دوستان خوبم سلام. امروز در سایت بخون در خدمت شما هستیم تا جواب فعالیت‌های فیزیک دهم را به صورت کامل در اختیار شما قرار دهیم. فعالیت‌های فیزیک دهم از چندین جنبه اهمیت بالایی دارند؛ اهمیت اول این فعالیت‌ها برای امتحانات مدرسه است و برای کسب نمره بالا در این درس باید تسلط کامل روی پاسخ فعالیت‌های فیزیک دهم داشته باشید. از طرفی در بودجه‌بندی فیزیک کنکور هم ممکن است از فعالیت‌های فیزیک سوال طرح شود.

امروز در یک مقاله تخصصی، به صورت کامل جواب فعالیت‌های فیزیک پایه دهم برای رشته ریاضی و تجربی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد و با استفاده از این مقاله دیگر نیازی به هزینه کردن و استفاده از سایر منابع برای پاسخ فعالیت‌های فیزیک دهم نخواهید داشت. پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید. در ضمن در هر بخش از مقاله دچار ابهام یا سوالی شدید حتما از بخش نظرات با من درمیان بگذارید تا راهنمایی شوید. برای مشاهده آموزش‌های رایگان هم می‌توانید از طریق بخش آموزش فیزیک دهم اقدام کنید.

جواب فعالیت‌های فصل اول فیزیک دهم

فصل اول فیزیک دهم مفصل درباره اندازه‌گیری و واحدها و هم‌چنین مفاهیم اصلی فیزیک مانند چگالی آموزش می‌دهد. در ادامه با بررسی جواب فعالیت‌های فیزیک دهم فصل اول رشته تجربی و ریاضی خواهیم رفت.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 4 | جواب فعالیت 1-1 فیزیک دهم

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 4

در مورد جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 4 می‌توان به کاربردهای زیادی از فیزیک در فناوری اشاره کرد مانند کاربرد فیزیک در تشخیص بیماری‌ها، سونوگرافی، اسکن و کنترل سرعت در بزرگ‌راه‌ها، رادیوگرافی، پرتاب موشک، کاربرد فیزیک در ارتباطات و ارسال سیگنال‌ها و امواج، ساختمان‌سازی و … اشاره کرد.

درضمن اگر در بازه زمانی نزدیک به امتحانات پایان ترم هستید و به دنبال بهترین سوالات جهت آمادگی امتحان هستید توصیه می‌کنم حتما نمونه سوالات نوبت دوم فیزیک دهم تجربی با جواب را هم از همین سایت مشاهده کنید تا از بهترین نمونه سوالات ممکن برای نوبت دوم به صورت کاملا رایگان بهره مند شوید.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 9 | جواب فعالیت 1-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 9

یکی از ابزارهای اندازه‌گیری زمان در دوران باستان استفاده از ساعت آبی بوده است که احتمال می‌رود در ایران اختراع شده باشد. هم‌چنین قبل از اختراع ساعت آبی، برای اندازه‌گیری زمان از آب و خورشید استفاده می‌کردند. بعدها برای اندازه‌گیری زمان از ساعت شنی یا ماسه‌‎ای استفاده می‌شد. یکی دیگر از ابزارهایی که در ایران برای سنجش زمان استفاده می‌شد ساعت شمعی بوده که به آن پیه‌سوز هم گفته می‌شود. در این ساعت، بدنه شمع درجه بندی شده و براساس مقدار سوختن شمع، زمان را اندازه‌گیری می‌کردند.

حل فعالیت فیزیک دهم صفحه 11 | جواب فعالیت 1-3 فیزیک دهم

حل فعالیت فیزیک دهم صفحه 11

جواب فعالیت صفحه 11 فیزیک دهم تجربی و ریاضی هم به صورت تصویری می‌توانید در ادامه مشاهده کنید. هم‌چنین می‌توانید جواب فعالیت فیزیک دهم تجربی و ریاضی را در شکل زیر ذخیره هم کنید.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 11

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 15 | جواب فعالیت 1-4 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 15 فیزیک دهم

الف: جسمی را روی ترازوی دیجیتال قرار می‌دهیم و وزن آن‌را یادداشت می‌کنیم. سپس با کمک قطره چکان 100 قطره آب روی آن می‌ریزیم و مجدد جرم جدید را اندازه می‌گیریم. با کم کردن جرم جسم + 100 قطره از جرم اولیه جسم که اندازه گرفتیم، جرم 100 قطره آب به‌دست می‌آید؛ حال اگر این جرم را بر 100 تقسیم کنیم، به‌صورت تقریبی جرم یک قطره آب محاسبه می‌شود.
برای اندازه گیری حجم هر قطره آب هم می‌توانیم از رابطه چگالی استفاده کنیم. از آزمایش قبلی جرم هر قطره آب را محاسبه کردیم و چگالی آب هم در دسترس است. با توجه به رابطه چگالی و در دسترس بودن جرم و چگالی، می‌توان تنها مجهول یعنی حجم هر قطره آب را محاسبه کنیم.

ب: این آزمایش را به دوصورت می‌توان انجام داد. در حالت اول با توجه به این‌که یک متر هزار میلی‌متر است می‌توانیم نخ را به هزار قسمت تقسیم کنیم و هر قسمت نماینده یک میلی‌متر است که بسیار وقت‌گیر است. روش دیگر برای ساخت خط‌کش میلی‌متری این است که سیم را با دقت دور یک قرقره بپیچیم به‌نحوی که هر دور، به دور قبل و بعد از خود بچسبد. با این‌کار در هر دور به اندازه قطر سیم، به دور اضافه می‌شود. درنهایت اگر با یک خط‌کش، طول فنر را اندازه‌گیری کنیم، قطر سیم به‌دست می‌آید.

جواب فعالیت صفحه 17 فیزیک دهم | جواب فعالیت 1-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 17 فیزیک دهم

1- زمانی‎‌که پرتقال را با پوست داخل آب بیندازیم، پرتقال روی آب قرار خواهد گرفت که نشان می‌دهد چگالی آن از آب کم‌تر است.
2- زمانی که پرتقال را بدون پوست داخل آب بیندازیم، داخل آب فرو می‌رود که نشان می‌دهد چگالی آن از آب بیش‌تر است.
3- زمانی‌که پرتقال با پوست داخل آب انداخته شود چگالی آن از آب کم‌تر است پس شناور می‌ماند؛ در این حالت جرم و حجم نسبت به حالت بدون پوست بیش‌تر است؛ اما زمانی‌که پوست پرتقال را بگیریم هم جرم و هم حجم آن کاهش می‌یابد، اما حجم بیشتر از جرم کاهش پیدا می‌کند و باتوجه به‌اینکه چگالی با حجم رابطه عکس دارد چگالی آن نسبت به حالت اول افزایش پیدا خواهد کرد.

جواب فعالیت صفحه 18 فیزیک دهم | جواب فعالیت 1-6 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 18 فیزیک دهم

در این فعالیت هم نکته یا سوالی برای بررسی وجود ندارد و صرفا انجام یک آزمایش توضیح داده شده است.

جواب فعالیت‌های فصل دوم فیزیک دهم

خب به جواب فعالیت‌های فصل دوم فیزیک دوم رسیدیم. در این فصل مفصل قرار است درباره حالت‌های مواد و از طرفی لوله‌های یو شکل است که به شدت در کنکور و امتحان حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی جواب فعالیت فیزیک دهم فصل دوم خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 25 | جواب فعالیت 2-1 فیزیک دهم

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 25

یکی از احتمالات در هنگام طراحی نقش و قلم‌زنی، سوراخ شدن فلز است؛ بنابراین قلم‌زن‌ها برای جلوگیری از سوراخ شدن فلز، قیر شل را درون ظرف می‌ریزند تا سطح داخلی آن را بپوشاند و هر‌چه‌قدر که دمای قیر بالاتر باشد، فلز بیشتر فرو می‌رود و در انتها زمانی که قیر سرد شد آن‌را خارج می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه 26 فیزیک دهم | پاسخ فعالیت 2-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 26 فیزیک دهم

زمانی‌که داخل سرنگ، هوا وجود دارد، با فشار دادن پیستون، به‌راحتی حرکت خواهد کرد، اما زمانی‌که داخل سرنگ آب وجود داشته باشد، دیگر پیستون به‌راحتی حرکت نخواهد کرد. از این آزمایش می‌توان به تراکم‌پذیری رسید؛ یعنی گاز‌ها تراکم‌پذیر و مایعات تراکم‌ناپذیر هستند. دلیل این موضوع هم فاصله بین مولکولی است. در گازها با توجه به این‌که فاصله بین مولکولی زیاد است به راحتی متراکم می‌شوند اما در مایعات با توجه به فاصله بین مولکولی کم، مولکول‌ها به هم نزدیک شده و ایجاد دافعه می‌کنند که مانع تراکم پذیری خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 30 فیزیک‌ دهم | جواب فعالیت 2-3 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 30 فیزیک‌ دهم

الف و ب: گیره داخل آب فرو رفتگی ایجاد خواهد کرد اما به‌دلیل کشش سطحی که ناشی از وجود نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب است؛ داخل آب فرو نمی‌رود و شناور خواهد ماند.
پ: مایع شوینده باعث کاهش نیروی هم‌چسبی مولکول‌های آب می‌شود و درنتیجه کشش سطحی هم کاهش می‌یابد و گیره داخل آب فرو می‌رود.

پاسخ فعالیت صفحه 30 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-4 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 30 فیزیک دهم

1- در قسمت اول نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب از نیروی دگرچسبی بین مولکول‌های آب و دود بیشتر است و در نتیجه قطرات آب به شکل کروی باقی می‌مانند و آب، دوده را تر نمی‌کند.
2- به‌دلیل این‌که نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب از نیروی دگرچسبی بین مولکول‌های آب و روغن بیشتر است، آب روی سطح شیشه پخش نخواهد شد و به‌صورت قطره‌های ریز روی سطح شیشه باقی می‌ماند.

جواب فعالیت صفحه 31 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 31 فیزیک دهم

جواب بخش اول: در این حالت نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب، کم‌تر از نیروی دگرچسبی بین مولکول‌های آب و کارت بانکی خواهد شد؛ زمانی‌که سکه در طرف دیگر کارت بانکی قرار داده‌شود، آب از سطح اولیه خود بالاتر خواهد آمد و درصورتی‌که نیروی وزن سکه‌ها از نیروی دگرچسبی بین آب و کارت بیشتر باشد، کارت از طرف دیگر خواهد افتاد.
جواب بخش دوم: زمانی‌که مایع شوینده به آب اضافه شود، نیروی دگرچسبی کاهش یافته و کارت از آب جدا می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 32 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-6 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 32 فیزیک دهم

در زمان‌های قدیم با استفاده از کاه‌گل و هم‌چنین اضافه کردن نمک به آن مانع نفوذ آب داخل ساختمان‌ها می‌شدند. هم‌چنین از ساروج که ترکیبی از خاک رس و آهک بود به عنوان روکش استفاده می‌کردند.

جواب فعالیت صفحه 39 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-7 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 39 فیزیک دهم

یک ظرف را از آب پر می‌کنیم و دو سوراخ در دو نقطه هم ارتفاع ایجاد خواهیم کرد. درصورتی‌که آب خروجی از دو نقطه را در زمان‌های یکسان اندازه‌گیری کنیم مشاهده خواهیم کرد که آب خروجی از دو نقطه برابر هستند و نشان می‌دهد که فشار در یک نقطه هم‌عمق از مایعات به جهت‌گیری سطحی که به آن فشار وارد می‌شود بستگی ندارد.

جواب فعالیت صفحه 41 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-8 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 41 فیزیک دهم

1- باتوجه به این‌که چگالی فویل از آب کم‌تر است، فویل روی آب باقی خواهد ماند.
2- زمانی‌که فویل را مچاله کنیم بازهم روی سطح آب شناور خواهد ماند.
3- زمانی‌که فویل را 5 بار تا کنیم داخل آب فرو خواهد رفت.

جواب فعالیت‌های فصل سوم فیزیک دهم

این قسمت مخصوص جواب فعالیت‎‌های فصل سوم فیزیک دهم است. در این فصل با آموزش کار و انرژی سر و کار خواهیم داشت. پاسخ فعالیت‌های فصل سوم فیزیک دهم برای رشته‌های ریاضی و تجربی مشترک است و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.

جواب فعالیت صفحه 78 فیزیک دهم | جواب فعالیت 3-1 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 78 فیزیک دهم

الف: جواب الف را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید

پاسخ فعالیت 3-1 فیزیک دهم

ب: تلفات فراوان انرژی در مسیر وردی تا مصرف، مصرف 6/02 لیتر گازوئیل در هرماه برای روشن نگه‌داشتن یک لامپ رشته‌ای در ماه، آلودگی زیاد هوا می‌تواند دلیل این جمله باشد که لامپ اضافی خاموش شود.

پ: اگر کل خانواده‌ها در کشور 20 میلیون نفر باشد و گازوئیل صرفه‌جویی شده در هر خانواده حدود 6 لیتر باشد، حاصل ضرب 20میلیون در 6 لیتر برابر مقدار صرفه‌جویی شده است یعنی حدود 120 میلیون لیتر گازوئیل.

پاسخ فعالیت صفحه 78 فیزیک دهم | جواب فعالیت 3-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت 3-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت 3-2 فیزیک دهم را هم در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید.

جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم

خب به آخرین فصل از فیزیک دهم تجربی رسیدیم. جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم را به دو دسته تقسیم می‌کنیم. دسته اول جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم تجربی و دسته دوم هم جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم ریاضی و در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 86 فیزیک دهم  | جواب فعالیت 4-1 فیزیک دهم

 

جواب فعالیت صفحه 86 فیزیک دهم

برای محافظت از یاخته‌های بنیادی بندناف خون به دمایی حدود 200 درجه سانتی‌گراد نیاز داریم و برای رسیدن به این دما از نیتروژن که نقطه جوش آن 196 سانتی‌گراد است استفاده می‌شود. در انتها یاخته‌ها را در مخزن‌های مخصوصی نگه‌داری می‌کنند که درون آن‌ها خلاء است و از تبادل گرما با محیط جلوگیری می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه 87 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 87 فیزیک دهم

در زمان افزایش دما، به‌دلیل انبساط الکل در لوله سمت چپ، جیوه موجود در لوله سمت راست به بالا حرکت کرده و شاخص فولادی لوله سمت راست را هم به بالا می‌برد. زمانی که سطح جیوه در لوله راست به پایین بیاید، شاخص فولادی که به آن فنرهای ریزی وصل است، دیگر به پایین حرکت نمی‌کند و در محل قبلی خود می‌ماند. (دمای بیشینه را نمایش می‌دهد)

در زمان کاهش دما، به‌دلیل انقباض الکل در لوله سمت چپ، سطح جیوه در لوله U شکل بالا می‌رود و شاخص فولادی را نیز با خود به بالا می‌راند. زمانی‌که سطح جیوه کاهش پیدا کند، شاخص فولادی در محل خود باقی می‌ماند و تکان نمی‌خورد که همان دمای کمینه را نمایش می‌دهد.

با کمک آهن‌ربا، دو شاخص در پایان مدت‌زمان معین، به سطح جیوه برمی‌گردند.

جواب فعالیت صفحه 88 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-3 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 88 فیزیک دهم

1- با توجه به مفاهیم انبساط و انقباض، در زمان افزایش دما ریل‌ها منبسط شده و به‌هم نیرو وارد کرده و باعث خمیدگی می‌شوند.
در زمان کاهش دما هم ممکن بود منقبض شده از هم فاصله بگیرند و اتصالات جدا شوند.

2- امروزه ریل‌‎ها را برای جلوگیری از انقباض و انبساط از زیر به یک پایه فلزی وصل می‌کنند و از بالا به‌هم جوش می‌دهند و با انجام این‌کار با یک ریل بزرگ سر و کار خواهیم داشت که از طرفیت آزاد است و انقباض و انبساط تاثیر آن‌چنانی روی آن نخواهد داشت.

جواب فعالیت صفحه 92 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-4 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 92 فیزیک دهم

در تصویر بالا می‌توانید جواب فعالیت صفحه 92 فیزیک دهم را هم مشاهده کنید.

جواب فعالیت صفحه 94 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 94 فیزیک دهم

یک ارلن شیشه‌ای مدرج همراه با یک میله بلند را از پر از گلیسیرین می‌کنیم به‌طوری‌که گلیسیرین تا لبه ارلن بالا باشد. در این حالت اندازه گلیسیرین را اندازه‌گیری می‌کنیم که روی ارلن هم نوشته شده است. حال ارلن را وارد یک ظرف محتوی آب می‌کنیم. در این حالت گلیسیرین از ارلن جاری شده و خارج می‌شود. حجم گلیسرین جاری شده را با یک پیمانه مدرج اندازه گیری می‌کنیم. با اندازه‌گیری دمای اولیه و نهایی گلیسیرین و داشتن ضریب انبساط حجمی ظرف، طبق رابطه زیر می‌توان ضریب انبساط حجمی گلیسیرین را اندازه گیری کرد.

محاسبه ضریب انبساط حجمی گلیسیرین

جواب فعالیت صفحه 104 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-6 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 104 فیزیک دهم

در هنگام تشکیل برف و قبل از رسیدن به سطح زمین، مولکول‌های بخار آب به کریستال یخ تبدیل شده و در مسیر فرود به زمین در هنگام برخورد با مولکول‌های آب، حالت گازی خود را از دست داده و به کریستال جامد تبدیل می‌شود.

در تشکیل یخ، مولکول‌های آب از ابتدا کنار هم هستند و با کاهش دما، جنب و جوش خود را از دست می‌دهند.

جواب فعالیت صفحه 105 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-7 فیزیک دهم

 

جواب فعالیت صفحه 105 فیزیک دهم

وجود ناخالصی در آب باعث تغیر کردن نقطه انجماد خواهد شد و به‌جای این‌که آب در یک نقطه معین منجمد شود، دمای انجماد آن تغیر خواهد کرد. به‌عنوان مثال درصورتی که آب خالص در دمای 0 درجه منجمد شود، با اضافه کردن مقدار معینی نمک به‌آن این دما تغیر خواهد کرد.

جواب فعالیت صفحه 107 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-8 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 107 فیزیک دهم

الف: زمانی‌که سطح مقطع افزایش پیدا کند، مولکول‌های بیشتری با سطح برخورد خواهند داشت و آهنگ تبخیر افزایش پیدا می‌کند.
ب: وجود ناخالصی، دما، فشار، نوع مایع.
پ: در داخل کوزه‌ها هم تبخیر انجام می‌شود و دمای مورد نیاز برای این تبخیر از خود کوزه دریافت شده و درنتیجه دمای کوزه کاهش یافته و آب خنک‌تر می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 108 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-9 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 108 فیزیک دهم

در صنعت و به‌خصوص در صنعت نفت برای جداسازی اجسام، یکی از معیارهای مورد نظر استفاده از تفاوت نقطه جوش میان اجزای یک ترکیب است. برای این‌کار روش‌های مختلفی مانند تقطیر وجود دارد. در این روش دمای ترکیب را افزایش داده و هر ماده زمانی‌که به نقطه جوش خود برسد، تبخیر شده و از ترکیب جدا خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 111 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-10 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 111 فیزیک دهم

باتوجه به‌این‌که قبل از طلوع آفتاب دمای هوا سرد بوده، بخار آب به آب تبدیل می‌شود که میعان نام دارد و این میعان به‌صورت شبنم روی گیاهان قابل مشاهده است.

پاسخ قعالیت صفحه 111 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-11 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 111 فیزیک دهم

یکی از عوامل موثر در تغیر انرژی درونی، تغیر در انرژی جنبشی است. آب را درنظر بگیرید؛ زمانی که آب به یخ تبدیل شود و تغیر فاز دهد، جنبش مولکول‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد و درنتیجه انرژی جنبشی کاهش پیدا خواهد کرد. در نتیجه کاهش انرژی جنبشی، انرژی درونی هم کاهش می‌یابد.

جواب فعالیت صفحه 112 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-12 فیزیک دهم

جواب فعالیت صقحه 112 فیزیک دهم

هوا یک عایق برای گرما محسوب می‌شود. هوای موجود بین موهای خرس و بدن او نقش یک عایق را ایفا کرده و از انتقال گرما جلوگیری می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 114 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-13 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 114 فیزیک دهمزمانی‌که بطری گرم، در قسمت بالا قرار داشته باشد، با برداشتن کارت ویزیت تغیر محسوسی در رنگ‌ها ایجاد نخواهد شد؛ اما زمانی که بطری گرم در پایین قرار داشته باشد، با برداشتن کارت ویزیت رنگ‌ها باهم مخلوط می‌شوند و یک مایع با ترکیبی از دو رنگ مشاهده خواهیم کرد. از این آزمایش نتیجه می‌گیریم آب به‌دلیل هم‌رفت به سمت بالا حرکت می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 116 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-14 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 116 فیزیک دهم

شاید با نگاه اول، دلیل چرخش پره‌ها را شدت نور درنظر بگیریم اما این‌طور نیست و شدت نور قدرت کافی برای چرخاندن پره‌ها را ندارد؛ دلیل اصلی چرخش پره‌ها این است که در سمت سیاه پره، نور بیشتر از قسمت سفید جذب می‌شود. درنتیجه دمای قسمت سیاه افزایش یافته و مولکول‌های هوا را هم گرم‌تر خواهد کرد. با افزایش دما، جنب و جوش مولکول‌ها در سمت سیاه افزایش یافته و درنتیجه نیروی وارد به پره‌ها در سمت سیاه، بیشتر از سمت سفید خواهد شد و پره‌ها در سمتی خواهند چرخید که قسمت سیاه تعین کند.

جواب فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی | جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم ریاضی

خب دوستان خوبم از این بخش وارد جواب فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی خواهیم شد. تمامی حل فعالیت‌های فیزیک دهم که در قسمت‌های قبل بررسی کردیم برای رشته ریاضی و تجربی مشترک بود اما از اینجا به بعد فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی به‌صورت تخصصی بررسی خواهد شد پس با من همراه باشید.

جواب فعالیت صفحه 118 فیزیک دهم ریاضی | جواب فعالیت 4-15 فیزیک دهم رشته ریاضی

پاسخ فعالیت صفحه 118 فیزیک دهم ریاضی

درصورتی‌که فشار آبی که سرنگ درون آن قرار دارد، تغیر نکند، فشار هوای داخل سرنگ هم تغیر نخواهد کرد و اگر از یک سرنگ که اصطکاک کمی بین بدنه پیستون برقرار است استفاده کنیم، ممکن است پیستون تغیراتی را داشته باشد تا فشار هوای داخل پیستون با فشار خارج سرنگ برابر شود اما در کل در این آزمایش فشار ثابت خواهد بود. هم‌چنین با تغیرات همزمان حجم و دما سروکار خواهد داشت. در این آزمایش مقدار فشار ثابت خواهد بود اما حجم و دما تغیر خواهند کرد به‌نحوی که نسبت تغیرات حجم به دما مقدار ثابتی خواهد شد که به رابطه 4-12 برمی‌گردد.

جواب فعالیت صفحه 121 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-16 فیزیک دهم رشته ریاضی

پاسخ فعالیت صفحه 121 فیزیک دهم

فرض کنید داخل هواپیما هستید و یک آب معدنی در اختیار شما قرار می‌دهند. زمانی‌که ارتفاع افزایش پیدا می‌کند فشار هوای داخل هواپیما از فشار هوای بیرون کم‌تر می‌شود؛ این موضوع درباره محتویات درون آب معدنی هم صدق می‌کند و فشار داخل بطری از فشار بیرون بطری بیشتر خواهد بود؛ درصورت افزایش حجم محتویات درون بطری این موضوع حل خواهد شد اما درصورتی که قبل از باز کردن در بطری، آن‌را تکان دهید، بعد از باز کردن در بطری محتویات آن به بیرون پرت خواهد شد.

با فرض هم‌دما بودن این فرآیند (که نام دیگر آن فرآیند ایزوترم است) با رابطه PV=cte سروکار خواهیم داشت و با افزایش حجم، فشار کاهش می‌یابد. دلیل پرتاب شدن محتویات بطری درصورت تکان دادن را هم می‌توان با این رابطه توجیه کرد.

جواب فعالیت‌های فصل پنجم فیزیک دهم رشته ریاضی

خب دوستان خوبم از این فصل وارد بحث شیرین ترمودینامیک خواهیم شد و به بررسی پاسخ فعالیت‌های فصل 5 فیزیک دهم رشته ریاضی می‌پردازیم. یادتان باشد که درصورتی که به رشته‌های مهندسی مانند نفت، مهندسی شیمی، پلیمر، پتروشیمی و … علاقه دارید از همین الان مفاهیم این فصل را خوب یاد بگیرید…

جواب فعالیت صفحه 134 فیزیک دهم | پاسخ فعالیت 5-1 فیزیک دهم رشته ریاضی فیزیک

جواب فعالیت صفحه 132 فیزیک دهم

در تصویر بالا حل فعالیت صفحه 134 فیزیک دهم را می‌توانید مشاهده کنید.

جواب فعالیت صفحه 136 فیزیک دهم | حل فعالیت 5-2 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 136 فیزیک دهم

بعد از انداختن سرنگ داخل آب و بعد از گذشت مدت‌زمان کوتاهی، سرنگ و ظرف آب دارای دمای برابر خواهند شد. زمانی‌که پیستون را به آرامی حرکت دهیم، حجم کاهش و فشار افزایش پیدا می‌کند اما کماکان دما ثابت باقی می‌ماند. باید دقت کنیم در زمانی که پیستون را حرکت می‌دهیم با افزایش مقدار کمی از دما مواجه خواهیم شد که افزایش دما با انتقال گرمایی به آب جبران می‌شود. این آزمایش نشان می‌دهد که در فرآیندهای هم‌دما، دستگاه و محیط باهم تبادل گرمایی خواهند داشت بدون آن‌که دما تغیر کند.

جواب فعالیت صفحه 137 فیزیک دهم | جواب فعالیت 5-3 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 137 فیزیک دهم

در قسمت بالای نوشابه، ترکیبی از گاز کربن دی اکسید و بخار آب وجود دارد؛ باتوجه به این‌که فشار این گاز از فشار محیط بیرون نوشابه بیشتر است، با باز کردن در بطری نوشابه، گاز منبسط شده و در طی یک فرآیند بی‌دررو وارد محیط می‌شود. بعد از ورود گاز به محیط، انرژی درونی گاز کاهش یافته و دمای آن‌هم کاهش می‌یابد و درنتیجه بخار آب به‌صورت یک هاله رقیق چگالیده می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 139 فیزیک دهم | جواب فعالیت 5-4 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 139 فیزیک دهم

در این چرخه مشاهده می‌کنیم که چهار فرآیند انجام شده است و می‌دانیم که قدر مطلق کار انجام شده در هر فرآیند برابر است با مساحت محصور نمودار:

فرآیند da: قدر مطلق کار انجام شده برابر است با مساحت محصور در سطح adMN | باتوجه به این‌که در این فرآیند حجم کاهش یافته پس کار انجام شده مثبت است.

فرآیند ab: قدر مطلق کار انجام شده در این فرآیند برابر است با مساحت محصور در سطح abMP | باتوجه به این‌که افزایش حجم داریم پس علامت کار انجام شده منفی است.

فرآیند bc: قدر مطلق کار انجام شده برابر است با مساحت محصور در سطح bPcQ | باتوجه به افزایش حجم، پس علامت کار در این فرآیند منفی است.

فرآیند cd: قدر مطلق کار انجام شده در این فرآیند برابر است با مساحت محصور در سطح cdNQ | باتوجه به کاهش حجم در این فرآیند پس علامت کار انجام شده مثبت است.

کل کار انجام شده در این فرآیند برابر است با جمع جبری تک تک کار انجام شده در هر فرآیند با رعایت علامت.

ب: درصورتی که کار انجام شده در تک تک فرآیندها را جمع کنیم (با لحاظ کردن علامت) و مساحت داخل چرخه را محاسبه کنیم، مشاهده می‌کنیم که مقدار هردو برابر خواهد بود.

پ: نکته مهم: درصورتی که جهت چرخش در چرخه، ساعت‌گرد باشد، علامت کل کار انجام شده منفی است.
درصورتی که جهت چرخش چرخه، پادساعت گرد باشد، علامت کل کار انجام شده مثبت است.

با توجه به توضیحات بالا، علامت کار انجام شده در این چرخه منفی است.

جواب فعالیت‌های صفحه 142 فیزیک دهم | فعالیت 5-5 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 142 فیزیک دهم

در نیروگاه‌های حرارتی با سه نوع تبدیل انرژی مواجه می‌شویم که به‌صورت زیر است:
1- تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی گرمایی که توسط دیگ بخار انجام می‌شود.
2- تبدیل انرژی حرارتی به انرژی مکانیکی است که توسط توربین انجام می‌شود.
3- تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی که توسط ژنراتور انجام می‌شود.

در نیروگاه‌های حرارتی اساس کار، گرم کردن آب و تبدیل آن به بخار است که باعث چرخش توربین شده و در ادامه آن فعال شدن ژنراتور است. بخار بعد از عبور از توربین در یک چگالنده چگالیده شده و به آب تبدیل می‌شود. سپس این آب به دیگ بخار باز می‌گردد و بعد از تبدیل شدن به بخار آب پرفشار، مجددا وارد توربین شده و یک چرخه ایجاد می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 142 فیزیک دهم | حل فعالیت 5-6 فیزیک دهم رشته ریاضی

پاسخ فعالیت های صفحه 142 فیزیک دهم رشته ریاضی

با توجه به این‌که تحقیق در مورد قایق پوت پوت یک بحث طولانی است توصیه می‌شود که این موضوع را در گوگل سرچ کرده و طرز کارکرد و روش ساخت قایق پوت پوت را از آن‌جا پیدا کنید.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله جواب فعالیت‌های فیزیک دهم تجربی و جواب فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی رسیدیم. در این مقاله سعی کردم به‌صورت کامل و به ساده ترین زبان ممکن حل فعالیت‌های فیزیک دهم را در اختیار شما عزیزان قرار بدهم و امیدوارم که توانسته باشم مشکلاتتان را حل کرده باشم. در هربخش از مقاله که دچار سوال شدید حتما از بخش نظرات با ما در میان بگذارید و درصورت رضایت از مقاله حتما امتیاز خود را در انتها ثبت کنید.

درضمن برای مشاهده سایر مطالب مربوطه می‌توانید به بخش فیزیک دهم و هم‌چنین برای مشاهده آموزش و نمونه سوالات و گام به گام رایگان برای تمامی دروس این پایه، به بخش دهم مراجعه کنید.

راستی ما برای درس فیزیک یک بانک استاندارد از نمونه سوالات آماده کرده‌ایم، برای دسترسی به هرکدام می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  1. نمونه سوال فیزیک دهم تجربی نوبت دوم با جواب
  2. نمونه سوال فیزیک خرداد دهم ریاضی

سوالات متداول جواب فعالیت‌های فیزیک دهم رشته تجربی و ریاضی

  • آیا در این مقاله فقط پاسخ فعالیت‌های فیزیک دهم تجربی بررسی شده است؟
    خیر در این مقاله پاسخ فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی هم بررسی شده است.
  • امکان دانلود مقاله حل فعالیت‌های فیزیک دهم به صورت فایل وجود دارد؟
    بله در انتهای همین مقاله می‌توانید PDF فعالیت‌های فیزیک دهم با جواب را دانلود کنید.
3.3/5 - (9 امتیاز)