جواب فعالیت‌های فیزیک دهم

دوستان خوبم سلام. یاش‌گین ولی‌پور هستم و امروز در سایت بخون با مقاله جواب فعالیت‌های فیزیک دهم در خدمت شما خواهم بود تا پاسخ فعالیت‌های فیزیک دهم را که مطابق به کتاب درسی 1401 می‌باشد به صورت کامل در اختیار شما قرار دهم. در نظر داشته‌باشید که امروز در مقاله تخصصی حل فعالیت‌های فیزیک دهم، به صورت جامع جواب فعالیت‌های فیزیک پایه دهم برای رشته ریاضی و تجربی را با لینک رایگان PDF در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد و با استفاده از این مقاله دیگر نیازی به هزینه کردن و استفاده از سایر منابع برای پاسخ به فعالیت‌های فیزیک دهم نخواهید داشت. پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.

جواب فعالیت‌های فصل اول فیزیک دهم تجربی و ریاضی

فصل اول فیزیک دهم مفصل درباره اندازه‌گیری و واحدها و هم‌چنین مفاهیم اصلی فیزیک مانند چگالی آموزش می‌دهد. در ادامه با بررسی جواب فعالیت‌های فیزیک دهم فصل اول رشته تجربی و ریاضی خواهیم رفت.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 4 | جواب فعالیت 1-1 فیزیک دهم

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 4

حل فعالیت اول فیزیک دهم فصل 1 :

در مورد جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 4 می‌توان به کاربردهای زیادی از فیزیک در فناوری اشاره کرد مانند کاربرد فیزیک در تشخیص بیماری‌ها، سونوگرافی، اسکن و کنترل سرعت در بزرگ‌راه‌ها، رادیوگرافی، پرتاب موشک، کاربرد فیزیک در ارتباطات و ارسال سیگنال‌ها و امواج، ساختمان‌سازی و … اشاره کرد.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 9 | جواب فعالیت 1-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 9

حل فعالیت دوم فصل اول فیزیک دهم:

یکی از ابزارهای اندازه‌گیری زمان در دوران باستان استفاده از ساعت آبی بوده است که احتمال می‌رود در ایران اختراع شده باشد. هم‌چنین قبل از اختراع ساعت آبی، برای اندازه‌گیری زمان از آب و خورشید استفاده می‌کردند. بعدها برای اندازه‌گیری زمان از ساعت شنی یا ماسه‌‎ای استفاده می‌شد. یکی دیگر از ابزارهایی که در ایران برای سنجش زمان استفاده می‌شد ساعت شمعی بوده که به آن پیه‌سوز هم گفته می‌شود. در این ساعت، بدنه شمع درجه بندی شده و براساس مقدار سوختن شمع، زمان را اندازه‌گیری می‌کردند.

حل فعالیت فیزیک دهم صفحه 11 | جواب فعالیت 1-3 فیزیک دهم

حل فعالیت فیزیک دهم صفحه 11

جواب فعالیت صفحه 11 فیزیک دهم تجربی و ریاضی هم به صورت تصویری می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 15 | جواب فعالیت 1-4 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 15 فیزیک دهم

راه حل فعالیت 1-4 فصل اول فیزیک دهم:

الف:

اندازه‌گیری جرم یک قطره آب:

ابتدا بوسیله قطره‌چکان، چند قطره آب را داخل یک ظرف که بر روی نیروسنج قرار داده شده است، می‌چکانیم. پس از اینکه تعداد قطره‌ها به اندازه‌ای زیاد شد که نیروسنج عدد مناسبی را نشان داد، جرم بدست آمده از نیروسنج را بر تعداد قطره‌ها تقسیم می‌کنیم تا جرم یک قطره آب بدست آید.

اندازه‌گیری حجم یک قطره آب:

ابتدا بوسیله قطره‌چکان، چند قطره آب را داخل یک ظرف مدرج می‌چکانیم. پس از اینکه تعداد قطره‌ها به اندازه‌ای زیاد شد که حجم معینی را دز ظرف نشان داد، حجم بدست آمده را بر تعداد قطرهها تقسیم می‌کنیم تا حجم یک قطره آب بدست آید.

ب: چند لایه از سیم طوری در کنار هم قرار می‌دهیم تا فضای خالی بین لایه‌های سیم وجود نداشته باشد. پهنای سیم‌های هم قرار داده شده را توسط خط‌کش میلی‌متری اندازه‌گیری می‌کنیم و در پایان با تقسیم عدد اندازه‌گیری شده از خط‌کش بر تعداد سیم‌های کنار هم قرار داده شده، قطر یک سیم بدست می‌آید.

پاسخ فعالیت صفحه 17 فیزیک دهم | جواب فعالیت 1-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 17 فیزیک دهم 1401

پاسخ تشریحی فعالیت پنجم فصل 1 فیزیک دهم:

1- زمانی‎‌که پرتقال را با پوست داخل آب بیندازیم، پرتقال روی آب قرار خواهد گرفت که نشان می‌دهد چگالی آن از آب کم‌تر است.
2- زمانی که پرتقال را بدون پوست داخل آب بیندازیم، داخل آب فرو می‌رود که نشان می‌دهد چگالی آن از آب بیش‌تر است.
3- خیر، معیار فرو رفتن یا فرو نرفتن جسم درون آب چگالی است.

جواب فعالیت صفحه 18 فیزیک دهم | جواب فعالیت 1-6 فیزیک دهم 1401

جواب فعالیت صفحه 18 فیزیک دهم تجربی و ریاضی

دهمی‌های عزیز امیدوارم از جواب فعالیت‌های فصل 1 فیزیک دهم تجربی و ریاضی بهره کافی را برده باشید. اما قطعاً شما دوستان همیشه به دنبال کسب مهارت کامل در هر درس هستید؛ به همین دلیل محتواهای دیگری نیز از درس فیزیک دهم برای شما آماده کرده‌ایم. پس فقط با یک کیلیک ساده وارد شوید:

جواب فعالیت‌های فصل دوم فیزیک دهم 1401

خب به جواب فعالیت‌های فصل دوم فیزیک دوم رسیدیم. در این فصل مفصل قرار است درباره حالت‌های مواد و از طرفی لوله‌های یو شکل است که به شدت در کنکور و امتحان حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی جواب فعالیت فیزیک دهم فصل دوم خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 25 | پاسخ فعالیت 2-1 فیزیک دهم

جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 25 تجربی و ریاضی

پاسخ فعالیت 2-1 صفحه 25 فیزیک دهم:

یکی از احتمالات در هنگام طراحی نقش و قلم‌زنی، سوراخ شدن فلز است؛ بنابراین قلم‌زن‌ها برای جلوگیری از سوراخ شدن فلز، قیر شل را درون ظرف می‌ریزند تا سطح داخلی آن را بپوشاند و هر‌چه‌قدر که دمای قیر بالاتر باشد، فلز بیشتر فرو می‌رود و در انتها زمانی که قیر سرد شد آن‌را خارج می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه 26 فیزیک دهم | پاسخ فعالیت 2-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 26 فیزیک دهم

جواب فعالیت 2 صفحه 26:

زمانی‌که داخل سرنگ، هوا وجود دارد، با فشار دادن پیستون، به‌راحتی حرکت خواهد کرد، اما زمانی‌که داخل سرنگ آب وجود داشته باشد، دیگر پیستون به‌راحتی حرکت نخواهد کرد. از این آزمایش می‌توان به تراکم‌پذیری رسید؛ یعنی گاز‌ها تراکم‌پذیر و مایعات تراکم‌ناپذیر هستند. دلیل این موضوع هم فاصله بین مولکولی است. در گازها با توجه به این‌که فاصله بین مولکولی زیاد است به راحتی متراکم می‌شوند اما در مایعات با توجه به فاصله بین مولکولی کم، مولکول‌ها بیش از حد به هم نزدیک شده و ایجاد دافعه می‌کنند که مانع تراکم پذیری خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 30 فیزیک‌ دهم | جواب فعالیت 2-3 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 30 فیزیک‌ دهم

جواب فعالیت سوم فصل 2 فیزیک 30:

الف و ب: گیره داخل آب فرو رفتگی ایجاد خواهد کرد اما به‌دلیل کشش سطحی که ناشی از وجود نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب است؛ داخل آب فرو نمی‌رود و شناور خواهد ماند.
پ: مایع شوینده باعث کاهش نیروی هم‌چسبی مولکول‌های آب می‌شود و درنتیجه کشش سطحی هم کاهش می‌یابد و گیره داخل آب فرو می‌رود.

پاسخ فعالیت صفحه 30 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-4 فیزیک دهم تجربی و ریاضی

پاسخ فعالیت صفحه 30 فیزیک دهم 1401

حل فعالیت چهارم فصل دوم فیزیک دهم:

1- در قسمت اول نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب از نیروی دگرچسبی بین مولکول‌های آب و دود بیشتر است و در نتیجه قطرات آب به شکل کروی باقی می‌مانند و آب، دوده را تر نمی‌کند.
2- به‌دلیل این‌که نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب از نیروی دگرچسبی بین مولکول‌های آب و روغن بیشتر است، آب روی سطح شیشه پخش نخواهد شد و به‌صورت قطره‌های ریز روی سطح شیشه باقی می‌ماند.

جواب فعالیت صفحه 31 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 31 فیزیک دهم

پاسخ تشریحی فعالیت 2-5 صفحه 31 فیزیک دهم:

جواب بخش اول: در این حالت نیروی هم‌چسبی بین مولکول‌های آب، کم‌تر از نیروی دگرچسبی بین مولکول‌های آب و کارت بانکی خواهد شد؛ زمانی‌که سکه در طرف دیگر کارت بانکی قرار داده‌شود، آب از سطح اولیه خود بالاتر خواهد آمد و درصورتی‌که نیروی وزن سکه‌ها از نیروی دگرچسبی بین آب و کارت بیشتر باشد، کارت از طرف دیگر خواهد افتاد.
جواب بخش دوم: زمانی‌که مایع شوینده به آب اضافه شود، نیروی دگرچسبی کاهش یافته و کارت از آب جدا می‌شود.

حل فعالیت صفحه 32 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-6 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 32 فیزیک دهم

جواب فعالیت ششم فصل 2 فیزیک دهم:

در زمان‌های قدیم با استفاده از کاه‌گل و هم‌چنین اضافه کردن نمک به آن مانع نفوذ آب داخل ساختمان‌ها می‌شدند. هم‌چنین از ساروج که ترکیبی از خاک رس و آهک بود به عنوان روکش استفاده می‌کردند.

جواب فعالیت صفحه 39 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-7 فیزیک دهم 1401

جواب فعالیت صفحه 39 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 39 فیزیک دهم:

یک ظرف را از آب پر می‌کنیم و دو سوراخ در دو نقطه هم ارتفاع ایجاد خواهیم کرد. درصورتی‌که آب خروجی از دو نقطه را در زمان‌های یکسان اندازه‌گیری کنیم مشاهده خواهیم کرد که آب خروجی از دو نقطه برابر هستند و نشان می‌دهد که فشار در یک نقطه هم‌عمق از مایعات به جهت‌گیری سطحی که به آن فشار وارد می‌شود بستگی ندارد.

جواب فعالیت صفحه 41 فیزیک دهم | جواب فعالیت 2-8 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 41 فیزیک دهم تجربی و ریاضی

جواب فعالیت 8 فصل دوم فیزیک دهم:

1- باتوجه به این‌که چگالی فویل از آب کم‌تر است، فویل روی آب باقی خواهد ماند.
2- زمانی‌که فویل را مچاله کنیم بازهم روی سطح آب شناور خواهد ماند.
3- زمانی‌که فویل را 5 بار تا کنیم داخل آب فرو خواهد رفت.

اما از آنجا که کسب آمادگی برای امتحانات همیشه ضرورت دارد و به کسب نمره 20 کمک شایانی می‌کند، من و همکارانم برای شما بانک کاملی از نمونه سوالات پایه دهم را آماده کردیم. پس وارد شوید و کاملاً رایگان دانلود بفرمائید:

نمونه سوالات فیزیک دهم فصل اول با جواب

نمونه سوال فصل اول ریاضی دهم با جواب

نمونه سوال تاریخ دهم انسانی نوبت دوم با جواب

نمونه سوال جغرافیا دهم انسانی نوبت دوم با جواب

نمونه سوال عربی دهم انسانی نوبت دوم با جواب

نمونه سوال عربی دهم نوبت دوم با جواب

نمونه سوالات شیمی دهم نوبت دوم با جواب

نمونه سوال فصل اول شیمی دهم | کیهان زادگاه الفبای هستی

نمونه سوال زبان دهم با جواب نوبت دوم

نمونه سوال فارسی دهم نوبت دوم با جواب

جواب فعالیت‌های فصل 3 فیزیک دهم تجربی و ریاضی

این قسمت مخصوص جواب فعالیت‎‌های فصل سوم فیزیک دهم است. در این فصل با آموزش کار و انرژی سر و کار خواهیم داشت. پاسخ فعالیت‌های فصل سوم فیزیک دهم برای رشته‌های ریاضی و تجربی مشترک است و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.

جواب فعالیت صفحه 76 فیزیک دهم | جواب فعالیت 3-1 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 76 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت 3-1 صفحه 76 فیزیک دهم:

الف: جواب الف را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید.

ب: تلفات فراوان انرژی در مسیر وردی تا مصرف، مصرف 6/02 لیتر گازوئیل در هرماه برای روشن نگه‌داشتن یک لامپ رشته‌ای در ماه، آلودگی زیاد هوا می‌تواند دلیل این جمله باشد که لامپ اضافی خاموش شود.

پ: اگر کل خانواده‌ها در کشور 20 میلیون نفر باشد و گازوئیل صرفه‌جویی شده در هر خانواده حدود 6 لیتر باشد، حاصل ضرب 20میلیون در 6 لیتر برابر مقدار صرفه‌جویی شده است یعنی حدود 120 میلیون لیتر گازوئیل.

پاسخ فعالیت صفحه 76 فیزیک دهم 1401 | جواب فعالیت 3-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت 3-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت 3-2 فیزیک دهم را هم در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید.

دوستان خوبم بهتر هست برای کسب بهترین نمرات و بالاترین معدل در تمامی دروس پایه دهم مهارت کافی را کسب کنید و مطمئن باشید ما در این مسیر همراه شما هستیم. پس وارد شوید:

جواب تمرین‌های دوره‌ای شیمی دهم

جواب فعالیت‌های زیست دهم

گام به گام فصل دو ریاضی دهم | مثلثات

جواب تدبرهای دینی دهم

جواب درک و دریافت فارسی دهم

جواب تمرینات عربی دهم انسانی

آموزش گرامر زبان دهم

جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم

خب به آخرین فصل از فیزیک دهم تجربی رسیدیم. جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم را به دو دسته تقسیم می‌کنیم. دسته اول جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم تجربی و دسته دوم هم جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم ریاضی و در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 86 فیزیک دهم  | جواب فعالیت 4-1 فیزیک دهم 1401

جواب فعالیت صفحه 86 فیزیک دهم

حل فعالیت 1 فصل 4 فیزیک دهم:

برای محافظت از یاخته‌های بنیادی بندناف خون به دمایی حدود 200 درجه سانتی‌گراد نیاز داریم و برای رسیدن به این دما از نیتروژن که نقطه جوش آن 196 سانتی‌گراد است استفاده می‌شود. در انتها یاخته‌ها را در مخزن‌های مخصوصی نگه‌داری می‌کنند که درون آن‌ها خلاء است و از تبادل گرما با محیط جلوگیری می‌کنند.

جواب فعالیت صفحه 87 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-2 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 87 فیزیک دهم 1401

پاسخ تشریحی فعالیت چهارم صفحه 87 فیزیک دهم:

در زمان افزایش دما، به‌دلیل انبساط الکل در لوله سمت چپ، جیوه موجود در لوله سمت راست به بالا حرکت کرده و شاخص فولادی لوله سمت راست را هم به بالا می‌برد. زمانی که سطح جیوه در لوله راست به پایین بیاید، شاخص فولادی که به آن فنرهای ریزی وصل است، دیگر به پایین حرکت نمی‌کند و در محل قبلی خود می‌ماند. (دمای بیشینه را نمایش می‌دهد)

در زمان کاهش دما، به‌دلیل انقباض الکل در لوله سمت چپ، سطح جیوه در لوله U شکل بالا می‌رود و شاخص فولادی را نیز با خود به بالا می‌راند. زمانی‌که سطح جیوه کاهش پیدا کند، شاخص فولادی در محل خود باقی می‌ماند و تکان نمی‌خورد که همان دمای کمینه را نمایش می‌دهد.

با کمک آهن‌ربا، دو شاخص در پایان مدت‌زمان معین، به سطح جیوه برمی‌گردند.

جواب فعالیت صفحه 88 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-3 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 88 فیزیک دهم

جواب کامل فعالیت 4-3 فیزیک دهم:

1- با توجه به مفاهیم انبساط و انقباض، در زمان افزایش دما ریل‌ها منبسط شده و به‌هم نیرو وارد کرده و باعث خمیدگی می‌شوند.
در زمان کاهش دما هم ممکن بود منقبض شده از هم فاصله بگیرند و اتصالات جدا شوند.

2- امروزه ریل‌‎ها را برای جلوگیری از انقباض و انبساط از زیر به یک پایه فلزی وصل می‌کنند و از بالا به‌هم جوش می‌دهند و با انجام این‌کار با یک ریل بزرگ سر و کار خواهیم داشت که از طرفیت آزاد است و انقباض و انبساط تاثیر آن‌چنانی روی آن نخواهد داشت.

جواب فعالیت صفحه 92 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-4 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 92 فیزیک دهم تجربی و ریاضی

در تصویر بالا می‌توانید جواب فعالیت صفحه 92 فیزیک دهم را هم مشاهده کنید.

پاسخ فعالیت صفحه 94 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 94 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 104 فیزیک دهم | پاسخ فعالیت 4-6 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 104 فیزیک دهم

حل فعالیت 4-6 فیزیک دهم:

در هنگام تشکیل برف و قبل از رسیدن به سطح زمین، مولکول‌های بخار آب به کریستال یخ تبدیل شده و در مسیر فرود به زمین در هنگام برخورد با مولکول‌های آب، حالت گازی خود را از دست داده و به کریستال جامد تبدیل می‌شود.

در تشکیل یخ، مولکول‌های آب از ابتدا کنار هم هستند و با کاهش دما، جنب و جوش خود را از دست می‌دهند.

جواب فعالیت صفحه 105 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-7 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 105 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 105 فیزیک دهم:

وجود ناخالصی در آب باعث تغیر کردن نقطه انجماد خواهد شد و به‌جای این‌که آب در یک نقطه معین منجمد شود، دمای انجماد آن تغیر خواهد کرد. به‌عنوان مثال درصورتی که آب خالص در دمای 0 درجه منجمد شود، با اضافه کردن مقدار معینی نمک به‌آن این دما تغیر خواهد کرد.

جواب فعالیت صفحه 107 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-8 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 107 فیزیک دهم

جواب فعالیت هشتم فصل 4 فیزیک دهم:

الف: زمانی‌که سطح مقطع افزایش پیدا کند، مولکول‌های بیشتری با سطح برخورد خواهند داشت و آهنگ تبخیر افزایش پیدا می‌کند.
ب: وجود ناخالصی، دما، فشار، نوع مایع.
پ: در داخل کوزه‌ها هم تبخیر انجام می‌شود و دمای مورد نیاز برای این تبخیر از خود کوزه دریافت شده و درنتیجه دمای کوزه کاهش یافته و آب خنک‌تر می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 108 فیزیک دهم 1401 | جواب فعالیت 4-9 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 108 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 108 فیزیک دهم:

در صنعت و به‌خصوص در صنعت نفت برای جداسازی اجسام، یکی از معیارهای مورد نظر استفاده از تفاوت نقطه جوش میان اجزای یک ترکیب است. برای این‌کار روش‌های مختلفی مانند تقطیر وجود دارد. در این روش دمای ترکیب را افزایش داده و هر ماده زمانی‌که به نقطه جوش خود برسد، تبخیر شده و از ترکیب جدا خواهد شد. با بخار شدن نفت، بخار آن را با فرایند میعان به نفت مایع تبدیل می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 111 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-10 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 111 فیزیک دهم

حل فعالیت صفحه 111 فصل 4 فیزیک دهم:

باتوجه به‌این‌که قبل از طلوع آفتاب دمای هوا سرد بوده، بخار آب به آب تبدیل می‌شود که میعان نام دارد و این میعان به‌صورت شبنم روی گیاهان قابل مشاهده است.

پاسخ قعالیت صفحه 111 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-11 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 111 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت 4-11 فیزیک دهم:

یکی از عوامل موثر در تغیر انرژی درونی، تغیر در انرژی جنبشی است. آب را درنظر بگیرید؛ زمانی که آب به یخ تبدیل شود و تغیر فاز دهد، جنبش مولکول‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد و درنتیجه انرژی جنبشی کاهش پیدا خواهد کرد. در نتیجه کاهش انرژی جنبشی، انرژی درونی هم کاهش می‌یابد.

جواب فعالیت صفحه 112 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-12 فیزیک دهم

جواب فعالیت صقحه 112 فیزیک دهم

جواب فعالیت 4-12 فیزیک دهم:

هوا یک عایق برای گرما محسوب می‌شود. هوای موجود بین موهای خرس و بدن او نقش یک عایق را ایفا کرده و از انتقال گرما جلوگیری می‌کند.

حل فعالیت صفحه 114 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-13 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 114 فیزیک دهم تجربی و ریاضیپاسخ فعالیت 4-13 فیزیک دهم:

زمانی‌که بطری گرم، در قسمت بالا قرار داشته باشد، با برداشتن کارت ویزیت تغیر محسوسی در رنگ‌ها ایجاد نخواهد شد؛ اما زمانی که بطری گرم در پایین قرار داشته باشد، با برداشتن کارت ویزیت رنگ‌ها باهم مخلوط می‌شوند و یک مایع با ترکیبی از دو رنگ مشاهده خواهیم کرد. از این آزمایش نتیجه می‌گیریم آب به‌دلیل هم‌رفت به سمت بالا حرکت می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 116 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-14 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 116 فیزیک دهم

جواب فعالیت 14 فصل 4 فیزیک دهم:

شاید با نگاه اول، دلیل چرخش پره‌ها را شدت نور درنظر بگیریم اما این‌طور نیست و شدت نور قدرت کافی برای چرخاندن پره‌ها را ندارد؛ دلیل اصلی چرخش پره‌ها این است که در سمت سیاه پره، نور بیشتر از قسمت سفید جذب می‌شود. درنتیجه دمای قسمت سیاه افزایش یافته و مولکول‌های هوا را هم گرم‌تر خواهد کرد. با افزایش دما، جنب و جوش مولکول‌ها در سمت سیاه افزایش یافته و درنتیجه نیروی وارد به پره‌ها در سمت سیاه، بیشتر از سمت سفید خواهد شد و پره‌ها در سمتی خواهند چرخید که قسمت سیاه تعین کند.

نکته: جواب فعالیت‌های مشترک بین رشته ریاضی و تجربی به پایان رسید.

جواب فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی | جواب فعالیت‌های فصل چهارم فیزیک دهم ریاضی

خب دوستان خوبم از این بخش وارد جواب فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی خواهیم شد. تمامی حل فعالیت‌های فیزیک دهم که در قسمت‌های قبل بررسی کردیم برای رشته ریاضی و تجربی مشترک بود اما از اینجا به بعد فعالیت‌های فیزیک دهم ریاضی به‌صورت تخصصی بررسی خواهد شد پس با من همراه باشید.

جواب فعالیت صفحه 118 فیزیک دهم ریاضی | جواب فعالیت 4-15 فیزیک دهم رشته ریاضی

پاسخ فعالیت صفحه 118 فیزیک دهم ریاضی

فعالیت 15 فصل چهارم فیزیک دهم ریاضی:

درصورتی‌که فشار آبی که سرنگ درون آن قرار دارد، تغیر نکند، فشار هوای داخل سرنگ هم تغیر نخواهد کرد و اگر از یک سرنگ که اصطکاک کمی بین بدنه پیستون برقرار است استفاده کنیم، ممکن است پیستون تغیراتی را داشته باشد تا فشار هوای داخل پیستون با فشار خارج سرنگ برابر شود اما در کل در این آزمایش فشار ثابت خواهد بود. هم‌چنین با تغیرات همزمان حجم و دما سروکار خواهد داشت. در این آزمایش مقدار فشار ثابت خواهد بود اما حجم و دما تغیر خواهند کرد به‌نحوی که نسبت تغیرات حجم به دما مقدار ثابتی خواهد شد که به رابطه 4-12 برمی‌گردد.

جواب فعالیت صفحه 121 فیزیک دهم | جواب فعالیت 4-16 فیزیک دهم رشته ریاضی

پاسخ فعالیت صفحه 121 فیزیک دهم ریاضی

جواب فعالیت 16 صفحه 121 فیزیک دهم:

فرض کنید داخل هواپیما هستید و یک آب معدنی در اختیار شما قرار می‌دهند. زمانی‌که ارتفاع افزایش پیدا می‌کند فشار هوای داخل هواپیما از فشار هوای بیرون کم‌تر می‌شود؛ این موضوع درباره محتویات درون آب معدنی هم صدق می‌کند و فشار داخل بطری از فشار بیرون بطری بیشتر خواهد بود؛ درصورت افزایش حجم محتویات درون بطری این موضوع حل خواهد شد اما درصورتی که قبل از باز کردن در بطری، آن‌را تکان دهید، بعد از باز کردن در بطری محتویات آن به بیرون پرت خواهد شد.

با فرض هم‌دما بودن این فرآیند (که نام دیگر آن فرآیند ایزوترم است) با رابطه PV=cte سروکار خواهیم داشت و با افزایش حجم، فشار کاهش می‌یابد. دلیل پرتاب شدن محتویات بطری درصورت تکان دادن را هم می‌توان با این رابطه توجیه کرد.

دوستان خوبم اگر در دوستان و آشنایان خود دانش‌آموز دوره ابتدایی دارید، لطفا لینک‌های زیر را به آنها معرفی کنید تا مانند شما یار همیشگی سایت ما شوند:

جواب املا نگارش چهارم ابتدایی

جواب بگرد و پیدا کن‌های هدیه‌های آسمان پنجم ابتدایی

جواب پیام‌های قرآنی قرآن چهارم ابتدایی

جواب کامل کنید هدیه‌های آسمان پنجم ابتدایی

جواب برایم بگو هدیه‌های آسمان چهارم ابتدایی

جواب درک مطلب‌های فارسی چهارم ابتدایی

جواب فعالیت‌های فصل پنجم فیزیک دهم رشته ریاضی 1401

خب دوستان خوبم از این فصل وارد بحث شیرین ترمودینامیک خواهیم شد و به بررسی پاسخ فعالیت‌های فصل 5 فیزیک دهم رشته ریاضی می‌پردازیم. یادتان باشد که درصورتی که به رشته‌های مهندسی مانند نفت، مهندسی شیمی، پلیمر، پتروشیمی و … علاقه دارید از همین الان مفاهیم این فصل را خوب یاد بگیرید…

جواب فعالیت صفحه 134 فیزیک دهم | پاسخ فعالیت 5-1 فیزیک دهم رشته ریاضی فیزیک

جواب فعالیت صفحه 132 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 136 فیزیک دهم | حل فعالیت 5-2 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 136 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 136 فیزیک دهم 1401:

بعد از انداختن سرنگ داخل آب و بعد از گذشت مدت‌زمان کوتاهی، سرنگ و ظرف آب دارای دمای برابر خواهند شد. زمانی‌که پیستون را به آرامی حرکت دهیم، حجم کاهش و فشار افزایش پیدا می‌کند اما کماکان دما ثابت باقی می‌ماند. باید دقت کنیم در زمانی که پیستون را حرکت می‌دهیم با افزایش مقدار کمی از دما مواجه خواهیم شد که افزایش دما با انتقال گرمایی به آب جبران می‌شود. این آزمایش نشان می‌دهد که در فرآیندهای هم‌دما، دستگاه و محیط باهم تبادل گرمایی خواهند داشت بدون آن‌که دما تغیر کند.

جواب فعالیت صفحه 137 فیزیک دهم | جواب فعالیت 5-3 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 137 فیزیک دهم

حل فعالیت صفحه 137 فیزیک دهم:

در قسمت بالای نوشابه، ترکیبی از گاز کربن دی اکسید و بخار آب وجود دارد؛ باتوجه به این‌که فشار این گاز از فشار محیط بیرون نوشابه بیشتر است، با باز کردن در بطری نوشابه، گاز منبسط شده و در طی یک فرآیند بی‌دررو وارد محیط می‌شود. بعد از ورود گاز به محیط، انرژی درونی گاز کاهش یافته و دمای آن‌هم کاهش می‌یابد و درنتیجه بخار آب به‌صورت یک هاله رقیق چگالیده می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 139 فیزیک دهم | حل فعالیت 5-4 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 139 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 139 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت 5-4 فیزیک دهم:

در این چرخه مشاهده می‌کنیم که چهار فرآیند انجام شده است و می‌دانیم که قدر مطلق کار انجام شده در هر فرآیند برابر است با مساحت محصور نمودار:

فرآیند da: قدر مطلق کار انجام شده برابر است با مساحت محصور در سطح adMN | باتوجه به این‌که در این فرآیند حجم کاهش یافته پس کار انجام شده مثبت است.

فرآیند ab: قدر مطلق کار انجام شده در این فرآیند برابر است با مساحت محصور در سطح abMP | باتوجه به این‌که افزایش حجم داریم پس علامت کار انجام شده منفی است.

فرآیند bc: قدر مطلق کار انجام شده برابر است با مساحت محصور در سطح bPcQ | باتوجه به افزایش حجم، پس علامت کار در این فرآیند منفی است.

فرآیند cd: قدر مطلق کار انجام شده در این فرآیند برابر است با مساحت محصور در سطح cdNQ | باتوجه به کاهش حجم در این فرآیند پس علامت کار انجام شده مثبت است.

کل کار انجام شده در این فرآیند برابر است با جمع جبری تک تک کار انجام شده در هر فرآیند با رعایت علامت.

ب: درصورتی که کار انجام شده در تک تک فرآیندها را جمع کنیم (با لحاظ کردن علامت) و مساحت داخل چرخه را محاسبه کنیم، مشاهده می‌کنیم که مقدار هردو برابر خواهد بود.

پ: نکته مهم: درصورتی که جهت چرخش در چرخه، ساعت‌گرد باشد، علامت کل کار انجام شده منفی است.
درصورتی که جهت چرخش چرخه، پادساعت گرد باشد، علامت کل کار انجام شده مثبت است.

با توجه به توضیحات بالا، علامت کار انجام شده در این چرخه منفی است.

جواب فعالیت‌های صفحه 142 فیزیک دهم | فعالیت 5-5 فیزیک دهم 1401

پاسخ فعالیت صفحه 142 فیزیک دهم

حل فعالیت پنجم فصل 5 فیزیک دهم:

در نیروگاه‌های حرارتی با سه نوع تبدیل انرژی مواجه می‌شویم که به‌صورت زیر است:
1- تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی گرمایی که توسط دیگ بخار انجام می‌شود.
2- تبدیل انرژی حرارتی به انرژی مکانیکی است که توسط توربین انجام می‌شود.
3- تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی که توسط ژنراتور انجام می‌شود.

در نیروگاه‌های حرارتی اساس کار، گرم کردن آب و تبدیل آن به بخار است که باعث چرخش توربین شده و در ادامه آن فعال شدن ژنراتور است. بخار بعد از عبور از توربین در یک چگالنده چگالیده شده و به آب تبدیل می‌شود. سپس این آب به دیگ بخار باز می‌گردد و بعد از تبدیل شدن به بخار آب پرفشار، مجددا وارد توربین شده و یک چرخه ایجاد می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 142 فیزیک دهم | حل فعالیت 5-6 فیزیک دهم رشته ریاضی

پاسخ فعالیت های صفحه 142 فیزیک دهم رشته ریاضی

با توجه به این‌که تحقیق در مورد قایق پوت پوت یک بحث طولانی است توصیه می‌شود که این موضوع را در گوگل سرچ کرده و طرز کارکرد و روش ساخت قایق پوت پوت را از آن‌جا پیدا کنید.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله جواب فعالیت‌های فیزیک دهم تجربی و ریاضی رسیدیم. در این مقاله سعی کردم به‌صورت کامل و به ساده ترین زبان ممکن حل فعالیت‌های فیزیک دهم را در اختیار شما عزیزان قرار بدهم و امیدوارم که توانسته باشم مشکلاتتان را حل کرده باشم. در هربخش از مقاله که دچار سوال شدید حتما از بخش نظرات با ما در میان بگذارید و درصورت رضایت از مقاله حتما امتیاز خود را در انتها ثبت کنید.

درضمن برای مشاهده سایر مطالب مربوطه می‌توانید به بخش فیزیک دهم و هم‌چنین برای مشاهده آموزش و نمونه سوالات و گام به گام رایگان برای تمامی دروس این پایه، به بخش دهم مراجعه کنید.

4.1/5 - (20 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
7 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا