاکیزه خارج خواهد شد. به عنوان یک تمرین برای این که ببینیم مفهوم ماشین را خوب یاد گرفته‌اید به این سوال پاسخ دهید که در ماشین چرخ گوشت چه اتفاقی رخ می‌دهد و حتما جواب خود را در بخش نظرات در انتهای همین صفحه برای ما بنویسید

اما در بحث ماشین ورودی و خروجی ریاضی چهارم ابتدایی ما اکثرا با ماشین اعداد سر و کار داریم؛ یعنی یک عدد وارد ماشین ورودی و خروجی خواهد شد، در داخل ماشین سر همان عدد بیچاره بلا‌هایی خواهد آمد (با اعداد دیگری جمع، ضرب، تقسیم یا تفریق خواهد شد) و در آخر یک عدد دیگر خارج خواهد شد.

ماشین ورودی و خروجی چهارم ابتدایی

به تمرینات بالا دقت کنید و اتفاقاتی که برای ورودی ماشین می‌افتد را برای خود یک بار بیان کنید. گاهی اوقات هم داخل ماشین ورودی و خروجی چهارم ابتدایی بیشتر از یک اتفاق برای عدد ورودی رخ می‌دهد که در قسمت تمرینات ماشین ورودی و خروجی بررسی خواهیم کرد. پس کاغذ و خودکار‌ها را آماده کنید تا به قسمت تمرین ماشین ورودی و خروجی چهارم ابتدایی برویم.

تمرین فصل یک ریاضی چهارم دبستان ماشین ورودی و خروجی

تمرین ماشین ورودی خروجی چهارم

دقت کنید در قسمت تمرینات ماشین ورودی و خروجی چهارم ابتدایی سعی کنید مسئله را برای خود ساده کنید و قدم به قدم پیش بروید. در قسمت الف مشاهده می‌کنیم که ماشین ما یک مرحله‌ای است. عدد 21 وارد ماشین خواهد شد و در داخل ماشین در عدد چهار ضرب می‌شود. پس عدد خروجی برابر است با عدد ورودی ضرب در 4 یعنی عدد 84.

در قسمت ب، ماشین دو مرحله‌ای است. ورودی یعنی عدد 9 وارد ماشین خواهد شد. در اولین مرحله باید آن را بر عدد 3 تقسیم کنیم که جواب عدد 3 خواهد شد. در قسمت دوم فرض کنید یک ماشین جدید داریم که ورودی آن عدد 3 است و بعد از وارد شدن به این ماشین باید با عدد 6 جمع شود که با این کار به عدد 9 خواهیم رسید. یعنی خروجی در ماشین ب، برابر عدد 9 است.

در سوال ج، بازهم با یک ماشین دو مرحله‌ای مواجه هستیم. در قسمت اول، عدد 26، به عنوان ورودی، وارد ماشین می‌شود و در داخل ماشین 5 واحد از آن کم خواهد شد که به عدد 21، تبدیل می‌شود. حال عدد 21 وارد ماشین دوم می‌شود و در آن جا با عدد 12 جمع خواهد شد که برابر 33 می‌شود که همان خروجی است.

در سوال د، یک ماشین سه مرحله‌ای داریم. عدد 2 به عنوان ورودی، وارد ماشین اول خواهد شد؛ در ماشین اول در عدد 5 ضرب می‌شود و به عدد 10 تبدیل خواهد شد. حال عدد وارد ماشین دوم خواهد شد و در آن جا با عدد 12 جمع می‌شود و به عدد 22 تبدیل خواهد شد. در ادامه عدد 22 وارد ماشین سوم می‌شود و در آن جا تقسیم بر 2 خواهد شد و به عدد 11 تبدیل خواهد شد که همان خروجی نهایی است.

معرفی میلیون کلاس چهارم صفحه 16

اما مبحث آخر یا درس چهارم فصل اول ریاضی پایه چهارم معرفی مبحث میلیون است. برای یادگیری مبحث میلیون قرار نیست مسیر عجیبی را طی کنید و کافیست مانند آموزش درس اول عمل کنیم. به مجموع ده تا دسته صد هزار تایی، یک دسته یک میلیونی گفته خواهد شد. اما الان نوبت سوال است و سعی کنید سریع به این سوال جواب دهید! به مجموع چند دسته ده هزار تایی یک دسته یک میلیونی گفته می‌شود؟ چند ثانیه به این سوال فکر کنید و جواب را مشاهده کنید.

به مجموع صد بسته ده هزار تایی یک دسته یک میلیونی گفته می‌شود. اعداد بین یک میلیون تا نه میلیون و نهصد و نود و نه هزار و نه صد و نود و نه همگی اعداد هفت رقمی هستند. خب دومین سوال این بخش یعنی آموزش میلیون در ریاضی چهارم مربوط به کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین عدد هفت رقمی است! به این سوال جواب دهید که کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین عدد 7 رقمی کدام اعداد هستند و می‌توانید در بخش نظرات هم جواب خود را برای ما بفرستید تا بدانیم که نکات قبلی در آموزش فصل 1 ریاضی پایه چهارم را به خوبی یاد گرفته‌اید یا خیر…

جمع بندی نهایی تدریس فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی

جمع بندی فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی

خب دوستان خوب و عزیز پایه چهارم و معلمین خوب و دوست داشتنی به پایان بحث آموزش فصل اول ریاضی چهارم ابتدایی رسیدیم و تمامی سعی من این بوده که بتوانم با ساده‌ترین زبان و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مباحث این فصل را در اختیار شما عزیزان قرار بدم؛ در تصویر بالا هم یک جمع‌بندی از مطالبی که در این مقاله بررسی کردیم را مشاهده می‌کنید و توصیه می‌کنم که حتما این عکس را ذخیره کنید تا با نگاه کردن به آن بتوانید سریع مطالب را به یاد بیارید.

اگر دوست دارید مقدار زیادی به ما روحیه بدید تا با قدرت و سرعت بیش‌تری محتوا‌های آموزشی رو براتون آماده کنیم با نظرات خوبتون (چه انتقاد و چه پیشنهاد) و هم چنین اشتراک‌گذاری این مطلب برای کسی که احساس می‌کنید می‌تواند برای او مفید باشه و عضویت در سایت کلی به ما انرژی و دلگرمی بدید. برای تسلط کامل برروی این فصل حتما نمونه سوال فصل اول ریاضی چهارم را هم مشاهده کنید.

سوالات متداول

 • کل مباحث فصل اول ریاضی چهارم در این مقاله آموزش داده شده است؟
  بله تمامی مفاهیم به صورت کامل بررسی شده اند.
 • با کمک این مقاله می‌توانیم در امتحانات خود 20 بگیریم؟
  با توجه به آموزش کامل، درصورتی که با دقت مطالب را مطالعه کنید، می‌توانید به نمره بیست هم برسید.
 • نمونه سوالات مربوط به فصل اول ریاضی چهارم را چگونه پیدا کنیم؟
  در داخل همین مقاله لینک مربوط به نمونه سوال ریاضی چهارم را هم برای شما قرار داده ایم.
3.9/5 - (15 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا