جواب فعالیت‌های زیست دهم

با سلام خدمت شما دهمی‌های عزیز. امروز در سایت بخون با یک مقالۀ مهم که هم برای امتحانات میان‌ترم و نهایی و هم برای کنکور بسیار اساسی و تأثیرگذار است، در کنار شما عزیزان هستیم. در ادامه به جواب فعالیت‌های زیست دهم به صورت کامل و رایگان خواهیم پرداخت پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید تا به پاسخ کامل تمام فعالیت‌های زیست دهم دست یابید.

جواب فعالیت‌های فصل اول زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 2 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 2 زیست دهم

روزنامه همشهری در تاریخ 94/11/27، دو خبر مربوط به زیست‌شناسی بوده‌ است:

خبر اول: شکوفا شدن درختان میوه در آذربایجان در فصل زمستان بوده است که خبر بدی محسوب می‌شود. چون گل‌دهی در فصل زمستان نشان از گرم شدن هوا در فصل زمستان است.

خبر دوم: مشاهده دو قلاده یوزپلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده بوده که جزو خبر خوب محسوب می‌شود. زیرا حفظ نسل پلنگ ایرانی باعث احیا و تقویت بوم‌سازگان می‌شود.

درضمن اگر در بازه زمانی نزدیک به امتحانات پایان ترم خود هستید و به دنبال نمونه سوال جهت آمادگی امتحانات هستید توصیه می‌کنم از نمونه سوالات نوبت دوم زیست دهم با جواب استفاده کنید که یک بانک سوالات امتحانی فوق‌العاده به‌صورت کاملا رایگان برای شما آماده شده است و به شدت می‌تواند مفید باشد.

جواب فعالیت صفحه 3 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 3 زیست دهم

نادرست است. چون اولا علم نمی‌تواند چیزی را ثابت کند به دلیل اینکه یافته‌های علم قطعی نیستند. و به علاوه خوشمزگی موضوعی حسی، شخصی و انفرادی است. بنابراین، تعیین خوشمزگی در قلمرو علم نیست.

جواب فعالیت صفحه 6 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 6 زیست دهم

سوخت‌های فسیلی

مزایا: سوخت‌های فسیلی با سوزاندن مقدار کمی از آنها، انرژی زیادی به دست می‌آید. این انرژی‌ها ارزان‌تر نسبت به سایر منابع هستند. و دارای انرژی گرمایی بالایی هستند.
زیان: سال‌ها زمان می‌برد تا حجم مصرفی تامین شود یعنی تجدید ناپذیرند و تمام می‌شوند. با سوختنشان محیط زیست را آلوده می‌کنند. باعث گرم‌شدن زمین می‌شوند. تولید گازهای مضر مانند کربن مونوکسید و دی‌اکسید‌گوگرد می‌کنند. باعث ایجاد باران های اسیدی می‌شوند.

سوخت‌های زیستی

مزایا: جبران‌پذیرهستند. و آلودگی محیطی کمی ایجاد می‌کنند.
زیان: در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، سوزاندن حجم مشخص، انرژی کمتری می‌دهند.

پاسخ فعالیت صفحه 6 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 6 زیست دهم

گروه زیست‌شناسی از سال فعالیت ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر دارای سه رشته  زیست شناسی سلولی و مولکولی،  زیست فناوری (بیوتکنولوژی) و میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی می‌باشد.

درباره زیست‌شناسی:

زیست‌شناسی علم شناخت موجودات زنده و تعامل آن‌ها با محیط پیرامون است. زیست شناسی یکی از علوم پایه و اساسی و بسیار جذاب است. با مطالعه در هر یک از زمینه‌های زیست‌شناسی به قدرت منشأ عالم هستی پی می‌بریم و به جرأت می‌توان گفت که زیست‌شناسی علم خداشناسی نیز هست. صبر و حوصله و عشق و علاقه دو نکته اساسی برای موفقیت در گرایش‌های مختلف زیست‌شناسی است  که تمام استادان و دانشجویان این رشته به آن اشاره می‌کنند چرا که تحقیق در آزمایشگاه‌های مختلف این رشته نیازمند صبر و حوصله است. رشته زیست‌شناسی سلولی و ملکولی در زیست‌شناسی مدرن از جایگاه ویژه و ممتازی برخورداری است و این رشته است که محققین زیادی را برای کار در تحقیقات مربوطه در حوزه‌های مختلف پزشکی‌، داروسازی، بیوشیمی‌، ژنتیک‌، بیوتکنولوژی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌، اصلاح‌ نباتات‌، صنایع، شیلات‌ و دام‌ و نظایر آن تربیت‌ می‌کند.

این رشته در گرایش‌های علوم سلولی و ملکولی، زیست فناوری (بیوتکنولوژی)، میکروبیولوژی، ژنتیک و بیوشیمی ارائه می‌شود. تمامی گرایش‌های مجموعه زیست شناسی علوم سلولی و مولکولی دارای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز می‌باشند که علاقه‌مندان به ادامه تحصیل می‌توانند در دانشگاه‌های داخل کشور دانش آموخته شوند و هم‌چنین در صورت تمایل، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند از دانشگاه‌های خارج از کشور برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری درخواست پذیرش کنند. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشور در علوم پایه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌پذیرند.

گرایش‌ علوم‌ سلولی‌ مولکولی: ‌مهم‌ترین‌ مولکول‌هایی‌ که‌ در حیات‌ سلول‌ مؤثر هستند، RNA ,DNA و پروتئین‌ها می‌باشند. DNA مرکز ذخیره‌ اطلاعات‌ و صدور فرمان‌های‌ سلول‌، RNA  وظیفه‌ انتقال‌ این‌ فرمان‌ها و پروتئین‌ مسؤولیت‌ اجرای‌ این‌ فرمان‌ها را بر عهده‌ دارند. در زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ چگونگی‌ این‌ فعالیت‌ها و عملکرد اجزای مختلف دیگر سلول، به تفضیل بررسی‌ می‌شود.
گرایش میکروبیولوژی: در این گرایش میکروبهایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی  فعالیت آنها بررسی می شود. هم چنین در گرایش میکروبیولوژی صنعتی از میکروبهای مفید برای تولید مواد صنعتی مانند اسیدها و کمپوست میکروبی (تهیه کود به یاری مواد زاید و زباله ها) استفاده می شود. همچنین از میکروبها در رفع آلودگی های محیط زیست استفاده می گردد.

گرایش زیست فناوری (بیوتکنولوژی): زیست فناوری در واقع فناوری مبتنی بر زیست‌شناسی است. دانش زیست فناوری، به فرآیندهای سلولی و بیولوژیکی می‌پردازد که برای توسعه فناوری‌ها و محصولاتی که به بهبود زندگی و سلامت انسان و محیط‌زیست او می‌انجامد، لازم می‌باشند. انسان بیش از ۶۰۰۰ سال است که برای تولید محصولات غذایی مانند نان، پنیر و ماست از میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌کند.
امروزه زیست فناوری، محصولات و فناوری‌های پیشرفته را برای مبارزه با بیماری‌های نادر و ناتوان کننده، کاهش اثرات سوء زیست‌محیطی، تولید کافی مواد غذایی، استفاده بهینه از انرژی‌های پاک، استفاده از فرآیندهای سبز، ایمن و کارآمد برای تولید صنعتی به کار می‌گیرد.
در حال حاضر صدها فراورده حاصل از زیست فناوری شامل محصولات بهداشتی، واکسن‌ها، سموم بیولوژیکی دفع آفات کشاورزی، سوخت‌های زیستی و غیره وجود دارد که هم‌زمان با افزایش سطح کیفیت زندگی انسان‌ها، باعث حفظ محیط‌زیست از طریق کاهش مصرف آب، حفظ سلامت آب، هوا و خاک، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کاهش مصرف انرژی و … می‌باشد.

گرایش ژنتیک: دانش‌ ژنتیک‌ درباره‌ انتقال‌ صفات‌ وراثتی‌ از والدین‌ به‌ اولاد بحث‌ می‌کند. به عبارت دیگر علم ژنتیک‌ تلاش‌ می‌کند تا بگوید که‌ چه‌ مکانیزم‌های‌ مولکولی‌، عامل‌ انتقال‌ صفات‌ از نسلی‌ به‌ نسل‌ دیگر هستند. دانشجویان‌ این‌ گرایش‌ مباحث‌ مهمی‌ مثل‌ ژنتیک‌ سرطان‌، روش‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ قبل‌ و بعد از تولد، شناخت‌ ناقلین‌ بیماری‌ها، اصول‌ مشاوره‌ ژنتیکی‌، نقش‌ ژنتیک‌ در بروز رفتارهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌، شناخت‌ جمعیت‌های‌ مختلف‌ ژنتیکی‌ و نژادهای‌ انسانی‌، ژن‌ درمانی‌، پزشکی‌ قانونی‌، تکنیک‌های‌ رایج‌ در ژنتیک‌، روش‌های‌ اصلاح‌ نژاد و ژنتیک‌ مولکولی‌ را مطالعه‌ می‌کنند.

منبع مطلب : naghshejahan.ac.ir

جواب فعالیت صفحه 13 و 14 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 13 و 14 زیست دهم

 چرا مایع رون نی حرکت می‌کند؟ زیرا غشای تخم‌مرغ مانند غشای نیمه‌تراوا عمل می‌کند. از آن‌جایی که فشار اسمزی آب درون بشر کم‌تر از فشار اسمزی درون تخم‌مرغ است. آب درون نی به علت اسمز بالا می‌رود.

چه تغییری در تخم‌مرغ ایجاد می‌شود؟ اگر تخم‌مرغ بدون پوسته را درون آب مقطر قرار دهیم به علت آن که فشار اسمزی بیشتری دارد، حجیم و پرآب می‌شود و اندازه تخم‌مرغ بزرگ می‌شود و حتی امکان دارد در دراز مدت غشا نازک آن پاره شود. اما اگر تخم‌مرغ بدون پوسته را در آب و نمک غلیظ قرار دهیم، به علت آن که فشار اسمزی آب و نمک بیش از تخم‌مرغ است‌، آب تخم‌مرغ را به خود کشیده، تخم‌مرغ چروکیده و کوچک می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 16 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 16 زیست دهم

بافت ماهیچه‌ایشکل سلولتعداد هستهسرعت انقباضنوع انقباضمدت انقباض
اسکلتیاستوانه‌ای و مخططچندتازیادارادی و غیرارادیکم
قلبیمنشعب و مخططیک یا دوتاخیلی زیادغیراردیخیلی کم
صافدوکی و صافیکیکمغیرارادیزیاد

جواب فعالیت‌های فصل دوم زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 19 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 19 زیست دهم

مری گاو و گوسفند همانند مری انسان از بیرون به داخل شامل لایۀ پیوندی سست، لایۀ ماهیچه‌ای، لایۀ زیر مخاط، لایۀ پوششی است.

جواب فعالیت صفحه 22 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 22 زیست دهم

آنزیم پپسین در حضور کلریدریک اسید و در دمای ویژه‌ای فعالیت دارد. بر این اساس پپسین در دمای حدود 37 درجه سانتی‌گراد و محیط اسیدی حداکثر فعالیت را دارد. برای انجام این  آزمایش سفیدۀ تخم‌مرغ باید پخته باشد.
در یک لولۀ آزمایش 10 سی سی آنزیم پپسین وارد می‌کنیم. سپس به آن قطره قطره  کلریدریک اسید اضافه می‌کنیم تا pH آن به حدود 2 یا 3 برسد. سپس یک قطعه سفیدۀ تخم‌مرغ را به لوله اضافه کرده و آن را به مدت 24 ساعت در دمای 37 درجه (دمای بدن) درون  دستگاه انکوباتور قرار می‌دهیم در ادامه خواهیم دید که سفیدۀ تخم‌مرغ تجزیه شده است.
در آزمایش دیگری همین مراحل را تکرار می‌کنیم ولی به لولۀ آزمایش کلریدریک اسید اضافه  نمی‌کنیم. پس از مدتی خواهیم دید که سفیدۀ تخم‌مرغ بسیار کم تجزیه شده است. پس نتیجه می‌گیریم که آنزیم پپسین در حضور کلریدریک اسید در زمان کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری  سفیدۀ تخم‌مرغ را تجزیه می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 23 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 23 زیست دهم

پروتئاز‌های لوزالمعده (پانکراس) قوی و متنوع‌اند و می‌توانند خود پانکراس را نیز تجزیه کنند. بدن با دو روش از این مسئله جلوگیری می‌کند:

1 .غیرفعال بودن آنزیم‌ها در پانکراس و فعال شدن آن‌ها در روده

2 .وجود عامل غیر‌فعال کنندۀ تریپسین در پانکراس

جواب فعالیت صفحه 24 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 24 زیست دهم

در لولۀ شماره 1 در حضور نشاسته لوگول به رنگ آبی در می‌آید. در لولۀ شماره 2 محلول  لگول و بزاق به رنگ آبی روشن در می‌آیند. اما در لولۀ شماره 3 چون بزاق وجود دارد، نشاسته توسط آمیلاز بزاق به مولکول‌های ساده‌تر تجزیه می‌شود و دیگر تغییر رنگی در لوگول مشاهده نمی‌شود.

جواب فعالیت صفحه 26 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 26 زیست دهم

HDLLDLنسبت LDL به HDLتری گلیسیرید
بیشتر از 60 mg/dlکمتر از 130 mg/dlکمتر از 3کمتر از 200 mg/dl

جواب فعالیت صفحه 28 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 28 زیست دهم

 1. داشتن رژیم غذایی سالم
 2. حفظ وزن سالم و تناسب اندام
 3. ورزش (فعالیت بدنی)
 4. عدم مصرف الکل

جواب فعالیت صفحه 32 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 32 زیست دهم

متان یکی از گازهای گلخانه‌ای است که افزایش آن در جو زمین، باعث گرم‌تر شدن کرۀ زمین می‌شود. طی فرایند گوارش و هضم مواد گیاهی توسط باکتری‌ها، مقداری گاز متان تولید می‌شود. گاوها عامل تولید 10 تا 15 درصد از گاز متان در سطح زمین هستند؛ حدود 95 درصد  از این گاز متان در هنگام نشخوار کردن علوفه، از دهان این حیوان خارج می‌شود.
بنابراین، گوارش غذا در نشخوار کنندگان، همراه با تولید گاز متان است که می‌تواند منجر به گرم‌تر شدن کرۀ زمین شود.

جواب فعالیت‌های فصل سوم زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 35 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 35 زیست دهم

معرف‌های کربن‌دی اکسید 

 1. آب آهک (بی رنگ) در اثر دمیدن شیری رنگ می‌شود.
 2. برم تیمول بلو ( آبی رنگ ) در اثر دمیدن زرد رنگ می‌شود.

جواب قسمت 2

 1. در هنگام دم: حباب هوا از انتهای لولۀ بلند داخل ظرف A خارج می‌شود.
 2. در هنگام بازدم: حباب هوا از انتهای لولۀ بلند داخل ظرف B خارج می‌شود.

جواب قسمت وسوال  

اول تغییر رنگ در ظرف B مشاهده می‌شود، سپس در ظرف A تغییر رنگ مشاهده می‌شود.

جواب قسمت 5 

الف) وقتی فرد شروع به تنفس می‌کند، هوا از لولۀ کوتاه ظرف A وارد دستگاه تنفسی می‌شود. علت ورود هوا از این ظرف به دستگاه تنفس این است که لولۀ کوتاه ظرف A به طور مستقیم با  هوا در ارتباط است در حالی که لولۀ بلند ظرف B درون مایع قرار دارد. به جای هوایی که از ظرف A خارج شده است هوا از محیط بیرون توسط لولۀ بلند وارد ظرف A می‌شود.
ورود هوا  به مایع ظرف A به صورت حباب دیده می‌شود. با انجام عمل دم فقط از ظرف A امکان ورود هوا به دستگاه تنفس وجود دارد و از ظرف B کمی مایع وارد لوله می‌شود و بالا می‌آید. (به خاطر  ایجاد حالت مکش در دم).
در مرحلۀ بازدم بیشتر هوا وارد لولۀ بلند ظرف B می‌شود. هوایی که وارد این لوله می‌شود، وارد مایع می‌شود و سپس می‌تواند از طریق لولۀ کوتاه ظرف B خارج شود. در این مرحله ورود هوا به مایع ظرف B به صورت حباب‌هایی در انتهای لوله مشاهده می‌شود.
مقدار کمی هوای بازدمی نیز وارد ظرف A می‌شود. در ظرف A فضای کافی برای ورود مقدار زیاد هوا از  طریق لولۀ کوتاه وجود ندارد (و با کمترین حجم از هوا پر می‌شود.) زیرا، هوایی که از این  طریق وارد ظرف A می‌شود، جایی برای خروج ندارد. این هوا وارد مایع نیز نمی‌تواند بشود و فقط  با سطح آن تماس برقرار می‌کند. به همین دلیل قسمت عمدۀ هوای بازدمی وارد ظرف B می‌شود (ظرف B با هوای آزاد در ارتباط است.)

ب) چون بخش عمدۀ هوای بازدمی، که کربن‌دی اکسید بیشتری نسبت به هوای دمی دارد، وارد  ظرف B می‌شود، تغییر رنگ ابتدا در مایع ظرف B مشاهده می‌شود.
البته در ظرف A نیز تغییر  رنگ ایجاد می‌شود اما چون مقدار هوای بازدمی ظرف A کم است و هوای بازدمی نیز فقط با سطح مایع در تماس است، این تغییر رنگ، دیرتر و با شدت کمتر مشاهده می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 41 و 42 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 41 و 42 زیست دهم

به دلیل وجود حبابک‌های زیادی که در آن وجود دارد، مقداری هوا درون آن باقی می‌ماند که باعث می‌شود شش‌ها روی آب شناور باقی بمانند.

جواب فعالیت صفحه 43 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 43 زیست دهم

 1. عدد حاصل ظرفیت واقعی را نشان نمی‌دهد. چون همیشه بین 0/5 تا یک لیتر هوا درون شش‌ها باقی می‌ماند.
 2. کافی است از طریق لوله عمل دم انجام شود. عمل بازدم معادل عمل دم است.

جواب فعالیت‌های فصل چهارم زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 50 و 51 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 50 و 51 زیست دهم

نشانه‌های سطح پشتی:

 1. حالت‌های برآمده دارد. (محدب)
 2. رگ‌های اکلیلی (کرونر) در آن حالت اریب است.
 3. در این سطح بیشتر سرخرگ‌ها دیده می‌شوند .

نشانه‌های سطح شکمی:

 1. حالت صاف یا تخت دارد.
 2. رگ اکلیلی در آن حالت عمودی دارد.
 3. در این سطح بیشتر سیاهرگ‌ها دیده می‌شوند.

تشخیص سمت چپ و راست قلب:

 1. قرار دادن سطح پشتی روی سینه و سطح شکمی به سمت جلو در این حالت چپ و راست قلب مطابق دست‌های چپ و راست است.
 2. سمت چپ قلب ضخامت بیشتری دارد و با لمس کردن دیواره آن را می‌توان تشخیص داد.
 3. با وارد کردن سوند به داخل سرخرگ‌ها و ادامه آن که به کدام حفره قلب وارد می‌شود. از سرخرگ آئورت سوند به سمت بطن چپ و از سرخرگ شش سوند به سمت راست قلب هدایت می‌شوند.

سؤالات قسمت الف:

 • چرا بطن چپ دیوارۀ قطورتری دارد؟ علت قطور بودن بطن چپ به وظیفه آن بر می‌گردد که با انقباض آن خون به تمام بدن فرستاده می‌شود و این عمل مستلزم ماهیچه‌ای قوی و قطور است.
 • رگ‌های اکلیلی را مشاهده و آن‌ها را در جلو و عقب قلب، مقایسه کنید. رگ‌های کرونر (آکلیلی) در جلو و عقب متفاوت‌اند در جلو حالت مورب و در عقب عمودی هستند.
 • دیوارۀ سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها را باهم مقایسه کنید. دیواره سیاهرگ‌ها ضخامت کمتری دارند ولی دیواره سرخرگ‌ها ضخامت بیشتری دارند. اگر سرخرگ‌ها  را با انگشت فشار دهیم و رها کنیم دوباره به حالت اول بر می‌گردد ولی دیواره سیاهرگ‌ها روی هم خوابیده است.

جواب فعالیت صفحه 52 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 52 زیست دهم

 1. تا فرصت کافی برای پر شدن بطن‌ها وجود داشته باشد. در این فاصله خون از دهلیزها  وارد بطن‌ها می‌شود و بطن‌ها از خون پر می‌شوند.
 2. چون بطن‌ها خون را به سمت بالا و به درون سرخرگ‌ها می‌فرستند. برای تخلیۀ بطن بهتر است انقباض از پایین شروع شود و به سمت بالا ادامه یابد.

جواب فعالیت صفحه 53 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 53 زیست دهم

الف)

استراحت عمومی : 

 • دهلیزها و بطن‌ها هر دو در حال استراحت هستند.
 • دهلیزها و بطن‌ها از خون پر می‌شوند.
 • دریچه‌ها:
  دهلیزی_بطنی: باز
  سینی: بسته
 • زمان: ثانیه 0/4 ∙

سیستول (انقباض دهلیزی) : 

 • بطن‌ها به طور کامل از خون پر می‌شوند.
 • بطن‌ها کماکان در حال استراحت هستند.
 • دریچه‌ها:
  دهلیزی_بطنی: باز
  سینی: بسته
 • زمان: ثانیه 0/1

انقباض بطنی: 

 • بطن‌ها خون داخل خود را به درون سرخرگ‌ها می‌فرستند.
 • سرخرگ‌ها از خون پر می‌شوند.
 • دریچه‌ها:
  دهلیزی_بطنی: بسته
  سینی: باز

 دیاستول(استراحت): 

 1. دیاستول‌ دهلیزها: 0/7 ثانیه
 2. دیاستول بطن‌ها: 0/5 ثانیه

ب) برای انجام هر چرخۀ قلبی 0/8 ثانیه زمان نیاز است.

جواب قسمت 2 فعالیت صفحه 53 زیست دهمضربان 75 = 0/8  ÷ (1 × 60)

جواب فعالیت صفحه 54 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 54 زیست دهم

برون ده قلب = تعداد ضربان ها در یک دقیقه × حجم ضربه‌ای
قلب در هر دقیقه 75 بار می‌زند. (ضربان دارد)

برون ده قلب = 5 لیتر = 5000 میلی‌لیتر

5000 = حجم ضربه‌ای × 75

66 = حجم ضربه‌ای

جواب فعالیت صفحه 56 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 56 زیست دهم

اندازه‌گیری فشارخون به کمک دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون انجام می‌شود. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند؛ عقربه‌ای، جیوه‌ای و دیجیتالی، انواعی از دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون هستند.

نحوۀ اندازه‌گیری فشارخون با فشارسنج جیوه‌ای 

برای اندازه‌گیری فشارخون به کمک فشار‌سنج جیوه‌ای شما نیاز به کاف یا بازوبند، گوشی طبی، فشارسنج و پمپ پالستیکی دارید.
برای این اندازه‌گیری دقیق فشارخون، جایی بنشینید که بتوانید بازویتان را راحت روی یک سطح مثل میز بگذارید به‌طوری که وقتی آرنج خود را خم می‌کنید، آرنج با قلبتان در یک سطح و موازی باشد. بهتر است از بازوی چپ استفاده کنید.
اگر برای اولین بار است که این کار را خودتان انجام می‌دهید، اگر راست دست هستید، از بازوی چپ و اگر چپ دست هستید، از بازوی راستتان استفاده کنید.
بازوبند را دور بازوی خود ببندید (بالای بازو). قسمت بالای بازوبند را از طریق نوار فلزی‌ای که به آن متصل است بلرزانید.
اگر پیراهنتان آستین بلند است اول آستین آن را تا بزنید. اگر لباستان خیلی نازک باشد نیازی به این کار نیست.
اکثر بازوبند‌ها دارای نوار چسبی هستند که کمک می‌کند در جای خود محکم بمانند.
مطمئن شوید که بازوبند خیلی تنگ نشده باشد و آن را سفت نبندید. گوشی طبی را به آرامی در گوش خود قرار دهید.
باید در گوشتان راحت باشند. قسمت پهن گوشی (دیافراگم) را به طور کامل بر روی پوست خود، درست بالای آرنج قرار دهید.
در داخل بازوی خود که اکنون صاف کرده‌اید شریان بازویی وجود دارد.
دیافراگم را با انگشت شست خود نگه ندارید. انگشت شست‌تان خودش نبض دارد و در موقع  خواندن شما را به اشتباه می‌اندازد. بهتر است آن را بین انگشت اشاره و انگشت وسط خود نگه‌دارید.
تا زمانی که شروع به باد کردن بازوبند نکرده‌اید، هیچ صدایی در گوشی نمی‌شنوید.
برای کمک به این کار می‌توانید با دو انگشت خود (نه انگشت شست) آن‌قدر دیافراگم را حرکت دهید که محل  نبض را پیدا کنید. می‌توانید فشارسنج را روی میز بگذارید و آن را نگاه کنید. باید در جایی محکم و ثابت باشد. مطمئن شوید که نور کافی وجود دارد و می‌توانید عقربه و نشانه‌های فشارسنج را  قبل از اینکه شروع به تست کنید ببینید. شیر پمپ پالستیکی را ببندید.
مطمئن شوید که آن را در جهت عقربه‌های ساعت بسته‌اید به‌طوری که وقتی پمپ می‌کنید هوا از آن خارج نمی‌شود ولی آن را بیش از حد سفت نکنید.
این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید به آرامی هوا را از بازوبند خارج کنید. اگر آن را خیلی  سفت بسته باشید ممکن است به سرعت آن را باز کنید و هوا سریع از آن خارج شود. فقط به میزانی آن را ببندید که احساس می‌کنید هوا از آن خارج نمی‌شود.
تا زمانی که عقربۀ فشارسنج در نوسان بین ۲۰ و ۳۰ است به آرامی و مداوم بازوبند را باد کنید.
سپس به آرامی شیر پمپ را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، به‌طوری که هوا به آرامی و به‌طور پیوسته خارج شود.
در هنگام انجام این کار با گوشی به صداها توجه کنید. عقربه در هر ثانیه باید یک یا دو علامت به پایین بیاید. همانطور که پایین آمدن عقربه را نگاه می‌کنید، باید صدایی بشنوید که به آن  کورتکوف می‌گویند.
به فشارسنج نگاه کنید. زمانی که برای اولین بار صدای کورتکوف را شنیدید به عقربه نگاه کنید و  عدد به دست آمده را به خاطر بسپارید. این عدد فشار خون سیستولیک است که بیشترین مقدار  فشار وارد شده به دیواره شریان، زمانی که قلبتان خون را پمپاژ می‌کند است.
باز هم به عقربه نگاه کنید. زمانی می‌رسد که صدا به سختی شنیده می‌شود یا دیگر صدایی شنیده نمی‌شود که به آن چهارمین صدای کورتکوف می‌گویند.
باز هم در این لحظه به عقربه نگاه کنید و عدد را به خاطر بسپارید. این عدد فشار خون دیاستولیک است. اگر هنوز مقدار دقیق دو عدد را اندازه‌گیری نکرده‌اید. می‌توانید باز هم کمی کاف را باد کنید. فقط بیش از حد این کار را نکنید.
چون روی درستی عدد به دست آمده تأثیر می‌گذارد. همچنین می‌توانید این کار را دوباره با بازوی دیگرتان انجام دهید.

نحوۀ اندازه‌گیری فشارخون با دستگاه‌های دیجیتالی 

امروزه دستگاه‌های دیجیتالی اندازه‌گیری فشارخون در بازار موجود است. این دستگاه‌ها شامل یک نوع بازوبند است که توسط لوله‌ای به قسمت الکترونیکی دستگاه وصل می‌شود.
با فشار دادن دکمه‌ای روی قسمت دیجیتالی دستگاه، بازوبند شروع به باد شدن می‌کند تا به یک سطح معینی برسد سپس به‌طور اتوماتیک باد آن می‌خوابد. در بازوبند یک گیرنده خاص الکترونیکی وجود دارد که نسبت به نبض حساس است و میزان فشارخون را روی صفحه نمایشگر نشان می‌دهد.

جواب فعالیت صفحه 57 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 57 زیست دهم

نوشیدن قهوه موجب افزایش فشار‌خون و تشدید انقباض (سیستول) عضلات قلب می‌شود.
برای این کار از یکی از دوستانمان می‌خواهیم که داوطلب شود. ابتدا فشارخون او را در حالت عادی اندازه‌گیری و ثبت می‌کنیم. سپس مقداری قهوه به او می‌دهیم و پس از گذشت مدتی  مجدداً فشارخون او را چند بار اندازه‌گیری می‌کنیم.
سپس نتایج به دست آمده را ثبت و مقایسه می‌کنیم.
در اندام‌هایی که مویرگ پیوسته دارند مانند مغز، ورود و خروج مواد به شدت کنترل می‌شود تا فقط مواد مورد نیاز وارد اندام شوند مثلاً مغز به گلوکز و اکسیژن نیاز دارد بنابراین مویرگ‌های آن از نوع پیوسته می‌باشند.

جواب فعالیت صفحه 58 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 58 زیست دهم

در اندام‌هایی که مویرگ‌های ناپیوسته دارند مانند کبد، منافذ زیاد‌تر و گشاد‌تر می‌باشند، زیرا در این مویرگ‌ها لازم است مواد زیادی بین اندام و مویرگ مبادله شود.

جواب فعالیت صفحه 59 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 59 زیست دهم

در بالۀ دمی، رگ‌هایی که خون را به انتهای باله می‌برند سرخرگ و آن‌هایی که خون را از باله خارج می‌کنند سیاهرگ هستند. چون در میکروسکوپ مرکب تصویر معکوس است جهت آن را برعکس می‌کنیم. اگر از میکروسکوپ تشریحی استفاده می‌کنید جهت آن معکوس نیست و آن چه را می‌بینید جهت آن صحیح است.

جواب فعالیت صفحه 62 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 62 زیست دهم

 • در انسان و بسیاری از پستانداران، گویچه‌های قرمز هسته و بیشتر اندامک‌های خود را از دست می‌دهند تا بتوانند هموگلوبین بیشتری را در خود جای دهند. در بعضی از پستاندارن گویچه‌های قرمز هسته‌دار وجود دارد مانند سگ و شتر.
 • اگر گویچه قرمز فرو رفته نبود، نمی‌توانست به آسانی خم شود. گویچه‌های قرمز در بعضی از مواقع، مثلاً هنگام عبور از مویرگ‌های باریک باید خم شوند.
 • هموگلوبین نوعی پروتئین محلول در آب است. اگر هموگلوبین در غشا گویچۀ قرمز محصور نبود و در خوناب (پالسما) وجود داشت، در خوناب حل می‌شود و فشار اسمزی خون بالا می‌رفت. هم‌چنین ممکن بود که هموگلوبین در خوناب تجزیه و دفع شود.

جواب فعالیت صفحه 63 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 63 زیست دهم

 1. تعداد یاخته‌های خونی در هر میکرولیتر خون
  گویچه‌های سفید WBCگویچه‌های قرمز RBCپلاکت‌ها PLT
  4 تا 10 هزار5 میلیون250 هزار
 2. میزان طبیعی انواع لیپیدها در خون
  HDLLDLنسبت LDL به HDLتری گلیسیریدکلسترول
  بیشتر از 60 mg/dlکمتر از 130 mg/dlکمتر از 3کمتر از 200 mg/dlکمتر از 200 mg/dl
 3. دز هر میکرولیتر خون 5 میلیون گویچۀ قرمز وجود دارد. اگر حجم کل خون را 5 لیتر در نظر بگیرید، روزانه 250 میلیارد (25000000000000) گویچۀ قرمز تخریب می‌شود و باید جایگزین شوند.

جواب فعالیت صفحه 64 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 64 زیست دهم

با تهیۀ گسترش خونی، رنگ‌آمیزی آن و سپس مشاهدۀ آن در زیر میکروسکوپ، می‌توان انواع یاخته‌های خونی را مشاهده کرد. برای رنگ‌آمیزی یاخته‌های خونی، می‌توان از رنگ‌هایی  مثل گیمسا استفاده کرد.

جواب فعالیت‌های فصل پنجم زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 71 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 71 زیست دهم

میزنای از بقیه ضخیم‌تر است و حالت توپری را از بیرون نشان می‌دهد و بافت‌های تشکیل دهندۀ آن نرم هستند. سرخرگ دیوارۀ ضخیمی دارد که با فشار دادن آن دوباره به حالت اول بر می‌گردد. سیاهرگ دیوارۀ نازک‌تر و روی هم افتاده‌ای دارد و گاهی درون آن خون دیده می‌شود.

جواب فعالیت‌های فصل ششم زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 81 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 81 زیست دهم

برای ساختن این مدل، می‌توان از کامواهای رنگی با ضخامت مختلف استفاده کرد. در این روش می‌توان یک قطعه کاموا را برای نشان دادن غشای پلاسمایی و قطعه کاموایی دیگر را برای نشان دادن تیغۀ میانی و … به کمک چسب روی مقوا قرار داد. هستۀ یاختۀ گیاهی نیز می‌تواند یک تکه پارچۀ رنگی در وسط یاخته‌ها باشد و … .

جواب فعالیت صفحه 82 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 82 زیست دهم

الف) قطعه‌ای از روپوست پیاز قرمز را در آب مقطر و قطعۀ دیگر را در محلول 10 درصد نمک قرار می‌دهیم. بعد از مدتی نمونه‌های میکروسکوپی از هر کدام تهیه و با میکروسکوپ مشاهده می‌کنیم. نمونه‌ای که در آب مقطر قرار داشته، حالت تورژسانس و نمونه‌ای که در محلول نمک قرار گرفته، حالت پلاسمولیز را نشان می‌‌دهد.

ب) بله اما به طور موقت. برای بررسی این تغییر، آزمایشی طراحی می‌کنیم. ابتدا قسمتی از بافت روپوست گیاه پیاز خوراکی را برش می‌دهیم و بر روی تیغ، زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنیم. شکل یاخته‌های مشاهده شده را رسم می‌کنیم. سپس این آزمایش را در محلول‌های آب نمک با درصدهای مختلف (10 و 20 و 30)، آب معمولی و آب مقطر تکرار می‌کنیم و در نهایت تصاویر رسم شده را با هم مقایسه می‌کنیم. مشاهده می‌کنیم که تا دقایقی بعد از عمل پلاسمولیز یا تورژسانس، تغییر حجم و وزن به طور موقت در این یاختۀ گیاهی دیده می‌شود اما به دلیل وجود دیوارۀ یاخته‌ای، این حالت پایدار نیست و یاخته به حالت ابتدایی خود بازمی‌گردد.

جواب فعالیت صفحه 83 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 83 زیست دهم

برگ کلم بنفش وقتی در آب با درجۀ طبیعی باشد، معمولاً تغییر چندانی در رنگ آب ایجاد نمیکند(که آن هم به علت برش برگ با چاقوست) ، اما جوشاندن آن که سبب مرگ یاخته‌ها و تخریب غشای زیستی می‌شود،‌ سبب رنگی شدن آب می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 84 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 84 زیست دهم

با تجزیۀ کلروفیل در سبزدیسه‌ها، رنگ دیسه‌ها تولید می‌شوند و گوجه‌فرنگی کال به گوجه‌فرنگی رسیده تبدیل می‌شود. با نگهداری گوجه‌فرنگی کال در محیط تاریک  و گرم می‌توان به راحتی این تبدیل را مشاهده کرد.

جواب فعالیت صفحه 85 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 85 زیست دهم

با کاهش نور، گیاه سطح سبز (بخش سبزینه‌دار) خود را برای افزایش غذاسازی گسترش می‌دهد تا کاهش نور جبران شود. این کار برای رشد و تأمین نیازهای گیاه ضروری است.

جواب فعالیت صفحه 87 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 87 زیست دهم

نکته: به این نوع پارانشیم، پارانشیم هوادار یا آئرانشیم گفته می‌شود.

 1. هوای موجود در فاصلۀ بین یاخته‌های پارانشیمی سبب می‌شود که اندام گیاهی سبک شود و مقاومت آن در برابر جریان‌های آبی کاهش یابد.
 2. هوا در تأمین اکسیژن مورد نیاز اندام‌های گیاهی که در آب قرار دارند، نیز نقش دارد.

جواب فعالیت صفحه 89 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 89 زیست دهم

الف)

سامانۀ بافتیوظیفهانواع یاخته‌ها
پوششیمحافظت از گیاه / تولید پوستک / ایجاد تارهای کشنده، کرک، نگهبان روزنه و یاخته‌های ترشحی1.روپوست (اپیدرم) 2.پیراپوست (پریدرم)
زمینه‌ایپر کردن فضای بین روپوست و بافت پارانشیمی در ذخیرۀ مواد، فتوسنتز و ترمیم بافت‌های آسیب دیده نقش دارد. بافت کلانشیم و اسکلرانشیم نقش استحکامی دارند.1.پارانشیم 2.کلانشیم 3.اسکلرانشیم
آوندیانتقال شیرۀ خام و شیرۀ پرورده1.چوبی (عناصر آوندی / تراکئید) 2.آبکشی (یاخته‌های آبکشی / یاخته‌های همراه)

ب) گیاه برای رشد بیشتر به آب و ترکیبات معدنی نیاز دارد. انتقال این ترکیبات توسط آوند چوبی صورت می‌گیرد. آوندهای چوبی نقش استحکامی و استوار ماندن ساقه‌های چوبی را نیز بر عهده دارند. از این رو ضخامت آوندهای چوبی در یک ساقۀ چوبی شده، بیشتر از آوندهای آبکشی است. برای به گردش درآمدن آب در گیاه نیز همیشه حجم عظیمی از آن تبخیر می‌شود. بنابراین گیاه به آوندهای چوبی بیشتر از آوندهای آبکشی نیاز دارد.

جواب فعالیت صفحه 91 و 92 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 91 و 92 زیست دهم

الف)

گیاهان دولپه‌ایگیاهان تک‌لپه‌ای
ریشۀ راست دارند.ریشۀ افشان دارند.
برگ‌های آن‌ها اغلب پهن و رگبرگ‌های منشعب دارند.برگ‌های آن‌ها اغلب دراز است و رگبرگ‌های موازی دارند.
برگ‌ها توسط دمبرگ به ساقه متصل هستند.برگ‌ها توسط غلاف به ساقه متصل هستند.
اجزای گل در آن‌ها مضربی از 4 یا 5 است.اجزای گل در آن‌ها مضربی از 3 است.
دانۀ دو قسمتی دارند.دانۀ یک قسمتی دارند.
در برش عرضی ساقه، مغز ساقه مشاهده می‌شود.در برش عرضی ریشه، مغز ریشه مشاهده می‌شود.
در برش عرضی ساقه، آوندهای چوب و آبکش روی هم و همۀ دستجات آوندی روی یک حلقه قرار دارند.در برش عرضی ساقه آوندهای چوب و آبکش روی هم و دستجات آوندی به صورت پراکنده و روی چند حلقۀ متحدالمرکز قرار دارند ( تعداد دستجات آوندی در حلقه‌های بیرونی بیشتر ولی اندازۀ آن‌ها کوچک‌تر است).
در برش عرضی ریشه، آوندهای چوب و آبکش به صورت یک در میان هستند و به علت به هم رسیدن آوندهای چوبی در مرکز ریشه، حالت ستاره‌ای شکل مشاهده می‌گردد. در برش عرضی ریشه، آوندهای چوب و آبکش به صورت یک در میان هستند و به علت وجود مغز ریشه حالت ستاره‌ای شکل در آوندهای چوبی دیده نمی‌شود.
در برش عرضی ساقه، منطقۀ پوست مشاهده می‌گردد.در برش عرضی ساقه منطقۀ پوست مشاهده نمی‌شود.
در برش عرضی ریشه، ضخامت پوست کم است.در برش عرضی ریشه ضخامت پوست زیاد است.

ب) در تصویر قابل مشاهده است.

پ) آبی متیل، دیواره‌های چوبی را به رنگ آبی و کارمن زاجی، دیواره‌های سلولزی را به رنگ قرمز در می‌آورند.

جواب فعالیت صفحه 94 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 94 زیست دهم

الف)

مریستم (سرلاد)محل تشکیلعملکرد
نخستیننوک ساقه / نوک ریشهسبب رشد طولی ساقه و ریشه می‌شود.
پسینبین آوند چوبی و آوند آبکش بین پوستسبب ساخت آوند چوبی و آوند آبکشی می‌شود. / به شمت داخل یاخته نرم‌آکنه و به سمت بیرون بافت چوب پنبه‌ای می‌سازد.

ب) منطقۀ دماوند روستای دهنار در استان تهران

 1. لوبیا ← گیاه دولپه‌ای ← دارای ریشۀ راست ← برگ‌های پهن و رگبرگ‌های منشعب است.
 2. ذرت ← گیاه تک‌لپه‌ای ← دارای ریشۀ افشان، برگ‌های کشیده و رگبرگ‌های موازی است و دم‌برگ هم ندارد. برگ با غلاف به ساقه متصل می‌شود.
 3. گندم ← گیاه تک‌لپه‌ای ← ریشۀ افشان، برگ‌های کشیده و رگبرگ‌های موازی دارد.

جواب فعالیت صفحه 95 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 95 زیست دهم

الف) حرّا گیاهی از خانوادۀ شاه‌پسند است که در منطقۀ خاورمیانه در سواحل ایران، عربستان و مصر دیده می‌شود و در ایران در امتداد سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان وجود دارند. بیشترین تجمع این درختان در منطقۀ حفاظت شدۀ نایبند در استان بوشهر به مساحت 390 هکتار است. این درخت در مناطق ساحلی آب‌های شور زندگی می‌کند و زیستگاه مناسبی برای حفظ پرندگانی مثل حواصیل، لک‌لک، مرغ سقا و … است.

ب) (پاسخ پیشنهادی است) بله، به عنوان مثال گیاهان CAM که در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک سازگاری دارند این گیاهان جهت سازگاری با منطقه‌ای که زندگی می‌کنند در روز روزنه‌های هوایی خود را می‌بندند و مانع تبخیر آب در روزهای گرم می‌شوند و در تمام طول شب روزنه‌های خود را جهت جذب CO2 باز می‌گذارند.

جواب فعالیت‌های فصل هفتم زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 98 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 98 زیست دهم

هرچه میزان شن بیشتر، نفوذپذیری بیشتر، زه‌کشی بیشتر، تهویه بیشتر، مواد غذایی کمتر خواهد بود.
هرچه میزان رس بیشتر، نفوذپذیری کمتر، زه‌کشی کمتر، تهویه کمتر، مواد غذایی بیشتر خواهد بود.
مخلوطی از رس و شن برای خاک مناسب است.

جواب فعالیت صفحه 101 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 101 زیست دهم

این آزمایش به روش‌های مختلف می‌تواند انجام شود به شرط آن‌که بر اساس روش علمی استوار باشد. یكی از بهترین روش‌ها کاشت گیاه در محلول‌های هیدرپونیک و یا محیط کشت است. این محیط‌های کشت دارای همۀ عوامل و شرایط مورد نیاز برای رشد است به جز یک عامل. بنابراین
می‌توان هر نوع تغییر رشد و یا تغییرات ظاهری را به آن نسبت داد. روش‌های علمی دیگر نیز می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد.

جواب فعالیت صفحه 109 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 109 زیست دهم

پ) بله، اندامک‌های درشت قابل مشاهده هستند.

ت) تعداد روزنه‌ها از 3 تا 9 عدد متغیر است. با توجه به بزرگ‌نمایی میکروسکوپ می‌توان مساحت میدان دید و تعداد روزنه‌ها را در واحد سطح ( معمولاً میکرومتر مربع) محاسبه کرد.

ث) روزنۀ هوایی و روپوست برگ بیدی ← چهار یاختۀ همراه دوبه‌دو بر هم عمودند و دو یاختۀ کوچک‌تر موازی با دو یاختۀ بعدی قرار دارند و دو یاختۀ همراه بزرگ‌تر بر این چهار یاخته عمودند.

جواب فعالیت صفحه 110 زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 110 زیست دهم

ب) میزان باز شدن روزنه‌ها تابع عوامل بیرونی و درونی است و اگر همۀ شرایط به جز یکی ثابت باشد می‌توان نتیجه گرفت که آن متغیر، عامل رفتار روزنه‌ها است. دهانۀ روزنه‌هایی که در محلول KCL و آب خالص قرار دارند، باز و روزنه‌هایی که در نمک 4% قرار دارند، بیشتر بسته هستند. میزان باز و بسته بودن روزنه‌ها یکسان نیست. روزنه‌های تیمار تاریکی همگی بسته‌اند. در محلول‌های روشنایی میزان باز و بسته بودن وابسته به غلظت مواد محلول است. روزنه‌های درون آب مقطر در حالت تورژسانس زساد قرار دارند و بیشتر باز هستند و روزنه‌های درون محلول KCL تورژسانس کمتری انجام داده و دهانۀ آن‌ها کمتر باز است.

پ) بیشتر روزنه‌ها به علّت عملکرد پمپ‌های پتاسیم و کلر در مجاورت نور و نیز تجمع بعضی از قندها در یاخته‌های نگهبان روزنه بسته می‌شوند. نور، محرک باز شدن روزنه‌هاست.

دوستان همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب فعالیت‌های زیست دهم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشم بهترین‌ و کامل‌ترین پاسخ‌ها را برای فعالیت‌های زیست دهم تجربی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشم. برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتماً در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

برای مشاهده سایر مباحث مرتبط با پایۀ خود از طریق لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

راستی ما در سایت بخون یک بانک از نمونه سوالات استاندارد برای زیست شناسی هم تدوین کرده و به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم، برای دسترسی می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

سؤالات متداول فعالیت‌های زیست دهم

 1. آیا درمقالۀ جوای فعالیت‌های زیست دهم به همه فعالیت‌ها پاسخ داده شده‌است؟
  بله، در این مقاله به تمام فعالیت‌ها پاسخ داده‌ شده‌است.
 2. آیا می‌توانیم مقالۀ جواب فعالیت‌های زیست دهم را به صورت PDF داشته باشیم؟
  بله، در انتهای مقاله می‌توانید فایل این مقاله را دانلود کنید.

درضمن اگر در زمینه کنکور و آموزش دارای کسب و کار هستید و به دنبال دیده شدن خدمات خود می‌باشید، سایت بخون به عنوان یک رسانه آموزشی کاملا مستقل پذیرای تبلیغات شما می‌باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی توصیه می‌کنم از صفحه تبلیغ مشاوره کنکور دیدن کنید.

4.2/5 - (51 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
29 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا